Vježbanje u prirodi je zdravije

poruka: 28
|
čitano: 8.991
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Vježbanje u prirodi je zdravije".
5 godina
offline
Vježbanje u prirodi je zdravije

3-4 treninga u kućnoj teretani tjedno, plus 3-4 hodnje od sat, sat i pol s ruksakom od 10 kg kroz šumu i uz rijeku (ovo drugo najčešće na prazan želudac). Za informatičara koji se približava pedesetoj, dušu dalo.

 
13 0 hvala 0
16 godina
offline
Vježbanje u prirodi je zdravije

za "urbana okruženja" (i ona u blizini, gdje se gamad umnožuje): brentače s insekticidom na leđa, masku na njušku i pravac legla komaraca. trčećim korakom. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put ned 23.6.2024 7:06 (Ajar).
Moj PC  
4 0 hvala 0
9 godina
offline
Vježbanje u prirodi je zdravije

Koliko u nas ljudi vježbaju u prirodi? Evo, od mene na Trešnjevci do parka Jelenovca ima 30 min. hoda, a onda hodam (brzo) dva sata šumom uz uspon, pa onda opet 30 min. pješke kroz grad do kuće. Tako 1 - 3 puta tjedno. (Druge dane, svakodnevno  5 - 10 km po ravnom.)  Dobro za mene. No radnim danom ujutro na čitavom putu kroz šumu (2 sata) rijetko kada nekog sretnem. Za vikenda možda najviše pet ljudi. To znači da šumu za šetanje dnevno koristi najviše 5 x 12 = 60 ljudi - u gradu od 700.000! A zbilja se u Zagrebu imaš gdje šetati! Ideš Ilicom, skreneš prema sjeveru (Sljemenu) i za 10 minuta si već u šumi. Samo, nije IN hodati. A hodanje liječi sve bolesti. Evo, nedavno sam bio na sistematskom pregledu koji je uključivao i spirometriju. Kažem liječnici: "Znate, imam astmu, nema smisla da pušem..." No ipak sam puhao, kad sam već platio. Gleda ona nalaz, pa kaže: "Normano, normalno, normalno, sve b.o." "Biste li po ovom zaključili da imam astmu?" "Ne bih", kaže. A još ne uzimam lijek (Alvesco) redovito. Pa kako da osjećam astmu kad ispušem pluća penjanjem uz brijeg! O drugome neću govoriti. Ukratko, nema opravdanja za nehodanje. Ništa ne košta, hodati se može kad god se pruži prilika. No ljudi počnu hodati tek nakon teške dijagnoze (infarkt, moždani udar, uznapredovala artroza i sl.), kad zapravo od hodanja imaju najmanje koristi. 

 
13 0 hvala 1
6 godina
offline
Re: Vježbanje u prirodi je zdravije
Fali biciklizam pod intenzivnim aktivnostima u članku (fotografija). Istina da je kod nas nepoznata činjenica da je biciklizam jedan od najintenzivnijih sportova barem za srčanožilni sistem.

Katastrofa smo narod što se tiče vježbanja, ono kad me ljudi non stop pitaju, čak isti ljudi "jaooo, kako ti se da". Pa neda se ni meni i gotovo uvijek je teško ali nisam glup da ne vidim benefit i dobrobiti vježbanja. Čoeče pa deset godina izgledaš mlađi, izdržljiviji, jači, bolje izgledaš, samopouzdaniji i zdraviji od prosjeka ako redovito vježbaš. I onda ono "joooj i ja bih da imam vremena i da sam zdrav..." - uvijek se nađu isprike za ne vježbati.

A što se tiče aerobnih vježbi u zatvorenom super ali onaj ustajali zrak vonja teretane, definitivno ima razlike kad na svježem zraku pročistiš pluća i taj osjećaj ispunjenosti nakon trčanja ili vožnje bicikla.
 
14 0 hvala 0
8 godina
offline
Vježbanje u prirodi je zdravije

Nije vježba U prirodi ono što pomaže već je BORAVAK U prirodi ono što čini razliku.

Ja rekoh
Moj PC  
6 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Vježbanje u prirodi je zdravije
razliku čini udisanje tuđeg znoja i ustajalog "zraka"
za određenu vrstu treninga mi je najbolje kod kuće
Moj PC  
2 0 hvala 0
9 godina
offline
Vježbanje u prirodi je zdravije

Znalte li čemu služe teretane? Tome što ljudi ne znaju sebi reda dati, što ne znaju što je samodisciplina, pa onda plaćaju da im netko komandira. Svakako treba imati stručnu osobu da te nauči što vježbati i kako vježbati, no kada naučiš možeš dalje i sam. To posebno vrijedi za fizioterapiju. Ljudi plate 10 sati, odvježaju, a poslije se žale da ih boli ovo i boli ono. Zašto ne vježbaju? Pa, ne da im se. No kada plate 100 ili 200 eura onda se trude da im novac ne propadne. 

 
4 7 hvala 1
11 godina
offline
Vježbanje u prirodi je zdravije

Tak je...trenutno najzdravija lokacija za vježbanje Zaprešićki Novi dvori gdje je zrak odlične kvalitete prema riječima naših stručnih službi. Uz obilje šumskih puteva i livada može se uživati i u mirisima "roštilja" CIOS ekipe. Di ćeš bolje od toga?

 
4 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Vježbanje u prirodi je zdravije
Evo informatičkog prijedloga: planinarske domove proglasiti apotekama, pa doktori mogu preko eRecepta propisati pivo na vrhu najbližeg brda.
 
2 0 hvala 0
2 godine
odjavljen
offline
Vježbanje u prirodi je zdravije

Osim ako je vani saharski pijesak. Ili si u gradu okruzen smogom.

 
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Vježbanje u prirodi je zdravije
BigD_Cro kaže...

3-4 treninga u kućnoj teretani tjedno, plus 3-4 hodnje od sat, sat i pol s ruksakom od 10 kg kroz šumu i uz rijeku (ovo drugo najčešće na prazan želudac). Za informatičara koji se približava pedesetoj, dušu dalo.

 Je li ovo samo teoretski ili si probao?

6 godina
offline
Re: Vježbanje u prirodi je zdravije
danen kaže...

Znalte li čemu služe teretane? Tome što ljudi ne znaju sebi reda dati, što ne znaju što je samodisciplina, pa onda plaćaju da im netko komandira. 

 Imam novost za tebe. Gyms for you. Radim u 4 smjene i ponekad u 3 sata navečer/ujutro odem dan nakon zadnje noćne jer me "zbrika" i ekipa zna doć oko 4 prije jutarnje smjene. Nema nikakvog trenera tamo. Redovna jednokratna je 320 eura godišnje, nemaš ugovorne obveze. Sve je lijepo dok ne krene kasna jesen/zima te ovo što je sada, sparina i pijesak. Jednostavno ti treba toplina i suhoća u zimi te klima u ljeti. Ti radi kako misliš da treba, a nas ostavi na miru. 

AMD,........is that baba Su trying to sell us dog sh*t or what?
9 godina
offline
Vježbanje u prirodi je zdravije

Da zaključimo: ja sam glup jer dobivam za badava ono za što moji pametni oponenti moraju plaćati. I još: dobivam i ono što oni ne dobivaju - ako i dr. Berecki nije "glup". 

 
5 0 hvala 0
2 godine
online
Vježbanje u prirodi je zdravije

U Rijeci hodanje = planinarenje.

Poruka je uređivana zadnji put ned 23.6.2024 19:22 (notloB).
Moj PC  
6 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Vježbanje u prirodi je zdravije
YnotBboy kaže...

Osim ako je vani saharski pijesak. Ili si u gradu okruzen smogom.

 To što je vani, manje-više je i unutra jer kad-tad moraš proluftati dom. A u kući te ionako čekaju sva moguća organska isparenja iz namještaja, boja i ostalog plus pm2,5 ako imaš plinsko kuhalo ili kamin.

 

U prirodi - čitaj šumi, zrak je puno čišći. Priroda je lijek za mentalno zdravlje, sve ionako polazi iz glave.

Ja rekoh
16 godina
offline
Re: Vježbanje u prirodi je zdravije
Molim samo autora clanka da ples prebaci iz umjerene u intenzivnu aktivnost jer ples je fizicki izuzetno zahtjevna aktivnost.
Naravno ako govorimo o pravom plesu.
 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Vježbanje u prirodi je zdravije

eh ništa do biblijskog upoznavanja s nekom pristalom voljnom mladom damom au naturelle...

 

Doture, prisnažujem hipotezu i dižem na kvadrat !!!

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
1 0 hvala 0
6 godina
protjeran
offline
Re: Vježbanje u prirodi je zdravije
danen kaže...

Da zaključimo: ja sam glup jer dobivam za badava ono za što moji pametni oponenti moraju plaćati. I još: dobivam i ono što oni ne dobivaju - ako i dr. Berecki nije "glup". 

Pokazali ste znanje u ovom polju, čim mislite da vi badava imate ono što drugi imaju u teretani.

16 godina
offline
Re: Vježbanje u prirodi je zdravije
love2ml86 kaže...
danen kaže...

Da zaključimo: ja sam glup jer dobivam za badava ono za što moji pametni oponenti moraju plaćati. I još: dobivam i ono što oni ne dobivaju - ako i dr. Berecki nije "glup". 

Pokazali ste znanje u ovom polju, čim mislite da vi badava imate ono što drugi imaju u teretani.

 Rocky vs Drago, tko je pobjedio  ? 

I tko je gdje vježbao ?

Pametnom dosta 

8 godina
offline
Vježbanje u prirodi je zdravije

Napravim nekoliko stotina kilometara mjesečno biciklom. To je to što se tiče mog treninga.

Prosječno glup i umjereno lud
Moj PC  
2 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Vježbanje u prirodi je zdravije
Artem kaže...
BigD_Cro kaže...

3-4 treninga u kućnoj teretani tjedno, plus 3-4 hodnje od sat, sat i pol s ruksakom od 10 kg kroz šumu i uz rijeku (ovo drugo najčešće na prazan želudac). Za informatičara koji se približava pedesetoj, dušu dalo.

 Je li ovo samo teoretski ili si probao?

 Upražnjavam. Prije sam godinama redovno trčao 5-8 km tri puta tjedno, ali imam dosta kila (većina od utega, ne od bureka) i počelo me smetati za koljena. Šetnja mi je OK, ni s ruksakom ne osjećam probleme sa zglobovima. Minus je da traje praktično duplo dulje od trčanja za istu kiometražu. Ali naći neku lijepu lokaciju u prirodi i ujutro prije posla odraditi barem sat vremena šetnje je fakat prekrasno. Neka vrsta meditacije. A neki osnovni gym sam si sklepao doma u vrijeme korone i od onda se nisam vratio u komercijalnu teretanu.

9 godina
offline
Re: Vježbanje u prirodi je zdravije
ajimerej kaže...
Fali biciklizam pod intenzivnim aktivnostima u članku (fotografija). Istina da je kod nas nepoznata činjenica da je biciklizam jedan od najintenzivnijih sportova barem za srčanožilni sistem.

Katastrofa smo narod što se tiče vježbanja, ono kad me ljudi non stop pitaju, čak isti ljudi "jaooo, kako ti se da". Pa neda se ni meni i gotovo uvijek je teško ali nisam glup da ne vidim benefit i dobrobiti vježbanja. Čoeče pa deset godina izgledaš mlađi, izdržljiviji, jači, bolje izgledaš, samopouzdaniji i zdraviji od prosjeka ako redovito vježbaš. I onda ono "joooj i ja bih da imam vremena i da sam zdrav..." - uvijek se nađu isprike za ne vježbati.

A što se tiče aerobnih vježbi u zatvorenom super ali onaj ustajali zrak vonja teretane, definitivno ima razlike kad na svježem zraku pročistiš pluća i taj osjećaj ispunjenosti nakon trčanja ili vožnje bicikla.

 Najbolje se osjecam nakon vo2max treninga. Ko da sam 10kg laganiji. Osjecaj u glavi i tijelu bistar. 

 

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
6 godina
offline
Re: Vježbanje u prirodi je zdravije
danen kaže...

Evo, od mene na Trešnjevci do parka Jelenovca ima 30 min

 Sa kojeg to mjesta na Trešnjevci imaš 30min do Jelenovca?

9 godina
offline
Vježbanje u prirodi je zdravije

Živim na Trešnjevci u Čakovečkoj ulici. Put je ovaj: Čakovečka - Dom sportova - Magazinsksa cesta - prijelaz preko pruge kod Trga Franje Tuđmana - prelazi preko trga - Vinogradskom cestom uz bolnicu do Parka Jelenovac. Na karti je to  1,6 - 1,7 km, a tako mi kaže i moj brojač koraka na mobitelu. Dakle, da se žurim -  nikoga ne sretnem, ne poijem kavu i sl. - stigao bih i za manje od 30 minuta. Osim toga ta mi šetnja do Jelenovca dobro dođe jer razgibam i ugrijem mišiće, pa mi se lakše poslije penjati. 

 
2 0 hvala 1
3 godine
online
Re: Vježbanje u prirodi je zdravije
danen kaže...

Znalte li čemu služe teretane? Tome što ljudi ne znaju sebi reda dati, što ne znaju što je samodisciplina, pa onda plaćaju da im netko komandira. Svakako treba imati stručnu osobu da te nauči što vježbati i kako vježbati, no kada naučiš možeš dalje i sam.  

Po tome nam ne bi trebali ni profesori na fakultetima, jer eto, odemo samo na desetak predavanja, dobijemo upute kako i što učiti, pa poslije možemo i sami.

Što će vrhunskim boksačima treneri u kutu.

Sve su naučili, znaju, nemaju samodiscipline, kaj ?

合氣道
9 godina
offline
Vježbanje u prirodi je zdravije

Sve ovisi o čovjeku. Ja sam na fakultetu slabo išao na predavanje, a ima jedan kemičar iz 19. stoljeća (Wilhelm Ostwald) iz čije je biografije očito da nije bio za vrijeme studija ni na jednom predavanju - pa ipak je zadužio kemiju toliko da je dobio Nobelovu nagradu! A što reći za Miroslava Krležu koji osim podoficirske škole nema nijedne druge formalne naobrazbe. Što je završio A. G. Matoš? Veterinu. A Nikola Tesla? Onaj koji zna i hoće može i sam. Najgori su oni koji ništa sami ne mogu. Da bi izašli iz kuće treba ih netko motivirati ili na neki drugi način tjerati. Imam susjedu koju samo morao povesti tako reći za ruku da bi otkrila kako se 200 metara od njene kuće nalazi park po kojem se može šetati. 

 
5 0 hvala 1
6 godina
offline
Re: Vježbanje u prirodi je zdravije
Eto kolega šeta zato što ima previše kilograma za svoje kosti pa ne može trčati jer stradaju zglobovi, poznate su mi te tegobe dok sam imamo 10 kilograma viška sala. No sad kod mene ako šetam čak i najbrži tempo, nemam osjećaj da sam odradio dovoljan trening. S lošijom polovicom često šetam no to je više opuštanje (a ponekad svađa i stres 😅). Hoću reći dok čovjek može i ne škodi mu zdravlju (zglobovima) treba trčati ili barem imati neke ostale aerobne i anaerobne aktivnosti (biciklizam, veslanje, orbitrek, plivanje). Nešto ščime se diže MaxVO2 i pomlađuje, liječi...
No velik je problem višak kilograma kod ljudi pa ne mogu trčati bez ozlijede, žalosno neki se dovedu u situaciju da im i hodanje pravi problem. No opet tko zaista ne može ili ne smije trčati i brza šetnja je odlična aktivnost.
 
1 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Vježbanje u prirodi je zdravije
ajimerej kaže...
Eto kolega šeta zato što ima previše kilograma za svoje kosti pa ne može trčati jer stradaju zglobovi, poznate su mi te tegobe dok sam imamo 10 kilograma viška sala. No sad kod mene ako šetam čak i najbrži tempo, nemam osjećaj da sam odradio dovoljan trening. S lošijom polovicom često šetam no to je više opuštanje (a ponekad svađa i stres 😅). Hoću reći dok čovjek može i ne škodi mu zdravlju (zglobovima) treba trčati ili barem imati neke ostale aerobne i anaerobne aktivnosti (biciklizam, veslanje, orbitrek, plivanje). Nešto ščime se diže MaxVO2 i pomlađuje, liječi...
No velik je problem višak kilograma kod ljudi pa ne mogu trčati bez ozlijede, žalosno neki se dovedu u situaciju da im i hodanje pravi problem. No opet tko zaista ne može ili ne smije trčati i brza šetnja je odlična aktivnost.

 Ljudi sa viskom kg bi morali prvo samo šetat jako puno. 

Vidio sam jednom jednu epizodu zivot na vagi...

To nije normalno kaj im rade. Nije to bas zdravo.

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice