PC ventilatori izdvojena tema

poruka: 1.018
|
čitano: 264.938
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
offline
Re: PC ventilatori
kratos091 kaže...

Zašto 120mm? Ako ti kućište već podržava 140mm, onda stavi 140mm.

Potreban je manji RPM za isti airflow (manji RPM -> manje buke).

Bravo kolega, dodao bih; veci vent kod istog rpm, vise protoka= bolje hladjenje.

 

Nazalost nekad sam airflow stvara buku, pa veci vent nije tisi, kao kad se cuje lezaj npr pri istim okretajima.

Survivor - eye of the tiger
4 godine
offline
PC ventilatori

uzeo sam 3x F14 PWM PST tek tolko da znate 

VelvetOverlap
Moj PC  
8 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: PC ventilatori
metallic kaže... 

Nazalost nekad sam airflow stvara buku, pa veci vent nije tisi, kao kad se cuje lezaj npr pri istim okretajima.

Airflow ako stvara buku ce ju stvarat bilo 120mm, bilo 140mm. Lezaj, ako je problematican, je problematican bilo 120mm ili 140mm.

 

Sam airflow kao takav nebi trebao biti bas nesto percipiran kao buka jer ipak je to nesto sto si htio postic jelda. Prije bi se trebalo dogodit da ventilator pocne proizvodit nekakve neugodne zvukove nego protok zraka. Stoga je savrsen vent po meni onaj kod kojeg se cuje samo protok zraka bilo pri nizem ili visem rpm. Tu je najbitniji motor i dizajn lopatica, a kao tocka na i idu gumice i te gluposti za smanjenje vibracije.

 

Mozda, ali mozda ovo sto pricas ima smisla kod odredjenih ventova s FDB jer bi 140mm trebali imati ima malo/mrvu vise tekucine lezaja koja se zna nakupit, ako ventovi nisu cesto u pogonu. Iz tog razloga neki ventovi, bilo 120 ili 140mm, u jednom smjeru, najcesce horizontalnom, nisu idealni. Iz tog istog razloga se ide na druge vrste lezajeva kao magnetni ili dual ball bearing koji su vrlo popularni kod grafickih. Koristi ih i MSI, ali ono sto MSI odvaja kod grafi je superioran dizajn lopatica i sama velicina ventova.

 

Za kraj, QC i kvaliteta izrade je ono sto odvaja npr. BeQuiet SW3 i neke serije Noctua ventova od recimo Thermarlighta i Arctica koji su po perf./buka nista losiji, ali znaju imati taj problem s lezajem pri nekim okretajima, nadalje tzv. ticking probleme, nesto losija plastika i tako, skroman bundle na kraju krajeva. Doduse cesto se takvi "problemi" jedva primjete u radu. Recimo ja cujem ticking problem kod TY-147A kojeg ljudi stavljaju na Noctuu DH-15 i DH-14, ali samo kad naculim uho, doslovce prislonim uho na vent. Cim se udaljim 20-30cm ne cujem tu frekvenciju, a mozda bi ju cuo da sam sismis. Arctic P14 zna pri nekim okretajima proizvodit cudne zvukove koji su zanimljivi, ne bih rekao neugodni i to je vjerojatno to o cemu pricas. S obzirom kolko unose zraka i koliko su tihi i preko 1000rpm nema im se kaj zamjerit. Dam se kladit da bi isto bilo s P12. Btw. vecina tih frekvencija i zvukova nestaje kada su ti ventovi slobodni u zraku ili prislonjeni na hladnjak kao kod Freezera 34.

 

Uglavnom, generalno je 140mm uvijek bolji od 120mm, ali recimo 200mm je cesto losiji od 2x140mm u smislu airflow/buka.

Poruka je uređivana zadnji put uto 25.8.2020 11:32 (The_Fichek).
11 godina
offline
Re: PC ventilatori
VelvetOverlap kaže...

uzeo sam 3x F14 PWM PST tek tolko da znate 

Jesi li zadovoljan s njima?

Survivor - eye of the tiger
4 godine
offline
Re: PC ventilatori

manje vise, cini mi se da je jedan polu defektan (tu i tamo pocne proizvodit neki zvuk, pretpostavljam da je lezaj), aaa nemam sad bas vremena da se igram s tim vidjet cemo s vremenom jel ce se pogorsat ili poboljsat situacija...

10 god garancije imaju tak da nebum izvisio u svakom slucaju haha

VelvetOverlap
11 godina
offline
Re: PC ventilatori
The_Fichek kaže...
Za kraj, QC i kvaliteta izrade je ono sto odvaja npr. BeQuiet SW3 i neke serije Noctua ventova od recimo Thermarlighta i Arctica koji su po perf./buka nista losiji, ali znaju imati taj problem s lezajem pri nekim okretajima,

Evo baš je takav scenarij kolega The_Fichek prognozirao...

A gledaj kako će biti i svakako mijenjaj ako ne prestane buka, jer platio si da radi kako spada.

Survivor - eye of the tiger
Poruka je uređivana zadnji put pon 31.8.2020 8:11 (metallic).
5 godina
protjeran
offline
PC ventilatori

Evo da i ja pitam, nisam strucan sto se tice toga, ugradio sam ventilatore i to je to, nisam nista cackao u biosu oko njih, trebam li sta nastimavati kako bi to radilo optimalno? 

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: PC ventilatori
Ako si zadovoljan temperaturama (poglavito procesora i grafičke), ne.
Možeš eventualno odabrati profil - bude ih više, sa sve strmijom krivuljom (veća brzina, na nižim temp - bolje hlađenje ali bučnije).
Za optimalno bi trebalo potrošiti nešto vremena i ručno podesiti krivulju.
HTC 10 | (HTC 8X :) no more)
14 godina
offline
PC ventilatori

Kupio sam PWM splitter i tri Arctic F12 PWM ventilatora(imam 2 3-pinska, ali sam kupio pwm zbog tišine, a i da su svi isti jer su mi ova dva različita i vrte se različitim brzinama).

Problem je sljedeći. Ne mogu nikako da uštimam brzinu preko ovog splittera kada ga spojim na Chassis fan 1 ili 2, ventilatori se uvijek vrte na 1300+ obrtaja šta god uradio, dok kada ih spojim direktno na ploču bez splittera vrte se na nekih 700-800 obrtaja ovako u idle.
Također kada spojim splitter na CPU fan mjesto ventilatori se na idle vrte na malo niže od 500 obrtaja tako da bi sam splitter trebao da radi bez problema. Hoće preko CPU fan konektora, a neće preko Chassis fan 1 ili 2, to mi nije nikako jasno.
Da li može imati kakvih problema ako ih ovako ostavim jer CPU fan ima nešto veće obrtaje nego Arctic F12 PWM.
Unaprijed hvala.

http://www.speedtest.net/result/3853013387.png Dobre hakere svi znaju, najbolje hakere niko ne zna
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
PC ventilatori

Ekipa,

trenutno u kucistu imam  ovakav setup (nije moja slilka niti kuciste) ali takav airflow imam s time da mi se straznji vent pali samo nakon XY temperature

 

jel moze to bolje?

dakle imam 5 ventilatora..

ova 3 koja ispuhuju su : Prisma AL-12 PWM a na usisu imam Coolermasterove koji dolaze uz njihov AIO 2 komada : MF120R

Bnet: mNik987#2148
Poruka je uređivana zadnji put pet 6.11.2020 10:23 (toxic).
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: PC ventilatori
toxic kaže...

Ekipa,

trenutno u kucistu imam  ovakav setup (nije moja slilka niti kuciste) ali takav airflow imam s time da mi se straznji vent pali samo nakon XY temperature

 

jel moze to bolje?

dakle imam 5 ventilatora..

ova 3 koja ispuhuju su : Prisma AL-12 PWM a na usisu imam Coolermasterove koji dolaze uz njihov AIO 2 komada : MF120R

 Evo bas sam se bavio slicnom problematikom u zadnje vrijeme pa da podijelim iskustvo, mozda ti pomogne.

 

Znaci inicijalno sam imao naprijed 280 AIO - dakle 2x 140 venta za usis - jedan exhaust gore, jedan exhaust iza, i jos dodatni intake naprijed na dnu. AIO je bio spojen na CPU fan, a svi straznji, gornji i donji na fan hub koji je bio na fan_chassis1 - svi kontrolirani odjednom s istim brzinama posto su svi Arctic P14 PWM.

 

E sad, temperature procesora su bile ledeno hladne - tipa do 52 stupnja u loadu. Međutim GPU se malo kuhao, u igrama koje ga actually koriste je znao ici do 74-75 stupnjeva i bit prilicno glasan. Skuzio sam da mi je kljucni problem sta je procesor tolko hladan da su prednji fanovi tj intake uvijek na samo 20% RPM i da jednostavno ne vuku dovoljno zraka pa se GPU kuha. Sad, workaround je bio u Fan Xpertu 4 rucno staviti vecu brzinu za AIO ventilatore kad idem igrati, i to je funkcioniralo dobro, ali ono, ne da mi se svaki put razmisljati i rucno namjestati prije i nakon igranja.

 

Na kraju sam si ipak dao truda i razmjestio na sljedeci nacin: stavio AIO gore kao exhaust, 3 arctic fana naprijed kao intake i dodao jos jedan 140 iza za exhaust. Opet, AIO spojen na CPU header, a ostali na fan hub koji je spojen na cha_fan1. Namjestio curve od cha_fana da ovisi o temperaturi procesora, koji je sad znacajno topliji u loadu zato sto kroz radijator ide vruci zrak koji izbacuje GPU.

 

Krajnji rezultat: temperature procesora skocile oko 10 stupnjeva - ali su i dalje tu negdje oko 60-63 u loadu, sto je super - a GPU temperature pale sa 74-75 na 67-68, i to uz generalno puno manju buku, i sve radi s  curveom koji sam podesio bez da moram ista dodatno rucno podesavati. Dakle kad se grafa krene grijati, skoci i temperatura procesora, te se pokrenu svi chassis fanovi do nekih 30-50% ovisno o temp, i protok ocito funkcionira odlicno. I opcenito je puno balansiranije a jos uvijek odlicne temperature i za CPU i za grafu.

~beware the beast, but enjoy the feast he offers~
13 godina
offline
Re: PC ventilatori
toxic kaže...

Ekipa,

trenutno u kucistu imam  ovakav setup (nije moja slilka niti kuciste) ali takav airflow imam s time da mi se straznji vent pali samo nakon XY temperature

 

jel moze to bolje?

dakle imam 5 ventilatora..

ova 3 koja ispuhuju su : Prisma AL-12 PWM a na usisu imam Coolermasterove koji dolaze uz njihov AIO 2 komada : MF120R

Treba li bolje? Kakve su ti temperature?

 

Imam ta dva MF120R venta koje sam dobio uz AIO, znam da su meni bili glasni i nisam ih koristio uopće...

15 godina
offline
Re: PC ventilatori
Promster kaže...
toxic kaže...

Ekipa,

trenutno u kucistu imam  ovakav setup (nije moja slilka niti kuciste) ali takav airflow imam s time da mi se straznji vent pali samo nakon XY temperature

 

jel moze to bolje?

dakle imam 5 ventilatora..

ova 3 koja ispuhuju su : Prisma AL-12 PWM a na usisu imam Coolermasterove koji dolaze uz njihov AIO 2 komada : MF120R

Treba li bolje? Kakve su ti temperature?

 

Imam ta dva MF120R venta koje sam dobio uz AIO, znam da su meni bili glasni i nisam ih koristio uopće...

 ma danas idem po drugo kuciste... necete sigurno vjerovati na sto sam se odlucio, uglavnom uzeti cu jedno od MS kucista i to sto se meni vizualno jako dopada.. (onaj metropolis model) pogledao sam review i ima sve sto mi se svida

ono to sada ne mogu napraviti je staviti 240mm aio na top sto zelim napraviti...

 

sto se tice ventilatora mislis da ih treba izbaciti van* (sto se tice temperatura nemam tu bas nekih problema, gpu mi je malo topliji a cpu super hladan s trenutnim setupom)

 

 

 

Bnet: mNik987#2148
13 godina
offline
Re: PC ventilatori
toxic kaže...
ma danas idem po drugo kuciste... necete sigurno vjerovati na sto sam se odlucio, uglavnom uzeti cu jedno od MS kucista i to sto se meni vizualno jako dopada.. (onaj metropolis model) pogledao sam review i ima sve sto mi se svida

ono to sada ne mogu napraviti je staviti 240mm aio na top sto zelim napraviti...

 

sto se tice ventilatora mislis da ih treba izbaciti van* (sto se tice temperatura nemam tu bas nekih problema, gpu mi je malo topliji a cpu super hladan s trenutnim setupom)

 

 

 

A nije na vrhu AIO? Pa onda je ova slika koju si stavio dosta drugačije od onog kaj ti trenutno imaš...

 

Pa mislim, ne nužno. Ne znam na koliko RPM-a ih vrtiš ali, meni su bili glasni + vizualno mi nisu baš napeti.

15 godina
offline
Re: PC ventilatori
Promster kaže...
toxic kaže...
ma danas idem po drugo kuciste... necete sigurno vjerovati na sto sam se odlucio, uglavnom uzeti cu jedno od MS kucista i to sto se meni vizualno jako dopada.. (onaj metropolis model) pogledao sam review i ima sve sto mi se svida

ono to sada ne mogu napraviti je staviti 240mm aio na top sto zelim napraviti...

 

sto se tice ventilatora mislis da ih treba izbaciti van* (sto se tice temperatura nemam tu bas nekih problema, gpu mi je malo topliji a cpu super hladan s trenutnim setupom)

 

 

 

A nije na vrhu AIO? Pa onda je ova slika koju si stavio dosta drugačije od onog kaj ti trenutno imaš...

 

Pa mislim, ne nužno. Ne znam na koliko RPM-a ih vrtiš ali, meni su bili glasni + vizualno mi nisu baš napeti.

 slika je dobra u smislu airflowa. pitanje zapravo nisam postavio dobro imam dakle negativan pritisak i ne znam jel pametno raspored ventilatora napraviti drugacije tako da dobijem pozitivan ili neki mix...

 

 

dakle imam 240mm aio naprijed 2 x 120mm dakle

imam 2 fractala 2 x 120mm top na ispuhu

imam 1 fractal 1 x 120mm na straznjem djelu kucista dakle isto ispuh...

 

btw sto kazes na ovo ms kuciste (metropolis)? mozda ako nadem uzmem ms titan pro 2 jer je naprijed mesh iako mi se metropolis vise svida

do danas sam mislio da su ova kucist skart

 

Bnet: mNik987#2148
Poruka je uređivana zadnji put pet 6.11.2020 12:51 (toxic).
13 godina
offline
Re: PC ventilatori
toxic kaže...
Promster kaže...
toxic kaže...
ma danas idem po drugo kuciste... necete sigurno vjerovati na sto sam se odlucio, uglavnom uzeti cu jedno od MS kucista i to sto se meni vizualno jako dopada.. (onaj metropolis model) pogledao sam review i ima sve sto mi se svida

ono to sada ne mogu napraviti je staviti 240mm aio na top sto zelim napraviti...

 

sto se tice ventilatora mislis da ih treba izbaciti van* (sto se tice temperatura nemam tu bas nekih problema, gpu mi je malo topliji a cpu super hladan s trenutnim setupom)

 

 

 

A nije na vrhu AIO? Pa onda je ova slika koju si stavio dosta drugačije od onog kaj ti trenutno imaš...

 

Pa mislim, ne nužno. Ne znam na koliko RPM-a ih vrtiš ali, meni su bili glasni + vizualno mi nisu baš napeti.

 slika je dobra u smislu airflowa. pitanje zapravo nisam postavio dobro imam dakle negativan pritisak i ne znam jel pametno raspored ventilatora napraviti drugacije tako da dobijem pozitivan ili neki mix...

 

 

dakle imam 240mm aio naprijed 2 x 120mm dakle

imam 2 fractala 2 x 120mm top na ispuhu

imam 1 fractal 1 x 120mm na straznjem djelu kucista dakle isto ispuh...

 

btw sto kazes na ovo ms kuciste (metropolis)? mozda ako nadem uzmem ms titan pro 2 jer je naprijed mesh iako mi se metropolis vise svida

do danas sam mislio da su ova kucist skart

 

Pa većinom se ide na nekakav neutralan pritisak, znači isti broj intake i exhaust ventova. S negativnim pritiskom bi po teoriji trebao imati više prašine u kućištu jer se onda ona uvlači kroz bilo kakvu rupu (kako stigne) i tamo gdje nema filtera...

Ja imam neutralan (3in - 3out), što da popunim mjesta u kućištu, što da maximiziram airflow. A možda čak AIO kod mene nebi stao naprijed, bilo bi jako tijesno zbog GPU-a, a i ne želim da onda AIO šalje topli zrak u grafu. Pa zato imam AIO na vrhu (to su dva venta) i jedan vent iza kaj je neki standard, glupo bi izgledalo bez. A naprijed sam stavio 3x Pure Wings 2 da bi dobio neutralan zbog prašine.

 

Metropolis je ful zatvoren, s druge strane meni je Titan Pro 2 ljepši, a i napred ima mesh. Nisam imao iskustva ni s jednim od njih ali bi svakako prije odabrao Titan.

14 godina
offline
PC ventilatori

S obzirom na RPM, očekivao bih i bolje temperature. 

 

 

HTC 10 | (HTC 8X :) no more)
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: PC ventilatori
Ja imam ms titan pro II svaka im čast dobro su napravili kučište.Čak iznenađujuće da su im ventovi tihi na nekih 50% brzine.
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
PC ventilatori

Pozdrav,planiram kupiti Cooler ARCTIC Freezer 34 eSports DUO i pri tome imam m-atx maticnu plocu,pa me zanima hoce li se moci ugraditi hladnjak s obzirom na njegove dimenzije ,a da ne zauzima prostora ( da se ne moze ugraditi zbog nedovoljno slobodnog prostora oko njega npr. RAM memorije)?

Dimenzije hladnjaka: 124 x 103 x 157 (mm)

WB50
 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
PC ventilatori

Naručeno za crni petak, Bit Force aRGB 5u1 SPECTRUM

Paket 5 u 1 je stigao kao 3 + 1 + 1.
ova 3u1 venta imaju 3 pin fan connector, a ova 2 zasebna su molex... bez adaptera na 3 pin. 
U 3 u 1 je stigao BIT FORCE kontroler za aRGB i fan hub za 6 ventova... svi 3 pin, naravno.
sa samo jednim od 5 ventilatora su došli šarafiči za montiranje... 5 ventova, 4 šarafa, hm hm

šta reći, koju posluku porati

 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: PC ventilatori

Di si uzeo?

 

Survivor - eye of the tiger
12 godina
neaktivan
offline
Re: PC ventilatori

Futura, sorry. 
Poslao upit da im vratim ta 2 molex, a oni pošalju 2 3 pinska, ali ništa od toga. 
Sutra im šaljem cijeli paket nazad i tražim povrat novca. 

11 godina
offline
Re: PC ventilatori
Ovo ti je super!
Ako zelis rgb, ubacis traku...

link: https://iponcomp.hr/shop/termek/arctic-cooling-f12-value-pack/1608875
Survivor - eye of the tiger
5 godina
offline
PC ventilatori

Znate li za neki fan hub koji podrzava 3 pin ventilatore i 4 pin? Cini mi se da je ovaj jedan od njih?

 
0 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: PC ventilatori
Pozdrav ljudi, treba mi pomoc oko ventova, imam novo kuciste od anteca p120 te mi treba pomoc oko odabira 4x140 ventova, sto mi preporucate, rgb nije bitan, ali su mi bitne dobre performance i tisina, cijena nije bitna, hvala :), sa bocne strane bi stavio vodeno arctic liquid freezer 2 360, napominjem da bi graficka stajala u vertikalnom modu(znam vise se grije ali mi estetski lijepse).
Poruka je uređivana zadnji put čet 7.1.2021 5:29 (Gravyri).
 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: PC ventilatori

Pozdrav kolega!

 

Stavi 4x Noctua NF-a14pwm i uzivaj.

 

/fan/nf-a14-pwm

Survivor - eye of the tiger
11 godina
offline
Re: PC ventilatori
metallic kaže...

Pozdrav kolega!

 

Stavi 4x Noctua NF-a14pwm i uzivaj.

 

/fan/nf-a14-pwm

 Moram se složiti sa kolegom i sam imam na kućištu 5 takvih ventova i imam samo riječi hvale za njih. Ako su ti skupi novi zna ih biti po 100kn ili manje polovnih.

Sretno :)

13 godina
offline
Re: PC ventilatori
Gravyri kaže...

https://lian-li.com/product/uni-fan-sl/

 

Ovo je ustvari Noctua, samo ovi i dobro izgledaju, tko ima love, isplati se.

Za sva pitanja i pomoć, obratiti se preko privatne poruke. :D
Poruka je uređivana zadnji put čet 7.1.2021 10:36 (Valentin17).
13 godina
offline
Re: PC ventilatori
Valentin17 kaže...
Gravyri kaže...

https://lian-li.com/product/uni-fan-sl/

 

Ovo je ustvari Noctua, samo ovi i dobro izgledaju, tko ima love, isplati se.

Stvarno? Ima negdje nešto više o tome?

 

Mislim, mene ne zanimaju, ali me zanima suradnja.

3 godine
offline
Re: PC ventilatori
Hvala svima na savjetu, pogledat cu gdje da ih nabavim :), kad slozim built saljem slike :)
 
1 0 hvala 1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice