Manja mreža, software za server racunalo

poruka: 16
|
čitano: 5.829
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
neaktivan
offline
Manja mreža, software za server racunalo

Dakle imam manju mrezu, 30 korisnika koji spajaju na internet preko routera, sve je dobro dok je broj online korisnika malen, cim poraste, internet veza je nestabilna, i puca. Trenutno je spojeno tako da imam amisov router/modem u bridge modu sa d link 300, sa kojime dalje radim routing preko switchewa.
Imam racunalo svoje, koje je iovako upaljeno cijeli dan, ubacio bi jos jednu mreznu karticu i napravio routing preko kompa, tj da je moje racunalo spojeno na internet i ostalima dijeli ip i tako dalje, da li je to uopce dobra ideja? Hoce li to uciniti vezu stabilnijom.
Kako da to postavim i recite mi koji software da nabavim, ako je moguce preko win7 da sve ide. 

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Manja mreža, software za server racunalo
WhiskeyInJar kaže...

Dakle imam manju mrezu, 30 korisnika koji spajaju na internet preko routera, sve je dobro dok je broj online korisnika malen, cim poraste, internet veza je nestabilna, i puca. Trenutno je spojeno tako da imam amisov router/modem u bridge modu sa d link 300, sa kojime dalje radim routing preko switchewa.
Imam racunalo svoje, koje je iovako upaljeno cijeli dan, ubacio bi jos jednu mreznu karticu i napravio routing preko kompa, tj da je moje racunalo spojeno na internet i ostalima dijeli ip i tako dalje, da li je to uopce dobra ideja? Hoce li to uciniti vezu stabilnijom.
Kako da to postavim i recite mi koji software da nabavim, ako je moguce preko win7 da sve ide. 

 -jesi li provjerio dlnik router? za dlink imaš (vjerojanto) noviji firmware, probaj.

Bez obzira na broj korisnika to nije razlog prekidu (opterećenje) samo rezultat može biti sporost ako je oprema ispravna. Provjeri sve kabele, switch .. kolizija, pa čak je možda nečije računalo uzrok (ili soft na tom nekom računalu).

-petljanjem kroz računalo bi samo mogao usporiti mrežu, router (kutijica) ili neki OS ista je stvar, osim što na OSu imaš mogućnosti koje male kutije nemaju. Usporedi 'prave' uređaje, npr Firewall cijenom, jednako tako su im više mogućnosti odnosno stabilnost (ovo je ipak SOHO oprema).

-čarobna kugla mi govori, krivac je dlink (86%).

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
12 godina
neaktivan
offline
Manja mreža, software za server racunalo

d link je na najnovijim updateu, daj mi pojasni to switch koalizija, i da provjerim kablove, da ti dam shemu mreze pa da sam ocjenis gdje je problem?

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Manja mreža, software za server racunalo

nadalje, izvor problema bi mogao biti i upaljen torrent neciji, a nemam mogucnost regulacije toga preko dlinka, da li bi mogao to preko windowsa?

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Manja mreža, software za server racunalo
Mislim da neces moc to kontrolirati u windowsima.alternativa ti je instalacija pfsense-a ili monowall-a koji su ti linux base os-ovi.prakticki instaliras i sve ostalo podesavas preko web sucelja.trenutno doma koristim pfsense koji je odlican.osim brdo dodataka koje mozes instalirati ima jednostavan firewall i qos tako da mozes blokirati torrente i facebook recimo.
Od kada ga imam internet mi radi puno stabilnije..
12 godina
protjeran
offline
Re: Manja mreža, software za server racunalo
WhiskeyInJar kaže...

nadalje, izvor problema bi mogao biti i upaljen torrent neciji, a nemam mogucnost regulacije toga preko dlinka, da li bi mogao to preko windowsa?

 

Naravno da bi mogao. Prvo i osnovno - korisnici ne smiju imati admin prava na računalima. Budući da se radi o 30 računala, Active Directory je svakako poželjan.

Pokretanje bit torrent klijenata im možeš zabraniti koristeći lokalni policy, ali problem je što bez AD-a moraš obilaziti sva računala. Što, zapravo, moraš ionako da im makneš admin prava i deinstaliraš stvari koje ne bi trebali imati. {#}

TD za ne kuženje sarkazma i ironije.
14 godina
neaktivan
offline
Manja mreža, software za server racunalo

kao što je kolega iznad rekao, ad je poželjan, sbs bi trenutno pokrio sve tvoje potrebe no ako trenutno nemaš nikakvih mogućnosti za nadogradnju infrastrukture onda ti predlažem untangle, to je linux-based webfilter/proxy di možeš određivat prava pristupa na internet

kod mene normalno radi.....
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Manja mreža, software za server racunalo

Nema govora o tome da im mogu maknut admin prava, a oni nisu zahtjevni korisnici, bitno je samo da internet radi dovoljno dobro za face, forum, i par news stranica, sa brzinom 24mbs(od kojih imam stvarnih 12mbs), stranice otvara kada smo svi online u roku 1 sekunde. 

cim je torrent netko upali stranice ne da se sporo otvaraju nego skoro uopce, izbacuje trokut na mrezu dolje na par sekundi pa se vrati i radi dobro 10 sec pa opet problemi 5 minuta i tako.

pozeljno bi bilo da torrent promet mogu stavit u raspored kad je otvoren kad nije u nekom programu koji je zakljucan sifrom i koji im mogu instalirat, cak bi i na to pristao. ako vec nemogu preko svog racunala na jednostavniji nacin to izregulirat.
Linux nebi stavljao na svoje racunalo jer i ja ga koristim za igrice i tako. 

 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Manja mreža, software za server racunalo

Uzevši sve napisano u obzir, kao i moj zaključak da nisi pravi administrator tamo, najbolja akcija je ... /bubnjevi/ ... prijetnja kaznom. Direktor ili vlasnik neka lijepo pošalje mail svim zaposlenicima u kojima im kaže kako, dok je surfanje i zajebancija po fejsu dozvoljena, skidanje torrenta nije. Osim što zakucava link i onemogućava poslovnu e-mail komunikaciju, firma može biti kažnjena ukoliko se na njenim računalima nađu materijali zaštićeni copyrightom. Neka napomene kako je ispred routera stavljen uređaj koji prati promet i kako će svatko tko skida torrente biti nagrađen minusom od 500 kn na plaću. Ti lijepo ispred tog routera stavi računalo da glumi proxy i snimaj promet Wiresharkom kada netko zakuca link.

 

I bok.

TD za ne kuženje sarkazma i ironije.
 
2 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Manja mreža, software za server racunalo

ma tu se radi o studentima kojima prodajem net, a ne zaposlenicimia, inace nebi imao ovakih problema.

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Manja mreža, software za server racunalo
WhiskeyInJar kaže...

ma tu se radi o studentima kojima prodajem net, a ne zaposlenicimia, inace nebi imao ovakih problema.

 onda jedino neki pravi router pa preko njega limitiraj

kod mene normalno radi.....
12 godina
neaktivan
offline
Manja mreža, software za server racunalo

koji router? sta da trazim koje specifikacije?

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Manja mreža, software za server racunalo
WhiskeyInJar kaže...

koji router? sta da trazim koje specifikacije?

 najjeftinije ti je uzet neki pc s dve mrežne

kod mene normalno radi.....
12 godina
offline
Manja mreža, software za server racunalo

opcija ima dosta za ovako nešto, ali najbolje riješenje je uvijek odabrati prema tome šta će se najbolje uklopiti u postojeću mrežu... pa ako imaš kakav network diagram i popis trenutne opreme to bi bilo dobro...

možeš i sam istražiti, neke od opcija su MikroTik routeri, nešto na open source bazi tipa OpenWRT ili DD-WRT... također, netko je već spomenuo i firewall distribucije (pfsense, m0n0wall, untangle, ipcop)...

Now I have become death, the destroyer of worlds who has come to annihilate everyone.
 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Manja mreža, software za server racunalo

evo dijagram mreze, brzo sam radio a i nisam neki umjetnik, paint :D

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Manja mreža, software za server racunalo

aha, a šta bi htio na kraju napravit? koliko sam razumio iz postova problem je u torrentima?

Now I have become death, the destroyer of worlds who has come to annihilate everyone.
Poruka je uređivana zadnji put čet 12.1.2012 17:11 (Girith).
 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice