Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju mnog

poruka: 243
|
čitano: 41.119
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju mnog".
16 godina
offline
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju
O_O_O kaže...
nixass kaže...
pravi_covijek kaže...
nixass kaže...

Još uvijek ostaje nemogućnost reciklaže lopatica, ogromne količine betona za temelje, generalno uništavanje okoliša, ovisnost o kak se vjetru srpdne, katastrofalnom kapacitetu baterija (nisu vrijedne spomena), itd..

Solidno rješenje za specifičnu namjenu, za sve ostalo tu je čika atom.

 Pravi si ciku atoma ispred svoje kuce seljo.

 Vrlo rado, ali zbog NIMBY-ja poput tebe mogu samo blejat po forumu

 Zar netko u 21 stoljecu zaista misli da su nuklearne elektrane i otpad iz istih sigurnije nego vjetrenjace? Nije ni cudo sto Trump i slicni dobiju izbore, i on je neke slicne fore koristio da prica protiv vjetrenjaca.

 

zar netko u 21. stoljecu zaista misli da bi se nove NE gradile Chernobil tehnologijom i generalno tehnologijom iz 50/60-ih godina proslog stoljeca?

jel kupujes sebi auto ili televizor iz 1958.?

 

trump je poticao industriju ugljena, koji je direkt u vezi sa vjetrom i solarom kao baseload (opet, vidi promaseni Energiewende u njemackoj).

 

a o otpadu vjerojatno imas viziju kao iz filma, da se iz bacvi cijedi kricavo zelena tekucina.

zapravo, pojma nemas o otpadu iz nuklearki, a bome nemas ni pojma kolko je otpada do sada proizvedeno niti da se vecina sadasnjeg otpada moze reciklirati pa i opet iskoristiti kao gorivo u nadolazecim generacijama NE, i tako mu osjetno skratiti half-life

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
15 godina
offline
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju
nixass kaže...
..

 

a o otpadu vjerojatno imas viziju kao iz filma, da se iz bacvi cijedi kricavo zelena tekucina.

zapravo, pojma nemas o otpadu iz nuklearki, a bome nemas ni pojma kolko je otpada do sada proizvedeno niti da se vecina sadasnjeg otpada moze reciklirati pa i opet iskoristiti kao gorivo u nadolazecim generacijama NE, i tako mu osjetno skratiti half-life

 NE su više stvar politike-supersile (nuklearno oružje..) nego ekologije-reciklaže. Trebalo bi preskočiti u usporedbi s ostalim izvorima energije (mada je i to nemoguće..).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
offline
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju
Gallu:

Tu je jako puno pretpostavki. Po 4 centa po kilovatsatu oni trebaju 20 godina za goli povrat. To znači da im netko mora jamčiti otkup što je suludo jer već u Njemačkoj koja i nema baš tako puno sunca, postoji vrijeme kada RE proizvodi više nego cijela zemlja treba pa se plaća drugima preuzimanje viškova, cijene idu u negativni teritorij ali investitori dobivaju kompenzaciju. To znači da nešto smrdi u državi Danskoj, a uzgred, posljednji projekti vjetroelektrana gore su dobili zajamčena 2 centa povrh tržišne cijene, baš u Danskoj otkud je ova priča krenula...
Ja rekoh
8 godina
offline
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju
digitall kaže...
bruno1026 kaže...
digitall kaže...

nemam nista protiv nuklearki, ali samo u slucaju da njihovi ljubitelji u svoje dvoriste odlazu nuklearni otpad. neka potpisu.

 

a ja bi onima koji ne žele negativne nusprodukte svih elektrana, a oni uključuju radioaktivni otpad, nagrđivanje i rovanje brda vjetrenjačama, zauzeća ogromnih površina akumulacijama, uništavanje kanjona branama, da se isključe s mreže i koriste samo svoje obnovljive izvore. nije teško, zar ne?

što se otpada tiče, ima dovoljno izoliranih lokacija za njegovo skladištenje, a mogu ga slobodno ugurat i u utrobu medvednice, što se mene tiče. to je dovoljna zaštita od zračenja za one koji nemaju foliju na glavi. folijašima nebi bilo zadovoljavajuće ni da ga gurnu preko ruba zemljine ravne ploče.

 usporedba radioaktivnog otpada sa nagrdivanjem brda.. lol.. malo se salimo zar ne..

za ovo se slažem da bi svaki objekt trebao imati mini elektrane, što ću uskoro i raditi na svojoj kući 

 

a sto se tice otpada, koliko stotina i tisuca godina je opasan? nije problem lokacija i radijacija, problem je sto covjek jos nije napravio materijal koji ce toliko dugo trajati i štititi to sto je unutra.. zato sam napisao kad tad ce zavrsiti u okolisu.. ali boli vas k.... to nece biti vas problem za 100-200 ili 1000 godina

da ne spominjemo milijun nepredviđenih mogućnosti pizdarija, od idiota terorista, ratova gdje će to biti jedan od ciljeva, tektonskih pomicanja, potresa, podzemnih kretanja voda.. doslovno nitko nema pojma šta se sve može dogoditi.. ali kog boli k.... neću biti živ, i to ce postati tuđi problem jel tak

 

ajmo riskirati, zasto bi potpuno bezopasno koristiti sve sto je oko nas, potpuno bezveze i besmisleno

 

ok, ajmo ne okolišat, nego konkretno, vidim da ti materija nije nepoznata.

koliko je životni vijek opreme u kojoj se čuva otpad?

koliki je vijek građevine?

što se desi ako izađe van zaštitne kutije/bačve/kontejnera?

koliko je dugo otpad opasan za čovjeka?

koliko za okoliš?

da li je otpad opasan na nekoliko stotina metara pod zemljom, recimo tamo gdje je iskopan?

koliko uopće ima toga high level otpada na svijetu?

i krunsko za kraj:

da li su oni koji propisuju mjere za skladištenje u krivu, a ti u pravu?

9 godina
offline
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju
bruno1026 kaže...
digitall kaže...
bruno1026 kaže...
digitall kaže...

nemam nista protiv nuklearki, ali samo u slucaju da njihovi ljubitelji u svoje dvoriste odlazu nuklearni otpad. neka potpisu.

 

a ja bi onima koji ne žele negativne nusprodukte svih elektrana, a oni uključuju radioaktivni otpad, nagrđivanje i rovanje brda vjetrenjačama, zauzeća ogromnih površina akumulacijama, uništavanje kanjona branama, da se isključe s mreže i koriste samo svoje obnovljive izvore. nije teško, zar ne?

što se otpada tiče, ima dovoljno izoliranih lokacija za njegovo skladištenje, a mogu ga slobodno ugurat i u utrobu medvednice, što se mene tiče. to je dovoljna zaštita od zračenja za one koji nemaju foliju na glavi. folijašima nebi bilo zadovoljavajuće ni da ga gurnu preko ruba zemljine ravne ploče.

 usporedba radioaktivnog otpada sa nagrdivanjem brda.. lol.. malo se salimo zar ne..

za ovo se slažem da bi svaki objekt trebao imati mini elektrane, što ću uskoro i raditi na svojoj kući 

 

a sto se tice otpada, koliko stotina i tisuca godina je opasan? nije problem lokacija i radijacija, problem je sto covjek jos nije napravio materijal koji ce toliko dugo trajati i štititi to sto je unutra.. zato sam napisao kad tad ce zavrsiti u okolisu.. ali boli vas k.... to nece biti vas problem za 100-200 ili 1000 godina

da ne spominjemo milijun nepredviđenih mogućnosti pizdarija, od idiota terorista, ratova gdje će to biti jedan od ciljeva, tektonskih pomicanja, potresa, podzemnih kretanja voda.. doslovno nitko nema pojma šta se sve može dogoditi.. ali kog boli k.... neću biti živ, i to ce postati tuđi problem jel tak

 

ajmo riskirati, zasto bi potpuno bezopasno koristiti sve sto je oko nas, potpuno bezveze i besmisleno

 

ok, ajmo ne okolišat, nego konkretno, vidim da ti materija nije nepoznata.

koliko je životni vijek opreme u kojoj se čuva otpad?

koliki je vijek građevine?

što se desi ako izađe van zaštitne kutije/bačve/kontejnera?

koliko je dugo otpad opasan za čovjeka?

koliko za okoliš?

da li je otpad opasan na nekoliko stotina metara pod zemljom, recimo tamo gdje je iskopan?

koliko uopće ima toga high level otpada na svijetu?

i krunsko za kraj:

da li su oni koji propisuju mjere za skladištenje u krivu, a ti u pravu?

 ajmo ne glumit djecu ciji tata je jaci, google ti u par sekundi odgovori na to.

ajmo se zapitat cemu sve to pored svega sto je oko nas? uzevši u obzir da sve bolje ucimo iskoristavati, unaprjeđivati iskoristivost, baterije itd

 

o politici skladistenja otpada nema smisla, jer je to politika ne struka

 

btw ne znam da li pričamo o istom, ja mislim na visokoradioaktivni otpad za kojeg još uvijek ne postoji niti jedno odlagalište u svijetu.

6 godina
offline
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju
Kako bi bilo nuklearni otpad utrpati u raketu i lansirati pravac sunce...od svih tih "zelenih" transformatora energije jedino mi je zanimljivo fotonaponskih paneli...ustvari oni su u biti pobjednici onog trenutka kad "čarobne" baterije postanu stvarnost
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju
digitall kaže...

 ajmo ne glumit djecu ciji tata je jaci, google ti u par sekundi odgovori na to.

ajmo se zapitat cemu sve to pored svega sto je oko nas? uzevši u obzir da sve bolje ucimo iskoristavati, unaprjeđivati iskoristivost, baterije itd

 

o politici skladistenja otpada nema smisla, jer je to politika ne struka

 

btw ne znam da li pričamo o istom, ja mislim na visokoradioaktivni otpad za kojeg još uvijek ne postoji niti jedno odlagalište u svijetu.

 eto, upravo si dokazao svoje znanje o navedenom.

12 godina
odjavljen
offline
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju
Koje to? Mazut zagađenje do 🥚🥚, ne vjerujem da bi to u centru dozvolili
12 godina
odjavljen
offline
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju
VE nisu stabilan izvor, NE je, a uz to je najčišći
7 godina
protjeran
offline
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju
nixass kaže...
O_O_O kaže...
nixass kaže...
pravi_covijek kaže...
nixass kaže...

Još uvijek ostaje nemogućnost reciklaže lopatica, ogromne količine betona za temelje, generalno uništavanje okoliša, ovisnost o kak se vjetru srpdne, katastrofalnom kapacitetu baterija (nisu vrijedne spomena), itd..

Solidno rješenje za specifičnu namjenu, za sve ostalo tu je čika atom.

 Pravi si ciku atoma ispred svoje kuce seljo.

 Vrlo rado, ali zbog NIMBY-ja poput tebe mogu samo blejat po forumu

 Zar netko u 21 stoljecu zaista misli da su nuklearne elektrane i otpad iz istih sigurnije nego vjetrenjace? Nije ni cudo sto Trump i slicni dobiju izbore, i on je neke slicne fore koristio da prica protiv vjetrenjaca.

 

zar netko u 21. stoljecu zaista misli da bi se nove NE gradile Chernobil tehnologijom i generalno tehnologijom iz 50/60-ih godina proslog stoljeca?

jel kupujes sebi auto ili televizor iz 1958.?

 

trump je poticao industriju ugljena, koji je direkt u vezi sa vjetrom i solarom kao baseload (opet, vidi promaseni Energiewende u njemackoj).

 

a o otpadu vjerojatno imas viziju kao iz filma, da se iz bacvi cijedi kricavo zelena tekucina.

zapravo, pojma nemas o otpadu iz nuklearki, a bome nemas ni pojma kolko je otpada do sada proizvedeno niti da se vecina sadasnjeg otpada moze reciklirati pa i opet iskoristiti kao gorivo u nadolazecim generacijama NE, i tako mu osjetno skratiti half-life

 Daj deckicu, otisao si u Irsku trbuhom za kruhom i sad mislis da si popio svu pamet svijeta.

Otpad od NE se mora negdje odlagati, nekad se otpad proda siromasnijim zemljama i nekad ga pakiraju u bacvama. Ali, cinjenica je kad procuri sto zbog nesavijesnog odlaganja, a sto od ustede materijala posljedice su gore nego beton u VE.

9 godina
offline
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju
bruno1026 kaže...
digitall kaže...

 ajmo ne glumit djecu ciji tata je jaci, google ti u par sekundi odgovori na to.

ajmo se zapitat cemu sve to pored svega sto je oko nas? uzevši u obzir da sve bolje ucimo iskoristavati, unaprjeđivati iskoristivost, baterije itd

 

o politici skladistenja otpada nema smisla, jer je to politika ne struka

 

btw ne znam da li pričamo o istom, ja mislim na visokoradioaktivni otpad za kojeg još uvijek ne postoji niti jedno odlagalište u svijetu.

 eto, upravo si dokazao svoje znanje o navedenom.

 uh, uništio si me argumentima.. nemoj više molim te

 

evo ti jedan info umjesto priče za laku noć;

 

U svijetu postoji veliki broj odlagališta za nisko i srednjeradioaktivni otpad i ni u jednom se ne odlaže niti je planirano odlaganje visokoradioaktivnog otpada.

 

u svijetu još uvijek ne postoji niti jedno odlagalište visokoradioaktivnog otpada. Prvo će biti u pogonu u Finskoj na lokaciji Olkiluoto. Izgradnja odlagališta počela je 2004. godine, a početak pogona odlagališta predviđen je za 2020. godinu. U SAD-u je izgrađeno konačno odlagalište visokoradioaktivnog otpada Yucca Mountain u Nevadi, no još se ne koristi jer nema uporabnu dozvolu

 

a sad mi pričaj o krškom i 2043 godini i preko 400 tona takvog otpada koje će trebati negdje spremiti na tisuće godina.

 

moj prvi prijedlog je tvoje dvorište, pošto je tebi to super i bezopasno.

još uvijek čekam naziv materijala u kojem će to biti zatvoreno tisućama godina. bez floskula "u dubinama granitnih stijena"

 

a možeš i o jeftinoći studije za odlaganje takvog otpada, jeftinoći izgradnje koja traje godinama i sl.

 

i dalje stoji pitanje; čemu sve to?

Poruka je uređivana zadnji put pon 24.8.2020 15:52 (digitall).
7 godina
offline
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju

@dex

Po čemu su to nuklearke najčišće?

Hidroelektrane su najčišće, ali opet tu imaš problem s utjecajem na ribe i vodeno bilje, ali se i to da dosta dobro srediti.

Uvijek ponavljam, jedino kaj ima smisla su fuzijske nuklearke (dobar kompromis, samo tek negdje 2100.-2200.) ili kombinacija reverzibilne hidroelektrane i solara, to je 100% samoodrživo rješenje (osim u državama gdje imaju polarnu noć po par mjeseci), ali opet je problem prikladnog terena za tak nekaj, i zelenaši općenito ne vole ni hidroelektrane (u prijevodu - njima ništa ne paše, jebali bi se a da im ne uđe).

Uglavnom, sve trenutno korištene tehnologije osim ugljena, mazuta i dizela su prihvatljive za proizvodnju energije (ekofašisti ionak melju o nečemu kaj ne kuže), problem je jedino kaj su ljudi protiv svega, a tak rado onda koriste tu istu struju - licemjerna gamad.

A kad je nekaj za njihovu guzicu direktno, onda je sve ok, jebeš okoliš...

Primjera radi, jedan lik kaj ga znam da najjače sere tu ekopropagandu ispušta septičku drito u obližnju baru, budi pametniji od njih.

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put pon 24.8.2020 15:44 (fer-de-lance).
12 godina
odjavljen
offline
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju
Po tome što se otpad raspada na elementarne čestice, nema ometanje prirode kao kod HE i VE.
Naravno, prije toga treba srediti odlaganje otpada, kao i reciklažu istog(zašto ne?). No kako mi volimo lapit svuda di se može, ko zna kako bi se to odradilo. Vjerojatno bi mali kum sjebao nešto pa bi imali Černobil 2.

Btw nedavno sam pročitao da su napravili novi materijal za NE, navodno je manje radioaktivan, a daje slične rezultate
3 godine
offline
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju
@Dex - nuklearke jesu među čišćim izvorima energije ali nisu najčišći.
Kako misliš nema ometanja prirode? Rudarenje materijala za izgradnju NE, rudarenje goriva, mjesto za izgradnju nuklearke? NE su termoelektrane kojima je potrebna ogromna količina vode naspram drugih izvora itd...
Poruka je uređivana zadnji put pon 24.8.2020 17:29 (Gallu).
16 godina
offline
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju
O_O_O kaže...

 Daj deckicu, otisao si u Irsku trbuhom za kruhom i sad mislis da si popio svu pamet svijeta.

Otpad od NE se mora negdje odlagati, nekad se otpad proda siromasnijim zemljama i nekad ga pakiraju u bacvama. Ali, cinjenica je kad procuri sto zbog nesavijesnog odlaganja, a sto od ustede materijala posljedice su gore nego beton u VE.

 https://yourlogicalfallacyis.com/ad-hominem

 

A slobodno odabereš još par komada sa te stranice, jer ti postovi pršte argumentima.

Nadalje, i dalje se vidi da melješ o otpadu a da pojma o njemu nemaš, osim filmskih "kričavo zelenih iscjedaka iz bačve", lol

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
12 godina
neaktivan
offline
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju
Dex.pwn kaže...
Koje to? Mazut zagađenje do 🥚🥚, ne vjerujem da bi to u centru dozvolili

 Kod Doma Sportova i na Folki.

15 godina
offline
Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju mnog
 
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju
digitall kaže...

 umjesto da na mene prebacuješ teret dokazivanja tvojih tvrdnji, neznanja i impliciranja onoga što nisam napisao, radije se sam primi dokazivanja onog što pričaš. guglanje i bacanje linkova te ne čini stručnjakom, a još manje kompetentnim da kritiziraš i pametuješ pametnijima od tebe po pitanju sigurnosti nuklearnih elektrana i skladištenja otpada.

tak da, samo ti nastavi kritizirat elektrane čiji energiju tako lako voliš koristiš, a ideju guranja otpada nekome u dvorište primjeni svaki put kad poželiš kakvu hidocentralu, vjetropark, solarni park i naguraj ga sebi u svoj dnevni boravak, dvorište, okoliš, park ili ulicu. to ne bi, jel tak, nek to sve ide nekom drugom u njegovo dvorište. elektranu koju misliš postaviti sebi na/oko kuće je dosta za tebe, ali nije ni crno pod noktom za industriju koja te okružuje. njoj i dalje trebaju najviše NE, hidre, TE, tek onda vjetar i solar koju rado smještaš drugima u dvorišta i okoliš. krško ima 700MW snage na manje od 30 hektara, a HE dubrava 10x manje iliti 70MW na 1700 hektara. pa ti vidi koja zauzima koliku površinu i koja koliko utječe na okolinu i tuđa dvorišta. tvoje dvorište ne, pa te nije briga, jel tako?

ideja "stavim solar i ja sam energijski neutralan" je više nego djetinja po pitanju ukupne energije koju čovječanstvo treba. energija koju trošiš doma nije ni probližno jednaka energiji koju posredno trebaš za život. hint, sve što kupiš treba energiju za prozvodnju. lako je pametovat drugima za NE, a imati licemjeran stav po pitanju utjecaja na okoliš ostalih elektrana.

5 godina
offline
Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju mnog

Solarke se rade od jako štetnih materijala i teških metala, pa je njihovo uklanjanje solidan problem, kao što je problem i ako se razbiju, sve to iscuri u zemlju. Teški metali zauvijek ostaju takvi, nikad se ne raspadnu. Vijek trajanja solarki je oko 20-25 godina i to ako se radi o kvalitetnim solarnim panelima. Ne mogu skladištit struju, odnosno rade samo kad ima sunca/dana.

 

Vjetrenjaće proizvode daleko najmanje struje i najneisplativiji su oblik dobijanja struje. Ne mogu skladištit energiju i ovise samo o vjetru. Ne mogu radit ni kad je prejak vjetar. Ubijaju ptice (ajmo reći da je to manje bitno u ovoj priči), zauzimaju dosta prostora, lopatice imaju vijek trajanja...

 

Termo na ugljen su daleko najgore, najviše CO2 proizvode, najviše radijacije proizvode, ali i koriste jeftino gorivo. Nešto bolje su termo na naftu, a najbolje su termo na plin, najmanje CO2 od svih termo elektrana.

 

Nuklearka proizvodi točno nula CO2. Proizvodi daleko najviše struje. Jako skupa izgradnja, ali radi 24/7. S obzirom da se zadnjih desetljeća rashoduju nuklearne rakete, svijetsko tržište urana je puno vojnog, super obogaćenog urana, koji je savršen za gorivo elektrana. 20-30% je manja potražnja za novim uranom iz rudnika, zbog ovog goriva, kojem ima poprilično i svake godine dolazi novo, jer se uklanjaju bombe. Najnovije tehnologije nuklearki omogućuju i da se nuklearni otpad iz starih elektrana koristi kao gorivo, pa je ostatak na kraju skoro nikakav. Otpad iz nuklearne elektrane je jedini otpad iz elektrana koji su može skladištit. Termo ne može skladištit svoj CO2, ali nuklearka može ostatak goriva skladištit i spremit duboko, duboko u zemlju.

 

Gašenjem svih nuklearki dolazimo do zaključka da će sav uran iz nuklearnih bombi ostati kao problem koji se treba skladištit, isto kao i potrošeno gorivo iz starih nuklearki. Ili je možda bolje izgradit nove, s novim tehnologijama i to gorivo potrošit, bez da zagađujemo planet s gomilom CO2?

 

Neću ni spominjat francuze i kineze i ruse sa Stelaratorima i Tokkamakima, kao i indijce s torijskim reaktorima... Bez radijacije, bez otpada, bez zagađenja. OK, torijski imaju nešto malo radijacije, ali je to 1000x manje nego uran. Nije zanemarivo. Ima NOVIH tehnologija kojima se treba okretat, a ne vikat samo "zeleno, zeleno". Treba malo čitat o fizici i brojevima...

Live long and prosper.
Moj PC  
4 0 hvala 2
5 godina
offline
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju
Dex.pwn kaže...
Po tome što se otpad raspada na elementarne čestice, nema ometanje prirode kao kod HE i VE.
Naravno, prije toga treba srediti odlaganje otpada, kao i reciklažu istog(zašto ne?). No kako mi volimo lapit svuda di se može, ko zna kako bi se to odradilo. Vjerojatno bi mali kum sjebao nešto pa bi imali Černobil 2.

Btw nedavno sam pročitao da su napravili novi materijal za NE, navodno je manje radioaktivan, a daje slične rezultate

 Kako koji otpad. Teški metali iz solarnih panela se ne raspadaju, jer su već u svom elementarnom stanju. Ako solarka pukne i sadržaj iscuri u zemlju, imaš zauvijek zagađenu zemlju, dok se ne isprere (odu dublje u zemlju) ili ne iskopa i prebaci zagađena zemlja negdi. Znači, opet skladištenje. Tko to reciklira solarne panele? Gdje se u nas to kvalitetno odlaže?

 

Nema novog materijala za NE, postoji torij koji je poznat već sto godina, u SAD je krajem šezdesetih radio jedan reaktor na torij, a torij je točno 1000 puta manje radioaktivan od urana. Odustali su od takvog tipa elektrane, jer je bila nešto kompliciranija i skuplja od uranske, ali se torij nije mogao koristit za bombe, pa je uran prevladao. Glupo bi bilo gurat uran za vojsku i bombe, a torij za civile i struju, kad se sve može s jednim, zar ne? I zato danas nema više toriskih reaktora. Indija se sjetila da imaju najveća nalazišta torija na svijetu i da im je to super potez, pa sad grade elektrane na torij, ali nisu još dovršene. 

 

Pročitaj o Stellarator i Tokamak reaktorima, to je nešto skroz novo i drugačije, još su u razvojnim fazama, odnosno tek se prvi grade i ispituju...

Live long and prosper.
5 godina
offline
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju
digitall kaže...
bruno1026 kaže...
digitall kaže...

 ajmo ne glumit djecu ciji tata je jaci, google ti u par sekundi odgovori na to.

ajmo se zapitat cemu sve to pored svega sto je oko nas? uzevši u obzir da sve bolje ucimo iskoristavati, unaprjeđivati iskoristivost, baterije itd

 

o politici skladistenja otpada nema smisla, jer je to politika ne struka

 

btw ne znam da li pričamo o istom, ja mislim na visokoradioaktivni otpad za kojeg još uvijek ne postoji niti jedno odlagalište u svijetu.

 eto, upravo si dokazao svoje znanje o navedenom.

 uh, uništio si me argumentima.. nemoj više molim te

 

evo ti jedan info umjesto priče za laku noć;

 

U svijetu postoji veliki broj odlagališta za nisko i srednjeradioaktivni otpad i ni u jednom se ne odlaže niti je planirano odlaganje visokoradioaktivnog otpada.

 

u svijetu još uvijek ne postoji niti jedno odlagalište visokoradioaktivnog otpada. Prvo će biti u pogonu u Finskoj na lokaciji Olkiluoto. Izgradnja odlagališta počela je 2004. godine, a početak pogona odlagališta predviđen je za 2020. godinu. U SAD-u je izgrađeno konačno odlagalište visokoradioaktivnog otpada Yucca Mountain u Nevadi, no još se ne koristi jer nema uporabnu dozvolu

 

a sad mi pričaj o krškom i 2043 godini i preko 400 tona takvog otpada koje će trebati negdje spremiti na tisuće godina.

 

moj prvi prijedlog je tvoje dvorište, pošto je tebi to super i bezopasno.

još uvijek čekam naziv materijala u kojem će to biti zatvoreno tisućama godina. bez floskula "u dubinama granitnih stijena"

 

a možeš i o jeftinoći studije za odlaganje takvog otpada, jeftinoći izgradnje koja traje godinama i sl.

 

i dalje stoji pitanje; čemu sve to?

 

Ja mislim da se ništa to ne treba skladištit na dugo vremena, nego se sve to treba ponovno upotrijebit i potrošit u novim neklearkama, tako da ostane samo mali dio tog goriva. Nisam siguran koliko je radioaktivno tako skroz potrošeno gorivo, možda je visokoradioaktivno, a možda mu se radioaktivnost i smanji trošenjem...

 

Čemu sve to? Pa da imamo pravu zelenu energiju, a ne ova prodavanja magle. Nove, moderne nuklearke rješavaju veliku većinu problema oko zelene energije, proizvodnje otpada i skladištenje ostatka otpada.

Live long and prosper.
10 godina
neaktivan
offline
Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju mnog

Zasto ne plinske TE? 

Cini se najmanji utjecaj na okolis, ne pregrađuje se rijeka, ne ruje se po brdima...a opet nije ozloglasena NE.

Plina ima dosta, opskrba je stabilna, pogotovo sa sjevernim tokom. U slucaju nuzde bit ce terminal za ukapljeni plin na Krku.

Mozda grijesim, ali cini mi se najbolje rjesenje.

Cak je navodno kod nas davno postojao projekt velike plinske elektrane u Jertovcu.

Tražilica: https://www.startpage.com/ Poruke: https://signal.org/install/ E-pošta: https://protonmail.com/
 
0 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju
@bruno - a ti bi htio NE u svom dvorištu ili odlagalište nuklearnog otpada?
Jesi li vidio kako izgleda rudnik uranija? Evo jednog: http://www.mirarr.net/media/W1siZiIsIjIwMTcvMDcvMDUvNWtocWNwZXp3eV9yYW5nZXIuanBnIl0sWyJwIiwidGh1bWIiLCIxMzIweDU4MSMiXV0/ranger.jpg
To bi želio u svom dvorištu?
Na području NE ne možeš saditi ili uzgajati ništa sada i u narednih 100 godina također, ali oko vjetroelektrana možeš bez problema, tako da to nije neiskorišteni prostor.
3 godine
offline
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju
@ Filox - koji će to teški metali "iscuriti"? Iz solarnih panela ništa ne curi. to su solid state uređaji. K tome ih se i skoro u potpunosti može reciklirati pa problema nema.
Nuklearke ne proizvode 0 CO2, imaš podatke koliki je CO2 footprint nuklearki. Nizak je ali nije 0, vjetroelektrane imaju manji CO2 footprint, čisto onako uz put.
Postoji li negdje primjer da se nuklearni materijal iz oružja zaista koristi kao gorivo? Jedino što u zadnje vrijeme vidim je da se sile sve više i više povlače iz dogovora o nuklearnom naoružanju, a SSSR je lijepo prodavao višak Kinezinma za njihovo oružje.
Torijski reaktori još ne postoje, za sada je tehnologija izrade takvih pre visoka, a vjerojatno će tako i ostati. A cijena obnovljivih izvora iz dana u dan pada.
Fuzijski reaktori koje spominješ su nešto sasvim drugo, isto još samo u eksperimentalnoj fazi s ne baš velikim naznakama da će uskoro zaživjeti u praksi.
16 godina
offline
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju

nuklearke su takodjer solid state uredjaji, otpad su peleti uranija, nista nigdje ne curi, a u bazenu di se neki od otpada cuvaju mozes bez posljedica i plivati.

vanjski spremnici su testirani na najljudje nacine (npr udarac lokomotive s punim gasom) i testovi se prolaze bez problema.

NE su u svacijem dvoristu vec desetljecima, po cijeloj europi, jedna je 30ak km zracne linije od zagreba, ljudi lijepo zive oko nje i naravno da mogu saditi i uzgajati voce/povrce.
(sad ces mi opet pocet nabrajat chernobil koji je 60 godina stara tehnologija i fukushima koja je izdrzala sve osim krivo postavljenog generatora).

cak i od solara i vjetra vise ljudi pogiba kumulativno nego od NE.

jedna NE je i od mene u Minkenu par desetaka kilometara zracne linije, al se vise bojim TE koja je na cca 2km od stana.

kaj se tice otpada iz NE, jos uvijek pricate o stvarima koje ste culi prije 20+ godina i toga se drzite, a novoga se bojite ko tamjana.

cijena pada? pogledaj cijenu u njemackoj, koja se silom zeli pozeleniti, a onda pogledaj francusku, a pogledaj i kolko su svabe ulozili u zelenjavu do sada, i kaj se s tom lovom zapravo moglo napraviti.

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
5 godina
offline
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju
nixass kaže...

nuklearke su takodjer solid state uredjaji, otpad su peleti uranija, nista nigdje ne curi, a u bazenu di se neki od otpada cuvaju mozes bez posljedica i plivati.

vanjski spremnici su testirani na najljudje nacine (npr udarac lokomotive s punim gasom) i testovi se prolaze bez problema.

NE su u svacijem dvoristu vec desetljecima, po cijeloj europi, jedna je 30ak km zracne linije od zagreba, ljudi lijepo zive oko nje i naravno da mogu saditi i uzgajati voce/povrce.
(sad ces mi opet pocet nabrajat chernobil koji je 60 godina stara tehnologija i fukushima koja je izdrzala sve osim krivo postavljenog generatora).

cak i od solara i vjetra vise ljudi pogiba kumulativno nego od NE.

jedna NE je i od mene u Minkenu par desetaka kilometara zracne linije, al se vise bojim TE koja je na cca 2km od stana.

kaj se tice otpada iz NE, jos uvijek pricate o stvarima koje ste culi prije 20+ godina i toga se drzite, a novoga se bojite ko tamjana.

cijena pada? pogledaj cijenu u njemackoj, koja se silom zeli pozeleniti, a onda pogledaj francusku, a pogledaj i kolko su svabe ulozili u zelenjavu do sada, i kaj se s tom lovom zapravo moglo napraviti.

 Tako je, cijena po KW struje u Njemačkoj je točno duplo veća nego cijena po KW u Francuskoj. Ne jednoj osobi, nego cijeloj državi. Pa sad sami zaključite koliko je isplativije imati wind and solar, a ne nuclear.

 

 

Live long and prosper.
Poruka je uređivana zadnji put uto 25.8.2020 14:57 (Filox).
5 godina
offline
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju
Gallu kaže...
@ Filox - koji će to teški metali "iscuriti"? Iz solarnih panela ništa ne curi. to su solid state uređaji. K tome ih se i skoro u potpunosti može reciklirati pa problema nema.
Nuklearke ne proizvode 0 CO2, imaš podatke koliki je CO2 footprint nuklearki. Nizak je ali nije 0, vjetroelektrane imaju manji CO2 footprint, čisto onako uz put.
Postoji li negdje primjer da se nuklearni materijal iz oružja zaista koristi kao gorivo? Jedino što u zadnje vrijeme vidim je da se sile sve više i više povlače iz dogovora o nuklearnom naoružanju, a SSSR je lijepo prodavao višak Kinezinma za njihovo oružje.
Torijski reaktori još ne postoje, za sada je tehnologija izrade takvih pre visoka, a vjerojatno će tako i ostati. A cijena obnovljivih izvora iz dana u dan pada.
Fuzijski reaktori koje spominješ su nešto sasvim drugo, isto još samo u eksperimentalnoj fazi s ne baš velikim naznakama da će uskoro zaživjeti u praksi.

 

Nikad mi nije bilo jasno zašto je teško koristit Google i kliknut na PRVI link vezan za vojni uran koji se koristi u civilne svrhe... Ne samo da se koristi nego je 15-20% svjetske prizvodnje urana zamijenjeno vojnim obogaćenim uranom. Ispravljam svoj prošli navod od 20-30%.

 

https://www.world-nuclear.org/information-library/nuclear-fuel-cycle/uranium-resources/military-warheads-as-a-source-of-nuclear-fuel.aspx

 

OK, ne može iscurit nikakva tekućina iz solarnih panela, moja greška. Ne znači da nisu puni teških metala i štetni za okoliš, s ograničenim vijekom trajanja, odnosno da ih se mora zbrinjavat na poseban način.

 

https://www.scdhec.gov/sites/default/files/Library/OR-1695.pdf

https://www.forbes.com/sites/michaelshellenberger/2018/05/23/if-solar-panels-are-so-clean-why-do-they-produce-so-much-toxic-waste/

 

Torijski rekatori ne postoje samo zato jer su ih odlučili ne gradit zadnjih 70 godina, ne zato jer nisu mogući. SAD je 3 godine uredno testirao i koristio torijski reaktor od 1969. do 1972. Indija upravo gradi više nuklearki na torij. Trenutno, u izgradnji su, nije šala ni zavjera. To funkcionira, to radi, to je poznata tehnologija već punih 50-ak godina.

 

 

Live long and prosper.
3 godine
offline
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju
@ Filox - da vidio sam taj link za upotrebu vojnog nuklearnog materijala, ali to mi se čini i dalje samo u teoriji. Gdje se može vidjeti praktična primjena?
Teški metali iz solarnih panela se vrlo lako recikliraju i opet upotrebljavaju za razliku od potrošenog nuklearnog goriva.
Znam za torijske reaktore - ali kako sam rekao - generalno nisu isplativi. Zato ih i radi jedino Indija jer je regulacija tamo kita...
8 godina
offline
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju

zagreb, gdje živim, ima u dvorištu nuklearku. zamisli. ima i 4G antene i azbestne krovove. i mramor na glavnom trgu koji zrači iznad prosjeka. ima i koronu. i ne vidim da ljudi umiru po cestama, da je azbestoza ili neka druga bolest išta značajnije prisutna od prosjeka. pa tako nebi imao ništa protiv niti odlagališta u medvednici, ispod zagreba, ako je po ps-u napravljeno, a o nuklearnim stvarima se itetako pazi i  nadgleda izvan naših granica.

kad smo kod bolesti, zračenja i sličnih belosveckih stvari o kojima svi sve znaju, da ljudi jedu i žive zdravije, da se više bave nekom rekreacijom, više bi bilo mentalno i fizički zdraviji nego da trkeljaju po forumima o skladištenju nuklearnog materijala o kojem nemaju pojma.

6 godina
offline
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju
Imaš NE...imaš višak energije...napraviš EM top...i usmjeriš prema suncu i onda nuklearni otpad malo po malo ispaljuješ prema suncu...možda djeluje kao SF...ali vrlo realni SF...što se tiče nuklearnog "otpada"....danas je možda"otpad"...ali za 50...100...200 godina može biti sirovina...možda za 100 godina...upravo nove generacije raketnih motora omoguće lansiranje svog tog otpada prema Suncu(jeftino...sigurno i brzo)
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice