Razlog zašto korisnici ne vole Linux

poruka: 658
|
čitano: 207.367
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
goodye kaže...
.. Ali za svakodnevnu upotrebu, mislim da je Windows jednostavniji i manje "strasan" od Linuxa, pogotovo za neiskusnije usere.

 -nema strašnih oseva.. priče za djecu i hollywoodske hakere, os je os, apps je ono što juzer koristi, što vidi, bio to tetris, word, browser.. dok izgled i način rada ne ovisi o osu nego o appsu i programeru, tj isti su ili barem slični.. kao auti, mobiteli, tv uređaji, fižideri, pegle, pečnice.. ne bojimo se frižidera ili auta, nije strašno koristiti 'jaki' tv .. itd.

-sasvim drugi problem-pitanje je što je to juzer, prosječan ili kakvo korištenje.. npr postoji li prosječan korisnik? što to on radi? surfa ili gejma? oboje? piše u wordu? možda na poslu piše doma gejma itd..

-iskustvo? koristimo aute, nismo mehaničari, koristimo tv nismo električari, koristimo mikrovalnu, mobitel.. i korisnici smo, svega što nam je dostupno-praktično .. dok ponuda appsa ovisi o komercijali-interesu, npr sad svi imaju svoju app za lidl-glovo-mcdonalds-zet-parking.. na mobač-androidu i ios-appleu.. za win ili lin sporadično, dok recimo za sve imaš whatsup, pdf i sl. i radi 'isto' na svemu.. korisnik koristi dostupno i to je to.. ne bira mada misli da bira dok se iskustvo svodi na osobni izbor, boje auta-čarapa, sladoled ili naviku pa netko jede ćevape s lukom a netko pizzu.. ili ovisno o dostavi-kvartu izabere ono drugo recimo zbog gužve ili radnog vremena..

-os? .. meni je os samo os, svaki je ok-savršen, radi.. a ovisno što treba raditi, to radi apps, os je samo host-servis-nakupina koja drži hw-drivere kao i kućište.. :)

-kako biramo kućište za računalo? po boji, izgledu.. ne po osu, ne po driveru, ne po appsima dok će možda izgled-boje biti recimo gameski-turbo recimo crveno ili zelene boje ako si radeon ili nvidia fun.. :) možda odluče boje ledica koje blinkaju.. :) približno toliko utječe i os na izbor korisnika, tj nisam ja izabrao npr android os, nego moram koristiti mobitel a prije par desetljeća je nokia propala i tad su dosšli smatrphoni-android.. nisam ja birao nego biz-tržište-stanje-ponuda.. a sad zbog recimo mbankinga moram, izbor? .. prije bi otišao pecati :))

 

Entry Point kaže...
.

..Dok se Windows laptop upgrade-a, 12339 puta restarta ..

 

 -ah, slatko.. :) no onak, pogrešno, zadrto-dogmatski.. mi-oni, dinamo-hajduk.. pa ne može ni biti drugačije, tj uvjek su oni drugi krivi-loši i sl. .. realnost s tim nema neke veze.

 

Punti kaže...
.

 

 

 I dalje se veselim ovakvim komentarima... ..

 -sumarum, da, slatki su, tj ispada da u jednom navijam za lin u drugom za win.. :) pri čemu ''jedino ja imam pravo'', objektivan i sl. epiteti..

.. no fascinira kako 'ona druga strana' o prvoj strani zna sve, zna što je najbolje-nevalja.. mada je na drugoj strani i time zapravo nema iskustvo one prve-druge koju kritizira-osporava ili što već.. slatko :)

-kako tad zna za tisuće restartova ili težinu bilo čega, instalacije neke app.. tj takvim pisanjem više otkrivaju neznanje korištenja onog durgog osa kojeg kritiziraju, jer da ga koriste tad bi znali da je promašeno-pogrešno.. no puntiju to ne smeta da bi svaki put istaknuo upravo to kao bitnu razliku, kriterij.. ono, wtf, čak da je 'citiram' :) 12339 restartova, pa što? .. instaliraš, podesiš, radi.. sve zajedno traži cca 30min do par sati ovisno što se sve želi instalirati-podesiti i to je to.. pri tome treba li jedan ili više restartova je kome bitno? puntiju ili korisniku? kakve veze argument o 12339 restartova ima u recimo izboru osa ako je stvar izbora (kojeg ne određuje recimo potreba-apps...).. kad pečem odojka brojim li koliko puta ga treba okrenuti na ražnju ili rezultat? odnosno, što ako je taj broj 3 ili 6? što se bitnog mijenja ako je to u proceduri instalacije i ako nakon tog računalo-sys radi ono što korisnik treba-želi? što je važno, instalalcija ili korištenje? .. montaža kuhinje je stvar stolara-majstora, nije jedostavno, dan posla ako je sve pripremljeno + odgovarajuće znanje-alat.. dok će kuharica-kuhar koristiti.. u čemu je razlika za računalo i korisnika? Kako je bbroj restartova postao kriterij izbora osa ili nešto po čemu punti ocjenjuje da je lin bolji od win? .. slatko, no ostaje mi nejasno, kriterij.. no da, vesele (ili rastužnjuju, jer ostaju isti, mada se sve ostalo mijenja..).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
10 godina
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
Punti kaže...

 I dalje se veselim ovakvim komentarima... korisnik bi se lupao nogama u guzicu od sreće kad bi vidio da mu je Ubuntu instaliran (inače instalacija windowsa 11 otprilike jednako traje, nema 12339 restarta). Za to vrijeme, instalacija aplikacija na win11 - ako pri tom misliš na Office (jer iole ozbiljniji rad sa Libre koji dolazi u paketu nije realan) ne traje vječno, a osim njega ne vidim neku deltu  u odnosu na paket koji ti dođe sa Ubuntuom. 

 

Šalu na stranu - ja osobno koristim razne distribucije Linuxa po virtualkama i po SVOJIM računalima i cijenim ga, ali da bih ga preporučio Mirjani iz ureda, bivšoj, sadašnjoj ili kćeri, ne bih. Nije to to, iako ga onaj koji ga zna koristiti, može koristiti za šta god. A Office, Adobe, podrška egzotičnog hardvera i gaming (fala nebesima, nešto se ipak pomaklo za gaming) su neki od razloga zašto popularnost ne raste.

 Windows se brat bratu minimalno 2 puta treba restartat ako nije up to date. Pogotovo ako kupuješ sa pre-instaliranim OS-om.

 

Libre je sasvim dovoljan za 90% "ozbiljnog" posla. Nekompatibilnost Office formata sa standardima je neka druga tema.

 

Bold: Kao što rekoh. Komfort zona. Ne daj bog da se netko uči nešto novo. Ja sam svojoj ženi instalirao Ubuntu na laptop, za 2-3 dana ju nije bilo briga što ima kad je naučila gdje je što. Browser, muzika, torrenti, dokumenti itd. Nedavno sam joj uvalio macbook, prihvatila ga je od prve. Prije 6 mjeseci sam ju prebacio na iPhone koji nikad nije imala, nikakvih žalbi ili problema. I ne, ne radi u tech-u štoviše profesor hrvatskog jezika je.

 

Adobe, hardware i igre nisu krivica linuxa nego proizvođača i izdavača. A sad što je egzotični hardware, ne znam, ali ako je egzotični znači da ga 99% ljudi ionako ne koristi, pa ne utječe na popularnost.

 

No na kraju da dodam, popularnost itekako raste iz godinu u godinu. Ne tako davno je bio na 2% sad je preko 4%. Što nije mali skok. I linux community ne očekuje da će osvojiti desktop svijet. Niti ih je briga. Jedino što želi da se 3rd party izdavači i proizvođači malo potrude, pa da ne trebaju biti vendor lockani od mega korporacije.

Osobno 20+ godina radim isključivo na linuxu. Prošao sam sve probleme i gluposti, do danas kad su distribucije ispolirane i ugodne za koristiti. I svaki puta kad mi dođe neki Windows fanatik s nebulozama kako je sve u terminalu i kako je teško, nasmijem mu se grohotom u lice.

 

p.s. Mislim da nisam jedno 5-6 godina napravio clean install OS-a. Štoviše, OS mi je čak prebacivan s diska na nove diskove samo da ne trebam clean install raditi

 

p.s.s. Izračunao sam, točno 5 godina prošli mjesec.

Nadglednik dina
10 godina
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
ihush kaže...

 Sarkazam prijatelju, sarkazam.

 

Ostalo ne mogu čitati.

Nadglednik dina
Poruka je uređivana zadnji put uto 7.5.2024 17:32 (Entry Point).
16 godina
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
Da se ogradim od nekih mišljenja. Nisam siguran jesam li dobro shvaćen, ali ja nisam protiv Linuxa, dapače, što se mene osobno tiče volio bih da je više zastupljeniji.

Meni na kućnom laptopu ne paše iz razloga što sam naveo, ne podržavanje OneDrive prvenstveno zatim ostatka office paketa.

Na poslu imam 2 virtualke koje se vrte, jer windows nije sposoban uraditi nešto što mi treba.
Furam raspberry sa nekim cli only linuxom kao media player.

Iako nikad nisam prešao na Linux zaozbiljno, nisam protiv njega.

LIFE IS SHORT, WORK HARD, PLAY HARDER, PRAY HARDEST
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
goodye kaže...
Da se ogradim od nekih mišljenja. Nisam siguran jesam li dobro shvaćen, ali ja nisam protiv Linuxa, dapače, što se mene osobno tiče volio bih da je više zastupljeniji.

Meni na kućnom laptopu ne paše iz razloga što sam naveo, ne podržavanje OneDrive prvenstveno zatim ostatka office paketa.

Na poslu imam 2 virtualke koje se vrte, jer windows nije sposoban uraditi nešto što mi treba.
Furam raspberry sa nekim cli only linuxom kao media player.

Iako nikad nisam prešao na Linux zaozbiljno, nisam protiv njega.

 Pa meni je onedrive radio super na linuxu

Nist drugacije nego na win

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
10 godina
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
goodye kaže...
Da se ogradim od nekih mišljenja. Nisam siguran jesam li dobro shvaćen, ali ja nisam protiv Linuxa, dapače, što se mene osobno tiče volio bih da je više zastupljeniji.

Meni na kućnom laptopu ne paše iz razloga što sam naveo, ne podržavanje OneDrive prvenstveno zatim ostatka office paketa.

Na poslu imam 2 virtualke koje se vrte, jer windows nije sposoban uraditi nešto što mi treba.
Furam raspberry sa nekim cli only linuxom kao media player.

Iako nikad nisam prešao na Linux zaozbiljno, nisam protiv njega.

Sada sam si uzeo stariji thinkpad za sidejobove sa namjerom da instaliram linux (I use Arch BTW) na njega. 

 

Ne samo da sam onedrive natjero, nego radi i o365 mailbox preko evolution-ews

16 godina
offline
Razlog zašto korisnici ne vole Linux

Linux za na desktop !

 

To vam je drugovi moji za likove koji imaju komandni centar u podrumu ili suterenu kuće svojih staraca.  Može i za IT sado mazo ljubitelje, pa to još podigneš i na višu potenciju sa nekom rolling distrom da imaš svaki tjedan šta raskapati i slagati po OS kad ti update nešto polomi. Instaliraš, ili bolje reći kao većina kreneš instalirati Arch, dok se za svaku krivu stvar koju napraviš bičem kažnjavaš po leđima. 

 

 

Linux OS je za po doma OK, ali nije za prosječnog korisnika, čak ni one koji se kao nešto kuže u kompove, kad kažem kuže onako, znaju browsati po netu, googlati, otvoriti mail, nešto osnovno u wordu i outlooku, excel ne, znaju instalirati windoze i piratiziranu igru, ono, power useri, barem u svojim glavama. Tko se ne voli zafrkavati konfigurirajući i krpajući OS, Linuxa se mora kloniti, a to je većina desktop korisnika. Čak i etablirane distre imaju problem sa osnovnim konfiguriranjem hardvera, egzotičnog tipa, recimo nvidijine grafe gtx 1650s, ili generičkog realtekovog audio čipa na asusovoj matičnoj.  Tipa, instalira ti po defaultu generičke open source drajvere bez pitanja, a onda kod slijedećeg bootanja baci izbor za orginalne nvidijine drajvere, upikneš kvačicu da može, instaliraju se oriđiđi drajveri i onda se kod sljedećeg bootanja pokolju sa onim generičkim drajverima koji OS nije sam deinstalirao  ili nema zvuka i ne pomaže ništa osim terminala i lutanja po forumima. Ne može se očekivati od prosječnog korisnika da se sa tim zafrkava.I onda za šećer na kraju, uspoređujući sa windozama na linuxu imaš doslovno par igara koje rade, a maltene sav ozbiljan software za windowse nema na linuxu pandan, mislim ima ako ima, i onda je to nekakva jadnija alternativa, a dobro da je uopće i ima obzirom da je besplatna.

 

Nemojte me krivo shvatiti, ja bih volio da je Linux dektop riješenje zamjena za windows, ne volim ja kapitalizam i korporativne ciganije, tako da mi je open source drag i volio bih da se svi prešaltamo, ali što ćeš kada novac pokreće svijet. 

 

 

 

Nije Linux žvaka za Windows seljaka. 

Svaki politički sustav je idila.A idila je po svojoj prirodi svijet za sve.Stoga oni koji ne žele živjeti u toj idili, su negatori idile kojima je mjesto u zatvoru.
Moj PC  
2 3 hvala 0
10 godina
offline
Razlog zašto korisnici ne vole Linux

Kao komentar na ovaj gornji post.

Ja fakat ne kužim ekipu koja misli da je Arch nešto težak za instaliranje. Wiki od Archa je dosta detaljan i ako ga pratiš nije nešto težak za instalaciju.
Također retardacija je misliti da si neka veličina ako instaliraš Arch. Ti si onda  "guru" u svojoj glavi, a realno svaki 10 godišnjak to može napraviti prateći upute..
Smiješ staviti "Viši referent za lik i djelo Arch Linuxa" u CV i pljuješ u generalnom smjeru svih n00b-ova koji koriste skriptu za instalaciju.
Kao da smo u vrtiću.

Previše ekipe brije na elitizam sa linuxom.

Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
Ja, primjerice, trenutno ne volim Linux jer kad vrtim distribuciju s USB memorije, online video radi super, a čim ga instaliram na SSD i updateam sve i restartam PC, online video je negledljiv (frame dropova kao u priči).
Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
Baotica kaže...

Linux za na desktop !

 

To vam je drugovi moji za likove koji imaju komandni centar u podrumu ili suterenu kuće svojih staraca.  Može i za IT sado mazo ljubitelje, pa to još podigneš i na višu potenciju sa nekom rolling distrom da imaš svaki tjedan šta raskapati i slagati po OS kad ti update nešto polomi. Instaliraš, ili bolje reći kao većina kreneš instalirati Arch, dok se za svaku krivu stvar koju napraviš bičem kažnjavaš po leđima. 

 

 

Linux OS je za po doma OK, ali nije za prosječnog korisnika, čak ni one koji se kao nešto kuže u kompove, kad kažem kuže onako, znaju browsati po netu, googlati, otvoriti mail, nešto osnovno u wordu i outlooku, excel ne, znaju instalirati windoze i piratiziranu igru, ono, power useri, barem u svojim glavama. Tko se ne voli zafrkavati konfigurirajući i krpajući OS, Linuxa se mora kloniti, a to je većina desktop korisnika. Čak i etablirane distre imaju problem sa osnovnim konfiguriranjem hardvera, egzotičnog tipa, recimo nvidijine grafe gtx 1650s, ili generičkog realtekovog audio čipa na asusovoj matičnoj.  Tipa, instalira ti po defaultu generičke open source drajvere bez pitanja, a onda kod slijedećeg bootanja baci izbor za orginalne nvidijine drajvere, upikneš kvačicu da može, instaliraju se oriđiđi drajveri i onda se kod sljedećeg bootanja pokolju sa onim generičkim drajverima koji OS nije sam deinstalirao  ili nema zvuka i ne pomaže ništa osim terminala i lutanja po forumima. Ne može se očekivati od prosječnog korisnika da se sa tim zafrkava.I onda za šećer na kraju, uspoređujući sa windozama na linuxu imaš doslovno par igara koje rade, a maltene sav ozbiljan software za windowse nema na linuxu pandan, mislim ima ako ima, i onda je to nekakva jadnija alternativa, a dobro da je uopće i ima obzirom da je besplatna.

 

Nemojte me krivo shvatiti, ja bih volio da je Linux dektop riješenje zamjena za windows, ne volim ja kapitalizam i korporativne ciganije, tako da mi je open source drag i volio bih da se svi prešaltamo, ali što ćeš kada novac pokreće svijet. 

 

 

 

Nije Linux žvaka za Windows seljaka. 

Je li ti bilo komplicirano za svaki spomen Linuxa dodati "na desktopu", "za po doma" i pridjeve koji stavljaju Linux u isto tržište s windowsima?

To je nešto kao Windowsi za mobitele, Iot Windowse, Home automation windowsi,  ...

 

Imam linuxe na desktopu,

još i to što je linux besplatan, odlična ponuda programskih alata, emulatora, i ostalih open source projekata.

Ponekad je i korisno da svaku radnju možeš automatizirati, ako ju izvršiš iz komandne linije, tome i računala služe, za automatizaciju, amplifikaciju,  i sl.

 

Da, volio bih i nekad probati i neke profi alate na profi windowsima, ne sumnjam da ima vrhunskih softwera ali i $$$ koštaju vrhunski.

jedina mana kod njih je , propadne kompanija, gasi se cloud, ugasit će se i tvoja tvrtka koja koristi taj softver.

 

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 20.6.2024 3:17 (gpd).
16 godina
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux

Ma cak se ne mora niti ugasiti, dovoljno je da ti promijeni licencne uvjete.

Instalirao sam Opensuse Microos na Lenovo Thinkpad X1 tablet, trajanje baterije (nakon dodatnih podesavanja, naravno) sa 3-4 sata skocilo na 5-6. Puno ugodnije sucelje za touch od windowsa, kao i perfomanse.

Istina, trebalo je malo truda u koristenja terminala, ali jbmu sve, pa valjda svatko ima dovoljno mozga za kopipejstat naredbu s neta?!

Ne kuzim taj strah od konzole u 21. stoljecu.

Osim na laptopu, linux vrtim na homemade NAS-u, homeserveru i Raspberry Pi-u. Niti se bavim informatikom profesionalno, niti imam zavrsen faks, samo se ne userem kad moram uloziti malo truda za nesto istraziti, procitati i isprobati.

Prije bi se mogli reci da osoba koja ne moze ovako nesto sama sebi postaviti je lijena indolentna konformisticka guzica, nego da sam ja neki natprosjecno inteligentan tip.

 

Gledam te!
9 godina
offline
Razlog zašto korisnici ne vole Linux

Ja i na win preko powershella si pogasim i obrisem hrpu gluposti koje dođu sa windowsima

I stavim samo security update 

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
Moj PC  
2 0 hvala 0
8 godina
offline
Razlog zašto korisnici ne vole Linux

Ja se evo navi(u)ko na Linux, i sad sam godinu dana privatno na Manjaru i poslovno na Ubuntuu. I sve što radim pokušavam najprije na Linuxu, jer mi je geek-gušt.

Ali da ima problema, ima itekako. Komandna linija kolko god bila fora, ima nekih komandi koje rade nemam pojma šta i potrebno je dublje razumijevanje OS-a ako se ne želi copy pasteat bezveze i sa neželjenim posljedicama.

Softver tipa Davinci Resolve, iako nazivno podržava Linux, radi dreka, izgubio sam bar tjedan dana pokušavajući ga natjerati. Na kraju će mi raditi na Macu

Ali da ima budućnost, ima itekako, pogotovo za ljude kojima je maksimalni domet surfanje, kad istekne podrška Windozama 10, ja ću ih prvi prebacivati na neki Mint isl a da to neće ni skužiti.

Ako trebaju dokumente, tu se stvar već malo komplicira, jer to često zna podrazumijevati i upotrrebu printera, a onda može biti veselo.

Moj PC  
2 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
EricCartman kaže...

..

Softver tipa Davinci Resolve, iako nazivno podržava Linux, radi dreka, izgubio sam bar tjedan dana pokušavajući ga natjerati. Na kraju će mi raditi na Macu

Ali da ima budućnost, ima itekako, pogotovo za ljude kojima je maksimalni domet surfanje, kad istekne podrška Windozama 10, ja ću ih prvi prebacivati na neki Mint isl a da to neće ni skužiti.

Ako trebaju dokumente, tu se stvar već malo komplicira, jer to često zna podrazumijevati i upotrrebu printera, a onda može biti veselo.

 -nije ništa 'nazivno'.. radi, .. +''ali'', uopće nije problem os, dodaj i win u tu priču-problem.. problem su vlasnici, sony+adobe i čitava industrija, koja se temelji na zamp-copyrihtu (logično) i tog se drže, pa sama ovisnost o hires-pro kodecima onemogući bilo što alternativno.. i na kraju svi završe na macu.. .. i to se neće promijeniti, jer tako je već godinama pa ako do sad nije, bez neke 'jače naznake', neće ni 'sutra'..

-jedan od 'sporednih' problema, npr ext-storage diskovi, za mac-fs, može ext3 ali petljanje s inodama, skraćeno, distribucija-projektor ne radi ili šteka-cuka.. dok recimo s paragonom kreirana particija radi i korisit se za win juzere, no mora biti komercijala-licenca (jer bez licence u toj branši ne može..) pa tad imaš i paragon, uz hrpu sličnih takvih primjera-dodataka i sve to obnavljaš godinama jer licence isteknu ili ti stara od win-xp-7.. ne radi danas itd.

-cuda je nvidia.. nije problem os, nego vlasništvo, licence.. i nije isto kućni ili profi korisnik, piraterija + kompatibilnost jer đabe sve ako na kraju priče ne radi u produkciji ili prezentacija za job crkava.. a zbog licenci ni hakntoš nije opcija.

 

-najmanje je stvar osa, više interesa-vlasništva .. a tad opet nema razloga vjerovati da će 'sutra' biti drugačije, dok je prije par godina eu projekt 'jednakih-digitalnih građana..' blokiran, nema jednakosti za distribuciju-prava, ostaje do daljenjeg po starom jer je audio-vizualni lobi jak.

-posljednji primjer, jer mac više nije 'pc' (x86).. i sad je 'želja' odlaska s mac-a tih juzera jaka, žele na win ili lin.. zapravo boli ih kiki za os, žele kutiju koja radi, brzo-stabilno.. a to je sad novi i9-sere.gen.14.. i fičeri ispod haube, uz korištenje igpu-a, intelice-gpu-xe-arc i naravno nv-cuda kao i nvenc-decodera.. što traži i odgovarajuće drivere a to je tad win, jer postoji wintel.. tj da je mac x86 tad bi bio mac.

 

-kao btw.. umjesto 'egzotike', za kućno korištenje, svakako preporučam kubuntu ili bilo što na kde.. dok je arch za mazohiste, uz podsjetnik, linux je jedan, distre su nakupine softa po nečijem ukusu-izboru i u pravilu dobre no ovise o tom guru-želji-izboru kao cilju.. npr nekad je suse bio kao uredska distra, za uredske juzere.. dok za takve juzere recimo e-banking i čitači (vrijeme prije mobitela-mbankinga-tokena..) je praktički samo ubuntu bio pod supportom i to polovično.. doba dok je i win-ms-ie bio 'standard' .. sad je to chrome-browser, os postane sporedan, uređaj kao čitač kartice se više ne koristi nego mobitel kao token.. i sad više nije važno računalo-os, nego mobitel.

-do te mjere da je ms-ov roadmap od naredne godine krenuti u gašenje softa, osa.. primarno na usluge-cloud, plaćaš imaš, ne plaćaš nemaš.. os kao glupi terminal, browser ili browseros.. ih ne zanima, nego online-cloud a ako netko treći želi supportati i krpati os kao linux distru ms mu to prepušta.. đabe vs novac.

-no uz sve to, ne mogu na lin kao riješenje za davinci juzere, moram na win .. kao što u drugim branšama to ovisi o poslu, adobe-acad.. nema lin.

 

-driveri nisu problem za printer i sl. no za ovakve appse i performanse su važni, dok open-free zajednica ne može biti brža tj treba vrijeme više mjeseci dok se nešto napravi a kašnjenje eliminira iz izbora jer i tih pola godine treba raditi dok već iduće ide novi ciklus-runda od početka i kašnjenje ostaje u ciklusima isto.. pa za složiti najnoviji hw imaš problem drivera-supporta jer wintel ima svoje interese i svaki biz svoje, dok adobe, apple, sony, ms, .. svi imaju licence, vlasništvo nekog dijela.. i koriste ga. .. branša koja ne može bez licenci, ne može ni pištati protiv vjetra, nema izbor..

-npr freekodeci.. postoje, no tad moraš rekodirati da bi mogao raditi, tj ni davinci ne smije protiv uvjeta vlasnika.. i zato to ne radi, zabranjeno, ne zato jer ne bi moglo.. a tad pošto svi koriste mac-sony (kamere) tad pišanjem protiv vjetra ostaneš popišan, može ali radiš dupli posao konverzije jer moraš biti kompatibilan i nije važno radi li na tvom računalu nego na distribuciji.. naravno, radilo bi i bez duple konverzije, no to brani vlasništvo-licenca..

 

-os? samo dio softa.. distra je samo nakupina softa, manje-više dobra-zgodna i radi outofbox.. no ništa više, nije čarobni štapić, ponajmanje za velike interese biznisa.

-posao, app-soft koji se može birati, npr kao browser, ima izbor, može lin, no specifični ovise o licencama tj ograničenima koje vlasnici postave, kao trčati bez jedne noge, beskorisno, pogotovo u takvom bizu gdje je cijena win licence sića-kikiriki, platiš-radi.. no upravo to ms sad mijenja, napušta, tj ms ne želi više prodati jednokratnu licencu, nego želi mjesečnu-godišnju pretplatu.. i dobit će, jer lin u nekim poslovima nije alternativa, tj nije os nego ostatak-vlasništva-interesi... npr kao i to da acad ne želi napraviti linux verziju.. a paradox, ms kao protivnik (os-win) je taj koji se širi na lin, tj ms sad želi da juzer pređe na lin, olakšava mu, radi alate-soft, av, mso365.. jer mu je po tom planu nevažan os, važno da juzer može online i platiti cloud uslugu, tj umjesto da lin bude winkiller, bit će win-šljaker za đabe dok će ms i dalje zarađivati bez troška održavanja-razvoja osa i supporta..

 

-resolve je suprotan primjer, od početka nude sva tri osa-platforme, win-lin-mac.. (kao i hw-opremu, svake godine se prepolovi cijena, da ih nema možda ne bi ..), no ni tad ne pomaže linuxu, jer nije samo app, nije samo os, nego i licenca, dok vlasnici ne dozvoljavaju. (točka).

 

-ms je odustao od svog ie browsera, koristi chrome.. ako juzer korisit chrome, boli ga kiki za os, win-lin-mac + android (mobač).. radi, sufra, gleda filmiće, radi banka.. a što je android? .. pa derivacija lin, kao i sam macos ili sony-pleyka.. dok je win povezan precima kao daljni rođak, no isti korjeni, sve je to samo soft, interes-vlasništvo je ono što određuje što-kako dok je privid izbora samo privid, kao izbor fordovog auta-boje, može bilo koja (pod uvjetom da je crna).. :)

 

-preporuka, kubuntu.. ne arch, ne debian (koja je temeljna distra).. tj juzer koji ne zna što izabrati ide na ubuntu, kao glavnu distru uz dobar support, za sve ostalo treba dobar razlog, hobisti, entuzijasti.. oni koji biraju 'za sebe' nisu relevantni po tom kriteriju preporučiti ostalima.. jedino sam 'ja' :) .. relevantan, preporukom kubuntua, .. jer to je plasma-kde, moderni frontend gui (video manager), koji koristi mogućnosti gpu-hw.. ono što danas traže svi, npr browser... i tad je jedini kde gui koji mogu preporučiti tj ubuntu+kde a to je kraće kubuntu, tj nije to moja preporuka po mom ukusu nego je to generička preporuka za generičkog juzera danas dok bez adekvatnog hw-a kao gpu, se preporuča bazična distra ubuntu.

-sve ostale, manjaro i sl. mint, suse, .. može, pogledajte, probajte.. birajte, to je kao sladoled, tek kad probaš znaš koji ti je bolji dok svaki treba probati, ne govoriti prije nego se proba.. dok mladi 'haker' klasa juzera misli da mu treba kali ili rh ..

-no, linux je samo jedan, kernel.. ostalo su frontend-apps i pripadajući gui-dllovi koji se brinu o prikazu-interakciji, bilo kao klikajuća app ili terminalski .. i zato su za sve primjere-support terminalski primjeri, koji su manjeviše isti na svim distrama, dok bi se u gui frontendu razlikovali jer je svaka app 'različita' npr ergonomija-design.. razni playeri mp3ca, arhiveri, browseri.. rade isto, čak i međukompatibilno, no izgledaju različito kao što možete imati različite theme-izgled i raspored desktopa, menija, gnome 2-3.. itd.. tj win juzerima je to izgled xp-a, 7, ... i startmeni win8 (koji je kopija tadašnjeg ubuntu-12).. aktualni w10, dok u w11 ms gura prema izgledu macosa s centraliziranim startmenijem.. ono, neš ti razlike položaj ikona-menija ili nijansi.. no ta razlika, gdje se što nalazi, ergonomija i navika su važne.. npr da u autu netko promjeni mjesto žmigavaca i stavi ih recimo na mjenjač.. navika i smisao...

 

-jedan post spomene podešavanja... i trajanje baterije, da.. ako više stvari radi, troši više.. ako se isključi-podesi, može trošiti manje i time duži rad na bateriji.. no to je kriterij samo za laptop klasu tj bateriju, ne za desktop koji je spojen na struju.. dok je nasuprot recimo WS ili gaming klasa upravo tad nije kriterij potrošnja-trajanje baterije nego performanse.. može li se podesiti? može, ovisi što juzer želi.. no nije dobar primjer jer to jednako vrijedi za sve oseve, uređaje.. za sve oko nas pri čemu volimo svoj kriterij postaviti tako pravilo mada je samo osobni i netko drugi će trebati-željeti nešto drugo, treći-četvrto :) ..

-win os izuzetno dobro barata s hw resursima.. ne troši ih nego korisit-daje.. kao agresivan keš-ram.. tj 'višak' rama se pametno koristi dok bez tog besposleno-beskorisno stoji prazan.. a laički juzer može to uzeti kao loše jer 'vidi da mu os troši ram'.. tj problem je u brkanju riječi-značenja 'troši' ili pametno koristi.. + ako zatreba os će dati bilo koju traženu količinu appsu, pa i više nego što hw ima, swap.. tj nije ms i win bez razloga dominantan desktop os, .. a s jednakim razlogom je android dominantan na mobitelima, tj vlasništvo-interesi.. dok je u toj usporedbi win-lin kao i hw-x86 komponente generički, mac-hw i macos su jedan proizvod, kao i ios-ajfon-mob.. tj nije složenac-zdelanac raznih komponenti koje os-driver treba spojiti u cjelinu nego je takav izašao iz tvornice, uređaj.. pleyka, upališ-radi, kao i mobitel.. a tu je win-lin underdog, jer su generički samo os-soft, ne računalo-uređaj komplet i kao što distra može biti za neku namjenu ili podešena-profilirana-tunirana, kao sportski auto za trku.. problem je što je to tad podešeno za taj task, traktor za trke ima drugačije gume, nema plug.. takav trkači traktor je tad brz ali ne radi kao traktor osnovnu funkciju oranja i sl. .. pri čemu bi motor bilo kojeg vozila mogli usporediti s osom, tj motor teoretski može biti isti u autu, šleperu, busu, traktoru, bageru.. dok se ostatkom kao mjenjač-prijenos radi razlika ovisno o tasku.. ili kao što ciglom ili lego kockicama možemo složiti bilo koju kuću-oblik, zgradu, most.. jednom kad se sazida ne mijenja se tj most ne postaje neboder-kuća mada su cigle-legići isti dijelovi. u takvoj usporedbi arch = cigla .. tad ga ni ne moramo nazvati osom ili distrom, jer ni kupljene cigle na paleti ne nazovemo kućom.. možda postane kuća, možda nešto drugo ili ništa tj arch previše ovisi o juzeru-znanju naravno i o cilju, pri čemu samo oni koji znaju mogu doći do cilja, ostali ni slučajno tj igrajte loto bolje su šanse..

 

.. kriterij, moj-tvoj-nečiji.. kao i prosječni juzer.. su rastezljivi pojmovi, nejasni, nedefinirani, neusporedivi.. za svaki posao postoji odgovarajući specijalizirani alat i to je tad za taj posao najbolje, no istovremeno je ograničen za bilo što drugo, gedora ne može ništa drugo, ne može zabiti čavao, čak ni drugačiji tip šarafa.. univerzalni švicarski nožić je najgori alat ali je univerzalan, za priručnu pomoć, bolje nego ništa.. i kao da sad svim majstorima nedefinirane struke kažemo da pribave švicarski nožić za posao.. ćevapi-burek, može ih rezati, može otvoriti pivu, može zavrnuti neki šaraf, može rezati nokte (škarice) i turpijati ih.. no to je najgori alat za bilo koji posao, mada će statistički izgledati kao najbolji tj treba znati čitati podatke-statistiku i što je prosjek pa tako i prosječan juzer ili potreba, upotreba.. npr surfanje, gejmanje, poslovni banking, teži taskovi rada video-acad-grafika.. ili tipkanje u wordu i igranje testrisa, pri čemu je tetris igra kao i cryza, no nisu isti uvjeti-zahtijevi i zajednička im je samo klasifikacija 'igre'.. manje sličnosit nego šarafciger-čekić-škarice..

 

-kako možemo nekome preporučiti npr auto ili mobitel, tv, jelo-hranu..? približno znamo potrebe-želje.. npr netko voli slanu-masnu hranu, ponudimo šunku.. ne celer. Trebaš auto za prijevoz tereta ili smartića za pakring.. gamer bira novu grafičku i za raspoloživ novac želi 'najjače' optimalno, pa bira amd-nvidia.. i ako uzme jaču, treba i napajanje itd.. a nije da ne želi jaču, no novac i sl. kriteriji pa do tog koliko je veliko kućište postojećeg (ako gpu ne stane po dužini ili nema slobodan utor ili napajanje..).. tj želje i ono što na kraju izaberemo ne mora biti najjače-željeno, nego je često kompromis + a tek unutar tog neki izbor, koji se često svede na izbor 'boje' tj stvar koja u biti nema utjecaj na mogućnosti, tj imamo li crvene-zelene-plave-bijele aute, čarape, kućišta, frizuru.. ne mijenja skoro ništa, tj samo izgled, kao izgled guija-ikone-desktopa ili ergonomiju rasporeda pa je nešto zgodno ili nespretno uz naviku koja je važna u tom kriteriju itd..

-zato, kubuntu.. ne 'egzotika'.. tj pitanje je u koju grupu koji juzer spada, gamer je i tetris i cryza, rad je i word tipkanje i davinci, baterija je kriterij samo onima koji nisu na struji itd.. i zato, svatko treba za sebe izabrati, uz problem, juzer bez iskustva ne može znati što izabrati, jednako kao što ne može znati koji sladoled mu je bolji dok ga ne proba.. a oni s iskustvom već imaju svoje navike i subjektivno će naginjati toj strani (osim 'ja') :)

-kao i problem da početnik-juzer kad pita ili čita temu.. kako mu odgovoriti ako ne navede sve potrebne kriterije za njegove potrebe.. npr slijepa-slabovidna osoba ili netko s cnc glodalicom za klesanje kamena.. treba li netko neki os ili funkcionalno računalo-uređaj? .. najmanje os, tj u idealnom svemiru uopće ne bi postojala tema osa, upališ-radi.. kao startrek. .. no realnost je i biznis-interesi, vlasništva-licence. ne samo može li se nešto, nego smije li se a tad i problemi koji postoje samo iz tog razloga, umjetni, no tu su i ne mogu se izbjeći pa tad kao davinci jednostavno nije opcija linux nego mac, koji sad možda otpadne (vidjet ćemo..) i ostane win, koji po planu neće dugo.. ne bi me iznenadilo da kroz koju godinu mobač preuzme glavni dio editiranja-appsa kao verzija za android-ios, dok će ostatak biti samo periferija kao ekran-nas-mreža-mixpult itd.. tj ako iz jednadžbe izbacimo snagu, teoretski već danas i mobač to može pa ostaje 'samo' da resolvo napravi i tu verziju za mobač platformu.. no fizička ograničenja (time i logika) kažu da neće u tom smjeru ići, bar ne u srednjeročnom planu..

 

-hoćemo li svi preći na android-os? .. os je samo os, dok po huaweiju vidimo da ni free-open nije bez kontrole-interesa-vlasništva.. pa kad se kina zamjeri ujkasemu tad to ne može.

-ms bi to ekšli želio, pri čemu ne bi više razvijao os i support, nego samo naplaćivao usluge, beskonačno.. a u isti vagon želi i valve-steam, adobe ima cc, itd.. vlasništvo licence je tad sveti gral.. nevažan os, jer su na kraju isti, tj može se sve, napraviti, no da bi bilo legalno mora postojati dozvola, npr mp3 kodeka.. pa i sam logo koji se printa na uređaju se naplaćuje proizvođaču za bilo koju ikonu-sličicu-logo ili spomen branda.. it kompanije koje posjeduju takve licence to neće otvoriti-ispustiti a tad je sporedno postoji li davinci za neku platformu ako ne smije editirati materijal zbog prava kodeka-branda-logoa.. tj smije, no tad nema ništa, sustava, dok je u toj branši korisnik samo dio karike u lancu, tj ne može birati uvjete 'spajanja' nego ih mora poštivati + u toj branši je ista osnova autorsko-vlasničko pravo pa nema ni logike da sami krše ta pravila kad od njih žive..

 

-koji os? .. bilo koji, ni jedan? .. pa može i obrnuta logika, probajte ne koristiti neki os, ni jedan.. :) neki morate, ako morate tad nije izbor, tj izbor je samo ako nije prisila + ako u ponuđenom možemo birati, barem boju ako ne važnije fičere.

-nagovarati na linux? besmisleno.. tj pod desktopom win dominira s +90% .. s razlogom, jednako u 'kutijicama' dominira linux, dok sad na mobač-tabletima dominira android (koji je derivat lin-unixa).. ako netk ima maca tad ima macos, ako ima ajfon tad ima ios.. ne bira nego je to jedan proizvod-platforma. .. može na maca instalirati bilo što, win.. dok lin nema smisla jer je isti minus licence kao prores, može i hakintoš na pc ali nema licence, pa jedini izbor tad ostaje win kao logičan-dedukcijski ostatak.. ne izbor, najmanje po kriteriju koji je os bolji.. pri čemu je svaki os odličan, radi.. ne miješati s ostatkom svemira kao support-driver i ponuda appsa za neku platformu što ovisi o interesu porizvođača ne našoj želji i ograničenjima licencčnih pravila-vlasništva.. mada bi mi kao juzeri željeli da nam sve radi, biz ima interes zarade dok ćemo mi i dalje birati fordovu-crnu boju kao 'sloboda izbora' ili privid... :)

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
6 mjeseci
offline
Razlog zašto korisnici ne vole Linux

Ako mogu uskočiti, novi sam u Linux svijetu pa još uvijek učim puno toga. Neke stvari koje su jako jednostavne na Windowsima, mogu biti komplicirane na Linuxu. Na primjer, na najnovijoj verziji Ubuntua, preuzeo sam .deb datoteku (što je ekvivalent .exe datoteci na Windowsima), ali nisam ju mogao instalirati preko GUI sučelja, tj. onog store-a. Na najnovijoj verziji iz nekog razloga ne podržava vanjske .deb datoteke, dok na starijoj verziji 22.04 radi bez problema. Rješenje je bilo preuzeti gdebi kako bih dobio tu funkcionalnost. Smatram da nepotrebno kompliciraju neke najjednostavnije stvari na koje casual korisnici sigurno ne žele trošiti vrijeme.

A što se tiče drugih distribucija, situacija nije bolja. Na primjer, Fedora nema out of the box video hardversku akceleraciju ni codece, a stock GNOME sučelje je za mene neupotrebljivo. Svjestan sam da je Fedora namijenjena naprednijim korisnicima, no opet...

Prije par godina koristio sam Linux Mint i pokazao se kao najjednostavnija distribucija s najboljim out of the box iskustvom, najbliže Windowsima koliko Linux može biti.

 
0 0 hvala 1
9 godina
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
Sequel kaže...

Ako mogu uskočiti, novi sam u Linux svijetu pa još uvijek učim puno toga. Neke stvari koje su jako jednostavne na Windowsima, mogu biti komplicirane na Linuxu. Na primjer, na najnovijoj verziji Ubuntua, preuzeo sam .deb datoteku (što je ekvivalent .exe datoteci na Windowsima), ali nisam ju mogao instalirati preko GUI sučelja, tj. onog store-a. Na najnovijoj verziji iz nekog razloga ne podržava vanjske .deb datoteke, dok na starijoj verziji 22.04 radi bez problema. Rješenje je bilo preuzeti gdebi kako bih dobio tu funkcionalnost. Smatram da nepotrebno kompliciraju neke najjednostavnije stvari na koje casual korisnici sigurno ne žele trošiti vrijeme.

A što se tiče drugih distribucija, situacija nije bolja. Na primjer, Fedora nema out of the box video hardversku akceleraciju ni codece, a stock GNOME sučelje je za mene neupotrebljivo. Svjestan sam da je Fedora namijenjena naprednijim korisnicima, no opet...

Prije par godina koristio sam Linux Mint i pokazao se kao najjednostavnija distribucija s najboljim out of the box iskustvom, najbliže Windowsima koliko Linux može biti.

 Instalacija .deb ili .rpm datoteke ti mora biti zadnja opcija. Taj app 99% imaš u repou ili na flatpaku ili snapu. 

 

EDIT: Ili appimage

Poruka je uređivana zadnji put čet 20.6.2024 14:52 (pqweasdyxc).
6 godina
offline
Razlog zašto korisnici ne vole Linux

pogreška u startu, .deb nije kao .exe nego nekakav ekvivalent .apk u na mobitelima, windoze. nemaju to, možda imaju nešto u smislu Microsoft store-a, ili .msi instalacijske datoteke, ali one imaju GUI. na kojima klikaš next next complete.

 

Kad instaliraš .deb a ne pokrećeš neku izvršnu datoteku direktno, onda to radiš valjda zato što želiš koliko toliko znati da je iz provjerenog izvora.

 

Tomu služi application store, ili ekvivalent repozitorij na Linuxu

 

 

Da bi instalirao .deb iz repozitorija, ukucaš kao root:

 

#apt-get install <ime paketa>

 

 

moraš dakle znati prvo nešto.

 

 

Isto kod drivera za video akceleraciju, moguće je instalirati non free drivere, ali onda ćeš napraviti "taint" kernela.

A to je kriminal, zezam se, ali ako taintaš kernel onda se pozdravi s nekim sigurnosnim mehanizmima. tipa neznaš više što se događa na sistemu.

 

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 20.6.2024 15:08 (gpd).
 
1 0 hvala 1
9 godina
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
gpd kaže...

pogreška u startu, .deb nije kao .exe nego nekakav ekvivalent .apk u na mobitelima, windoze. nemaju to, možda imaju nešto u smislu Microsoft store-a, ili .msi instalacijske datoteke, ali one imaju GUI. na kojima klikaš next next complete.

 

Kad instaliraš .deb a ne pokrećeš neku izvršnu datoteku direktno, onda to radiš valjda zato što želiš koliko toliko znati da je iz provjerenog izvora.

 

Tomu služi application store, ili ekvivalent repozitorij na Linuxu

 

 

Da bi instalirao .deb iz repozitorija, ukucaš kao root:

 

#apt-get install <ime paketa>

 

 

moraš dakle znati prvo nešto.

 

 

 

 apt-get se više ne koristi.

Ako se već mora instalirati .deb onda koristiš ovo:

#apt install ./nazivappa.deb

16 godina
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
Sequel kaže...

Ako mogu uskočiti, novi sam u Linux svijetu pa još uvijek učim puno toga. Neke stvari koje su jako jednostavne na Windowsima, mogu biti komplicirane na Linuxu.

.deb ≠ .exe

Nije stvar da su neke stvari lakše na windowsima, nego si jednostavno stekao naviku raditi to na taj način.

 

.deb nije čak niti kao .apk aplikacija na androidu, jer sadrži informacije o drugim paketima o kojima ovisi (dependecy-i). I zato se ne instalira ručno, jer onda moraš preuzeti na sebe i ručno održavanje update-a i dependency-a. I to je sve što moraš znati.

Nije stvar u tome da je teže, samo drugačije. Flatpak ili appimage su prije ekvivalent .apk datoteke na andrioidu ili (nategnuto) .exe datoteke na windowsima.

Tako da ako ne možeš naći neki paket u repozitorijima (malo vjerojatno, ali moguće), pokušaš naći flatpak ili appimage. Na Ubuntu-u možeš i snap.

 

Da, Linux Mint je najbliži windowsima i to im je i cilj. Ubuntu i Fedora to nemaju kao cilj i to je OK. Zato kao početnik u svijetu linuxa koji samo želi "računalo koje radi" ne treba ići na "kompliciranije" distribucije, nego neke osnovne i najpoznatije tipa upravo navedeni Mint, Ubuntu ili OpenSUSE.

Gledam te!
15 godina
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
gpd kaže...

pogreška u startu, .deb nije kao .exe nego nekakav ekvivalent .apk u na mobitelima, windoze. nemaju to, možda imaju nešto u smislu Microsoft store-a, ili .msi instalacijske datoteke, ali one imaju GUI. na kojima klikaš next next complete.

 

 

 

Nazalost imaju, .appx i .msix , ali kao i obicno traljavo izvedeno.

pqweasdyxc kaže...

 apt-get se više ne koristi.

Ako se već mora instalirati .deb onda koristiš ovo:

#apt install ./nazivappa.deb

 

ili

 

dpkg -i <mojafriskodownloadanpaket.deb> (iako apt je bolja solucija jer  odmah rjesava i dependencije, al eto ima jos nacina)

 

We live in a society exquisitely dependent on science and technology, in which hardly anyone knows anything about science and technology.
9 godina
offline
Razlog zašto korisnici ne vole Linux

Linux nije težak nego je drugačiji od win. Windows useri žele da im sve radi identično i da se ponaša identično ko win. Za sve na Linuxu postoji lagana i "teška" ruta. Npr. instalacija archa. Imaš archinstall s kojim je instalacija gotova za 2 minute i imaš standarndu instalaciju koja zahtjeva više vremena. 

Samo se treba prilagoditi. Slično kao s prelaskom s win na mac ili ios na android. Nešto drugačije ne znači teško ili loše nego samo drugačije.

Moj PC  
2 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
pqweasdyxc kaže...

Linux nije težak nego je drugačiji od win. Windows useri žele da im sve radi identično i da se ponaša identično ko win. Za sve na Linuxu postoji lagana i "teška" ruta. Npr. instalacija archa. Imaš archinstall s kojim je instalacija gotova za 2 minute i imaš standarndu instalaciju koja zahtjeva više vremena. 

Samo se treba prilagoditi. Slično kao s prelaskom s win na mac ili ios na android. Nešto drugačije ne znači teško ili loše nego samo drugačije.

 Čak nije problem instalacija već sve ostale stvari koje dolaze uz to. Kod odabira grafičkog sučelja konkretno za neku desktop varijantu imaš malu milijardu mogućnosti. Recimo ja koristim KDE Plasma i SDDM-om. Kad bi me netko pitao zašto i što da on instalira odgovor je ne znam.

 

16 godina
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux

Kljucna rijec s ovog tvog linka je "buyer".

Prelako se zaboravi da Linux nije proizvod neke firme, pa se krenu prozivati ljudi koji svoje slobodno vrijeme trose na sebi interesantne stvari kako bi ga trebali trositi na njima interesantne stvari. To je djecje razmisljanje.

Umjesto "ne znam" takvim ljudima odgovoris ili "pretrazi i nauci" ili "Ubuntu" (ili Linux Mint), ovisno o tome tko pita.

Gledam te!
10 godina
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
21 godina od kako ekskluzivno koristim Linux (Ubuntu) kao glavni OS.
Dakle prošao sam sve s njim. Danas kad vidim da netko piše gluposti kako je teško, pa mora se sve u terminalu, pa ne radi ovo ono, samo se nasmijem. Nije ništa teže nego Windowsi. Drugačije je. Slobodnije je (ovo jako smeta komfortistima). Problem je specifičan software ali to nije do Linuxa. Ponekad je problem i egzotičan hardware, ali i Windowsi imaju isti problem.
Trenutni OS koji imam na PC-u je instaliran prije 5,5 godina kao clean install. Bio je to Ubuntu 19.10. Od onda je samo upgrade svakih 6 mjeseci, i šibaj dalje. Čak je i 2 SSD-a promjenio (kopiranje na novi SSD - dd ako nekog zanima).
Jel sam imao problema? Naravno. Ali isto tako sam ih imao i hrpu na Windowsima dok sam ih koristio.
I to nije OS za po doma, nego primarno za rad.

No ono što želim reći jest, ako prelazite ili isprobavate Linux i očekujete Windowse, razočarani ćete biti. Takve usporedbe nemaju smisla.
Prvo pitanje koje si trebate postaviti jest što očekujete od OS-a. Za koju namjenu. Onda pogledate software koji se nudi iz svih (sigurnih) izvora. Ako ima sve što vam treba, napravite taj korak i usput naučite nešto novo. Možda će biti pozitivno, možda negativno. Iskustva su osobna tako je u životu.

Edit: Laptop je zadnjih nekoliko godina isključivo macbook. Nekoliko razloga: Kvaliteta i unixoid je i jednostavno radi. Linux je još uvijek očajan na laptopu (battery life), ali to čak nije do linuxa kao kernela, nego do developera applikacija za linux koji očito ne mare previše za power management 😄

Nadglednik dina
Poruka je uređivana zadnji put čet 20.6.2024 23:12 (Entry Point).
Moj PC  
2 0 hvala 1
16 godina
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux

Ne znam, meni je TLP super sredio bateriju i performanse (dakle i responzivniji komp i dulje traje baterija).

Mozda je do toga sto je komp nesto stariji, pa je podrska bolja, ne znam... 

Gledam te!
10 godina
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
Veliki Brat kaže...

Kljucna rijec s ovog tvog linka je "buyer".

Prelako se zaboravi da Linux nije proizvod neke firme, pa se krenu prozivati ljudi koji svoje slobodno vrijeme trose na sebi interesantne stvari kako bi ga trebali trositi na njima interesantne stvari. To je djecje razmisljanje.

Umjesto "ne znam" takvim ljudima odgovoris ili "pretrazi i nauci" ili "Ubuntu" (ili Linux Mint), ovisno o tome tko pita.

Pa da, Mint je recimo standardni odgovor na takva pitanja. Ali ajd da malo proširim što sam sve htio napisati time.

 

Da bi linux postao mainstream potrebno je nekoliko stvari:

1) Manje izbora samih aplikacija u store-u. Recimo kod Windowsa je to puno više streamlineano. Ako želiš dobar txt editor instaliraš Notepad++. Da postoje i drugi proizvodi, ali Notepad++ je neki "industry standard". Zapravo više manje sve aplikacije koje dolaze sa nanite tool-om.

Linuxu fali sortiranje (desktop) aplikacija po popularnosti. Nisam dugo bio na Mintu tak da ne znam, ali jedan poznanik se upravo na to žalio kod PopOS-a. Tražiš aplikacije i izlista 20 aplikacija koje rade jednu te istu stvar, ali jednostavno ne možeš procijeniti koja je kvalitetna, a koja nije prije nego ih instališ i isprobaš. Da ne pričamo koliko aplikacija ima na listi a aktivno se ne razvijaju.

Kvalitetnije napisane aplikacije. Ne trebam o ovome previše pričati, samo pogledaj iOS kako se to odrađuje. Ali naravno, oni imaju kontrolu nad aplikacijama u store-u i to je protivno open-source načelima.

Ali jedan "kontrolirani" store sa top aplikacijama i micanjem šrota bi čuda napravio.

2) Bolje napisane GUI aplikacije

Evo nedavni primjer. NetworkManager, nova instalacija. treba setupirati VPN konekcije. Nastranu to što nema opcije u samom sučelju za dodavanje ekstenzija kao što je meni zbog dvije konekcije trebao SSTP. Već i kad sam dodao SSTP konekcije iste su failale na način da sam morao napraviti reconnect wlan-a.

Problem je bio što je pppd očekivao po defaultu i IPv6 adresu koju nije dobio. Uvidom u journalctl problem je bio očit, te nakon disable ipv6 za te konekcije pomoću nmcli sve radi super. Problem je taj što se takav problem nikad neće dogoditi na windowsima. SSTP ako setupiraš radi iz prve. Drugi problem je taj što na GUI-u opće ne postoji opcija za disable ipv6 na SSTP VPN konekciji.

Meni ovo nije bio problem i diagnostika svega od početka do kraja je trajala 5 minuta, netko tko niti ne zna trebalo bi mu googlanja da dođe do toga svega. Windowsi tu imaju veliku prednost zato što su primarno pisani kao GUI OS, dok je na Linuxu GUI nakeljen na cli i .conf file-ove. S druge strane dodatne rute se mogu u VPN konekciju napisati direktno u GUI-u za NetworkManager, dok u windowsima ide jedino kroz cli. 

3) Kompatibilnost starih aplikacija. Na windowsima normalno rade aplikacije koje su pisane u Borland-u za Win3.11

Na linuxu imaš dependany hell. Instalacija neke aplikacije prije godinu i pol me izludila. Ako želiš imat aplikaciju na Linuxu potrebno ju je stalno update-ati i nikad ne znaš što je strgano u novoj verziji libery-a tako da više neće raditi.

Windows je to puno bolje odradio, aplikacije pisane za Windows će u 90% slučajeva raditi i nakon 10 godina bez posebnih preinaka. Upravo ta stabilnost i backward compatibility je razlog zašto je business svijet na Windows-u. 

 

 

Ali na kraju ništa od ovih problema neće biti bitno jer je Microsoft glup i novim "featureima" će natjerati ljude na linux.

Poruka je uređivana zadnji put pet 21.6.2024 1:00 (filter160).
16 godina
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux

Sve si dobro napidao osim jedne stvari: pocetnog uvjeta da bi Linux nesto 'trebao'. Linux nee treba veci desktop market share, zapravo ne 'treba' nista.

Linux nije firma, nema dionicara niti upravnog odbora. Jedino sto ima su entuzijasti, koji zele nesto poboljsati, rijesiti neki problem i zatim podijeliti to rjesenje sa svijetom. Tko ce tako nekome nesto uvjetovati?

Dakle imas vlastiti problem koji si rijesio za sebe i nisi to digao na razinu da napises kod koji bi ga potom pomogao rijesiti za sve ostale korisnike tog specificnog programa. I to je okej, nitko od tebe to niti ne trazi. Mozda nisi programer, mozda jesi ali ne znas konkretan jezik u kojem je to pisano, mozda i znas ali nemas vremena, mozda i imas vremena ali ti se ne da... Sve su to realni i opipljivi razlozi, sve pet. Ali iz te perspektive imati 'viziju' sto bi 'Linux' trebao je mozda i bezobrazno, zar ne?

Linux je dragulj dan ljudima potpuno besplatno i onda yi isti ljudi, koji pojma nemaju o nicemu imaju ideje u kojem smjeru bi se trebao kretati razvoj OS-a koji je doninantan na mobilnom i serverskom trzistu?

Mislim, o cemu pricamo?

Pa forkaj sve i napravi svoju savrsenu distru, slobodan si. I kaj sad?

Gledam te!
10 godina
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
Veliki Brat kaže...

Ne znam, meni je TLP super sredio bateriju i performanse (dakle i responzivniji komp i dulje traje baterija).

Mozda je do toga sto je komp nesto stariji, pa je podrska bolja, ne znam... 

 TLP i još par alata pomažu, ali bi moglo biti puno bolje. No to je vrlo teško napraviti zbog činjenice da je toliko različitih developera, timova i vlasnika aplikacija. Snaga opensource-a tu postaje slabost.

Vidim ekipa se veseli dolasku Linux laptopa s Snapdragon X Elite i Pro i očekuju battery life kao Macbook. Neće ići jer Apple ima punu kontrolu nad software-om i hardware-om. Biti će nešto bolje, ali ništa drastično. i dalje možemo očekivati da će biti zadnji od 3 major OS što se tiče autonomije baterije.

Nadglednik dina
15 godina
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
filter160 kaže...
...

Ali na kraju ništa od ovih problema neće biti bitno jer je Microsoft glup i novim "featureima" će natjerati ljude na linux.

 -pod feature možemo uključiti i sam os-win.. da, ms-plan je gašenje osa-softa, uopće starog načina (jednokratne) naplate licence i prebacivanje na primarno usluge-cloud, pri čemu im je nevažno koju platformu juzer koristi, terminal-mreža.. tj ms u tome pomaže-gura na linux-ubuntu, upravo obrnuto od lin-killer-wina ideje, koja postaje lin-šljaker ms-a za krikiriki-đabe, dok ms naplaćuje korištenje bilo čega, a pri tome mu sam canonical-ubuntu odavno plaća tantijeme za npr boot (2014-2018, uefi-secboot era nebootanja..)... od 2019te ms-partner (desetljeće prije ibm-ov u napadu na ms..), nešto kao rim-politika.. ako ne možeš pobijediti pridruži im se, kupiš ih itd..

 

-koje fičere osim promjena ikone i izgleda startmenija je posljednjih godina uveo neki os? win? (i ostali, lin-mac).. i što možemo onako prisjetiti se kao 'značajnije'? .. npr linuxsubsys-terminal-ubuntu? prebacivanje na lin, dok gase svoj broeser i koriste chrome, izbace npr av za ubuntu.. fičer? razlog-smisao? ms si priprema teren, dok iduće godine započinje tranzicija gašenja starog načina rada core-biza-naplate u čemu kao u svakom mozaiku svaki pixel ima svoju mjesto-ulogu pa i win10 koji je 'posljednji' no došao je win11 koij je 'isti' ali drugi uvjeti, eula, uefi-sec-tpm.. tj čisto iz pravnih razloga to nije brojčano win10 nego 'novi' 11, kao što će u tom periodu vjerojatno doći i win12 (a jedini će biti preskočen 13, rutinski-brojčano, ako iz nekog razloga dođe do broja 14..). .. sudo dpkg -i packages-microsoft-prod.deb .. ili  .net chiseled containers 

, u kojem pri kraju lik kaže bitno, izgleda da sad ubuntu ima ono potrebno za cloud.. kao i 'logičan' idući yt klipić (klasični ai zna što juzer treba vidjeti i prije nego to juzer zna..) koji najavljuje gatesa i koji prelazi na linux (drugi juzeri mogu imati drugačije nextliste..).

 

-ljudi već jesu na linuxu, pogotovo dio u cloudu..

-jel to juzeru važno? nije... juzer-korisnik, želi da računalo iil što god koristi, radi. Kako? to nije za juzera, tj većina juzera je juzerska klasa, ne guru, ne specijalac u nekoj branši, .. isti juzer koristi mobitele-androdid pri čemu uopće ništa bitnog ne mora znati, upali-radi, a to već desetljeće može svaki os-platforma-računalo (dok entrypoint koristi mac-lap i misli da zato nekoliko godina nema problema, radi.. tj da korisit bilo što drugo tad bi vidio da radi jednako.. kao što milijunima juzera radi isto računalo na win, što će reć, entry ima pogrešan feeling da je to zbog maca i macosa dok propušta nekorištenjem primijetiti da je i na win identično stanje, radi.. a jedini je u problemu lin koji radi outofbox neko vrijeme i tad počne dllhell, dependency, ažuriranje appsa-osa i raspad onog što je outobox bilo savršeno usklađeno i radilo, radilo bi i dalje-vječno da nema ažuriranja-promjena, no promjene su stalne i tad prosječna linux distra kroz recimo +2god ima problem koji se tad kao lavina povećava-raste kako vrijeme ide i dođe vrijeme za novu distru-install dok su ciklusi i za lts skraćeni na 3god.. (netko misli da je to bez razloga?). ispravak, i dalje 5god... samo 'občna', npr aktualana 23.10 9mj.. (upravo se gasi osnovni support).

 

-nije to greška linuxa, osa, računala, platforme.. to je naprosto tako, pogotovo za mobitel koji kad nam zatreba neki fičer bacamo i kupujemo novi, odnosno ovisno o android verziji, neke stvari traže konkretnu+novije.. dok je zbog hw-resrusa nemoguće instalirati noviji android, npr od and10 je uključen android-auto (kao i carplay) za spajanje autoradija.. starije verzije-generacije mobitela, teoretski mogu, tj može i stariji android, ali taj mobač nema odgovarajuće resurse, nema cpu-gpu-snagu za današnje potrebe browsanja-rada, nema dovoljno rama za bahate appse koje ga traže, tad se baca i kupuje novi, dok za razliku pc može, radi.. i rade tako već +10godina na bilo kojem osu, pogotovo na win kao uredska računala kojima se potrebe za resursima nisu mijenjala desetljećima tj 4gb je odavno minimum i svako računalo to ima, dok to nije primjenjivo za gaming i jaču work klasu npr zbog same gpu ili količine rama, no za os i 'normalan' rad i prastaro, za današnje kriterije slabo, radi.. može raditi i može još desetljeće, što se osa tiče.. sasvim nešto drugo je što browser sutra može zatražiti više i tad je računalo bez interneta beskorisno za većinu taskova bilo uredsko ili kućno...

 

-koje fičere su uveli osevi posljednjih recimo +5god? jedino što se prisjećam su nove ikone-theme, ms notepadu dodaje tabove, .. onak, pitchindim, lin? isto.. mac? .. od kriterija za catalina metal i promjene s nvidia na radeonke, jedina bitna promjena je nova platforma m1-m2 čipovi, tj primarno fokus na ajfon-ios dok je mac planiran ugasiti no postponaju pa je još tu..

 

-što s druge strane vidimo za mobitele? npr prisjeća li se tko problema s ebanking-zaba čitačima nekad? ostatak sličnih problema za bilo što uredsko bez čeg je računalo, os, beskorisno za taj posao (ili gaming ako nema performanse i nije za juzera-gamera jednostavan da to može kliknextanjem .. a to upravo na mobaču može i radi..) .. dok danas sve radi na mobačima, mbanking-token, otvoriti-printati bilo koji office dokument, .. ne treba računalo, laptop, mob je u džepu, radi.. a to je android, tj bratić linuxa, ali nije linux, .. razlika, ima jednog gazdu, platforma, ne tisuću babica-šefića-ideja-i najboljih projekata koji se započnu i abandaju dok dllhell ostaje a linux gurui i dalje pljuju ms-registry mada on upravo time radi, centralizacija, što je smisao osa, ne tiusća appsa koja rade svaka za sebe kako im se sprdne, tj rezultat je upravo takav, kao kokoši po dvorištu koje kenjaju, u početku je travnjak uredan, kako vrijeme ide ostane posran.. nisu krive kokoši jer kenjati moraju, krivo je očekivanje da će travnjak ostati neposran bez čistača-smetlara, tj nekog tko to održava, a to radi centraliziran os, koji tad zna što i zašto radi.. tj sloboda linuxa i bumerang u glavu zbog te slobode, istu slobodu imaju kokoši i kenjaju..)..

-android? free, no postoji gazda, kad huawei-kina nešto rade, ovi zabrane.. sloboda? u čemu je problem kad juzer ima mobitel marke huawei? isti cpu, isti ram, iste mogućnosit no drugi logo-brand..? tj ista stvar je za starije macove, laptop-desktop, koji su do nedavno bili ista platforma, isti intel-cpu, ista mbo, isti ram.. isti dijelovi, koji mogu dati jednak rezultat, ovisi kako ih majstor posloži u odnosu na juzera koji to ne zna pa je takvom bolje kupiti brand-oem računalo koje upali i radi. .. tj mac je do m1-m2 ista platforma, što će reć, ako je hw isti, tad u tome nije razlika, .. a tad je i ostatak softa, čak i os uvjetno isti, tj hoda ko patka.. -patka, jer na svaki se može instalirati bilo što, kompatibilno, radi, kao što se može koristiti npr crhome browser ili neka igra sa steam servisa koja može postojati za sve tri platforme.. i radi. Ako ne radi jednako, tad to nije problem-uzrok osa, nego proizvođača koji nije uložio dovoljno u razvoj, kvalitetu supporta itd.. a gamer klasa kupuje skupe gpu i važno im je da radi-brzo, kao i workstation powerjuzer koji plaća nulu više ali želi da radi brzo-stabilno.. da radi, ne da možda radi, da možda neki dll poželi ne raditi jer je gcc novi-stari, jer je notepad odlučio ažurirati se, jer je .. divlji zapad i sloboda koja se svede na kokoši i kakanje (da ne kažem sranje) :)

 

-distra outofbox radi odlično, jer je posložena od osobe koja to zna.. problem je vrijeme i izmjene-ažuriranja.. jel to stvar osa? ne, no to je stanje a ljudi kao inteligentna bića s mogućnosti prilagodbe i riješavanju problema umjesto glavom kroz zid, zaobiđu ga .. riješe. tj nije problem u voliti-mrziti neki os, jer je to samo komad softa, besmisleno, kao mrziti ikonu.. ili joj pripisivati nadnaravna svojstva, kao hvaliti maca jer radi, .. naravno da radi, rade sva računala od čega se globalno godišnje pokvari recimo 1%.. jer se statistički mora nešto pokvariti kao što netko mora dobiti jackpot. Os? više veze s radom-kvarovima ima lokacija, npr elektra-hep i grmljavinsko nevrijeme nego os.. više računala dnevno juzer zalije kavom nego što je os zbog buga ubio u desetljeću.. bilo koji os, osim reactosa :)

 

+edit.. drugi 'ispravak', osim temeljnih distri kao ubuntu, duže vrijeme preporučam kde varijacije, kubuntu, no sad je studio zanimljiviji (možda) juzerima.. i već par godina je i on na kde-plasmi, s razlogom, ne više xfce što obožavaju minimalisti i mazohisti neadekvatnog 'očvrsja' :) .. pa tko želi, može probati ubuntu-studio, ili bilo koji drugi 'ukus', xfce-lu-ku osim defautlnog gnomea tj onaj razlog zašto su neko vrijeme druge distre kao mint bile preporučljive početnicima-juzerima, sad je to možda studio, no treba probati, kako se ponaša na raznim računalima-hw kao i to da nemamo svi iste želje-kriterije-potrebe a ovo bi bila preporuka izbora za nedefiniranog prosječnog-većinskog juzera ili konvertita s win-mac-a koji možda ne pobjegne prvi dan nazad :))

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pet 21.6.2024 16:40 (ihush).
2 godine
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
ihush kaže...
...../cut
i dođe vrijeme za novu distru-install dok su ciklusi i za lts skraćeni na 3god.. (netko misli da je to bez razloga?). ispravak, i dalje 5god... samo 'občna', npr aktualana 23.10 9mj.. (upravo se gasi osnovni support).
..../cut

 SUSE Linux Enterprise Server (SLES) 15 Service Pack (SP) 6 is at the heart of these upgrades. This update future-proofs IT workloads with a new Long Term Service (LTS) Pack Support Core. How long is long-term? Would you believe 19 years? This gives SLES the longest-term support period in the enterprise Linux market. Even Ubuntu, for which Canonical recently extended its LTS to 12 years, doesn't come close. 

 

više o tom

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice