Posljednje tehnikalije prelaska na euro: sve što t

poruka: 43
|
čitano: 46.606
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Posljednje tehnikalije prelaska na euro: sve što t".
2 godine
offline
Re: Posljednje tehnikalije prelaska na euro: sve š
Gokage kaže...
 ali to je bio pravi ekonomski kaos tada (1991.-1994.)... inflacija od oko 1000 % (slovima: tisuću posto ) na godišnjoj razini ... što ovu trenutačnu od 13% čini blagom kamilicom u usporedbi s tim vremenima. 

Treba pročitati nešto oinflaciji...

Ne znači inflacija uvijek da se puno lošije živi.. https://zir.nsk.hr/islandora/object/efst:1054/preview

 

1993...

Mjesečna je stopa inflacije s 38,7 posto u listopadu, već u studenom pala na svega 1,4 posto, a u prosincu čak na -0,5 posto. 

 

 

 

@gkelekov Da nije bilo domovinskog rata, Hrvatska bi sada bila 3-4 godine bliže ostatku svijeta !
Poruka je uređivana zadnji put ned 1.1.2023 10:28 (Zaporožac).
6 godina
offline
Re: Posljednje tehnikalije prelaska na euro: sve š
Entry Point kaže...
Hoggy kaže...
Glavno pitanje je sto ce se dogoditi sa deviznim zalihama od kojih je preko 70% bilo u eurima? Zlata nemamo odavno,a od ponoci nemamo ni devizne zalihe koliko znam. Dakle drzavna stabilnost kao orahova ljuska na nemirnom moru, nacionalna sigurnost ravna nuli uz sve te sluzbe. Idealno za globaliste jer cemo biti drzava na papiru a netko iz vani diktirati sve. Bravo! To je uspjeh napraviti nakon samo 30 godina samostalnosti. A mi ponosni...

 Tin foil hat Hoggy udara opet.

 

Sad mućni malo glavom. Devizne rezerve imaju države čija valuta je slaba u odnosu na najjače pa tako stvaraju osigurač u slučaju čega već. Ako ti je službena valuta najjača valuta na svijetu, onda devizne rezerve nemaju baš smisla, zar ne? Što bi sad trebali imati? Turske lire kao rezervu?

 

Naravno da trebamo biti ponosni. Već 30 godina smo isključivo vezani za strane valute i ovisimo o njihovim tečajevima. Sve što se prodaje se izražavalo u DM pa kasnije u eurima. Sad šok - većina novčanih rezervi nam je bila u tim valutama. Sad više nema potrebe za time. Organski smo prešli na valutu koju smo ionako koristili, a ovaj prelazni novac smo poslali u ropotarnicu prošlosti.

 

Kuna nije bila nikakva samostalnost. Samostalnost se ne određuje komadom šarenog papira ovisnom o trećoj valuti. Neš ti samostalnosti takve.

 

Te desničarsko suverenističke baljezgarije o globalizmu i državi na papiru može pušiti samo ekipa u lokalnoj birtiji. Po toj iznimno glupoj logici, Belgija, Nizozemska i ostale male države u EU odavno ne postoje. Ajde de.

 Kud srece da ti mucnes glavom, vjerojatno bi da imas s cim sto se vidi po tome da svugdje vidis tin foil sesire

Pitanje koje je tebi nedostizno , zasto druge drzave, iako imaju euro tu super valutu, imaju devizne rezerve I rezerve u zlatu iako monetarnu politiku vodi ecb?

Zvoni? Sumnjam to zahtjeva razum ne ideologiju.

Euro moze biti super kad je svijet normalan I uzas kad nije.Super ako drzave ne unistavaju svoje ekonomije namjerno sto upravo rade nebuloznim potezima od mjera do rata u Ukrajni.Prvi ja sam glasao za euro i EU racunajuci na zdrav razum ljudi. I tu je bila greska sto se vidi od 2020 na dalje.

Dakle ako Euro propadne,a pitanje je ocigledno kada,a ne da li , tada zlato moze ciniti razliku imas li drzavu ili ne. Tako euro pricuve se mogu lako utopiti jer su sada domaca valuta I glavno pitanje jest sto ce biti s bivsim deviznim pricucama sada? Naravno razumijem da ti nevidis problem oko toga zasto hnb izbjegava odgovor na to pitanje.

 

11 godina
offline
Re: Posljednje tehnikalije prelaska na euro: sve š
Damir22 kaže...
Doduse, fazu "starih dinara" si mozda i preskocio....

 kako da ne, malo sam poreza u njima uzeo svaki put kad bi se stara sjetila da je nešto zaboravila u dućanu 

15 godina
offline
Posljednje tehnikalije prelaska na euro: sve što t

eo me iz dooćana (logistika za ovaj tjedan - jesti je loša navika, znam, ali odvikavam se). koji cirkus. možeš karticom platiti 1,03 ojara (nema više minimum) i mole te suznih očiju da im ne daješ ćune (a moraju ti vraćati ojre - pozdrav potkapacitiranim hadezenjarama koje su mi lupale td na postove o aplikaciji za jadranku kusur), jer ne znaju kam bi z njima. roknrol. doduše, bijaše unešto neobično, jer sam bio gotovo navikao da mi cijene u ojrima izgovaraju na tečnom njemačkom (ili ampak slovenskom, u najgorem slučaju) no za par dana će rvacke zlatne ribice sve otprije zaboraviti i sve će to biti još novije normalno. ukratko, sranje bilo, sranje ostalo. samo na +15 (umjesto zatrpani snijegom k'o ameri). 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
3 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Posljednje tehnikalije prelaska na euro: sve š

A ja još nisam bio u dućanu ima par dana od zadnjeg odlaska. Ionako plaćam najčešće karticom. Jedino u pekari gotovinom. Kuna sam se riješio na vrijeme. Htio sam uzeti nešto eurokovanica prije 10-ak dana, ali nije bilo. Čekati ću neko vrijeme, pa ću na bankomatu podići nešto malo novca (koliko već bude moguće, po 10-20 €) i onda lako dobijem nešto sitnog u kovanicama kao ostatak kada budem kupovao.

Poruka je uređivana zadnji put pon 2.1.2023 12:45 (Izzy).
7 godina
offline
Re: Posljednje tehnikalije prelaska na euro: sve š
Izzy kaže...

A ja još nisam bio u dućanu ima par dana od zadnjeg odlaska. Ionako plaćam najčešće karticom. Jedino u pekari gotovinom. Kuna sam se riješio na vrijeme. Htio sam uzeti nešto eurokovanica prije 10-ak dana, ali nije bilo. Čekati ću neko vrijeme, pa ću na bankomatu podići nešto malo novca (koliko već bude moguće, po 10-20 €) i onda lako dobijem nešto sitnog u kovanicama kao ostatak kada budem kupovao.

Ista stvar, samo kaj se ja nisam uspio riješit svih kuna, ali kad malo hype splasne budem uvalio po dućanima.

A od paketa kovanica sam odustao, to moraš ili spavat pred poštom, finom ili bankom ili platit nekoga da bude tam u 5:30 ponedeljkom, jer ak se poslovnice otvore npr. u 7, do 7:15 je sve rasprodano.

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
3 godine
offline
Re: Posljednje tehnikalije prelaska na euro: sve š
Uredno danas platio zadnjim kunama, i dignul euriće na bankomatu, jedino su velke gužve na pošti i pred bankama.
Moj PC  
2 0 hvala 1
12 godina
offline
Re: Posljednje tehnikalije prelaska na euro: sve š
Hoggy kaže...

 Kud srece da ti mucnes glavom, vjerojatno bi da imas s cim sto se vidi po tome da svugdje vidis tin foil sesire

Pitanje koje je tebi nedostizno , zasto druge drzave, iako imaju euro tu super valutu, imaju devizne rezerve I rezerve u zlatu iako monetarnu politiku vodi ecb?

Zvoni? Sumnjam to zahtjeva razum ne ideologiju.

Euro moze biti super kad je svijet normalan I uzas kad nije.Super ako drzave ne unistavaju svoje ekonomije namjerno sto upravo rade nebuloznim potezima od mjera do rata u Ukrajni.Prvi ja sam glasao za euro i EU racunajuci na zdrav razum ljudi. I tu je bila greska sto se vidi od 2020 na dalje.

Dakle ako Euro propadne,a pitanje je ocigledno kada,a ne da li , tada zlato moze ciniti razliku imas li drzavu ili ne. Tako euro pricuve se mogu lako utopiti jer su sada domaca valuta I glavno pitanje jest sto ce biti s bivsim deviznim pricucama sada? Naravno razumijem da ti nevidis problem oko toga zasto hnb izbjegava odgovor na to pitanje.

 

 Sve ti to piše na stranici od HNB-a.

15 godina
offline
Posljednje tehnikalije prelaska na euro: sve što t

Ipak sam jučer otišao do bankomata i podignuo nešto € i pravac na kiosk. I eto, prvo što sam kupio od kada smo prešli na novu valutu je Bug.

Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Posljednje tehnikalije prelaska na euro: sve što t

Dolazi mi danas za blagoslov. Dat ću mu 26,54 €.

 
2 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Posljednje tehnikalije prelaska na euro: sve š
Izzy kaže...

Ipak sam jučer otišao do bankomata i podignuo nešto € i pravac na kiosk. I eto, prvo što sam kupio od kada smo prešli na novu valutu je Bug.

 POIDH!

Onima kojima se nešto i može objasniti ne treba ništa niti objašnjavati. Onima kojima sve treba objašnjavati ionako se ništa ne može objasniti.
15 godina
offline
Posljednje tehnikalije prelaska na euro: sve što t

Evo slika. BUG je imao tu čast. Ajmo BUG-ovci, može jedna majica veličine L za vjernog čitatelja? Miro i Drago, što kažete? Majica, majica, majica...

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Posljednje tehnikalije prelaska na euro: sve što t

i evo smo već do grla zagazili u ojro. čak ni penzići više ne pamte ćune. evribadi zlatna ribica. svi ojraju. pamtim kako je na novčanici od 200 pisalo "dvjesta" (sta, dvjesta, trista, četirista, petsta ...), udarivši tako neuništive temelje rvackoj nepismenosti, posebno u javnim ustanovama. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
1 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice