Auti - ultimativna tema izdvojena tema

poruka: 77.116
|
čitano: 13.266.846
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
7 godina
protjeran
offline
Auti - ultimativna tema

Moze, jer nije nigdje spigano, neces morati ni lakirati.

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher... Cyberpunk for PCMR
12 godina
offline
Auti - ultimativna tema

To se popravi za 300kn kod ljudi koji se bave ravnanjem oštećenja od tuče.

12 godina
offline
Re: Auti - ultimativna tema
Neki stari limar mi je rekao na neviđeno,da je problem što je tu dupli lim,da treba skinut boju,varit šipku s kojom bi se povuklo,pa opet bojanje....?
Sve da i imam,otkud mi
16 godina
offline
Re: Auti - ultimativna tema
sstrmi kaže...

02:38 😎😎

Saćemi Bill Gayts ćitat muesli preko ugrađženog ćipa
12 godina
offline
Auti - ultimativna tema

Ja imam više točkica od tuče još kako sam kupio auto? To ima neko u zgu da radi ravnanje?

12 godina
offline
Re: Auti - ultimativna tema

našao sam sada..Imaš u Zaprešiću, Tuča D.O.O se zove firma i po recenzijama na Googleu su profesionalni i brzi, ali su ovaj tjedan na godišnjem

Sve da i imam,otkud mi
12 godina
offline
Auti - ultimativna tema

Taj limar priča neke gluposti. Pogledaj na YT PDR tehniku popravka udubljenja. Prijatelju je netko tek preuzetom autu neki konjina udario vratima u vrata i napravio oštru udubinu, čovjek riješio za pola sata i ništa se ne vidi.

14 godina
offline
Re: Auti - ultimativna tema
Bas smece usporedba jabuka i krusaka
Nikad to nece biti Ferrari
Neka dode na Mugello ili Imolu
Pa da ga vidimo
To ide samo ravno
🤮🤮🤮🤮
SAMSUNG NOTE 10+
6 godina
offline
Auti - ultimativna tema
GdjeSuBikovi kaže... Dabog da ti dica igrala na toj i5-ici umisto na ryzenu.
7 godina
protjeran
offline
Auti - ultimativna tema

Navodno nece dati Hammondu da proba, da im ne unisti jedini primjerak automobila,

jer za slijedeci im treba opet 5 godina da ga sklepaju leimiciom i super ljepilom.

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher... Cyberpunk for PCMR
14 godina
offline
Re: Auti - ultimativna tema
Svaka cast na komentaru
SAMSUNG NOTE 10+
16 godina
offline
Auti - ultimativna tema

Stvarno se nadam da su ovi komentari gore sarkazam, jer ako nisu, stvarno su jadni.

 

U Hrvatskoj je proizveden najbrži serijski auto na svijetu. Da ponovim, u HRVATSKOJ, tu kod nas u susjedstvu, JE PROIZVEDEN NAJBRŽI SERIJSKI AUTO NA SVIJETU!

 

Jučer kad sam gledao te videe na jutubu s raznim novinarima bio sam baš jako ponosan na činjenicu da je takav automobil proizveden 30 km od mjesta kojem živim.

 

Svi koji imalo prate autoindustriju trebali bi znati kakav je to podhvat, koliko je teško to napraviti i koliko je to ogroman uspjeh. Dodatna otegotna okolnost, nažalost, je činjenica da je taj auto napravljen kod nas, gdje ne postoji know-how vezan uz autoindustriju, gdje ne možeš objaviti oglas i naći 10 inženjera koji budu mogli isprojektirati i razviti komad auta. Sve ljude koji to znaju trebalo je dovesti izvana, preoteti ih iz drugih firmi koje proizvode automobile, dovoljno ih zainteresirati da odu iz svoje zemlje, napuste obitelji i dođu raditi ovdje u Hrvatsku. Ili naše ljude naučiti kako se to radi, što opet poteže pitanje : tko će ih naučiti kad kod nas ne postoji ta industrija?

 

Rimac je u poziciji da izvozi i prodaje tehnologiju koja je razvijena tu kod nas najvećim svjetskim proizvođačima automobila. Proizvođači koji postoje od početka 20. stoljeća i čine sam vrh autoindustrije ulažu u Rimac automobile, kupuju udjele i stvaraju poslovne odnose s firmom koja je nastala prije 10 godina tu kod nas u susjedstvu i svjetski je lider u području električnih automobila.

 

Tko od vas je prije 10 godina mogao to uopće zamisliti?

 

U Hrvatsku su došli svi najpoznatiji svjetski novinari koji pokrivaju autoindustriju, ljudi koji su vozili sve hypercar-ove koje si možete zamisliti, i ti isti ljudi su oduševljeni autom jer razumiju koliko je tehnologije ugrađeno u taj automobil. Oni su isprovali i Neveru i večinu hypercar-ova i svi do jednog su ostali oduševljeni Neverom.

 

I sad se tu i po raznim portalima nađe pametnjakovića koji kenjaju po Rimcu i Neveri. Pa zašto? 

Stvarno ne razumijem motivaciju iza negativnih komentara i pljuvanja po Rimcu. Jel ljubomora? Zavist? Nešto treće?

 

Ne razumijem. 

 

7 godina
protjeran
offline
Re: Auti - ultimativna tema

"Serijski"... sama rijec ti kaze, nesto sto se proizvodi na traci, u serijama.

Ford proizvode jedan F150 svakih 8 minuta, to je SERIJSKA proizvodnja.

 

Rimac Never(a) se proizvodi kako ono? Jedan komad u par mjeseci, cak i godina?

Ne zvuci mi bas "serijski". Moze se reci da je to ogranicena "serija" automobila,

kao sto je Polestar 1, serija od 1500 komada.

 

Serijska proizvodnja je svakako nesto drugo, a ne jedan automobil.

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher... Cyberpunk for PCMR
16 godina
offline
Re: Auti - ultimativna tema
Čitatelj kaže...

 

Usput nelos rezultat:

https://autoportal.hr/aktualno/novosti/toyota-mirai-oborio-svjetski-rekord-preko-1000-km-odradeno-s-jednim-punjenjem-vodika/

 

Jos malo optimizirati voznju, i svaki smrtnik ce moci preci do 800km sa 5kg vodika. Jedino sto nece jos dugo biti dostupan smrtnicima po

normalnim cijenama - 100.000€ za Mirai je puno.

 Da, auto je sumanuto skup.

 Jel proces proizvodnje vodika skup i zagaduje li okolis ? Ako je prihvatljiviji od el. energije, veselim se tom razvoju.

 

 Mene osobno jos ne brine tolko proizvodnja el. energije vec baterije kao otpad...

 

 

Truth in engineering.
7 godina
protjeran
offline
Re: Auti - ultimativna tema

Pa vodik se moze dobiti skroz zeleno, elektrolizom recimo oceanske vode, ili cak vodikovog peroksida (H2O2) kojeg se takodjer

moze pumpati iz oceana van.

 

Kako to moze biti zeleno? Jednostavno, solarnim panelima se opskrbljuje postaja za elektrolizu, razdvaja se vodih i kisik,

te se kisik kasnije puni i prevozi dalje, za industrijske i medicinske potrebe, kao sto je boca kisika za varenje i slicno.

A sam vodik ostaje kao gorivo za vozila, dakle ne trebas veliku bateriju koju ne mozes reciklirati,

ne gubis energiju grijanjem, jer oksidacijom vodika dobijas i struju i toplinu, a kao jedini nus-produkt je voda,

koja je kemijski cista i spremna za pice (kad se ohladi, ali mozes i skuhat caj).

 

Da se recimo automobili sa vodikovim celijama pocnu prodavati za 25-30.000€, nasli bi sigurno i kupce,

a pumpe nije tesko postaviti, ili dograditi uz trenutne pumpe. Stanice za elektrolizu mogu biti u sklopu pumpi,

tako da vecina pumpi moze dio elektrolize obavljati i sama.

 

Ne treba ti nikakav zimski aditiv, vodik ti se ne moze smrznuti, a elektro-motori ti uvjek daju maksimalnu snagu.

Bez obzira koliko stisnuo gas, ne pada ti kapacitet baterije eksponencijalno, nego potrosis malo vise vodika,

dakle princip kao i kod benzina/dizela, te ne moras nigdje biti prikopcan 15 sati da bi se napunio,

ne moras traziti posebne strujne punjace i slobodno mjesto - na pumpi fino za 3min napunis 5kg vodika i imas za 600km.

 

Ali treba uzeti u obzir da je cijena vodika trenutno dosta skuplja, i kad se gleda cijena po predjenom kilometru, kosta vise nego benzin/dizel,

tako da je pitanje samo vremena kad ce se izjednaciti, ako auto industrija krene u pravom smjeru.

 

Baterijski automobili su samo dobri za grad. A kolicina CO2 koja se ispusti za proizvodnju i unistavanje neispravne baterije je veca nego

sto obicni benzinac napravi u 15 godina rada, odnosno 350.000km.

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher... Cyberpunk for PCMR
16 godina
offline
Re: Auti - ultimativna tema
Čitatelj kaže...

 

Baterijski automobili su samo dobri za grad. A kolicina CO2 koja se ispusti za proizvodnju i unistavanje neispravne baterije je veca nego

sto obicni benzinac napravi u 15 godina rada, odnosno 350.000km.

 To je problem koji proizvodaci nece priznat, elektrifikacija auta je nova krava-muzara i ocito ce se tak nastavit...

 

 Sto se Rimca tice, svaka cast, stvarno.

 Covjeka treba podrzat jer RADI na domacem terenu - ne naslikava se po ekskluzivnim hotelima zderuci zlatne steakove sa sisatim prostitutkama.

Truth in engineering.
14 godina
online
Auti - ultimativna tema

Samo polako s komentarima, zadnja tema ne da je zaključana nego je zbrisana s lica zemlje (ona s naslovom "protest...") bez ikakvog objašnjenja i s protjerivanjem 🤣🤦‍♂️

VenAtoR#2231
16 godina
offline
Re: Auti - ultimativna tema
Čitatelj kaže...

"Serijski"... sama rijec ti kaze, nesto sto se proizvodi na traci, u serijama.

Ford proizvode jedan F150 svakih 8 minuta, to je SERIJSKA proizvodnja.

 

Rimac Never(a) se proizvodi kako ono? Jedan komad u par mjeseci, cak i godina?

Ne zvuci mi bas "serijski". Moze se reci da je to ogranicena "serija" automobila,

kao sto je Polestar 1, serija od 1500 komada.

 

Serijska proizvodnja je svakako nesto drugo, a ne jedan automobil.

Daj ne pričaj gluposti, malo se informiraj.

Već ih je proizvedeno preko 20 komada za razne homologacije i testiranja.

Planira ih se proizvesti 150 komada ako se ne varam, i to je serijska proizvodnja. Ne na razini Forda i ostale autoindustrije za mase, ali je serijska proizvodnja.

Automobili koji koštaju 2 milijuna eura se ne proizvode u serijama od 200 000 komada, daj se skoncentriraj malo. Pogledaj Pagani, Koenigsegg, Bugatti i slične. Koji od njih se je proizveo u većem broju? Ni jedan.

 

Rimac automobili nisu konkurencija Fordu, Renaultu, Peugeotu i ostalima, i ne može se ni u jednom pogledu uspoređivati s njima.

 

Stvarno ne kužim tu zavist. Kakvu je štetu Rimac tebi napravio? Kome je u Hrvatskoj gore zato jer je Rimac napravio taj auto? Nikome!

 

Umjesto da budemo sretni jer imamo čovjeka koji je Hrvatsku stavio na svjetsku kartu autoindustrije, i to na najbolji mogući način, mi kenjamo po tome. Baš smo jadan narod...

5 godina
offline
Re: Auti - ultimativna tema

Auta koja idu na testiranja tj kres testove nisu kompletna auta spremna za isporuku tako da se to ne racuna.

To nije serijska proizvodnja. Al nebitno to je stvar semantike.....

16 godina
offline
Re: Auti - ultimativna tema

Zašto? Pa nekako se mora krenuti.

Dvije su stvari beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran - Einstein
7 godina
protjeran
offline
Re: Auti - ultimativna tema
mika2210 kaže...

Daj ne pričaj gluposti, malo se informiraj.

Već ih je proizvedeno preko 20 komada za razne homologacije i testiranja.

Planira ih se proizvesti 150 komada ako se ne varam, i to je serijska proizvodnja. Ne na razini Forda i ostale autoindustrije za mase, ali je serijska proizvodnja.

Automobili koji koštaju 2 milijuna eura se ne proizvode u serijama od 200 000 komada, daj se skoncentriraj malo. Pogledaj Pagani, Koenigsegg, Bugatti i slične. Koji od njih se je proizveo u većem broju? Ni jedan.

 

Rimac automobili nisu konkurencija Fordu, Renaultu, Peugeotu i ostalima, i ne može se ni u jednom pogledu uspoređivati s njima.

 

Stvarno ne kužim tu zavist. Kakvu je štetu Rimac tebi napravio? Kome je u Hrvatskoj gore zato jer je Rimac napravio taj auto? Nikome!

 

Umjesto da budemo sretni jer imamo čovjeka koji je Hrvatsku stavio na svjetsku kartu autoindustrije, i to na najbolji mogući način, mi kenjamo po tome. Baš smo jadan narod...

 

U jednom postu si uspio napisati da jedan te isti automobil i je i nije serijska proizvodnja

 

Ne, C2/Nevjera nije serijska proizvodnja. Nije jos ni homologiran, a kamoli da je zapoceta serijska proizvodnja.

Jer znas sta? Serijska proizvodnja je proizvodnja na traci... u... pazi sad ovo... seriji!

 

Dok C2/Nevjera nece biti serijska proizvodnja, nego ce biti po narudzbi, kao sto je Rimac objavio,

"jedva cekam da vidim kako ce ga kupci prilagoditi sebi", dakle "customise order", po domaci "po narudzbi",

a to svakako nije serijska proizvodnja.

 

Moglo bi se pricati o paralelnoj proizvodnji, tipa da se paralelno proizvodi dva automobila kroz pola godine,

za koje dobiju narudzbu, dakle kad sa dvije linije dolaze dva slicna proizvoda, ali nikako ista niti serijska proizvoda.

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher... Cyberpunk for PCMR
16 godina
offline
Re: Auti - ultimativna tema
Čitatelj kaže...

U jednom postu si uspio napisati da jedan te isti automobil i je i nije serijska proizvodnja

 

Ne, C2/Nevjera nije serijska proizvodnja. Nije jos ni homologiran, a kamoli da je zapoceta serijska proizvodnja.

Jer znas sta? Serijska proizvodnja je proizvodnja na traci... u... pazi sad ovo... seriji!

 

Dok C2/Nevjera nece biti serijska proizvodnja, nego ce biti po narudzbi, kao sto je Rimac objavio,

"jedva cekam da vidim kako ce ga kupci prilagoditi sebi", dakle "customise order", po domaci "po narudzbi",

a to svakako nije serijska proizvodnja.

 

Moglo bi se pricati o paralelnoj proizvodnji, tipa da se paralelno proizvodi dva automobila kroz pola godine,

za koje dobiju narudzbu, dakle kad sa dvije linije dolaze dva slicna proizvoda, ali nikako ista niti serijska proizvoda.

 

Napisao sam da se auti koji koštaju 2 milijuna eura ne proizvode u serijama od 200 000 komada, ali to ne znači da to nije serijska proizvodnja. To što ti ne znaš čitati s razumijenjem je druga stvar. Možda bih trebao koristiti kraće rečenice da možeš pratiti.

 

Auto je homologiran, tj. u završnom dijelu procesa homologacije za američko i europsko tržište, da nije ne bi mogao dobiti registrarske oznake (makar privremene) i ne bi ga smjeli voziti po cesti, što su novinari radili. Da si pogledao koji video shvatio bi to.

 

To što se auto radi po narudžbi, tj. može se prilagoditi kupcu, ne znači da auto nije u serijskoj proizvodnji. Pa skoro svaki auto možeš naručiti s nekim dodatnim opcijama koje nisu u nekom paketu opreme, tj. možeš ga prilagoditi sebi i taj auto se radi po narudžbi točno za određenog kupca. I gle čuda, i taj auto se proizvodi serijski, na istoj proizvodnoj traci kao i ostali auto koji nisu posebno specificirani. 

 

Ne razumijem potrebu za omalovažavanjem ovakvog ogromnog uspjeha kao što je Rimčev. Jel liječite neke svoje komplekse s time? 

Poruka je uređivana zadnji put sri 2.6.2021 10:09 (mika2210).
5 godina
offline
Re: Auti - ultimativna tema
mika2210 kaže...
Čitatelj kaže...

U jednom postu si uspio napisati da jedan te isti automobil i je i nije serijska proizvodnja

 

Ne, C2/Nevjera nije serijska proizvodnja. Nije jos ni homologiran, a kamoli da je zapoceta serijska proizvodnja.

Jer znas sta? Serijska proizvodnja je proizvodnja na traci... u... pazi sad ovo... seriji!

 

Dok C2/Nevjera nece biti serijska proizvodnja, nego ce biti po narudzbi, kao sto je Rimac objavio,

"jedva cekam da vidim kako ce ga kupci prilagoditi sebi", dakle "customise order", po domaci "po narudzbi",

a to svakako nije serijska proizvodnja.

 

Moglo bi se pricati o paralelnoj proizvodnji, tipa da se paralelno proizvodi dva automobila kroz pola godine,

za koje dobiju narudzbu, dakle kad sa dvije linije dolaze dva slicna proizvoda, ali nikako ista niti serijska proizvoda.

 

Napisao sam da se auti koji koštaju 2 milijuna eura ne proizvode u serijama od 200 000 komada, ali to ne znači da to nije serijska proizvodnja. To što ti ne znaš čitati s razumijenjem je druga stvar. Možda bih trebao koristiti kraće rečenice da možeš pratiti.

 

Auto je homologiran, tj. u završnom dijelu procesa homologacije za američko i europsko tržište, da nije ne bi mogao dobiti registrarske oznake (makar privremene) i ne bi ga smjeli voziti po cesti, što su novinari radili. Da si pogledao koji video shvatio bi to.

 

To što se auto radi po narudžbi, tj. može se prilagoditi kupcu, ne znači da auto nije u serijskoj proizvodnji. Pa skoro svaki auto možeš naručiti s nekim dodatnim opcijama koje nisu u nekom paketu opreme, tj. možeš ga prilagoditi sebi i taj auto se radi po narudžbi točno za određenog kupca. I gle čuda, i taj auto se proizvodi serijski, na istoj proizvodnoj traci kao i ostali auto koji nisu posebno specificirani. 

 

Ne razumijem potrebu za omalovažavanjem ovakvog ogromnog uspjeha kao što je Rimčev. Jel liječite neke svoje komplekse s time? 

 Nije to omalovazavanje ali jednostavno nije serijska proizvodnja. Bio sam u Mercedesovoj fabrici i svaki auto je razlicit ali je to serijska proizvodnja i postoji traka. Kod Rimca koliko sam ja vidio snimke iz fabrike nema trake bilo kakve vrste. Automobil ide sa jedne montazne stanice na drugu u i tu se zadrzava koliko je potrebno. 

15 godina
offline
Auti - ultimativna tema

Da ih proda 50, pa kaj onda? Veyrone su bacali pred kraj u pleća, jer nisu se prodavali. On ima mogućnosti (stvarnu tvornicu, strojeve i ljude) za 50 komada godišnje. Što se više odugovlači Roadster 2.0 i slični, on može prodati više. Dok jedan model ne prodrma to tržište, on je kralj. Ovaj put su imali mogućnosti napraviti to kak spada (naspram C1). 

Opet, ljudi koji imaju novca i koji su kupili Project One, Valkyrie, T.50 (s trkaćom verzijom), oni će kupiti i Neveru. 

 

S ovim modelom je pokazao da:

- je Pagani postao butik i ne može pratiti. Trenutno je na razini uzgajatelja arapskih pastuha krajem 60tih. Konji uzbuđuju sve manje ljudi. Postaje nakit. 

- da Koenigsegg mora doći s Gemerom i brže nego kaj bi htio. I nadati se. Regera i Jesko su sad još manje "fora". Meni je Regera mrak, ali sad stvarno nema smisla.

- Bugatti je zacrtan u struju. Chiron se mora nastaviti daviti s specijalnim izvedbama

- SF90 je umočio noge za Ferrari, ali morat će bolje. Ovo je bilo pljuskanje. Makar i samo pravocrtno. 

- Taycan je iskoristio sporost Tesle da reagira s Plaidom i eto ih prodanih preko 20k komada, puno skupljeg i puno isplativijeg modela. Porsche može biti sretan s udjelom u Rimcu.

- da mladi mogu konačno lakše biti dio auto industrije na najvećem nivou. S networkingom u Rimcu, valjda možeš i do F1

In vino veritas
15 godina
offline
Re: Auti - ultimativna tema
Posmatrač kaže...
 Nije to omalovazavanje ali jednostavno nije serijska proizvodnja. Bio sam u Mercedesovoj fabrici i svaki auto je razlicit ali je to serijska proizvodnja i postoji traka. Kod Rimca koliko sam ja vidio snimke iz fabrike nema trake bilo kakve vrste. Automobil ide sa jedne montazne stanice na drugu u i tu se zadrzava koliko je potrebno. 

 Ima jedan video gdje Mate objašnjava varijante proizvodnje nisko serijskog automobila i zašto je on odabrao ovaj. 

In vino veritas
7 godina
protjeran
offline
Auti - ultimativna tema

Problem svih tih elektricnih super-jurilica je da ne mogu napraviti 5 krugova na Nürburgringu, bez da im se baterija ne pregrije.

Doslovno ce ih Yugo 45 nakon 2 krugova poceti preticati, jer Yugo ce odraditi i 50 krugova.

 

Egzoticna igracka za odredjenu skupinu ljudi i nista vise. Takvo trziste je malo i brzo se zasiti.

Samo 1% ljudi na svijetu si moze to priustiti, i vecina ce ih drzati u garazi samo da se ima cim pohvaliti (kao Arapi recimo).

 

Recimo da proda 150 komada, to je 300mil€, proizvodnja jednog ne kosta 1.5mil€, nego sigurno manje, daleko manje.

Al recimo da kosta 1mil€, dakle ostane mu na svakom 1mil cistog, dakle 150mil€.

I taman vrati drzavi kroz porez sve sto mu je caca pokrao i svi sretni.

 

No to je novac koji ne generira stalne prihode. Veca stvar bi bila da napravi cestovni automobil za mase,

za 25.000€ elektricni automobil sa HR znackom, koji moze preci na punjenju 800km, e to je vec pravca stvar.

 

I to bi se fino prodavalo. Prije bi kupio domaci automobil nego strani (makar taj domaci je isto kinez, 99% stvari je iz kine).

 

Moze pisati "Designed in Croatia, Assembled in Croatia, Made in China", i sve 5, nebi bilo ni lazi ni prevara.

 

I sad zamisli da godisnje proda 25.000 komada po 25.000€, to je ipak 625mil€, mnogo vise od 300mil€.

A za odrzavanje, servise i dijelove ni ne pricam. Otvorio bi svoju mrezu servisa i prodajnih centara, imao veci

kapital, vise zaposlenih itd itd.

 

Tu je lova, zakon malih brojeva nikad ne vara.

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher... Cyberpunk for PCMR
10 godina
offline
Re: Auti - ultimativna tema
Čitatelj kaže...

Samo 1% ljudi na svijetu si moze to priustiti, i vecina ce ih drzati u garazi samo da se ima cim pohvaliti (kao Arapi recimo).

 

 To bi značilo da 78.698.695 si može priuštiti to vozilo? Ne vjerujem baš da je tako

7 godina
protjeran
offline
Auti - ultimativna tema

Stvar je jasna da je 99% svjetskog novca rasporedjeno na 1% stanovnistva.

No nece svi ti tajkuni kupovati igracke, nego ce ulagati u zemljista, kuce, zgrade, hotele, aerodrome itd.

 

No zakon malih brojeva je takav, da od 99% svjetske populacije koje nemaju bogatstvo, i dalje zeli automobil.

Kad bi Rimac napravio moderan i pristupacan elektricni gradski automobil za sve, vjerujem da bi se bolje prodavao nego Tesla,

Dacia, Renault ili Nissan BEV u EU.

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher... Cyberpunk for PCMR
16 godina
offline
Re: Auti - ultimativna tema
Čitatelj kaže...

Problem svih tih elektricnih super-jurilica je da ne mogu napraviti 5 krugova na Nürburgringu, bez da im se baterija ne pregrije.

Doslovno ce ih Yugo 45 nakon 2 krugova poceti preticati, jer Yugo ce odraditi i 50 krugova.

 

Egzoticna igracka za odredjenu skupinu ljudi i nista vise. Takvo trziste je malo i brzo se zasiti.

Samo 1% ljudi na svijetu si moze to priustiti, i vecina ce ih drzati u garazi samo da se ima cim pohvaliti (kao Arapi recimo).

 

Recimo da proda 150 komada, to je 300mil€, proizvodnja jednog ne kosta 1.5mil€, nego sigurno manje, daleko manje.

Al recimo da kosta 1mil€, dakle ostane mu na svakom 1mil cistog, dakle 150mil€.

I taman vrati drzavi kroz porez sve sto mu je caca pokrao i svi sretni.

 

No to je novac koji ne generira stalne prihode. Veca stvar bi bila da napravi cestovni automobil za mase,

za 25.000€ elektricni automobil sa HR znackom, koji moze preci na punjenju 800km, e to je vec pravca stvar.

 

I to bi se fino prodavalo. Prije bi kupio domaci automobil nego strani (makar taj domaci je isto kinez, 99% stvari je iz kine).

 

Moze pisati "Designed in Croatia, Assembled in Croatia, Made in China", i sve 5, nebi bilo ni lazi ni prevara.

 

I sad zamisli da godisnje proda 25.000 komada po 25.000€, to je ipak 625mil€, mnogo vise od 300mil€.

A za odrzavanje, servise i dijelove ni ne pricam. Otvorio bi svoju mrezu servisa i prodajnih centara, imao veci

kapital, vise zaposlenih itd itd.

 

Tu je lova, zakon malih brojeva nikad ne vara.

 

 

Ovoliku količinu gluposti na jednom mjestu već dugo nisam pročitao 

 

Nevera je "Halo car" - nije mu ni namjera da generira prihode firmi ni da bude praktičan za ići u dučan s njim. (iako ne sumnjam da će prihodi biti respektabilni)

Prihode generiraju stotine patenata i razvijenih tehnologija i proizvodnih procesa koje su implementirane u Neveru, a koje ni jedan drugi proizvođač automobila na svijetu nije razvio do razine na kojoj je Rimac. Kaj misliš zakaj Porsche kupuje udjele u Rimcu? Jer im je Mate simpatičan?

Zašto je Hyundaji kupio udjele? Zašto je VW toliko zagrizao za Rimac da su mu prepustili Bugatti? Ako nisi znao, to je gotova stvar, svi Bugatti automobili u budućnosti biti će električni.

 

Trenutno na svijetu nema ni jednog ozbiljnog električnog automobila (osim Tesle) koji nema barem neki dio Rimčeve tehnologije u sebi. Sve baterije i elektromotore za Koenigsegg proizvodi Rimac. Hyundai je izbacio nekoliko električnih modela sa stvarno respektabilnim performansama nekoliko mjeseci nakon objave partnerstva sa Rimcem. VW isto tako. Sigurno je to slučajno.

 

Rimac je u nekoliko intervjua rekao da cilj nije masovna serijska proizvodnja električnih automobila, nego razvoj tehnologije na vrhunskoj razini koja će se kasnije polako spuštati na razinu masovne proizvodnje i biti dostupna prosječnom čovjeku.

 

Ako želiš usporedbu, ja bi ga usporedio sa F1 - puno stvari koje su razvijene za F1 prije par godina polako se spuštaju na razinu serijske proizvodnje u automobilima. 

 

13 godina
offline
Re: Auti - ultimativna tema
Pero Dinamit kaže...

A šta, da se utrkuje sam sa sobom?

 

Očekivano je, naravno. Ali je i impresivno. 1/4 milje za 8,6s. Brzo brate, brzo.

 Nio EP9 pojede ovaj auto na bilo kojoj stazi, ali jebiga, lakse je ganjat ICE Hibride sa znackicama.

 

Ljudi ovdje sanjare da je Rimac jedina ponuda na trzistu, da ICE motori odumiru na tom trzistu itd itd. Reality check svima ovdje, luksuzni brendovi nisu nikad vise ICE auta prodali nego u 2020. (JATO)

 

 

Netko ovdje pise o Paganiju, bolje da nisam ni procitao to 

 

 

mika2210  lol i tebi, par mjeseci nakon Rimca, Hyundai izbacuje dobre el. aute? Par mj. je dovoljno za integraciju i testiranje el. sistema auta? Probaj prije godinu-dvije...

 

Fun fact: npr. BMW svoje "mule" vozika oko 12 do 16mjeseci, Fiat je takoder vozikao cca toliko svoj el. Fiat 500, prije samog predstavljanja. Testiranje auta i sama izrada je puno vise od par mjeseci, imali oni sistem ili ne. VW je takoder izbacivao puno prije Rimca.

 

 

A ovo ozbiljni el. auto bez Rimca? Kina nije ozbiljna sa Nio-om i Xpengom? Pa sam Rimac kupuje iz Kine komponente vec je bilo govora da je vecina auta kupljena i sastavljena u jednu cjelinu. Ja ne znam sto je ljudima ovdje, svi na nekom teskom hopiumu.

Di2 & EPS FTW!
Poruka je uređivana zadnji put sri 2.6.2021 12:13 (ivanoile).
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice