Razlog zašto korisnici ne vole Linux

poruka: 658
|
čitano: 187.233
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
kizo2703 kaže...
Tema je otvorena sa stajališta jednog normalnog usera i zašto voli/ne voli Linux ,a vi ste kasnije krenuli sa serverima ,administrranjima sistema i koji način je bolji za to.

 

Da je samo point 'n' click ,terminal se uopće nebi palio ,niti bi po raznim Linux forumima širom mreže bilo toliko Q's & A's ,od kojih se velika većina sastoji od toga koje komande u terminalu su za šta!!

Pa sve sto se kuca u terminalu moze se obaviti i kroz menije. Stvar je jedino u tome sto vecina Linux korisnika spada pod naprednije korisnike i takvima je lakse nesto napraviti u terminalu nego zujati po izbornicima. Jer jednostavno znam sto mi je za sto. Ako ne znam, jbg, zujim i ja onda...

 

Pa su takvi i odgovori. Lakse mi je reci nekome, otvori terminal i ukucaj df -h, nego odi na Applications > System Tools > Administration > GParted pa u njemu pogledaj zauzece svake pojedine particije. Sry, ali meni je ovo prvo visestruko lakse.

 

Kao sto rekoh vise puta, sve se moze i kroz menije tako da nekom normalnom useru to ne bi trebalo predstavljati nikakav problem. Dapace, naveo sam i primjer svoje susjede tako da ne pricam u prazno i bezveze. Doduse, njoj sam stavio Mint koji sa svojim Mint Menu-om ima jedno od ponajboljih sucelja, ali nije prevelika razlika niti sa ostalima.

 

Cak mi je i OS X puno drazi od Winsa, jer eto, ima svemocni terminal i sve njegove blagodati.

C provides a programmer with more than enough rope to hang himself. C++ provides a firing squad, blindfold and last cigarette.
14 godina
neaktivan
offline
Razlog zašto korisnici ne vole Linux

Pa dok daješ nekom pomoće gledaj šta je njemu lakše jer on je ipak taj koji se ne snalazi...

A copy paste naredbi u cli zna biti nespretan,kako osoba može znati npr. (u kontekst uzmimo da su npr. 3 linije naredbi) dali da ih sve od jednom copy pastea ili ih treba jednu po jednu copy pasteati...

Ja sam Plavi zmaj.Form the future!Masa,društvo većina,''normalni'' su ništa bez onih pojedinaca koji ih čine.
Poruka je uređivana zadnji put sri 27.6.2012 17:13 (g12356).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
Bypass kaže...

Vidi ko rastura gnome shell {#}

 

Akhem! {#}

Zahtijevam makar minimalni acknowledgement jer sam se namucio instalirati ovo u Archu dok je paket zbog dependencya ukljucivao pola gnomea2!

Hypnotize me, mesmerize me, drain the color from my eyes
13 godina
protjeran
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
Deus ex machina kaže...

Akhem! {#}

Zahtijevam makar minimalni acknowledgement jer sam se namucio instalirati ovo u Archu dok je paket zbog dependencya ukljucivao pola gnomea2!

Super izgleda!

 

Meni se iskreno ne bi dalo više zaje*bavati s time, ali odličan posao ;)

Wha one knows, we all know. What one learns we all benefit from. We are linux.
16 godina
neaktivan
offline
Razlog zašto korisnici ne vole Linux

@svi koji su se smijali: radio sam prilagodbu sustava u Gentoou, trebao mi je jedan flag pa sam morao rekompajlirati jedan dio sustava. uglavnom, nakon rekompajliranja, zaboravih da sam ostavio komp u /, jer sam u medjuvremenu imao otvoren i drugi terminal gdje sam frendici objasnjavao osnove linuxa (treba joj za faks). zatvorio sam taj terminal i os'o s kompa. kad se vratih, mislio sam da mi je terminal gdje sam frendici objasnjavao ostao upaljen i da sam u tom folderu gdje smo radili, a u taj sam folder kopirao pun vrat stvari. pa opalio rm -rf * (bilo je i foldera). i eto, dok sam skuzio kaj sam napravio, oso /bin u vjecna lovista.

 

poanta je da nisam bio root korisnik, zdrobio bi svoj folder. ali sistem bi radio. ovak, sistem je gecrkt i ja bi sad trebao rekompajlirati valjda pola sustava da dobijem gentoo nazad. blah.

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
protjeran
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
ibazulic kaže...

@svi koji su se smijali: radio sam prilagodbu sustava u Gentoou, trebao mi je jedan flag pa sam morao rekompajlirati jedan dio sustava. uglavnom, nakon rekompajliranja, zaboravih da sam ostavio komp u /, jer sam u medjuvremenu imao otvoren i drugi terminal gdje sam frendici objasnjavao osnove linuxa (treba joj za faks). zatvorio sam taj terminal i os'o s kompa. kad se vratih, mislio sam da mi je terminal gdje sam frendici objasnjavao ostao upaljen i da sam u tom folderu gdje smo radili, a u taj sam folder kopirao pun vrat stvari. pa opalio rm -rf * (bilo je i foldera). i eto, dok sam skuzio kaj sam napravio, oso /bin u vjecna lovista.

 

poanta je da nisam bio root korisnik, zdrobio bi svoj folder. ali sistem bi radio. ovak, sistem je gecrkt i ja bi sad trebao rekompajlirati valjda pola sustava da dobijem gentoo nazad. blah.

Zato se koristi sudo. Sudo upozorava da brišeš sistemske foldere. Ali to svi moramo naučiti na teži način {#}

Wha one knows, we all know. What one learns we all benefit from. We are linux.
16 godina
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
Bukva kaže...
Običan korisnik hoće MacOS - sve out-of-the-box, to sve valjda svi slažemo. Ako gledamo Winse vs Linux, Winsi su puno bliže toj filozofiji.

Ma ne dijelimo se u tabore, ali već nekoliko godina (ova tema je samo sublimirano iskustvo u malom) čitam kako:

 

- Linuxu je minus konzola

- Linuxu nije minus konzola, jer se u njoj sve brže obavi

- u Winsima se jednostavnije poklikaju kućice

- pa i u Linuxu imaš GUI, možeš klikati kućice

- ali sto stvari ne možeš poklikati, koje u Winsima možeš, tamo imaš tonu više kućica

- koji normalan sysadmin klika kućice na server OS-u?

- običan korisnik klika kućice sam sebi doma

- običan korisnik ne klika ništa sam sebi doma, on piše u wordu i igra igre

- na Linuxu nema igri

- ali Linux se ne ruši i nema virusa

- Linux se ruši i nitko normalan ne troši vrijeme za pisanje virusa za platformu koju koristi manje od 0,01% kopača nosa koji jedu vlastite šmrklje

- Linux koriste samo pravi haxori

- Linux koriste uglavnom wannabe hakeri

- OSX je naj-user-friendly OS

- OSX je Linux

- OSX nije Linux, nego *BSD

- OSX također ima konzolu i kroz nju možeš sve, ali imaš i jako lijepe kućice po kojima možeš klikati

 

I sada ovaj uzorak ponavljaš koliko ti srce želi...

 

Najiskrenije? Yebe mi se i za Linux i za OSX i za Winse. Koristim Win na poslu jer moram, Linux doma, jer je besplatan i daje mi sve što mi treba (plus me zabavlja, jer sam papak, pa me čudne stvari zabavljaju - kao konzola, npr.), a OSX mi je OK, iako mi se gadi Apple i njegova filozofija (odnos prema korisnicima).

 

Niti malo mi nije čudno da Linuxi nemaju genijalno riješen user-friendly GUI, jer to traži resurse koje OS zajednica jednostavno nema. Iako se na tom polju puno popravilo, sve se velikom većinom i danas svodi na to da programeri pokušavaju pogoditi što bi "običnom korisniku" moglo biti jednostavno i interesantno. Da nije bilo Canonicala, sve bi trajalo još puno dulje. nego što traje (samo kad se sjetim E17). I to je OK, jer je to realno poklonjen rad.

 

EDIT: iz OSS svijeta dolaze odlične ideje, ali im realizacja prilično trpi. I šteta i logično, ali je tako.

 

Na kraju, nitko koga barem malo ne interesira Linux (a najvjerojatnije ga je i probao) nikada nije, niti će ikada otvoriti ovu temu. Čak niti na jednom informatičkom portalu kao što je BOL.

Gledam te!
Poruka je uređivana zadnji put sri 27.6.2012 19:05 (Veliki Brat).
13 godina
neaktivan
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
tnakir kaže...

Ja na oba racunala doma. Win7 home premium na desktopu i pro na laptopu.

Svaka čast majstore i sam se već dulje vrijeme držim istog principa ili kupljena licenca ili Linux.

 

Veliki Brat kaže...

Svi, ali doslovno SVI prosječni useri koje sam susreo u životu koriste ili izbornik (njih debela većina) ili desni klik (sitna manjina, ali i oni možda već spadaju u naprednu grupu). Tipkovničke kratice su im apsolutna nepoznanica (tim nelogičnije da si to spojmenuo, obzirom da zagovarate kako običan user samo tupavo klikće mišem :P).

I moje iskusvo je upravo takvo, bez obzira na OS velika većina uopće ne zna za tipkovničke kratice niti ih koristi. Nije vezano uz OS ali znam jako puno ljudi koji koriste AutoCAD, koji ima komandnu liniju koja izuzetno ubrzava rad, a nikad nisu koristili niti jednu kraticu već klikaju po toolbarima i ribonima.

Bukva kaže...
Pa, iskreno, ako se već idemo dijeliti u dva tabora - onda ste vi ti koji ste počeli s time kako je lagano sve na linuxu, samo C/P sa neta.

Običan korisnik hoće MacOS - sve out-of-the-box, to sve valjda svi slažemo. Ako gledamo Winse vs Linux, Winsi su puno bliže toj filozofiji. 

Mislim, i ja hoću da kada nešto kupim, ma koliko to egzotično bilo, da uštekam i da to radi. A iskustva s Linuxom su mi da to nije uvijek tako. Jel to problem Linuxa kao takvoga? Ne, naravno da nije, ali mu to je minus, kako god da okreneš.

Windowsi i out of the box, ma nemoj me hebati. Jesi ti instalirao kakve windowse u zadnje vrijeme? Osobno nisam IT profesionalac, niti imam formalno obrazovanje po tom pitanju, ali u firmi održavam sustav od 8 desktop računala, 4 laptopa, jedan server 4 pisača (2 plotera i dva multifunkcijka canona), wirelles mrežu i sve ostale začkoljice koje dođu u paketu. Sve radi bez nekog problema. Ovo je uvod u slijedeće:

Kad smo mijenjali računala u uredu, nabavili smo HP-ove radne stanice sa predinstaliranim Windowsima 7 (predinstalirani {#}) za podići os (dovršiti instalaciju sa updateima) treblo je 6 puta restartati sustav. I gdje sam onda bio, nigdje odnosno mogao sam otići na internet, pogledati koju sliku ili multimedijsku datoteku (možda još ponešto). Potrošio sam još par sati za instalaciju svih potrebnih programa. Znam da će se naći ntko i predložiti ghostanje i implementiranje slika na ostala računala ali to ne radim nakon što sam imao problema s licencom za AutoCAD (legalno kupljeni). Toliko o out of the box. S windowsima dobiješa samo OS i ništa više i vrlo je jasno zašto se ne dobije ništa više.

 

S Linuxom nakon instalacije dobiješ 90% potrebnih programa već gore i ne trebaš napraviti cijelo more restartova kad malo bolje razmislim ne sjećam se kad me je zadnji put, nakon updatea, sustav tražio da restartam računalo.

kizo2703 kaže...

Ne znam ,moji su svi legalni. A ja i nisam neki MS fan ,radim na čemu stignem. {#}

{#}

 

Upravo tako, OS je jednostavno samo platforma na kojoj koristiš alate, nebitno je koji je ako ti dobro služi. Osobno ne razumijem pljuvanje po Linux-u koji košta 0 kuna za krajnjeg korisnika i radi izuzetno dobro. Koliko sam ja upućen u maloprodaji to znači 500 i još nešto sitno kuna razlike. Stvar funkcionira i dostatna je za većinu korisnika, kojima bi usput i olakšala život po pitanju gamadi ali što očekivati od ljudi kad prvi potpredsjednik vlade kaže da mu je sumnjivo sve što je besplatno. S moje točke gledišta, znati se koristiti s više OS-ova je stvar opće kulture i spada u istu sferu kao i poznavanje stranih jezika, nitko te na to ne tjera da ih znaš.

 

Stručnjak za odmaganje...
13 godina
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
1domagoj1 kaže...
BlueMax kaže...

Covjek prica o jednostavnosti a ti o prakticnosti. To su razliciti pojmovi. Ti si power user Linuxa pa ti se sve cini jednostavnim a ja ti garantiram da ce moja supruga, koja se jednako ne razumije u win i u linux, 10 puta prije neku postavku uspjesno promijeniti u windowsima.

Nije istina. Ja sam susjedi instalirao Mint i pitam ju svako malo kak ide, da odlicno. Niti jednom me jos do sad nije zvala da treba nesto "popraviti". A vec je proslo ohoho vremena. S tim da je ona dummy user (ne vrijedam ju time da se razumijemo, ali nemam boljeg izraza).

 

Zbilja je fascinantno kako je cura od 17 godina koja nikad prije Linuxa vidjela nije i koja je dummy user uspjela sve pohvatati u roku keks.

 

Bypass govori iz perspektive sys admina jer ocito da smo prvotno poceli raspravljati o serverima dok drugi pak mijesaju i desktop lagano, a koliko znam neki vulgaris "geekovi" bas i ne administriraju servere, ako uopce i znaju sto server znaci. TBH, nikakvo klikanje ne moze biti brze od nekoga za tipkovnicom tko zna (a ako pricamo o sys adminima, onda je jasno da znaju, bar bi trebali).

 

Ja i dalje ne znam i ne vidim sto je toliko komplicirano kod distri kao sto su Ubuntu ili Mint. Faking point 'n' click.

 

Jel ih mozda mijesate s Gentoo Linuxom ili Arch Linuxom? /sarcasam on/ Mislim i to su Linuxi, a stvarno je potreban veliki umni napor da se skuzi razlika... /sarcasm off/

Ako pazljivije procitas temu vidjet ces da sam po jednostavnosti svakodnevne uporabe prosjecnog korisnika OS-ove poredao ovako: 1. Ubuntu(i ostale user friendly distribucije), 2. OSX i 3. Windows.

Danasnje Linux distribucije su apsolutno prilagodjene i neiskusnim korisnicima i uvjeren sam da nekog marsovca koji nikad nije vidio racunalo stavis ispred Ubuntua ili Windowsa da bi se prije snasao u Ubuntu-u.

Nimalo me ne cudi da je ta cura zadovoljna Mintom, dapace kao dummy user sigurno ce manje problema imati nego s Windowsima. Da ne spominjem maliciozni software koji na takve korisnike ide ko muhe na...

 

Ono sto ne mogu prihvatiti je da je podesavanje sistema jednostavnije u Linuxu. Iz jednostavnog razloga sto to nije tako.

Koristim sva tri OS-a i Linux distribucije su mi daleko najdraze. Nazalost protiv cinjenica ne mogu.

 

Imas vec ovdje 2 primjera koliko su neke stvari jednostavnije na windowsima (instalacija drivera, shortcut na desktop). Ne moze me nitko uvjeriti kako je lakse pokrenuti Create Launcher i upisati sto ti treba od drag'n'dropa u windowsima.

16 godina
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
BlueMax kaže...
Ono sto ne mogu prihvatiti je da je podesavanje sistema jednostavnije u Linuxu. Iz jednostavnog razloga sto to nije tako.

Koristim sva tri OS-a i Linux distribucije su mi daleko najdraze. Nazalost protiv cinjenica ne mogu.

 

Imas vec ovdje 2 primjera koliko su neke stvari jednostavnije na windowsima (instalacija drivera, shortcut na desktop). Ne moze me nitko uvjeriti kako je lakse pokrenuti Create Launcher i upisati sto ti treba od drag'n'dropa u windowsima.

Neke stvari su jednostavnije na jednom OS-u, neke na nekom drugom. Sve je to relativno.

 

Btw, za drag'n'drop sam ti stavio primjer :P

C provides a programmer with more than enough rope to hang himself. C++ provides a firing squad, blindfold and last cigarette.
14 godina
neaktivan
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
BlueMax kaže...
1domagoj1 kaže...
BlueMax kaže...

Covjek prica o jednostavnosti a ti o prakticnosti. To su razliciti pojmovi. Ti si power user Linuxa pa ti se sve cini jednostavnim a ja ti garantiram da ce moja supruga, koja se jednako ne razumije u win i u linux, 10 puta prije neku postavku uspjesno promijeniti u windowsima.

Nije istina. Ja sam susjedi instalirao Mint i pitam ju svako malo kak ide, da odlicno. Niti jednom me jos do sad nije zvala da treba nesto "popraviti". A vec je proslo ohoho vremena. S tim da je ona dummy user (ne vrijedam ju time da se razumijemo, ali nemam boljeg izraza).

 

Zbilja je fascinantno kako je cura od 17 godina koja nikad prije Linuxa vidjela nije i koja je dummy user uspjela sve pohvatati u roku keks.

 

Bypass govori iz perspektive sys admina jer ocito da smo prvotno poceli raspravljati o serverima dok drugi pak mijesaju i desktop lagano, a koliko znam neki vulgaris "geekovi" bas i ne administriraju servere, ako uopce i znaju sto server znaci. TBH, nikakvo klikanje ne moze biti brze od nekoga za tipkovnicom tko zna (a ako pricamo o sys adminima, onda je jasno da znaju, bar bi trebali).

 

Ja i dalje ne znam i ne vidim sto je toliko komplicirano kod distri kao sto su Ubuntu ili Mint. Faking point 'n' click.

 

Jel ih mozda mijesate s Gentoo Linuxom ili Arch Linuxom? /sarcasam on/ Mislim i to su Linuxi, a stvarno je potreban veliki umni napor da se skuzi razlika... /sarcasm off/

Ako pazljivije procitas temu vidjet ces da sam po jednostavnosti svakodnevne uporabe prosjecnog korisnika OS-ove poredao ovako: 1. Ubuntu(i ostale user friendly distribucije), 2. OSX i 3. Windows.

Danasnje Linux distribucije su apsolutno prilagodjene i neiskusnim korisnicima i uvjeren sam da nekog marsovca koji nikad nije vidio racunalo stavis ispred Ubuntua ili Windowsa da bi se prije snasao u Ubuntu-u.

Nimalo me ne cudi da je ta cura zadovoljna Mintom, dapace kao dummy user sigurno ce manje problema imati nego s Windowsima. Da ne spominjem maliciozni software koji na takve korisnike ide ko muhe na...

 

Ono sto ne mogu prihvatiti je da je podesavanje sistema jednostavnije u Linuxu. Iz jednostavnog razloga sto to nije tako.

Koristim sva tri OS-a i Linux distribucije su mi daleko najdraze. Nazalost protiv cinjenica ne mogu.

 

Imas vec ovdje 2 primjera koliko su neke stvari jednostavnije na windowsima (instalacija drivera, shortcut na desktop). Ne moze me nitko uvjeriti kako je lakse pokrenuti Create Launcher i upisati sto ti treba od drag'n'dropa u windowsima.

Ali podešavanje sistema na ta tri je jedino na Linuxu "potencijalno" beskonačno.Jer na Linuxu sa nešto znanja C-a i Assemblera možeš radit sve.Apsolutno sve.

Ja sam Plavi zmaj.Form the future!Masa,društvo većina,''normalni'' su ništa bez onih pojedinaca koji ih čine.
14 godina
neaktivan
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
mario.L_hr kaže...

 Windowsi i out of the box, ma nemoj me hebati. Jesi ti instalirao kakve windowse u zadnje vrijeme? Osobno nisam IT profesionalac, niti imam formalno obrazovanje po tom pitanju, ali u firmi održavam sustav od 8 desktop računala, 4 laptopa, jedan server 4 pisača (2 plotera i dva multifunkcijka canona), wirelles mrežu i sve ostale začkoljice koje dođu u paketu. Sve radi bez nekog problema. Ovo je uvod u slijedeće:

Kad smo mijenjali računala u uredu, nabavili smo HP-ove radne stanice sa predinstaliranim Windowsima 7 (predinstalirani {#}) za podići os (dovršiti instalaciju sa updateima) treblo je 6 puta restartati sustav. I gdje sam onda bio, nigdje odnosno mogao sam otići na internet, pogledati koju sliku ili multimedijsku datoteku (možda još ponešto). Potrošio sam još par sati za instalaciju svih potrebnih programa. Znam da će se naći ntko i predložiti ghostanje i implementiranje slika na ostala računala ali to ne radim nakon što sam imao problema s licencom za AutoCAD (legalno kupljeni). Toliko o out of the box. S windowsima dobiješa samo OS i ništa više i vrlo je jasno zašto se ne dobije ništa više.

 

S Linuxom nakon instalacije dobiješ 90% potrebnih programa već gore i ne trebaš napraviti cijelo more restartova kad malo bolje razmislim ne sjećam se kad me je zadnji put, nakon updatea, sustav tražio da restartam računalo.

 u zadnjih deset dana sam podizao predinstalirani hp desktop i acer laptop

hp sam morao dvaput restartat (s time da je drugi put bilo zbog priključenja na domenu) a acer isto dva puta s time da je drugi put bilo zbog snimanja neke acer gluposti

kod mene normalno radi.....
13 godina
neaktivan
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
cekpi kaže...

 u zadnjih deset dana sam podizao predinstalirani hp desktop i acer laptop

hp sam morao dvaput restartat (s time da je drugi put bilo zbog priključenja na domenu) a acer isto dva puta s time da je drugi put bilo zbog snimanja neke acer gluposti

Vjerojatno s uključenim SP-kom, kojeg ja nisam dobio na ultra super HP-ovskim strojevima (sarcasam off).

Stručnjak za odmaganje...
16 godina
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
g12356 kaže...

Ali podešavanje sistema na ta tri je jedino na Linuxu "potencijalno" beskonačno.Jer na Linuxu sa nešto znanja C-a i Assemblera možeš radit sve.Apsolutno sve.

A jesi ga i ti sad ispalio, jao...

 

Samo C i asm, jel? xD

C provides a programmer with more than enough rope to hang himself. C++ provides a firing squad, blindfold and last cigarette.
13 godina
neaktivan
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
1domagoj1 kaže...
g12356 kaže...

Ali podešavanje sistema na ta tri je jedino na Linuxu "potencijalno" beskonačno.Jer na Linuxu sa nešto znanja C-a i Assemblera možeš radit sve.Apsolutno sve.

A jesi ga i ti sad ispalio, jao...

 

Samo C i asm, jel? xD

Hebi ga neznam ništa od navedenog.

Stručnjak za odmaganje...
14 godina
neaktivan
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
1domagoj1 kaže...
g12356 kaže...

Ali podešavanje sistema na ta tri je jedino na Linuxu "potencijalno" beskonačno.Jer na Linuxu sa nešto znanja C-a i Assemblera možeš radit sve.Apsolutno sve.

A jesi ga i ti sad ispalio, jao...

 

Samo C i asm, jel? xD

  Glavnina...naravno mislim na kernel...

Ja sam Plavi zmaj.Form the future!Masa,društvo većina,''normalni'' su ništa bez onih pojedinaca koji ih čine.
Poruka je uređivana zadnji put sri 27.6.2012 21:48 (g12356).
15 godina
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
mario.L_hr kaže...

Windowsi i out of the box, ma nemoj me hebati. Jesi ti instalirao kakve windowse u zadnje vrijeme?

(...)

 

S Linuxom nakon instalacije dobiješ 90% potrebnih programa već gore i ne trebaš napraviti cijelo more restartova kad malo bolje razmislim ne sjećam se kad me je zadnji put, nakon updatea, sustav tražio da restartam računalo.

I dalje je jednostavnije čekati da ti se računalo digne iz restarta i samo nastavi instalacijski proces, nego slagati particije i datotečni sustav. Kod Winsa označiš, oću tu i točka. Kod linuxa barem moraš još swap dodati.

 

Da, kod Linuxa, s iznimkom browsera, dobijem, zavisno od distre, čisti bloatware...

 

Osobno, radije ću i cijeli dan potrošiti ali da imam one programe koji mi trebaju, nego da dobijem nešto što samo zauzima prostor i resurse, a nikada ga neću pokrenuti.

You can patch technical vulnerabilities as they evolve, but there is no patch for stupidity, or rather gullibility. - Kevin Mitnick
13 godina
protjeran
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
g12356 kaže...

Ali podešavanje sistema na ta tri je jedino na Linuxu "potencijalno" beskonačno.Jer na Linuxu sa nešto znanja C-a i Assemblera možeš radit sve.Apsolutno sve.

Ništa više ni manje nego što to možeš na windowsima i slično.

Wha one knows, we all know. What one learns we all benefit from. We are linux.
14 godina
neaktivan
offline
Razlog zašto korisnici ne vole Linux

A i windowsi se lako bloataju...nisu tu windowsi u nikakvoj prednosti.

Ja sam Plavi zmaj.Form the future!Masa,društvo većina,''normalni'' su ništa bez onih pojedinaca koji ih čine.
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
Bypass kaže...
g12356 kaže...

Ali podešavanje sistema na ta tri je jedino na Linuxu "potencijalno" beskonačno.Jer na Linuxu sa nešto znanja C-a i Assemblera možeš radit sve.Apsolutno sve.

Ništa više ni manje nego što to možeš na windowsima i slično.

Ma neću uopće komentirati ekipu kojoj s malo C-a je na linuxu nebo granica, a tipa problem pušača ili filozofa nisu niti čuli, a kamoli takve probleme išli rješavati u implementaciji kernela.

You can patch technical vulnerabilities as they evolve, but there is no patch for stupidity, or rather gullibility. - Kevin Mitnick
13 godina
neaktivan
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
Bukva kaže...

I dalje je jednostavnije čekati da ti se računalo digne iz restarta i samo nastavi instalacijski proces, nego slagati particije i datotečni sustav. Kod Winsa označiš, oću tu i točka. Kod linuxa barem moraš još swap dodati.

 

Da, kod Linuxa, s iznimkom browsera, dobijem, zavisno od distre, čisti bloatware...

 

Osobno, radije ću i cijeli dan potrošiti ali da imam one programe koji mi trebaju, nego da dobijem nešto što samo zauzima prostor i resurse, a nikada ga neću pokrenuti.

O čemu ti? Kad si zadnji put instalirao neku od Linux distribucija? Imaš cijelo more opcija za particije a imaš i opciju odaberi disk i klikni next. Za boldano mogu samo reći {#}. Vidim da nisi baš nešto informiran pa nema smisla nastavljati raspravu. Ti se drži svoga a ja ću svoga. Ograničiti se samo na jedno i ne dati šansu nečemu što je drugačije to ne razumijem.

 

Da se mi razumijemo koristim Windowse veći dio radnog dana (posao) i ne mislim da su isti smeće već dobar OS. Za doma mi ne trebaju Windowsi i ne vidim da mi je išta kompliciranije napraviti na Linuxu u odnosu na Windowse. Ali ipak uzmite u obzir da nisam Powe user već vulgaris domesticus.

Stručnjak za odmaganje...
13 godina
protjeran
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
Bukva kaže...

 

Da, kod Linuxa, s iznimkom browsera, dobijem, zavisno od distre, čisti bloatware...

 

Osobno, radije ću i cijeli dan potrošiti ali da imam one programe koji mi trebaju, nego da dobijem nešto što samo zauzima prostor i resurse, a nikada ga neću pokrenuti.

Da fuck? Kao u windowsima dok instaliraš ne slažeš particije. Izbor između datotečnog sustava ima samo prednosti.I swap ima svoje prednosti, primjerice kod kompresiranja memorije. Ali to je druga tema. Mada danas više nije ni potreban.

 

Bloatware? Zato windowsi kao ne bloatware sa istim programima troše 1Gb rama a bloatware od linuxa 300-400.

 

Što to točno u linuxu zauzima resurse a ne pokrećeš? Pa nije ti to windows da diže 300 beskorisnih servisa. Digne 2-3 ovisno o distribuciji. Primjerice gwibber i još neki se dignu (par Mb-a) u ubuntu-u. Strašno ubijanje resursa.

 

Mislim, sad ga stvarno lupetaš napamet sa ovakvim izjavama.

Wha one knows, we all know. What one learns we all benefit from. We are linux.
14 godina
neaktivan
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
Bypass kaže...
g12356 kaže...

Ali podešavanje sistema na ta tri je jedino na Linuxu "potencijalno" beskonačno.Jer na Linuxu sa nešto znanja C-a i Assemblera možeš radit sve.Apsolutno sve.

Ništa više ni manje nego što to možeš na windowsima i slično.

  Ali nemaš source kod,ja govorim o kernelu.

 

FIlozofija nije problem nego je rješenje,ili u najgorjem slučaju način da se izgubi malo vremena.

 

sorry na double postu.

Ja sam Plavi zmaj.Form the future!Masa,društvo većina,''normalni'' su ništa bez onih pojedinaca koji ih čine.
Poruka je uređivana zadnji put sri 27.6.2012 21:59 (g12356).
16 godina
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
Bukva kaže...

I dalje je jednostavnije čekati da ti se računalo digne iz restarta i samo nastavi instalacijski proces, nego slagati particije i datotečni sustav. Kod Winsa označiš, oću tu i točka. Kod linuxa barem moraš još swap dodati.

 

Da, kod Linuxa, s iznimkom browsera, dobijem, zavisno od distre, čisti bloatware...

 

Osobno, radije ću i cijeli dan potrošiti ali da imam one programe koji mi trebaju, nego da dobijem nešto što samo zauzima prostor i resurse, a nikada ga neću pokrenuti.

Cekaj, a primjerice kod jednog Ubuntua ne oznacis 'ocu tu i tocka' ili? Ponekad se zbilja pitam jel svo to silno slaganje particija i fs-a dolazi iz iskustva ili je ovlas procitano s neta? Instalacija jednog Ubuntua nudi tri opcije: automatski - vidi vraga, ne moras niti oznacit 'ocu tu i tocka', instalacijski proces OS-a se sam pobrine za to, side-by-side - pazi sad ovu foru, instalacijski proces sam detektira sve prisutne OS-ove na racunalu te na temelju toga instalira Ubuntu na najbolji moguci nacin - prtljanje po particijama i fs-ovima? Ne bas. Dapace, tehnicki vrlo napredan koncept. Te naposlijetku, rucna instalacija, gdje kako ti kazes 'oznacis ocu tu i tocka'. Brutalno komplicirano i tesko, nema sto...

 

Ne moras (odnosi se na boldani dio).

 

I dalje opet zauzima manje prostora od Windowsa... (drugi boldani dio)

 

Isto tako mozemo i okrenuti situaciju, mozes slobodno cijeli dan potrositi na uklanjanje onih programa koji ti ne trebaju ako te toliko veseli instaliranje/deinstaliranje programa.

C provides a programmer with more than enough rope to hang himself. C++ provides a firing squad, blindfold and last cigarette.
15 godina
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
Bukva kaže...

I dalje je jednostavnije čekati da ti se računalo digne iz restarta i samo nastavi instalacijski proces, nego slagati particije i datotečni sustav. Kod Winsa označiš, oću tu i točka. Kod linuxa barem moraš još swap dodati.

 

Da, kod Linuxa, s iznimkom browsera, dobijem, zavisno od distre, čisti bloatware...

 

Osobno, radije ću i cijeli dan potrošiti ali da imam one programe koji mi trebaju, nego da dobijem nešto što samo zauzima prostor i resurse, a nikada ga neću pokrenuti.

Kakve particije i datotečnin sustavi?

odabereš instalaciju, jezik, particiju i to je to jer danas swap nije potreban, ja imam ubuntu bez swapa.

 

Bloatware? nakon instalacije sve kaj sam instalirao je wine, vlc, chrome i ubuntu tweaks. to je sve, ako ne računam neke aplikacije instalirane u wine.

 

Zauzimaju prostor i resurse? pa daj mi reci kolko ima instalacija windowsa a kolko linuxa? s tim da kod win dobiješ samo os, a kod linuxa dobiješ sve kaj trebš i to besplatno.

 

nisam win hater, koristim ih na poslu, ali doma imam ubuntu s gnomeom i više mi ne treba, ali ako baš trebam windowse ( a nisam ih jako dugo) restartam komp i bootam u w8.

 

 

hobi:moj-android.net
15 godina
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
Bypass kaže...

Da fuck? Kao u windowsima dok instaliraš ne slažeš particije. Izbor između datotečnog sustava ima samo prednosti.I swap ima svoje prednosti, primjerice kod kompresiranja memorije. Ali to je druga tema. Mada danas više nije ni potreban.

 

Bloatware? Zato windowsi kao ne bloatware sa istim programima troše 1Gb rama a bloatware od linuxa 300-400.

 

Što to točno u linuxu zauzima resurse a ne pokrećeš? Pa nije ti to windows da diže 300 beskorisnih servisa. Digne 2-3 ovisno o distribuciji. Primjerice gwibber i još neki se dignu (par Mb-a) u ubuntu-u. Strašno ubijanje resursa.

 

Mislim, sad ga stvarno lupetaš napamet sa ovakvim izjavama.

Nema Bypass, nema prednosti ako ti se da izbor datotečnog sustava. Daj više si utuvite u glavu da Joži preko puta ako mu ponudiš ext2. ext3. ext4 je to nedostatak, a ne prednost - jer kaj bu on sad tu stisnul? Mičite si iz glave situaciju kad vi instaliravate OS, već dajte svojoj staroj da instalira Linux i Winse i vidi gdje će se bolje snaći.

 

Ono sa 1GB RAM potrošnje neću komentirati... Ozbiljno? Zar moram ti tu objašnjavati na koji način i zašto Winsi troše toliko RAMa i zašto je to, pazi sada - prednost. 

 

Prvo što mi pada na pamet što mi se gura pod nos u nekih distrama, a ne koristim je Gimp. Drugo je Inkscape. Trejće je Wine. Četvrto je Open Office. Oćemo dalje?

Zahebi, neću to. Radije ću se pol dana klat s Arhcom i da na kraju imam ono što hoću, nek da mi odmah nakelji gore stvari koji neću NIKADA upaliti.

You can patch technical vulnerabilities as they evolve, but there is no patch for stupidity, or rather gullibility. - Kevin Mitnick
15 godina
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
1domagoj1 kaže...

 automatski - vidi vraga, ne moras niti oznacit 'ocu tu i tocka', instalacijski proces OS-a se sam pobrine za to

Je,je,je, reci to GRUBu koji mi je devastirao RAID polje s SSDovima.

You can patch technical vulnerabilities as they evolve, but there is no patch for stupidity, or rather gullibility. - Kevin Mitnick
16 godina
odjavljen
offline
Razlog zašto korisnici ne vole Linux

Ne znam kako stvari stoje sa potrošnjom resursa u "klasičnoj" linux distribuciji ali win 7 sasvim pristojno rade sa 512 mega u office-face-youtube shemi...

 

Inače, tu moram spomenuti jedan kuriozitet. Svojim kćerima sam prije cca 2 godine išao osposobiti njihov dell optiplex komp (P4 1.6, 768 mega rama). Odlučio sam se na nagovor pajde iz firme staviti ubuntu. Instalacija prošla super, sve ok. Korištenje - koma! Divx-i jedva da rade, youtube ide u valjda 3 framea u sekundi, stroj se raspada od muke! Probam sedmicu - sve ok izuzev vrlo iritantnog problema sa driverom za grafu (BSOD pri gašenju). Vratio komp na XP i šljaka tako od onda. Uglavnom, ostao sam totalno zbunjen činjenicom da je jedan linux ZNATNO lošije radio na istom hardveru u odnosu na najnovije windowse. Ima itko objašnjenje?

Freak Show Inc.
 
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux

Jel možda igrom slučaja unutra bila ATI grafička ili tako nešto? Ili možda integrirana VIA?

http://nighthawk-software.blogspot.com/
12 godina
odjavljen
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
Friday kaže...

Ne znam kako stvari stoje sa potrošnjom resursa u "klasičnoj" linux distribuciji ali win 7 sasvim pristojno rade sa 512 mega u office-face-youtube shemi...

 

Inače, tu moram spomenuti jedan kuriozitet. Svojim kćerima sam prije cca 2 godine išao osposobiti njihov dell optiplex komp (P4 1.6, 768 mega rama). Odlučio sam se na nagovor pajde iz firme staviti ubuntu. Instalacija prošla super, sve ok. Korištenje - koma! Divx-i jedva da rade, youtube ide u valjda 3 framea u sekundi, stroj se raspada od muke! Probam sedmicu - sve ok izuzev vrlo iritantnog problema sa driverom za grafu (BSOD pri gašenju). Vratio komp na XP i šljaka tako od onda. Uglavnom, ostao sam totalno zbunjen činjenicom da je jedan linux ZNATNO lošije radio na istom hardveru u odnosu na najnovije windowse. Ima itko objašnjenje?

sorry ,ali win 7 ne radi dobro na 512mega 

on sam onda trosi skoro pa 500 i kaj ti ostane za face-office-youtube ?

 

http://x264blog.org/
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice