Zloupotreba položaja IT administratora

poruka: 29
|
čitano: 5.303
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Zloupotreba položaja IT administratora".
15 godina
protjeran
offline
Zloupotreba položaja IT administratora

Uvijek sam se pitao kako firme olako prihvaćaju da administratori mogu pristupiti svim podacima. S jedne strane se uvode silni sigurnosni postupci a sa druge se ne provjeravaju ljudi koji su administratori.

Slično je sa čistačicama, kartica od čistačice otvara sva vrata :p

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Zloupotreba položaja IT administratora

Administrator mora imati takav, apsolutan pristup. Problem nije u pristupu, nego ljudima.

Hrvatska je oligarhijska partitokracija s primjesama patokracije.
15 godina
neaktivan
offline
RE: Zloupotreba položaja IT administratora

Trebali bi znači uvesti kontrolore koji kontroliraju admine ,slično  unutrašnjoj kontroli ,i stvar riješena.Educirati kadar za to,i t je to(troškovi rastu->neisplativo=možda kratkoročno).
Naravno tada ulazimo u domenu politike i antidemokracije i špijunjiranja...i sve se vrti u krug...za to nema rješenja i kako kaže već gore
nx u postu ljudi ,ljudi i samo ljudi....ljudske grešeke koje netko skupo plati.

Private
16 godina
online
RE: Zloupotreba položaja IT administratora
Pero1234 kaže...

Uvijek sam se pitao kako firme olako prihvaćaju da administratori mogu pristupiti svim podacima. S jedne strane se uvode silni sigurnosni postupci a sa druge se ne provjeravaju ljudi koji su administratori.

Slično je sa čistačicama, kartica od čistačice otvara sva vrata :p

Ni admini ni cistacice ne bi smjeli imati apsolutan pristup svemu.
A svaka ozbiljna firma ima jasno definirane i interne obaveze (prema svojim adminima) i vanjske (prema ugovornim pruzateljima usluga).
U praksi, admini imaju pristup samo svojem dijelu price, kod velikih firmi nema nikoga tko ima apsolutan pristup svemu. Isto tako, nekad vanjski admini imaju veci pristup od internih, ako ovi nisu dovoljno obuceni ili im se ugovorno ne mogu nametnuti veci nivoi odgovornosti.
16 godina
neaktivan
offline
RE: Zloupotreba položaja IT administratora
nikad mi nije niti ce mi iakd opasti na pamet citati nekaj od zaposlenih. jedino kad oni nemogu necem pristupiti. onda se od mene ocekuje da im javim o hitnosti maila ili sadrzaju istog. i to je jedino kad idem otvoriti nekaj. ali da ima svakakvih ljudi- ima
i nogom u guzicu je korak naprijed
15 godina
offline
Zloupotreba položaja IT administratora

Problem je u ljudima, ali još ima mjesta za promjene u pristupu, odnosno za bitno otežavanje pristupa osjetljivim podacima čak i adminu.

 

Svaka vrata se mogu probiti, pa i najjača blindirana od trezora, ali treba puuno više truda i vremena a to znači i rizika da će ga otkriti (eksplozivi, dugotrajno rezanje specijalnim rezačima). Cilj je dakle gadno otežati probijanje, tako da se ukupan trud za to ne isplati.

A ako je adminu sve servirano na pladnju bez ikakve zaštite, naravno da će zaviriti i pročitati plaću i slične povjerljive informacije.

 

Npr. zašto osjetljivi podaci kao što su iznos plaće u bazi podataka nije kriptiran?

Svaki db admin zato može lijepo napraviti SELECT * from PLAĆE i vidjeti sve što ga zanima, a da je kriptirano ne bi mogao.

Oracle ima standardno rješenje upravo za to: dba dmini mogu raditi backup i sve što treba, ali ne mogu vidjeti podatke.

 

Slično postoji i za datoteke u dijeljenim mapama ili mapama na vašim računalima. Programi koji kriptiraju datoteke ili cijele mape snažnim algoritmima

i admin to ne može čitati. Tada mu probijanje nije nimalo jednostavno i zahtijeva puuuno puuuno više truda i vremena i neće se tako lako odlučiti na to.

Postavljanje keyloggera na svako računalo koje ga zanima, pa filtriranje logova i traženje šifre pa probavanje - dosta više muke i rizika nego sada.

Te mjere smanjile bi broj slučajeva adminove zloupotrebe za 99.9%

 

Pfju, ove savjete bih trebao naplaćivati :)

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Zloupotreba položaja IT administratora

Sve nešto kužim da su ekonomisti, tj. oni koji vode brigu o plaćama i takvim podacima, informatički nepismeni - kako ovdje kod nas, tako i vani. Tako da neke opcije koje govore o kriptiranju i drugim teškim intelektualnim oblicima rada sa računarima teško mogu proći.

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Zloupotreba položaja IT administratora

stvar je vrlo jednostavna. evo da ispricam iz prve ruke..

 

tamo davne 99te bio sam admin u jednoj od ajmo reci banaka.. i digao sam poslovnicu na noge, sve poinstalirao, postavio sve sljaka ..security ovo ono.. i kada sam odlazio na drugi posao reko sam svome sefu da definitivno treba zaposliti pravog covjeka na mojem mjestu sto implicira neke ljudske kvalitete kandidata... Ipak se radi o banci sa jako puno confidental podataka... naravno ako oces dobrog i pametnog covjeka to košta! Naravno da su zaposlisli prvog mulca sa ulice i platitli mu neku sicu, a taj isti mulac je ADMIN. dakle BOG. Kasnije im je bilo jako zanimljivo....

 

Ako je covjek odgovoran za sve podatke, kao i za securiti za svih podataka i ako se malo potrudi moze procitati sto god oce... onda ga i platis! Jer ako si i firma i gledash to samo i iz svoje perspektive OPET ti je u interesu da takvog covjeka platis!..

 

Price/performance/security baby....:)

Poruka je uređivana zadnji put pet 12.6.2009 11:14 (Genie).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Zloupotreba položaja IT administratora

Da, ja se slažem da admin treba imati pristup svemu. Jer on je odgovoran kad taj isti SELECT * from placa ,ne radi ili sl.

 

Iz svoje ruke mogu reći kako imam pristup povjerljivim podacima, koji su na serveru, a i onima koji su na korisničkim računalima. Ne privatnim naravno.

 

Treba naći odgovornog čovjeka na takvo mjesto, i platiti ga i imati prema njemu ljudski odnos.

 

Na kraju će se taj IT svesti na vjerovanje. Danas SharePoint, sutra cloud-computing. I morat ćete im vjerovati.

Nemoguće je čovjeka naučiti onome što misli da već zna.
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Zloupotreba položaja IT administratora
naxeem kaže...

Administrator mora imati takav, apsolutan pristup. Problem nije u pristupu, nego ljudima.

da, problem je u ljudima.
uostalom.. te ankete su se provodile u SAD i UK. za SAD-u otprilike imam sliku njihovog prosjecnog IT djelatnika (od strucnosti do sigurnosti podataka).. tako da nista cudno.
mislim da kod nas jos uvijek postenje i integritet su prisutni kod ljudi.
imao sam i ja jako puno prilika, a imam jos uvijek (skoro svakodnevno) za otvarati razne povjerljive podatke. no, to mi jednostavno ne pada na pamet niti sam ikada na tako nesto i pomislio. sve dokumente kojima ili imam pristup ili nesto radim s njima (prebacivanje, brisanje etc) tretiram kao vlasnistvo, u prvom redu, klijentske tvrtke i, u drugom redu, samoga korisnika.
u bazama podataka jos se nekako pristup db adminima moze i ograniciti (pristup samim podacima) ali dokumentima po radnim stanicama (.doc, .xls etc etc) malo teze posto admin pristup njima ukljucuje i mogucnost spasavanja podatka u npr. slucaju neispravnog racunala i sl.
uglavnom to sve ovisi o samome covjeku.
Reg: But apart from the sanitation, the medicine, education, wine, public order, irrigation, roads, the fresh-water system, and public health, what have the Romans ever done for us? Xerxes: Brought
16 godina
neaktivan
offline
Zloupotreba položaja IT administratora

OVO JE SAMO DIO DALEKO VEĆE PRIČE.

Pa proizvođači telekomunikacione opreme već čitav vijek imaju nadzor nad čitavim telekomunikacionim sistemima zemalja.

npr. Nokia proizvodi i centrale i bazne stanice i telefone, a sve i jedan operator u Hrvatskoj, zbog tehničke podrške, daju apsolutni pristup sistemima inžinjerima iz Nokia-a. Isto je i za Ericsson i za Huawei, ali i za Srbiju, Mađarsku, Tajland...

 
0 1 hvala 0
16 godina
online
RE: Zloupotreba položaja IT administratora
mat kaže...

OVO JE SAMO DIO DALEKO VEĆE PRIČE.

Pa proizvođači telekomunikacione opreme već čitav vijek imaju nadzor nad čitavim telekomunikacionim sistemima zemalja.

npr. Nokia proizvodi i centrale i bazne stanice i telefone, a sve i jedan operator u Hrvatskoj, zbog tehničke podrške, daju apsolutni pristup sistemima inžinjerima iz Nokia-a. Isto je i za Ericsson i za Huawei, ali i za Srbiju, Mađarsku, Tajland...

 I da i ne. Neki telekomi daju, neki ne, neki daju samo na odredjenim elementima.
Ne govorim samo o telekom opremi, jako puno proizvodjaca enterprise opreme ima istu stvar. Ovisno je samo o korisniku kakvu ce vrstu usluge odabrati i da li ce dozvoliti udaljeni pristup ili ne, rad na opremi s ili bez prisustva korisnika itd.
Ne moze svaka firma imati certificirne ljude za sve.
16 godina
neaktivan
offline
RE: Zloupotreba položaja IT administratora
Old Iggy kaže...
Ni admini ni cistacice ne bi smjeli imati apsolutan pristup svemu.
A svaka ozbiljna firma ima jasno definirane i interne obaveze (prema svojim adminima) i vanjske (prema ugovornim pruzateljima usluga).
U praksi, admini imaju pristup samo svojem dijelu price, kod velikih firmi nema nikoga tko ima apsolutan pristup svemu. Isto tako, nekad vanjski admini imaju veci pristup od internih, ako ovi nisu dovoljno obuceni ili im se ugovorno ne mogu nametnuti veci nivoi odgovornosti.
Ne mora jedan admin imati apsolutan pristup svemu, ali netko mora, a taj netko može biti jedan, a mogu biti i stotine admina.
Keso kaže...

 

Pfju, ove savjete bih trebao naplaćivati :)

Misliš da se tih savjeta nitko prije tebe nije sjetio? - Ti bi sve kriptirao, ali, nažalost, iz prakse je jasno da je to često otežavanje posla administratoru i onome tko u nekoj kritičnoj situaciji mora doći do podataka nekonvencionalnim metodama (direktan select na tablicu).
Kako će jedan DBA izvući podatke koji ti trebaju, ako su ti podaci hrpa smeća koje može dekodirati isključivo aplikacija koja se upravo srušila? - Nikako.
Tada imaš više problema, nego s adminom.
Smooth Operator kaže...

Na kraju će se taj IT svesti na vjerovanje. Danas SharePoint, sutra cloud-computing. I morat ćete im vjerovati.

Pa i svodi se. Do kuda ići s bilo čime? Da svatko drži u firmi data centar? Nemoguće.
Littlemanbeingerased kaže...
naxeem kaže...

Administrator mora imati takav, apsolutan pristup. Problem nije u pristupu, nego ljudima.

da, problem je u ljudima.
 
mat kaže...

OVO JE SAMO DIO DALEKO VEĆE PRIČE.

Pa proizvođači telekomunikacione opreme već čitav vijek imaju nadzor nad čitavim telekomunikacionim sistemima zemalja.

npr. Nokia proizvodi i centrale i bazne stanice i telefone, a sve i jedan operator u Hrvatskoj, zbog tehničke podrške, daju apsolutni pristup sistemima inžinjerima iz Nokia-a. Isto je i za Ericsson i za Huawei, ali i za Srbiju, Mađarsku, Tajland...

Sjetimo se prisluškivanja u DT-u. :)
 
 
Svakako, rješenje nije zarobiti admine u lance, nego uzeti odgovorne ljude svjesne svojih odgovornosti i dužnosti. Jedini problem i jedino rješenje su ljudi.
Hrvatska je oligarhijska partitokracija s primjesama patokracije.
16 godina
offline
RE: Zloupotreba položaja IT administratora
Zato nulti DB admini imaju neopravdano velike place jer imaju pristup povjerljivim informacijama pa im velike place moraju biti dobar motiv da te informacije ne odaju drugima (ind. spijunaza, privatna korist, itd.)

To su gluposti da nije problem u ljudima. Je, problem je u znatizelji.

Isto tako doktor kada te otvori, moze ti uzeti neki dio/organ i prodati ga na crnom trzistu. Sta ti znas sto imas u sebi :D

Odgovoran admin kojem je stalo do ugleda i reputacije to nece napraviti.

Jer kao i taj doktor koji ti ukrade organ, tako i taj admin vise nikad nigdje nebi nasao posao.
15 godina
neaktivan
offline
Zloupotreba položaja IT administratora

prilika čini lopovaSmijeh

 

naxeem kaže...

Administrator mora imati takav, apsolutan pristup. Problem nije u pristupu, nego ljudima

 

 

a da nije u robotima?Belji se

http://ubizec.net46.net/forum http://www.ubizeccorporation.bloger.hr Posjeite forum za gaming,programiranje i izrada igara and hacking!
Poruka je uređivana zadnji put pet 12.6.2009 15:20 (UBIZEC cORPORATION).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
online
RE: Zloupotreba položaja IT administratora
naxeem kaže...
Ni admini ni cistacice ne bi smjeli imati apsolutan pristup svemu.
A svaka ozbiljna firma ima jasno definirane i interne obaveze (prema svojim adminima) i vanjske (prema ugovornim pruzateljima usluga).
U praksi, admini imaju pristup samo svojem dijelu price, kod velikih firmi nema nikoga tko ima apsolutan pristup svemu. Isto tako, nekad vanjski admini imaju veci pristup od internih, ako ovi nisu dovoljno obuceni ili im se ugovorno ne mogu nametnuti veci nivoi odgovornosti.
Ne mora jedan admin imati apsolutan pristup svemu, ali netko mora, a taj netko može biti jedan, a mogu biti i stotine admina.
 
Svakako, rješenje nije zarobiti admine u lance, nego uzeti odgovorne ljude svjesne svojih odgovornosti i dužnosti. Jedini problem i jedino rješenje su ljudi.
U velikim "strogo kontroliranim sustavima" ne postoji osoba koja ima apsolutan pristup svemu. Pristup stvarno povjerljivim podacima je ili kombinacija osoba ili pod direktnim nadzorom za to ovlastenih osoba, svatko u svom dijelu price. Naravno da to poskupljuje stvar jer imas admine za sve i svasta, nema "opcih" admina. Osmijeh
I naravno, svatko onaj tko se bavi takvim poslom mora biti provjerena osoba.
15 godina
neaktivan
offline
Zloupotreba položaja IT administratora

Evo zašto je važno paziti koga se zapošljava. Postoje testovi koji mogu, općenito uzevši, ugrubo utvrditi karakter osobe i čemu je tra osoba sklona. Nekorumpirani i nepotkupljivi ljudi danas sve više vrijede, ali ima ih sve manje. Kamo ide ovaj svijet?Iznenađen

Da se Facebook server sruši 90% mladih palo bi u tesku depresiju. Ako si u onih 10% koji bi im se smijali stavi ovo u sign. Današnja djeca slušaju cajke, priče o Vukovaru njima su bajke!
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Zloupotreba položaja IT administratora
mat kaže...

OVO JE SAMO DIO DALEKO VEĆE PRIČE.

Pa proizvođači telekomunikacione opreme već čitav vijek imaju nadzor nad čitavim telekomunikacionim sistemima zemalja.

npr. Nokia proizvodi i centrale i bazne stanice i telefone, a sve i jedan operator u Hrvatskoj, zbog tehničke podrške, daju apsolutni pristup sistemima inžinjerima iz Nokia-a. Isto je i za Ericsson i za Huawei, ali i za Srbiju, Mađarsku, Tajland...

 
Al lupaš ... nemaš pojma ali te to ne spriječava da lupiš. Kao prvo pristup nije apsolutan, drugo sve se logira, 3. svaki korisnik se autorizira preko one time pasworda, tako da se točno zna tko je što radio 4. korisnici koji imaju OTP generator potpisuju posebne izjave pod krivičnom i materijalnom odogovrnosti itd..
16 godina
neaktivan
offline
RE: Zloupotreba položaja IT administratora
Old Iggy kaže...
naxeem kaže...
Ni admini ni cistacice ne bi smjeli imati apsolutan pristup svemu.
A svaka ozbiljna firma ima jasno definirane i interne obaveze (prema svojim adminima) i vanjske (prema ugovornim pruzateljima usluga).
U praksi, admini imaju pristup samo svojem dijelu price, kod velikih firmi nema nikoga tko ima apsolutan pristup svemu. Isto tako, nekad vanjski admini imaju veci pristup od internih, ako ovi nisu dovoljno obuceni ili im se ugovorno ne mogu nametnuti veci nivoi odgovornosti.
Ne mora jedan admin imati apsolutan pristup svemu, ali netko mora, a taj netko može biti jedan, a mogu biti i stotine admina.
 
Svakako, rješenje nije zarobiti admine u lance, nego uzeti odgovorne ljude svjesne svojih odgovornosti i dužnosti. Jedini problem i jedino rješenje su ljudi.
U velikim "strogo kontroliranim sustavima" ne postoji osoba koja ima apsolutan pristup svemu. Pristup stvarno povjerljivim podacima je ili kombinacija osoba ili pod direktnim nadzorom za to ovlastenih osoba, svatko u svom dijelu price. Naravno da to poskupljuje stvar jer imas admine za sve i svasta, nema "opcih" admina. Osmijeh
I naravno, svatko onaj tko se bavi takvim poslom mora biti provjerena osoba.
:)
Hrvatska je oligarhijska partitokracija s primjesama patokracije.
15 godina
offline
RE: Zloupotreba položaja IT administratora
naxeem kaže...
Misliš da se tih savjeta nitko prije tebe nije sjetio? - Ti bi sve kriptirao, ali, nažalost, iz prakse je jasno da je to često otežavanje posla administratoru i onome tko u nekoj kritičnoj situaciji mora doći do podataka nekonvencionalnim metodama (direktan select na tablicu).
Kako će jedan DBA izvući podatke koji ti trebaju, ako su ti podaci hrpa smeća koje može dekodirati isključivo aplikacija koja se upravo srušila? - Nikako.
Tada imaš više problema, nego s adminom.
da, problem je u ljudima.
 
Svakako, rješenje nije zarobiti admine u lance, nego uzeti odgovorne ljude svjesne svojih odgovornosti i dužnosti. Jedini problem i jedino rješenje su ljudi.
Ne slažem se s tobom iz nekoliko jednostavnih razloga:
Ako si pažljivo čitao moj post, vidio si da ne bih sve kriptirao, nego osjetljive podatke poput plaće, broja kreditne kartice i sličnih podata koje ne želiš da vide ni admini niti itko bez izričitog dopuštenja vlasnika podataka - npr. tebe.
DBA i drugi admini će i dalje moći izvući sve podatke, raditi recovery, pa i select * from plaće, sve kao i prije. Razlika je jedino u tome da te podatke neće razumjeti, neće ih moći protumačiti bez "ključa". U slučaju havarije oni naprave recovery i spašene kriptirane podatke dostave tebi, odnosno vlasniku podataka koji ima ključ i može vidjeti što zapravo piše. Adminima uopće nije potrebno za obavljanje njihovog posla da čitaju brojeve tuđih kreditnih kartica. Da su se sve firme držale te jednostavne i lako izvedive, gotovo trivijalne stvari kao što je kriptiranje, danas ne bi bilo toliko vijesti o krađama brojeva kreditnih kartica i drugih prijestupa.
Govorim o stvarima koje radim svaki dan i puno godina i u dosta firmi i velikih i malih, a ti vjerojatno nisi puno na sigurnosti podataka radio ili pričaš o nečemu što ne poznaješ. Dobar security ne daje nekome (puno) veća prava nekome od onog što mu je potrebno. Da li bi ti radnicima koji ti idu u stan popraviti cijevi dao ključeve od stana i od auta? Ti bi vjerojatno dao oboje, i rekao da je ljudski faktor ako ti nestane auto za 2 mjeseca, a netko ne bi dao ni ključ od stana nego bi cijeli dan bio s njima i nadgledao (druga krajnost, također nije dobro, treba naći dobru mjeru).
Ljudski faktor - da, dobro je imati povjerenja i dobro je imati ljude u koje možeš imati povjerenja. Međutim, ako ti ostaviš otključana vrata stana i odeš na more, i vratiš se i nađeš opljačkani stan, da li je to nepoštenje provalnika ili tvoj propust što stan nisi zaključao?
Teoretski, i jedno i drugo, ali u praksi - ti si kriv što nisi zaključao.
Nije samo ljudski faktor. Treba imati dobru mjeru. U maloj firmi možda možeš imati jednu osobu u koju imaš povjerenja, ali u velikoj firmi di imaš više od 1 admina ti je bolje da se osiguraš. Zaista nije teško (osim ako si totalni tudum). Tako će i admini biti mirniji, jer nemaju pristup informaciji (podatku imaju, ali informaciji ne) i manje ih se sumnjiči.
Zašto riskirati curenje plaća i brojeva kreditnih kartica vani ako to NE MORAŠ ? Cool
15 godina
neaktivan
offline
Zloupotreba položaja IT administratora

jedan od najboljih načina da imaš apsolutnu lojalnost ljudi na najodgovornijim funkcijama u firmi je da im daš velike plaće, beneficije, i najvažnije, dovoljno veliki paket dionica ne bi li imali osjećaj da i oni posjeduju dio biznisa, te kao takvi ne čine ništa što bi detrimentalno djelovalo na profit, koji je i djelom njihov.Nitko ne želi oštetiti samog sebe, naročito financijski.

 

Po staroj, koliko para toliko muzike.Ako čovjeku daš, od čovjeka ćeš i dobiti.Pa čak i kad je taj netko administrator.Osmijeh Najsmješniji su mi poslodavci koji očekuju da će mu čovjek raditi korektno, biti lojalan, neće zabušavati, a raditi će budzašto, za kikiriki, titulu i slične gluposti.Ako me cijeniš pokaži mi to preko tekućeg, a ne sa apgrejdanjem titula, usmenim zahvalama i parolama, demagogijama i sličnim.Ako zlorabiš radnika, budi siguran da će ti se to obiti o glavu, prije ili kasnije, na ovaj ili onaj način, a ako ne cijeniš najodgovornije ljude kao što su administratori, koji održavaju za poslove vitalan sustav, e onda bufi siguran da će te to prije ili kasnije opako zaboliti.

Kad je bal, nek je maskenbal.
Moj PC  
2 0 hvala 0
16 godina
online
RE: Zloupotreba položaja IT administratora
naxeem kaže...
Old Iggy kaže...
naxeem kaže...
Ni admini ni cistacice ne bi smjeli imati apsolutan pristup svemu.
A svaka ozbiljna firma ima jasno definirane i interne obaveze (prema svojim adminima) i vanjske (prema ugovornim pruzateljima usluga).
U praksi, admini imaju pristup samo svojem dijelu price, kod velikih firmi nema nikoga tko ima apsolutan pristup svemu. Isto tako, nekad vanjski admini imaju veci pristup od internih, ako ovi nisu dovoljno obuceni ili im se ugovorno ne mogu nametnuti veci nivoi odgovornosti.
Ne mora jedan admin imati apsolutan pristup svemu, ali netko mora, a taj netko može biti jedan, a mogu biti i stotine admina.
 
Svakako, rješenje nije zarobiti admine u lance, nego uzeti odgovorne ljude svjesne svojih odgovornosti i dužnosti. Jedini problem i jedino rješenje su ljudi.
U velikim "strogo kontroliranim sustavima" ne postoji osoba koja ima apsolutan pristup svemu. Pristup stvarno povjerljivim podacima je ili kombinacija osoba ili pod direktnim nadzorom za to ovlastenih osoba, svatko u svom dijelu price. Naravno da to poskupljuje stvar jer imas admine za sve i svasta, nema "opcih" admina. Osmijeh
I naravno, svatko onaj tko se bavi takvim poslom mora biti provjerena osoba.
:)
 Sto? Cool
16 godina
neaktivan
offline
RE: Zloupotreba položaja IT administratora
Keso kaže...
naxeem kaže...
Svakako, rješenje nije zarobiti admine u lance, nego uzeti odgovorne ljude svjesne svojih odgovornosti i dužnosti. Jedini problem i jedino rješenje su ljudi.
Ne slažem se s tobom iz nekoliko jednostavnih razloga:
Ako si pažljivo čitao moj post, vidio si da ne bih sve kriptirao, nego osjetljive podatke poput plaće, broja kreditne kartice i sličnih podata koje ne želiš da vide ni admini niti itko bez izričitog dopuštenja vlasnika podataka - npr. tebe.
DBA i drugi admini će i dalje moći izvući sve podatke, raditi recovery, pa i select * from plaće, sve kao i prije. Razlika je jedino u tome da te podatke neće razumjeti, neće ih moći protumačiti bez "ključa". U slučaju havarije oni naprave recovery i spašene kriptirane podatke dostave tebi, odnosno vlasniku podataka koji ima ključ i može vidjeti što zapravo piše. Adminima uopće nije potrebno za obavljanje njihovog posla da čitaju brojeve tuđih kreditnih kartica. Da su se sve firme držale te jednostavne i lako izvedive, gotovo trivijalne stvari kao što je kriptiranje, danas ne bi bilo toliko vijesti o krađama brojeva kreditnih kartica i drugih prijestupa.
Govorim o stvarima koje radim svaki dan i puno godina i u dosta firmi i velikih i malih, a ti vjerojatno nisi puno na sigurnosti podataka radio ili pričaš o nečemu što ne poznaješ. Dobar security ne daje nekome (puno) veća prava nekome od onog što mu je potrebno. Da li bi ti radnicima koji ti idu u stan popraviti cijevi dao ključeve od stana i od auta? Ti bi vjerojatno dao oboje, i rekao da je ljudski faktor ako ti nestane auto za 2 mjeseca, a netko ne bi dao ni ključ od stana nego bi cijeli dan bio s njima i nadgledao (druga krajnost, također nije dobro, treba naći dobru mjeru).
Ljudski faktor - da, dobro je imati povjerenja i dobro je imati ljude u koje možeš imati povjerenja. Međutim, ako ti ostaviš otključana vrata stana i odeš na more, i vratiš se i nađeš opljačkani stan, da li je to nepoštenje provalnika ili tvoj propust što stan nisi zaključao?
Teoretski, i jedno i drugo, ali u praksi - ti si kriv što nisi zaključao.
Nije samo ljudski faktor. Treba imati dobru mjeru. U maloj firmi možda možeš imati jednu osobu u koju imaš povjerenja, ali u velikoj firmi di imaš više od 1 admina ti je bolje da se osiguraš. Zaista nije teško (osim ako si totalni tudum). Tako će i admini biti mirniji, jer nemaju pristup informaciji (podatku imaju, ali informaciji ne) i manje ih se sumnjiči.
Zašto riskirati curenje plaća i brojeva kreditnih kartica vani ako to NE MORAŠ ? Cool
"Nisam radio na sigurnosti i ne znam o čemu pričam", da, radio sam za jednu veliku firmu na kriptografskim algoritmima i enkripciji digitalnih streamova za HF komunikaciju. Tako da o sigurnosti znam i više nego što bih smio i to znanje mi sugerira samo jedan zaključak: najveći sigurnosni problem su ljudi.
Enkriptiranje nije trivijalna stvar. Trivijalnom se čini onome tko o enkripciji nema pojma.
 
Ja sam već spomenuo da je uobičajena praksa imati administratore za različite segmente, ali isto tako i činjenica je da neke podatke ne možeš sakriti od administratora. Svakako da ćeš enkripciju primijeniti za brojeve kreditnih kartica, ali ne zbog administratora, nego eventualnog lopova koji se probije do baze.
 
Ako si ti u firmi zaposlio administratora kojem neke podatke ne možeš ostaviti dostupne, osim što ti je takav administrator manje-više beskoristan - jer u slučaju problema ne može doći do određenih podataka koji su ti bitni - ne vidim kakve ti to ljude zapošljavaš i koliko ih plaćaš?
 
Prije cirka godinu dana radio sam kao administrator cjelokupnog sustava. Pristup lozinkama, naravno, nemam, jer su hashirane SHA1 algoritmom, ali sam imao pristup stotinama tisuća financijskih podataka (kreditnim karticama također). Plaćen sam bio preko dvije tisuće eura za taj posao i nije mi padalo na pamet da kradem ili prodajem podatke, ali ne zbog plaće, nego zbog toga što nisam kriminalac.
 
Što se brojeva kreditnih kartica tiče, vidim da nisi nikada radio s financijama i takvim podacima, jer bi u protivnom znao da s brojev kreditne kartice možeš apsolutno ništa bez sigurnosnog koda i datuma valjanosti u kombinaciji, a koji se nikada i nigdje ne spremaju u bazu.
 
Svakako mi nije jasno ni odakle takav strah od administratora, a istovremeno uopće prihvaćaš kartično poslovanje u kojem je savršeno moguće pokrasti što ti god padne na pamet. Bilo gdje, gdje uneseš svoje podatke, isti mogu biti ukradeni i to puno, puno prije nego i dođu do administratora baze npr.
 
A ovo s plaćama, ne znam zašto si opsjednut time. Znam da su neki ljudi opsjednuti tuđim primanjima i da im je 50% radnog vremena pokušavati saznati taj podatak, ali, vjerovao ili ne, to je apsolutno nebitan i ne-kritičan podatak za kojeg nikoga nije briga.
Nitko ti ga neće reći, ali neće se sigurno ni boriti s enkripcijama jer se taj podatak i ne nalazi sirovo u bazi, već samo u izvještajima koji se izbacuju mjesečno, nalaze na papirnatim listama i dostupni su skoro svim višim menadžerima na zahtjev. Sami podaci o bodovima i dodacima uz, naravno, olakšice i sl. nalaze se u bazi i također su plain-text jerzbog tako nebitnog podatka nema smisla usporavati obračune dekripcijama.
 
Iznova: administratori moraju biti osobe od povjerenja, a ne budale i kriminalci, a kazna za krađu ili zlouporabu podataka treba biti drastična: otkaz + kazneni i građanski progon za kriminal i odštetu firmi i oštećenima.
Takav ugovor i potpišeš kada posao dobivaš.
Old Iggy kaže...
naxeem kaže...
:)
 Sto? Cool
Kažem da si sam dobro rekao: nikada 1 admin nema pristup apsolutno svemu (osim u slučaju jako, jako male firme).
Hrvatska je oligarhijska partitokracija s primjesama patokracije.
Poruka je uređivana zadnji put sub 13.6.2009 11:48 (naxeem).
16 godina
protjeran
offline
RE: Zloupotreba položaja IT administratora
Imam pristup apsolutno svemu, iako mozda ne bi tredao, al sam potpisao poduzi dokument o povjerlivosti informacija, tako da se ne isplati pricat o tome. Radim za veliku internacionalnu firmu.
Zlo i Naopako
15 godina
offline
RE: Zloupotreba položaja IT administratora
naxeem kaže...
Plaćen sam bio preko dvije tisuće eura za taj posao
 Ok. A sad još objavi broj kreditne kartice. Slobodno napiši i datum istjeka i broj na poleđini da bude komplet informacija.
16 godina
neaktivan
offline
RE: Zloupotreba položaja IT administratora
Keso kaže...
naxeem kaže...
Plaćen sam bio preko dvije tisuće eura za taj posao
 Ok. A sad još objavi broj kreditne kartice. Slobodno napiši i datum istjeka i broj na poleđini da bude komplet informacija.
A ne, kao što smo rekli, objavljujem samo podatke koji su bazi i nisu bili kriptirani. Što ćeš s karticom? Ništa bez da ja unesem datume i sigurnosni kod: 371449645498431 je npr. broj jedne kartice.
Hrvatska je oligarhijska partitokracija s primjesama patokracije.
16 godina
neaktivan
offline
RE: Zloupotreba položaja IT administratora

Nema potrebe za ovakvim tonom: "Al lupaš ... nemaš pojma". Radim za telekom pa vidim šta se radi. Proizvođači i integratori imaju daleko veći pristup sistemu nego mi (mogu brisati logove, skrivene komande, password se mijenja jednom u milion godina). Ma niko od radnika ništa ne pazi, svi gledaju samo da odu na doručak, popiju kafu i u 4 kući, a integrator i tehnička podrška u toj slici su crnci koji će im to i omogućiti.

15 godina
neaktivan
offline
RE: Zloupotreba položaja IT administratora
Oprosti ako sam te uvrijedio. Mislio sam da pišeš napamet jer ono što sam napisao je potpuno točno za sve veće telekome (ne znam za Optimu i slične). Komentirao sam zato jer nije fer da se šire dezinformacije o ozbiljnom poslu koji ljudi obavljaju. Raspitaj se u svojoj firmi što kaže odjel za security i pogledaj što stoji u ugovorima o održavanju.
15 godina
offline
RE: Zloupotreba položaja IT administratora
 
 
Svakako, rješenje nije zarobiti admine u lance, nego uzeti odgovorne ljude svjesne svojih odgovornosti i dužnosti. Jedini problem i jedino rješenje su ljudi.

Naxeem... Kada bi nekom reko da odrzavam servere i imam remote na svaki komp (neki kompovi su na udaljenim lokacijama), dosta ljudi bi me pitalo dali citam drugima mailove i dali pratim tko sta radi. Da ti budem iskren hebe se meni ko kome sta pise i ko sta radi na kompu. Imam ja i svog posla i bez tih gluposti.

 

Slazem se sa tobom, admin treba biti profesionalna i odgovorna osoba. Ali takodjer radi istog trebalo bi ih za to i platiti te bi admini u tom slucaju davali svoj puni potencijal.

I'm going woo woo
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice