Motorno ulje

poruka: 35
|
čitano: 14.559
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
6 godina
neaktivan
offline
Motorno ulje

Pozz kupio sam auto pred 3 dana i auto dosta dobro radi...u pitanju je opel corsa 1,2 2001g,naime indikator za ulje mi uopce ne svijetli,a kad otvorim haubu,izvadim da provjerim ulje i izvadim mjernu sipku  i ona je suha suha...nalio sam litar ulja da vidim dal ce bar nesto ulja pokazati,ali je i dalje suha sipka...sta bi mogao biti problem?

5 godina
offline
Re: Motorno ulje
Arci5 kaže...

Pozz kupio sam auto pred 3 dana i auto dosta dobro radi...u pitanju je opel corsa 1,2 2001g,naime indikator za ulje mi uopce ne svijetli,a kad otvorim haubu,izvadim da provjerim ulje i izvadim mjernu sipku  i ona je suha suha...nalio sam litar ulja da vidim dal ce bar nesto ulja pokazati,ali je i dalje suha sipka...sta bi mogao biti problem?

 Pusti indikator. Sipka je mjerodavna....

Zar nisi gledao koliko ima ulja kad si kupovao auto?

12 godina
neaktivan
offline
Re: Motorno ulje
Pa kad kupiš auto najbolje promjeni na novo ulje pa znas na ćemu si.E sad posto si nalio litru ulja i nevidi se na šipci nista ocito je motor popio svo ulje sto moze znaciti da su vitalni djelovi na motoru u jako lošem stanju pa hubi ulje ali prvo nadoli ili promjeni pa vidi kako ce se ponasati tokom daljnje eksploatacije.
7 godina
protjeran
offline
Re: Motorno ulje
O sto jos necu procitati. Vrati taj automobil jer te netko prejebo, a i ti naivan ne znas sta kupujes.

Sta ako je vlasnik promjenio sipku za mjerenje? Pokazivat ce ti krivo, nalit ces previse ulja u sjebat masinu.

A ako je prava sipka, a suha masina, to je jos bolje.

Prvo se raspitaj, plati mehu da ti provjeri, pa onda kupi, a ne obratno.

Stedis cavao i izgubis potkovu.
Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher...
15 godina
offline
Re: Motorno ulje
Arci5 kaže...

Pozz kupio sam auto pred 3 dana i auto dosta dobro radi...u pitanju je opel corsa 1,2 2001g,naime indikator za ulje mi uopce ne svijetli,a kad otvorim haubu,izvadim da provjerim ulje i izvadim mjernu sipku  i ona je suha suha...nalio sam litar ulja da vidim dal ce bar nesto ulja pokazati,ali je i dalje suha sipka...sta bi mogao biti problem?

 Mogući problemi su: 1) nema dovoljnu količinu ulja, odnosno ispod minimuma ili manje vjerovatno 2) nije original mjerač (kraći)

 

Količinu ulja ti je najbolje provjeriti kada je motor "hladan" i auto na ravnom.

Yippee ki-yay, motherfucker! :)
6 godina
offline
Motorno ulje

Nadi manual na netu, provjeri koliko ulja ide u motor. S obzirom na ostove, otidi nekom tko zna promijenit ulje u motoru, filter ulja isto novi i nebi trebao bit problem. Da je falila 1L+ ulja nebi dugo radio.

10 godina
offline
Re: Motorno ulje
cvaja997 kaže...

Nadi manual na netu, provjeri koliko ulja ide u motor. S obzirom na ostove, otidi nekom tko zna promijenit ulje u motoru, filter ulja isto novi i nebi trebao bit problem. Da je falila 1L+ ulja nebi dugo radio.

 Radio bi on normalno itekako... Imas dosta ljudi koji dodju na servis a ono u karteru ako ima litra ulja, a auto radi i ide normalno. Jedino eto sa vremenom bi se pojavili neki problemi koji ce bit skupi.

7 godina
online
Re: Motorno ulje

Znam ja jednoga kaj je sa Seatom napravio 60k bez zamjene ulja, i tek onda počeli problemi...

 

Kruha i igala...
10 godina
offline
Re: Motorno ulje
fer-de-lance kaže...

Znam ja jednoga kaj je sa Seatom napravio 60k bez zamjene ulja, i tek onda počeli problemi...

 

Normala, ima i video od 

na ytu gdje je mjenjao ulje na nekom fordu focusu (400k presao), bilo cca litra ulja u  karteru i jos nesta u filteru i auto se sasvim normalno cuo a i vlasnik nije nista rekao da je isao losije... Jedino cudno da se ne pali lampica ulja 

7 godina
online
Re: Motorno ulje

Ovaj je morao polugeneralku radit, ali općenito bila neočekivano mala šteta, baš sam se začudio.

A kaj se lampice tiče, ovaj ni ne kuži kaj sve te lampice znače, tak da ih ignorira, jedino me začudilo da njegov dečko nije skužio 

 

Kruha i igala...
3 godine
protjeran
offline
Motorno ulje

koja su najbolja motorna ulja, a koja best buy ?

 

jeste li primjetili sa kojim uljem motor ima nižu potrošnju

11 godina
offline
Motorno ulje

Najbolja ulja su ona koja pripadaju grupi 3 i 4 baznih ulja. Npr. iz grupe 3 ima Sheel Helix ultra koji je baziran na GTL tehnologiji, a grupa 4 su PAO ulja. I ulje koje istu ili bolju specifikaciju od propisane za taj motor.

Best buy po meni je Total, ali Mobil 1, Castrol, i takva malo bolja ulja se nađu na akciji.

 

Potrošnju čega? Goriva? Najmanje će trošit sa 0W ulje na minimalnoj razini, i to će biti razlika od možda 0.1L na 100km, tako da ako tražiš ulje da uštediš na potrošnji, ona bolje uslikaj auto i s njim na njuškalo.

3 godine
protjeran
offline
Motorno ulje

auto 10 godina uvijek stavljam 5w - 40w ulja sad gledam koje staviti

 

1. TOTAL  9000 QUARTZ

2. CASTROL C3 MAGNATEC

3. MOBIL 3000 X1

 

Mislim da su sva solidna ova ulja, je li zna netko razlike i možda preporuku.

3 godine
protjeran
offline
Motorno ulje

proučavam malo još je Shell xelix ultra u igri.

Sva ulja su između 37 i 47 kn po litri.

11 godina
offline
Motorno ulje

Koji auto, motor i specifikacija koju zahtjeva. Po ovome Shell najbolje, ali pazi jer nisu sva helix ultra ulja ista. Na boci imaš sliku klipa i ako na njemu piše active cleansing technology onda nije 100% ulje na GTL bazi, a ako piše pure plus technology onda je.

3 godine
protjeran
offline
Motorno ulje

motor je Mitsubishijev 2.4 i Suzuki 1.5 benzinci

 

 

 

3 godine
protjeran
offline
Motorno ulje

Mitsubishi 4B1 motor 2.360 kubika benzinac 170 konjskih snaga prvi puta je ugrađen prije 14 godina i vidim da su ga opet počeli stavljati u neke nove modele 2020. što dovoljno govori o tome kakav je to motor.

Auto je star 11 godina.

3 godine
protjeran
offline
Motorno ulje

i Eneos mora biti dobro. Možda i zvjezdica više.

Made in Japan

15 godina
offline
Re: Motorno ulje
Za taj motor se preporucuje sintetika 0W-20
3 godine
protjeran
offline
Re: Motorno ulje

hvala. nisam to znao vozim.auto vise od 10 godina

c crosser

15 godina
offline
Re: Motorno ulje
Da, posto je motor vec stariji ja bih sipao sintetiku 5W30, recimo Mobil.
3 godine
protjeran
offline
Motorno ulje

stavljao sam sintetiku uvijek 5w 40.

najesen možda probam 0w

ali sve mi se to čini sličnim. Suzuki 1.5 

250.000 km haubu podižem jednom godišnje ulje 

mjenjam svakih 20.000 ttisuć.sad mi je bilo ispod.rupice pa sam dolio 1 litru nakon 20 tisuća

ne znam šta tu stavljati

možda mjenjati da mu malo popravim krvotok

15 godina
odjavljen
offline
Re: Motorno ulje
Arci5 kaže...

Pozz kupio sam auto pred 3 dana i auto dosta dobro radi...u pitanju je opel corsa 1,2 2001g,naime indikator za ulje mi uopce ne svijetli,a kad otvorim haubu,izvadim da provjerim ulje i izvadim mjernu sipku  i ona je suha suha...nalio sam litar ulja da vidim dal ce bar nesto ulja pokazati,ali je i dalje suha sipka...sta bi mogao biti problem?

Ako imaš indikator razine ulja, on pokazuje razinu ulja kad daš kontakt, a prije nego upališ motor.

 

Lampica se pali kad nema tlaka ulja, trebala bi se upaliti kad daš kontakt, a ugasiti neposredno nakon paljenja motora. Ako se ne pali uopće, znači da je neispravan indikator ili lampica (moguće i nešto na "putu" između, ovisno o modelu).

 

Ako se lampica ne gasi kad upališ auto ili se upali u vožnji, gasiš auto i zoveš šlep službu.

 

Eventualno, ako je razina ulja debelo ispod minimuma, lampica se zna povremeno nakratko upaliti, primjerice u okuci.

 

 

Tip ulja se stavlja ovisno o motoru, ali i podneblju.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
3 godine
protjeran
offline
Re: Motorno ulje
odluka je pala kupujem ulje Motul
15 godina
offline
Motorno ulje

Za ulje u autu postoji postoji točno napisana specifikacija od strane proizvođača.

U servisnoj knjižici vozila točno piše koja se ulja trebaju koristiti za ugrađeni motor.

Naravno marka ulja koju proizvođač preporučuje nije sveto pravilo ali ga se treba držati.

Uz određenu viskoznost ulja postoji i hrpa normi koje ulje za određeni tip motora treba podržavati.

Tako da ako se ne razumijete previše u vrste ulja i njihove norme i viskozitet uvijek kupujte ulje koje 

proizvođač preporučuje.

Isto vrijedi i za antifriz,svijećice itd..

Većina nas zna da je najskuplje sintetsko ulje najbolje ali ono nije nužno dobro baš za vaš motor.

Vaš diesel se vrti na 2000 obrtaja a to ulje je za ferari koji se vrti na 10000 obrtaja...

Radni pritisak uljne pumpe nije isti u različitim motorima...

Materijali motora,cilindara,karika su drugačiji...

Utjecaj sagorenog ulja na sonde, katalizator,ventile,semeringe itd..

Uglavnom da ne ulazimo u širinu problema držite se onoga što je proizvođač propisao za taj motor.

PS:

Jaja možeš ispeći na raznim uljima (suncokretovom,palminom,bućinom,kokosovom,bademovom,maslacu, margarinu,itd)ali im je okus uvijek drugačiji a

Nekad nisu ni jestiva.

Tako i ulja za auto imaju hrpu varijanti.

15 godina
odjavljen
offline
Re: Motorno ulje

S druge strane, proizvođač (za moj auto) preporučuje servisni interval od 15 000 ili 2 godine. Nisam baš siguran koliko je ta preporuka u skladu s mojim interesom dugotrajnog očuvanja motora, a koliko je kompromis između proizvođačevog marketinga (jeftinije održavanje), ugovora s partnerom čije ulje preporučuju (ulje tog proizvođača se može koristiti toliko dugo) i rizika da motor strada u garantnom roku (kasnije im ionako odgovara da strada).

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
15 godina
offline
Motorno ulje

Čuj današnja kvalitetna ulja su miljama daleko od starih ulja prije 30-50god.

Sintetska baza,posebni aditivi,nano tehnologija...neki američki motori imaju preporuku

mijenjanja na 100000.

Uljni filteri su sve finiji i bolji a i veći.

Isto tako i blokovi motora su sve finije izrade nego

prije 30 godina.

Trenje je svedeno na najmanju moguću mjeru kod dobrih motora.

Nije to više sivi šupljikavi metalni lijev koji je pun pora.

 

Što se tiče održavanja auta proizvođačima je u interesu da što češće ideš mijenjati ulje filtere itd na servis jer im je

to tokom jamstva koje daju na auto dodatni nemali prihod.

Ako ti da jamstvo 10 godina a imaš obvezu svake godine u ovlaštenom servisu napraviti servis koji dođe cirka 1000kn minimalno.

Za 10 godina dodatno im ostaviš bar još 10% vrijednosti tog auta s tim da je kod skupih vozila cijena servisa puno veća.

Tako da ako oni kažu da se ulje mijenja na 15000 km,to ulje vjerovatno može još bar toliko voziti bez da drastično promijeni

svoja svojstva.

Generalno je bilo uvijek pravilo da se svi filteri i ulje mijenjaju jednom godišnje.

Razvojem tehnologije ulja,metala,filtera to više i nije baš tako nužno.

Prije je blok bio od poroznog metala,ulje organske baze filteri obična sita metalna.

Danas je to sve na većoj tehnološkoj razini.

15 godina
odjavljen
offline
Re: Motorno ulje

Možda tehnologija napreduje, ali ipak, trošak servisa je toliki da je komično toliko otezati.

 

S druge strane, istina je i da ovlašteni servis dobro zarađuje od češćih servisa, ali i manji troškovi servisa predstavljaju dobar marketing.

 

Inače, malo i dramatiziraš. Ne znam kad su to filteri bili obična sita, možda u prvim motorima. U motorima se koriste mineralna i sintetska ulja. Još nisam čuo da netko mineralna naziva organska.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
11 godina
neaktivan
offline
Motorno ulje

jel moze preporuku ulja za VW Up! 2012. god. prešao 150 000 km, vozi se uglavnom na otvorenoj cesti, mirniji nacin voznje, ne gazi se
zadnji puta je u njega lijevano Castrol ulje Edge Professional LongLife III 5W30, da li i dalje ostati pri istom ili se moze uzeti u obzir i neko drugo ulje, mozda neko jeftinije? cijena 4 litre ovog Castrolovog ulja dode oko 300 kn

jos me zanima s obzirom na gore navedeni stil voznje, starost i kilometrazu auta da li da se ulje mjenja tek na 15 000 km ili bi bilo pozeljno i ranije

3 godine
protjeran
offline
Motorno ulje

taj castrol je očito kvalitetno ulje i dobar izbor.

ako ne troši ulje nastaviti dalje bez razmisljanja.

zamjena svakih godinu dana moze i 10.000, a 15.000 isto ok

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice