Razlog zašto korisnici ne vole Linux

poruka: 623
|
čitano: 180.567
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
odjavljen
offline
Re: Razlog zašto neki korisnici ne vole Linux.
Danny_HR kaže...

Curi sam na netbook stavio ubuntača i nisam prestao slušat prigovore od onda. Bilo je to prije 6-7 mj. i još joj nisam vratio Win. Većinu stvari koje treba može raditi, ali i dalje joj je puno ugodnije raditi u MS Officeu nego u Open Officeu, ja više ne mogu koristiti svoje .dwg fajlove na njenom netbooku jer je, objektivno, svaka CAD aplikacija dostupna na Linuxu - šljuka.

 

Linux je inferioran OS, a iako ima svoju publiku, ona je prilično mala. Usudio bih se reći da je čak i potpuno nezahtjevnom kućnom korisniku interneta_i_ničeg_više ugodnije i praktičnije koristiti Win.

jer se navikla:) 

imam ti doma dokaz za to :D

http://x264blog.org/
Poruka je uređivana zadnji put uto 29.5.2012 11:22 (Arnold Layne).
13 godina
protjeran
offline
Re: Razlog zašto neki korisnici ne vole Linux.
Danny_HR kaže...

Curi sam na netbook stavio ubuntača i nisam prestao slušat prigovore od onda. Bilo je to prije 6-7 mj. i još joj nisam vratio Win. Većinu stvari koje treba može raditi, ali i dalje joj je puno ugodnije raditi u MS Officeu nego u Open Officeu, ja više ne mogu koristiti svoje .dwg fajlove na njenom netbooku jer je, objektivno, svaka CAD aplikacija dostupna na Linuxu - šljuka.

 

Linux je inferioran OS, a iako ima svoju publiku, ona je prilično mala. Usudio bih se reći da je čak i potpuno nezahtjevnom kućnom korisniku interneta_i_ničeg_više ugodnije i praktičnije koristiti Win.

Ovakva subjektivna mišljenja su glupost.

 

Moja zaručnica koristi ubuntu već 3 godine i ima samo riječi hvale. I što se open office-a tiče (što koristi za posao).

 

I sad gdje je tu objetkivnost.

 

Ja mogu reći da je windows inferioran u mnogo područja iz čistog iskustva. Tebi je inferioran jer ti cura cvili, i ti ne možeš otvoriti cad projekt. Vrhunsko analitičko razmišljanje.

 

 

void function(char *str) {char buffer[16];strcpy(buffer,str); } void main() {char large_string[256];int i; for( i = 0; i < 255; i++) large_string[i] = 'A';fu
16 godina
offline
Razlog zašto neki korisnici ne vole Linux.

Certificirao sam se za RedHat dok je RH4 bio u igri, krenuo sam od nule, čak sam i na radnom računalu, a i onom doma, imao instaliran RH, to jest CentOS.
Linux je odličan za servere, i tu mu stvarno nema premca; cijenom i stabilnošću je odličan.
Nedavno sam dizao CentOS6 za storage preko NFSa, zauzeće memorije sam doveo bez većih problema na prihvatljivu razinu od 90 MB nakon boota, samo osnovni i bitni servisi za taj stroj dignuti. SoftRAID radi bezgrešno i odlično, na tom polju je stvarno napredovao. No na desktopu je priča drugačija; on jest upotrebljiv, ali to je to. Za nezahtjevnog korisnika je dovoljan, ako je u pitnaju samo surfanje, čitanje maila, povremeno piskaranje, slušanje glazbe, pregled slika.

 

Problem nastaje onog trenutka kada se poželi nešto naprednije napraviti; osobno sam muku mučio sa tagiranjem jer sam morao koristiti dva odvojena programa za stvar koju sam na windowsima radio sa jednim programom, i to besplatnim. Programi djeluju nedovršeno, i uvijek neki feature nedostaje, zbog kojeg je ptrebno skinuti drugi program, koji pak uz sebe, 3 MB, instalira još 30 MB dependencyja. Neki od njih naprave problem nekom drugom programu, jer se library promijenio iz jedne minorne verzije u drugu... i tako dalje.

Dešava se još uvijek.

 

Ono što bi se moralo napraviti jest odkantati sve GUIje, te napraviti jedan ali vrijedan i kvalitetan. Na taj način je OS X dobio svoju popularnost, jer ispod haube on je samo BSD sa kvalitetnim GUI sučeljem. To je ono što na linux sustavu kronično nedostaje, da bi postao popularniji. Meni nije problem koristiti bilo koji OS, ako imam alate koji mi trebaju, svejedno mi je da li je sučelje 3D ubrzano, ili se izvodi u javi (Solaris!), dokle god ima programa sa kojima mogu obaviti ono što želim. A na linuxu je izbor kvalitetnih alata ograničen.

No trees were killed in the creation of this post. However, a large number of electrons were seriously inconvenienced.
Moj PC  
3 0 hvala 0
13 godina
protjeran
offline
Re: Razlog zašto neki korisnici ne vole Linux.
Father_Dougal kaže...

Certificirao sam se za RedHat dok je RH4 bio u igri, krenuo sam od nule, čak sam i na radnom računalu, a i onom doma, imao instaliran RH, to jest CentOS.
Linux je odličan za servere, i tu mu stvarno nema premca; cijenom i stabilnošću je odličan.
Nedavno sam dizao CentOS6 za storage preko NFSa, zauzeće memorije sam doveo bez većih problema na prihvatljivu razinu od 90 MB nakon boota, samo osnovni i bitni servisi za taj stroj dignuti. SoftRAID radi bezgrešno i odlično, na tom polju je stvarno napredovao. No na desktopu je priča drugačija; on jest upotrebljiv, ali to je to. Za nezahtjevnog korisnika je dovoljan, ako je u pitnaju samo surfanje, čitanje maila, povremeno piskaranje, slušanje glazbe, pregled slika.

 

Problem nastaje onog trenutka kada se poželi nešto naprednije napraviti; osobno sam muku mučio sa tagiranjem jer sam morao koristiti dva odvojena programa za stvar koju sam na windowsima radio sa jednim programom, i to besplatnim. Programi djeluju nedovršeno, i uvijek neki feature nedostaje, zbog kojeg je ptrebno skinuti drugi program, koji pak uz sebe, 3 MB, instalira još 30 MB dependencyja. Neki od njih naprave problem nekom drugom programu, jer se library promijenio iz jedne minorne verzije u drugu... i tako dalje.

Dešava se još uvijek.

 

Ono što bi se moralo napraviti jest odkantati sve GUIje, te napraviti jedan ali vrijedan i kvalitetan. Na taj način je OS X dobio svoju popularnost, jer ispod haube on je samo BSD sa kvalitetnim GUI sučeljem. To je ono što na linux sustavu kronično nedostaje, da bi postao popularniji. Meni nije problem koristiti bilo koji OS, ako imam alate koji mi trebaju, svejedno mi je da li je sučelje 3D ubrzano, ili se izvodi u javi (Solaris!), dokle god ima programa sa kojima mogu obaviti ono što želim. A na linuxu je izbor kvalitetnih alata ograničen.

Još jedno subjektivno razmišljanje, odnosno trpanje svega u jedan koš.

void function(char *str) {char buffer[16];strcpy(buffer,str); } void main() {char large_string[256];int i; for( i = 0; i < 255; i++) large_string[i] = 'A';fu
16 godina
offline
Re: Razlog zašto neki korisnici ne vole Linux.
mbaksa kaže...
Drugim riječima, riječ je o bugu ...

Ne kužim, pitaš za primjer, dobiješ odgovor kako to (ne) funkcionira na windowsima i onda inzistiraš na nekom nepotrebnom detalju? Pa zna se kako se prijavljuju bugovi i tko želi, jednostavno ih može prijaviti. Također se zna kako OS zajednica reagira na prijavljene bugove.

 

Ali ako ti treba primjer, evo ti jedan (doduše bez IRC-a i developera; sry, jednostavno nema potrebe za time obzirom da se u konkretnom slučaju ne radi o problemu):

Boost System Performance (RAM specifically) in Ubuntu using zRam!

 

O čemu se radi - obzirom da imam SSD u laptopu, ne želim swap particiju, niti nepotrebno zapisivanje po njemu. Podesim sustav kako mi paše - da se gomila gluposti koje se inače (meni) nepotrebno zapisuju na disk, jednostavno zapisuje u RAM.

 

Rezultat (pozitivno): puno brže računalo, drastično smanjen broj zapisivanja na disk i produljeni vijek trajanja uređaja, kao i dulje trajanje baterije (obzirom na dovoljnu količinu RAM-a i dovoljno snažan procesor).

Negativne strane: treba imati dovoljno RAM-a za namjenu za koju ga ja koristim. Iako imam 4GB, odlučio sam napraviti swap u RAM-u kao što piše na gore navedenom linku.

Potrebne operacije:

  1. upaliti terminal
  2. kopirati tekst iz browsera
  3. pejstati tekst iz browsera u terminal (ova dva koraka ponoviti tri puta, za svaku naredbu)
  4. restartati računalo

 

Okej, ovo je konkretno napredna operacija i za očekivati je da znam, mogu i želim koristiti terminal, ali je isto primjenjivo na tonu raznih upita po netu (codeci, softver, dependancy problem, ...) koji su 'elementarniji', no potpuno jednako tehnički (ne)zahtjevni. Istini za volju, niti c/p nije uvijek baš jednostavno napraviti, terminal ima svoje zakonitosti i nema c/p gluposti u njega, pa je grafičko sučelje tu puno više foolproof, ali uz dobro sročen tekst što treba napraviti, vjerojatno bi svaki imalo pismeniji čovjek mogao obaviti ovakvu operaciju.

 

Na kraju, kao što kaže bypass, prosječan korisnik takve stvari u pravilu niti ne popravlja, tako da je cijela priča besmislena - razlikea između linux/Win/OSX/blablabla platformi ionako nisu u tome, već u navikama i filozofiji (pa tek potom cijeni).

Gledam te!
16 godina
offline
Re: Razlog zašto neki korisnici ne vole Linux.
Bypass kaže...

 A na linuxu je izbor kvalitetnih alata ograničen.

Još jedno subjektivno razmišljanje, odnosno trpanje svega u jedan koš.

Drago mi je da je tvojoj curi Tuntuntu super, no nekako mi se čini da tvoja cura i ja radimo posve drugačije stvari na računalu.
Uostalom, i njeno mišljenje je subjektivno, a ne objektivno. Njoj je, ako za posao koristi Libre Office, izbor alata i više nego adekvatan. A pogotovo ako ne čačka po računalu.
Meni je LO overkill, i posve nepotreban. Bavim se nekim drugim stvarima u životu, i izbor alata za te moje neke druge stvari je loš.
Uostalom, da si pročitao tekst sa razumijevanjem, vidio bi da mi je nebitan OS, distribucija, svejedno mi je, dokle god ima alata sa kojima mogu obaviti ono kaj mi treba.
Koristio sam Linux aktivno oko godinu i pol na desktopu, još uvijek ga tu i tamo koristim, te sam uvijek prisiljen koristiti dva-tri alata za nešto što mogu unutar jednog na windowsima.

Meni nije problem, jer znam kakav workflow moram imati u tom slučaju, no zamisli nekog tko nema dovoljno znanja i iskustva, njemu je takav način rada totalni kaos.

 

I na kraju, taj "jedan koš" se zove desktop linux, i slična je stvar i na ostalim distribucijama. A ako to ne vidiš onda si fakat, što se toga tiče, noj sa glavom u pijesku, ili nisi zahtjevan korisnik.

No trees were killed in the creation of this post. However, a large number of electrons were seriously inconvenienced.
13 godina
protjeran
offline
Razlog zašto neki korisnici ne vole Linux.

Ajmo ovako sa nekoliko primjera da razrješimo tu subjektivnost.

 

Primjer A:

 

U naprednom svijetu postoje kompanije koje se bave sigurnošću. Dakle kompanija A, koja ima stotine, ili tisuće računala, unajmljuje kompaniju B da napravi detaljni pentesting cijelog sustava, dakle od server-a, do desktopa i nazad. Pitanje za 100 000 kuna jest: Koji će operativni sustav djelatnici kompanije B koristiti da bi testirali sustav kompanije A? Hint: u 99,9999% slučajeva to nije windows.

 

Primjer B:

 

Evo ovo je moje iskustvo. Radio sam u jednoj američkoj kompaniji koja je sakupljala ogromne količine podataka sa interneta i trpala ih u svoje baze podataka. Sustavi koji su se koristili kod nas djelatnika, na desktopu, su redom bili windowsi (kao i na nekim serverima). Spomenutim bazama podataka se kasnije trebalo manipulirati, dakle dodavati podaci izbacivati, spajati baze bla bla. Baze su bili prosječne veličine 20-40Gb pa na više. Pitanje za 200 000 kuna: Koji operativni sustav je moj kolega (koji je btw radio u google-u, i sad radi za jednu popularnu društvenu mrežu) koristio da bi manipulirao tim bazama podataka? Samo ću reći da na desktopu sa windowsima ni primirisat ne možeš takvim bazama.

 

Primjer C:

 

Kratki primjer iz osobnog iskustva. Dakle radi se o Matlab-u. Za instalaciju matlaba na windowsima je potrebno prosječno 45 minuta ili više (ili nešto manje ovisno), dok na linux-u je potrebno cca 10 minuta. Matlab na linuxu odrađuje sve operacije i simulacije osjetno brže nego na windows-ima. Neću napominjati za što se koristi i tko ga sve koristi (google-ajte ako ne znate).

 

Da li ja sad po tome mogu zaključiti da je windows inferioran operativni sustav? Ni približno, jer isto tako mogu dobiti obrnute primjere.Dakle sve se svodi na to da čovjek koristi ono što mu je bolje i što mu olakšava posao i ne može suditi jer njemu nešto nije radilo ili mu se ne sviđa kako kursor izgleda.

 

p.s. što se tiče "GUI-a", odnosno window manager-a, kako je netko gore spomenuo, moje subjektivno mišljenje jest da je gnome 3 lijepši od win 7. Sa naglaskom na subjektivno.

void function(char *str) {char buffer[16];strcpy(buffer,str); } void main() {char large_string[256];int i; for( i = 0; i < 255; i++) large_string[i] = 'A';fu
 
2 0 hvala 0
13 godina
protjeran
offline
Re: Razlog zašto neki korisnici ne vole Linux.
Father_Dougal kaže...

Drago mi je da je tvojoj curi Tuntuntu super, no nekako mi se čini da tvoja cura i ja radimo posve drugačije stvari na računalu.
Uostalom, i njeno mišljenje je subjektivno, a ne objektivno. Njoj je, ako za posao koristi Libre Office, izbor alata i više nego adekvatan. A pogotovo ako ne čačka po računalu.
Meni je LO overkill, i posve nepotreban. Bavim se nekim drugim stvarima u životu, i izbor alata za te moje neke druge stvari je loš.
Uostalom, da si pročitao tekst sa razumijevanjem, vidio bi da mi je nebitan OS, distribucija, svejedno mi je, dokle god ima alata sa kojima mogu obaviti ono kaj mi treba.
Koristio sam Linux aktivno oko godinu i pol na desktopu, još uvijek ga tu i tamo koristim, te sam uvijek prisiljen koristiti dva-tri alata za nešto što mogu unutar jednog na windowsima.

Meni nije problem, jer znam kakav workflow moram imati u tom slučaju, no zamisli nekog tko nema dovoljno znanja i iskustva, njemu je takav način rada totalni kaos.

 

I na kraju, taj "jedan koš" se zove desktop linux, i slična je stvar i na ostalim distribucijama. A ako to ne vidiš onda si fakat, što se toga tiče, noj sa glavom u pijesku, ili nisi zahtjevan korisnik.

Upravo tako, niti nisam rekao da je objektivo. Pa kad smo kod čitanja sa razumjevanjem, onda bi i ti trebao isto tako pročitati sa razumijevanjem.

 

Pročitao sam sa razumijevanjem i tvoj krajnji zaključak koji je krajnje subjektivan. Ti si rekao da je na linuxu broj alata ograničen (što je i predaleko od istina, ali dobro), što je generaliziranje cijele stvari i subjektivno razmišljanje. Ja isto mogu reći i za obrnuto, pa ne znači da ću biti u pravu, kao što nisi ni ti u pravu.

void function(char *str) {char buffer[16];strcpy(buffer,str); } void main() {char large_string[256];int i; for( i = 0; i < 255; i++) large_string[i] = 'A';fu
Poruka je uređivana zadnji put uto 29.5.2012 11:49 (Bypass).
12 godina
odjavljen
offline
Re: Razlog zašto neki korisnici ne vole Linux.
Veliki Brat kaže...
mbaksa kaže...
Drugim riječima, riječ je o bugu ...

Ne kužim, pitaš za primjer, dobiješ odgovor kako to (ne) funkcionira na windowsima i onda inzistiraš na nekom nepotrebnom detalju? Pa zna se kako se prijavljuju bugovi i tko želi, jednostavno ih može prijaviti. Također se zna kako OS zajednica reagira na prijavljene bugove.

 

Ali ako ti treba primjer, evo ti jedan (doduše bez IRC-a i developera; sry, jednostavno nema potrebe za time obzirom da se u konkretnom slučaju ne radi o problemu):

Boost System Performance (RAM specifically) in Ubuntu using zRam!

 

O čemu se radi - obzirom da imam SSD u laptopu, ne želim swap particiju, niti nepotrebno zapisivanje po njemu. Podesim sustav kako mi paše - da se gomila gluposti koje se inače (meni) nepotrebno zapisuju na disk, jednostavno zapisuje u RAM.

 

Rezultat (pozitivno): puno brže računalo, drastično smanjen broj zapisivanja na disk i produljeni vijek trajanja uređaja, kao i dulje trajanje baterije (obzirom na dovoljnu količinu RAM-a i dovoljno snažan procesor).

Negativne strane: treba imati dovoljno RAM-a za namjenu za koju ga ja koristim. Iako imam 4GB, odlučio sam napraviti swap u RAM-u kao što piše na gore navedenom linku.

Potrebne operacije:

  1. upaliti terminal
  2. kopirati tekst iz browsera
  3. pejstati tekst iz browsera u terminal (ova dva koraka ponoviti tri puta, za svaku naredbu)
  4. restartati računalo

 

Okej, ovo je konkretno napredna operacija i za očekivati je da znam, mogu i želim koristiti terminal, ali je isto primjenjivo na tonu raznih upita po netu (codeci, softver, dependancy problem, ...) koji su 'elementarniji', no potpuno jednako tehnički (ne)zahtjevni. Istini za volju, niti c/p nije uvijek baš jednostavno napraviti, terminal ima svoje zakonitosti i nema c/p gluposti u njega, pa je grafičko sučelje tu puno više foolproof, ali uz dobro sročen tekst što treba napraviti, vjerojatno bi svaki imalo pismeniji čovjek mogao obaviti ovakvu operaciju.

 

Na kraju, kao što kaže bypass, prosječan korisnik takve stvari u pravilu niti ne popravlja, tako da je cijela priča besmislena - razlikea između linux/Win/OSX/blablabla platformi ionako nisu u tome, već u navikama i filozofiji (pa tek potom cijeni).

kolko mi treba swampa ?

Upravo planiram stavit Lubuntu pa da znam

imam 6gb rama no najmanje 4 gb mi je potrebno za rad (barem na win7 koji sigurno vise trosi nego lubuntu)

http://x264blog.org/
15 godina
neaktivan
offline
Re: Razlog zašto neki korisnici ne vole Linux.
DragonShit kaže...
Navest ću konkretan primjer.

 

Prijatelj me je zvao jer mu ne radi internet. Na laptopu je imao instaliran Windows 7. Bio je spor, prepun virusa, raznih search toolbara i adware programa koji se nametnu uz druge programe koje je instalirao. Formatirao sam mu disk i opet instalirao Windows 7 i uz to antivirusni program. Nakon svježe instalacije Windowsa nije radio ni internet ni zvuk pa je još trebalo instalirati drivere. Na drugom računalu sa pristupom internetu sam posjetio web stranicu proizvođača i skinuo sve potrebne drivere, prebacio ih na laptop pa ih sve redom instalirao jedan po jedan... Nakon 2 mjeseca me ponovno zvao jer mu opet nije radio internet. Problem je bio nevezan uz Windows i ovaj puta nije imao viruse ali sam primjetio da ima opet puno toolbara i raznih adware programa od kojih se neki podižu sa sustavom i time ga usporavaju.

 

A ti sad odgovori na jedno pitanje (dobro ,više njih): kakav Windows 7 si ti njemu instaliral? Neki s torrenta? I usput si vjerojatno isključil UAC i Defender ,''da ne dosađuju''.

 

Jer ,Windows 7 ,uz uključeni i podešeni UAC (za obranu od svih tih toolbara i ostalih adwarea koji dolze u instalacijskim fileovima) ,koji je puno sređeneniji i manje naporan nego u Visti ,ima Defender i uz neki free AV (recimo MSE) ,radi sasvim dobro i samo uz izuzetnu glupost će korisnik pokupiti virus!!

 

Zašto sada ,kad ima Ubuntu ,nije problem kad svako malo ukucava password ,a na Sedmici je UAC smetnja i ljudi ga isključuju?

 

Imam nekoliko sličnih (neiskusnih?) prijatelja kojima sam instaliral Sedmicu i nijedan od tada nema sličnih problema kao tvoj prijatelj.

Gdje je onda problem?!

 

Inače ,Linux - da ,u svakom slučaju ,ali ko što je netko već rekao ,ne smije OS biti sam sebi svrha ,nego samo alat.

If it ain't broken, you're not working hard enough ...
Poruka je uređivana zadnji put uto 29.5.2012 13:57 (kizo2703).
13 godina
neaktivan
offline
Re: Razlog zašto neki korisnici ne vole Linux.
mbaksa kaže...
g12356 kaže...
Meni se sviđa jer je open source i ima efikasan kerne,i općenito je efikasniji.

A kaj konkretno ti imaš od toga?

Kad ti već on nije odgovorio, mogu ja reći što imam od toga. Imam na računalu legalni OS koji zadovoljava sve moje potrebe a cca 500-injak kunića (ili više) ti ostane u džepu.

 

Slažem se s tvojom tvrdnjom da OS nije sam sebi svrha. Ako nešto ne možeš napraviti ili ti radi problem koji ne možeš riješiti, zašto ostati na tom OS-u. Osobno sam dosta puta spašavao podatke s Linux Live CD-om, kod skršenih Windowsa i svakome tko ima problem s računalom (sumnja na hardver) savjetujem da prije bilo kakvog diranja po istome isproba računalo s Linux Live CD-om (drugi OS).

 

U praksi sam bipsić (koristim Windowse na poslu i Linux doma) i nemam problema u korištenju bilo kojeg od njih, svaki ima svoje prednosti. Ove priče o rušenju jednog ili drugog zbog updatea ili nečeg trećeg, s windowsima 7 ili novijim Linux distribucijama (za široke mase) stvarno nemaju smisla, nevjerujem da se to događa većini korisnika.

 

Zastupljenost alternativnog OS-a (kako god se on zvao) neće se povećati dok se u školskim sustavima ne ukaže na postojanje alternative (kod nas to nije slučaj). Prije nekog vremena sam bio u KB Sveti Duh, čekajući u redu primjetio sam da se za upis pacijenata koristi Ubuntu. Red je bio poprilično dugačak i nije bilo problema sa radom i upisom istih. Mislim da bi i na hrpi drugih mjesta mogli zamjeniti plaćeni OS s besplatnom alternativom. Sad pomnoite onih 500 kn s brojem takvih računala, sagledajte proviziju 3-5 %, pa će vam biti jasno zašto to nije tako.

 

@Dany: imaš izuzetno kvalitetnu alternativu za AutoCAD (radi na Linuxu, Windowsima i Mac-u) a zove se DraftSight, vrlo brzo se možeš priviknuti, jedini problem je što je 2D. Brz je i potpuno kompatibilan s AutoCAD komandama i formatom dwg, nek te ne zavara beta, stabilan je kao stijena.{#}

Freedom is just another word for nothing left to loose ...
13 godina
neaktivan
offline
Re: Razlog zašto neki korisnici ne vole Linux.

Sa kojim alatom bi ti KVALITETNO zamijenio Office paket? OpenOffice i LibreOffice nisu alati za power usera ( sada cu dobiti kilu td-ova, ali to je činjenica ). U ovom trenutku NE POSTOJI moćniji uredski paket od Officea. 

Vidim da se spominjala i sigurnost  Windowsa. Najveci problem windowsa je njihova popularnost i needucirani ljudi koji ce ne citajuci instalirati razne toolbarove i slicno. Da ne pricamo o tome koliko ih ima krekani OS koji se ne moze kvalitetno updateati. Mislite da za linux nebi krenuli virusi i trojanci (iako ih vec ima ) da ga malo vise korisnika koristi?

 

Danas su klinci itekako svijesni da postoje alternative, ali ih ne koriste, jer im ne ispunjavaju potrebe koje imaju, nebitno da li se radilo o igrama / gledanje njave na netu ( na windowsima mu flash ne steka :P  )

http://www.winblogs.net
Poruka je uređivana zadnji put uto 29.5.2012 12:24 (Alesandro).
16 godina
moderator
offline
Re: Razlog zašto neki korisnici ne vole Linux.
Veliki Brat kaže...
mbaksa kaže...
Drugim riječima, riječ je o bugu ...

Ne kužim, pitaš za primjer, dobiješ odgovor kako to (ne) funkcionira na windowsima i onda inzistiraš na nekom nepotrebnom detalju? Pa zna se kako se prijavljuju bugovi i tko želi, jednostavno ih može prijaviti. Također se zna kako OS zajednica reagira na prijavljene bugove.

Ako ne kužiš, pročitaj još jednom tu raspravu, ali ovaj put s razumijevanjem. {#} Ne inzistiram na "nekom nepotrebnom detalju", nego tražim da argumentira svoje tvrdnje.

 

Veliki Brat kaže...

Ali ako ti treba primjer, evo ti jedan (doduše bez IRC-a i developera; sry, jednostavno nema potrebe za time obzirom da se u konkretnom slučaju ne radi o problemu):

Boost System Performance (RAM specifically) in Ubuntu using zRam!

Zanimljivo je da tip hvali Windowsov kernel u vezi swappanja, za razliku od Linuxovog.

 

Nego, što si ti s te tri linije napravio? Instalirao program. Umjesto da ti da link na instalacijsku datoteku koju skineš i pokreneš. Ujedno, ako hoćeš petljati po swap (tj. paging) datoteci u Windowsima ne treba ti nikakav dodatni program - sve se lako podešava iz Windowsovog sučelja.

14 godina
offline
Re: Razlog zašto neki korisnici ne vole Linux.
Alesandro kaže...
Mislite da za linux nebi krenuli virusi i trojanci (iako ih vec ima ) da ga malo vise korisnika koristi?

Za razliku od desktopa, vecina servera se vrte na linuxu, kao i vecina superracunala. A da ne govorimo tek o embed sustavima(routeri) i sl. Dakle linux je itekako koristen no svjejedno za njega nema previse virusa. Razlog tomu je to sto je linux specificno graden u odnosu na windows:

 

http://librenix.com/?inode=21

https://help.ubuntu.com/community/Antivirus

Twitter- @capttawish Linux/GNU live forever.
16 godina
moderator
offline
Re: Razlog zašto neki korisnici ne vole Linux.
mario.L_hr kaže...
mbaksa kaže...
g12356 kaže...
Meni se sviđa jer je open source i ima efikasan kerne,i općenito je efikasniji.

A kaj konkretno ti imaš od toga?

Kad ti već on nije odgovorio, mogu ja reći što imam od toga. Imam na računalu legalni OS koji zadovoljava sve moje potrebe a cca 500-injak kunića (ili više) ti ostane u džepu.

 

Slažem se s tvojom tvrdnjom da OS nije sam sebi svrha. Ako nešto ne možeš napraviti ili ti radi problem koji ne možeš riješiti, zašto ostati na tom OS-u. Osobno sam dosta puta spašavao podatke s Linux Live CD-om, kod skršenih Windowsa i svakome tko ima problem s računalom (sumnja na hardver) savjetujem da prije bilo kakvog diranja po istome isproba računalo s Linux Live CD-om (drugi OS).

 

U praksi sam bipsić (koristim Windowse na poslu i Linux doma) i nemam problema u korištenju bilo kojeg od njih, svaki ima svoje prednosti. Ove priče o rušenju jednog ili drugog zbog updatea ili nečeg trećeg, s windowsima 7 ili novijim Linux distribucijama (za široke mase) stvarno nemaju smisla, nevjerujem da se to događa većini korisnika.

 

Zastupljenost alternativnog OS-a (kako god se on zvao) neće se povećati dok se u školskim sustavima ne ukaže na postojanje alternative (kod nas to nije slučaj). Prije nekog vremena sam bio u KB Sveti Duh, čekajući u redu primjetio sam da se za upis pacijenata koristi Ubuntu. Red je bio poprilično dugačak i nije bilo problema sa radom i upisom istih. Mislim da bi i na hrpi drugih mjesta mogli zamjeniti plaćeni OS s besplatnom alternativom. Sad pomnoite onih 500 kn s brojem takvih računala, sagledajte proviziju 3-5 %, pa će vam biti jasno zašto to nije tako.

Očito je da mi ni ti nisi odgovorio na pitanje. Što konkrento ti imaš od toga što Linux ima "efikasan kernel" i što je "općenito efikasniji"? Tim više što je recimo Veliki Brat dao primjer instaliranja posebne aplikacije samo kako bi onemogućio swappanje na SSD-u, što se da lako napraviti iz samog sučelja Windowsa, i to sa stranice na kojoj piše da je Windowsov kernel bolji (brži) što se tiče korištenja swappanja? Dakle, barem u tom jednom slučaju Linux nije efikasniji. {#} A ti si se raspričao o svemu samo ne o onome o čemu sam ja govorio, raspričao si se o stvarima koje nisu upitne i protiv čega nisam ništa rekao. Tako da mi nije jasno zašto je tvoja poruka upućena meni.

16 godina
moderator
offline
Re: Razlog zašto neki korisnici ne vole Linux.
captain_soap_McTawish kaže...
Alesandro kaže...
Mislite da za linux nebi krenuli virusi i trojanci (iako ih vec ima ) da ga malo vise korisnika koristi?

Za razliku od desktopa, vecina servera se vrte na linuxu, kao i vecina superracunala. A da ne govorimo tek o embed sustavima(routeri) i sl. Dakle linux je itekako koristen no svjejedno za njega nema previse virusa. Razlog tomu je to sto je linux specificno graden u odnosu na windows:

 

http://librenix.com/?inode=21

https://help.ubuntu.com/community/Antivirus

A smartfone si zaboravio? {#} Doduše, upitno je može li se Android smatrati distribucijom Linuxa, ali ako ništa drugo - ima Linuxov kernel. Eto, to je još jedan od primjera gdje se jasno vidi svrsishodnost Linuxa, tj. barem njegovog kernela.

13 godina
neaktivan
offline
Re: Razlog zašto neki korisnici ne vole Linux.

Ajmo se prvo dogovoriti i sloziti se oko cinjenica zbog cega se rade virusi? Zbog profita!

 

Kao sto sam rekao, kada i ako Linux dosegne kriticnu masu, krenuti ce virusi i za njega.  Siguran sam da se svi mozemo sloziti da je u 95% slucajeva sam korisnik kriv za infekciju. Ista stvar ce se dogoditi i na linuxu, aplikacija ce ga pitati da upise root password da bi se mogla instalirati i prosjecni korisnik ce to napraviti. 

Usput, ima jako puno Linux rootkitova koji ciljaju bas na servere :)

http://www.winblogs.net
16 godina
moderator
offline
Re: Razlog zašto neki korisnici ne vole Linux.
Alesandro kaže...

Ajmo se prvo dogovoriti i sloziti se oko cinjenica zbog cega se rade virusi? Zbog profita!

 

Kao sto sam rekao, kada i ako Linux dosegne kriticnu masu, krenuti ce virusi i za njega.  Siguran sam da se svi mozemo sloziti da je u 95% slucajeva sam korisnik kriv za infekciju. Ista stvar ce se dogoditi i na linuxu, aplikacija ce ga pitati da upise root password da bi se mogla instalirati i prosjecni korisnik ce to napraviti. 

Usput, ima jako puno Linux rootkitova koji ciljaju bas na servere :)

To što je Linux otporniji na viruse nimalo ne pomaže igračima, korisnicima specijaliziranog softvera poput Adobeovih programa, korisnicima kojima treba MS Office. {#} Linux u takvim slučajevima nije svrsishodan OS - upravo suprotno. Badava Linuxu sva "efikasnost", ako ne može napraviti ono što je nekim korisnicima jedini razlog zašto uopće koriste računalo!

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 29.5.2012 12:46 (mbaksa).
16 godina
offline
Re: Razlog zašto neki korisnici ne vole Linux.
mbaksa kaže...

A smartfone si zaboravio? {#}

 Izvrstan primjer. {#}

 

"As our latest Mobile Threat Report shows, Android has made malware for Linux a reality."

http://www.zdnet.com/blog/security/q-a-of-the-week-the-current-state-of-the-cybercrime-ecosystem-featuring-mikko-hypponen/12147

 

Kao i OSX, cim je postao malo popularniji, poceli dolaziti virusi i ostale bestije na njega, ista stvar bi se desila i sa Linuxom ako postane popularniji...

 

Those damn scientist people have been promising global warming for years now. But when I go outside it's still very cold. I want the global warming like they promised NOW! I hate being cold...
16 godina
neaktivan
offline
Razlog zašto neki korisnici ne vole Linux.

Office 2007 radi skoro pa savršeno a  2010 radi ako ga uspijete instalirati.

bit.ly/dcyfs
Poruka je uređivana zadnji put uto 29.5.2012 13:26 (nedIm).
Moj PC  
1 2 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Razlog zašto neki korisnici ne vole Linux.
Alesandro kaže...

Sa kojim alatom bi ti KVALITETNO zamijenio Office paket? OpenOffice i LibreOffice nisu alati za power usera ( sada cu dobiti kilu td-ova, ali to je činjenica ). U ovom trenutku NE POSTOJI moćniji uredski paket od Officea. 

Vidim da se spominjala i sigurnost  Windowsa. Najveci problem windowsa je njihova popularnost i needucirani ljudi koji ce ne citajuci instalirati razne toolbarove i slicno. Da ne pricamo o tome koliko ih ima krekani OS koji se ne moze kvalitetno updateati. Mislite da za linux nebi krenuli virusi i trojanci (iako ih vec ima ) da ga malo vise korisnika koristi?

 

Danas su klinci itekako svijesni da postoje alternative, ali ih ne koriste, jer im ne ispunjavaju potrebe koje imaju, nebitno da li se radilo o igrama / gledanje njave na netu ( na windowsima mu flash ne steka :P  )

Definiraj power usera koji radi s Officeom. u 90% slučajeva korisnik koristi word i excell (ito 10-15% njihovih mogućnosti) i outlook. Godinama koristim writer i calc na poslu (kao i ostale kolege) i mogu samo reći da sve što trebam mogu napraviti s njima (čak i horizontalnu crtu u footeru kod calca što nikad nisam shvatio kako ide kod excella) MS office koristimo samo kada treba razmjenjivati izvorne datoteke s drugima (prvenstveno word)

mbaksa kaže...

Očito je da mi ni ti nisi odgovorio na pitanje. Što konkrento ti imaš od toga što Linux ima "efikasan kernel" i što je "općenito efikasniji"? Tim više što je recimo Veliki Brat dao primjer instaliranja posebne aplikacije samo kako bi onemogućio swappanje na SSD-u, što se da lako napraviti iz samog sučelja Windowsa, i to sa stranice na kojoj piše da je Windowsov kernel bolji (brži) što se tiče korištenja swappanja? Dakle, barem u tom jednom slučaju Linux nije efikasniji. {#} A ti si se raspričao o svemu samo ne o onome o čemu sam ja govorio, raspričao si se o stvarima koje nisu upitne i protiv čega nisam ništa rekao. Tako da mi nije jasno zašto je tvoja poruka upućena meni.

Ono što sam htio naglasiti je razlog zbog kojeg koristim Linux doma, što se tiče kernela u njega se ne pačam dok god sve radi kako treba.

Freedom is just another word for nothing left to loose ...
16 godina
moderator
offline
Re: Razlog zašto neki korisnici ne vole Linux.
mario.L_hr kaže...
Definiraj power usera koji radi s Officeom. u 90% slučajeva korisnik koristi word i excell (ito 10-15% njihovih mogućnosti) i outlook. Godinama koristim writer i calc na poslu (kao i ostale kolege) i mogu samo reći da sve što trebam mogu napraviti s njima (čak i horizontalnu crtu u footeru kod calca što nikad nisam shvatio kako ide kod excella) MS office koristimo samo kada treba razmjenjivati izvorne datoteke s drugima (prvenstveno word)

Ne trebaš biti power-user da bi ti Office bio nužan. Na primjer, iako je kod nas standard open document format, kod razmjene datoteka s nekim državnim tijelima (porezna uprava i sl.), s Libre/Open Officeom nećeš puno postići. Dotični ti recimo daju obrasce kao .XLS datoteke, koje imaju neke svoje "kontrole" (proračunate vrijednosti prema kojima se ocjenjuje je li dokument ispravno popunjen) i ti taj dokument morašispuniti (ili barem napraviti finalno spremanje) u Excelu - u suprotnom će ti kontrolni brojevi biti pogrešni. {#} Pa ili imaš Excel pa im daj u digitalnom obliku ili printaj i nosi papire na poreznu.

 

Uglavnom, da, za većinu korisnika u većini slučajeva Libre/Open Office su sasvim dovoljni, ali postoje slučajevi gdje će ti programi stvoriti probleme jer se traži potpuna kompatibilnost s Microstovim Officeom (pa makar korisniku ne trebaju funkcije koje MS Office ima, a Libre/Open Office nema).

 

mario.L_hr kaže...
mbaksa kaže...

Očito je da mi ni ti nisi odgovorio na pitanje. Što konkrento ti imaš od toga što Linux ima "efikasan kernel" i što je "općenito efikasniji"? Tim više što je recimo Veliki Brat dao primjer instaliranja posebne aplikacije samo kako bi onemogućio swappanje na SSD-u, što se da lako napraviti iz samog sučelja Windowsa, i to sa stranice na kojoj piše da je Windowsov kernel bolji (brži) što se tiče korištenja swappanja? Dakle, barem u tom jednom slučaju Linux nije efikasniji. {#} A ti si se raspričao o svemu samo ne o onome o čemu sam ja govorio, raspričao si se o stvarima koje nisu upitne i protiv čega nisam ništa rekao. Tako da mi nije jasno zašto je tvoja poruka upućena meni.

Ono što sam htio naglasiti je razlog zbog kojeg koristim Linux doma, što se tiče kernela u njega se ne pačam dok god sve radi kako treba.

To je u redu, ali to nema nikakve veze s mojom porukom na koju si reagirao.

13 godina
protjeran
offline
Re: Razlog zašto neki korisnici ne vole Linux.
mbaksa kaže...

To što je Linux otporniji na viruse nimalo ne pomaže igračima, korisnicima specijaliziranog softvera poput Adobeovih programa, korisnicima kojima treba MS Office. {#} Linux u takvim slučajevima nije svrsishodan OS - upravo suprotno. Badava Linuxu sva "efikasnost", ako ne može napraviti ono što je nekim korisnicima jedini razlog zašto uopće koriste računalo!

 

Može i suprotno. Badava meni windows, aero, i brdo komercijalnog odličnog software-a, kad na njemu ne mogu ni napraviti osnovni pentesting. Dakle u tom slučaju su mi windowsi ukras koji ne trebam.

 

 

void function(char *str) {char buffer[16];strcpy(buffer,str); } void main() {char large_string[256];int i; for( i = 0; i < 255; i++) large_string[i] = 'A';fu
13 godina
protjeran
offline
Re: Razlog zašto neki korisnici ne vole Linux.
SupremeCommander kaže...

 

"As our latest Mobile Threat Report shows, Android has made malware for Linux a reality."

http://www.zdnet.com/blog/security/q-a-of-the-week-the-current-state-of-the-cybercrime-ecosystem-featuring-mikko-hypponen/12147

 

Kao i OSX, cim je postao malo popularniji, poceli dolaziti virusi i ostale bestije na njega, ista stvar bi se desila i sa Linuxom ako postane popularniji...

 

Android i linux kao desktop sustav su nebo i zemlja. Uspoređivati jedno i drugo nema smisla.

 

Linux je itekako popularan u vojno-obavještano-vladinim okruženjima, pa nisam još pročitao negdje da primjerice amerikanci imaju problema sa najezdom kineskog malware-a za linux.

 

Situacija nije tako jednostavna i popularnost nije jedini faktor.

void function(char *str) {char buffer[16];strcpy(buffer,str); } void main() {char large_string[256];int i; for( i = 0; i < 255; i++) large_string[i] = 'A';fu
16 godina
offline
Re: Razlog zašto neki korisnici ne vole Linux.
Bypass kaže...

 

Situacija nije tako jednostavna i popularnost nije jedini faktor.

Slazem se, drugi faktor je sto je lakse napisat viruse za open source OS.

 

"This growth is one reason why the platform is being targeted for viruses and trojans, says Sian John, a Norton mobile security expert. The other is its open-source nature: “Phones actually have more security built into them than PCs. But because Android is open source, it’s easier for people to write malicious apps.”"

http://www.technobuffalo.com/companies/google/android/why-android-viruses-are-growing-and-how-to-stop-them/

 

{#}

Those damn scientist people have been promising global warming for years now. But when I go outside it's still very cold. I want the global warming like they promised NOW! I hate being cold...
16 godina
moderator
offline
Re: Razlog zašto neki korisnici ne vole Linux.
Bypass kaže...
mbaksa kaže...

To što je Linux otporniji na viruse nimalo ne pomaže igračima, korisnicima specijaliziranog softvera poput Adobeovih programa, korisnicima kojima treba MS Office. {#} Linux u takvim slučajevima nije svrsishodan OS - upravo suprotno. Badava Linuxu sva "efikasnost", ako ne može napraviti ono što je nekim korisnicima jedini razlog zašto uopće koriste računalo!

 

Može i suprotno. Badava meni windows, aero, i brdo komercijalnog odličnog software-a, kad na njemu ne mogu ni napraviti osnovni pentesting. Dakle u tom slučaju su mi windowsi ukras koji ne trebam.

Može, zašto ne? Samo što omjer broja korisnika poput tebe i "običnih korisnika" ide debelo u korist "običnih korisnika". {#} Mada, ne bi trebalo generalizirati - kao što sam na početku teme naglasaio, jedino što je bitno je svrsishodnost OS-a za konkretnu osobu. Možda bi bilo dobro dodati i "za konkretni uređaj" ili "za konkretnu namjenu". Tako je recimo Linux nesvrsishodan OS za mnoge (većinu?) korisnika računala s desktop OS-om, dok je s druge i više nego dobar za korištenje u mobilnim uređajima (smartfonovima, tabletima), u obliku Androida (moglo bi se možda nategnuti i na iOS, iako je isti zasnovan oko Unixovog kernela). I činjenica je da je Linux dovoljan i svrsishodan i za određen broj korisnika desktop OS-ova (iako bi se dalo raspravljati je li za njih zaista i bolji - kaže se recimo za programske jezike da je najbolji onaj u kojem /najbolje/ znaš programirati, isto bi se moglo primijeniti i na OS-ove), samo što mnogi od njih nisu (dovoljno) upoznati s njim.

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 29.5.2012 14:48 (mbaksa).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Razlog zašto neki korisnici ne vole Linux.
SupremeCommander kaže...
Bypass kaže...

 

Situacija nije tako jednostavna i popularnost nije jedini faktor.

Slazem se, drugi faktor  je sto je lakse napisat viruse za open source OS.

 

"This growth is one reason why the platform is being targeted for viruses and trojans, says Sian John, a Norton mobile security expert. The other is its open-source nature: “Phones actually have more security built into them than PCs. But because Android is open source, it’s easier for people to write malicious apps.”"

http://www.technobuffalo.com/companies/google/android/why-android-viruses-are-growing-and-how-to-stop-them/

 

{#}

  Nije nego je Linux siguran baš zato jer je open source:

http://librenix.com/?inode=21

Barem tako dugo dok ne instalirate non-free binariese sa čudnih mjesta.

Ja sam Plavi zmaj.Form the future!Masa,društvo većina,''normalni'' su ništa bez onih pojedinaca koji ih čine.
Poruka je uređivana zadnji put uto 29.5.2012 15:35 (g12356).
16 godina
offline
Re: Razlog zašto neki korisnici ne vole Linux.
mbaksa kaže...
Ako ne kužiš, pročitaj još jednom tu raspravu, ali ovaj put s razumijevanjem. {#} Ne inzistiram na "nekom nepotrebnom detalju", nego tražim da argumentira svoje tvrdnje.

Ne, nego siluješ da ti da primjer točno onakav kakvog si si ti zamislio.

 

mbaksa kaže...
Veliki Brat kaže...

Ali ako ti treba primjer, evo ti jedan (doduše bez IRC-a i developera; sry, jednostavno nema potrebe za time obzirom da se u konkretnom slučaju ne radi o problemu):

Boost System Performance (RAM specifically) in Ubuntu using zRam!

Zanimljivo je da tip hvali Windowsov kernel u vezi swappanja, za razliku od Linuxovog.

 

Nego, što si ti s te tri linije napravio? Instalirao program. Umjesto da ti da link na instalacijsku datoteku koju skineš i pokreneš. Ujedno, ako hoćeš petljati po swap (tj. paging) datoteci u Windowsima ne treba ti nikakav dodatni program - sve se lako podešava iz Windowsovog sučelja.

Pa čuj, na Debianu nisam morao niti toliko, mogao sam samo jednu liniju koda (onu za instalaciju), jer mu je zram u repozitoriju.

A uspoređivati ovu operaciju s:

  1. Start > My Computer - desni klik > Properties
  2. Advanced > Performance > Settings
  3. Advanced > Memory usage - i onda biraš između dvije opcije???
  4. Restart

mi se čini malo neprikladno - osim što operacija za Winse zapravo sadrži puno više koraka, prosječan korisnik, koji se boji terminala ima potpuno jednak strah od bilo čega što se zove Advanced, Settings, a da ne pričam Memory usage...

 

A što se tiče efikasnosti Win kernela - pa nitko niti ne tvrdi da MS ne zna biznis (iako, vidi dolje :)

Pitanje je samo što kome nudi koji OS, odn. koji je omjer cijena/mogućnosti. U biti, ovo što si napisao u zadnjem postu...

 

mbaksa kaže...

Tim više što je recimo Veliki Brat dao primjer instaliranja posebne aplikacije samo kako bi onemogućio swappanje na SSD-u, što se da lako napraviti iz samog sučelja Windowsa, i to sa stranice na kojoj piše da je Windowsov kernel bolji (brži) što se tiče korištenja swappanja? Dakle, barem u tom jednom slučaju Linux nije efikasniji. {#}

Lijepo si izbjegao onaj "apart from all the criticism" dio.  {#}

Inače, kaže općenito - "at managing memory and system resources".

 

Ne znam, meni se blesavo ovako razgovarati, kad imam na pameti kako mi se jedna varijanta Debiana nalazi u mobitelu, a druga na laptopu. OSX/iOS je tu blizak, no istovremeno užasno ograničen, dok Win/WP7 kombinacija jednostavno nije (fleksibilna u smislu efikasnosti na određenoj paltformi, ali je ograničena u odnosu na OS rješenja).

Gledam te!
Poruka je uređivana zadnji put uto 29.5.2012 15:42 (Veliki Brat).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Razlog zašto neki korisnici ne vole Linux.
Danny_HR kaže...

 

Linux je inferioran OS,

 

Ajd' molim te objasni ovo

16 godina
moderator
offline
Re: Razlog zašto neki korisnici ne vole Linux.
Veliki Brat kaže...
mbaksa kaže...
Ako ne kužiš, pročitaj još jednom tu raspravu, ali ovaj put s razumijevanjem. {#} Ne inzistiram na "nekom nepotrebnom detalju", nego tražim da argumentira svoje tvrdnje.

Ne, nego siluješ da ti da primjer točno onakav kakvog si si ti zamislio.

Molim te skoncentriraj se na čitanje. Nisam ja u ovu priču uveo IRC i kontaktiranje developera koji će ti dati kod koji ćeš ukucati u konzolu da ti riješi neki bug u programu. Kad je već to uvedeno, onda sam tražio pokoji konkretni primjer, kad se to već ističe kao prednost, da sve ne ostane na "što bi bilo kad bi bilo", odnosno "u teoriji" se to može, ali u praksi zapravo to praktički nitko ne radi, a kad bi i probao kontaktirati developera, vjerujem da bi realnija reakcija bila poslati te da službeno prijavišbug.

 

Drugim riječima, ne zanimaju me teoretske prednosti korištenja open-sourcea (koje vjerojatno nikad nisi iskoristio niti ćeš iskoristiti i vrlo je upitno da će polučiti uspjeh ako ih pokušaš iskoristiti), nego praktične. Razumiješ? Ako otkriješbug normalni proces je da ga prijaviš preko odgovarajućih servisa, a ne da na IRC-u kontaktirašdevelopera i cukaš ga za rukav nek ti napravi patch. {#}

 

Veliki Brat kaže...
Pa čuj, na Debianu nisam morao niti toliko, mogao sam samo jednu liniju koda (onu za instalaciju), jer mu je zram u repozitoriju.

A uspoređivati ovu operaciju s:

  1. Start > My Computer - desni klik > Properties
  2. Advanced > Performance > Settings
  3. Advanced > Memory usage - i onda biraš između dvije opcije???
  4. Restart

mi se čini malo neprikladno - osim što operacija za Winse zapravo sadrži puno više koraka, prosječan korisnik, koji se boji terminala ima potpuno jednak strah od bilo čega što se zove Advanced, Settings, a da ne pričam Memory usage...

Prosječni korisnik to neće prčkati, a napredni korisnik neće morati guglati i tražiti što mora ukucati u konzolu, nego će malo pročešljati System Properties. A za nešto što napraviš jednom i praktički nikad više tih nekoliko klikova mišem neće te ubiti. {#} Radije ću malo to poklikati, nego da selektiram na web-stranici, kopiram, prebacujem se u konzolu, pasteam, Enter, prebacujem opet na web-stranicu, selektiram drugu liniju... Ima i tu klikanja. Drugim riječima, u ovom slučaju pretjerujete s korisnosti konzole. Nesumnjivo je da je u mnogim slučajevima iznimno korisna, pogotovo iskusnim korisnicima, ali ovo nije jedan od takvih slučajeva.

 

Veliki Brat kaže...
Ne znam, meni se blesavo ovako razgovarati, kad imam na pameti kako mi se jedna varijanta Debiana nalazi u mobitelu, a druga na laptopu. OSX/iOS je tu blizak, no istovremeno užasno ograničen, dok Win/WP7 kombinacija jednostavno nije (fleksibilna u smislu efikasnosti na određenoj paltformi, ali je ograničena u odnosu na OS rješenja).

Ne znam baš koliko je ljudima smisleno raspravljati o "kombiniranim" platformama, kad će zaista malotko kupiti mobitel OS-a koji bi spario s "odgovarajućom" desktop platformom. Ne vidim tu baš neku poantu. Meni recimo su ionako svi kontakti na Gmailu (znači može im se pristupiti praktički s bilo čega), a datoteke s mobitelom razmjenjujem putem Dropboxa ili putem USB kabela ili putem Samba Filesharinga preko WiFi-a, dokumente u zadnje vrijeme imam tendenciju kuckati u Google Docsu, dakle dostupni su mi s bilo kojeg OS-a te s mobitela. Ne vidim razlog zašto bih trebao imati WP7 mobitel ako imam Windowse ili Android ako imam Linux ili iPhone ako imam MacOS. Nekome možda treba neka žešće međuoperabilnost - meni ne treba. Vjerujem da je isto i s drugim korisnicima. Servisi poput Dropboxa i Google Docsa omogućili su nam da budemo slobodniji u odabiru platformi.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice