Razlog zašto korisnici ne vole Linux

poruka: 640
|
čitano: 182.642
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
Razlog zašto korisnici ne vole Linux

Znac bolje je

 

"klik klik klik klik klik"

 

za pokrenit neku aplikaciju

 

nego jednostavan "dvoklik"?

Computer games do not affect kids: I mean if Pacman affected us as kids we'd all be running around in darkened rooms, munching magic pills while listening to repetitive electronic music!
 
2 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
Arnold Layne kaže...
Paolo2612 kaže...
1domagoj1 kaže...
Paolo2612 kaže...
Moram reći da mi je to bilo jako zanimljivo kada sam nedavno imao prvi susret s fedorom 16. Kako mogu zakomplicirati neke najjednostavnije stvari poput drag-n-dropa i slično da je za ne povjerovat...

Cekaj samo dok vam dode Metro s Win8... Revolucija!

xD

S metro sam barem znao čim se pokrenuo da je potpuno novo i drugačije i da ga trebam drugačije koristiti, a ovo je staro sučelje i misliš da je sve po starom/ok i onda glupost i pol.

Opet 

Koristite Linux na isti nacin kao i windows ,a to je pogresno 

 

Na linux desktopu nikad nemam niti jednu ikonu (bilo kojem) osim onih koje mi on stavi sam na pocetku 

Nema bas nikakve potrebe za to 

 hmmm

kod mene normalno radi.....
12 godina
odjavljen
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
tnakir kaže...

Znac bolje je

 

"klik klik klik klik klik"

 

za pokrenit neku aplikaciju

 

nego jednostavan "dvoklik"?

nope.. samo jedan klik ;)

i cepki dosadan si ko proljev 

http://x264blog.org/
Poruka je uređivana zadnji put čet 28.6.2012 12:43 (Arnold Layne).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
Arnold Layne kaže...
tnakir kaže...

Znac bolje je

 

"klik klik klik klik klik"

 

za pokrenit neku aplikaciju

 

nego jednostavan "dvoklik"?

nope.. samo jedan klik ;)

i cepki dosadan si ko proljev 

a ko ti je taj {#}

kod mene normalno radi.....
12 godina
odjavljen
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
cekpi kaže...
Arnold Layne kaže...
tnakir kaže...

Znac bolje je

 

"klik klik klik klik klik"

 

za pokrenit neku aplikaciju

 

nego jednostavan "dvoklik"?

nope.. samo jedan klik ;)

i cepki dosadan si ko proljev 

a ko ti je taj {#}

oprosti :P

http://x264blog.org/
16 godina
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
M_dipl. kaže...

 

Koristite što hoćete, koga briga. Što se mene tiče većina korisnika "ne voli" linux jer ga ili nije u životu isprobala (misle da je to nešto što se maže na kruh)

Sumnjam da ima onih koji ne vole Linux jer ga nisu isprobali, osim ako ih evenualno nije posjetila ona "hitna sluzba" i rekla im da linux nevalja i da nece moci na facebook.  {#} 

"Problem" je sto ako se i neki proizvod promijenio/usavrsio u zadnje vrijeme, jednom kad ljudi pokupe losa iskustva ne vracaju se natrag.

A to ne vrijedi samo za linux, po komentarima nekih ovdje, vidi se da su zadnje koristili Win98/XP prije nego su presli na linux i jos uvijek smatraju da su windowsi nesto nestabilno, puno BSODova, virusa, itd. Mozda da sad probaju sedmicu bi se vratili na Windowse... {#}  

 

Those damn scientist people have been promising global warming for years now. But when I go outside it's still very cold. I want the global warming like they promised NOW! I hate being cold...
Moj PC  
6 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
tnakir kaže...

Znac bolje je

 

"klik klik klik klik klik"

 

za pokrenit neku aplikaciju

 

nego jednostavan "dvoklik"?

Gnome shell ima totalno drugaciju foru, application-centric task management, mislim da je dovoljan jedan jedini klik, cak niti dvoklik.

 

Ja sam trenutno na Gnome shell fallbacku (aka stari Gnome 2 - preslab mi je komp za Gnome shell), pa ne znam tocno kako to ide s Gnome shellom, ali osobno ne napravim niti jedan klik, Alt+F2, upisem primjerice fire, automatski mi dovrsi sa -fox, lupim Enter i voila. Nikakav dvoklik to ne moze nadmasiti. :)

SupremeCommander kaže...
A to ne vrijedi samo za linux, po komentarima nekih ovdje, vidi se da su zadnje koristili Win98/XP prije nego su presli na linux i jos uvijek smatraju da su windowsi nesto nestabilno, puno BSODova, virusa, itd. Mozda da sad probaju sedmicu bi se vratili na Windowse... {#}  

Imam legalnu sedmicu otkad je izasla. Stari se zabavlja s tim.

C provides a programmer with more than enough rope to hang himself. C++ provides a firing squad, blindfold and last cigarette.
Poruka je uređivana zadnji put čet 28.6.2012 12:59 (1domagoj1).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
tnakir kaže...

Znac bolje je

"klik klik klik klik klik"

za pokrenit neku aplikaciju

nego jednostavan "dvoklik"?

 

Fakat ga serete samo da bi srali.

Valjda svatko normalan na windowsima, linuxu i os xu više koristi jedan klik za pokretanje aplikacija iz taskbara.

Desktop shortkati su za penziće.

 

Shvaćam kad netko ima  primjedbe na hardverske ili softverske nekompatibilnosti linuxa, ali UI mainstream distribucija je jednostavan da jednostavniji ne može biti ...

13 godina
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
Arnold Layne kaže...

Opet 

Koristite Linux na isti nacin kao i windows ,a to je pogresno 

 

Na linux desktopu nikad nemam niti jednu ikonu (bilo kojem) osim onih koje mi on stavi sam na pocetku 

Nema bas nikakve potrebe za to 

Znaci li ovo da na Windows desktopu imas ikone? Koja je potreba za tim? Zasto je pogresno koristiti Linux na nacin kao Windows u ovom primjeru? Onaj ko hoce i zeli ikone na desktopu zeli ih i u windowsu i u linuxu. Onaj ko ih ne zeli ne stavlja ih ni tu ni tamo. Nikako ne mogu shvatiti razliku o kojoj govoris.

14 godina
offline
Razlog zašto korisnici ne vole Linux

Čemu vam onda služi desktop ako nemate barem par ikona na njemu? Pitam čisto informativno, jer kod mene uvijek moraju biti barem 3-4 ikone, kako na Windowsu tako i na Linuxu.

http://modelling-tutorials.blogspot.com/
Moj PC  
3 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
Friday kaže...

Korištenje - koma! Divx-i jedva da rade, youtube ide u valjda 3 framea u sekundi, stroj se raspada od muke!

 

Ima itko objašnjenje?

Grafički driveri i Flash. Vjerojatno dvije najproblematičnije tehnologije na linuxu.

 

bobica257 kaže...

A kak da Linux Developeri isprave to, ako ovi u ATI-ju i nV češu jaja kad se on spomene? Tu i tam i bace nekvu dokumentciju ili koji binary driver koji je žali bože, i to je to, nema full supporta.

Ne trpaj ATI i Nv u isti koš. ATI je napravio nešto što je Nvidia eksplicitno rekla da neće i da ih uopće ne zanima - izdati dokumentaciju za svoj HW. Supporta iz obje kompanije ima, ali ne za tebe nego za ljude koji koriste FirePro odnosno Quadro/Tesla liniju proizvoda. Slušaj sada pozorno: jedini razlog zašto Nvidia i ATI uopće imaju svoje drivere za linux su profesionalni korisnici, obični korisnici se zapravo šlepaju na njihovim leđima i supportu.

 

Pa unatoč tome, ATI je promijenio svoju politiku i izdao dokumentaciju, iako, koliko mogu vidjeti, nikakve monetarne prednosti u tom potezu nisu imali, štoviše cijeli pravni odjel koji je češljao dokumentaciju je resurs koji je koštao. Od hardverske kompanije izdavanje dokumentacije za vlastiti hardver je altruističko koliko kompanija uopće može biti. Više od toga bi jedino bilo besplatno dijeljenje svojih proizvoda. Zato je nazivanje tog poteza "bacanjem nekakve dokumentacije" prilično nezahvalno.

 

FOSS-ovci su dugo galamili: "dajte nam dokumentaciju i mi ćemo složiti driver". Evo dokumentacija je vani, ono što nisu očekivali jest da je pisanje drivera za GPU "malo" kompliciranije od pisanja drivera za nekakav zvučni chip i da će biti manjak ljudi koji su dovoljno stručni/mazohistički nastrojeni baciti se u taj pothvat. Driver napreduje, ali sporije nego što su svi očekivali/priželjkivali.

 

A cijelo područje je minsko polje patenata i vlasničkih tehnologija. Evo recimo jedan S3TC (koji je standard za kompresiju tekstura već dugo, dugo) je patentirana tehologija u vlasništvu S3-a/HTC-a. Danas pričati o 3D-u bez kompresije tekstura je presmiješno, pa stoga imaš manevre oko tog problema u vidu biblioteke libdxtn koju korisnik mora sam instalirati.

 

1domagoj1 kaže...

S open source driverima jos i prilicno dobra. Proprietary driveri uopce pak ne podrzavaju starije cipove.

Podržavaju, ali moraš imati stariju verziju proprietary drivera, što znači da moraš imati i stariju verziju kernela kao i stariju verziju X-a

Oscar-Mike-Golf Whiskey-Tango-Foxtrot
16 godina
neaktivan
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
1domagoj1 kaže...
Paolo2612 kaže...

S metro sam barem znao čim se pokrenuo da je potpuno novo i drugačije i da ga trebam drugačije koristiti, a ovo je staro sučelje i misliš da je sve po starom/ok i onda glupost i pol.

Hm... Ako mislis na Gnome Shell, pa Gnome Shell bas i nije slican Gnome-u 2, ni po izgledu bas, a pogotovo ne po codebase-u, rewritean je ispocetka.

Govorim kao korisnik koji se prvi put susreo s fedorom - s Mintom, Suse-om i Ubuntuom kada sam ih koristio par puta nisam imao takvih problema.

Arnold Layne kaže...
Opet 

Koristite Linux na isti nacin kao i windows ,a to je pogresno 

 

Zanimljivo

 

Gdje su upute za korištenje ili nekakav tutorial da mi pokaže kako ga se pravilno koristi. Neki help ili wizard? Nigdje

 

Metoda tko te jebe - snađi se druže je jedina pogrešna stvar u ovom slučaju

Možeš ti iščupati čovjeka s balkana, ali nikad balkan iz čovjeka.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
sirka666 kaže...

Čemu vam onda služi desktop ako nemate barem par ikona na njemu?

 

Pa ne služi mi da bi gledao ikone na njemu.

Inače radna površina mi je ionako najčešće pretrpana, tako da i da stavim ikone ne bi ih vidio.

 

13 godina
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
sirka666 kaže...

Čemu vam onda služi desktop ako nemate barem par ikona na njemu? Pitam čisto informativno, jer kod mene uvijek moraju biti barem 3-4 ikone, kako na Windowsu tako i na Linuxu.

E da 3-4 :) - 30-40!

 

 

14 godina
neaktivan
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
dekstroza kaže...

Pa ne služi mi da bi gledao ikone na njemu.

Pa namjena ikona nije gledanje u njih, to su shortcuti do nečega.

Oscar-Mike-Golf Whiskey-Tango-Foxtrot
16 godina
neaktivan
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
rustweaver kaže...

Pa namjena ikona nije gledanje u njih, to su shortcuti do nečega.

 

Ma jeli, nisam to skužio.

 

Ikone na desktopu su meni neefikasan način pokretanja programa.

Programi koje svakodnevno koristim su mi na taskbaru, programi koje tu i tamo koristim su mi na start meniju u windowsima ili dashu na ubuntuu.

14 godina
neaktivan
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
dekstroza kaže...
Ikone na desktopu su meni neefikasan način pokretanja programa.

Tko priča o programima? Od 53 ikone koje trenutno imam na desktopu točno 4 vode do nekog programa. Ja ti desktop shvaćam doslovce kao radnu površinu ;)

Oscar-Mike-Golf Whiskey-Tango-Foxtrot
16 godina
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
sirka666 kaže...

Čemu vam onda služi desktop ako nemate barem par ikona na njemu? Pitam čisto informativno, jer kod mene uvijek moraju biti barem 3-4 ikone, kako na Windowsu tako i na Linuxu.

Da imam lijepi wallpaper za gledati.

rustweaver kaže...
Podržavaju, ali moraš imati stariju verziju proprietary drivera, što znači da moraš imati i stariju verziju kernela kao i stariju verziju X-a

No, a ja sam rekao sto? xD

Paolo2612 kaže...

1) Govorim kao korisnik koji se prvi put susreo s fedorom - s Mintom, Suse-om i Ubuntuom kada sam ih koristio par puta nisam imao takvih problema.

 

2) Zanimljivo

 

Gdje su upute za korištenje ili nekakav tutorial da mi pokaže kako ga se pravilno koristi. Neki help ili wizard? Nigdje

 

Metoda tko te jebe - snađi se druže je jedina pogrešna stvar u ovom slučaju

1) Ok, al kao sto rekoh, na Mintu je Gnome 2, na Fedori 16 Gnome 3, nisu bas izgledom slicni.

2) Jesi li ikada probao lupiti F1 (slika)? Inace u informatickom zargonu poznato kao "Help". Cak ima i vic da informaticari vicu F1, F1 umjesto help, help. A da ne pricam o Ubuntu dokumentaciji koja je uz community dokumentaciju valjda najdetaljnija dokumentacija o nekom proizvodu/softveru. Ako nije tesko lupiti F1 na Windowsima ili otici na support.microsoft.com/ ne vidim zasto bi na Linuxu nesto slicno predstavljalo nekakvu prepreku.

C provides a programmer with more than enough rope to hang himself. C++ provides a firing squad, blindfold and last cigarette.
14 godina
neaktivan
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
1domagoj1 kaže...
No, a ja sam rekao sto? xD 

Nisam te tako shvatio. I stari driveri su i dalje proprietary driveri {#}

Oscar-Mike-Golf Whiskey-Tango-Foxtrot
Poruka je uređivana zadnji put čet 28.6.2012 14:09 (rustweaver).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
rustweaver kaže...

Tko priča o programima? Od 53 ikone koje trenutno imam na desktopu točno 4 vode do nekog programa. Ja ti desktop shvaćam doslovce kao radnu površinu ;)

 

Mene pomalo pere OCD, popi*dio bih s tolko shortkata na desktopu ;)

 

Osim ako ih si ne organiziram nekako, recimo ovako:

 

 

{#}

13 godina
protjeran
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
kizo2703 kaže...
Nasuprot svim lajavcima ,ja ću samo reći da je sistem itekak upotrebljiv i brz ,čak su i neke Metro aplikacije dobre. Problem je najviše u izgledu tih aplikacija koje sa razvlače na cijeli screen i nemaju nikakvih opcija podešavanja. Kaj se tiče Start Screena (iliti Metro-a) uvijek ima alternativa ,a bit će sigurno još više.

 

Ja se samo bojim kaj će MS (po običaju) zayebat u RTM verziji.

 

A apropo Linuxa ,tj. Ubuntua (12.04 ,u 11 verziji se to nije događalo) ,zašto me zayebava desni klik?

Recimo ,hoću nešto c/p u terminal ili tekst editor i umjesto da mi stane i ponudi meni ,odmah mi otvara novi prozor.

Moram baš držat desni klik na mišu i spustit se do paste ,tek tada mogu mirno pasteat.

 

I to mi se događa samo u Gnome shellu ,ali u Unityu ne?! Bug?

Nije bug. Dobro možda je zbog javascripta, ali događa se sljedeće, ako klikneš desnim klikom na terminal u razini open new window u izborniku, automatski se klikne. I meni se to događalo, ali sad malo "sporije" kliknem i normalno radi. Krivim shell. Ali vjerujem da će to popraviti prema planu "All things matter"

 

Preporučam dizajnerski blog od gnome-a:

 

http://afaikblog.wordpress.com/

What one knows, we all know. What one learns we all benefit from. We are linux.
13 godina
protjeran
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
1domagoj1 kaže...
tnakir kaže...

Znac bolje je

 

"klik klik klik klik klik"

 

za pokrenit neku aplikaciju

 

nego jednostavan "dvoklik"?

Gnome shell ima totalno drugaciju foru, application-centric task management, mislim da je dovoljan jedan jedini klik, cak niti dvoklik.

 

Ja sam trenutno na Gnome shell fallbacku (aka stari Gnome 2 - preslab mi je komp za Gnome shell), pa ne znam tocno kako to ide s Gnome shellom, ali osobno ne napravim niti jedan klik, Alt+F2, upisem primjerice fire, automatski mi dovrsi sa -fox, lupim Enter i voila. Nikakav dvoklik to ne moze nadmasiti. :)

SupremeCommander kaže...
A to ne vrijedi samo za linux, po komentarima nekih ovdje, vidi se da su zadnje koristili Win98/XP prije nego su presli na linux i jos uvijek smatraju da su windowsi nesto nestabilno, puno BSODova, virusa, itd. Mozda da sad probaju sedmicu bi se vratili na Windowse... {#}  

Imam legalnu sedmicu otkad je izasla. Stari se zabavlja s tim.

Kakav alt+f2

 

Kralj svih pretraživanja na linuxu, odnosno gnome-u.

 

Predstavljama legendarni Synapse od Zeitgeista:

 

http://www.omgubuntu.co.uk/2010/11/synapse-gnome-do-launcher-app-review-ubuntu

 

6000% brži rad nakon instalacije.

 

Što uklanja potrebu za shortcutovima i menu-ima(!).

 

Search engine je bolesno dobar. Svatko tko koristi linux synapse je must have.

 

What one knows, we all know. What one learns we all benefit from. We are linux.
Poruka je uređivana zadnji put čet 28.6.2012 14:22 (Bypass).
16 godina
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
Bypass kaže...

Kakav alt+f2

Kralj svih pretraživanja na linuxu, odnosno gnome-u.

Predstavljama legendarni Synapse od Zeitgeista:

http://www.omgubuntu.co.uk/2010/11/synapse-gnome-do-launcher-app-review-ubuntu

6000% brži rad nakon instalacije.

Što uklanja potrebu za shortcutovima i menu-ima(!).

Search engine je bolesno dobar. Svatko tko koristi linux synapse je must have.

Da, da, znam vec si mi rekao jednom to :D

 

Bas malo gledam, napisan je u Vali? Zakon. :D

To sto je integriran s Zeitgeistom je jako odlicno. Uskoro cu radit generalku (nakon par godina bilo bi vrijeme iako sve sljaka kao i prvi put) pa cu se onda pozabavit s detaljnijom konfiguracijom svega i svacega :D

C provides a programmer with more than enough rope to hang himself. C++ provides a firing squad, blindfold and last cigarette.
15 godina
neaktivan
offline
Razlog zašto korisnici ne vole Linux

Instalacija flasha:

  • iz repozitorija distribucije
  • iz adobeovog repozitorija (postoji yum repo za Fedoru i apt repo za Debian/Ubuntu)
  • ručna instalacija - download .tar.gz arhive s adobeovih stranica i kopiranje libflashplayer.so iz arhive u ~/.mozilla/plugins (za pojedinog korisnika) ili u /usr/lib/mozilla/plugins (za sve korisnike)

 

AMD-ov linux driver tim sastoji se od 2-5 ljudi (ovisno o tome kako dolaze/odlaze/budu premješteni) i primarno je zadužen je za razvoj fglrx drivera. Iako fglrx dijeli cca 90% koda s Windows driverom, jednostavno nemaju dovoljno ljudi sa sav posao koji se od njih očekuje. Uz razvoj fglrx-a, pridonose i razvoju open source radeon drivera i X-a (postoje neke najave da će za budući hardver razvijati samo open source drivere za Linux). Usput, radeon driver je postao baza na kojoj se radi driver za novi embedded Windows OS, budući da su u AMD-u odlučili da je jednostavnije razviti njega, nego izbaciti višak iz Windows Catalyst drivera koji ima desetak milijuna linija koda, tako da će na radeonu biti nekoliko para očiju više.

 

Za razliku od Nvidije, koja uopće ne šljivi open source zajednicu (nema nikakve dokumentacije nego se driver razvija reverznim inženjeringom, Nvidia ne šalje kartice developerima (što AMD radi) da im pomogne na taj način nego developeri trebaju sami nabaviti kartice ili tražiti donacije, nema odgovora na bilo kakvo pitanje Nvidiji, ...), AMD pridonosi Linuxu i OS zajednici kroz različite projekte - popis je ovdje. Nedavno je Nvidia postala član Linux Foundationa; tek ćemo vidjeti hoće li biti ikakvih pridonosa osim novca za članarinu u LiFo. Nvidia se fokusira na HPC i mobilni svijet, koji u velikoj većini koriste Linux (kroz Android u mobilnom svijetu, tako da neki vjeruju da je ovo samo marketinški potez.

 

Intel se često spominje kao najviše OS i Linux friendly proizvođač hardvera zbog velikog broja commita u različitim OS projektima (npr. znatno pridonose razvoju X.orga i Mesa-e), slobodnog pristupa dokumentaciji njihovog hardvera, razvoja isključivo open source drivera za svoj hardver pod Linuxom, ...

The laws of nature are constructed in such a way as to make the universe as interesting as possible. - Freeman Dyson, Imagined Worlds
Poruka je uređivana zadnji put čet 28.6.2012 15:04 (hrx).
 
1 0 hvala 1
12 godina
neaktivan
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
hrx kaže...

Instalacija flasha:

  • iz repozitorija distribucije
  • iz adobeovog repozitorija (postoji yum repo za Fedoru i apt repo za Debian/Ubuntu)
  • ručna instalacija - download .tar.gz arhive s adobeovih stranica i kopiranje libflashplayer.so u ~/.mozilla/plugins (za pojedinog korisnika) ili u /usr/lib/mozilla/plugins (za sve korisnike)

 

U Mint-u 12/13 takve "rucne" instalacije uglavnom nisu potrebne.  Npr. za flash...

 

Menu > Synaptic Package Manager > Search > Flash >  [v] Mark for installation > Apply  > Gotovo.

 

 

Mislim da prosjecnom korisniku ovo ne bi bilo toliko tesko shvatiti.

 

 

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 28.6.2012 15:04 (fade).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
dekstroza kaže...
rustweaver kaže...

Tko priča o programima? Od 53 ikone koje trenutno imam na desktopu točno 4 vode do nekog programa. Ja ti desktop shvaćam doslovce kao radnu površinu ;)

 

Mene pomalo pere OCD, popi*dio bih s tolko shortkata na desktopu ;)

 

Osim ako ih si ne organiziram nekako, recimo ovako:

 

 

{#}

 da, al Chip onda barem zna di su mu dokumenti {#}

kod mene normalno radi.....(osim usranog apple iJpeg-a)
15 godina
neaktivan
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux

@fade

 

Taj način je prva točka. Sa druge strane, treća točka je bila jedini način instalacije 64-bitnog flasha dok ga Adobe nije pustio iz bete.

 

Što se tiče ikona na desktopu, GNOME Shell ne koristi desktop metaforu, nego windowing area metaforu (nju je KDE 4 isključivo koristio u prvih par revizija, kasnije je dodana desktop metafora). WA metafora je bila uobičajena u Windows i Unix svijetu do pojave Windowsa 95. Razloga za povratak ima više (dosta je rasprave bilo tijekom dizajna GNOME Shella; o tome su pisali na blogovima koji se bave razvojem GNOMEa 3); jedan od njih je bio da korisnici vide desktop kao repozitorij privremenih datoteka (neka vrsta temporary direktorija), koji kako vrijeme odmiče postaje sve zakrčeniji budući da je za naknadno sređivanje desktopa potrebno uložiti vrijeme i napor (što jest točno; većina desktopa koje vidim su zakrčeni datotekama i mapama (ikonama)). Uklanjanjem mogućnosti prikaza ikona na desktopu, željelo se potaknuti korištenje direktorija u home direktoriju (Downloads, Documents, Pictures, Music, ...).

 

GNOME Shell omogućava korištenje klasične desktop metafore - osim ručnog konfiguriranja, lakše je koristiti Gnome Tweak Tool i uključiti opciju Have file manager handle the desktop.

The laws of nature are constructed in such a way as to make the universe as interesting as possible. - Freeman Dyson, Imagined Worlds
Poruka je uređivana zadnji put čet 28.6.2012 15:23 (hrx).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
Bypass kaže...

Kakav alt+f2

Kralj svih pretraživanja na linuxu, odnosno gnome-u.

Predstavljama legendarni Synapse od Zeitgeista:

http://www.omgubuntu.co.uk/2010/11/synapse-gnome-do-launcher-app-review-ubuntu

6000% brži rad nakon instalacije.

Što uklanja potrebu za shortcutovima i menu-ima(!).

Search engine je bolesno dobar. Svatko tko koristi linux synapse je must have.

ROFL, Ctrl+Space za summon... nekako vidim reference, ali nisam bas siguran :-D

 

Nego, Gnome Shell radi istu stvar, samo treba okinuti Win tipku ({#}) i poceti tipkati. Nalazi aplikacije, dokumente, akcije, a po potrebi moze pretraziti google ili wikipediju s ukucanim terminom. I s obzirom da te win tipka prebaci u management mode, lijepo ti je sve vidljivo sa sto tisuca bilijuna ikona i samo strelicama odaberes sto zelis, ako ti se ne da tipkati do kraja.

 

Pokrenes/pretrazis/otvoris sto god zelis, bez da ruke mices sa tipkovnice. Kralj desktop managera!

 


Hypnotize me, mesmerize me, drain the color from my eyes
13 godina
protjeran
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
Deus ex machina kaže...

ROFL, Ctrl+Space za summon... nekako vidim reference, ali nisam bas siguran :-D

 

Nego, Gnome Shell radi istu stvar, samo treba okinuti Win tipku ({#}) i poceti tipkati. Nalazi aplikacije, dokumente, akcije, a po potrebi moze pretraziti google ili wikipediju s ukucanim terminom. I s obzirom da te win tipka prebaci u management mode, lijepo ti je sve vidljivo sa sto tisuca bilijuna ikona i samo strelicama odaberes sto zelis, ako ti se ne da tipkati do kraja.

 

Pokrenes/pretrazis/otvoris sto god zelis, bez da ruke mices sa tipkovnice. Kralj desktop managera!

 


Da, slažem se, ali stvar je u tome da synapse traži sve moguće launchere i fileove. Što shell ne radi bez Zeitgeistove extenzije. Druga stvar je da je synapse daleko brži pri pretraživanju i pokazivanju rezultata. Treća pogodnost je da ne trebaš ići u overview da bi tražio nešto nego samo lupaš, što dodatno ubrzava rad. Strelice proširuju rezultate traženja po imenu ili kategoriji.

 

Ma shell je 0 prema synapse-u. Uostalom gnome nikada nije ni bio dobar kod otvaranje menu-a i pretraživanju. Gnome 2 je bio užas po tom pitanju, gnome 3 se poboljšao, ali je i dalje spor.

What one knows, we all know. What one learns we all benefit from. We are linux.
15 godina
neaktivan
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
SupremeCommander kaže...

.....

A to ne vrijedi samo za linux, po komentarima nekih ovdje, vidi se da su zadnje koristili Win98/XP prije nego su presli na linux i jos uvijek smatraju da su windowsi nesto nestabilno, puno BSODova, virusa, itd. Mozda da sad probaju sedmicu bi se vratili na Windowse... {#}  

Imam dual boot sa 7-icom, upravo zbog ovoga sto MDipl spominje... na njima imam doslovce Steam, jedan jedini multitracker program (Ableton LIVE) i ASIO4ALL koji me sluze za snimanje gitare. Pogasio sam apsolutno sve serviceove koji mi ne trebaju i koji i dalje dozvoljavaju windowsima da se bootaju.

 

Kad bootam u windowse, dok HDD prestane krckati i to postane iole responzivno za upotrebu, treba im izmedju 2-4 minute. Dok se pojavi Steam, prodje jos minimalno 2.

Kad bootam linux - upalim mashinu i pocinjem _raditi_ za manje od cijele minute. Dakle, digne se sustav, digne se Gnome, logiram se, pokrenem Eclipse/IntelliJ & Chrome & Thunderbird i pocinjem tipkati za manje od 60 sekundi od paljenja.

 

"Mashina" je Asus B53F

 

Snimit cu video mobitelom ako bas moram priloziti dokaz.

Hypnotize me, mesmerize me, drain the color from my eyes
Poruka je uređivana zadnji put čet 28.6.2012 22:56 (Deus ex machina).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice