Kako nauciti svirati gitaru ?

poruka: 113
|
čitano: 85.163
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
offline
Re: Kako nauciti svirati gitaru ?
fakEEE kaže...

...

A cca koliko bi meni, totalnom pocetniku, trebalo da ude u uho tonalitet i svi akordi da mogu radit covere pjesama tipa od One Republic, James Blunta ? :)

....

Ako hoćeš možeš odmah početi, i to bi ti i bilo najzanimljivije.

(i ja sam prije pola godine uz pomoć neta počeo svirati (istina, imam i dosta prijatelja koji sviraju gitaru))

http://www.songsterr.com/

 

samo nađi pjesmu koju želiš i počni svirati :)

Najgornja žica ti je najtanja, a najdonja ti je najdeblja :)

 

Evo ti jedna fora pjesma koju možeš odmah svirati (pojednostavljena verzija)

Na najdebljoj žici (6. žici):

0-3-5

0-3-6-5

0-3-5-3-0

 

Smoke on The water!

(0 ti je prazna žica bez da stisneš ijedno polje)

Stara japanska: ako pas laje, nije dovoljno kuhan. Ako se netko potrudi da ti da odgovor na pitanje, pa bar mu možeš stisnuti HVALA.
13 godina
neaktivan
offline
Re: Kako nauciti svirati gitaru ?
nailer kaže...
fakEEE kaže...

...

A cca koliko bi meni, totalnom pocetniku, trebalo da ude u uho tonalitet i svi akordi da mogu radit covere pjesama tipa od One Republic, James Blunta ? :)

....

Ako hoćeš možeš odmah početi, i to bi ti i bilo najzanimljivije.

(i ja sam prije pola godine uz pomoć neta počeo svirati (istina, imam i dosta prijatelja koji sviraju gitaru))

http://www.songsterr.com/

 

samo nađi pjesmu koju želiš i počni svirati :)

Najgornja žica ti je najtanja, a najdonja ti je najdeblja :)

 

Evo ti jedna fora pjesma koju možeš odmah svirati (pojednostavljena verzija)

Na najdebljoj žici (6. žici):

0-3-5

0-3-6-5

0-3-5-3-0

 

Smoke on The water!

(0 ti je prazna žica bez da stisneš ijedno polje)

E ovo sam skonto :P

Ali me hebe kaj si trznem ponekad i onu dole zicu ispod najdeblje i onda mi zavibrira i cjeli ton ode u pm -.-

16 godina
neaktivan
offline
Kako nauciti svirati gitaru ?

Eh, hehehe, čuj treba vježbat, s vremenom ti se mozak navikne na te pokrete i ne buš uopće razmišljal o tome...

Some people say that if you play a Windows install CD backwards you will hear demon voices commanding you to worship Satan. But that's nothing. If you play it forward it will install Windows.
13 godina
neaktivan
offline
Re: Kako nauciti svirati gitaru ?
nailer kaže...

Na najdebljoj žici (6. žici):

0-3-5

0-3-6-5

0-3-5-3-0

 

Smoke on The water!

(0 ti je prazna žica bez da stisneš ijedno polje)

A sta znaci kad je napisan X umjesto brojke ?

16 godina
neaktivan
offline
Kako nauciti svirati gitaru ?

Vjerojatno štopana žica. Znači samo staviš prste na žice, ali ne stisneš, nek samo diraš žicu, tak da ne može vibrirati i onda trzaš. Onda dobiš neki percussion zvuk.

Some people say that if you play a Windows install CD backwards you will hear demon voices commanding you to worship Satan. But that's nothing. If you play it forward it will install Windows.
13 godina
neaktivan
offline
Kako nauciti svirati gitaru ?

jel tebe možda zanimaju note ?

 

ima jedan program guitar pro 5 (skini s torrenta) gdje pišeš note,ali i akorde ,gore je nacrtan vrat gitare pa je točno pokazano koji ton se gdje nalazi, svi mogući načini sviranja akordi  i sl.

 

a dobro ti dođe kad kasnije želiš neku pjesmu ili nešt napisati.... 

PUC GA MEDO
13 godina
neaktivan
offline
Re: Kako nauciti svirati gitaru ?
jurek95 kaže...

jel tebe možda zanimaju note ?

 

ima jedan program guitar pro 5 (skini s torrenta) gdje pišeš note,ali i akorde ,gore je nacrtan vrat gitare pa je točno pokazano koji ton se gdje nalazi, svi mogući načini sviranja akordi  i sl.

 

a dobro ti dođe kad kasnije želiš neku pjesmu ili nešt napisati.... 

Nazalost, mislim da bi mi to otezalo i oduzilo posao .. jer ono sto ja zelim jest naucit svirat i nadopunjavat znanje sviranja golih pjesama koje vec postoje, tako da mi se songsterr stranica od kolege iznad cini odlicna za to i mislim da cu po tome ucit sve pjesme .. a kasnije, ako mi to postane dosadno, bacit cu se na note vjerojatno :)

13 godina
neaktivan
offline
Re: Kako nauciti svirati gitaru ?
fakEEE kaže...

Nazalost, mislim da bi mi to otezalo i oduzilo posao .. jer ono sto ja zelim jest naucit svirat i nadopunjavat znanje sviranja golih pjesama koje vec postoje, tako da mi se songsterr stranica od kolege iznad cini odlicna za to i mislim da cu po tome ucit sve pjesme .. a kasnije, ako mi to postane dosadno, bacit cu se na note vjerojatno :)

potpuno jasno, tako mene u glazbenoj školi prve četiri-pet godina učili note, a ja ono za poludit jer smo svirali samo klasiku a ja sam se upisao u nadi da ću znati svirati rock. Ali u glazbenoj je jaka teorija, dovoljno je da znaš jedan akord i sve ostale sagradiš. Istina, ako želiš svirati nešto moderno note su zadnje na pameti..

PUC GA MEDO
16 godina
neaktivan
offline
Kako nauciti svirati gitaru ?

Ono što ti ja preporučujem da, ukoliko nećeš ići na instrukcije ili u glazbenu, kupiš knjigu koja će te naučiti svirati gitaru. E-book također može proći, ali nema do papirnate knjige koju možeš uzeti u svakom trenutku (za razliku od e-booka za kojeg treba paliti komp). Video lekcije i svakojake internet stranice ti NE PREPORUČUJEM, pogotovo ne na FORUMIMA! Doduše, domagojeve lekcije su vrlo dobre, ali zasad vjerojatno previše za tebe. Iako možda ima kvalitetnih stranica, učenje iz više izvora je samo dodatno zbunjujuće.

 

Tako da ti ja, koji već sviram, ima 8 godina, najtoplije preporučujem neku stručniju literaturu, čak i ako te trenutno ne zanima teorija. Ima super knjiga za početnike, koje se prvo bave jednostavnijim stvarima pa tek onda kreću na teoriju i teže stvari. Jedna od njih je i Guitar for Dummies po kojoj sam ja učio svirati i koja mi je pomogla više od biločeg drugog.

 

Znaj da je gitara jedan od težih instrumenata za svirati (pošto ti uvijek trebaju dvije ruke koje rade apsolutno različite stvari) i da će ti trebati koji mjesec dok ne uspiješ odsvirati neku pjesmu onako kako je stvarno ispravno.

 

P.S. - također ti preporučujem ili online ili pravi štimer. Iako možda imaš nešto sluha, on se najviše dobiva kroz vježbanje i sviranje, a za štimanje gitare treba biti jako precizan. Iako ti se čini da možda zvuči uštimano gitara, 99% sam siguran da nije.

 

P.P.S. - znaj i da će ti talent možda pomoći, ali da bez volje i vježbe nema šanse da naučiš svirati.

When my time comes, I want to be buried face down. So that anyone who doesn't like me, can kiss my ass.
13 godina
neaktivan
offline
Re: Kako nauciti svirati gitaru ?
i_rambo_plache kaže...

Ono što ti ja preporučujem da, ukoliko nećeš ići na instrukcije ili u glazbenu, kupiš knjigu koja će te naučiti svirati gitaru. E-book također može proći, ali nema do papirnate knjige koju možeš uzeti u svakom trenutku (za razliku od e-booka za kojeg treba paliti komp). Video lekcije i svakojake internet stranice ti NE PREPORUČUJEM, pogotovo ne na FORUMIMA! Doduše, domagojeve lekcije su vrlo dobre, ali zasad vjerojatno previše za tebe. Iako možda ima kvalitetnih stranica, učenje iz više izvora je samo dodatno zbunjujuće.

 

Tako da ti ja, koji već sviram, ima 8 godina, najtoplije preporučujem neku stručniju literaturu, čak i ako te trenutno ne zanima teorija. Ima super knjiga za početnike, koje se prvo bave jednostavnijim stvarima pa tek onda kreću na teoriju i teže stvari. Jedna od njih je i Guitar for Dummies po kojoj sam ja učio svirati i koja mi je pomogla više od biločeg drugog.

 

Znaj da je gitara jedan od težih instrumenata za svirati (pošto ti uvijek trebaju dvije ruke koje rade apsolutno različite stvari) i da će ti trebati koji mjesec dok ne uspiješ odsvirati neku pjesmu onako kako je stvarno ispravno.

 

P.S. - također ti preporučujem ili online ili pravi štimer. Iako možda imaš nešto sluha, on se najviše dobiva kroz vježbanje i sviranje, a za štimanje gitare treba biti jako precizan. Iako ti se čini da možda zvuči uštimano gitara, 99% sam siguran da nije.

 

P.P.S. - znaj i da će ti talent možda pomoći, ali da bez volje i vježbe nema šanse da naučiš svirati.

Hvala ti na ovome .. samo da te pitam, dali mi se uopce isplati trudit na ovim stranicama ( songsterr ) ucit svirat gitaru bez da sam prvo uzeo tu knjigu Guitar for Dummies u ruke i procitao je te uz nju vjezbao?

16 godina
neaktivan
offline
Re: Kako nauciti svirati gitaru ?
fakEEE kaže...

Hvala ti na ovome .. samo da te pitam, dali mi se uopce isplati trudit na ovim stranicama ( songsterr ) ucit svirat gitaru bez da sam prvo uzeo tu knjigu Guitar for Dummies u ruke i procitao je te uz nju vjezbao?

Songsterr bi ti trebao biti samo alat koji ti pokazuje kako odsvirati pjesme. A učenje gitare je puno više od čitanja tablatura, pogotovo ako imaš ambicije raditi svoje uratke. Ali da, songsterr će ti vrlo vjerojatno biti koristan iako mislim da na Ultimate Guitaru i na 2akordima (koji imaju nažalost dosta komplicirano sučelje i nepristupačan sustav, ali zato veću bazu od gitara.info) ima veća baza tablatura nego na songsterru.

 

Guitar for Dummies sam naveo samo kao primjer. Knjiga je jako user friendly, dakle u početku što jednostavnija, a onda postupno teža, iako o suštoj teoriji nema puno. Više se koncentrira na fizičko učenje sviranja i savjete, nego na teoriju. Ne znam kakva je danas situacija, al tada je knjiga bila dostupna samo na engleskom jeziku. Naravno, nije ni ta knjiga bog i batina, vjerojatno ima i drugih jednako dobrih.

When my time comes, I want to be buried face down. So that anyone who doesn't like me, can kiss my ass.
16 godina
neaktivan
offline
Kako nauciti svirati gitaru ?

Ma ja mislim da ti je pametnije odmah početi učiti pjesme, jer će ti tako biti zanimljivo i nećeš odustati :)

"Najgore" ti je prvih tjedan dana.

Stara japanska: ako pas laje, nije dovoljno kuhan. Ako se netko potrudi da ti da odgovor na pitanje, pa bar mu možeš stisnuti HVALA.
13 godina
neaktivan
offline
Re: Kako nauciti svirati gitaru ?
nailer kaže...
fakEEE kaže...

...

A cca koliko bi meni, totalnom pocetniku, trebalo da ude u uho tonalitet i svi akordi da mogu radit covere pjesama tipa od One Republic, James Blunta ? :)

....

Ako hoćeš možeš odmah početi, i to bi ti i bilo najzanimljivije.

(i ja sam prije pola godine uz pomoć neta počeo svirati (istina, imam i dosta prijatelja koji sviraju gitaru))

http://www.songsterr.com/

 

samo nađi pjesmu koju želiš i počni svirati :)

Najgornja žica ti je najtanja, a najdonja ti je najdeblja :)

 

Evo ti jedna fora pjesma koju možeš odmah svirati (pojednostavljena verzija)

Na najdebljoj žici (6. žici):

0-3-5

0-3-6-5

0-3-5-3-0

 

Smoke on The water!

(0 ti je prazna žica bez da stisneš ijedno polje)

a jel ima jos mozda ovakvih jednostavnijih pjesama il pojednostavljenih verzija ?

Jer na songsterr su vec full tablice koje ja nemrem tak brzo igrat nema sanse , cak ni one beginner tipa " what a wonderfull world " .. 

Il sam tard xd

Poruka je uređivana zadnji put ned 19.6.2011 14:11 (fakEEE).
16 godina
neaktivan
offline
Kako nauciti svirati gitaru ?

Nači će se nešto :)

Kakve/koje izvođače slušaš?

Stara japanska: ako pas laje, nije dovoljno kuhan. Ako se netko potrudi da ti da odgovor na pitanje, pa bar mu možeš stisnuti HVALA.
13 godina
neaktivan
offline
Re: Kako nauciti svirati gitaru ?
nailer kaže...

Nači će se nešto :)

Kakve/koje izvođače slušaš?

Je, evo sad ucim super maria xD taj mi je laksi :)

One Republic, James Blunt, Coldplay .. znaci rock bas i ne, no mislim da je to i kompliciranije za izvodit .. kasnije cu mozda i to svirat, ak mi krene, cisto rekreativno :)

14 godina
offline
Re: Kako nauciti svirati gitaru ?

http://www.ultimate-guitar.com/

 

tu upiši u tražilicu što želiš, kada ti dođu rezultati gledaj si one s najviše zvijezdica/ratinga. U svakoj pjesmi imaš gore opciju "display chord diagrams" pa će ti za svaki akord sa lijeve strane uvijek pisati kako se svira. možeš i mišem preko akorda pa će ti isto pokazati slikicu kako se svira. 

 

evo i SS pa pogledaj. 

 

 

npr rhcp cant stop npr rhcp cant stop
11.0010010000111111011010101000100010000101101000110000100011010001100010011
13 godina
neaktivan
offline
Re: Kako nauciti svirati gitaru ?
ivan dragi kaže...

http://www.ultimate-guitar.com/

 

tu upiši u tražilicu što želiš, kada ti dođu rezultati gledaj si one s najviše zvijezdica/ratinga. U svakoj pjesmi imaš gore opciju "display chord diagrams" pa će ti za svaki akord sa lijeve strane uvijek pisati kako se svira. možeš i mišem preko akorda pa će ti isto pokazati slikicu kako se svira. 

 

evo i SS pa pogledaj. 

 

 

e daj mi samo reci..tu isto vrijedi, najgornja zica na dijagramu je najtanja na gitari , jel ?

16 godina
neaktivan
offline
Re: Kako nauciti svirati gitaru ?
fakEEE kaže...

e daj mi samo reci..tu isto vrijedi, najgornja zica na dijagramu je najtanja na gitari , jel ?

Pa vidiš da su ti označene, koja je koja, EADGBe. Tamo u onom postu gdje sam ti stavio link kak naštimati gitaru, sve piše koja je koja žica. Nauči taj štim kak ide. E, A, D, G, B, e. Najtanja je e, druga malo deblja je B, treća još malo deblja je G i tak sve do zadnje najdeblje koja je opet E.

Some people say that if you play a Windows install CD backwards you will hear demon voices commanding you to worship Satan. But that's nothing. If you play it forward it will install Windows.
14 godina
neaktivan
offline
Kako nauciti svirati gitaru ?

fakEEE imam jednu stranicu za tebe..... http://www.gitare.info/

Registriraj se i uči....meni je ta stranica dosta pomogla u sviranju, nadam se da će i tebi...:D

 

EDIT: nisam vidio, već su ti preporučili tu stranicu, ali opet velim, ta ti je najbolja jer ti je sve na hrvatskom objašnjeno i imaš dosta iskusnih gitarista tamo...

UP THE IRONS!!! \m/
Poruka je uređivana zadnji put ned 19.6.2011 15:30 (iron_guitar).
13 godina
neaktivan
offline
Re: Kako nauciti svirati gitaru ?
iron_guitar kaže...

fakEEE imam jednu stranicu za tebe..... http://www.gitare.info/

Registriraj se i uči....meni je ta stranica dosta pomogla u sviranju, nadam se da će i tebi...:D

 

EDIT: nisam vidio, već su ti preporučili tu stranicu, ali opet velim, ta ti je najbolja jer ti je sve na hrvatskom objašnjeno i imaš dosta iskusnih gitarista tamo...

Ajde kad mi ju preporucate .. idem onda tzv. " baby steps " :P

Procitat cu tamo vecinu tog u onoj " skoli - pocetnici ", pa cu malo prolistat knjigu Guitar for Dummies i onda krenut sa sviranjem .. jer vidim da mi je tesko odmah skocit na tablice i to posto se tesko mogu dogovorit s prstima lijeve ruke kud da idu, a kamoli da sve spojim u jednu cjelinu huh {#}

14 godina
neaktivan
offline
Kako nauciti svirati gitaru ?

nabavi guitar pro 5 ili ako ima neki noviji, najbolji program vidiš i ćuješ.....za poćetak kreni s nekom laganom npr smoke on the wather

Igor
13 godina
neaktivan
offline
Kako nauciti svirati gitaru ?

Predlažem da se ova tema poveže sa temom  ″Gitare i sve vezano uz njih″

One good thing about music, when it hits you, you feel no pain. - Bob Marley
13 godina
neaktivan
offline
Kako nauciti svirati gitaru ?

ovak, vidim da tu neki naopako govore, žice se broje od dolje , 1 e  2 B  3 G 4 D 5 A 6 E

PUC GA MEDO
14 godina
offline
Kako nauciti svirati gitaru ?

Gitara i Žice

da nebi bilo zabuna da nebi bilo zabuna
11.0010010000111111011010101000100010000101101000110000100011010001100010011
16 godina
neaktivan
offline
Re: Kako nauciti svirati gitaru ?
jurek95 kaže...

ovak, vidim da tu neki naopako govore, žice se broje od dolje , 1 e  2 B  3 G 4 D 5 A 6 E

Da, valjda sam već jedno 30 puta do sad napomenul da je najtanja prva, a najdeblja šesta.

Some people say that if you play a Windows install CD backwards you will hear demon voices commanding you to worship Satan. But that's nothing. If you play it forward it will install Windows.
16 godina
neaktivan
offline
Kako nauciti svirati gitaru ?
Sasvim je normalno da te prsti neslusaju, treba proci neko vrijeme da te pocnu "slusati". (meni je, ja mislim, trebalo dva dana)
Stara japanska: ako pas laje, nije dovoljno kuhan. Ako se netko potrudi da ti da odgovor na pitanje, pa bar mu možeš stisnuti HVALA.
13 godina
neaktivan
offline
Kako nauciti svirati gitaru ?

E ova stranica ( gitare.info ) mi fkt pomaze :D zelo me ^^

samo mi recite kod akorda ( slika u prilogu ) sta znaci ovo s desne str. zica ? Bijela tocka znam da je treba udarit tu zicu, no crna tocka i x sta znace tocno ?

To nisam nasao na gitare.info pod oznakama za akorde, pa vas molim da mi kazete i bacam se na svladavanje akordi i pjesama :)

Poruka je uređivana zadnji put ned 19.6.2011 21:37 (fakEEE).
16 godina
neaktivan
offline
Kako nauciti svirati gitaru ?

Ja bi ovak na prvu rekel da označava tzv. root notu tj. toniku po našem.

Some people say that if you play a Windows install CD backwards you will hear demon voices commanding you to worship Satan. But that's nothing. If you play it forward it will install Windows.
13 godina
neaktivan
offline
Re: Kako nauciti svirati gitaru ?
1domagoj1 kaže...

Ja bi ovak na prvu rekel da označava tzv. root notu tj. toniku po našem.

A moze to po mojem, neukom ? xd

Btw. pitao sam za 2 oznake :p

16 godina
neaktivan
offline
Re: Kako nauciti svirati gitaru ?
fakEEE kaže...

A moze to po mojem, neukom ? xd

Btw. pitao sam za 2 oznake :p

Po tvojem neukom, na crnu točku se ne trebaš obazirati, sviraj ko da je obična bijela točka, a ovi X-evi znače da se ta žica ne svira.

Some people say that if you play a Windows install CD backwards you will hear demon voices commanding you to worship Satan. But that's nothing. If you play it forward it will install Windows.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice