Vipnet otvorio eKnjižaru

poruka: 36
|
čitano: 11.363
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Vipnet otvorio eKnjižaru".
13 godina
offline
Vipnet otvorio eKnjižaru

sestra Helga?

Moj PC  
2 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Vipnet otvorio eKnjižaru

Mala je razlika izmedju e-knjiga i papirnatih... tako da knjiga je knjiga. ovo je s****

16 godina
offline
Vipnet otvorio eKnjižaru

A jesu se pretrgli s popustom u odnosu na tiskano izdanje ...
Vec sam skoro krenuo instalirati aplikaciju kad sam procitao da knjige nisu besplatne ili za neku siću.
Nista od toga. Preskupo!

Moj PC  
3 2 hvala 0
16 godina
offline
Re: Vipnet otvorio eKnjižaru
fala majci bozjoj da se nekaj po tom pitanju poduzima..
Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
15 godina
neaktivan
offline
Re: Vipnet otvorio eKnjižaru
passmaslom kaže...

A jesu se pretrgli s popustom u odnosu na tiskano izdanje ...
Vec sam skoro krenuo instalirati aplikaciju kad sam procitao da knjige nisu besplatne ili za neku siću.
Nista od toga. Preskupo!

Dakle dao si 500€ za smartphone, placas mjesecno 100kn ili vec koliko za mobilni internet, parsto kuna sigurno na cigarete, kavice po birtijama i sl., a problem ti je za knjigu na kojoj je netko radio mjesecima platiti 50-60kn? Interesantno. I inace mi nije jasno otkud uopce ideja da bi bilo sto u sto je ulozen ljudski rad trebalo biti besplatno. Jel ti radis besplatno? Ako ne, zasto ne? Dok se god sam ne odreknes place za svoj rad nemas pravo zahtjevati od drugih da ucine to isto.

14 godina
neaktivan
offline
Re: Vipnet otvorio eKnjižaru
RobertS kaže...

Dakle dao si 500€ za smartphone, placas mjesecno 100kn ili vec koliko za mobilni internet, parsto kuna sigurno na cigarete, kavice po birtijama i sl., a problem ti je za knjigu na kojoj je netko radio mjesecima platiti 50-60kn? Interesantno. I inace mi nije jasno otkud uopce ideja da bi bilo sto u sto je ulozen ljudski rad trebalo biti besplatno. Jel ti radis besplatno? Ako ne, zasto ne? Dok se god sam ne odreknes place za svoj rad nemas pravo zahtjevati od drugih da ucine to isto.

Možda je dao 200-300€ za smartphone, ne puši i ne visi po birtijama i misli da je bolje kupit knjigu za 70kn koju može spremit negdje nego dat 60kn za digitalni oblik iste. Ljudi mi već lagano idu na ku*ac sa svojim pretpostavkama kako netko živi i svojim analizama.

 

Digitalni oblik knjiga bi trebo biti dosta jeftiniji jer se ne troši papir, tinta, strojevi za tiskanje knjiga, i ne moraju nigdje stajati i zauzimati fizički prostor. Da su knjige po nekih 20-40kn ljudi bi ih masovnije kupovali, više bi ljudi čitalo, i više bi se zaradilo. Uz to, ak je knjiga loša, ne bi ti toliko bilo žao novaca jer si ju manje i platio.

15 godina
neaktivan
offline
Re: Vipnet otvorio eKnjižaru
RobertS kaže...
passmaslom kaže...

A jesu se pretrgli s popustom u odnosu na tiskano izdanje ...
Vec sam skoro krenuo instalirati aplikaciju kad sam procitao da knjige nisu besplatne ili za neku siću.
Nista od toga. Preskupo!

Dakle dao si 500€ za smartphone, placas mjesecno 100kn ili vec koliko za mobilni internet, parsto kuna sigurno na cigarete, kavice po birtijama i sl., a problem ti je za knjigu na kojoj je netko radio mjesecima platiti 50-60kn? Interesantno. I inace mi nije jasno otkud uopce ideja da bi bilo sto u sto je ulozen ljudski rad trebalo biti besplatno. Jel ti radis besplatno? Ako ne, zasto ne? Dok se god sam ne odreknes place za svoj rad nemas pravo zahtjevati od drugih da ucine to isto.

vau, s koje visine si ovo ispalio... čovjek je očekivao da će knjige u digitalnom obliku biti jeftinije od ponuđenih, ti odmah đonom da visi po birtijama cijele dane. A što je sa public domain knjigama koje se isto naplaćuju na VIPu (a na Gutembergu su free).

 

E da, i baš me zanima kako ćeš platiti Augustu Šenoi ili Marku Twainu za njegov rad...

 

Edit: zaboravio sam napisati ono što sam zapravo htio u startu: odlična stvar da je i u HR digitalno izdavaštvo krenulo pa tko hoće, nek downolada. Onaj kome se neda 50 kn i u knjižnici posuđuje dok mu oči ne ispadnu.

iddqd
Poruka je uređivana zadnji put pet 17.6.2011 15:55 (badmad).
16 godina
neaktivan
offline
Vipnet otvorio eKnjižaru

Po meni je ovo ipak preskupo u odnosu na papirnata izdanja, malo mi je previše dati 250 kn (kao što je cijena nekih knjiga) za nešto takvo, pogotovo ako uzmem u obzir da na amazon.com mogu papiranato izdanje dobiti za slične novce

There's no business like showbusiness
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Vipnet otvorio eKnjižaru

Ajmo napraviti jedan jednostavan test.

 

Dakle, otvorimo link http://eknjizara.vip.hr/ i nasumično odaberemo neki od naslova. Uzmimo za primjer prvu knjigu koja nam se prikazuje - Muškarci koji mrze žene, Stieg Larsson.

 

Cijena: 60,27 kn

 

A sada otvorimo Google i pogledajmo gdje još ima za kupiti istoimeni naslov.

 

Hm, Konzum - tiskano izdanje, opis artikla: Format:123x190 mm, 448 str., meki uvez

 

Cijena: 19,90 kn

 

 

Zaključak:

 

Pametnome dosta.

- ako gori zeleno, ne znači da sam tu -
 
19 1 hvala 3
15 godina
neaktivan
offline
Re: Vipnet otvorio eKnjižaru
sliver kaže...
RobertS kaže...

Dakle dao si 500€ za smartphone, placas mjesecno 100kn ili vec koliko za mobilni internet, parsto kuna sigurno na cigarete, kavice po birtijama i sl., a problem ti je za knjigu na kojoj je netko radio mjesecima platiti 50-60kn? Interesantno. I inace mi nije jasno otkud uopce ideja da bi bilo sto u sto je ulozen ljudski rad trebalo biti besplatno. Jel ti radis besplatno? Ako ne, zasto ne? Dok se god sam ne odreknes place za svoj rad nemas pravo zahtjevati od drugih da ucine to isto.

Možda je dao 200-300€ za smartphone, ne puši i ne visi po birtijama i misli da je bolje kupit knjigu za 70kn koju može spremit negdje nego dat 60kn za digitalni oblik iste. Ljudi mi već lagano idu na ku*ac sa svojim pretpostavkama kako netko živi i svojim analizama.

 

Digitalni oblik knjiga bi trebo biti dosta jeftiniji jer se ne troši papir, tinta, strojevi za tiskanje knjiga, i ne moraju nigdje stajati i zauzimati fizički prostor. Da su knjige po nekih 20-40kn ljudi bi ih masovnije kupovali, više bi ljudi čitalo, i više bi se zaradilo. Uz to, ak je knjiga loša, ne bi ti toliko bilo žao novaca jer si ju manje i platio.

Digitalnu knjigu isto tako mozes "spremiti negdje", dapace, puno fleksibilnije nego papirnu. Mozes je cak i isprintati na papir.

 

Sto se cijene tice - tu se grdno varas. Prvo, netko tko ce za knjigu dati 40kn, dati ce i 60. Problem je u trolovima koji bi sve htjeli "besplatno", ti ne bi platili ni da kosta 40, ni 20 ni 1kn nego bi cekali da se pojavi negdje na torrentu. Procitali je naravno ne bi.

 

Drugo, papir, tinta, strojevi itd. su kikiriki, glavninu cijene cine autorska prava, prevodjenje, lektura, infrastruktura, promocija, uglavnom sve ono sto imas i kod digitalnih knjiga. Digitalne knjige uz to imaju dodatni trosak IT infrastrukture i software-a potrebnog za distribuciju knjiga (serveri, izrada i odrzavanje web stranica, infrastruktura za placanje itd.) cime se dodatno kompenzira papir i tinta.

 

Zatim je pitanje poreza. Da li se digitalne knjige oporezuju kao software ili kao tiskovine? Ne znam kako je u Hrvatskoj, ali u recimo u D se na eknjige placa puna stopa PDVa od 19% jer se tretiraju kao software, dok se na papirne knjige placa povlastena stopa od 7%.

 

Zatim je tu temeljno ponude i potraznje. Prednost eknjige da je mozes kupiti uvijek i svugdje i poceti je odmah citati, bez da gubis vrijeme iduci u knjizare/knjiznice, bez da nosis kilu papira posvuda je mnogima dovoljan razlog da ne gnoje oko cijene. Na Amazonu su npr. eknjige, pogotovo IT literatura i bestselleri u medjuvremenu u pravilu $1-2 skuplji od papira. I pogodi sto - nikog nije briga, unatoc tome se prodaju bolje nego papir.

 

Sve u svemu - nema ama bas nikakve ekonomske logike da bi eknjige trebale biti "puno" jeftinije od tiskanih, pogotovo ne kad se tiskane vec prodaju za smjesnu bagatelu i daleko ispod realne cijene. Ovih 20% je vec nerealno visoko i ocekujem da ce s rastom popularnosti razlika biti sve manja i manja, kao i svugdje u svijetu gdje su eknjige realnost vec godinama.

 

Bzw, ja jos nikad u zivotu nisam cuo da je netko rekao "kako bih rado procitao tu i tu knjigu, ali mi je 20kn preskupa...". A ti?

15 godina
neaktivan
offline
Re: Vipnet otvorio eKnjižaru
badmad kaže...
RobertS kaže...
passmaslom kaže...

A jesu se pretrgli s popustom u odnosu na tiskano izdanje ...
Vec sam skoro krenuo instalirati aplikaciju kad sam procitao da knjige nisu besplatne ili za neku siću.
Nista od toga. Preskupo!

Dakle dao si 500€ za smartphone, placas mjesecno 100kn ili vec koliko za mobilni internet, parsto kuna sigurno na cigarete, kavice po birtijama i sl., a problem ti je za knjigu na kojoj je netko radio mjesecima platiti 50-60kn? Interesantno. I inace mi nije jasno otkud uopce ideja da bi bilo sto u sto je ulozen ljudski rad trebalo biti besplatno. Jel ti radis besplatno? Ako ne, zasto ne? Dok se god sam ne odreknes place za svoj rad nemas pravo zahtjevati od drugih da ucine to isto.

vau, s koje visine si ovo ispalio... čovjek je očekivao da će knjige u digitalnom obliku biti jeftinije od ponuđenih, ti odmah đonom da visi po birtijama cijele dane. A što je sa public domain knjigama koje se isto naplaćuju na VIPu (a na Gutembergu su free).

 

E da, i baš me zanima kako ćeš platiti Augustu Šenoi ili Marku Twainu za njegov rad...

 

Edit: zaboravio sam napisati ono što sam zapravo htio u startu: odlična stvar da je i u HR digitalno izdavaštvo krenulo pa tko hoće, nek downolada. Onaj kome se neda 50 kn i u knjižnici posuđuje dok mu oči ne ispadnu.

Prigovarao je sto nisu puno jeftinije ili besplatne i na to sam reagirao jer je takvo sto nemoguce i glupost.

 

Sto se tice Senoe itd. - ne placas njima nego vlasnicima autorskih prava, ako takvi postoje. Ako ne, onda je tekst knjige besplatan, sto ne znaci da je i automatski svako izdanje te knjige besplatno.

 

I da, s onim sto si napisao pod Edit se potpuno slazem.

16 godina
offline
Vipnet otvorio eKnjižaru

Sta je sa pravim citacima knjiga, sa eInk ekranima? ePub format? Nista! 

Smith and Wesson - the original point and click interface | http://twitter.com/hhrvoje, http://www.hudosvibe.net
Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Vipnet otvorio eKnjižaru
macak kaže...

Ajmo napraviti jedan jednostavan test.

 

Dakle, otvorimo link http://eknjizara.vip.hr/ i nasumično odaberemo neki od naslova. Uzmimo za primjer prvu knjigu koja nam se prikazuje - Muškarci koji mrze žene, Stieg Larsson.

 

Cijena: 60,27 kn

 

A sada otvorimo Google i pogledajmo gdje još ima za kupiti istoimeni naslov.

 

Hm, Konzum - tiskano izdanje, opis artikla: Format:123x190 mm, 448 str., meki uvez

 

Cijena: 19,90 kn

 

 

Zaključak:

 

Pametnome dosta.

Nije. Pametan zna da je 19,90 za bestseller nerealna cijena i da se tu radi o tipicnom "Loss leader"-u iliti navlakusi po Hrvatski -> http://en.wikipedia.org/wiki/Loss_leader

 

Konzum ce to sto je izgubio na toj knjizi deseterostruko nadoknaditi svime onime sto ces kupiti "kad si vec u Konzumu, pa da ne dolazis jos jednom...". Knjizara prodaje samo knjige i to je to. Nema cigareta, kiririkija, kostica, sto ne zarade na knjigama, nisu zaradili.

15 godina
neaktivan
offline
Re: Vipnet otvorio eKnjižaru
hudo kaže...

Sta je sa pravim citacima knjiga, sa eInk ekranima? ePub format? Nista! 

Pa tookbook.com prodaje epub. Problem je jedino sto su knjige DRM-ane, tako da ih je nemoguce konvertirati u mobi za Kindle (za one koji imaju Kindle). Tj. moguce je, ali je potrebno prvo skinuti zastitu, ali to je druga tema.

14 godina
protjeran
offline
Re: Vipnet otvorio eKnjižaru
RobertS kaže...
macak kaže...

Ajmo napraviti jedan jednostavan test.

 

Dakle, otvorimo link http://eknjizara.vip.hr/ i nasumično odaberemo neki od naslova. Uzmimo za primjer prvu knjigu koja nam se prikazuje - Muškarci koji mrze žene, Stieg Larsson.

 

Cijena: 60,27 kn

 

A sada otvorimo Google i pogledajmo gdje još ima za kupiti istoimeni naslov.

 

Hm, Konzum - tiskano izdanje, opis artikla: Format:123x190 mm, 448 str., meki uvez

 

Cijena: 19,90 kn

 

 

Zaključak:

 

Pametnome dosta.

Nije. Pametan zna da je 19,90 za bestseller nerealna cijena i da se tu radi o tipicnom "Loss leader"-u iliti navlakusi po Hrvatski -> http://en.wikipedia.org/wiki/Loss_leader

 

Konzum ce to sto je izgubio na toj knjizi deseterostruko nadoknaditi svime onime sto ces kupiti "kad si vec u Konzumu, pa da ne dolazis jos jednom...". Knjizara prodaje samo knjige i to je to. Nema cigareta, kiririkija, kostica, sto ne zarade na knjigama, nisu zaradili.

da al ak ja zelim samo tu knjigu  prije cu ju uzet na papiru neg davati 3x vise love tamo

drugo ak je vip knjizara tako bajna sta visis i trolas tu forum odi kupi knjige i citaj

 

14 godina
offline
Re: Vipnet otvorio eKnjižaru
Volim čitati knjige, imam nekih 50-ak svojih u tiskanom izdanju i najviše što bi dao za E-knjigu je 5 kuna.
16 godina
neaktivan
offline
Vipnet otvorio eKnjižaru

isprike na off-u, ali zašto uvijek kad got neka aplikacija izađe, uvijek se spominje iOS ili Android... zašto nema za Symbian?

Gimme a bag of donuts, and no one gets hurt :)
Moj PC  
0 1 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Vipnet otvorio eKnjižaru

Kao prvo, kolko mi je poznato T-HT, tj.njihov T-mobile je prvi krenuo u biznis e-knjiga. I to prije 2 mjeseca i taman u vrijeme

kad su oni trebali krenut s uslugom "Planet9" tu je uskocio VIP da ispadne da su oni ipak to prvi doveli.

A osim toga nekako mi se cini d ce ta usluga "Planet9" biti dosta bolje jer ce biti ponuđena na gotovo svim

uređajima (naravno i e-citacima). Evo i link na vijest koja je bila na BUG-u.

Zanimljivo je također vidjet kako suprotno obicaju neka aplikcija prije dostupna za Android nego iOS, što

bi također moglo nešto reci koliko je "na brzaka" ova usluga sklepana jer kod iOS-a se treba pricekat određeno vrijeme

da se aplikacija isproba i odobri.

 

"Cijene knjiga u eKnjižari su otprilike 20-ak posto niže od cijena "papirantih" pandana u knjižarama, rečeno je danas u Vipnetu."

20% niža cijena ce rijetko koga ozbiljnije potaknut da kupi knjigu u digitalnom obliku.

Ipak za e-knjigu sam trebaš dodatno investirat da bi ju koristio (bilo kupovinom e-readera, iPada, Android tableta ili printanjem knjige)

a ovako je fizicki posjeduješ  što je ipak barem meni ljepše.

 

Pogotovo kad oni kažu otprilike to onda u prijevodu znaci: "par knjiga je 20%   jeftinije, a ostale manje, možda 15%".

Ajde da su rekli sve su knjige najmanje 20% jeftinije. Ali opet ni to, barem za mene nebi bilo dosta.

 

Vidim da se ovdje brane autori i intelektualno vlasništvo, no to nema baš puno veze s cijenom knjige.

Najviše poberu upravo izdavaci, kojima nije do opceg obrazovanja društva nego ciste zarade.

Prve koje se sjetim je Vesna Parun za koju svi znamo da je bila uspješna ali zarađivala je gotovo ništa.

Drugo što cu se uvjek sjetiti je prijevod strucne i velike knjige koju su prevodili profesori mog fakulteta

a za nagradu su dobili neki smješni honorar i po 1 jedini primjer knjige. Cijena te knjige je u knjižarama

1400kn.

Tako da prica o poštivanju autora i intelektualnog vlasništva ne stoji, izdavaci su ti koji najviše zarade.

Zamislite tek sad zaradu kad nemoraju ni tiskat knjige..

 

Oprostite na dužem poštu, ali morao sam jer me smeta ta nepravda izdavaca i pretjeranih cijena mnogih izdanja.

Ne dozvolite da vas obeshrabre oni koji su razočarani životom i koji su postali gluhi za najdublje i iskonske želje svoga srca - IVAN PAVAO II
Moj PC  
5 0 hvala 1
15 godina
neaktivan
offline
Re: Vipnet otvorio eKnjižaru
alen-c kaže...
 

"Cijene knjiga u eKnjižari su otprilike 20-ak posto niže od cijena "papirantih" pandana u knjižarama, rečeno je danas u Vipnetu."

20% niža cijena ce rijetko koga ozbiljnije potaknut da kupi knjigu u digitalnom obliku.

Ipak za e-knjigu sam trebaš dodatno investirat da bi ju koristio (bilo kupovinom e-readera, iPada, Android tableta ili printanjem knjige)

a ovako je fizicki posjeduješ što je ipak barem meni ljepše.

 

Pogotovo kad oni kažu otprilike to onda u prijevodu znaci: "par knjiga je 20%   jeftinije, a ostale manje, možda 15%".

Ajde da su rekli sve su knjige najmanje 20% jeftinije. Ali opet ni to, barem za mene nebi bilo dosta.

 

Vidim da se ovdje brane autori i intelektualno vlasništvo, no to nema baš puno veze s cijenom knjige.

Najviše poberu upravo izdavaci, kojima nije do opceg obrazovanja društva nego ciste zarade.

Prve koje se sjetim je Vesna Parun za koju svi znamo da je bila uspješna ali zarađivala je gotovo ništa.

Drugo što cu se uvjek sjetiti je prijevod strucne i velike knjige koju su prevodili profesori mog fakulteta

a za nagradu su dobili neki smješni honorar i po 1 jedini primjer knjige. Cijena te knjige je u knjižarama

1400kn.

Tako da prica o poštivanju autora i intelektualnog vlasništva ne stoji, izdavaci su ti koji najviše zarade.

Zamislite tek sad zaradu kad nemoraju ni tiskat knjige..

 

Grijesis ako mislis da izdavaci mlate neke masne pare. U Hrvatskoj se knjige jednostavno ne kupuju osim ako nisu bundle-ane sa praskom za ves ili nekim trecerazrednim tabloidom, u tome je problem. U javnosti se stvorila percepcija da su knjige besplatne, totalno poremecen sustav vrijednosti, sto se jako dobro vidi na balavoj djecurliji koja posta po ovom forumu. "Svi u Konzum po knjigu za samo 19,90!". Za suncane naocale, auto, cigarete, izlaske, obleku, telefone, za to se ima i uvijek ce se imati. Ali knjige...knjige su bezobrazno skupe. Strasno i jadno.

13 godina
neaktivan
offline
Re: Vipnet otvorio eKnjižaru
HBomb kaže...

isprike na off-u, ali zašto uvijek kad got neka aplikacija izađe, uvijek se spominje iOS ili Android... zašto nema za Symbian?

ima ih sasvim dovoljno i bez ovakvih beskorisnih

ne shvacajte salu ozbiljno
12 godina
offline
Re: Vipnet otvorio eKnjižaru
RobertS kaže...


Grijesis ako mislis da izdavaci mlate neke masne pare. U Hrvatskoj se knjige jednostavno ne kupuju osim ako nisu bundle-ane sa praskom za ves ili nekim trecerazrednim tabloidom, u tome je problem. U javnosti se stvorila percepcija da su knjige besplatne, totalno poremecen sustav vrijednosti, sto se jako dobro vidi na balavoj djecurliji koja posta po ovom forumu. "Svi u Konzum po knjigu za samo 19,90!". Za suncane naocale, auto, cigarete, izlaske, obleku, telefone, za to se ima i uvijek ce se imati. Ali knjige...knjige su bezobrazno skupe. Strasno i jadno.

Sorry, ali kupujem tamo di je jeftinije. Da auto mogu dobiti jeftinije u konzumu, kupio bih ga tamo, a društvo nam je takvo kakvo je, pa 50% njih ne zna da je skidanje softvera  sa neta ilegalno. Kako onda takvima objasniti da knjige nisu samo papir i tinta.

Poruka je uređivana zadnji put pet 17.6.2011 18:03 (Camalus).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Vipnet otvorio eKnjižaru
RobertS kaže...

Grijesis ako mislis da izdavaci mlate neke masne pare. U Hrvatskoj se knjige jednostavno ne kupuju osim ako nisu bundle-ane sa praskom za ves ili nekim trecerazrednim tabloidom, u tome je problem. U javnosti se stvorila percepcija da su knjige besplatne, totalno poremecen sustav vrijednosti, sto se jako dobro vidi na balavoj djecurliji koja posta po ovom forumu. "Svi u Konzum po knjigu za samo 19,90!". Za suncane naocale, auto, cigarete, izlaske, obleku, telefone, za to se ima i uvijek ce se imati. Ali knjige...knjige su bezobrazno skupe. Strasno i jadno.

Pa u cijelom tom sustavu izdavaci definitvno najviše namlate para. Osim toga da je to tako loše stanje, nebi ih toliko ni bilo.

 

Ako ništa drugo na udžbenicima i strucnoj literaturi se lijepe pare mlate.

Nije tajna da određeni izdavaci tipa Profil organiziraju raznorazne evente za profesore osnovnih i srednjih škola

koji kao imaju edukativni karakter, a zapravo su to besplatna putovanja kojima se legalno podmicuje profesore.

Barem 100kn košta bilo koji udžbenik za osnovnu ili srednju školu a broji 100 do max.150str..

Takvih udžbenika ima iz svih 10ak i više predmeta po godini, a sva djeca u principu to moraju imati za nastavu.

Nerjetko se svake ili svake druge godine štampaju nove verzije, baš da se nebi mogli otkupljivati stari.

Znam da to nije ovdje direktna tema, ali ipak to akođer spada u izdavaštvo koje bere lijepe pare,

a onda se žali kako hrvati ne citaju.

Strucna literatura je još gora. Bilo koja strucna knjiga, posebno s podrucja medicine košta 600-1600kn, vecina

oko 800kn. Na kraju ispada da placanje faxu nije skoro ništa koliko knjige.


Što se tice ostale društvene problematike to se slažem. Od Konzuma mi se ovo cini prakticno tako barem malo više

ljudi citaju. Neznam koliko smisla ima ulazit u to kako im se isplati, ali ako se narodu isplati ne vidim zašto ne.

Nažalost, ali kava i cigarete spadaju kod nas u važnije stvari za život nego kultura i obrazovanje.

 

EDIT: Zapravo kad razmislim Applov i Vip-ov store i ovakvi ducani zapravo nude na neki nacin piscima zobilaženje

izdavaca. U tom slucaju jest da Apple ili VIP naplate svojih 30 ili kolko %, ali tko sprecava pisca da sam

objavi knjigu preko navedenih kanala prodaje? U svakom slucaju izdavaci se tek pocinju nalaziti u nezgodnoj

situaciji baš zbog digitalizacije. Po meni je to ok, jer ionako nisu ucinili knjige puno dostupnijim svih ovih godina.

Ne dozvolite da vas obeshrabre oni koji su razočarani životom i koji su postali gluhi za najdublje i iskonske želje svoga srca - IVAN PAVAO II
Poruka je uređivana zadnji put pet 17.6.2011 18:33 (alen-c).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Vipnet otvorio eKnjižaru
Camalus kaže...

Sorry, ali kupujem tamo di je jeftinije. Da auto mogu dobiti jeftinije u konzumu, kupio bih ga tamo, a društvo nam je takvo kakvo je, pa 50% njih ne zna da je skidanje softvera  sa neta ilegalno. Kako onda takvima objasniti da knjige nisu samo papir i tinta.

I sto bi sad trebalo, pomiriti se s time i sve knjige prodavati po 5kn u Konzumu i Lidlu? Pa upravo time bi dao legitimitet mentalitetu knjiga=papir+tinta. A kada za 10 godina totalno zamre knjizevnost u Hrvata jer se vise ne isplati pisati, kada jedina "literatura" ostanu Sportske i 24 sata, onda ce se svi zgrazati i upirati prstima. Ili mozda nece, nego ce u miru citati te Sportske ili 24 sata na terasi kafica, kao sto su oduvijek i radili i jer bolje niti ne trebaju.

 

E vidis, zato postoji nesto sto se zove "Fixed Book Price Agreement" ("Buchpreisbindung", "Loi Lang"...),  dakle zakonom regulirana cijena knjige. Takav zakon je na snazi u puno zemalja (http://en.wikipedia.org/wiki/Fixed_Book_Price_Agreement) i cilj mu je sprijeciti obezvrijedjivanje i bagateliziranje knjiga ili koristenje istih kao navlakusa za kupovinu neceg drugog. U vecini slucajeva se knjiga smije prodavati samo po cijeni otisnutoj na koricama, ili se definira maksimalni rabat od nekih 5%, ali to je to, nema sanse da knjigu prodaje nekakav Konzum sa 80% popusta da bi te navukao da tamo kupis i krastavce i salamu na kojima ima 300% marze.

 

Prednosti takvog zakona ima puno, ali prije svega postize da svi izdavaci i autori na trzistu dobiju jednaku sansu, cime se osigurava raznolikost (inace bi svi pisali trecerazredne "erotske krimice") i isplativost bavljenja pisanjem i samim tim opstanak knjizevnosti kao takve. 

 

"Sacuvaj me, Boze, od srpskog junastva i hrvatske kulture." -- Krleza

15 godina
neaktivan
offline
Re: Vipnet otvorio eKnjižaru
alen-c kaže...

Pa u cijelom tom sustavu izdavaci definitvno najviše namlate para. Osim toga da je to tako loše stanje, nebi ih toliko ni bilo.

 

Ako ništa drugo na udžbenicima i strucnoj literaturi se lijepe pare mlate.

Nije tajna da određeni izdavaci tipa Profil organiziraju raznorazne evente za profesore osnovnih i srednjih škola

koji kao imaju edukativni karakter, a zapravo su to besplatna putovanja kojima se legalno podmicuje profesore.

Barem 100kn košta bilo koji udžbenik za osnovnu ili srednju školu a broji 100 do max.150str..

Takvih udžbenika ima iz svih 10ak i više predmeta po godini, a sva djeca u principu to moraju imati za nastavu.

Nerjetko se svake ili svake druge godine štampaju nove verzije, baš da se nebi mogli otkupljivati stari.

Znam da to nije ovdje direktna tema, ali ipak to akođer spada u izdavaštvo koje bere lijepe pare,

a onda se žali kako hrvati ne citaju.

Strucna literatura je još gora. Bilo koja strucna knjiga, posebno s podrucja medicine košta 600-1600kn, vecina

oko 800kn. Na kraju ispada da placanje faxu nije skoro ništa koliko knjige.


Što se tice ostale društvene problematike to se slažem. Od Konzuma mi se ovo cini prakticno tako barem malo više

ljudi citaju. Neznam koliko smisla ima ulazit u to kako im se isplati, ali ako se narodu isplati ne vidim zašto ne.

Nažalost, ali kava i cigarete spadaju kod nas u važnije stvari za život nego kultura i obrazovanje.

 

EDIT: Zapravo kad razmislim Applov i Vip-ov store i ovakvi ducani zapravo nude na neki nacin piscima zobilaženje

izdavaca. U tom slucaju jest da Apple ili VIP naplate svojih 30 ili kolko %, ali tko sprecava pisca da sam

objavi knjigu preko navedenih kanala prodaje? U svakom slucaju izdavaci se tek pocinju nalaziti u nezgodnoj

situaciji baš zbog digitalizacije. Po meni je to ok, jer ionako nisu ucinili knjige puno dostupnijim svih ovih godina.

Po tome sada ispada da je zlocin ako netko zaradjuje na knjigama, ili? Izdavaci su firme kao i sve ostale i posluju po zakonima trzista kao i svi drugi, a ne uboznice pa da bi altruisticki trebali dijeliti knjige besplatno napacenom narodu. Ovo s udzbenicima nema veze s temom, to je sasvim drugi par opanaka i taj problem treba drugacije rjesavati (sudski). Ne zbog cijene, nego zbog toga sto se udzbenici svake godine mijenjaju. Kada to ne bi bilo tako, ne bi bio nikakav problem da jedan udzbenik koriste 2-3 generacije prije nego se raspadne.

 

Da ljudi vise citaju otkad Konzum i slicni prodaju knjige za bagatelu isto ne stoji. Znam gomilu ljudi koji su pokopovali sve one knjige koje su dolazile kao "poklon" prije koju godinu uz Vecernji i Jutarnji - 90% tih knjiga i dan danas stoji u celofanu zamotano kao na dan kupovine i skuplja prasinu po kredencima sirom Lijepe nase. Jedino sto se procitalo jest crna kronika i sport u pripadnim novinama. Ne kazem da nema izuzetaka, ali meni barem nije poznat niti jedan.

 

Sto se tice medicinske literature - to je pitanje naklade. Produkcija takvih knjiga je puno skuplja od beletristike, a naklada puno manja, tako da je normalno da su skuplje. Osim toga, investiciju u te knjige ces prije ili kasnije vraititi kroz bolji i bolje placeni posao nego sto bi ga imao da nisi studirao (barem u teoriji), tako da to sve dodje na svoje. Vecina doktora te knjige koristi cijeli zivot, zena mi je doktorica i jos uvijek redovno koristi knjige iz kojih je prije dosta godina studirala, tako da mi se to ne cini skupo kad se sve uzme u obzir. Druga je stvar da li je uopce vise u duhu vremena uciti medicinu iz debelih papirnatih knjiga sa 1000 crno-bijelih stranica pored blagodati multimedije, interneta i sl., ali niti to ne bi bilo besplatno.

 

Koliko ce eknjige potaknuti pisce da zaobidju izdavace, odn. sami postanu izdavaci, ne znam, vidjet cemo. U muzici se to nije dogodilo, vecina glazbenika se jos uvijek cvrsto drzi label-a, jer time dobivaju reklamu, sponzoriranje po kojekakvim top listama i radio stanicama itd. sto sami nikad ne bi mogli organizirati.

14 godina
neaktivan
offline
Vipnet otvorio eKnjižaru

Ma cijela ova rasprava papir ili eInk je besmislena. Svakome je je jasno da ce uvijek bit onih "za" i "protiv" pa ko voli nek izvoli. Razlika u cijeni samih knjiga (bez gledanja cijene e-readera jer njega ionako kupujemo radi komocije a ne radi ustede: bas kao i sve druge gadgete) je pak druga prica i izdavaci se definitivno tu sada nalaze u skakljivoj situaciji.

 

Ja sam za dobru knjigu uvijek bio spreman platit uzimajuci u obzir ne samo autora nego i prevodetelja koji mi je to preveo. Izdavac s druge strane, je uvijek bio lopina koja previse uzima za to kaj daje. Kolko ce se to promijenit kad "papirnatog" izdavaca zamjeni "digitalni" ostaje za vidjeti. Cinjenica: kad se pojavi novi bestseller rijetko cu ga isti cas nac na polici Konzuma, i tu je knjizara ta koja je meni bitna.

 

E sad, sto se tice VIP knjizare iz perspektive jednog e-readera:

 

- pre mali broj naslova. Neizbjezni Stieg Larsson od beletristike, ali di je ostatak? No, mozda s vremenom...

- nacin placanja! Ima smisla ovo sto su napravili: na taj nacin fakat mozete kupiti knjigu od bilo kud i bilo kad. No, ja bi ipak radije da mogu i klasicnom kreditnom karticom platit...

+ napokon e-knjige na hrvatskom. I tu ne mislim na razna besplatna i "besplatna" izdanja nama srodnih jezika (nemam nista protiv citanja na ekavici al materinji jezik je materinji jezik; citanje je ipak radnja iz gusta, a na materinjem jeziku je i taj gust najveci)

 

 
5 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Vipnet otvorio eKnjižaru
RobertS kaže...
 nema sanse da knjigu prodaje nekakav Konzum sa 80% popusta da bi te navukao da tamo kupis i krastavce i salamu na kojima ima 300% marze.

 

Logika ti nije jaca strana. Ovo je kupovina s online stranice, dakle http://online.konzum.hr/categories/60000849/products , kako ce te navuci da tamo kupis krastavce stvarno ne znam.

 

Drugo, Konzum je kupio knjigu od izdavaca i za nju dao, primjerice, 80 kuna. Znaci tu je namiren i izdavac i intelektualna prava. Ne vjerujem da su im prodali puno ispod cijene, jedino za postotak rabata. To sta Konzum dampira cijene to je njihov problem i stvar njihove kalkulacije, a tvoj boljitak jer ces do iste knjige doci puno jeftinije.

 

Ja osobno kupujem knjige koje citam, tako da ne pokusavas se na mene osobno okomiti. I preporucam svima da kupe ili hard ili virtuelnu kopiju. To je najmanje sto mozemo uciniti.

 

Mozda cak i ove niske cijene u Konzumu navedu nekoga koji nije ni pomisljao nesto procitati da to ucini ovo ljeto.

 

12 godina
offline
Re: Vipnet otvorio eKnjižaru
RobertS kaže...
Camalus kaže...

Sorry, ali kupujem tamo di je jeftinije. Da auto mogu dobiti jeftinije u konzumu, kupio bih ga tamo, a društvo nam je takvo kakvo je, pa 50% njih ne zna da je skidanje softvera  sa neta ilegalno. Kako onda takvima objasniti da knjige nisu samo papir i tinta.

I sto bi sad trebalo, pomiriti se s time i sve knjige prodavati po 5kn u Konzumu i Lidlu? Pa upravo time bi dao legitimitet mentalitetu knjiga=papir+tinta. A kada za 10 godina totalno zamre knjizevnost u Hrvata jer se vise ne isplati pisati, kada jedina "literatura" ostanu Sportske i 24 sata, onda ce se svi zgrazati i upirati prstima. Ili mozda nece, nego ce u miru citati te Sportske ili 24 sata na terasi kafica, kao sto su oduvijek i radili i jer bolje niti ne trebaju.

 

E vidis, zato postoji nesto sto se zove "Fixed Book Price Agreement" ("Buchpreisbindung", "Loi Lang"...),  dakle zakonom regulirana cijena knjige. Takav zakon je na snazi u puno zemalja (http://en.wikipedia.org/wiki/Fixed_Book_Price_Agreement) i cilj mu je sprijeciti obezvrijedjivanje i bagateliziranje knjiga ili koristenje istih kao navlakusa za kupovinu neceg drugog. U vecini slucajeva se knjiga smije prodavati samo po cijeni otisnutoj na koricama, ili se definira maksimalni rabat od nekih 5%, ali to je to, nema sanse da knjigu prodaje nekakav Konzum sa 80% popusta da bi te navukao da tamo kupis i krastavce i salamu na kojima ima 300% marze.

 

Prednosti takvog zakona ima puno, ali prije svega postize da svi izdavaci i autori na trzistu dobiju jednaku sansu, cime se osigurava raznolikost (inace bi svi pisali trecerazredne "erotske krimice") i isplativost bavljenja pisanjem i samim tim opstanak knjizevnosti kao takve. 

 

"Sacuvaj me, Boze, od srpskog junastva i hrvatske kulture." -- Krleza

 

Gle, razumijem ja sve to, ali mene kao krajnjeg kupca ne zanimaju nikakvi dogovori autora, izdavača, konzuma ili koga već, već samo krajnji proizvod. Uostalom, zašto bi mene trebalo biti briga kako se oni pogađaju oko toga. Meni je primarno bitan krajnji proizvod i ako taj isti dobijem negdje drugdje jeftinije (naravno legalno), ne vidim razloga zašto ga ne kupiti. Taj autor o kojem ti pričaš sigurno ne brine kakva je meni plaća, kako se pogađam sa gazdom oko toga, itd...

 

Na kraju krajeva konzum sigurno nije mogao dobiti prava na prodavanje knjige u dućanu bez pristanka autora ili izdavača, tj. mislim da je tako, ali nisam siguran.

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 17.6.2011 21:20 (Camalus).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Vipnet otvorio eKnjižaru
Camalus kaže...

Gle, razumijem ja sve to, ali mene kao krajnjeg kupca ne zanimaju nikakvi dogovori autora, izdavača, konzuma ili koga već, već samo krajnji proizvod. Uostalom, zašto bi mene trebalo biti briga kako se oni pogađaju oko toga. Meni je primarno bitan krajnji proizvod i ako taj isti dobijem negdje drugdje jeftinije (naravno legalno), ne vidim razloga zašto ga ne kupiti. Taj autor o kojem ti pričaš sigurno ne brine kakva je meni plaća, kako se pogađam sa gazdom oko toga, itd...

 

Na kraju krajeva konzum sigurno nije mogao dobiti prava na prodavanje knjige u dućanu bez pristanka autora ili izdavača, tj. mislim da je tako, ali nisam siguran.

 

Pa prava vjerojatno imaju, to nije u pitanju. Problem je sto knjigama jeftinijim od kutije cigareta dugorocno potkopavaju izdavastvo jer se po tim cijenama vise nece isplatiti ni autorima da pisu, ni izdavacima i trgovinama da u Hrvatskoj prodaju knjige. Vec sada se ne isplati imati knjizaru jer knjizara koja samo knjige prodaje ne moze ni izbliza konkurirati gigantima poput Konzuma sa njegovim dumping cijenama.

 

Zato su pametnije zemlje od Hrvatske i uvele onaj zakon koji sam gore naveo, jer je strateski za dobrobit neke nacije daleko bitnije imati zdrav knjizevni ekosistem, nego ustedjeti kunu danas, pa sutra nemati nista. Sto ne znaci da Konzum ne smije prodavati knjige. Smije, ali pod istim uvjetima kao i drugi i po cijenama koje odrazavaju realnu vrijednost knjige, a ne budzasto samo da se navuce kupac.

 

Imho, naravno.

13 godina
neaktivan
offline
Re: Vipnet otvorio eKnjižaru

To samo znaci da ce se prodaja knjiga prebaciti sa knjizara na veloke trgovacke lance. Knjiga je uvijek imala svoju publiku i imat ce je i dalje. Uvjeren sam u to.

Nadalje, kad ja platim clanarinu u knjiznici 80 kuna i u 365 dana procitam 40-ak knjiga koliko autori i izdavaci tih knjiga imaju od mog novca. Vise imaju ako kupim knjigu u Konzumu ili online.

Cijena svacijeg rada je u padu, nazalost, pa tako i pisaca. Moraju se pomiriti s time. Dijele sudbinu svih nass i globalizacije.

Proveo sam par mjeseci ove godine u USA i tamo sam imao ugovoren Netflix. Serije i filmove sam gledao za pretplatu od 7 $ mjesecno, dok se istovremeno preko iTunesa svaka epizoda prodavala po 3 $.

 

Hocu reci, flatrate je danas dosao na filmove i serije, sutra ce na knjige. Mozda i Vipovci u dogledno vrijeme prijedu na takav model naplate. Tko zna?

Poruka je uređivana zadnji put pet 17.6.2011 22:57 (hornet).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Vipnet otvorio eKnjižaru
hornet kaže...

 

Logika ti nije jaca strana. Ovo je kupovina s online stranice, dakle http://online.konzum.hr/categories/60000849/products , kako ce te navuci da tamo kupis krastavce stvarno ne znam.

 

Drugo, Konzum je kupio knjigu od izdavaca i za nju dao, primjerice, 80 kuna. Znaci tu je namiren i izdavac i intelektualna prava. Ne vjerujem da su im prodali puno ispod cijene, jedino za postotak rabata. To sta Konzum dampira cijene to je njihov problem i stvar njihove kalkulacije, a tvoj boljitak jer ces do iste knjige doci puno jeftinije.

 

Ja osobno kupujem knjige koje citam, tako da ne pokusavas se na mene osobno okomiti. I preporucam svima da kupe ili hard ili virtuelnu kopiju. To je najmanje sto mozemo uciniti.

 

Mozda cak i ove niske cijene u Konzumu navedu nekoga koji nije ni pomisljao nesto procitati da to ucini ovo ljeto.

 

Grijesis. Dumping njima nije nikakav problem jer oni to sto su na tih par knjiga koje prodaju (i to samo neko kratko vrijeme, dok su "hit") izgubili visestruko nadoknade na drugim artiklima. Dumping je problem svima drugima, ovaj thread je najbolji primjer za to. "Zasto bi kupovao eknjigu po 60kn ako u Konzumu istu mogu dobiti za 20?" logika. To sto 20kn nije realna cijena nikog ne zanima, vazno da je jeftino. Onda se poslije nemojte zgrazati nad cinjenicom sto u Hrvatskoj nema eknjiga, sto nema ovog ili onog -> sahranili ste ih svojim diskont-mentalitetom.

 

I ova zadnja tvrdnja ti je totalno besmislena. Cijena ne moze biti izgovor za (ne)citanje, u knjiznicama je svaka knjiga oduvijek bila i jos uvijek je besplatna.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice