Biciklizam, bicikli, oprema, staze... izdvojena tema

poruka: 30.537
|
čitano: 14.464.415
|
moderatori: XXX-Man, pirat, vincimus, Lazarus Long, DrNasty
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
9 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
cvaja997 kaže...

Radio sam 2 godine fizički, skladišni posao. Smrt je nakon 8 sati sjest na bicikl, jesen, kišica, vjetar... Nisam imao ništa osim bicikla i nogu. Ubio bih da mi je električni pripomogao dok doma ne dođem. Osim toga, moped zahtjeva kategoriju, podliježe hrpi pravila, a e bike ide brže od mopeda i kod mene su veoma rijetke policijske kontrole. Veoma, veoma rijetke. 

 To stavljam u kategoriju Wolt dostavljac. Netko kome  treba prijevno sredstvo, od tocke A do tocke B, a ne za rekreaciju. Pretpostavio sam da kolega treba bicikl bas za rekreaciju

 

I ja ti idem cijelu godinu biciklom na posel. I po kiši po snijegu, ali samo 3km mi treba

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
Poruka je uređivana zadnji put sub 10.8.2024 14:23 (Santana).
12 godina
offline
Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Ali kaj nebi bila bolja varijanta da ako želiš takvo vozilo uzet npr neki MTB 26icu,koji se zaista mogu za siću naći, sa ok dijelovima i kupit taj motor i napravit konverziju,a ne zdrobit lovu na kineza sa no name dijelovima.

Imam frenda koji vozi Wold i lik ima neki drlog sa polugicom gasa i to doslovno ide 60kmh.

 
1 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Santana kaže...
EricCartman kaže...

Da, na zadnjem samo pucaju, naravno da je najviše opterećen.

Kad se vratim u Zg, ću pogledam je li ih 32 ili 28 pa ću da ga mijenjam ako je 28.

 

EDIT: 28 je žbica, ako su nekvalitetne, onda se treba ići na preslagivanje kotača.
Imao bih stari od 28 jedino zbog ujednačenog izgleda.

Inače može i drugi kotač

Ma joj kakve 32 žbice na cestovnom biciklu. Danas je standard 24 žbice na cestovnim biciklima i drze preko 100kg bez problema.
Jednostavno imaju svoj rok trajanja. Treba ih zamjenit sa nekim kvalitetnim žbicama kao npr. sapim https://www.sapim.be/spokes/butted/strong

 
Još do kraja 1990tih 36 žbica je bio standard i na vrhunskim cestovnjacima poput Indurainovog Pinarella Banesto. Da, kotači imaju rok trajanja, i naravno da je to zbog zamora materijala jer što je manje žbica više su opterećene i kraće traju. Dakle prodaš bubreg da imaš bic sa doživotnom garancijom na okvir/ramu - s kotačima koji traju sezonu-dvije... to možda ima smisla za profesinalce kojima aero žbice i nekoliko grama manja rotaciona masa pomažu da u utrci na 160 km pobijede za dužinu kotača, i koji svake sezone dobiju novi model, ali za nekog rekreativca koji si ne može svake godine priuštiti drugi bic, i kojem je primarni cilj stići čitav i bez puno komplikacija (kojima se sam bakta a ne njegov profi tim mehaničara), bolje je imati pouzdane kotače nego nekoliko sekundi dobitka u satima dugoj vožnji. 28 pojačanih žbica još uvijek je slabije od 32 ili 36 pojačanih žbica, i generalno je neznatni dobitak u pogledu sigurnosti.
Sapim žbice su osjetno poboljšanje (i sam ih odavno koristim) ali na tržištu nema boljih od švedskog Sandvek čelika, koliko znam.

EricCartman kaže...

Pa nisam baš debeljuca sa 75kg na 171cm.

 

Ali žbice su fakin aero, koliko kužim, butted su na krajevima, ali pucaju pri felgi, ne pri nabi. Vjv tu di je prijelaz sa te plosnate.

 
Kotači su uvijek najslabija karika. Ja ti velim kako tu kariku možeš maksimalno ojačati u skladu sa svojim realnim mogućnostima, eventualno žrtvujući neke prividne pogodnosti koje si dobio s 28 aero žbica kotačima vs 32/36 pojačanim žbicama (na drugoj felgi i nabi). A ti sad kako hoćeš.

Proizvođači se furaju na spiku da je manji broj žbica zbog miniskularno manje rotacione mase i bolje aerodinamike (što ne drži vodu u realnim uvjetima otvorenog prostora) neki bogzna kako veliki napredak, dok u stvari prodaju svoju uštedu u materijalima i proizvodnim procesima tj. povećavaju dobri stari profit uz prodavanje muda pod bubrege.
Da su htjeli olakšati kotače, stavljali bi tvornički žbice od titanija (koje se također mogu nabaviti ekstra)... ali cobra dragi to bi njih puno više koštalo, i izgubili bi na konkurentnosti s ostalima koji stavljaju "aero/lagane" kotače.

Svi smo čuli da će milijun majmuna koji lupaju o milijun pisaćih strojeva na kraju reproducirati cjelokupna Shakespeareova djela. Sada, zahvaljujući Internetu, znamo da to nije istina. - R. Wilensky
Poruka je uređivana zadnji put sub 10.8.2024 19:21 (Al Crane).
8 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Ma mislim, boli me đon za težinu bicikla, imam alu ramu, nemam ni karbonsku, da mi je do toga stalo, to bi prvo išlo u "shopping cart".

Jedino nezz koliko je skupo sad prelazit na novu nabu - felgu zbog 32 žbice.

Ove fakat pucaju vjv jer su aero i jer ih je 28, ali kladio bih se da je veći faktor aero i da bih se možda mogao izvući sa jačim, double butted žbicama.

 

BTW hvala i tebi, i svima na dobrim i prijateljskim savjetima!

6 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
EricCartman kaže...

Ma mislim, boli me đon za težinu bicikla, imam alu ramu, nemam ni karbonsku, da mi je do toga stalo, to bi prvo išlo u "shopping cart".

Jedino nezz koliko je skupo sad prelazit na novu nabu - felgu zbog 32 žbice.

Ove fakat pucaju vjv jer su aero i jer ih je 28, ali kladio bih se da je veći faktor aero i da bih se možda mogao izvući sa jačim, double butted žbicama.

 

BTW hvala i tebi, i svima na dobrim i prijateljskim savjetima!

 
Ne znam, u slučaju ostanka s istom nabom i felgom ja ne bih išao spod ovoga:
https://www.acerostitanium.cl/docs/sandvik-t302-hs-spring-wire.pdf
https://www.simpil-bikes.hr/collections/dijelovi/products/spokes-sandvik-steel
- to ti je 16e ako uzneš još dvije za rezervu, i naravno sam slažeš (što bih preporučio samo ako imaš dosta iskustva).
Ali ako bi pucao na blizu 100% sigurno, uzet ćeš neku felgu i nabu s barem 32 rupe (eto ja bih s 36, za zlu ne trebalo i bez uvrede za bakine kolače ), koliko god koštalo.
Naravno, trebaš računat i s brojem križanja... 28 žbica 2x ili 3x križano je moguće, ali onda ja bih napravio 3x zbog jakosti flanđi, u kom slučaju trebaš malo duže žbice (mislim za 8mm). Također treba paziti i na orijentaciju tlačnih i vlačnih žbica, i utjecaj na izbočenost (dish) kotača - poželjno bi bilo slagati sve žbice na strani uz kazetu prema unutrašnjosti flanđe, a na suprotnoj s vanjske, što bi približilo neizbježnu razliku u napetosti, ali to je malo problematično s butted žbicama zbog preklapanja.
Također ima i interesantnih ideja po pitanju miješanja broja križanja, na istom kotaču.

Vrag je, kao i uvijek, u nijansama 

Svi smo čuli da će milijun majmuna koji lupaju o milijun pisaćih strojeva na kraju reproducirati cjelokupna Shakespeareova djela. Sada, zahvaljujući Internetu, znamo da to nije istina. - R. Wilensky
Poruka je uređivana zadnji put sub 10.8.2024 21:58 (Al Crane).
13 godina
offline
Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Bok ekipa, zanima me razlika u cijeni modela krajem godine u usporedbi s proljećem. Planiram kupiti novi gravel do 1500 EUR, a zimu i dobar dio proljeća ću biti out zbog operacije pa ne znam jel bolje ići na nižu cijenu u kasnu jesen i pustiti ga pola godine da leži ili kupiti nešto skupljeg svježeg u proljeće?

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Odi na discord i pitaj likove iz Ciklo Centra da li će i ove godine biti zimsko sniženje, bilo je -20% za keš I -15% kartice za cjelokupan asortiman.

Mislim da kod nas doslovno jedini koji su imali takvu akciju, prodali su ,za naše pojmove ,hrpu bicikala valjda desetke tak da se nebi čudio da ponove.

 

Ja sam tada uzeo bajk,nisu tražili nikakvu kaparu,samo narudžba preko mejla ,čekao sam nekih 3 tjedna i kad su mi javili rekli da je stigao rezervacija traje tjedan dana nakon toga ide u prodaju.

 
0 0 hvala 2
15 godina
offline
Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Pozz

Moram kupiti sinu biciklin, ne znam ništa o opremi i kvaliteti bicikla. Mali ima 13 god, 170cm s tendencijom rasta i ima rođendan. 

Vredi kaj ovo : https://www.decathlon.hr/p/329346-125861-brdski-bicikl-za-touring-29-touring-explore-520-sivo-crveni.html

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
ivanec kaže...

Pozz

Moram kupiti sinu biciklin, ne znam ništa o opremi i kvaliteti bicikla. Mali ima 13 god, 170cm s tendencijom rasta i ima rođendan. 

Vredi kaj ovo : https://www.decathlon.hr/p/329346-125861-brdski-bicikl-za-touring-29-touring-explore-520-sivo-crveni.html

Ma zaboravi to to ti ništa nije važno. Ako mu kupiš bajk koji mu se sviđa, će ga vozit, ako mu kupiš bajk koji mu se ne sviđa - neće.

Zato mu samo reci cifru do koje si spreman ići, obiđite par dućana, nek uzme ono što mu se sviđa i fajrunt. Možeš mu ih pokazat i na netu isto, njemu ti je to skroz svejedno.

U toj klasi i za tu namenu to ti je sve potrošna roba. Prerast će ga, jednostavno nije važno...

Gledam te!
9 godina
offline
Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Bok ekipa, recenziram gume koje od proljeća vozim na "brzom" setu kotača. Po meni super kombinacija između brzine i gripa, za bajkove od 120-130 hoda. Bacite oko ako netko traži nešto takvo. 

 

Moj PC  
4 0 hvala 0
6 godina
offline
Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Ovo je ok za tu cijenu ulozeno /dobiveno, mislim, il ?

 

https://www.rog-joma.hr/hr/bicikl/fx-3-disc-2023-crystal-white-32597/

 
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Je,dobar je bajk.

11 mjeseci
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Al Crane kaže...

Ne znam, u slučaju ostanka s istom nabom i felgom ja ne bih išao spod ovoga:
https://www.acerostitanium.cl/docs/sandvik-t302-hs-spring-wire.pdf
https://www.simpil-bikes.hr/collections/dijelovi/products/spokes-sandvik-steel
- to ti je 16e ako uzneš još dvije za rezervu, i naravno sam slažeš (što bih preporučio samo ako imaš dosta iskustva).
Ali ako bi pucao na blizu 100% sigurno, uzet ćeš neku felgu i nabu s barem 32 rupe (eto ja bih s 36, za zlu ne trebalo i bez uvrede za bakine kolače ), koliko god koštalo.
Naravno, trebaš računat i s brojem križanja... 28 žbica 2x ili 3x križano je moguće, ali onda ja bih napravio 3x zbog jakosti flanđi, u kom slučaju trebaš malo duže žbice (mislim za 8mm). Također treba paziti i na orijentaciju tlačnih i vlačnih žbica, i utjecaj na izbočenost (dish) kotača - poželjno bi bilo slagati sve žbice na strani uz kazetu prema unutrašnjosti flanđe, a na suprotnoj s vanjske, što bi približilo neizbježnu razliku u napetosti, ali to je malo problematično s butted žbicama zbog preklapanja.
Također ima i interesantnih ideja po pitanju miješanja broja križanja, na istom kotaču.

Vrag je, kao i uvijek, u nijansama 

Evo gledam r2 shop. Imaju tek 3-4 nabe sa 36žbica u ponudi, dok ih je oko 180 u ponudi sa 28-32. A road nabe, nemaju ni jednu sa 36 u ponudi... Mislim da nitko danas ne ide na 36 više.

 

Vidim da se razumiš i kladim se da si "old school" :) ali ja isto ne znam kolika je realna razlika u trajnosti i sigurnosti između 28-32-36 žbica na modernim kotačima? Znam da "wheelmasteri" uvijek preporučuju više, ali moje iskustvo i mnogi vele da je danas jedan kotač sa dt-sapim žbicama i solidnom felgom - sasvim siguran kotač. Složio sam par setova kotača, ugl. 28 i 32, na 25-30mm širokoj felgi. Sve za mtb, xc i trail/enduro. Zadnji đir na Sljemenu sam imao teški casing i otb, i fakat sam očekivao kotače da će bit iskrivljeni, ali ni milimetra. A felga je više xc nego enduro, i žbice su ja mislim sapim d-light (2,0/1,65/2,0). Vidim da kolega govori o aero žbicama, i tu nemam nikakvo iskustvo pa ne mogu govorit. Ali evo po vlastitom iskustvu, i mtb sa 28 srednje tankih žbica, 25mm id felgom može "pojest" sve što mu prosječan mtbiker od 85kg može dat.

 

Lakši set kotača što sam složio, 28 dt revolution žbica, 2x lacing sa 391 felgama (set je oko 1550g)... fakat su pojele sve što sam bacio pod njih. I više nego sam očekivao.

Timo: "...samo neinformirani krajnji korisnik moze kupiti AMD proizvod, za igranje."
9 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Inochulum kaže...
Al Crane kaže...

Ne znam, u slučaju ostanka s istom nabom i felgom ja ne bih išao spod ovoga:
https://www.acerostitanium.cl/docs/sandvik-t302-hs-spring-wire.pdf
https://www.simpil-bikes.hr/collections/dijelovi/products/spokes-sandvik-steel
- to ti je 16e ako uzneš još dvije za rezervu, i naravno sam slažeš (što bih preporučio samo ako imaš dosta iskustva).
Ali ako bi pucao na blizu 100% sigurno, uzet ćeš neku felgu i nabu s barem 32 rupe (eto ja bih s 36, za zlu ne trebalo i bez uvrede za bakine kolače ), koliko god koštalo.
Naravno, trebaš računat i s brojem križanja... 28 žbica 2x ili 3x križano je moguće, ali onda ja bih napravio 3x zbog jakosti flanđi, u kom slučaju trebaš malo duže žbice (mislim za 8mm). Također treba paziti i na orijentaciju tlačnih i vlačnih žbica, i utjecaj na izbočenost (dish) kotača - poželjno bi bilo slagati sve žbice na strani uz kazetu prema unutrašnjosti flanđe, a na suprotnoj s vanjske, što bi približilo neizbježnu razliku u napetosti, ali to je malo problematično s butted žbicama zbog preklapanja.
Također ima i interesantnih ideja po pitanju miješanja broja križanja, na istom kotaču.

Vrag je, kao i uvijek, u nijansama 

Evo gledam r2 shop. Imaju tek 3-4 nabe sa 36žbica u ponudi, dok ih je oko 180 u ponudi sa 28-32. A road nabe, nemaju ni jednu sa 36 u ponudi... Mislim da nitko danas ne ide na 36 više.

 

Vidim da se razumiš i kladim se da si "old school" :) ali ja isto ne znam kolika je realna razlika u trajnosti i sigurnosti između 28-32-36 žbica na modernim kotačima? Znam da "wheelmasteri" uvijek preporučuju više, ali moje iskustvo i mnogi vele da je danas jedan kotač sa dt-sapim žbicama i solidnom felgom - sasvim siguran kotač. Složio sam par setova kotača, ugl. 28 i 32, na 25-30mm širokoj felgi. Sve za mtb, xc i trail/enduro. Zadnji đir na Sljemenu sam imao teški casing i otb, i fakat sam očekivao kotače da će bit iskrivljeni, ali ni milimetra. A felga je više xc nego enduro, i žbice su ja mislim sapim d-light (2,0/1,65/2,0). Vidim da kolega govori o aero žbicama, i tu nemam nikakvo iskustvo pa ne mogu govorit. Ali evo po vlastitom iskustvu, i mtb sa 28 srednje tankih žbica, 25mm id felgom može "pojest" sve što mu prosječan mtbiker od 85kg može dat.

 

Lakši set kotača što sam složio, 28 dt revolution žbica, 2x lacing sa 391 felgama (set je oko 1550g)... fakat su pojele sve što sam bacio pod njih. I više nego sam očekivao.

 A da ne pricamo da ima kotaca koji napred imaju 16, a iza 20 žbica (ali karbonskih) hehe :)

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
15 godina
offline
Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Bok svima!
Kupio sam gravel bicikl i nakon 20-30 min vožnje mi postane neugodno u smislu da mi krenu trnci u predjelu ruku. Do sad sam vozio samo MTB. Vjerujem da bicikl nije dobro namješten za mene ili mi je možda prevelik...
Bicikl vozim rekreacijski pa nisam siguran da mi baš treba profi usluga bike fittinga.
Iz Zagreba sam. Kom bi se mogao obratiti da "baci oko", naravno uz nadoknadu ili neki savjet kako bi to sam mogao provjeriti?
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
SHELBY_09 kaže...
Bok svima!
Kupio sam gravel bicikl i nakon 20-30 min vožnje mi postane neugodno u smislu da mi krenu trnci u predjelu ruku. Do sad sam vozio samo MTB. Vjerujem da bicikl nije dobro namješten za mene ili mi je možda prevelik...
Bicikl vozim rekreacijski pa nisam siguran da mi baš treba profi usluga bike fittinga.
Iz Zagreba sam. Kom bi se mogao obratiti da "baci oko", naravno uz nadoknadu ili neki savjet kako bi to sam mogao provjeriti?

 A gle moze bit do vise stvari.

Sve ti je to povezano.

Vjerujem da je do sjedala. Ak je previse nagnutno napred ne podupire te dovoljno pa previse tezine prebacuje na ruke.

 

Dal se mozes vozit normalno, a da drzis ruke stalno na shifterima ?

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
6 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
@Shelby uz ovo što je napisao Santana napisat ću još par općih razloga trnjenju pa možda pomognem.

MTB gumene ručke su mekše i udobnije nego gravel korman (kao i trkaći). Ali gravel/trkaći ima puno položaja za ruke pa koristi prednost takvog kormana, mijenjaj svakih nekoliko minuta položaj ruku, malo na drop, malo na huds, malo gore. Neki stavljaju duplu traku kormana, ili potraži udobniju mekšu traku kormana.

Dobre biciklističke rukavice uvelike pomognu udobnosti.

Stisni jače pedale, vozi muški 💪, tako prebaciš pritisak sa rukica i guzice na noge. Na MTBu imao si ispravniji položaj, dok na gravelu si naget više naprijed, pa je tvoj centar ravnoteže pomaknut više prema naprijed, što je prednost za jače stiskanje pedala ali si zato i više opteretio ruke. Zato kažem stisni jače pedalu da dio težine tijela s ruku prebaciš na noge i pedale.

Poruka je uređivana zadnji put uto 27.8.2024 9:07 (ajimerej).
3 godine
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
SHELBY_09 kaže...
Bok svima!
Kupio sam gravel bicikl i nakon 20-30 min vožnje mi postane neugodno u smislu da mi krenu trnci u predjelu ruku. Do sad sam vozio samo MTB. Vjerujem da bicikl nije dobro namješten za mene ili mi je možda prevelik...
Bicikl vozim rekreacijski pa nisam siguran da mi baš treba profi usluga bike fittinga.
Iz Zagreba sam. Kom bi se mogao obratiti da "baci oko", naravno uz nadoknadu ili neki savjet kako bi to sam mogao provjeriti?

 normalno je to pa se navikni, ili se vrati na mtb

 

zato i ne volim cestovnjake, tvrdo neudobno zulja dupe zulja ruke bole leđa od nagnutosti

 

mtb 

8 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Petar hw kaže...
SHELBY_09 kaže...
Bok svima!
Kupio sam gravel bicikl i nakon 20-30 min vožnje mi postane neugodno u smislu da mi krenu trnci u predjelu ruku. Do sad sam vozio samo MTB. Vjerujem da bicikl nije dobro namješten za mene ili mi je možda prevelik...
Bicikl vozim rekreacijski pa nisam siguran da mi baš treba profi usluga bike fittinga.
Iz Zagreba sam. Kom bi se mogao obratiti da "baci oko", naravno uz nadoknadu ili neki savjet kako bi to sam mogao provjeriti?

 normalno je to pa se navikni, ili se vrati na mtb

 

zato i ne volim cestovnjake, tvrdo neudobno zulja dupe zulja ruke bole leđa od nagnutosti

 

mtb 

 Cestovnjak dade cca 30% više km za isti rad nogu od MTB-a.

Jel tak?

Samo nije mi fora na brzim nizbrdicama.

3 godine
offline
Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

gravel ("specijalke"):

tvrdo, osjeti se svaki i najmanji kamencic na cesti, cak onaj milimetar farbe na zebri

boli dupe

jase prostatu

bole ruke

bole donja leđa

 

neka hvala, ja cu imati 30% manje km a biti u mtb fotelji 

 

+sto vecina road bajkova ima lose kocnice.

 
3 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Santana kaže...

 A gle moze bit do vise stvari.

Sve ti je to povezano.

Vjerujem da je do sjedala. Ak je previse nagnutno napred ne podupire te dovoljno pa previse tezine prebacuje na ruke.

 

Dal se mozes vozit normalno, a da drzis ruke stalno na shifterima ?

Vozim normalno s rukama na shifterima al krenu trnci nakon nekog vremena. Da, imam osjecaj da mi je teziste dosta prema naprijed, prema rukama tako da je to definitivno problem.Probat cu za pocetak mijenjati kut kormana pa testirati.

ajimerej kaže...
@Shelby uz ovo što je napisao Santana napisat ću još par općih razloga trnjenju pa možda pomognem.

MTB gumene ručke su mekše i udobnije nego gravel korman (kao i trkaći). Ali gravel/trkaći ima puno položaja za ruke pa koristi prednost takvog kormana, mijenjaj svakih nekoliko minuta položaj ruku, malo na drop, malo na huds, malo gore. Neki stavljaju duplu traku kormana, ili potraži udobniju mekšu traku kormana.

Dobre biciklističke rukavice uvelike pomognu udobnosti.

Stisni jače pedale, vozi muški 💪, tako prebaciš pritisak sa rukica i guzice na noge. Na MTBu imao si ispravniji položaj, dok na gravelu si naget više naprijed, pa je tvoj centar ravnoteže pomaknut više prema naprijed, što je prednost za jače stiskanje pedala ali si zato i više opteretio ruke. Zato kažem stisni jače pedalu da dio težine tijela s ruku prebaciš na noge i pedale.

 Ovaj gravel ima geometriju koja bi teoretski trebala prižiti udobniji / uspravniji položaj sjedenja (Ghost Asket Advanced). Da, definitivno osjećam da sam previše na rukama tako da hvala na savjetu, ima itekako smisla!

Petar hw kaže...

 normalno je to pa se navikni, ili se vrati na mtb

 

zato i ne volim cestovnjake, tvrdo neudobno zulja dupe zulja ruke bole leđa od nagnutosti

 

mtb 

Uf ako je ovo normalno, vraćam se ja brzo na mtb! 

Poruka je uređivana zadnji put sri 28.8.2024 0:13 (SHELBY_09).
9 godina
offline
Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Pero trabunja bezveze. Ljudi prelaze tisuce kilometara na cestovnim biciklima u komadu (pauze samo za spavanje,hranu...)

Ja imam preko 8000km na cestovnom ove godine i udobnije mi je nego na mtb-u.

Vozim bez rukavica.

Takav polozaj je osjetljiv i treba ga nariktat kak spada. Ali treba se i naviknut na njega. S vremenom ti ojacaju leđni misici i dobijes na fleksibilnosti.

 

No kao sto sam rekao pritisak na rukama ne smije bit velik. Polozaj kormana ti nece tu pomoc posto je problem teziste, a o tome ovisi polozaj sjedala.

Rukavice ti mogu pomoc da upiju malo vibracije  zbog kojih isto mogu bit trnci u rukama.

 

Koje gume koristis ?

 

Ja na gravelu imam 40mm gume i po makadamu derem bez problema pa cak i po sumskim stazama gdje nema skokova i nekakvog debljeg kamenja.

 

Meni je zabavno bit underbiked :)

 

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
Poruka je uređivana zadnji put sri 28.8.2024 6:09 (Santana).
Moj PC  
2 1 hvala 0
9 godina
offline
Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

I kakve loše kocnice  ?

Nemojte bit pice

 

 

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
Moj PC  
3 1 hvala 0
6 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Valjda kako kome, ne bih se vratio na MTB sa cestovnih, radije bih se odrekao biciklizma. To sporo, nikad doći do cilja, tandrče po asfaltu (bučno) , a moram reći da ne volim vožnje off road. Dok imam dva cestovna jedan trkaći za vožnje i trening a drugi s ravnim kormanom za commute.

Kolega meni je bilo drugačije ruke su mi trnule na MTB radi tog jednog položaja ruku na kormanu. I brzo sam uvidio kakav mi korman treba za duge vožnje. A to težište prema naprijed to i je bit, tako smo brži, jači, manji pritisak na guzicu. Recimo na trkaćem sam skroz spustio korman dolje agresivno, sic pomaknuo skroz naprijed i nageo ga prema naprijed (nije mi vodoravno sjedište) i još legnem na korman, laktove naslonim na korman, naravno kad je ravna cesta. Nije mi strano nekoliko puta godišnje preko 100km u komadu, znao sam 100km izgurati uz dvije trominutne pauze.
Istrenirajte, naviknuti se na novi položaj.
I guzica će biti zahvalna kao i prostata, puno manji pritisak na prostatu kad si više naget prema naprijed, logika jel. Više si na rukama i nogama manje na guzici i prostati, dok MTB obrnuto.
Poruka je uređivana zadnji put sri 28.8.2024 7:44 (ajimerej).
 
1 0 hvala 1
3 godine
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
ajimerej kaže...
, puno manji pritisak na prostatu kad si više naget prema naprijed, logika jel. Više si na rukama i nogama manje na guzici i prostati, dok MTB obrnuto.

 pogresno, dosta ovisi o samome sicu ali na specijalkama sjedis na "nicijoj zemlji" tj podrucju izmedu supka i jaja direktno jasisu prostatu dok na mtbu si vise na supku/guzovima

3 godine
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Santana kaže...

I kakve loše kocnice  ?

Nemojte bit pice

 

 

 sve to na cestovnjacima se mora gnjeciti sa 3-4 prsta da prikoci i opet klizi

a jesi probao kad nesto kvalitetno cetveroklipno na mtbu, xt, magura mt5 mt7, hayes dominion, hope v4, zakucava sa jednim prstom

8 godina
offline
Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Ja sam se fakat usro sa speckom kad sam se prvi put spuštao sa malo dužeg brda... nikak stati. A nemam disk kočnice nego one starog tipa, Tiagra.

Sad sam se navikao ali baš da bih sa Sljemena dolje bez po muke, nisam siguran.

 

Frend ima kočnice istog tipa, ali Ultegra, i nezz kak, ali dosta bolje zaustavljaju. Ili moje nisu dobro namještene.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
EricCartman kaže...

Frend ima kočnice istog tipa, ali Ultegra, i nezz kak, ali dosta bolje zaustavljaju. Ili moje nisu dobro namještene.

Na cestovnjaku nisu problem kočnice, nego gume - kočnice će lako zablokirati kotač, ali guma mora moći osigurati trenje i zaustavljanje bicikla.

 

Uglavnom, ovo sve gore su gluposti, svaki bajk ima svoje prednosti i mane, ja bi isto u principu radije gravel nego MTB (i imam ga naravno, iako istini za volju imam i cestovnjaka i MTB - na gravelu sam svaki dan, a cestovnjaka sam prebacio u gradski bajk i slomio mu dva stražnja kotača tako da se na njemu neću sad neko vrijeme voziti =).

No gravel je toliko široka i nedefinirana kategorija da to također nema smisla spominjati.

Gledam te!
6 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
@Petre stijeno nismo na istoj razini vožnje, vozim izvan naselja po lijepim cestama trkaći bic (biram ceste) i zato nemam tih problema sa cestovnim biciklom koje ti spominješ (rupe, stepenice, bankine, cigle, kamenje...). Imam i cestovni gradski koji je stvoren za lošiju gradsku cestu, bankine... i nemam problema.
I shvatili sam da si ti gradski biciklist commuter koji vozi po trotoarima, čestim preprekama, prijelazima, ciglama, stijenama..., bicikl koristiš meščini kao gradski prijevoz, što znači da ne koristiš bicikl kao većina koja traži pomoć kod kupovine.
Vjerujem da tebi je tako najbolje i najudobnije, sa downhill biciklom voziti po gradu. Imati ogromnu amortizaciju i složio bih se da je to najudobnije na neke kratke relacije, ali totalno pogrešan izbor klase bicikla imaš. I smatran da nije uredu takav bicikl savjetovati, jer tko bi se taljigao s time po lijepoj cesti više od cca. 10km. Ako netko zatraži commute klasu po gradu tvoj savjet nije loš.

Za sic nisi baš stručan, pitaj tko ima više problema sa prostatom na biciklu ovi što voze i leže na trkaćim biciklima ili oni što su zavaljeni u sic, nakon 30-50 ili 100 km neki na običnom sicu na MTB pišaju krv. A da ne spominjemo koliko vremena više trebaš biti na sicu na sporijem biciklu od bržeg cestovnog za isti prevaljeni put, plus ono već rečeno što te sam položaj na cestovnom, gravelu i trkaćem tjera da koristiš noge a ne sic. I kupujte siceve sa rupom za prostatu tako da dodatno smanjite taj neželjeni pritisak. Ideala širina za prosječnog čovjeka za sic je 145mm, a ne oni što dolaze uz bicikl od 140 i uže (ali za preciznu analizu izmjerite razmak sjednih kostiju).

Kočnice, ono što je kolega spomenuo staru tiagru zaista je loša, imao sam nekad shimano claris kočnice na trkaćem i zaista Petar je tu upravu, to je opasno koliko loše koče i kojom snagom moraš stisnuti ručice kočnice da bi uspio izvući zavoj na spustu.
Ali današnje kvalitetne kočnice su i previše dobre za gume na trkaćem ili gravelu. Ne moraju biti diskovi ali veća klasa (105 i veće) izvrsno koče za razliku od jeftinog škarta (mislim bezobrazno su skupe ali šit su, za razliku od onih bezobrazno preskupih koje izvrsno koče).
Poruka je uređivana zadnji put sri 28.8.2024 11:35 (ajimerej).
8 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
ajimerej kaže...
@Petre stijeno nismo na istoj razini vožnje, vozim izvan naselja po lijepim cestama trkaći bic (biram ceste) i zato nemam tih problema sa cestovnim biciklom koje ti spominješ (rupe, stepenice, bankine, cigle, kamenje...). Imam i cestovni gradski koji je stvoren za lošiju gradsku cestu, bankine... i nemam problema.
I shvatili sam da si ti gradski biciklist commuter koji vozi po trotoarima, čestim preprekama, prijelazima, ciglama, stijenama..., bicikl koristiš meščini kao gradski prijevoz, što znači da ne koristiš bicikl kao većina koja traži pomoć kod kupovine.
Vjerujem da tebi je tako najbolje i najudobnije, sa downhill biciklom voziti po gradu. Imati ogromnu amortizaciju i složio bih se da je to najudobnije na neke kratke relacije, ali totalno pogrešan izbor klase bicikla imaš. I smatran da nije uredu takav bicikl savjetovati, jer tko bi se taljigao s time po lijepoj cesti više od cca. 10km. Ako netko zatraži commute klasu po gradu tvoj savjet nije loš.

Za sic nisi baš stručan, pitaj tko ima više problema sa prostatom na biciklu ovi što voze i leže na trkaćim biciklima ili oni što su zavaljeni u sic, nakon 30-50 ili 100 km neki na običnom sicu na MTB pišaju krv. A da ne spominjemo koliko vremena više trebaš biti na sicu na sporijem biciklu od bržeg cestovnog za isti prevaljeni put, plus ono već rečeno što te sam položaj na cestovnom, gravelu i trkaćem tjera da koristiš noge a ne sic. I kupujte siceve sa rupom za prostatu tako da dodatno smanjite taj neželjeni pritisak. Ideala širina za prosječnog čovjeka za sic je 145mm, a ne oni što dolaze uz bicikl od 140 i uže (ali za preciznu analizu izmjerite razmak sjednih kostiju).

Kočnice, ono što je kolega spomenuo staru tiagru zaista je loša, imao sam nekad shimano claris kočnice na trkaćem i zaista Petar je tu upravu, to je opasno koliko loše koče i kojom snagom moraš stisnuti ručice kočnice da bi uspio izvući zavoj na spustu.
Ali današnje kvalitetne kočnice su i previše dobre za gume na trkaćem ili gravelu. Ne moraju biti diskovi ali veća klasa (105 i veće) izvrsno koče za razliku od jeftinog škarta (mislim bezobrazno su skupe ali šit su, za razliku od onih bezobrazno preskupih koje izvrsno koče).

 Jel to znači da sam za samo jednu klasu promašio dovoljno dobre kočnice?? Tiagra -> 105.

I koliko staro je ta "stara" Tiagra? Moja je iz cca 2020. ili 2021.

Poruka je uređivana zadnji put sri 28.8.2024 14:42 (EricCartman).
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice