Nekoliko savjeta za buduceg kolegu

poruka: 14
|
čitano: 4.013
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus, pirat, XXX-Man
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
neaktivan
offline
Nekoliko savjeta za buduceg kolegu

 

Na jesen krecem na studij informatike. Ako sam u krivu, ispravite me, ali ovako ja gledam na fakultet i buducu karijeru:
Bez obzira na to koliko dobro ili lose fakultet bude bio organiziran i bez obzira na to kako se profesori budu odnosili prema svojim predmetima i studentima, vjerujem da cu vecinu stvari koje ce mi trebati na poslu morati uciti samostalno, van fakulteta. Isto tako ne ocekujem da cu dobiti pocetnu placu od x tisuca kuna samo zato sto mi na diplomi pise ime odredenog sveucilista/fakulteta vec samo zbog znanja kojeg ja budem imao u tom trenutku. Govorim naravno o primjenjivom znanju koje ce koristiti poslodavcu a ne o nastrebanim definicijama iz neke knjige.  Ali ocekujem od fakulteta da cu na njemu otkriti sto me zanima i sto mi ide, bilo to programiranje, kompjuterske mreze ili web development. Po mom misljenju upravo zbog prethodne recenice smatram da je informatika za mene bolji izbor od racunarstva (ako sam u krivu ispravite me).

 

Prije nego sto krenem dalje, shvatite da se ne bavim ovime vec godinama vec da imam 18 godina, da sam nov u ovome i da upravo zbog toga i trazim vas savjet, savjet ljudi koji su vec prosli ovu „fazu“.

 

Trenutno ucim C++ koji se uci i na fakultetu. Tek ulazim u programiranje i shvacam da je to krvav posao. Stvar je u tome sto mi nije cilj nauciti C++ (ili bilo sto drugo) tek tolko da prodem na faksu. Zanimaju me i behind the scenes dijelovi a i smatram da ce mi to pomoci pri ucenju drugih programskih jezika. Zanima me sto biste mi jos preporucili da ucim. Ne bih nuzno odmah poceo s time, no to je sada manje bitno.

Prvo, citao sam nekoliko stranih foruma i mislim da ne bi bilo dobro ucenje dva programska jezika od jednom, barem ne u ovom (pocetnickom) stadiju ucenja u kojem se sada nalazim. Ili grijesim? Kao dobar izbor za drugi jezik mi se cini Java i to ponajvise iz razloga sto, ako sam dobro shvatio, na njoj temelji programiranje za mobilne platforme koje se, kao sto i vidimo oko sebe, vrlo brzo razvijaju.

 

Web? Na faksu se uci PHP. Da li bih trebao prvo poceti s HTML-om? Da li bih trebao poceti uopce ili bi bilo pametnije da pocnem uciti baze podataka koje mi se cine kao veoma dobra investicija (koje?) ?

 

Mreze mi se cine zanimljivima, ali ne znam puno o njima. Gdje uopce poceti?

 

Motivacije i volje kao sto vidite imam, a vremena se uvijek nade. Da ponovim, mozda se cini kao da brzam i da bih htio sve nauciti u godinu dana (shvacam da se te stvari nikada ne mogu potpuno nauciti a i za to su potrebne godine), ali ja ne namjeravam uciti sve gore spomenuto odjednom, samo trazim jos nesto sto bih ucio uz C++ a sto ce mi biti od koristi jednog dana. Bilo kakvi savjeti i prijedlozi su dobrodosli. Moze i na PP.

 

Hvala.

Poruka je uređivana zadnji put sri 11.7.2012 18:29 (Rattner).
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Nekoliko savjeta za buduceg kolegu

Moj savjet je da nastaviš polako učiti prog u C++. Nakon njega se lako prebaciti na neke druge jezike poput Jave ili C#. Važno je da shvatiš osnove programiranja te ono što je najpotrebnije, ražmišljati kao programer kako da riješiš neki problem. Isto tako nije na odmet da to sve radiš na Linux sustavima. Web prog je danas standard, te je nužno znati HTML, CSS, Javascript i PHP (ako znaš u C++, znat ćeš i u njima). Važno je samo da radiš i učiš, što više to bolje. 

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Nekoliko savjeta za buduceg kolegu
Nilturion kaže...

Isto tako nije na odmet da to sve radiš na Linux sustavima.

Mozes li malo pojasniti ovu glupost?

Nilturion kaže...

Web prog je danas standard, te je nužno znati HTML, CSS, Javascript i PHP

Sto misli sa ovim obojenim pod zuto? Kako jedna djelatnost moze biti standard? Web tehnologije je nuzno poznavati ako ce biti web developer, ako nece ne vidim zasto bi gubio vrijeme na to.

Twitter- @capttawish Linux/GNU live forever.
Poruka je uređivana zadnji put sub 14.7.2012 12:44 (captain_soap_McTawish).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Nekoliko savjeta za buduceg kolegu
Nilturion kaže...

Moj savjet je da nastaviš polako učiti prog u C++. Nakon njega se lako prebaciti na neke druge jezike poput Jave ili C#. Važno je da shvatiš osnove programiranja te ono što je najpotrebnije, ražmišljati kao programer kako da riješiš neki problem. Isto tako nije na odmet da to sve radiš na Linux sustavima. Web prog je danas standard, te je nužno znati HTML, CSS, Javascript i PHP (ako znaš u C++, znat ćeš i u njima). Važno je samo da radiš i učiš, što više to bolje. 

Zeleno:
Zašto bi radio na Linuxu?, dobro ako radi PHP, za hostanje je bolje upogoniti nekom Linuxovom distribucijom server, ali za učenje mu je Windows dovoljan.

Žuto:
Ke??? Znači naučiš sintaksu C++-a znaš i Javascript i PHP? Ne!, oni imaju sličnu sintaksu kao i C, ali daleko da je ista. Kod PHP-a je druga stvar, moraš shvatiti kako funkcionišu serverski jezici.

@autor

Uči koji hoćeš od C-like jezika, na fakultetu će te vjerovatno raditi C ili C++, prvo proceduralno pa će te onda raditi OOP u C++-u. Pretpostavljam jer je tako na većini fakulteta.
Za web, uči prvo HTML i CSS, kasnije Javascript i neki serverski jezik (ASP.Net, PHP, JSP,RoR, PyDjango...).

Samo uči sistematično i molim bez preskakanja i onoga ne treba mi ovo, tipa, "šta će mi rad sa datotekama, kada ću učiti baze", to nikako, uči redom i detaljno.

14 godina
odjavljen
offline
Re: Nekoliko savjeta za buduceg kolegu
Rattner kaže...

 

Na jesen krecem na studij informatike. Ako sam u krivu, ispravite me, ali ovako ja gledam na fakultet i buducu karijeru:
Bez obzira na to koliko dobro ili lose fakultet bude bio organiziran i bez obzira na to kako se profesori budu odnosili prema svojim predmetima i studentima, vjerujem da cu vecinu stvari koje ce mi trebati na poslu morati uciti samostalno, van fakulteta. Isto tako ne ocekujem da cu dobiti pocetnu placu od x tisuca kuna samo zato sto mi na diplomi pise ime odredenog sveucilista/fakulteta vec samo zbog znanja kojeg ja budem imao u tom trenutku. Govorim naravno o primjenjivom znanju koje ce koristiti poslodavcu a ne o nastrebanim definicijama iz neke knjige.  Ali ocekujem od fakulteta da cu na njemu otkriti sto me zanima i sto mi ide, bilo to programiranje, kompjuterske mreze ili web development. Po mom misljenju upravo zbog prethodne recenice smatram da je informatika za mene bolji izbor od racunarstva (ako sam u krivu ispravite me).

 

U nekima stvarima si jako blizu realne situacije, a sad koliko će ti fakultet pomoći da otkriješ što te zanima i što ti ide, nisam baš siguran, mogao bi se razočarati. Uglavnom, imaš dalek put pred sobom, ako nisi još siguran što te zanima.

14 godina
neaktivan
offline
Re: Nekoliko savjeta za buduceg kolegu
royalhero kaže...
Nilturion kaže...

Moj savjet je da nastaviš polako učiti prog u C++. Nakon njega se lako prebaciti na neke druge jezike poput Jave ili C#. Važno je da shvatiš osnove programiranja te ono što je najpotrebnije, ražmišljati kao programer kako da riješiš neki problem. Isto tako nije na odmet da to sve radiš na Linux sustavima. Web prog je danas standard, te je nužno znati HTML, CSS, Javascript i PHP (ako znaš u C++, znat ćeš i u njima). Važno je samo da radiš i učiš, što više to bolje. 

Zeleno:
Zašto bi radio na Linuxu?, dobro ako radi PHP, za hostanje je bolje upogoniti nekom Linuxovom distribucijom server, ali za učenje mu je Windows dovoljan.

Žuto:
Ke??? Znači naučiš sintaksu C++-a znaš i Javascript i PHP? Ne!, oni imaju sličnu sintaksu kao i C, ali daleko da je ista. Kod PHP-a je druga stvar, moraš shvatiti kako funkcionišu serverski jezici.

@autor

Uči koji hoćeš od C-like jezika, na fakultetu će te vjerovatno raditi C ili C++, prvo proceduralno pa će te onda raditi OOP u C++-u. Pretpostavljam jer je tako na većini fakulteta.
Za web, uči prvo HTML i CSS, kasnije Javascript i neki serverski jezik (ASP.Net, PHP, JSP,RoR, PyDjango...).

Samo uči sistematično i molim bez preskakanja i onoga ne treba mi ovo, tipa, "šta će mi rad sa datotekama, kada ću učiti baze", to nikako, uči redom i detaljno.

 

Poznavanje Linuxa i rad u njemu je u većini slučajeva potreban. Za učenje su dovoljni Windowsi, ali bolje je početi što ranije naučiti druge opcije. Tako da to nije glupost. 

 

Ja sam počeo s Pascalom/Basicom, zatim prešao na C/C++, i bez problema sam pohvatao i Javascript i PHP, naravno da se ne mogu uspoređivati C++ i PHP, ali to nije niti bila moja namjera.

 

Možda sam se malo krivo izrazio kod proglašavanja web prog standardom, ali svatko s imalo pameti može shvatiti što sam pokušao reći time.  

 

Tako da stojim iza svega što sam rekao. 

Poruka je uređivana zadnji put ned 15.7.2012 10:41 (Nilturion).
12 godina
neaktivan
offline
Nekoliko savjeta za buduceg kolegu

Hvala svima na odgovorima.

C++ se uci na fakultetu i to cu i dalje uciti. Drugi jezici poput Jave, koja mi se uz C++ cini najboljim izborom, su stavljeni na cekanje.
Dosao sam do OOP, shvatio osnove klasa i nekih STL funkcija i kontejnera. Trenutno sam se malo vratio natrag s gradivom, da detaljnije odradim pokazivace, rad s datotekama i jos neke stvari. Osim sto ce mi biti potrebno, gradivo me i zanima pa pokusavam raditi sto detaljnije i bez preskakanja.

Iako cu u jednom trenutku na faksu uciti oboje, dilema se svela na web (HTML) i baze podataka (SQL).
Sto biste mi vi preporucili i zasto? Pogledao sam neke uvodne tutoriale za oboje i vise me privlaci SQL (mozda zato sto sam iz nekog razloga stekao dojam da bi znanje baza podataka bilo korisnije).

Sto se tice linuxa, pretpostavljam da kao sto vecina kaze poznavanje linuxa nije "nuzno" ali mislim bilo bi dobro da barem probam i vidim pase li mi. Kako god bilo, Ubuntu se skida.
Za pocetak, nasao sam nesto sto mi se cini kao veoma dobar tutorial

ali ako imate neke savjete za Linux, slusam.

alankish kaže...

U nekima stvarima si jako blizu realne situacije...

...a u nekima nisam. U cemu nisam?
Mozda sam se krivo izrazio, nisam mislio da cu samo na fakultetu kao ustanovi otkriti sto me zanima, vec za vrijeme studiranja (kao dio predavanja ili samostalno, potpuno nebitno). A i ima jos vremena do pocetka nastave, mozda do tada i eliminiram neke stvari s liste (cini mi se da je web development prvi na redu).

 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Nekoliko savjeta za buduceg kolegu

Što se tiče dileme HTML vs. SQL, uči obadvoje. HTML je veoma lagan, kao i CSS, to je većinom igra u odnosu na serverske jezike i backend. Baze podataka bi bilo najbolje vježbati u Accessu ili u njegovoj open source alternativi, da shvatiš logiku baza, tabela, relacija... Kasnije uzmeš SQL Server ili MySQL i radiš.

Ako imaš volje da intezivnije koristiš Linux samo naprjed, možda bi bilo bolje da si odmah išao na Mint ili Fedoru, no tu nisam stručan.

14 godina
neaktivan
offline
Nekoliko savjeta za buduceg kolegu

Ubunte je po meni dobar za početnike. Važno je samo napomenuti da imaš strpljenja i volje. To ti je dobitna kombinacija. Što se tiče tutoriala, pun ih je net, tako da tu ne bi trebao imati problema :D Uglavnom svi serveri poput Apacha ili Tomcata, kao i sam PHP, te MySql,  bolje i stabilnije rade na linux sustavima.

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Nekoliko savjeta za buduceg kolegu

orginalni ubuntu možete dobit besplatno samo nisam siguran kako

 
0 1 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Nekoliko savjeta za buduceg kolegu
 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Nekoliko savjeta za buduceg kolegu
intel97 kaže...

orginalni ubuntu možete dobit besplatno samo nisam siguran kako

Kakav je to "orginalni" Linux Ubuntu?

14 godina
odjavljen
offline
Re: Nekoliko savjeta za buduceg kolegu
Rattner kaže...

...a u nekima nisam. U cemu nisam?
Mozda sam se krivo izrazio, nisam mislio da cu samo na fakultetu kao ustanovi otkriti sto me zanima, vec za vrijeme studiranja (kao dio predavanja ili samostalno, potpuno nebitno). A i ima jos vremena do pocetka nastave, mozda do tada i eliminiram neke stvari s liste (cini mi se da je web development prvi na redu).

Ukoliko nemaš afiniteta, i dovoljno urođene neurotičnosti(šalim se oko ovog zadnje, naravno) i dovoljno entuzijazma, fakultet, kao ustanova u ovom slučaji koja će te gurati na konstanto usavršavanje, neće imati baš nikakav utjecaj na rast tvojeg znanja, ukoliko je suprotno, mogao bi se iznenaditi koliko fakultet može utjecati na tebe i gurati te naprijed.

Neznam zašto bi eliminirao web development? Zbog HTML/CSS-a? Dizajna? UI-a?

royalhero kaže...

Što se tiče dileme HTML vs. SQL, uči obadvoje. HTML je veoma lagan, kao i CSS, to je većinom igra u odnosu na serverske jezike i backend. Baze podataka bi bilo najbolje vježbati u Accessu ili u njegovoj open source alternativi, da shvatiš logiku baza, tabela, relacija... Kasnije uzmeš SQL Server ili MySQL i radiš.

Ako imaš volje da intezivnije koristiš Linux samo naprjed, možda bi bilo bolje da si odmah išao na Mint ili Fedoru, no tu nisam stručan.

Slažem se, HTML/CSS je dovoljno lagan, no ako budeš jedini koder u timu, tvrtci, što već, preskakanje istog se lako obije u glavu, samo na primjeru iole kompleksnijeg dizajniranog sajta, web aplikacije koja se mora prilagođavati, odnosno layou količini sadržaja i samom sadržaju. Pa da vidiš veselja {#}. Poznavanje SQL je nužno, pošto 99% aplikacija za storage koristi, nečeš vjerovati neku od relacijske baze podataka, bilo desktop, bilo web app. Ako ti je to prvi susret sa bazama, dobro je proučiti iste ili Accessu, ili u nekom desktop klijentu za  MySQL server. Preporučio bih ti da u širokom luku zaobilaziš, alternativu Accessu koja se nalazi u OO ili LO, jer bi te količina frustracija lako mogla odbiti i od računala {#}.

 

intel97 kaže...

orginalni ubuntu možete dobit besplatno samo nisam siguran kako

 

Vjerojatno si mislio na praksu preuzimanja fizičkog medija poštom, koji je bio aktualan pred koju godinu od strane zajednice Ubuntu korisnika, samo neznam koliko je zaživio u praksi.

12 godina
neaktivan
offline
Nekoliko savjeta za buduceg kolegu
alankish kaže...

Ukoliko nemaš afiniteta, i dovoljno urođene neurotičnosti(šalim se oko ovog zadnje, naravno) i dovoljno entuzijazma, fakultet, kao ustanova u ovom slučaji koja će te gurati na konstanto usavršavanje, neće imati baš nikakav utjecaj na rast tvojeg znanja, ukoliko je suprotno, mogao bi se iznenaditi koliko fakultet može utjecati na tebe i gurati te naprijed.

Neznam zašto bi eliminirao web development? Zbog HTML/CSS-a? Dizajna? UI-a?

Moram priznati da sam se malo zaletio s gornjom izjavom. Nisam nikada radio nista vezano za web development, i jedini razlog zasto sam napisao da bih mogao eliminirati web development je zato sto sam mislio da mi nece biti jako koristan ako se ne namjeravam baviti iskljucivo time, no ocito sam pogrijesio.

Drugi razlog zasto uopce razmisljam o (privremenoj) eliminaciji bilo cega je taj sto radim preko ljeta, ucim jedan strani jezik, C++ i sada cu se probat prebacit na Linux tako da nemam bas puno slobodnog vremena jos i za web i za baze podataka. Kada bude pocela nastava, to je vec druga prica. Mogao bih uciti oboje, ali mislim da tada ne bih imao vremena da se svemu gore navedenome dovoljno posvetim. Pocet cu s jednim, vidjet kako budem stajao vremenski, pa odlucit o tome.

Sto se tice fakulteta i njegove "korisnosti", iskreno ne znam sta da kazem. Informatika me zanima, volje i motivacije imam. Samo sto nisam bas upoznat sa svim granama informatike (npr. web development mi je totalna enigma) pa zelim proci kroz barem neke osnove svega da mogu donijeti objektivnu i argumentiranu odluku. Koliku ce fakultet igrati ulogu u tome, vidjet cemo.

Onda sto se tice weba, kada budem krenuo s time idem na HTML/CSS kombinaciju.
Sto se tice baza, ovdje Access-SQL dilemu rjesavaju u korist SQL-a.

"In any case, I recommend learning about SQL Server and SQL (Structured Query Language), especially if you're interested in a career in developing database driven websites. This will provide you with a better understanding of database systems in general and how everything fits together."


Za SQL bih uzeo HeidiSQL. Malo sam googlao i cini mi se da se to najcesce preporucje. Ako postoji neka bolja opcija, slusam. Koliko sam vidio, baze su teze od weba pa bi u slucaju da ne stignem poceti s oboje ovo ljeto mozda bilo bolje krenuti s bazama i imati "head start".

 

royalhero kaže...

Ako imaš volje da intezivnije koristiš Linux samo naprjed, možda bi bilo bolje da si odmah išao na Mint ili Fedoru, no tu nisam stručan.

Bio sam uzeo u obzir Ubuntu, Fedoru i Mint. Koliko sam procitao na raznim stranicama, Ubuntu se preporuca pocetnicima a Fedora se spominje kao "najbolja" ali se preporuca pocetnicima da je zaobidu. Na kraju sam skinuo Ubuntu i poceo polako raditi u njemu. Jednostavne stvari; poput otvaranja, brisanja, premjestanja fajlova i mapa i nesto malo s tekst editorom (nano). Prije toga nisam nikada koristio CLI i prvih cca. pola sata se nisam bas snalazio, ali kada sam se malo naviknuo na terminal, pocelo mi se svidati. Probati cu preci na Linux barem za ove stvari vezane za programiranje i sl. a do tada mi je W7 jos uvijek primarni OS.

 

Sve u svemu, mislim da bi mi kolko-tolko poznavanje C++-a, Linuxa, HTML-a, CSS-a i SQL-a prilicno pomoglo na faksu jer znam da cu uz gradivo s predavanja morati raditi jos masu stvari van toga. A imati nekakav "head start" bi bilo jako dobro jer mi nije cilj zavrsiti fakultet samo da bih dobio taj papir, kao sto je to danas veoma popularno. {#}

 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice