Overclocking guide za pocetnike izdvojena tema

poruka: 512
|
čitano: 262.016
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
offline
Overclocking guide za pocetnike

A koliko ti je u sobi 30 stupnjeva ? Ili si loše namontira hladnjak ili nisi (dobro) stavija pastu il je ispod IHS-a zubna pasta ali meni se i ta minimalna temperatura čini previsoka.

Sami sebi smo najveci neprijatelji
Moj PC  
1 0 hvala 1
9 godina
odjavljen
offline
Re: Overclocking guide za pocetnike
nicky.sl kaže...

A koliko ti je u sobi 30 stupnjeva ? Ili si loše namontira hladnjak ili nisi (dobro) stavija pastu il je ispod IHS-a zubna pasta ali meni se i ta minimalna temperatura čini previsoka.

 pm.

8 godina
neaktivan
offline
Overclocking guide za pocetnike

Je li istina da se i5 6500 moze overklokat.

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Overclocking guide za pocetnike
JanPula kaže...

Je li istina da se i5 6500 moze overklokat.

 Bila je istina a sad baš i nisam siguran jer je intel tražio da se to blokira. Bilo je u Bugu iz prvog miseca čini mi se.

Sami sebi smo najveci neprijatelji
11 godina
neaktivan
offline
Overclocking guide za pocetnike

Jedno brzo pitanje :D Dali se isplati overclockat laptop tj procesor i5 4210u sa 1.7 na 2.4 ghz? I dali ce to sta povecat fpsove? Mozda malo glupo pitanje ali stv bi htio prec evil within koji se ne mice iznad 25 fpsa :(

Get a life! What? I'm a gamer, I have tons of lives!
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Overclocking guide za pocetnike
Inace se na laptopu proc neda overclockirat, turbo mode radi na 2 jezgre na 2.4. Mozes probat skinut program ThrottleStop pa sa njim probat ako ide.
Danas je tesko biti glup jer je konkurencija prevelika!!!
11 godina
neaktivan
offline
Re: Overclocking guide za pocetnike
Patrick_cro kaže...
Inace se na laptopu proc neda overclockirat, turbo mode radi na 2 jezgre na 2.4. Mozes probat skinut program ThrottleStop pa sa njim probat ako ide.

 Ma nista,nema promjena :( U programu stavim opciju 'game' al svejedno :(

Get a life! What? I'm a gamer, I have tons of lives!
11 godina
neaktivan
offline
Overclocking guide za pocetnike

Nadam se da ima jos aktivnih  ovom dijelu foruma, da ce mi neko odgovoriti na pitanje.

Da li je rizično OC procesor sa nekim no-name napajanjima, naravno ne neko ekstremno OC, vec samo da malo ozivim procesor, a i da iskoristim hladnjak koji imam od viska a koji je zvjerka, ali ga nikad nisam montirao, jer CM Hyper TX3 EVO dobro odradjuje posao, a zao mi uprasiti hladnjak

 

Al manje bitno to, znači da li je rizično dizati voltazu sa nekim manje poznatim napajanjima, jer sam probao do 3.36Ghz nastimati bez dizanja voltaze, sve preko ne mogu boot-ati.

Nisam nikada OC procesore, tako da nemam nekog iskustva, ali imam nekog znanja i iskustva oko računara, tako da bih brzo naucio sto se tice i OC.

U pitanju je MB Intel DP55WG, tako da su i nazivi i način OC malo drugaciji nego sa tutorijala sto sam pratio, ali savladao sam osnove gdje se sta nalazi.

Uglavnom, spustio sam RAM multiplier, a podigao FSB kako bi odprilike dobio istu brzinu RAM. S time sam dosao do 3.36Ghz, sve preko ne mogu boot-ati računar, ali nisam provjerio stabilnost na toj brzini, vec sam samo okvirno gledao dokle sta mogu podesiti.

 

Sad znači, ako zelim povecati jos brzinu, trebao bih povecati voltazu, i dalje povecavati FSB dokle je stabilno, i tako dalje, ako sam dobro shvatio tutorijale.

 

Napojna je neka ATX Silent 750W neki hepek, uglavnom nije nikakva brendirana od poznatih proizvodjaca.

Da li je rizicno podizati voltazu sa tom napojom u nekim normalnim granicama, nista pretjerano. Takodjer da li ova ploca ikako namijenjena za neki OC.

Kontam do 3.6-3.8 Ghz probati tjerati ako bi moglo.

 

Hvala unaprijed.

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Overclocking guide za pocetnike

Intel kaže da je za taj CPU sigurna voltaža do 1.40v. Stoga se tribaš držat unutar te cifre za 24/7 klok (naravno ako ga može ohladit taj hladnjaćić).

Slobodno klokaj s tim napajanjem.

13 godina
offline
Overclocking guide za pocetnike

Probaj lagano dizati napon procesoru ovisno kakave kvalitete ti je čip za 3,6GHz ti treba oko 1,2 - 1,25V. Pogledaj u cpuz koliki ti je napon. Ako imaš multimetar možeš provjeriti napon pod opterećenjem na praznom molex konektoru naprimjer.

[img]http://www.pohrani.com/f/3P/LZ/2VcjQeoa/katana.jpg[/img]
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Overclocking guide za pocetnike

U pitanju je Raijintek Nemesis/Tisis koji bi montirao ako bi OC procesor, barem da ga iskoristim jer mi bespotrebno stoji, a i da malo "ozivim" procesor, ipak je to prva generacija "i" serije, i barem 5 godina starosti.

Hmm, za voltazu sam uspio na CPU-Z naci samo pod "Core Voltage" (0.8 - 1.1xV ).

Probam to sutra, pa vidim kako ce reagovati.

 

EDIT: Da li bi trebao "CPU Voltage Override Type" postaviti na Static ili Dynamic.

Poruka je uređivana zadnji put čet 11.8.2016 23:10 (MrRango).
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Overclocking guide za pocetnike

Evo mene opet.

Uspio sam stići do 3.6Ghz uz 1.200V stabilno (barem do sad, odradio sam malo kraći test, nekih 10-15min, nisam detaljno testirao stabilnost, ali sve ispod te voltaze crashuje i BSOD izbacuje).

FSB 180, multiplier 20CPU Voltage Override Type je na Static, ali s time da sam RAM spustio na oko 1440Mhz, nije mi se dalo ganjati oko 1600(tako sam procitao da odprilike postavim RAM kao sto je Default bio), budući da sam zelio da odradim taj svoj prvi OC

Kako je sada najbolje ici na vecu brzinu, sta prvo bi trebao povecavati, na koji nacin da nadjem idealnu tacku voltaze i brzine procesora.

 

Da li ce ostati stabilno ako povecam FSB i smanjim multiplier procesora, a povecam od RAM kako bi dobio pribliznu brzinu RAM od 1600Mhz originalnih.

Da li ima kakvog uticaja visina FSB i multipliera sa voltazom, nadam se da razumijete sta hocu da kazem.

 

Da li trebam podizati sta voltazu RAM-a, ili to samo radim kad OC RAM iznad njegove default brzine. Logicno je da ne bi trebao, ali samo zelim da utvrdim, jer nisam do sada nikada barato tim stvarima, da ne bi doslo do dima kakvog 

Imate li jos neki savjet, neku preporuku.

 

EDIT: Zasto mi CoreTemp pokazuje da brzina procesora varira (3200-3600Mhz, zavisi da li sta ima u pozadini aktivnosti), dok CPU-Z non-stop pokazuje 3.600Mhz.

Poruka je uređivana zadnji put sub 13.8.2016 23:38 (MrRango).
Moj PC  
1 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Overclocking guide za pocetnike

Nista niko??

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Overclocking guide za pocetnike
MrRango kaže...

Evo mene opet.

Uspio sam stići do 3.6Ghz uz 1.200V stabilno (barem do sad, odradio sam malo kraći test, nekih 10-15min, nisam detaljno testirao stabilnost, ali sve ispod te voltaze crashuje i BSOD izbacuje).

FSB 180, multiplier 20CPU Voltage Override Type je na Static, ali s time da sam RAM spustio na oko 1440Mhz, nije mi se dalo ganjati oko 1600(tako sam procitao da odprilike postavim RAM kao sto je Default bio), budući da sam zelio da odradim taj svoj prvi OC

Kako je sada najbolje ici na vecu brzinu, sta prvo bi trebao povecavati, na koji nacin da nadjem idealnu tacku voltaze i brzine procesora.

 

Da li ce ostati stabilno ako povecam FSB i smanjim multiplier procesora, a povecam od RAM kako bi dobio pribliznu brzinu RAM od 1600Mhz originalnih.

Da li ima kakvog uticaja visina FSB i multipliera sa voltazom, nadam se da razumijete sta hocu da kazem.

 

Da li trebam podizati sta voltazu RAM-a, ili to samo radim kad OC RAM iznad njegove default brzine. Logicno je da ne bi trebao, ali samo zelim da utvrdim, jer nisam do sada nikada barato tim stvarima, da ne bi doslo do dima kakvog 

Imate li jos neki savjet, neku preporuku.

 

EDIT: Zasto mi CoreTemp pokazuje da brzina procesora varira (3200-3600Mhz, zavisi da li sta ima u pozadini aktivnosti), dok CPU-Z non-stop pokazuje 3.600Mhz.

 Idealna točka brzine i napona ti ovisi o temperaturi intel preporuča maksimalno 1.4V.

Ako ideš na veće vrijednosti FSB-a možda češ trebati dizati IMC napon za stabilnost, memorija bi trebala raditi normalno na svojem deklariranom naponu. Nekim ljudima radi stabilnije(manji napon) na većem multiplieru u manjem FSB za isti clock, ali ništa drastično.

Prvo si nađi idealni clock za procesor i kad se uvjeriš da je 100% stabilno onda probaj ubrzati ram.

Da ti ne varira takt ugasi EIST i C1E bit će ti lakše.

[img]http://www.pohrani.com/f/3P/LZ/2VcjQeoa/katana.jpg[/img]
11 godina
neaktivan
offline
Re: Overclocking guide za pocetnike

Nije mi u planu da OC RAM, vec cisto informativno pitam da li bi trebao tu sta dizati voltazu, da ne bi zajebao stvar. Jedino ako procesor zahtijeva da OC i RAM onda bi nesto pokusao.

Na mojoj ploci (Intel DP55WG) skroz su drugi nazivi, tako da bas ne znam o cemu pricas, ali procesljat cu BIOS-om i provjeriti sta od postavki mogu ukljuciti/iskljuciti.

13 godina
offline
Overclocking guide za pocetnike

IMC, QPI ili VTT nešto od toga bi trebalo biti.

[img]http://www.pohrani.com/f/3P/LZ/2VcjQeoa/katana.jpg[/img]
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Overclocking guide za pocetnike

Nemam ti ja nekih postavki da mogu namijestati. 

Izgleda da ova ploca nije ni namijenjena za OC, ili ja to pogresno radim...

 

13 godina
offline
Overclocking guide za pocetnike

Bome sve prazno :( Možda ima neka fora da se otključaju opcije probaj potražiti po netu. Noviji BIOS možda ili softver intel extreme tuning utility IXTU.

Na ovom zadnjem ekranu stavi low V-droop manje će ti padat napon pod opterećenjem i ugasi turbo boost.

 

[img]http://www.pohrani.com/f/3P/LZ/2VcjQeoa/katana.jpg[/img]
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Overclocking guide za pocetnike

Izgleda da nista od mog OC, Intel ne dozvoljava na consumer/server plocama OC, to nesto malo sto se moze, nista dalje od onog sto sam uspio.

Da li ima efekta drzati procesor na 3.6Ghz, ali bi morao RAM spustiti na oko 1440Mhz zbog omjera FSB/multiplier. Jedino na taj način sam nasao stabilno stanje, da li ce tih 160Mhz praviti neku razliku, i da li cu uopce osjetiti skok u performansama sa 3.33Ghz od Turbo Boost-a na stalnih 3.6Ghz uz OC.

Ne znam da li mi se uopste isplati OC procesor uz istovremeno smanjivanje brzine RAM-a.

 

EDIT: Na specifikacijama za i5 760 pise da RAM maksimalno podrzaje do 1333Mhz, ali ako se ne varam na ovom forumu na jednom temi je neko pisao uz OC procesora moguce je povecati taj limit.

Trenutno CPU-Z ocitaje RAM 662Mhz (sto je oko 1333Mhz jer je Dual Channel, ako se ne varam da tako to radi), da li to znaci da sam uz OC procesora na 3.6Ghz i 1440Mhz RAM (Koje dobijem sa omjerom kojimi zadaje) zapravo OC i RAM, ili samo povecato taj limit koji sam gore prethodno napisao.

Malo me to sad zbunjuje.

Poruka je uređivana zadnji put ned 14.8.2016 21:11 (MrRango).
13 godina
offline
Overclocking guide za pocetnike

Nisam siguran ali mislim da turbo boost radi na samo jednoj jezgri ne na sve. Najbolje da probaš neki benchmark za cpu i sve će se iskristalizirati.

Što se tiče memorije duplo je jer DDR(Double Data Rate) memorija obavlja 2 transfera podataka po taktu. Ja sam na svojoj ploči natjerao na nekih 2200MHz ako se dobro sjećam.

[img]http://www.pohrani.com/f/3P/LZ/2VcjQeoa/katana.jpg[/img]
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Overclocking guide za pocetnike

Odradio sam CINEBENCH benchmark sa i bez OC

Na 2.8Ghz uz Turbo Boost dobio sam 334cb, dok sa OC na 3.6Ghz je 409cb.

Ovaj sam prvi nasao benchmark program za CPU, nisam mogao naci jos nesto za CPU, jedino stress programe nudi.

Sad, koliko je taj benchmark pouzdan, i koliko validno daje rezultate ne znam, ali po meni je dovoljno da ostavim overklokovan procesor.

10 godina
offline
Re: Overclocking guide za pocetnike
MrRango kaže...

Odradio sam CINEBENCH benchmark sa i bez OC

Na 2.8Ghz uz Turbo Boost dobio sam 334cb, dok sa OC na 3.6Ghz je 409cb.

Ovaj sam prvi nasao benchmark program za CPU, nisam mogao naci jos nesto za CPU, jedino stress programe nudi.

Sad, koliko je taj benchmark pouzdan, i koliko validno daje rezultate ne znam, ali po meni je dovoljno da ostavim overklokovan procesor.

 Nije ti Cinebench pokazatelj stabilnosti OC-a nego ga baci sat vrimena na Prime95 ili OCCT ili Intel Burn Test na maximumu, to će ti pokazat da li je stabilan.

I prati temperature.

11 godina
neaktivan
offline
Re: Overclocking guide za pocetnike

Da, odradio sam sa prime95 test(ali ne dugi, nekih 25min), bilo je stabilno. Nisam nasao vremena da odradim bas pravi test od koji sat.

Temperature su uredne, bar za ovaj hladnjak, do nekih 70C, kontam da ubacim Raijintek Nemesis, ako bi mogao izvuci nesto jos malo, buduci da mi ploca ne dozvoljava neki ozbiljan OC.

10 godina
offline
Re: Overclocking guide za pocetnike

Solidno je to i sasvim dovoljno stabilno a bude li u radu stvarao probleme malo mu digni napon i peglaj dalje.

 

8 godina
offline
Overclocking guide za pocetnike

Bok ekipa, imam "problem" sa overclockom G3258. Naime, na 4.0GHz(uncore 3.6) na 1.2V(ploča neda više) prolazi prime95(4 sata) ali u igrama nakon 15-20min BSOD, cpu usage se vrti oko 50%, znači u full loadu radi normalno. Svi C stateovi i speedstep ugašeni. Na 3.9GHz nisam primjetio BSOD. Što uzrokuje problem?

U životu je bitno samo jedno, a to su dvije stvari: red, rad i disciplina
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Re: Overclocking guide za pocetnike
RuBiK kaže...

Bok ekipa, imam "problem" sa overclockom G3258. Naime, na 4.0GHz(uncore 3.6) na 1.2V(ploča neda više) prolazi prime95(4 sata) ali u igrama nakon 15-20min BSOD, cpu usage se vrti oko 50%, znači u full loadu radi normalno. Svi C stateovi i speedstep ugašeni. Na 3.9GHz nisam primjetio BSOD. Što uzrokuje problem?

 nista, prime opterecuje samo uglavnom cpu, igra opterecuje cijeli sistem!lp

Intel Core™ i7 Forever----- Battlelog: SoldierStippy
10 godina
offline
Re: Overclocking guide za pocetnike
RuBiK kaže...

Bok ekipa, imam "problem" sa overclockom G3258. Naime, na 4.0GHz(uncore 3.6) na 1.2V(ploča neda više) prolazi prime95(4 sata) ali u igrama nakon 15-20min BSOD, cpu usage se vrti oko 50%, znači u full loadu radi normalno. Svi C stateovi i speedstep ugašeni. Na 3.9GHz nisam primjetio BSOD. Što uzrokuje problem?

 Ako nemožeš dignuti napon ti mu smanji klok jer očitogledno nije stabilan na tih 4ghz

8 godina
offline
Re: Overclocking guide za pocetnike

Kažem ti, na 3.9 radi stabilno, ali 4.0 bsod svako malo iako prime prolazi.

U životu je bitno samo jedno, a to su dvije stvari: red, rad i disciplina
10 godina
offline
Re: Overclocking guide za pocetnike
RuBiK kaže...

Kažem ti, na 3.9 radi stabilno, ali 4.0 bsod svako malo iako prime prolazi.

 Drži ga na 3.9 razlika je ionako minorna

15 godina
offline
Overclocking guide za pocetnike

Kako provjeriti stvarno očitanje RAM napona? Sa kojim programom bi to mogao viditi? 

CPU Z, HW INFO, HW MONITOR, SPECCY ništa ne pokazuju osim vrijednosti JDEC, latencija i tvorničkog napona od 1,8 V što je samo od informativne vrijednosti.

 

Imam problema sa DDR2 memorijom, a sumnjam da mi postavke matične ploče nisu tačne odnosno u biosu je moguće postaviti vrijednosti 1,95 V, 2,05 V, 2,15 V i td.

1,95 V je po defaultu postavljeno u Biosu, ali nigdje ne mogu očitati stvarne vrijednosti.

 

Jedino AMD Overdrive pokazuje vrijednost od 1,8 V, a u biosu je po defaultu 1,95 V, tako da ne znam koja je zapravo vrijednost napona, ili amd overdrive krivo pokazuje ili bios ima "netačne" postavke vrijednosti napona pa za 1.95 V postavlja vrijednost od 1,8 V.

 

Nešto od to dvoje ne štima kako treba ili ne čita vrijednosti dobro. Tako da mi treba alternativni program sa kojim bi vidio vrijednost i odlučio gdje ne valja očitanje u biosu ili programima. 

Naš mentalitet ima jedan kvalitet, da te jebe u zdrav mozak sve dok ima imunitet! Zustavite zemlju silazim, nije mi do ničeg, odlazim!
Moj PC  
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice