Oružje - općenito

poruka: 365
|
čitano: 159.255
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
offline
Oružje - općenito

Prepper il šta već neznam al i ja sam se naoružao

13 godina
neaktivan
offline
Oružje - općenito

samo pazi da te ne napadne kolesterol

Ja sam inžinjer bez fakulteta, ja sam onaj što voli da šeta
11 godina
offline
Oružje - općenito

Evo mali update.

Zvao sam Detonex jer mi se nitko nije javio iz KŽ Huntera,i prodavač mi je rekao da mi treba dozvola.

Samo mi nije jasno zašto me nitko nije tražio dozvolu kad sam kupovao pištolj iz Češke nego mi je došao direktno na kućnu adresu i onda sam ga išao prijaviti,mislim mogao sam ga isto tako ne prijaviti nitko ne bi ni skužio...

Poruka je uređivana zadnji put čet 20.2.2020 15:15 (Jurassic Park).
13 godina
neaktivan
offline
Oružje - općenito

Daj mi napiši link sa koje si stranice iz češke naručio taj "pištolj" htio bi susjedovom sinu pokloniti za rođendan jedino mi nije jasno zašto je municija za te igračke tako skupa jeftiniji je pravi metak 9mm nego ti start metci ili ćorci ili kako god ih zovu

Ja sam inžinjer bez fakulteta, ja sam onaj što voli da šeta
Poruka je uređivana zadnji put čet 20.2.2020 16:14 (expert man).
11 godina
offline
Re: Oružje - općenito
expert man kaže...

Daj mi napiši link sa koje si stranice iz češke naručio taj "pištolj" htio bi susjedovom sinu pokloniti za rođendan jedino mi nije jasno zašto je municija za te igračke tako skupa jeftiniji je pravi metak 9mm nego ti start metci ili ćorci ili kako god ih zovu

 Evo link:

https://www.balistas.com/

Samo imaj na umu da mora imati više od 21. godine i da se mora prijaviti u MUP u roku od 8 dana.Ne bi rekao baš da je to igračka,pošto te može dosta ozljediti ili čak i ubiti iz vrlo velike blizine.Municija je skupa jer manje više korisiti sve iste komponente (primere,case,barut) osim što nema projektila (metka).

 

EDIT:ako je mlađi od 21. godine,onda mu možeš kupiti Airsoft pištolj kao jeftiniju i sigurniju alternativu.S tim se može igrati i ne može se ozljediti,osim ako ne pogodi nekog u oko.Također su BB kuglice izrazito jeftine te ih za 100-njak kuna možeš kupiti oko 2000.

Poruka je uređivana zadnji put čet 20.2.2020 16:25 (Jurassic Park).
11 godina
offline
Re: Oružje - općenito
nicky.sl kaže...

Prepper il šta već neznam al i ja sam se naoružao

kako si to slikao s tako niskom rezolucijom i spaljenim dijelom slike gdje bi se možda mogla prepoznati lokacija

 

10 godina
offline
Re: Oružje - općenito
picajzla0707 kaže...
nicky.sl kaže...

Prepper il šta već neznam al i ja sam se naoružao

kako si to slikao s tako niskom rezolucijom i spaljenim dijelom slike gdje bi se možda mogla prepoznati lokacija

 

 Kakav bi bio prepper da se nisam dobro propremio . Nesmi se lokacija otkrit

5 godina
offline
Oružje - općenito

Super tema, ne mogu vjerovat da je ima...

 

Koliko vas ima doma ove divne stare revolvere (replike) koji spadaju u C kategoriju i ne trebaju dozvolu, nego samo prijavit oružje na Policiju, kao kubure?

 

Colt Navy 1851

 

A zamislite retardirane situacije, kupite ovo umjetničko djelo, kupite svu opremu za čišćenje i punjenje, sve prijavite na Policiji, doma dođe potvrda o prijavljenom oružju i onda s tim idete na streljanu i na streljani vas ne puste. Da to oružje puca preglasno. Kalibar 36, 20 grainsa crnog baruta, puca ko petarda. I što da sad radim, gdje da idem pucat? U policiji mi govore da se samo na streljanu smije i da je to službeno, a krkani tamo ne dopuštaju.

 

P.S.

Revolver tako savršeno leži u ruci, težak je, ali je to neprimjetno, a kad puca nema apsolutno nikakvi trzaj. Milimetar mi se ruka nije pomakla. Nevjerojatno. Nisam pucao iz modernih oružja, pa ne bi znao trzaj modernih, ali ovog niti ne osjetim.

 

Ako koga zanima, košta oko 2.500,00 kuna i može se legalno naručiti iz Francuske.

Live long and prosper.
Poruka je uređivana zadnji put pet 21.2.2020 13:58 (Filox).
10 godina
offline
Re: Oružje - općenito

@Filox

 

Lajkam tvoj revolver.

 

Ovo je oružje na crni barut. U zatvorenim streljanama se ne smije pucati iz toga. Samo na otvorenim. To mi nekako logika nalaže. I sam si rekao da to roka kao petarda.

A petarde se obično rokaju na otvorenom.

 

Tako da je odluka kako ćeš i gdje pucati samo na tebi. 

Samo čuvaj sebe frende i druge.

 

Panzerkampfwagen.dzg-C++-USA. :-)
5 godina
offline
Re: Oružje - općenito
PzKpfw kaže...

@Filox

 

Lajkam tvoj revolver.

 

Ovo je oružje na crni barut. U zatvorenim streljanama se ne smije pucati iz toga. Samo na otvorenim. To mi nekako logika nalaže. I sam si rekao da to roka kao petarda.

A petarde se obično rokaju na otvorenom.

 

Tako da je odluka kako ćeš i gdje pucati samo na tebi. 

Samo čuvaj sebe frende i druge.

 

 Petarda se čuje slabije od pištolja koji se koriste na streljanama.

 

Streljana je na otvorenom...

 

Idem ja tamo gdje i policija ilegalno ide pucat, pa valjda neće bit problema, a nisam ja kriv šta me pametni likovi ne puštaju na jedino službeno i legalno mjesto.

Live long and prosper.
16 godina
offline
Re: Oružje - općenito
Filox kaže...

 Petarda se čuje slabije od pištolja koji se koriste na streljanama.

 

Streljana je na otvorenom...

 

Idem ja tamo gdje i policija ilegalno ide pucat, pa valjda neće bit problema, a nisam ja kriv šta me pametni likovi ne puštaju na jedino službeno i legalno mjesto.

Pitanje je o kakvim streljanama pričaš.

Većina streljana su zračne, a od onih koje su za MK i VK većina je samo za MK, koji je neusporedivo tiši od petardi.

Ne znam gdje si bio, može detalji? Ovo o gađanju ilegalno, još i policija, bolje ne komentirati...

5 godina
offline
Re: Oružje - općenito
Old Iggy kaže...
Filox kaže...

 Petarda se čuje slabije od pištolja koji se koriste na streljanama.

 

Streljana je na otvorenom...

 

Idem ja tamo gdje i policija ilegalno ide pucat, pa valjda neće bit problema, a nisam ja kriv šta me pametni likovi ne puštaju na jedino službeno i legalno mjesto.

Pitanje je o kakvim streljanama pričaš.

Većina streljana su zračne, a od onih koje su za MK i VK većina je samo za MK, koji je neusporedivo tiši od petardi.

Ne znam gdje si bio, može detalji? Ovo o gađanju ilegalno, još i policija, bolje ne komentirati...

 Pa ima mjesto gdje policajci idu pucat, sve je puno čahura od 9 milimetara i poznato je mjesto, a nije streljana.

 

Ja pričam o službenoj streljani u Stobreču, za koju su policajci u Policijskoj postaji rekli da se tamo ide službeno pucat. Na telefon, usmeno, pismeno, a i poznanici u policiji su mi isto potvrdili. U streljanu ne puštaju. To je ona streljana na koju se često susjedi bune, da je preglasna i da im se puca odmah kraj kuća, ali i dalje radi i ima dozvolu, te se tamo službeno upute ljudi koji žele malo pucat.

 

Ja nemam ideje je li to zračna ili kakva streljana, niti me je briga, tamo sam upućen.

Live long and prosper.
Poruka je uređivana zadnji put pon 24.2.2020 12:33 (Filox).
16 godina
offline
Re: Oružje - općenito
Filox kaže...
Old Iggy kaže...

Pitanje je o kakvim streljanama pričaš.

Većina streljana su zračne, a od onih koje su za MK i VK većina je samo za MK, koji je neusporedivo tiši od petardi.

Ne znam gdje si bio, može detalji? Ovo o gađanju ilegalno, još i policija, bolje ne komentirati...

 Pa ima mjesto gdje policajci idu pucat, sve je puno čahura od 9 milimetara i poznato je mjesto, a nije streljana.

 

Ja pričam o službenoj streljani u Stobreču, za koju su policajci u Policijskoj postaji rekli da se tamo ide službeno pucat. Na telefon, usmeno, pismeno, a i poznanici u policiji su mi isto potvrdili. U streljanu ne puštaju. To je ona streljana na koju se često susjedi bune, da je preglasna i da im se puca odmah kraj kuća, ali i dalje radi i ima dozvolu, te se tamo službeno upute ljudi koji žele malo pucat.

 

Ja nemam ideje je li to zračna ili kakva streljana, niti me je briga, tamo sam upućen.

Poznato mjesto, a nije streljana - to je zabranjeno.

Stobreč - to je malo "problematična" lokacija, iako je formalno za MK i VK pištolj u pravilu se VK više ne koristi (nisam siguran je li uopće VK u kalendaru natjecanja, bio je premali interes).

Provjeri u Solinu.

16 godina
moderator
offline
Re: Oružje - općenito
Filox kaže...

 

Revolver tako savršeno leži u ruci, težak je, ali je to neprimjetno, a kad puca nema apsolutno nikakvi trzaj. Milimetar mi se ruka nije pomakla. Nevjerojatno. Nisam pucao iz modernih oružja, pa ne bi znao trzaj modernih, ali ovog niti ne osjetim.

 

 

 Trzaj ovisi o masi i brzini zrna kojeg oružje izbacuje. Kako tvoj nema zrna, ne može ni imati trzaj.

5 godina
offline
Re: Oružje - općenito
DrNasty kaže...
Filox kaže...

 

Revolver tako savršeno leži u ruci, težak je, ali je to neprimjetno, a kad puca nema apsolutno nikakvi trzaj. Milimetar mi se ruka nije pomakla. Nevjerojatno. Nisam pucao iz modernih oružja, pa ne bi znao trzaj modernih, ali ovog niti ne osjetim.

 

 

 Trzaj ovisi o masi i brzini zrna kojeg oružje izbacuje. Kako tvoj nema zrna, ne može ni imati trzaj.

 Nema zrna? A što je onda ona olovna kugla koju nabijem u bubanj? Kalibra 36... Zar stvarno misliš da ću ćorke pucat?

 

 

 

Live long and prosper.
16 godina
moderator
offline
Re: Oružje - općenito

Pa sam si odgovorio na pitanje.

Nisi dao podatke o masi i brzini zrna/kugle koju oružje izbacuje, ali s obzirom da spada u tu C kategoriju, nije puno. Zbog toga je slab trzaj i ne može se porediti s pištoljima koji imaju 500-600 J energije.

5 godina
offline
Re: Oružje - općenito
DrNasty kaže...

Pa sam si odgovorio na pitanje.

Nisi dao podatke o masi i brzini zrna/kugle koju oružje izbacuje, ali s obzirom da spada u tu C kategoriju, nije puno. Zbog toga je slab trzaj i ne može se porediti s pištoljima koji imaju 500-600 J energije.

 Pa kad nemam pojma o masi ni brzini kugle. Znam koliko grainsa baruta sam stavio i koji je kalibar kugle...     

 

U svakom slučaju, mislio sam da će bit neki trzaj, ali osječaj je super, trzaja nema, a pištolj leži u ruci savršeno. Uživancija je samo ga držat po rukama cijeli dan. Osjeti se čovjek ko Clint Eastwood u Dobar Loš Zao...

Live long and prosper.
16 godina
moderator
offline
Re: Oružje - općenito

36caliber ball&cap ima kuglu od nekih 5 grama (80 graina), uz 20ak graina baruta će generirati nekih 200 J, što je u rangu malokalibarke.

U kombinaciji s velikom masom revolvera nije ni čudo što je ugodan za pucanje. Bitno je da guštaš :)

5 godina
offline
Re: Oružje - općenito
DrNasty kaže...

36caliber ball&cap ima kuglu od nekih 5 grama (80 graina), uz 20ak graina baruta će generirati nekih 200 J, što je u rangu malokalibarke.

U kombinaciji s velikom masom revolvera nije ni čudo što je ugodan za pucanje. Bitno je da guštaš :)

 Hvala.

 

Live long and prosper.
10 godina
offline
Oružje - općenito

 

E, ekipo oružoljubaca...dal' Vam je kalibar 7.62mm (tetejac-) se čini kao dobar izbor za tzv. samilosni hitac kod lova, odnosno dal' može poslužiti prilikom lova za samoobranu od ranjene razjarene zvijeri.

Dal je 7.62 jači od 9mm, 10mm Auto, 11.42 mm. Mislim na pištoljske kalibre. Navodno 10mm Auto ubija medvjeda?

 

Nisam lovac niti ću biti, Raspitujem se infomativno.

Panzerkampfwagen.dzg-C++-USA. :-)
7 godina
offline
Re: Oružje - općenito

Svi ti kalibri koje si nabrojao su vrlo efikasni i ubojiti, pod uvjetom da pogode u vitalni dio.

Tetejac ima veliki trzaj i dosta je teško sa njime grupirati pogotke pri brzom pucanju, a smanjeni promjer zrna nadomješta većom količinom baruta u dužoj čahuri. Probojna moć je zato velika pa može ozlijediti nekoga tko je iza pogođenog čovjeka ili životinje. Mana tetejca je i mali kapacitet okvira.

Za medvjeda neznam, ali vjerujem da ga je teško roknuti jednim pištoljskim metkom...

Glede nekakve realne uporabe, kalibar i nije najpresudniji, jer će možda situacija zahtijevati da u sekundi ili dve pogodiš dvije ili tri mete, pri čemu ćeš neku metu morati i dvaput pogoditi prije nego ona stane, pa ti je u toj situaciji prioritetan kapacitet i čim kvalitetnije oružje sa čim manjim trzajem tako da možeš brzo i precizno pucati i grupirati u željenu zonu a ne da ti rasap bude u 2 kvadrata...
10 godina
offline
Re: Oružje - općenito

 

@bunker

 

Hvala na konkretnom odgovoru. Pretpostavljao sam da ćeš ti znati odgovor na ovakva pitanja.

Dal' si nekada čuo ili vidio da je nekome tetejac slučajno opalio dok je metak u cijevi prilikom pada na pod ili tome slično?

Da nabavljaš tetejca dal' bi uzimao nekog rabljenoga ili pak novoga iz Zastave Arms?

 

Panzerkampfwagen.dzg-C++-USA. :-)
16 godina
moderator
offline
Oružje - općenito

Tetejac, zastarjeli pištolj zastarjelog kalibra.

To je grijeh staviti u istu rečenicu sa 10mm Auto :)

11 godina
offline
Re: Oružje - općenito
bunker kaže...
Za medvjeda neznam, ali vjerujem da ga je teško roknuti jednim pištoljskim metkom... 

teško je tako probojnim zrnom išta ubiti iz prve, moraš pogoditi nešto od čega će odmah ili vrlo brzo crknuti

ja sam kalašom gađao svinju kojih je iza oluje bilo stotine na slobodi, već poludivljih

metak u tijelo - samo se zanese i nastavi trčat, drugi u glavu - padne i zakotrlja se, digne se i dalje trči, tek trećim u vratnu kičmu sam je uspio ubiti

jbga, kad nemam iskustva u lovu i nisam imao pojma kud je zdrmati

7 godina
offline
Re: Oružje - općenito

@pzkpfw

Nije ti tetejac baš neki pištolj. Mali kapacitet, totalno neergonomski, jak trzaj i odskok sa nišanske linije, veliki rasap, čak i kad ga upucaš ( na streljani ), nakon par okvira opet se razhebe, loša izvedba izvlakača pa baca čahure nekako unazad prema glavi pucača...loš materijal sklon propadanju ..

Itekako može opaliti ako ti opadne na pod sa metkom u cijevi, to im je bila učestala pojava radi loše izrade i velike tolerancije... Rastavi jednog i vidjet ćeš kaj ga drži da neopali i koliko taj dio lako pukne ili sklizne ako je istrošen...


@picajzla

A neznam, nisam nikad pucal u medvjeda ili vepra... 😀

Ovo kaj pričaš sam i ja slično doživio, i uvjerio se da nije kalibar toliko bitan već zona di ga pogodiš... Jednom sam ( nažalost ) morao pucati u psa ( belgijski vučjak ili tako nekako , ugrizao jednu osobu pa navalio prema meni ) : sa nekakvih 3 metra sam ga pogodio u glavu, bukvalno mu je gornji dio glave odletio sa njega ali pas je i dalje išao prema meni pa sam ga slijedeći metkom pogodio u prsa ( sprijeda, znači ispod vrata ) i pas je stao kao da je u zid udario, ukopao se i štropotao na mjestu. U pitanju je bila milicijska zastava 7.65.

Najviše sam dužio i pucao sa 9 mm para, i nekako mi se uvjek činilo da je to dobar kompromis,dovoljna zaustavna moć a lako ga je kontrolirati i grupirati pogotke pri brzoj paljbi. Zbrojevka m75 mi je bila odlična...



16 godina
moderator
offline
Oružje - općenito

Bitan je dizajn metka. Lovačka zrna su optimizirana za terminalnu balistiku, imaju flat point koji se deformira i širi te tako prenosi više energije na metu, samim tim izaziva brže zaustavljanje jer divljač iskrvari.

Naravno, precizan pogodak u vitalni dio je najbitniji.

 

Pored mana samog Tetejca (zastavin ima +1 u magazinu u odnosu na ruski), sam kalibar (7,62x25mm) je upitan.

Lagano i malo zrno velike brzine znači da će patiti od overpenetracije (neće energiju ostaviti u meti već će izaći i ugroziti nekog iza, a meta će biti i dalje sposobna).

Pored toga je dugačak (25mm) što stvara problem kod ergonomije jer ručka mora biti duža, magazin je single stack, čahura je bottleneckana što je skuplje za proizvodnju, beskoristan je za bilo kakvo praktično sportsko natjecanje jer svi uvjetuju minimalno 9mm.

11 godina
offline
Re: Oružje - općenito
A i meni je to bilo jednom i nikad vise, previse mi je to bilo sokantno. Ne volim muciti nit ubijati, a ionako sam hranio jos jedno 15-ak pajceka po okolnim kucama koje nisu pustili, pa mi vise nije trebalo. Njih bi krknuo prijatelj s onom pizdarijom u celo i pustio krv, dalje sam mogao trancirati i sam.
...makar, i od toga sam mozda dvije, tri iskoristio, ostalo su uzeli ljudi u prolazu - samo bi ujutro nasao jednu manje. Jbga, nisu ducani radili odma :)
Poruka je uređivana zadnji put uto 17.3.2020 23:06 (picajzla0707).
10 godina
offline
Oružje - općenito

Hvala svima na komentarima.

 

@DrNasty

 

Ovo što pišeš za natjecanje sa 7.62mm . Naime, koliko sam guglao nema natjecanja, ali se može regati taj kalibar za nabavnu dozvolu i oružni list.

Čak i ispunjava uvjete za lovački pištolj. 

 

 

-----------------

Nego, znali netko od Vas....jel' se koristila jurišna puška M-16 u ratovima tokom devedestih godina? Neka regularna vojna trupa? Paravojska?

 

Dal' je su revolverski kalibri jači od pištoljskih? Generalno govoreći?

 

Šta velite na ruski novi pištolj Serdjukov što koriste Putinovi velik dečki što ga čuvaju? Navodno probija pancirku na sto metara?

Dal' pratite novitete na tržištu kratoga oružja?

 

Nisam baš veliki fan oružja kao takvoga, ali volim neke stvari lagano informativno popratiti.

 

 

 

 

Panzerkampfwagen.dzg-C++-USA. :-)
16 godina
moderator
offline
Re: Oružje - općenito

Da, možeš ga kupiti i registrirati i pucati.

Ali ako ga gledaš kao jeftinu kartu za ulazak u neko praktično streljaštvo (IPSC), forgetaboutit.

 

M-16 je znao zalutati, a sad ga koriste naši u BiH (M16A1 i M4).

 

Da, revolverski kalibri su jači jer nisu uvjetovani dužinom čahure koja ide u ručku već mogu biti puno duže, pa samim tim i većeg kapaciteta.

Ali ako trebaš ozbiljan firepower, nijedan pištoljski kalibar se ne može porediti s puškom. To je kao da porediš skutere s autom.

 

Kod rusa je zanimljiviji dizajn zrna za 9x21, navodno je efikasan i za meke i za tvrde mete jer ima subcaliber penetrator u zrnu.

Kako radi u praksi, ne znam. Zrna su lagana da postignu veću brzinu (speed kills armor).

Imaš AP metke i za standardne pištoljske kalibre kao 9x19mm ali su ilegalni.

 

10 godina
offline
Re: Oružje - općenito

@DrNasty

 

Danke!

Da, sada se ne gnjavim sa guglanjem, što je to AP metak? Možeš li pojasniti?

 

-------------

 

Dal' ste nekada zarezivali zrno da bude efikasnije kada pogodi cilj?

Što mislite o tome?

Znam da kod nas možemo nabaviti samo Full Jacket, ne možemo one tzv. dum-dum metke...

Panzerkampfwagen.dzg-C++-USA. :-)
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice