Oružje - općenito

poruka: 365
|
čitano: 159.819
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
offline
Re: Oružje - općenito

 

@bunker

 

Hm, gle, zagovornici oružja, uvijek kada vide nekakav stav kao moj, idu sa tim nekim neposrednim opasnostima, koje eto mogu mene negdje zadesiti.

 

Ne znam šta bi ti oružje u tom slučaju pomoglo? Šta ako ih je više, što ako imaju veći kalibar, ako prijete iz nekoliko smjerova,....?

Nekada ti ni oružje neće moći, ako je druga strane spremnija i imanje manje za izgubiti.

 

Mislim imaš ljude iz Brazila kaj žive u onim njihovim velikim gradovima, pa ne idu tamo gdje bi mogli biti napadnuti.

"Lijepo" se podijele ljudi između sebe od onih koji žele mirno živjeti i oni koji žele nekako drugačje živjeti. Suživot je moguć.

Panzerkampfwagen.dzg-C++-USA. :-)
12 godina
offline
Oružje - općenito

Suzivot je moguc ako spustis glavu i sutis. Sa nekima nazalost nema pregovaranja. Daleko od toga da zagovaram open carry ala Amerika ali mislim da bi svaki punoljetni nekaznjavani gradanin RH trebao imati pravo da dode do vatrenog oruzja ako ne za nosenje a onda bar za drzanje. 

Ako sam ti pomogao opali TD!
Poruka je uređivana zadnji put pet 17.7.2020 20:35 (FuzzyBrain).
6 godina
offline
Re: Oružje - općenito
Filox kaže...
Nemo nemo kaže...

 @Filox

Colt Navy 1851

Gdje si ga nabavio? Da li je model od nehrđajućeg čelika ili "obični"? Kako sa "vježbama gađanja - pucanja"? Gdje ga "isprobavaš"? Gdje nabavljaš kugle, barut ...?

Ako ti nije problem da malo napišeš o njemu. Naime, razmišljam o nabavci nešto slično pa da čujem iskustvo iz prve ruke.

A što se tiče samokresa, nitko ne spominje "naš" HS 2000?

 Moram točno pogledat, ali firma iz Francuske, oko 2500 kuna je koštao, imaju svu dodatnu opremu, kugle, dozere, kapisle... Crni barut je mislim u Splitu nabavljen, preko Dobre kobi, uz predočenje prijave oružja. Trenutno ga nigdi ne isprobavam, probao sam ići u streljanu, jer su na policiji rekli da je to jedino gdje se službeno smije pucati. Na streljani su me odbili, jer da je to preglasan pištolj i nisu me pustili unutra, što je glupo totalno, jer se čuje kao petarda, a ne ko pištolj. Znači, streljane se ne pridržavaju uputa policije. Ne znam što da ti kažem.

 

Samo upozorenje, iako je Colt bio "samo" oko 2500 kuna, sva dodatna oprema je koštala puno više. To uključuje i pravi kufer za prijevoz avionom, s certifikatom, sve za čišćenje, sve za punjenje, barut, kugle, kapisle i oni "papirići", onda mjedeni dozeri za barut, pa kufer za to sve skupa nosit... Kad kreneš kupovat, zažališ što ti je išta palo na pamet, oko 1000E troška za dodatne stvari.

 

Pucanje kao pucanje je ludnica, trzaj praktički ne postoji, ruka se ne pomakne. Sami pištolj je dosta težak, a crni barut je slabiji od bezdimnog, pa se ni ne osjeti pucanje. U ruci leži kao da je rađena drška po mjeri, baš je umjetničko djelo.

 

https://www.ubertireplicas.com

 

https://www.pietta.it/home-pietta-eng

 

Ovo su najpoznatiji proizvođači, a ne znam trenutno link na dućan, to moram pogledat. 

 Hvala puno na iscrpnom odgovoru!

Gledao sam "Pietra" modele i privlače me, užasno. Valjda ono odrastanje uz kauboje uzima danak! 😀😀

Potvrdio si moje razmišljanje da streljane nemaju razumijevanja za takvo oružje. Što bi tek naši lovci rekli da se u lovu pojaviše sa republikom puške na crni barut? Što je vani, recimo, zadnjih nekoliko godina normalno!

12 godina
offline
Oružje - općenito

Jebes 9mm, kupis mac od metar i po pa ganjaj oko stola ako se bojis da ce netko provaliti. U kucu mi je dva puta provaljeno i ljudi koji to rade nisu budale i jako dobro znaju kada mogu operirati, a tu ti pistolj nista nece pomoci.

Poruka je uređivana zadnji put pet 17.7.2020 21:02 (ivanzu).
6 godina
offline
Re: Oružje - općenito
PzKpfw kaže...

 

@bunker

 

Hm, gle, zagovornici oružja, uvijek kada vide nekakav stav kao moj, idu sa tim nekim neposrednim opasnostima, koje eto mogu mene negdje zadesiti.

 

Ne znam šta bi ti oružje u tom slučaju pomoglo? Šta ako ih je više, što ako imaju veći kalibar, ako prijete iz nekoliko smjerova,....?

Nekada ti ni oružje neće moći, ako je druga strane spremnija i imanje manje za izgubiti.

 

Mislim imaš ljude iz Brazila kaj žive u onim njihovim velikim gradovima, pa ne idu tamo gdje bi mogli biti napadnuti.

"Lijepo" se podijele ljudi između sebe od onih koji žele mirno živjeti i oni koji žele nekako drugačje živjeti. Suživot je moguć.

 Mudar čovjek je oprezan čovjek! Ne moraš biti ljubitelj oružja da želiš zaštititi svoju obitelj. Normalan, civiliziran, kulturan čovjek izbjegava sukob. Zato i postoji "demonstracija" sile poznata kao vojne parade! U privatnom životu samo "daš" informaciju da imaš oružje i da ga znaš upotrijebiti. Nikog ne diraš, nikome ne prijetiš, sa svima si kulturan, pristojan. Ali, obzirom da si mudar čovjek, oprezan si. Što se tiče sukoba, naravno, prvo ga pokušaš izbjeći. Nakon toga zoveš policiju. Ako ni to ne uspije, otrpiš malo, tek toliko da pokažeš da si bolji od njih. Upotreba oružja je uvijek zadnja opcija i pred zakonom si uvijek kriv! To treba imati na umu. Po zakonu, skoro, trebaju te ubiti da bi ti onda imao pravo da reagiraš sa oružjem!

A ako te napadne grupa, samo na filmu svi jurišaju do zadnjeg. U stvarnosti nakon što prvih par završi na podu, ostali razlaz. Naravno, druga stvar je organizirani, koordinirani napad uvježbanih i motiviranih. Tu nemaš šanse! 😢😢

16 godina
moderator
offline
Oružje - općenito

Open Carry je glupost.

Jedino što OC uradi je nacrta ti metu na čelu jer će onaj ko misli napasti tebe staviti kao prioritet. Daje lažnu sigurnost, diže ego, što je isto negativna stvar.

Ako si OC a neko te odluči napasti, onda je to sačekuša i otro si kašiku.

Jedino ima smisla Concealed Carry i to kao zadnja opcija da ti možda spasi glavu a ne da napadaš prvi jer treba poslije pravno pobijediti a prije svega živjeti s tim.

Qrčenje s gunom je pokazatelj nezrelosti i baš takve osobe ne trebaju imati oružje.

Ja imam CC dozvolu ali nikad ne nosim gun u urbanoj sredini jer ima policija kojoj je to posao. Nosim ga kad sam u dubokoj šumi, divljini i na strelište jer sam ga nabavio zbog natjecanja.

7 godina
offline
Re: Oružje - općenito

@nemo nemo

Glede zakonite upotrebe oružja bitno je biti svjestan par stvari:

- uporaba je opravdana ako drugačije nisi mogao od sebe ili drugoga odbiti protupravni napad a šteta koju si pritom počinio je manja od štete koja je mogla nastupiti kao posljedica protupravnog napada

- dužan si zakonski upozoriti prije upotrebe ali samo ako to možeš učiniti

Oba ta zakonska uvjeta su vrlo rastezljiva, ali na obje strane tako da se treba malo upoznati sa sudskom praksom i sve bu jasno. Ako te napada jedna osoba sa oružjem, ili više njih bez oružja, to su već neki preduvjeti da smiješ izvaditi oružje. Ako napadač koristi borilačke vještine, opet evo uvjeta za uporabu oružja. Ako koristi neko vozilo ili stroj za napad, evo opet uvjeta za uporabu oružja...

Glede upozorenja, zakon kaže da trebaš upozoriti ali samo ako to možeš učiniti bez posljedica po sebe ili osobe koju tako braniš. U praksi to znači da ćeš ili ispaliti hitac upozorenja u zrak ili da ćeš uzvikom upozoriti napadača da ćeš pucati ako ne stane sa napadom...

Znači, nisu to baš tako restriktivni uvjeti, a sudac bio ili ne sklon, uvjek postoje vještačenja, drugostepeni sud....

Glede reale, praksa je takva da nakon prvog hica u zrak nastaje opća bežanija. Napad će nastaviti jedino pijan i drogirani napadač, ali nakon hica upozorenja sam je kriv za posljedice... Naravno da ovdje govorimo o napadu vandala, pijanaca, lokalnih nasilnika, navijačkih skupina, migranata, "manjina", a ne o uvježbanom napadu vojnika i sl...

U mom kvartu se točno zna tko je lovac, tko ima doma oružje i sl, i naravno da efekt odvraćanja itekako djeluje.

6 godina
offline
Re: Oružje - općenito
bunker kaže...

@nemo nemo

Glede zakonite upotrebe oružja bitno je biti svjestan par stvari:

- uporaba je opravdana ako drugačije nisi mogao od sebe ili drugoga odbiti protupravni napad a šteta koju si pritom počinio je manja od štete koja je mogla nastupiti kao posljedica protupravnog napada

- dužan si zakonski upozoriti prije upotrebe ali samo ako to možeš učiniti

Oba ta zakonska uvjeta su vrlo rastezljiva, ali na obje strane tako da se treba malo upoznati sa sudskom praksom i sve bu jasno. Ako te napada jedna osoba sa oružjem, ili više njih bez oružja, to su već neki preduvjeti da smiješ izvaditi oružje. Ako napadač koristi borilačke vještine, opet evo uvjeta za uporabu oružja. Ako koristi neko vozilo ili stroj za napad, evo opet uvjeta za uporabu oružja...

Glede upozorenja, zakon kaže da trebaš upozoriti ali samo ako to možeš učiniti bez posljedica po sebe ili osobe koju tako braniš. U praksi to znači da ćeš ili ispaliti hitac upozorenja u zrak ili da ćeš uzvikom upozoriti napadača da ćeš pucati ako ne stane sa napadom...

Znači, nisu to baš tako restriktivni uvjeti, a sudac bio ili ne sklon, uvjek postoje vještačenja, drugostepeni sud....

Glede reale, praksa je takva da nakon prvog hica u zrak nastaje opća bežanija. Napad će nastaviti jedino pijan i drogirani napadač, ali nakon hica upozorenja sam je kriv za posljedice... Naravno da ovdje govorimo o napadu vandala, pijanaca, lokalnih nasilnika, navijačkih skupina, migranata, "manjina", a ne o uvježbanom napadu vojnika i sl...

U mom kvartu se točno zna tko je lovac, tko ima doma oružje i sl, i naravno da efekt odvraćanja itekako djeluje.

 Zakon je jasan ali, u praksi kada se poklope uvjeti npr napadaja pijane "zlatne" mladeži na "običnog" čovjeka, kako će taj "obični" završiti?

 

5 godina
offline
Re: Oružje - općenito
PzKpfw kaže...

@Posmatrač

Sjećam te se iz prijašnjih rasprava na ovu temu. Nepokolebljiv si i vatreni borac za naoružano građanstvo.


@DrNasty

Hvala na ti tvojem komentaru. Posebno cijelim kada ih iznesu ljudi sa praktičnim iskustvom korištenja oružja.

 

-----------------

-------------------------------

---------------------------------------------
Inače, na oružje gledam kao nužno zlo, te mi je svaka upotreba istoga u svrhe samoobrane totalno strana.
Mislim nitko ma ne napada, te se do sada nikada nisam nalazio u "taktičkim" situacijama gdje bi upotreba oružja bila opravdana.


Svjestan sam da ljudi to koriste u svojoj službi za odvraćanje potencijalnih napada i za samoobranu, ali za sebe, privatno kao civil ne vidim razloga da si iz tog razloga nabavljam oružje.
Mislim da kod običnih ljudi više progovora strah od života, nego eto nekakvi opravdani razlozi za posjedovanje oružja.


Druga je stvar, rekreativno pucanje, natjecanje, lov, zadovoljstvo, strast prema oružju i tome slično. To je okay i to podržavam.

 

 Da. I?

Slobodno izlozi kontraargumente...  Tome sluzi forum....

Ovako kao si napisao vise zvuci posrpdno al ok.. Ako je to tvoj nivo....

7 godina
offline
Re: Oružje - općenito

Nemo, možemo mi tu pretpostaviti milion hipotetskih situacija, no uvjek moramo krenuti od istog zakona. Možeš fulati napadača i pogoditi djete u prolazu i cjelokupna javnost bu defaultno protiv tebe i mediji će vršiti time pritisak na sudstvo.

Glede zlatne mladeži, nije problem iskopati njihov prljav veš, objaviti ga po portalima i tako dobiti medijsku potporu...

Inače, ta tzv zlatna mladež i njihove obitelji mogu daleko više izgubiti od tzv običnog čovjeka, tako da su ti oni daleko ranjiviji i popustljiviji u frci nego što se misli. Najčešće će ti ponuditi pare da nekako zaobiđu sudjenje i javnost jer im nepaše da masa novinara i znatiželjnika kopa po njihovoj obitelji radi sina narkomana kojeg si ranio... Takvih zataškanih slučajeva je vjerojatno more....

Uglavnom, poznavanje zakona, i utreniranost su bitni ako ne želiš završiti u zatvoru...
Poruka je uređivana zadnji put sub 18.7.2020 11:56 (bunker).
5 godina
offline
Re: Oružje - općenito
PzKpfw kaže...

 

@bunker

 

Hm, gle, zagovornici oružja, uvijek kada vide nekakav stav kao moj, idu sa tim nekim neposrednim opasnostima, koje eto mogu mene negdje zadesiti.

 

Ne znam šta bi ti oružje u tom slučaju pomoglo? Šta ako ih je više, što ako imaju veći kalibar, ako prijete iz nekoliko smjerova,....?

Nekada ti ni oružje neće moći, ako je druga strane spremnija i imanje manje za izgubiti.

 

Mislim imaš ljude iz Brazila kaj žive u onim njihovim velikim gradovima, pa ne idu tamo gdje bi mogli biti napadnuti.

"Lijepo" se podijele ljudi između sebe od onih koji žele mirno živjeti i oni koji žele nekako drugačje živjeti. Suživot je moguć.

 Ako se tebi niej desilo nece nikome? To je tvoj stav? Ako si ti protiv oruzja oni koji su za su sta?

Ne savija se svijet oko tebe.

Sta bi pomoglo? Mozda ce pomoci mozda ne. Da li ce odmoci? Sigurno ne....

NEkad nece ali nekad hoce.... Zasto onda policija nosi oruzje?

 

Ti zivis u brazilu? Imas svicarce koji su 100% naoruzani pa niko nikog ne ubija na ulici?. Sta sa tim.....

 

Znaju kad ce biti napadnuti? Ti znas 100% da budala ili narkoman nece provaliti ti u kuci i napasti zenu ili dijete? Kriminalci i ludaci postuju pravila pa se lijepo sa njima dogovoris ja necu tebe nemoj ni ti mene?

 

Sigurno nemas ni alarm u autu jer ti znas gdje lopovi kradu i tu ne parkiras?

 

Da mi je tvoja glava da malo odmorim.....

16 godina
moderator
offline
Oružje - općenito

Smirite ton.

14 godina
offline
Re: Oružje - općenito
bunker kaže...

Nemo, možemo mi tu pretpostaviti milion hipotetskih situacija, no uvjek moramo krenuti od istog zakona. Možeš fulati napadača i pogoditi djete u prolazu i cjelokupna javnost bu defaultno protiv tebe i mediji će vršiti time pritisak na sudstvo.

Glede zlatne mladeži, nije problem iskopati njihov prljav veš, objaviti ga po portalima i tako dobiti medijsku potporu...

Inače, ta tzv zlatna mladež i njihove obitelji mogu daleko više izgubiti od tzv običnog čovjeka, tako da su ti oni daleko ranjiviji i popustljiviji u frci nego što se misli. Najčešće će ti ponuditi pare da nekako zaobiđu sudjenje i javnost jer im nepaše da masa novinara i znatiželjnika kopa po njihovoj obitelji radi sina narkomana kojeg si ranio... Takvih zataškanih slučajeva je vjerojatno more....

Uglavnom, poznavanje zakona, i utreniranost su bitni ako ne želiš završiti u zatvoru...

 bunkeru, smanji malo opijate...

 

"zlatna  mladež" i njihovi "japeki" koji su ih tak pametne napravili i odgojili u Hrvatistanu ti po jednoj presudi spadaju u "društveno prihvatljive obitelji" - što god to značilo, valjda ako nisi iz društveno prihvatljive obitelji, onda je obitelj društveno ostracirana ili eutanizirana ?!?!

Uglavnom po Ustavu RH svi su građani jednaki - dakle Ustav i zakon te u realnom životu ne štite...

 

Gledaj "Jopu" Đakića i njegove balave harambaše....

 

onda ostaje stara narodna: bolje jest pseće meso, nego da on jede tvoje...

Ju je je? Je ju je!
7 godina
offline
Re: Oružje - općenito

@stric jura

Ajmo biti precizni i realni, jer baš zahvaljujući ovakvim dezinformacijama cvjeta neznanje i strah.

Prešutio si da su ti koji su okarakterizirani kao društveno prihvatljivo počinili kazneno djelo za koje im je suđeno. A mi ovdje razglabamo o posve drugačijoj hipotetskoj situaciji: što bi bilo da je netko njih upucao ! Znači dvije drastično različite situacije glede počinitelja i oštećenih.


Misliš da đaka nebi spriječio da je mogao medijsku halabuku oko sina ? Pa baš taj primjer ti govori da bi vrlo lako dobio medijsku privrženost kada bi ranio nekoga od njih baš zahvaljujući obilju loših informacija o njima....

Forum i služi razmjeni iskustva i međusobnom pomaganju. Iznio sam gore dva najbitnija uvjeta za uporabu vatrenog oružja u obrambenu svrhu, i budu li ta dva uvjeta ispoštovana i dokazana na sudu, oslobodiće pucača krivnje bez obzira na društveni status pogođenog napadača...

Ajmo opet ponoviti: nakon prvog pucnja u zrak nastati će opća bežanija !! Ovdje su mahom osobe kojima je IT hobi ili posao, i mislim da nitko od vas nije doživio takve situacije, a pogotovo više puta u životu. Vjerojatno ste bar bili ponekad na streljani ili u vojsci, pa se sjećate buke i decibela koju proizvede pucanj. E na streljani ste bili spremni na pucanj, imali ste i slušalice, i svejedno vam nije ugodno kada počne pucnjava. A dajte sada pokušajte zamisliti da odjednom posve iznenada netko dekne dva komada u strop metar od vas u krčmi ili na parkingu ili nekoj uličici... Kad si spreman i to očekuješ, nije ugodno, a kada se to desi nenadano prevlađuje nagon koji te tjera da čim prije pobegneš čim dalje... Napadač očekuje laku žrtvu, inače nebi napadao, i on je prvi koji bu se debelo prenerazio kada taj plijen izvadi devu i dekne dva komada u zrak i nakon toga uperi cjevčicu u prsa gdje je napadač najširi....

A na sudu priča počinje od razloga koji su te naveli da pucaš a ne od trenutka upotrebe oružja, ako me shvaćaš kaj želim reći...
16 godina
offline
Re: Oružje - općenito
bunker kaže...

Forum i služi razmjeni iskustva i međusobnom pomaganju. Iznio sam gore dva najbitnija uvjeta za uporabu vatrenog oružja u obrambenu svrhu, i budu li ta dva uvjeta ispoštovana i dokazana na sudu, oslobodiće pucača krivnje bez obzira na društveni status pogođenog napadača... 

Jasno ti je da je dobivanje dozvole u svrhu osobne sigurnosti praktički pa nemoguće, posebno u situacijama kakve su ovdje opisane?

7 godina
offline
Re: Oružje - općenito

@old Iggy

Jel se mi ovdje bavimo nagađanjem ili polazimo od zakonskih uvjeta ?

https://www.zakon.hr/z/1161/Zakon-o-nabavi-i-posjedovanju-oru%C5%BEja-gra%C4%91ana

Jel članak 10 stav 2 kaže da se oružje može nabavljati radi osobne sigurnosti ? Kaže !

Jel članak 11 stav 2 točka 2 spominje opravdani razlog radi osobne sigurnosti ? Spominje !

Prema tome, to su startne osnove. A da li će građanin iznijeti razloge koje će policijski službenik procijeniti dovoljnim za nabavu oružja, to nije u tvojoj domeni.

U RH nije nekakva pomama za oružjem tako da niti zahtjeva nema previše, a u broj odbijenica nemam uvid. Ako imaš te podatke, iznesi ih da vidimo postotak odbijenih. Dok nemaš taj podatak, sve kaj veliš je nagađanje.

Osim toga, mala smo državica, svatko uz malo truda može lobirati na pravom mjestu i dobiti će dozvolu ako ima zakonske uvjete.

16 godina
offline
Re: Oružje - općenito
bunker kaže...

@old Iggy

Jel se mi ovdje bavimo nagađanjem ili polazimo od zakonskih uvjeta ? 

Upravo zato što su zakonski uvjeti takvi.

7 godina
offline
Re: Oružje - općenito

@old Iggy

Zakonski uvjeti su vrlo jasni: trebaš navesti razlog a policijski službenik će diskrecijskom ocjenom odlučiti da li je tvoj razlog opravdan ili ne.

Tebi kao da je u nekakvom interesu širiti famu o nemogućnosti dobijanje dozvole. Jel te strah naoružanih osoba, ili su tebi odbili zahtjev pa sad navijaš za to da ju nitko drugi ne dobije ...??

Pa daj odi u bilo koju streljanu pa popričaj sa osobljem ili prisutnim pucačima tko ima kakvu dozvolu i kada ju je dobio... U streljanu di ja treniram bar jedan mjesečno dođe novi član sa novom dozvolom za držanje i nošenje a da nije lovac niti sportaš....

Ti ko da ne živiš ovdje... Ljudi uz malo veza izmjenjuju prostorne planove da bi mogli graditi zgradurine, a ti praviš famu oko oružnog lista koji je sitnica naspram gupa, građevnih dozvola, uvjeta gradnje i sl.... 😀


12 godina
offline
Oružje - općenito

Zakonski uvijeti su takvi da zracno oruzje moras prijaviti a kamoli da izmolis dozvolu za vatreno oruzje. Osobno sam za malo liberalniji pristup za dobivanje dozvola za DRZANJE oruzja. Ako ti treba za nosenje radi vlastite sigurnosti onda bolje da unajmis tjelohranitelja. 
Problem kod nas je taj sta nam je cijela drzava u banani a ako tu jos das svakol da nosi oruzje nastaju potencijalni problemi. Ako 5 hahara znaju da ce letit u cuzu u roku keks ako te bez povoda napadnu na ulici i da ce odlezat par godina, nikakvo oruzje ti nebi trebalo. 

Inace, prije par godina smo imali situaciju da nam je pokusano provaliti u vikendicu. Taman smo se vracali od susjeda i stari je ispalio hitac u zrak da bi nakon toga lopovi pobjegli, skucali se autom u grabu i zavrsili u cuzi. 

Btw dajte malo o dugom oruzju. U karabine i sacmarice se kuzim, oko pistolja sitno. Ako nekoga zanima neka slobodno pita. 

Ako sam ti pomogao opali TD!
14 godina
offline
Oružje - općenito

Koja je fora za ove skupljače starog oružja? Jel ima tko iskustva?

16 godina
offline
Re: Oružje - općenito
bunker kaže...

@old Iggy

Zakonski uvjeti su vrlo jasni: trebaš navesti razlog a policijski službenik će diskrecijskom ocjenom odlučiti da li je tvoj razlog opravdan ili ne.

Tebi kao da je u nekakvom interesu širiti famu o nemogućnosti dobijanje dozvole. Jel te strah naoružanih osoba, ili su tebi odbili zahtjev pa sad navijaš za to da ju nitko drugi ne dobije ...??

Pa daj odi u bilo koju streljanu pa popričaj sa osobljem ili prisutnim pucačima tko ima kakvu dozvolu i kada ju je dobio... U streljanu di ja treniram bar jedan mjesečno dođe novi član sa novom dozvolom za držanje i nošenje a da nije lovac niti sportaš....

Ti ko da ne živiš ovdje... Ljudi uz malo veza izmjenjuju prostorne planove da bi mogli graditi zgradurine, a ti praviš famu oko oružnog lista koji je sitnica naspram gupa, građevnih dozvola, uvjeta gradnje i sl.... 😀

Ja sam strijelac, instruktor i sudac više od 40 godina, teško da me strah oružja.

Nije to baš "diskrecijska procjena", treba dokazati da je oružje potrebno i da se na drugi način redovnim postupcima policije i drugim postupcima sigurnost ne bi mogla osigurati. I za takve stvari policija jako rijetko daje dozvole.

I da, ni strijelcima se ne daje baš samo tako, ne guta se priča ni za lovce. Isto tako ne, nisam za to da svatko tko poželi može imati uružje.

10 godina
offline
Re: Oružje - općenito

 

@FuzzyBrain

 

Ajd, reci definiciju karabina, te koja je razlika u odnosu na pušku.

Znam, da se to može pronaći na Internetu, ali brijem da pol ekipe ne zna točno objasniti što je to karabin?

I, napiši ekipi kaj je to bokerica?

 

 

Panzerkampfwagen.dzg-C++-USA. :-)
12 godina
offline
Re: Oružje - općenito
PzKpfw kaže...

 

@FuzzyBrain

 

Ajd, reci definiciju karabina, te koja je razlika u odnosu na pušku.

Znam, da se to može pronaći na Internetu, ali brijem da pol ekipe ne zna točno objasniti što je to karabin?

I, napiši ekipi kaj je to bokerica?

 

 

 Razlike izmedju karabine i puske ajmo reci vise ne postoje, razlike je bilo prije i radilo se o samo duzini cijevi (da ne ulazim bas sad u dubinu, nije isto ali ajmo reci da je). Kada govorimo o vatrenom oruzju koje je dostupno nama smrtnicima imamo podjelu na pistolje, puske sa uzljebljenim cijevima (klasicne puske, poluatomatske puske) i puske sa glatkim cijevima (sacmarice - bokerice i polozare te poluatumatske sacmarice).

 

Karabin je osnovna puska koju u pravilu svaki lovac prvu kupi jel omogucuje manje-vise svu vrstu lova. Za laika je to "snajper". Dakle puska koju je potrebno nakon svakog ispaljenog hitca rucno repetirati: otvoriti i povuci zatvarac da cahura ispadne, repetirati da ubacimo metak iz spremnika u cijev i na kraju zakljucati da bismo mogli pucati. Na njih se stavljaju dnevno-nocne optike iako za blizinu mozete koristiti i mehanicke nisane i sa njima mozete u lov na prakticki bilo sto i mozete prakticirati bilo koju vrstu lova.

 

Poluatomatske puske imaju automatski zatvarac koji se nakon samog hitca sam repetira tj. cijelu gore opisanju radnju puska automatski radi umjesto vas. Zasto se zove poluatomatska? Zato jer za svaki hitac treba povuci okidac. Zakonom je propisano koliko spremnik moze sadrzavati metaka. Dakle nemozete bas kupiti spremnik za 20 metaka i sa time ici u lov. Sto se tice lova, ove puske su nepreciznije od klasicnih karabina (manja cijev) te se na njih stavljaju sirokokutne optike i crvene tocke. Koristi se u pogonskom lovu ili na standu. Takodjer se koristi na manjim udaljenostima.

 

Sacmarice se mogu podjeliti na bokerice (dvije cijevi, jedna ispod druge), polozare (dvije cijevi, jedna pored druge) ili na poluatomatske sacmarice. Bokerice i polozare opet mogu imati jedan ili dva obaraca sto je korisno buduci da mozete staviti patrone razlicitih kalibara a mozete birati i iz koje cijevi cete prvo pucati. Vecinom se koriste u lovu na ptice i u sportskom streljastvu (glineni golubovi).

 

Osim ovih osnovnih podjela imamo jos i kombinirke (mix karabina i sacmarice), ekspresice (karabini sa dvjema cijevima) itd. Uglavnom postoji tona razlicitih vrsta i tipova vatrenog oruzja doslovce za svaku vrstu lova i rekreacije. Kad u to ubacite vrstu i tip municije te razliku dnevnih optika, dnevno nocnih optika, termala... glava pocne boliti.

Ako sam ti pomogao opali TD!
16 godina
moderator
offline
Oružje - općenito

Gdje ova bebica spada, a? :P

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 18.7.2020 22:26 (DrNasty).
12 godina
offline
Re: Oružje - općenito
DrNasty kaže...

Gdje ova bebica spada, a? :P

 

 Klasicni malokalibarski karabin 😂

Edit: tipicna show off puska. Karabin sa nogicama a nema optike gore. 

Ako sam ti pomogao opali TD!
Poruka je uređivana zadnji put sub 18.7.2020 22:29 (FuzzyBrain).
16 godina
moderator
offline
Re: Oružje - općenito
FuzzyBrain kaže...

Edit: tipicna show off puska. Karabin sa nogicama a nema optike gore. 

 Nije, to je vojni arsenal na izložbi (optički nišani su maknuti), MACS M2A.

https://hr.wikipedia.org/wiki/Teška_snajperska_puška_MACS_M2-A

 

Ajmo ne zvati ovu pušku karabinom, nismo lovci :D

16 godina
offline
Re: Oružje - općenito
FuzzyBrain kaže...
DrNasty kaže...

Gdje ova bebica spada, a? :P

 

 Klasicni malokalibarski karabin 😂

Edit: tipicna show off puska. Karabin sa nogicama a nema optike gore. 

Kašeš, MK, show off, karabin?

I nema optike, to je ključno?

10 godina
offline
Oružje - općenito

@FuzzyBrain

 

Hvala na lijepom objašnjenju pojmova oko oružja. Mislim da je za lovce spremnik od 3 ili 5 naboja u istome? Treba i životinji dati šansu.

 

Isto tako i DrNasty-u hvala njegovim komentarima.

 

 

 

--------------

Za ćeze, dal' oni imaju lagani hod obarača?

Volite li .45 ACP kalibar? Ako da, zašto? Ako ne, opet zašto?

 

Dal' netko ima od vas isksutva sa dalekometnim puškama? Mislim ovo pucanje u mete preko 1000 metar ili čak 2000 metara?

 

 

Panzerkampfwagen.dzg-C++-USA. :-)
16 godina
moderator
offline
Re: Oružje - općenito
PzKpfw kaže...

 

 

--------------

Za ćeze, dal' oni imaju lagani hod obarača?

Volite li .45 ACP kalibar? Ako da, zašto? Ako ne, opet zašto?

 

Dal' netko ima od vas isksutva sa dalekometnim puškama? Mislim ovo pucanje u mete preko 1000 metar ili čak 2000 metara?

 

 

 Da, ako uzmeš DA/SA modele, a ne strikere. Shadow modeli još to dovode korak dalje jer je kod njih maknut blokirajući pin (Onaj B kod CZ 75 B) ali postoji mogućnost da pištolj okine ako čekić dobije dovoljnu silu čak i kad je spušten a okidač nije pritisnut. Budući da je to competition model a ne carry, to je ok. Možeš onda dalje polirati i tunirati okidač.

Ja imam 2 cent trigger job na G17, ali je lopata u odnosu na CZ i Tanfoglio.

Nisam ljubitelj .45ACP, jer uz moderan i dobar HP dizajn zrna, 9mm zatvara taj gap u zaustavnoj moći uz puno veći magazin. Nisam nikad pucao iz .45ACP pištolja, samo davno iz Thompson SMG-a.

Ali sam 10mm Auto fanboy :)

 

Što se tiče ultra long range, teško je naći range koji ti to nudi osim da ideš u šumu, a treba ti i bolji kalibar i oprema :)

Poruka je uređivana zadnji put ned 19.7.2020 10:54 (DrNasty).
11 godina
online
Re: Oružje - općenito
Nešto takvo su testirali na grobniku 92. ili 93., samo mislim da je to bio onaj rt20 ili kako se već zvao. Mi čekali noćno gađanje kad je stiglo par crnih limuzina, bio i tadašnji ministar obrane sa svitom, ako se dobro sjećam.
Lik je pucao sa školskog stola u bijeli kamen u brdu kilometar-dva daleko. Najprije vidiš bljesak gdje je bio kamen, a sekundu-dvije kasnije čuješ iz daljine utišani buuum :))))
Poruka je uređivana zadnji put ned 19.7.2020 10:57 (picajzla0707).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice