@ MrBlc,
-vrlo jednostavno, niti jedan (koliko znam) zaštićeni (komercijalni) sadržaj se ne distribuira preko otvorenih torrenta. Ili se možda varam... Čak i pirati imaju private...
Tako da torrenti nisu sami po sebi prekršaj, nego sadržaj. Druga stvar je da isti taj sadržaj možeš skinuti npr s RapidSharea slušati na groovesharku i to je OK (ZAMP).
Usporedba? pa da sačmaricom nasumice pucaš po naseljenom mjestu, to je također pokušaj ubojstva, bez obzira što nikog konkretnog nisi gađao/pogodio. (kao jedan od pravnih primjera).
Velika razlika je u 'legalnom izvoru', takav legalni izvor zasigurno neće dozvoliti download nečeg besplatno (govorim o onom za što se plaća), npr steam ili bilo koji web shop. Distributer (legalni) smije dati neki sadržaj samo osobi koja je taj sadržaj platila ili na drugi odgovarajući način stekla pravo korištenja konkretnog sadržaja (recimo nagradna igra-poklon ili kupljeno). - Nemože samo dijeliti. Od tog plaćenog dijela vlasnik dobija tantijeme i sve je OK.
Ono što se može, npr fakulteti i sl. drže distre linuxa na torrentima i to je sasvim legalno, skidanje drivera itd..
Pravni problem je piratski site koji prodaje (jeftino, čak i besplatno..) nešto, kupac nemora znati da je to pirat, (ali realno, svi znamo) itd.. u ostalom tome služe certifikati, hologramske naljepnice i same agencije kao ISP, hostovi, BSE itd.. kojima je posao na to paziti, kao što je posao carine-policije paziti u njihovoj nadležnosti.
Postoji pravno jedan problemćić... kazne za npr muziku, koje RIAA dobija na sudu su abnormalne. Istu tu pjesmu-CD ili recimo igru, ako netko ukrade u CD shopu, nije prekršio nikakav zakon o povredi autorskih prava, nego samo materijalna šteta, koja je u slučaju CDa 100-500kn. - ako lopovu uspije krađa fizičkog medija, on ima sve benefite legalnog kupca, dok ako krađa ne uspije smijurija od kazne, zapravo za iznose ispod 1000kn policija (neslužbeno) ne izlazi... pouka o pravnom ljeku? - Kradite medije, ne autorski zaštićene sadržaje i to naglasite kod lokalnog dilera.