Windows vs. Linux - očima korisnika izdvojena tema

poruka: 544
|
čitano: 165.749
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
RE: Windows vs. Linux - očima korisnika
1337Code_breaker kaže...
nakon savladanog terminala i kad ima neogranicen pristup internetu linux tek prodise :)

Ne razumijem ovo?

Mi smo na putu da budemo na putu prema izlazu iz krize [GOOGLE TRANSLATOR]: Na putu prema dolje
14 godina
neaktivan
offline
RE: Windows vs. Linux - očima korisnika
tek kad malo ovladas terminalom i kad ga spojis na brzi internet linux prodise, kad mu mozes dodati sve te silne dodatne aplikacije, borwser je fantastican, malo modficiran i malo brzi nego na winsima, igrica nema puno no ako oces igrice ni ne uzimas linux...
I)0/\/7 I_3412/\/ 70 I-I4(I(, I-I4(I( 70 I_3412/\/
15 godina
neaktivan
offline
RE: Windows vs. Linux - očima korisnika
vlad0 kaže...

 

Ja se samo mogu složiti s Vladinim postom, svačeg sam se nagledao, ali backupa, nikad dosta. Failover i nije mi tako krucijalan kako backup.

 

Alati za backup baza, ili čitavih servera su odlično odrađeni u novoj generaciji Win servera i to je veliki +.

 

Dobra strana Linuxa, je robusnost, trpi iznenadna gašenja, te neka pojedinačna rješenja koja su bolje izvedena.

 

Očima korisnika, definitivno Windowsi.

 

Sad se urotite Linuxaši i dajte i meni thumbs downove! {#}

Imamo televune, radivone, televizije, lektrika, lektrika, sva čuda, raj na zemlji brajo... Samo nemamo pisme, ni ognjišta ni smija... E!
14 godina
neaktivan
offline
RE: Windows vs. Linux - očima korisnika
a za sto ti treba back up? ako ti se sustav srusi ili zbog neke druge gadosti, npr virusa ili crva, izgubis podatke, linux se skoro nikada ne rusi, a virusa ima toliko nemjerljivo manje nego na windowsima da na kraju ispadnes u plusu, osim toga, zar je tesko na pojedine DVDove snimiti sve sto ti trba biti sacuvano, pa i blue ray vec pada na, uskoro razumljivu cijenu (misim medij, citac je jos uvjek preskup, ali dugorocno se isplati) usmes si blue ray przilicu, deset blueray diskova, dođe te dosta, ali s tim spremis 210gb prostora, sto je mislim i vise nego dovoljno za sve vazne datoteke...
a ako neces blueray, uzmes 50 obicnih dvd-dl snimis sve diskove 15 puta :D
I)0/\/7 I_3412/\/ 70 I-I4(I(, I-I4(I( 70 I_3412/\/
15 godina
offline
RE: Windows vs. Linux - očima korisnika
1337Code_breaker kaže...
a za sto ti treba back up? ako ti se sustav srusi ili zbog neke druge gadosti, npr virusa ili crva, izgubis podatke, linux se skoro nikada ne rusi, a virusa ima toliko nemjerljivo manje nego na windowsima da na kraju ispadnes u plusu, osim toga, zar je tesko na pojedine DVDove snimiti sve sto ti trba biti sacuvano, pa i blue ray vec pada na, uskoro razumljivu cijenu (misim medij, citac je jos uvjek preskup, ali dugorocno se isplati) usmes si blue ray przilicu, deset blueray diskova, dođe te dosta, ali s tim spremis 210gb prostora, sto je mislim i vise nego dovoljno za sve vazne datoteke...
a ako neces blueray, uzmes 50 obicnih dvd-dl snimis sve diskove 15 puta :D

Psssssssssssssst. Lupetas.

Mi smo na putu da budemo na putu prema izlazu iz krize [GOOGLE TRANSLATOR]: Na putu prema dolje
14 godina
neaktivan
offline
RE: Windows vs. Linux - očima korisnika
a dobro, malo, ali istina je, glupo je birati operativni sustav na osnovu toga koliko je lako/tesko napraviti backup
a i na linuxu je lako :)
I)0/\/7 I_3412/\/ 70 I-I4(I(, I-I4(I( 70 I_3412/\/
15 godina
neaktivan
offline
RE: Windows vs. Linux - očima korisnika
1337Code_breaker kaže...
a za sto ti treba back up? 

Tebe mali, treba išibati. I to ko što se nekad dicu šibalo, a ne ovo današnje.

Imamo televune, radivone, televizije, lektrika, lektrika, sva čuda, raj na zemlji brajo... Samo nemamo pisme, ni ognjišta ni smija... E!
15 godina
offline
RE: Windows vs. Linux - očima korisnika
1337Code_breaker kaže...
a dobro, malo, ali istina je, glupo je birati operativni sustav na osnovu toga koliko je lako/tesko napraviti backup
a i na linuxu je lako :)

Ja pricam o blureju i bekapu. Redundancija i bekap nemaju veze jedno sa drugim. Kakvi virusi? Kakvo sto di kako kuda? Uf jadan ja sa tobom.

Mi smo na putu da budemo na putu prema izlazu iz krize [GOOGLE TRANSLATOR]: Na putu prema dolje
Poruka je uređivana zadnji put pon 29.11.2010 8:17 (tnakir).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Windows vs. Linux - očima korisnika
1337Code_breaker kaže...
a dobro, malo, ali istina je, glupo je birati operativni sustav na osnovu toga koliko je lako/tesko napraviti backup
a i na linuxu je lako :)

A na kojem OS-u je tesko praviti backup??????

 

Tebe ocigledno nije oprzilo nikad inace bi sada imao 3 backupa na tri razlicita medija na tri razlicite lokacije.

:)
14 godina
neaktivan
offline
RE: Windows vs. Linux - očima korisnika
procitaj ostatak posta, ne samo taj dio, mislio sam da ce ti backup manje zetrebati na linuxu nego na windowsu, posto windowsi imaju toliko sigurnosnih propusta, virusa i toliko se ruse da je raditi bez backupa rvno tome da sve odmah pobrises, steis si zivce...
opet kazem, nemoj os birati na osnovu neceg takvog, mozes backup jednako dobro napraviti i na linuxu, imas alata za to koliko oces...
I)0/\/7 I_3412/\/ 70 I-I4(I(, I-I4(I( 70 I_3412/\/
15 godina
offline
RE: Windows vs. Linux - očima korisnika
1337Code_breaker kaže...
procitaj ostatak posta, ne samo taj dio, mislio sam da ce ti backup manje zetrebati na linuxu nego na windowsu, posto windowsi imaju toliko sigurnosnih propusta, virusa i toliko se ruse da je raditi bez backupa rvno tome da sve odmah pobrises, steis si zivce...
opet kazem, nemoj os birati na osnovu neceg takvog, mozes backup jednako dobro napraviti i na linuxu, imas alata za to koliko oces...

Opet brljavis. kakvi virusi. Bekap se ne radi iskljucivo radi rusenja sustava i virusa.

Mi smo na putu da budemo na putu prema izlazu iz krize [GOOGLE TRANSLATOR]: Na putu prema dolje
14 godina
neaktivan
offline
RE: Windows vs. Linux - očima korisnika
imam ja backup za sve vazne datoteke koje mi trebaju, imam pun ormaric prepun dvd-ova, svaki za sebe, ovaj ima dokumente, ovi video,...
a tnakir, meni je virus (il torjanac/crv nemam poima) pobrisao prije oko godinu dana sve datoteke na kompu, a preko mreze prosirio se na 3 laptopa i eksterne, otislo sve... od tad radim backup svega sto mi je vazno, imam cak jedan cd (700mb) na kojem cuvam torrent datoteke (ne prave nego one male veze) ako nesto opet zatrebam :)
na da nastavimo, zna li netko dobar program/sucelje za linux da zamjeni ovaj preglednik dostupnih mreza, ne nudi mi dovoljno informacija
I)0/\/7 I_3412/\/ 70 I-I4(I(, I-I4(I( 70 I_3412/\/
13 godina
offline
Windows vs. Linux - očima korisnika

Gledano mojim očima, Linux definitivno ima prednosti. U to sam se uvjerio u ovoj temi. Također ako čovjek uzme odnos uloženog i dobivenog prednost Linuxa je još i veća. Sada dolazi ali. Zbog posla kojim se bavim (od čega i živim) Windowsi imaju prednost (AutoCAD ne radi pod Linux-om).

 

Koristim oba sustava jedan zbog posla a drugi kao kućni korisnik. Moj stav je da ne koristim nelegalni (nelicencirani software) i moj izbor za računalo koje koristim doma je Linux. Kada pogledam koliko ljudi vrti na svojim strojevima Win7 Ultimate uvijek se zapitam koliko njih ima iste legalno?

 
1 0 hvala 0
13 godina
protjeran
offline
Windows vs. Linux - očima korisnika

Definitivno linux zbog: brzine, otvorenog koda, zajednice, flexibilnosti, stabilnosti, mogućnosti konfiguriranja i ostalog.

 

 

U svijetu networkinga i servera, linuxi su vladari, ma koliko neki pokušaju win staviti na to mjesto. Upravo ono što sam nabrojao gore drži linux kao vladara.

 

A za desktop znamo koji je presjek korisnika pa je uopće redundantno govoriti o nekim šansama da se linux probije u svijetu facebook generacije (dumbass generacije).

 

 

Naravno ima i win puno dobrih strana. Ali fleksibilnost otvorenog koda pobjeđuje krutost zatvorenog koda.

 

 

Prepolovit ću pučanstvo jer ne volim kretene
Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Windows vs. Linux - očima korisnika

Ja neznam zasto forsirate pojam "otvoreni kod". Koliko vas sto se busate u prsa sa otvorenim kodom zaista idete u source i modificirate ga po svojoj volji i zelji?

Mi smo na putu da budemo na putu prema izlazu iz krize [GOOGLE TRANSLATOR]: Na putu prema dolje
 
0 0 hvala 0
13 godina
protjeran
offline
RE: Windows vs. Linux - očima korisnika
tnakir kaže...

Ja neznam zasto forsirate pojam "otvoreni kod". Koliko vas sto se busate u prsa sa otvorenim kodom zaista idete u source i modificirate ga po svojoj volji i zelji?

Ja, recimo.

Prepolovit ću pučanstvo jer ne volim kretene
15 godina
offline
RE: Windows vs. Linux - očima korisnika
Elite N00b kaže...
tnakir kaže...

Ja neznam zasto forsirate pojam "otvoreni kod". Koliko vas sto se busate u prsa sa otvorenim kodom zaista idete u source i modificirate ga po svojoj volji i zelji?

Ja, recimo.

Sto npr?

Mi smo na putu da budemo na putu prema izlazu iz krize [GOOGLE TRANSLATOR]: Na putu prema dolje
13 godina
protjeran
offline
RE: Windows vs. Linux - očima korisnika
tnakir kaže...

Sto npr?

A što ne. Recimo ovako, imam jednu popularnu distribuciju na netu. Mislim da je to dovoljan odgovor :)

Prepolovit ću pučanstvo jer ne volim kretene
15 godina
offline
Windows vs. Linux - očima korisnika

Daj link :)

Mi smo na putu da budemo na putu prema izlazu iz krize [GOOGLE TRANSLATOR]: Na putu prema dolje
 
0 0 hvala 0
13 godina
protjeran
offline
RE: Windows vs. Linux - očima korisnika
tnakir kaže...

Daj link :)

Ne može. Ne bi htio biti bombardiran sa mailovima, msn zahtjevima, skype zahtjevima, i slično. Možeš mi samo vjerovat na riječ. Ako ne vjeruješ, jbg, ne mogu ti pomoći {#}

Prepolovit ću pučanstvo jer ne volim kretene
15 godina
offline
RE: Windows vs. Linux - očima korisnika
1337Code_breaker kaže...
procitaj ostatak posta, ne samo taj dio, mislio sam da ce ti backup manje zetrebati na linuxu nego na windowsu, posto windowsi imaju toliko sigurnosnih propusta, virusa i toliko se ruse da je raditi bez backupa rvno tome da sve odmah pobrises, steis si zivce...

najopasniji virus za  bilo koji OS je korisnik koji radi gluposti, e za takvog nisu dosta ni 3 backupa i nijedan OS

Pa backup se radi zbog tehničkih opasnosti, nadam se da se svi sjećaju 2003 i famoznih IBM mađarskih HDD-a koji su crkavali da to nije normalno

Kad krepa disk ni jednostavnost win, a bogme ni robusnost linuxa ne pomaže, jer sve ode u 3 pm.

Znači na oba sustava za takve slučajeve trebaš imati backup

 

A šansa da padne neki OS je:

90% kriv je korisnik zbog gluposti koje radi po sustavu (ili se igra admina ili stvarno nema pojma kaj radi)

9% hardverska pogreška (krepao neki komad i treba ga zamijeniti)

1% problemi sa virusima (nema veze jel Win, MacOSX ili UNIX / Linux)

Poruka je uređivana zadnji put pon 29.11.2010 10:03 (Darky).
15 godina
offline
RE: Windows vs. Linux - očima korisnika
Elite N00b kaže...
tnakir kaže...

Daj link :)

Ne može. Ne bi htio biti bombardiran sa mailovima, msn zahtjevima, skype zahtjevima, i slično. Možeš mi samo vjerovat na riječ. Ako ne vjeruješ, jbg, ne mogu ti pomoći {#}

U redu. Vjerujem ti na rijec. Ti si jedan.

Edit: tek sam sada po tvom signu skuzio tko si :)

 

Ajmo dalje. Iduci molim.

 

Kopanjem po source-u ne podrazumijevam kopanje po nekakvoj konfig datoteci da se razumijemo. Ekvivalent tome na windowsima bi bilo kopanje po registry-u ili po nekoj ini datoteci. 

Mi smo na putu da budemo na putu prema izlazu iz krize [GOOGLE TRANSLATOR]: Na putu prema dolje
Poruka je uređivana zadnji put pon 29.11.2010 10:06 (tnakir).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Windows vs. Linux - očima korisnika

ne znaci da ce svako kopati po kodu ali daje mogucnost provjere da neko nije kopao. Mogu (teoretski) provjeriti da li nije ugradjen backdoor i sl. Teoretski.

:)
15 godina
offline
RE: Windows vs. Linux - očima korisnika
logic kaže...

ne znaci da ce svako kopati po kodu ali daje mogucnost provjere da neko nije kopao. Mogu (teoretski) provjeriti da li nije ugradjen backdoor i sl. Teoretski.

Teoretski da... ako neznas C++, ako ne poznajes rad kernela i visih layera teoretski se mozes hebat. Samo hocu reci da mi ide na zivce taj argument open source kod balavurdije. Ali oni su negdje prociteli da je to kul i sad to ponavljaju kao papige.

Mi smo na putu da budemo na putu prema izlazu iz krize [GOOGLE TRANSLATOR]: Na putu prema dolje
Poruka je uređivana zadnji put pon 29.11.2010 10:22 (tnakir).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Windows vs. Linux - očima korisnika

Apsolutno se slazem sa svim sto kazes. Zato sam dva puta napisao teoretski. Isto kao sto je linux besplatan. U poslovnom okruzenja je to isto tako teoretski. Dosta toga lijepo zvuci na papiru ali u praksi je malkice drugacije.

:)
15 godina
offline
RE: Windows vs. Linux - očima korisnika
logic kaže...

Apsolutno se slazem sa svim sto kazes. Zato sam dva puta napisao teoretski. Isto kao sto je linux besplatan. U poslovnom okruzenja je to isto tako teoretski. Dosta toga lijepo zvuci na papiru ali u praksi je malkice drugacije.

Upravo tako. Daleko od toga da je losija alternativa od windowsa... Ja volim reci drugacija alternativa ali jednako dobra.

Mi smo na putu da budemo na putu prema izlazu iz krize [GOOGLE TRANSLATOR]: Na putu prema dolje
Poruka je uređivana zadnji put pon 29.11.2010 10:30 (tnakir).
16 godina
neaktivan
moderator
offline
Windows vs. Linux - očima korisnika

Zar Linux nije skuplji za odrzavanje u poslovnom opkruzenju od Windowsa?

Bruce Willis and explosions have a long history of friendly cooperation
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: Windows vs. Linux - očima korisnika
Lazarus Long kaže...

Zar Linux nije skuplji za odrzavanje u poslovnom opkruzenju od Windowsa?

što je poslovno okruženje?

moj ured sa tri računala (dva servera i laptop) ili xxx servera i tisuće računala?

 

Za oba slučaja ti treba admin.

Trošak održavanja je

- uređaji i amortizacija (ista i za win i za linux)

- struja (ista i za win i linux)

- aplikacije (ovo ovisi o tvom poslu, postoje besplatne i komercijalne, tvoj izbor ovisi o tvom poslu)

- adminstrator mreže (jeda ili više njih, ovisi o potrebi) - cijena koliko para toliko muzike (neovisno da li pričamo u win ili linux)

 

cijena je ralativna

možeš plaćati skupo održavanje i skupe admine, a da ti ništa ne rade i da tvoj sustav ne radi kako treba (onda je jako skupo)

ili imaš admine koji rade i sustav koji odlično radi i donosi novac (u tom slučaju nije skupo)

Poruka je uređivana zadnji put pon 29.11.2010 11:21 (Darky).
14 godina
neaktivan
offline
RE: Windows vs. Linux - očima korisnika
191x7 kaže...
Serveri bazirani na Windows sustavu
• Od Windowsa Server 2003 konfiguracija servera postala je gotovo mačji kašalj.
• Potrebo periodičko gašenje radi održavanja.
• Osiguravanje i izmjene mogu biti prilično bolne.
• Kvar jednog manje važnog dijela može u potpunosti onesposobit server i biti vrlo težak za otkloniti.
Ocjena 6

Linux serveri
• Odmah po instalaciji potpuno funkcionalni serveri za gotovo sve što može zatrebati.
• Laki za konfiguriranje.
• Matična platforma Apache servera.
• Kvar jednog od dijelova ne mora srušiti server, a gašenje radi održavanja obično nepotrebno.
• Mana – manjak podrške ASP-u.
Ocjena 9

 

Mislim kakva je ovo usporedba? Nemoj se ljutiti, ali očito je da nikad nisi ni prismrdio nekom ozbiljnijem server sustavu/ima.

 

Dakle, kod sustava sa deklariranom 99,99999%-tnom dostupnošću (unutar godine dana, naravno) uvijek imaš (višestruke) redundancije svega - počevši od napajanja u single serveru pa sve do aplikativnog nivoa. Restart servera u takvim sustavima se uvijek radi ciklički po redundantnim grupama, server nakon servera - tako da uvijek imaš barem 1 server koji radi i opslužuje klijente. A danas se ionako se na iole normalnom serverskom hadrveru gotovo uvijek ide na virtualizaciju OS i App layera (jer nema smisla da toliki resursi stoje neiskorišteni). Što u Hyper-V okruženju znači restart servera za 15-30 sek. Što već i samo po sebi upada u priču o 99,99999%.

 

Što znači "laki za konfiguriranje"? Konfiguriranje čega? DHCP servera ili DBE clustera? Izrazi se preciznije.

 

Osiguravanje i izmjene čega? U ozbiljnim sustavima svi nepotrebni portovi prema serverima su zatvoreni, a dodatno imaš firewallove na rubovima DMZ-a koji se brinu o tome da se pušta samo marked safe promet, nadalje security se čvrsto naslanja na AD i GP policies, a crackane aplikacije, kao i aplikacije koje nisu predviđene za taj server ionako nemaju što tražiti na tim istim poslovnim (čitaj: ozbiljnim) serverima. Na adminima je da poslože security. A ako su admini slaba karika u toj priči, niti jedan OS te neće spasiti.

 

A kad smo već kod toga, što je s blamažom sa Linux shared hostingom gdje su se krale baze i baze podataka zahvaljujući jednom priličnom nezgodnom exploitu (koji je iskorišten upravo zbog otvorenosti koda)? Dovoljno je bilo uzeti trial račun kod hosting kompanija i doći do mysql baza svih svojih "susjeda" (ne nije bila greška u mysql-u nego u preljevanju prava definiranih ssh korisnika, mysql se samo najčešće krao jer podaci ipak vrijede najviše). Kasnije se to naravno pokrpalo i uguralo pod tepih, ali kladim se da se i dan danas da naći na tone servera gdje je ovaj exploit još uvijek aktualan.

 

---

No ako podvučemo crtu, u konačnici je to mrtva utrka, barem što se usporedbe serverskih OS-ova tiče. Sve je to "tu negdje". Ali ako ćemo pričati o servisima koji se vrte na tim OS-ovima, e to je onda već jedna posve druga priča - ali onda bi već izašli iz okvira ove teme pa nećemo.

Retry. Reboot. Reinstall. Reformat. // Sve se hoće kad se može. ;)
Poruka je uređivana zadnji put pon 29.11.2010 11:34 (vlad0).
14 godina
neaktivan
offline
Windows vs. Linux - očima korisnika

Neznam je li itko spomenuo, ali ja ću.

 

Recimo uzmite dva PC-a, laptopa svejedno ALI iste konfiguracije (jednako RAM-a, jednaki procesor, jednaka grafićka)

 

Hoće li raditi jednako brzinom ako na jednog stavimo Win 7 Home Edition, a na drugoga Arch Linux ili Ubuntu)

 

odgovor: NO WAY! Arch mi "pojede" duplo manje RAM-a, i ubrza mi proc sigurno duplo... što se itekako osjeti.

 

Dakle +1 za Linux, brzina i moć rada tj. određivanje onoga što želiš da tvoj sustav za tebe radi.

 

 

 

Nista nije sveto sve je bruto i neto, sve je zabava!
Poruka je uređivana zadnji put pon 29.11.2010 11:37 (Shody_1994).
Moj PC  
1 2 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice