Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju mnog

poruka: 243
|
čitano: 41.842
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju mnog".
3 godine
offline
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju
A šta bi trebali odbacit regulatore i vratiti se bacanju bačvi s nuklearnim otpadom u more ili još nuklearnih katastrofa?
Lazardov proračun je dovoljno točan. Ako imaš što relevantnije, pokaži.
Kako Rusi ne vole nuklearne elektrane?! Od sredine 90ih nuklearni kapaciteti su im samo rasli. Proveli su nekoliko pronuklearnih zakona. Nuklearna energija im se subvencionira. I sada su shvatili da više nije isplativa.
Nema se tu šta puno dodati.
Poruka je uređivana zadnji put sub 29.8.2020 9:06 (Gallu).
8 godina
online
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju
Gallu:

Stvar je u tome da je top level dizajn reaktora osmišljen u jeku hladnog rata, ne energetski faktori su bili važniji parametar. Rezultat svega toga je da su postrojenja ogromna, teško se pronalaze pogodne lokacije, potrebna je transmisija na velike udaljenosti. Meni itekako imaju smisla moderniji pristupi poput ovog što radi Kina ili pogurava Gates. Manji reaktori inherentno sigurnijeg dizajna. Međutim, njih moraju dopustiti regulatori a to se u ovoj klimi jefnostavno neće dogoditi tako da je proročanstvo da će nuklearke biti sve skuplje - samoispunjavajuće. Mi, ovdje u Evropi, imamo takvu klimu da bez sezonskog spremanja energije ne možemo funkcionirati samo s obnovljivim izvorima. Trebamo ili spremanje ili nešto drugo i to u značajnom kapacitetu kako po snazi tako i po ukupnoj energiji. Centralizirana proizvodnja energije dala nam je sve moguć ekonomske dobitke i struja je, zapravo, vrlo jeftina. Ovim sitničarenjem po krovovima ona postaje nekoliko puta skuplja jer i dalje trebamo distribuciju (i klasičnu generaciju) istog kapaciteta kao da nema solara jer on nestaje svaki dan, a o sezonskim promjenama i da ne govorimo.

Tranzicija u energiju s 0% karbonskih emisija, treba to osvijestiti sada, uopće nije riješena. Ni tehnoški ni ekonomski. Srljamo.
Ja rekoh
3 godine
offline
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju
Kina samo testira. Nisu ni oni baš sigurni u kojem bi smjeru krenuli s nuklearnom energijom. Mada se i oni jako okreću prema obnovljivim izvorima i u tome su među prvima u svijetu. Očito svi veliki u tome vide budućnost.
Sezonalnost se lako riješi uz pomoć diverzifikacije - solari, hidro, vjetar. Solarno generiranje ne reba nužno biti PV. Može i termalno i odmah se rješava ono 'pa po noći nema sunca'. Hrvatska ima kolko 50% energije iz hidra? I eto rješenja za pohranu - reverzibilne hidroelektrane. Time se riješe i viškovi što ih generiraju vjetar ili solari. Jednostavno i elegantno
Poruka je uređivana zadnji put ned 30.8.2020 17:16 (Gallu).
8 godina
online
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju
Problem je što je spremanje sve samo ne lako. Naše najproduktivnije elektrane su protočne, bez spomena vrijedne akumulacije. Sve ostalo kaj bi napravili bi bilo isključivo tog tipa. Termalne solarke nisu jeftine a osim toga trebaju gooolema postrojenja i kod nas ih manje-više možemo prekrižiti. U eu okvirima čak i dobro stojimo po udjelu obnovljivih izvora, a mi smo rupa evrope, greška zaokruživanja.

Npr. trebamo cca 2-3 GW u bilo kojem trenutku od čega hidro daje ispod 1 u prosjeku. Čim dodamo 1 GWp solara, imamo viškove, za više od toga treba gasiti hidroelektrane koje su protočne, dakle stvaramo čisti gubitak. Ta jedna giga kapaciteta bi nam proizvela 1.5 TWh (10%), najbolje iskoristivo na jugu. Dodamo vjetar, još jedan GW, stalno u višku po ljeti, zimi nula, opet na moru. A vidi vraga, glavni hidrokapaciteti su isto na toj strani države pa gradi golemu transmisiju sjever jug. Gdje napraviti reverzibilni storage? U dalmatinskom krašu? Ne bi išlo, jeftino. SZ Hrvatska nema ništa od toga, Zagreb zimi može biti sretan s 1 sat sunca po danu, nula vjetra, a to je najveći potrošač u zemlji, pogotovo zimi
Ja rekoh
3 godine
offline
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju
Većina kapaciteta u hrvatskoj su akumulacijske, ne protočne hidrocentrale, kolko ja znam.
Zašto bi solarna termalna postrojenja trebala biti velika? Ima ih već od 50ak m2. https://en.m.wikipedia.org/wiki/Solar_furnace
Najveća potrošnja je ionako po ljeti. Sjeverno primorje itekako ima vjetra tako da se s juga ništa ne treba potezati, a na sjeveroistoku itekako ima još kapaciteta za akumulacije.
Koju god da elektranu staviš viškovi će postojati i opet je npr jeftinije pustit vjetar da puše nego da NE radi uzalud.
Poruka je uređivana zadnji put ned 30.8.2020 23:03 (Gallu).
8 godina
online
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju
Gallu:

Nije kod nas najveća potrošnja ljeti već zimi a isto tako su i najveća vršna opterećenja. Klima koja hladi od 35 do 22 troši daleko manje struje od radijatora koji grije od -10 do 22. Plus znatno kraći dan, stalan boravak u zatvorenim prostorima...

Kaj se tiče praznog hoda, naopako je. Sav trošak vjetra i solara je u kapitalu tj nabavi i postavi opreme dok recimo plinska termoelektrana ima vrlo mali udio kapitala i može biti profitabilna s relativno malim kapacitetom, posebno što može uskočiti po potrebi. Solar koji stoji je trenutni gubitak iako se zbog činjenice da dodatni kilovat ne košta ništa čini da je obrnuto. Ti jednostavno moraš raditi na maksimalnom kapacitetu cijelih 15 ili više godina samo da otplatiš početno ulaganje. Svaka propuštena prilika je dodatni trošak jer kamate i dalje teku.
Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put pon 31.8.2020 19:25 (Feudalac).
6 godina
offline
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju
nije problem u pločama nego u baterijama.. fotonaponski paneli su budućnost...međutim problem su baterije...baterije su najveći problem...kad se gleda cijena kWh onda triba računati i baterije
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
9 godina
offline
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju

a slušaj, logično je da će doći veliki napredak i u tom području

8 godina
online
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju
Digitall:

Ta ekipa vodi blogove za ljude koji dugoročno ulažu u dionice Tesle i slično. I profitira osobno i direktno od svakog članka tj suckera koji se pozove na njega kad naruči Teslin krov.

Ono što ti u ovom članku nije rekao je cijena kompletnog sistema. Taj dio priče nije pao 9 puta i nikad ni neće jer je sama solarna ćelija već sad tako reći sporedan dio cijelog troška. Da ih poklanjaju, to bi cijenu kućnog solara skinulo za 10-15%
Ja rekoh
15 godina
online
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju
digitall kaže...

a slušaj, logično je da će doći veliki napredak i u tom području

 -.. samo što nije.

- ili, kad? Baterije se koriste već 100 godina. Mobilni uređaji pa i auti-tesla su tu već par desetljeća uz problem količine metala za tržište i još gore, proizvođači imaju dovoljno-previše posla pa im je važnjie proizvoditi nego razvijati novu tehnologiju. Proizvođačima nije interes raditi jeftinije tj uštedu kupcu-korisniku, nego je primarni interes zarada + sutrašnji biz. Naftni lobi, postojeći elektro, također nemaju želju za uštedu kupca-korisnika, za takvu proizvodnju, jer time režu granu na kojoj sjede itd. Jednostavno biznis ima veći interes, legitiman, kao i potrošačev, ali onij to razvijaju, ne potrošači i tad je sve podložno primarnom cilju, zaradi, ne nečemu što je npr moguće ili isplativo potrošaču.

 

-zamislimo hipotetski da je sad dostupna oprema, nevažno vjetar-solar.. može i fuzija u tegli (pekmeza).. čisto, besplatno, sigurno, ideal koji možeš zamisliti. Bi li to bilo u interesu biza ili države-poreza? Jači interes je jači, voda i zrak su npr besplatni, plaćaš itd.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
6 godina
offline
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju
Kod nas ima nešto više od milijun registriranih automobila...sad zamisli da svi postanu električni i uz ovakvu cijenu kWh...kilometar bi postao 3-4 puta jeftiniji...sad zamisli koliko love nebi otišlo u proračun...evo ove godine će proračun biti kratak...pa ovima na vlasti ne pada na pamet smanjivati troškove...

Već će oni pronaći način da nadoknade manjak...u ime "ekologije" mnoge demagogije će proći

Nagli prelazak na "zelene" energije doveo bi do sloma svjetskog gospodarstva i mnogi državni proračuni bi ostali kratkih rukava
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
online
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju
Hcmaa:

Nikakav slom se ne bi dogodio. Ekonomija bi porasla jer je pošten električni automobil skuplji 10-15 tisuća eura od klasičnog, to je više nego što se izgubi na manjoj cijeni struje u odnosu na benzin u životnom vijeku automobila. A postoji još jedan moment, tko kaže da ne bi uveli ekstra namete na EVove u ime financiranja održavanja cesta i slično?
Ja rekoh
8 godina
online
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju
Ihush:

Kaj se tiče automobila, samo si djelomično u pravu. Konkurencija je toliko žestoka da su profiti smiješno mali, tipa 5% a i to zahvaljujući financijskim uslugama. Suludo bi po svaki takav biznis, samoubilački, bilo skidati cijenu, zato se konstantno dodaju novi fičeri i mijenja dizajn kako bi se održala razina prometa a da kupac ima dojam da je novi model napredniji od prošlog. Nažalost ili na sreću, to se pokazalo bolje od planskog, komunističkog sistema u gotovo svakom pogledu.
Ja rekoh
5 godina
offline
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju
Feudalac kaže...
Hcmaa:

Nikakav slom se ne bi dogodio. Ekonomija bi porasla jer je pošten električni automobil skuplji 10-15 tisuća eura od klasičnog, to je više nego što se izgubi na manjoj cijeni struje u odnosu na benzin u životnom vijeku automobila. A postoji još jedan moment, tko kaže da ne bi uveli ekstra namete na EVove u ime financiranja održavanja cesta i slično?

 Država ogromnu lovu ubire od prodaje goriva (benzin, dizel), kad bi se gorivo prestalo prodavat, država bi izgubila OGROMAN dio para. Ne samo Hrvatska, nego svaka.

Live long and prosper.
6 godina
offline
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju
Od sve te tehnologije... elektro-motor spada u najjednostavnije i najmanje kvarljiva...baterije također...staviš malo osnovne elektronike i dobio si takoreći neuništivo auto...i cigarete su opasne za zdravlje pa ipak nitko se nije usudio ih u potpunosti zabraniti

Zar nije cilj svake države da bude energetski neovisna...A upravo fotonaponci+baterije to omogućavaju ne samo državama nego i njenim građanima(A to je ipak puno opasnije za sadašnje političke elite)

ŽABA SE KUHA POLAKO:)
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Poruka je uređivana zadnji put uto 1.9.2020 20:19 (HCMAA).
Moj PC  
2 0 hvala 0
8 godina
online
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju
Hcmaa:

Pišeš stvari koje ja teško prodam svojoj 6-godišnjoj kćeri. Ona me kaže: tata, ti se šališ. Jelda da se šališ.

Kakva crna neovisnost države sa solarom i baterijama, svijet u cjeloukupnoj povijesti nije proizveo toliko baterija koliko bi nama trebalo samo da preguramo jedan zimski mjesec. A mi smo greška zaokruživanja u planetarnim razmjerima.
Ja rekoh
15 godina
odjavljen
offline
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju

Čim staviš malo elektronike, elektromotor prestaje biti najjednostavija i najmanje kvarljiva stvar. Najveći broj kvarova ICE-a je povezan upravo s elektronikom.

 

Baterije su sve samo ne neuništive - radi se o uređajima koji imaju ograničen rok trajanja, a nepravilno korištenje ga može značajno skratiti.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
6 godina
offline
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju
Pa nisam sad ja mislio da samo ovisimo o solarnim panelima...nego normalno da koristiš sve moguće oblike energije koje su ti dostupne...u dalmaciji ima dovoljno sunca da svako kućanstvo može ako ništa drugo osigurati 50%-100% svojih potreba

Kad sam mislio na elektroniku...mislio sam na onu osnovnu...tranzistore od prije 20-30 godina:)
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju
HCMAA kaže...
Pa nisam sad ja mislio da samo ovisimo o solarnim panelima...nego normalno da koristiš sve moguće oblike energije koje su ti dostupne...u dalmaciji ima dovoljno sunca da svako kućanstvo može ako ništa drugo osigurati 50%-100% svojih potreba

Kad sam mislio na elektroniku...mislio sam na onu osnovnu...tranzistore od prije 20-30 godina:)

 Ne može ni blizu toliko postotaka, pa da je sad cijela Dalmacija prekrivena solarnim pločama, ali ne zbog lošosti ploča, nego jer može davat energiju SAMO dok ima sunca. Padne noć, nema struje. Znači samo solarke ni blizu 50% ne mogu pokrit, jer nema dovoljno sunca, a sve što je višak preko dana se nema gdje skladištit, odnosno ne postoje baterije za noć. O tome je dosta bilo već govora, to je kao glavni problem solarnih panela - skladištenje struje.

 

Tranzistori su iz 50-ih godina, Hitachi ih je izumio za vojne potrebe. Tranzistori nisu jedini dio elektronike niti sami mogu nešto radit.   

Live long and prosper.
8 godina
online
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju
Nagradno pitanje - koliko se Split razlikuje od Zagreba po pitanju sunčanih sati godišnje.
Ja rekoh
5 godina
offline
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju
Feudalac kaže...
Nagradno pitanje - koliko se Split razlikuje od Zagreba po pitanju sunčanih sati godišnje.

 Sigurno je bolji Split, bez razmišljanja, ali solarne ploče radi i po oblačnom vremenu. Slabije, ali rade, i 30% je bolje nego 0%. Samo po noći je nula %.

 

https://meteo.hr/klima.php?section=klima_pracenje&param=klel

 

Ovde možeš vadit te podatke, ako ti se baš traži, samo treba mjesec po mjesec i grad po grad.

Live long and prosper.
6 godina
offline
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju
Mislio sam na robusni elektroniku...onako kako je bilo u 80'...bez puno kompliciranja...tu i tamo koji IC...inače tranzistor je USA izum...bez da googlam...1947 ili 1948...prvi IC prva polovica 70'... električno auto bez puno kompliciranja...samo kupci to nebi kupovali bez sve te šminkerski elektronike...

Pa i govorim da su baterije problem što se tiče fotonaponskih panela...solarni paneli za struju...za grijanje vode...zadnjih 6 miseci ako sam ja kod sebe imao 5 oblačnih dana puno bih rekao(zaboravio sam kako oblaci izgledaju:)...mi u dalmaciji kad bi računali prosjek bi ispalo da bi mogli slobodno od sunca dobiti 50% i to minimalno

Na svim kućama koje mi osobno imamo:)...možemo slobodno staviti 10m2 solarnih ploča i nitko nam ne smeta...na njekoliko km od mene u ovom trenutku ima jedan brisani prostor...krš...ravan...di bi se slobodno moglo staviti 1km2 solarnih panela...ustvari na okolnim brdima su vjetrenjače...što je najgore u blizini te ravnice se nalazi prva hidroelektrana izgrađena u europi:)
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Poruka je uređivana zadnji put sri 2.9.2020 13:12 (HCMAA).
Moj PC  
1 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju
HCMAA kaže...
Mislio sam na robusni elektroniku...onako kako je bilo u 80'...bez puno kompliciranja...tu i tamo koji IC...inače tranzistor je USA izum...bez da googlam...1947 ili 1948...prvi IC prva polovica 70'... električno auto bez puno kompliciranja...samo kupci to nebi kupovali bez sve te šminkerski elektronike...

Pa i govorim da su baterije problem što se tiče fotonaponskih panela...solarni paneli za struju...za grijanje vode...zadnjih 6 miseci ako sam ja kod sebe imao 5 oblačnih dana puno bih rekao(zaboravio sam kako oblaci izgledaju:)...mi u dalmaciji kad bi računali prosjek bi ispalo da bi mogli slobodno od sunca dobiti 50% i to minimalno

Na svim kućama koje mi osobno imamo:)...možemo slobodno staviti 10m2 solarnih ploča i nitko nam ne smeta...na njekoliko km od mene u ovom trenutku ima jedan brisani prostor...krš...ravan...di bi se slobodno moglo staviti 1km2 solarnih panela...ustvari na okolnim brdima su vjetrenjače...što je najgore u blizini te ravnice se nalazi prva hidroelektrana izgrađena u europi:)

 Joj da, krivo, sorry, multi-gate MOSFET je Hitachi izmislio, pobrkao sam.

Live long and prosper.
Poruka je uređivana zadnji put sri 2.9.2020 13:18 (Filox).
8 godina
offline
Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju mnog

Ovo za tranzistor je malo siva zona, jer je tranzistor postojao kao takav i prije (tzv "lampe", pentode itd.), dok je prvi poluvodički sklop (onakav kakve danas koristimo) iz dosade (jer mu nisu dali na godišnji ) proizveo Jack Kilby 1958., germanijski.

 

edit: e da, JK bistabil (jedan od osnovnih elemenata od kojih se grade memorije) je dobio naziv po njegovim inicijalima.

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put sri 2.9.2020 13:25 (fer-de-lance).
 
3 0 hvala 0
15 godina
online
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju
HCMAA kaže...
Pa nisam sad ja mislio da samo ovisimo o solarnim panelima...nego normalno da koristiš sve moguće oblike energije koje su ti dostupne...u dalmaciji ima dovoljno sunca da svako kućanstvo može ako ništa drugo osigurati 50%-100% svojih potreba

Kad sam mislio na elektroniku...mislio sam na onu osnovnu...tranzistore od prije 20-30 godina:)

 -gle sad malo matematiku.. ako si HEP ili distributer ili država?

uzmi sadašnji račun i prepolovi potrošnju-iznos, što je rezultat? hep+država (porez) dobije manje, nedovoljno, tj mada manje isporuče dobiše istu situaciju kao kafić koji proda jednu kavu dnevno, nije dovoljno.

-tad ako si hep+država (oni koji naplaćuju-zarađuju od potrošača) podigneš cijenu po kilowatu +poreze.. duplo, i opet potrošač plaća isto + sad ima trošak panele, održavanje i troši manje.. tad je potrošač spušio.

-balans? to je kao svako drugo cjenkanje, tj oni formiraju cijenu kao npr toplinski razdjeljnici i prvi računi su svima povečali iznos.. dok potrošač nije taj koji može formirati cijenu, čak nema izbor koji ima s npr kafićem.

-proizvođač panela, želi zaradu, elektra, država.. svi, osim potrošača koji to sve plaća, prirodno-legitimno stanje tj suprotni isnteresi kad gledaš cijenu.

-u slučaju npr auta, dizel je bio osjetno jeftiniji + manja potrošnja.. ali je i auto bio +2000 skuplji pa je kupovao onaj tko je radio kilometražu i tako imaš uštedu. Pa je dizel poskupio i cijene se izjednačile, pa dizelgate-zagađenje.. a svaki put kupac-potrošač misli da je izabrao bolje-povoljnije za sebe, no kad se to i desi, tad ti npr država zabrani auto zbog co2 ili poskupi gorivo itd.. dok autoindustija nema realno interes stvoriti motor koji će tebi stvarati uštedu, tj oni rade za svoj interes, ne tvoj koji je suprotan. Tj ako naprave takav auto-motor, naplatit će ti ga više, koliko mogu tj koliko procjene da ćeš ti pristati više platiti i štedjeti na gorivu.. kao što je sad s EV.

-svaka roba ima kupca i cijenu.. top modeli su igračke za milijardere kao npr ferrari i nije im važna potrošnja ili cijena.. njima je gušt imati skupo, jer mogu.. oni dobiju ovčju kožicu na mjenjaču, dobije i kurabu koja dudla ispod sica ako plate... tj ne dobiju nego plate/kupe.

- prodaja je ta koja određuje npr tip-klasu auta, pa da se bolje prodaju fičeki tad bi ih autoindustrija proizvodila, no prodaju se SUVovi s par tona i velikim motorom koji troši više od manjeg.. dok nekog yugića nitko neće pa čak da vozi na zrak ili na 6 kapi benzina.. čak bi više zagađivao računajući otpadajuće dijelove i opasnost na cesti jer ne-ide (umjesto yu-go..) pa kad te naguzi suv izgledaš ko sardina u lijesu, dok suvić samo obriše blatobran-odbojnik automatskim brisačem koji košta, koji troši struju-gorivo, koji ubija ekologiju ali se prodaje...

 

-s druge strane tog interesa je kupac-potrošač.. koji da bi bio kupac, negdje radi (osim milijardera) .. i recimo radi u hepu, ini, autoindustriji.. tad mu je u interesu da taj bizi zarađuje ili gubi plaću-posao. Tad je potrošač istovremeno s obje strane vage-klackalice-interesa + iz poreza se financira država, ceste, škole, sve.. pa i posao ako si u upravi-birokraciji i sl. Da imaš nešto đabe, tad čitav hranibeni lanac pada, nestaje, tj što god napraviš nekako će se kompenzirati, manja potrošnja rezultira višom cijenom po jedinici pa plaćaš isto i tad nemaš razlog štedjeti tj trošiti na štednju ako će ti to sutra netko naplatiti jer tad nisi uštedio dok si dobio trošak-održavanje.

 

-Da se voziš taxijem, ne brineš o cijeni auta, goriva, tehnički.. o starenju, hrđi, .. samo o cijeni karte-prijevoza. Kad imaš auto, tad sve to postaje tvoja briga-trošak..

Sad u tom kontekstu, imaš struju iz mreže.. dodaš svoje npr solar, i sve dok si manjina-pojedinac, dok sustav to ne osjeti, možeš.. štediš, ali čim to krene više, jer isto tad želi i tvoj susjed, svaki potrošač, tad dođeš u situaciju kao s autom + povećanje troškova kao poreza jer sustav i dalje traži isto pa i više novca ili imaš problem štrajkove-nezaposlene itd..

-ok, svi će se tad zaposliti u proizvodnji solarki? .. u hr ili austriji, možda kinezi, ali tad nećeš ti dobiti posao jer oni imaju dovoljno milijardi ljudi za posao. Tebi može biti jeftinije kupiti npr kinskei panel koji je možda isit, možda i bolji, ail recimo jeftinij nego neki iz eu.. no da bi ga kupio moraš imati novac, posao, kojeg tad više nemaš jer je dio hranibenog lanca koji je nestao... tj mi kao država-društvo hr ili eu mora pronaći-izmislititi tad nova radna mjesta dok kapital gleda cijenu-zaradu i tad su sve prebacili u kinu.. što im se sad vraća kao bumerang.. no tad će šefovi u eu, jači, prvo sebi osigurati zaradu, dok smo mi mali, na začelju.. itd.

-parafrazirat ću.. bolje mi je plaćati skupu struju, nego rizik uštede koja tad uništi lanac.. kao ribar koji izlovi ribu i sutra u mreži nema ništa mada je dan prije bio sretan zbog veće zarade koja je možda ostala samo smrdjivi višak ribe ako nije mogao prodati.. Svaka promjena bitna za sustav može dovesti do problema, većeg nego što je prvobitna korsit i svaku promjenu treba odmjeriti-provjeriti, kao gmo-hrana, virusi-lijekovi itd..

 

no vratimo se dalmaciji, suncu, solar.. imaš solar na krovu, đabe (da ne smišljamo cijenu), radi.. dok ima sunca nema troška ili recimo 50% imaš svoje. Što navečer? Trebaš svjetlo, tv.. .. ah, da, baterije. Naravno, baterije imaju kapacitet, trošak, trajnost, .. cijenu. Kolika će biti cijena baterija? Proizvođač zna čemu služe, on ih proizvodi-zna.. i zna koliko možeš uštedjeti, tad te traži upravo toliko, tj onih +50% koje štediš, .. cjenkanjem tj ekonomskom teorijom ekvivalencije nađete se na pola, 25%... i tad, mada si mislo da štediš 50%, štediš samo 25%, dok 25% umjesto hepu ide proizvođaču baterije.. a on je gdje, hr-kina-usa? Istovremeno, hep+država lančano osjete manjak od 25%.. posljedica, tad dignu cijenu za 20-30% ovisno kako zaokruže, obično na više, zar ne? .. gdje je ušteda? Kome si što uštedio?

Opet, ako jedan dan preskočiš npr kupiti kruh u pekari, zamislimo da to napravimo svi, preživjet ćemo.. no hoće li preživjeti pekara? Ako stavi ključ u bravu tad više nema kruha ali štedimo 100% + netko je ostao bez posla i taj ne štedi nego je spakirao kofer za poslovm-van..

 

-štedjeti je beskorisno-kontraproduktivno, to su skužili i veliki-države u posljednjoj krizi, jer tad sve stane i nema napretka, upravo suprotno, povećanje potrošnje je odštopalo krizu, paradox ali samo ako gledaš kratkoročno, u široj slici je čitav sustav-lanac i posljedice. Optimalno trošiti, na ono što trebaš, ne na pogrešne projekte npr loše napravljena kuća koja se mora rušiti i time izgubleni resursi, cigle, vrijeme.. to je dupla šteta nego kad se napravi nešto korsino istim novcem-resusima jer tad to služi svrsi, zarađuje ili podiže standard, može biti klupa u parku, može biti fontana.. ali bar je ukras.

tad štednjom na npr struji ubijaš domaću proizvodnju struje-lanac-zaradu.. i dio plaćaš nekom drugom, tj da smo zatvoren sustav, da sve radi hr, tad bi unutar granica bilo isto, no globalni biz i kapital su to izmijenili i nije isto, nismo samodostatni i tad kad nemaš svoje plaćaš cijenu koju ti druga strana diktira, meso, gorivo, struju... što tad? Što misliš da će se u kapitalizmu desiti ako ovisiš o nekom resursu kojeg ti nemaš a netko drugi ima? Jeftinije-ušteda ili suprotno?

-da su auti na drva, drva imamo.. imamo i stuju, no zašto već nisu raširenija EV? .. pa prvo oni jaki-veliki žele osigurati svoj dio kolača, tako je austrija recimo dobila ekskluzivu za vjetar u eu, nizozemska za nrp razdjeljnike-žarulje (ne samo tulipani i legići..) itd. dok smo zbog Nikole Tesle (ne muskove) oslobođeni plaćanja snage elektro motora, no sad će elektornika + baterije biti 'važniji' od samog motora, jer je Tesla podrapao ugovor tj odrekao se naknade po vlasnštvu patenta, no to nisu ostali patenti kao chipovi-elektronika koja će kontrolirati rad ili baterije. Parafraziram opet, kao da je kava u kafiću besplatna, ali plaćaš uslugu, mjesto-žalicu-konobara, opet isti iznos 10kn.. neovisno što piše u stavkama prije totala-iznosa. Tad ti se desi da imaš motor, ali plaćaš licence za korištenje, po kilowatu, po kvadraturi, po kojoj god jedinici neki iznos kao porez mada se ne naiva porez nego naknada, licenca, cijena itd..

 

-kaže se, da gvono nešto vrijedi, sirotinja bi bila bez šupka... i to je u biznisu činjenica, interesi. Sve ima cijenu i svaku cijenu plaćaš, možda na drugi način ili netko drugi ali globalno nema razlike. Ako ja tebi ili ti meni damo 100kn, to ima veze s nama dvojicom, jednom zarada drugom trošak, ostalima nevažno.. osim države koja kaže da moraš platiti transfer-porez, posrednik kao telekom ili banka ako koristimo njihove usluge ili pošta ako smo to obavili pismom.. uvjek se netko doda kao trošak i uvjek imaš manje nakon presipanja iz šupljeg u prazno tj neki gubitak u tranferu-trasnorfmaciji jer takve su države-sustavi + fizika.

Uvjek jači određuje pravila, cijenu.. ne potrošač, koji u slučaju osnovnih resursa nema izbor tj nje to kava u kafiću mada može biti trenutna ušteda kao što netko drugi može platiti rundu.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
6 godina
offline
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju
Ruski tranzistori...otporni na metke...završio sam za teh za elektroniku ali s obzirom na školovanje u ratu i da nakon toga nikad nisam radio u struci...svo to neko znanje koje je i postojalo je otišlo u mp3...na praksi sam bio u tv servisu...ono krpaš sa silikonom kaskadu(vf trafo)...zato i kad govorim o elektronici mislim na tu iz kraja 80'...ode naponski modul...promjeniš gretzov spoj i šibaj dalje..i oni tranzistori...koji su ono bili...ako se ne varam BC 107...108...stabilizator napona LMxxx
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Poruka je uređivana zadnji put sri 2.9.2020 13:38 (HCMAA).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju
HCMAA kaže...
Mislio sam na robusni elektroniku...onako kako je bilo u 80'...bez puno kompliciranja...tu i tamo koji IC...inače tranzistor je USA izum...bez da googlam...1947 ili 1948...prvi IC prva polovica 70'... električno auto bez puno kompliciranja...samo kupci to nebi kupovali bez sve te šminkerski elektronike...

Misliš onako kako su se prije ICE vozila radila, prije nego su rapidni razvoj i konzumerizam podredili kvalitetu smanjenju troška proizvodnje?

 

Električni motor bez četkica ne možeš pogoniti baterijama bez napredne elektronika. Kad tome još dodaš visoke performanse, zahtjeve za efikasnošću, sigurnost, ta elektronika prestaje biti "bez puno kompliciranja".

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
5 godina
offline
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju
MrBlc kaže...
HCMAA kaže...
Mislio sam na robusni elektroniku...onako kako je bilo u 80'...bez puno kompliciranja...tu i tamo koji IC...inače tranzistor je USA izum...bez da googlam...1947 ili 1948...prvi IC prva polovica 70'... električno auto bez puno kompliciranja...samo kupci to nebi kupovali bez sve te šminkerski elektronike...

Misliš onako kako su se prije ICE vozila radila, prije nego su rapidni razvoj i konzumerizam podredili kvalitetu smanjenju troška proizvodnje?

 

Električni motor bez četkica ne možeš pogoniti baterijama bez napredne elektronika. Kad tome još dodaš visoke performanse, zahtjeve za efikasnošću, sigurnost, ta elektronika prestaje biti "bez puno kompliciranja".

 Pogotovo kad se u sve upletu senzori i autonomija...

Live long and prosper.
15 godina
online
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju
Filox kaže...
MrBlc kaže...
HCMAA kaže...
..

 Pogotovo kad se u sve upletu senzori i autonomija...

 -pogotovo kad se upletu INTERESI (vlasništvo-patenti-licence.. tj novac). Ponekad je nešto moguće, jednostavno-jeftino no interesi mogu to onemogućiti. Tad nije kriterij jel nešo moguće nego interes-jači.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice