Linux - pitanja i odgovori izdvojena tema

poruka: 20.109
|
čitano: 3.283.084
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
RE: Linux - pitanja i odgovori
linuxuser kaže...
passat kaže...

Ok, instaliralo se ali gdje cu sad ja to naci

evo, ja ga upravo isprobao zeznuli su ga toliko da ga nemozes ni pokrenuti,pokusao preko terminala neče. Sorri, izbriši ga. 

Hmm možda ti je program Easy bcd zeznuo windows, pa probaj instalirati grub2 (bootloader) od linuxa prema ovim uputama http://wiki.open.hr/wiki/GRUB_2#Ponovna_instalacija_sa_LiveCD-a samo moras znati di ti linux leži, meni je to sda1 pazi na nekim djelovima narebe netreba broj pisati pa je to sda, al gle postoje i druge oznake pa pogledaj sto ti izbaci ono pri početku. 

 

 

 

To ce mi biti druga opcija jer je malo komplicirano, a ne mora znaciti da to problem.. Ipak hvala!

ibazulic kaže...

ako mu komp zeli uci u Linux, onda nije problem u Grubu. ako ne zeli uci u windowse, mozda je problem u boot.ini datoteci, jer se ona gleda neovisno sto ti imas Grub instaliran. doduse, s windowsima moze biti i jos 100 drugih problema.

 

najjednostavnija je, na kraju, ipak reinstalacija windowsa

Da, i ja sam sumljao na tu boot.ini datoteku koja mi je zapala za oko cim sam sa linuxom usao u C direktorij.

Ona je bila drugacija nego sto bi obicna trebala biti, pa sam je ja ispravio u ovo>

[boot loader]
timeout=30
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /noexecute=optin /fastdetect

No opet isto...

Iako sam nacuo da treba ispraviti i neku NTLRD datoteku ali sa ubuntu om u nju ne mogu uc..mozda da je uploadam pa da vi vidite

 

Reinstall windowsa ne moze. Nakon sto mi ocita uredaje opet se pojavi plavi ekran sa >

stop> 0x0000007B //0xF78D2524, 0x0000034, 0x00000000, 0x00000000//

Ako ce nekako pomoci, na jednoj stranici sam pronasao ovo

 

pritisnite f3 i ovo    Stop 0x0000007B or INACCESSIBLE_BOOT_DEVICE    copy pastajte da bi lakse pronasli

Google IS your friend!!!
Poruka je uređivana zadnji put sri 14.7.2010 17:33 (passat).
16 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

A da jednostavno probaš ubacit CD od Windowsa, pa ić na ono Setup Windows XP, pa na Repair? Ili odeš u Recovery Console pa utipčeš fixboot, fixmbr, bootcfg /rebuild i te naredbe, ne znam kak idu točno, malo progooglaj. Probaj

 

P.S. Onak, samo usput, ovo mi ne zvuči ko neki problem na Linuxu (hint: pogledaj naslov teme i u kojem je podforumu) Izlanuo se

http://3.141592653589793238462643383279502884197169399375105820974944592.com/index314.html
Poruka je uređivana zadnji put sri 14.7.2010 18:32 (1domagoj1).
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Linux - pitanja i odgovori
passat kaže...
linuxuser kaže...
passat kaže...

Ok, instaliralo se ali gdje cu sad ja to naci

evo, ja ga upravo isprobao zeznuli su ga toliko da ga nemozes ni pokrenuti,pokusao preko terminala neče. Sorri, izbriši ga. 

Hmm možda ti je program Easy bcd zeznuo windows, pa probaj instalirati grub2 (bootloader) od linuxa prema ovim uputama http://wiki.open.hr/wiki/GRUB_2#Ponovna_instalacija_sa_LiveCD-a samo moras znati di ti linux leži, meni je to sda1 pazi na nekim djelovima narebe netreba broj pisati pa je to sda, al gle postoje i druge oznake pa pogledaj sto ti izbaci ono pri početku. 

 

 

 

To ce mi biti druga opcija jer je malo komplicirano, a ne mora znaciti da to problem.. Ipak hvala!

ibazulic kaže...

ako mu komp zeli uci u Linux, onda nije problem u Grubu. ako ne zeli uci u windowse, mozda je problem u boot.ini datoteci, jer se ona gleda neovisno sto ti imas Grub instaliran. doduse, s windowsima moze biti i jos 100 drugih problema.

 

najjednostavnija je, na kraju, ipak reinstalacija windowsa

Da, i ja sam sumljao na tu boot.ini datoteku koja mi je zapala za oko cim sam sa linuxom usao u C direktorij.

Ona je bila drugacija nego sto bi obicna trebala biti, pa sam je ja ispravio u ovo>

[boot loader]
timeout=30
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /noexecute=optin /fastdetect

No opet isto...

Iako sam nacuo da treba ispraviti i neku NTLRD datoteku ali sa ubuntu om u nju ne mogu uc..mozda da je uploadam pa da vi vidite

 

Reinstall windowsa ne moze. Nakon sto mi ocita uredaje opet se pojavi plavi ekran sa >

stop> 0x0000007B //0xF78D2524, 0x0000034, 0x00000000, 0x00000000//

Ako ce nekako pomoci, na jednoj stranici sam pronasao ovo

 

pritisnite f3 i ovo    Stop 0x0000007B or INACCESSIBLE_BOOT_DEVICE    copy pastajte da bi lakse pronasli

 

NTLDR je skracenica za NT Loader, ima ekstenziju .com i nalazi se u root direktoriju particije gdje si instalirao Windowse. ona je izvrsna datoteka koja sadrzi najnize pozive hardveru, osnovne inicijalizacije i slicno. vrlo brzo predaje kontrolu kernelu Windowsa XP (ova datoteka svojim pozivima, IIRC, i pokrece kernel). kao sto rekoh, ona je izvrsna i ne mozes je mijenjati, osim sto mozes skinut sa neta istu takvu (isti SP mora biti kao i tvoja) i pokusat prepisat staru pa pokrenut windowse ponovo. ako to ne funkcionira, reinstall je neminovan.

15 godina
offline
RE: Linux - pitanja i odgovori
1domagoj1 kaže...

A da jednostavno probašubacit CD od Windowsa, pa ić na ono Setup Windows XP, pa na Repair? Ili odeš u Recovery Console pa utipčeš fixboot, fixmbr, bootcfg /rebuild i te naredbe, ne znam kak idu točno, malo progooglaj. Probaj

 

P.S. Onak, samo usput, ovo mi ne zvuči ko neki problem na Linuxu (hint: pogledaj naslov teme i u kojem je podforumu) Izlanuo se

Da si procitao moju poruku do kraja vidio bi da sam napisao da recovery ne moze, a time ni reinstall....

 

Ok, znam da sam malo promasio forum sa nastavkom objasnjavanja mog problema, al j3biga ipak mi je laptop polumrtav.

Izgleda da mi se smjesi otvaranje nove teme.

Google IS your friend!!!
16 godina
offline
RE: Linux - pitanja i odgovori
passat kaže...
1domagoj1 kaže...

A da jednostavno probašubacit CD od Windowsa, pa ić na ono Setup Windows XP, pa na Repair? Ili odeš u Recovery Console pa utipčeš fixboot, fixmbr, bootcfg /rebuild i te naredbe, ne znam kak idu točno, malo progooglaj. Probaj

 

P.S. Onak, samo usput, ovo mi ne zvuči ko neki problem na Linuxu (hint: pogledaj naslov teme i u kojem je podforumu) Izlanuo se

Da si procitao moju poruku do kraja vidio bi da sam napisao da recovery ne moze, a time ni reinstall....

 

Ok, znam da sam malo promasio forum sa nastavkom objasnjavanja mog problema, al j3biga ipak mi je laptop polumrtav.

Izgleda da mi se smjesi otvaranje nove teme.

Pa pročital sam, da si ti moj post pročital vidio bi da ti nisam reinstall predložio, nego repair. Postoji razlika, naime, kod repaira Windowsi se instaliraju ponovo, ali ti ostaju svi podaci, programi bla bla. Zato sam ti to predložio. E, sad, druga je stvar ako NE možeš ući u recovery console (iako ne znam zašto ne bi mogao, kad se s CDa učitava), onda naravno repair niti ne možeš napraviti.

http://3.141592653589793238462643383279502884197169399375105820974944592.com/index314.html
15 godina
offline
RE: Linux - pitanja i odgovori
1domagoj1 kaže...
passat kaže...
1domagoj1 kaže...

Pa pročital sam, da si ti moj post pročital vidio bi da ti nisam reinstall predložio, nego repair. Postoji razlika, naime, kod repaira Windowsi se instaliraju ponovo, ali ti ostaju svi podaci, programi bla bla. Zato sam ti to predložio. E, sad, druga je stvar ako NE možeš ući u recovery console (iako ne znam zašto ne bi mogao, kad se s CDa učitava), onda naravno repair niti ne možeš napraviti.

CD mi se ucita, ali bas kad treba doci do izbornika gdje mogu birati hocu li ili pokrenuti recovery console ili repairat winse pojavi se BSoD.

Ja sam iz stop koda saznao da bi tu mogao sudjelovati neki virus...

 

Dakle, da dalje ne bi isao u off topic, moze li mi netko dati stranicu nekog linux antivirusnog programa koji ce naravno loviti windowsove gamadi

Google IS your friend!!!
Poruka je uređivana zadnji put sri 14.7.2010 22:09 (passat).
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

moglo bi biti, ali ovaj put nije. setup Windowsa daje iste error kodove kao i sami Windowsi. ali u ovom slucaju nema govora ni o kakvom virusu jer je RAM cist, a ti pokreces setup sa CDa. eventualno bi mogao biti kakav MBR virus ali onda ti ne bi radio Grub jer bi ga ovaj prebrisao. dakle, nije virus..meni, prema ovome sto si ti napisao, sve vise smrdi nekakav hardverski problem.

 

probaj taj CD puknut u neki drugi komp i probaj dici windows setup odnosno konzolu. ako radi, definitivno s tvojim laptopom nije nekaj u redu.

 

btw. kakav meni?

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: Linux - pitanja i odgovori

Evo ovakav http://www.michaelstevenstech.com/images/pressenterscr.jpg

 

Ali ako je nekakav virus onda se ubuntu bez problema moze podici jer na njega ne bi trebali djelovat nikakvi virusi..dok je sa windowsom druga stvar   moje misljenje

 

Meni je sada prioritet provjeriti da ja budem 100% siguran da sam cist od virusa, a ako dakle tu ne bude problem jos mi preostaje servis, imam jos nekih 200 dana garancije.

Pitanje jos stoji, Antivirusni linux program.. za svaki slucaj

Google IS your friend!!!
Poruka je uređivana zadnji put čet 15.7.2010 10:10 (passat).
15 godina
neaktivan
offline
RE: Linux - pitanja i odgovori

Ja sam davno u zagrebu našao jedan procesor za stari komp (150mhz više)  neki duron i ono uzeo ga, i stavio na komp i gle vidi radi ko bog sa linuxom, No kad sam htio instalirati windows xp (kao dualbot ) stalno je bacao neki Plavi bsod, prvo mislio da mi disk rikava, na kraju vratio stari procesor i radilo je . Zaklučio sam da je windows osjetliv na sitna ostečenja hardvera nego linux.  Mozda je nesto slično kod tebe, al gle nemora biti to, možda je nešto drugo. 

 

 

Ubuntu 10,04 (Lucid Lynx) , ako želite naučiti o linuxu posjetite wiki.open.hr ili www.linuxzasve.com
Poruka je uređivana zadnji put čet 15.7.2010 10:59 (linuxuser).
15 godina
offline
RE: Linux - pitanja i odgovori

A vidis kad si vec spomenuo, primjetio sam da mi se u zadnje vrijeme, tj. dok se windows uopce mogao podici, cijeli sustav sporije dizao..

Dakle, bude nekih 3o–ak procesa u pocetku, pa nakon minute se ta brojka popne na prosjecnih 49.

 

To mi se dogodilo 3–4 puta i nakon toga bsod

BTW bi li u BIOSU oni testovi RAMa i HARDa i te gluposti pomogle

Google IS your friend!!!
16 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Ako ti i kod CD-a baca BSoD, onda se slažem sa ibazulicem, stvarno bi mogo biti neki hardverski problem. Evo, probaj testirat memoriju sa memtestom (skini si bootabilni iso i naprži ga na cd pa ga bootaš sa cda), pa vidi kaj kaže.

 

EDIT: Probaj taj CD (od windowsa) na nekom drugom računalu, tako ćeš najlakše vidjeti jel je problem u tvom računalu ili u CD-u.

http://3.141592653589793238462643383279502884197169399375105820974944592.com/index314.html
Poruka je uređivana zadnji put čet 15.7.2010 12:37 (1domagoj1).
 
0 0 hvala 1
15 godina
neaktivan
offline
RE: Linux - pitanja i odgovori
1domagoj1 kaže...

Ako ti i kod CD-a baca BSoD, onda se slažem sa ibazulicem, stvarno bi mogo biti neki hardverski problem. Evo, probaj testirat memoriju sa memtestom (skini si bootabilni iso i naprži ga na cd pa ga bootaš sa cda), pa vidi kaj kaže.

 

EDIT: Probaj taj CD (od windowsa) na nekom drugom računalu, tako ćeš najlakše vidjeti jel je problem u tvom računalu ili u CD-u.

Isti memtest može pokrenuti sa ubuntuom (najnoviju verziju nađes)  recimo kad stavis ubuntu Lucid Lynx nečes imati izbornik ali kad se pojavi ona tipkovnica na ljubičastoj slici onda stisni enter ili space da ti se pojavi menu, na meniju bude pisalo provjeri memoriju tak nesto .

 

Ubuntu 10,04 (Lucid Lynx) , ako želite naučiti o linuxu posjetite wiki.open.hr ili www.linuxzasve.com
15 godina
offline
RE: Linux - pitanja i odgovori
1domagoj1 kaže...

Ako ti i kod CD-a baca BSoD, onda se slažem sa ibazulicem, stvarno bi mogo biti neki hardverski problem. Evo, probaj testirat memoriju sa memtestom (skini si bootabilni iso i naprži ga na cd pa ga bootaš sa cda), pa vidi kaj kaže.

 

EDIT: Probaj taj CD (od windowsa) na nekom drugom računalu, tako ćeš najlakše vidjeti jel je problem u tvom računalu ili u CD-u.

 

linuxuser kaže...
1domagoj1 kaže...

Ako ti i kod CD-a baca BSoD, onda se slažem sa ibazulicem, stvarno bi mogo biti neki hardverski problem. Evo, probaj testirat memoriju sa memtestom (skini si bootabilni iso i naprži ga na cd pa ga bootaš sa cda), pa vidi kaj kaže.

 

EDIT: Probaj taj CD (od windowsa) na nekom drugom računalu, tako ćeš najlakše vidjeti jel je problem u tvom računalu ili u CD-u.

Isti memtest može pokrenuti sa ubuntuom (najnoviju verziju nađes)  recimo kad stavis ubuntu Lucid Lynx nečes imati izbornik ali kad se pojavi ona tipkovnica na ljubičastoj slici onda stisni enter ili space da ti se pojavi menu, na meniju bude pisalo provjeri memoriju tak nesto .

 

Hvala obojici,(i ostalima koji su sudjelovali u rjesavanju problema) ali je problem rijesen!

 

Sve sto sam trebao uciniti je u BIOSu promijeniti "RAID Auto/AHCI" na "RAID Auto/ATA".. Moguce da mi je taj Easy B&D to poremetio.

Jos me zanima zato je linux mogao uci dok windows, pa ni sa ispravnim(provjereno na drugom racunalu) instalacijskim cd-om nije mogao... Ali nije ni bitno

Svima veliko hvala

 

Google IS your friend!!!
Poruka je uređivana zadnji put čet 15.7.2010 16:29 (passat).
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

kada su Windowsi XP izasli, SATA uredjaji su jos uvijek bila fikcija, da ne govorimo o AHCI. samim time, Windowsi pri instalaciji ne znaju pristupiti takvim uredjajima i za njih trebaju drivere. to isto treba i linux, medjutim svi driveri za uredjaje dolaze sa linux kernelom u obliku modula koji se mogu ucitati/iscitati bez da se posemeri ostatak sustava. Windowsi s druge strane nemaju drivere odmah prisutne, vec se isti moraju instalirati. buduci da pri instalaciji kernel nema pristupa tim driverima, nema ni podrske.

 

ono sto mene cudi jest da se tebi instalacija rusila kada ti je bio podesen AHCI mod. to se ne bi trebalo desiti. u slucaju AHCI pristupa, windowsi samo ne bi trebali moci ocitati koje diskove imas u racunalu, a ne se rusiti svaki put kada pokrenes instalaciju. mislim da ti svejedno nije nesto ispravno sa hardverom, savjetujem ti da si skines Hiren's boot CD i sve dobro procackas na tom laptopu. nije zgorega ni odnijeti laptop na servis, neka ga oni dovedu u stanje u koje treba.

Moj PC  
4 0 hvala 1
15 godina
offline
RE: Linux - pitanja i odgovori
ibazulic kaže...

..

 

ono sto mene cudi jest da se tebi instalacija rusila kada ti je bio podesen AHCI mod. to se ne bi trebalo desiti. u slucaju AHCI pristupa, windowsi samo ne bi trebali moci ocitati koje diskove ..

- točno, ali moguće objašnjenje je da ima slipstreman pogrešan driver/verziju s kojim instalacija samo započne, tako da ako radi jedan dan bez  problema može proći bez servisa. (jer kontroler i problemi vezeni uz njega nisu takvi da bi OS radio bez rušenja).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
neaktivan
offline
RE: Linux - pitanja i odgovori
ihush kaže...
ibazulic kaže...

..

 

ono sto mene cudi jest da se tebi instalacija rusila kada ti je bio podesen AHCI mod. to se ne bi trebalo desiti. u slucaju AHCI pristupa, windowsi samo ne bi trebali moci ocitati koje diskove ..

- točno, ali moguće objašnjenje je da ima slipstreman pogrešan driver/verziju s kojim instalacija samo započne, tako da ako radi jedan dan bez  problema može proći bez servisa. (jer kontroler i problemi vezeni uz njega nisu takvi da bi OS radio bez rušenja).

 

kakav slipstreaman driver? mislis kod instalacije? tesko, MSovi driveri su genericki, a svi kontroleri su napravljeni tako da rade sa generickim driverima.

15 godina
offline
RE: Linux - pitanja i odgovori
..

 

kakav slipstreaman driver? mislis kod instalacije? tesko, MSovi driveri su genericki, a svi kontroleri su napravljeni tako da rade sa generickim driverima.

 .. ? 'F6' ili nLitan u install, Teško? Uz postojanje floppya nije potrebno veće znanje od pritiska na F6 u određenom trenutku.

- nema generčkih, ima samo drivera. Kontroler (tj. OS) radi samo ako ima odgovarajući driver (kao što si točno napisao pa postova iznad u vezi linux instalacije).

 

- to bi objasnilo zašto su vindowsi prošli detect diska i zapeli kasnije, što bez drivera uopće nebi bilo moguće. (i to si također napisao, pa mi nije jasno u čemu je nesporazum...)

- Vjerojatno moj stil pisanja ima nedostakte (za raumijevanje..)

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Pozdrav!

 

Nedavno sam si stavio Chromium kao browser, pa reko da vidim malo. Moram reći stvarno je brz, nema kaj, ali, hm, čini mi se i da troši nekak puno resursa, pa me zanimaju vaši dojmovi, jel i vama isto, jel on stvarno troši tolko i sl. Evo u prilogu je SS sa Chromiumom, mislim, to mi se čini ipak malo previše, napamet govorim, ali sveukupno to je oko 350 MiB, a tolko mi čak ni FF u full loadu ne troši. Jel to normalno ili sam ga možda mogel iskompajlirat s nekim switchevima?

http://3.141592653589793238462643383279502884197169399375105820974944592.com/index314.html
Poruka je uređivana zadnji put pet 16.7.2010 22:51 (1domagoj1).
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Linux - pitanja i odgovori
ihush kaže...
..

 

kakav slipstreaman driver? mislis kod instalacije? tesko, MSovi driveri su genericki, a svi kontroleri su napravljeni tako da rade sa generickim driverima.

 .. ? 'F6' ili nLitan u install, Teško? Uz postojanje floppya nije potrebno veće znanje od pritiska na F6 u određenom trenutku.

- nema generčkih, ima samo drivera. Kontroler (tj. OS) radi samo ako ima odgovarajući driver (kao što si točno napisao pa postova iznad u vezi linux instalacije).

 

- to bi objasnilo zašto su vindowsi prošli detect diska i zapeli kasnije, što bez drivera uopće nebi bilo moguće. (i to si također napisao, pa mi nije jasno u čemu je nesporazum...)

- Vjerojatno moj stil pisanja ima nedostakte (za raumijevanje..)

 

 

ma kakav floppy? kad si ti zadnji put vidio da notebook ima floppy?! dakle, nema nikakvog pritiskanja F6 tipke. drugo, windowsi, pri setupu, loadaju *GENERICKE* drivere za skoro sve tipove hardvera (osim onog hardvera koji, kada su XP izasli, nije postojao). dakle, od raznoraznih SCSI drivera do generickih IDE drivera za obicne IDE kontrolere (nebitno jesu li od VIAe, SiSa, nVidie ili Intela, svi su oni kompatibilini sa PIIX4 kontrolerom iz poznatog nam 440BX chipseta). o tome pricam kada govorim o generickim driverima. trece, bez prepoznavanja diska, nema pocetka instalacije, jer se windowsi nemaju kamo instalirati. detekcija hardvera se *ne radi* u pocetnim fazama setup programa (osim diska), vec tek u sekundarnoj fazi, dakle onoj gdje se upisuju ostale informacije o kompu.

 

linux je puno, puno manje osjetljiv na glitcheve u hardveru i zna zakrpati, nekad cak i vece, pogreske. to je prednost monolitnog kernela sa dodatnim modulima. ako nekaj ne radi, probaj drugi modul ili ovaj jednostavno izbaci iz uporabe. zbog kolicine podrzanih drivera, sigurno ce barem jedan proraditi, barem sto se tice diskovnih kontrolera.

16 godina
neaktivan
offline
RE: Linux - pitanja i odgovori
1domagoj1 kaže...

Pozdrav!

 

Nedavno sam si stavio Chromium kao browser, pa reko da vidim malo. Moram reći stvarno je brz, nema kaj, ali, hm, čini mi se i da troši nekak puno resursa, pa me zanimaju vaši dojmovi, jel i vama isto, jel on stvarno troši tolko i sl. Evo u prilogu je SS sa Chromiumom, mislim, to mi se čini ipak malo previše, napamet govorim, ali sveukupno to je oko 350 MiB, a tolko mi čak ni FF u full loadu ne troši. Jel to normalno ili sam ga možda mogel iskompajlirat s nekim switchevima?

 

po meni - mislim da je to ipak malo previse (Firefox trenutno meni u memoriji zauzima 135 MB, sto zna nekad doci i do 200ak MB, ali ne ide preko toga). mislim da je to samo posljedica slabe optimizacije.

16 godina
offline
RE: Linux - pitanja i odgovori
ibazulic kaže...
1domagoj1 kaže...

Pozdrav!

 

Nedavno sam si stavio Chromium kao browser, pa reko da vidim malo. Moram reći stvarno je brz, nema kaj, ali, hm, čini mi se i da troši nekak puno resursa, pa me zanimaju vaši dojmovi, jel i vama isto, jel on stvarno troši tolko i sl. Evo u prilogu je SS sa Chromiumom, mislim, to mi se čini ipak malo previše, napamet govorim, ali sveukupno to je oko 350 MiB, a tolko mi čak ni FF u full loadu ne troši. Jel to normalno ili sam ga možda mogel iskompajlirat s nekim switchevima?

 

po meni - mislim da je to ipak malo previse (Firefox trenutno meni u memoriji zauzima 135 MB, sto zna nekad doci i do 200ak MB, ali ne ide preko toga). mislim da je to samo posljedica slabe optimizacije.

Eh, jedino sam zaboravio reći, to je iz daily builda verzija, dakle nije stable, možda radi toga?

http://3.141592653589793238462643383279502884197169399375105820974944592.com/index314.html
16 godina
neaktivan
offline
RE: Linux - pitanja i odgovori
1domagoj1 kaže...

Pozdrav!

 

Nedavno sam si stavio Chromium kao browser, pa reko da vidim malo. Moram reći stvarno je brz, nema kaj, ali, hm, čini mi se i da troši nekak puno resursa, pa me zanimaju vaši dojmovi, jel i vama isto, jel on stvarno troši tolko i sl. Evo u prilogu je SS sa Chromiumom, mislim, to mi se čini ipak malo previše, napamet govorim, ali sveukupno to je oko 350 MiB, a tolko mi čak ni FF u full loadu ne troši. Jel to normalno ili sam ga možda mogel iskompajlirat s nekim switchevima?

Google je nedavno izbacio stabilnu verziju Chrome-a za Linux. Probao sam ga na Xubuntu-u i zaista je brz. Što se tiče potrošnje resursa situacija, barem u mome slučaju, je slična kao i kod Firefoxa, oko 150 MB (malo povećana kod Chrome-a).

Remember boys, flies spread disease, so keep yours closed...
Poruka je uređivana zadnji put sub 17.7.2010 22:11 (Quark).
14 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Može li mi netko objasniti kako da instaliram ubuntu ako imam na jednoj particiji windows, na drugoj podatke i još dvije prazne, jednu za ubuntu i jednu za swap. Što treba napraviti prilikom instalacije da bi odabrao particiju za ubuntu i za swap? Molim vas za brzo odgovorite jer to brzo trebam znati.

Poruka je uređivana zadnji put uto 20.7.2010 11:35 (corei7).
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Linux - pitanja i odgovori
corei7 kaže...

Može li mi netko objasniti kako da instaliram ubuntu ako imam na jednoj particiji windows, na drugoj podatke i još dvije prazne, jednu za ubuntu i jednu za swap. Što treba napraviti prilikom instalacije da bi odabrao particiju za ubuntu i za swap? Molim vas za brzo odgovorite jer to brzo trebam znati.

 

pogledaj ovdje. možeš odabrati opciju "install them side by side" ili možeš odabrati "specify partitions manually" . ako ideš manually najlakše ti je identificirati particije po veličini. na onu koju želiš za root tj. ubuntu sustav mountaj je u / .

*(u linuxu je folder / root folder iliti korijenski . npr. neki_fajl se može nalaziti u /home/ime/neki_fajl ili u /var/www/neki_fajl ili u /neki_fajl )

JA:Učiteljice, uvijek pomokrim hlače kad idem na wc! UČITELJICA:Samo ga nemoj tako držat.
14 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Hoću li vidjeti sve svoje particije ako odaberem "specify partitions manually"?

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Linux - pitanja i odgovori
corei7 kaže...

Hoću li vidjeti sve svoje particije ako odaberem "specify partitions manually"?

da. izgledat će ti ovako nekako (vidi sliku ispod) . ako su sve na istom disku nazivi će biti nešto poput sda1, sda2, sda3 ...

 

 

JA:Učiteljice, uvijek pomokrim hlače kad idem na wc! UČITELJICA:Samo ga nemoj tako držat.
14 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Onu koju postavim za ext4 na tu će se instalirat linux ili?

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Linux - pitanja i odgovori
corei7 kaže...

Hoću li vidjeti sve svoje particije ako odaberem "specify partitions manually"?

naravno, 

ako najvjerojatnije nečes imati pripremjene particije ako tako instaliraš, zato kad digneš live cd ubuntua onda nađes među opcijaja uglavnom System/administration program koji se zove gparted, s njime smanjiš neke particije, napraviš iz te nove. Znaj da windows mora biti na primarnoj, a linux može biti i na primarnoj i na exteded. 

Ja bi na tvom mjestu napravio Particiju na kojem bude linux (neznam koliko ćes mu dati) i jednu swap particiju dovolno je 512mb ili do 1gb a više netreba, nije potrebno. Kad budes instalirao onako kako kaže hrvoje onda budeš samo našao ove pripremljene particije tj ići ćes na formatiraj kao datotečni sustav ćes odabrati ext4, i "/" kosa crta tj korijenski datotečni sustav, to znači da će na tom disku biti instaliran glavni sustav linuxa.  a swap netreba liftati tj on se bude automatski prepoznao ako si ga napravio tj pripremio  gpartedom.

 

Kod particioniranja tj koristenja gparteda nikad ni u kojem slučaju se ne gasi nasilno kompjutor ili uobičajeno gašenje, jer prekidanje particioniranja dolazi do potpunog gubitka podataka na disku. Buduči da to radiš prvi put najbolje ti je staviti tj prekopirati podatke na sigurno :) 

 

Ubuntu 10,04 (Lucid Lynx) , ako želite naučiti o linuxu posjetite wiki.open.hr ili www.linuxzasve.com
14 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Znači samo particiju na koju želim instalirati ubuntu tamo na "specify partitions manually" postavim na ext4 i / jednu particiju postavim na  swap i ubuntu će se instalirati na tu particiju na kojoj je postavljen ext4?

Poruka je uređivana zadnji put uto 20.7.2010 13:04 (corei7).
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Znači samo particiju na koju želim instalirati ubuntu tamo na "specify partitions manually" postavim na ext4 i / jednu particiju postavim na  swap i ubuntu će se instalirati na tu particiju na kojoj je postavljen ext4?

 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice