Kutak za ljubitelje Formule 1 izdvojena tema

poruka: 29.493
|
čitano: 3.574.648
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
offline
Re: Kutak za ljubitelje Formule 1
mihi999 kaže...

Kolko je Mercedesov bolid brzi od ostalih je pokazao Russell kad je sjeo u bolid i skoro pobjedio da nisu "pogrijesili" sa gumama. 

 

Malo si pomijesao sezone. Russell je vozio bolid 2020e, kada je Merc imao bolji bolid, a ne 2021e.

Poruka je uređivana zadnji put pet 11.2.2022 21:26 (Maddog_HR).
15 godina
offline
Kutak za ljubitelje Formule 1

Mercedes ima najbolji bolid na gridu od 2014 do 2021. Sad ove 2022 sezone cemo vidjeti.

 

Samo sam dao usporedbu da Hamilton nije tolko dobar vozac kolko svi misle, jer je Russell uskocio nekoliko sati prije utrke u bolid i potamanio sve oko sebe sa tim bolidom.

mihi
12 godina
neaktivan
offline
Kutak za ljubitelje Formule 1

Na ovom threadu sve po starom. Hamilton je shit, pobjeđuje samo kad ima najbolji bolid a svi oko njega pobjeđuju samo na osnovu skilla, smiješno vas je čitat više. Prošle sezone merc nije imao najbolji bolid, eventualno zadnjih par utrka ostatak sezone rb je bio bolji ili u najgorem slučaju u egalu (po riječima Neweya, mislim da ću ipak njemu vjerovat prije nego forumskim hejterima ). I opet je trebala jedna od najvećih krađa u povijesti sporta da bi se Hamiltona skinulo sa trona. 

15 godina
offline
Kutak za ljubitelje Formule 1

Kolko vidim ima jako puno fanova Hamiltona ovdje. Ako cemo ko mala djeca onda je Rosberg najbolji ikada jer je pobjedio najboljeg, Schumachera i "najboljeg", Hamiltona. S time da je cijeli tim bio protiv Rosberga sto mu je dano do znanja na USGP 2015 u sobi sa bacanjem kape broj 2  

 

Ja nisam fan niti jednog vozaca niti tima otkad je Ferrari postao takav tim da me sram gledat kaj rade. Fan sam utrkivanja a ono se zadnjih 10-ak godina svelo na procesiju. Cim su dosli do bolida ispred sebe nisu mogli nista jer bi im gume odapele za par krugova. Nadam se da ce ova nova pravila poboljsati utrke i da cemo gledati barem 5-6 timova a idealno bi bilo sve (sto je nemoguce) u borbi za najvise mjesto i da ce barem 5 vozaca moci osvojiti titulu do zadnje utrke sezone.

mihi
Poruka je uređivana zadnji put sub 12.2.2022 0:15 (mihi999).
14 godina
protjeran
offline
Kutak za ljubitelje Formule 1

Ja nisam isto fan niti jednog vozača, možda malo za Alonsa.

Navijam za Ferrari, kakvi god da jesu.

Pametan čovjek primjećuje sve. Glup za sve ima poneku zamjerku.
12 godina
neaktivan
offline
Kutak za ljubitelje Formule 1

nitko nije fan nijednog vozača ali ste svi kolektivno hamilton hejteri 

14 godina
protjeran
offline
Re: Kutak za ljubitelje Formule 1
MEDO11 kaže...

nitko nije fan nijednog vozača ali ste svi kolektivno hamilton hejteri 

 Nebitno!

Pametan čovjek primjećuje sve. Glup za sve ima poneku zamjerku.
14 godina
neaktivan
offline
Re: Kutak za ljubitelje Formule 1
MEDO11 kaže...

nitko nije fan nijednog vozača ali ste svi kolektivno hamilton hejteri 

 Ja nisam Lewis hejter. Ni Max hejter, ni Seb hejter...iako ne volim niti jednog od njih, i pljujem ih kad rade što mi nije ok ali i hvalim ih kad rade ono što mi je ok. Svo troje su kroz karijeru radili, po meni, stvari koje su mi top i stvari koje su mi užasne. 

Kao što su uostalom radili i jedno i drugo i neki drugi vozači koje podržavam, i za koje navijam ili sam navijao i koji su mi dragi i toplo mi bude oko srca kad ih vidim, kad naprave dobar rezultat...

 

To što netko ne podržava nekog vozača ne znači automatski da je hejter. Osobno smatram da je generalno sve prilično polarizirano, i da puno ljudi jednostavno ne zna ili ne prihvaća da su hejteri i njihove sušte suprotnosti ( a ustvari isto hejteri, ali usmjereni suprotnoj strani) samo dvije krajnosti, a da između te dvije krajnosti postoji cijeli spektar koji obuhvaća većinu ljudi, od kojih opet većina, zna koji je najzdraviji način komuniciranja sa osobama ekstremnih pogleda. Barem kada se radi o ovakvim stvarima.

12 godina
odjavljen
offline
Kutak za ljubitelje Formule 1

Ste vidjeli novi format sprint utrke. Ja jednostavno sad više ne vidim smisao sprint utrke. "Mini utrka" prije utrke gdje će prvih 8 dobiti bodove? Kvalifikacija u petak će odrediti start na sprintu i utrci? Prije je bar sprint odredio startnu poziciju, sad niti to. Koji je smisao sprinta?

15 godina
offline
Re: Kutak za ljubitelje Formule 1
formula1live kaže...

Ste vidjeli novi format sprint utrke. Ja jednostavno sad više ne vidim smisao sprint utrke. "Mini utrka" prije utrke gdje će prvih 8 dobiti bodove? Kvalifikacija u petak će odrediti start na sprintu i utrci? Prije je bar sprint odredio startnu poziciju, sad niti to. Koji je smisao sprinta?

 Hebiga isprobavaju.

 

Iskreno meni nema smisla da mijenjaju bodovanje i sl. stvari kad nitko ne zna kako ce kompetitivna iduca sezona bit. Financijski limiti krecu takoder.

 

 

Ono sto valjda zele potaknut je bolju gledanost ostalih sesija osim utrke == vise para. Bas se vidi da Formulu vodi media kompanija, a ne sportska organizacija

Poruka je uređivana zadnji put pon 14.2.2022 18:48 (Mitch).
15 godina
offline
Re: Kutak za ljubitelje Formule 1
MEDO11 kaže...

nitko nije fan nijednog vozača ali ste svi kolektivno hamilton hejteri 

Ne slazem se, nego mislim da su ljudi koji prate sport 20+ godina vise kriticni nego ikad zbog casualsa koji kroje misljenje prema drustvenim mrezama.

 

Zivimo u takvom vremenu gdje je u svakom sportu proglasen novi GOAT. Nesto radi toga jer je sport napredovao i stvarno izlaze sve bolji i bolji sportasi, nesto radi toga jer je svaki sport postao kapitalizam do jaja te vise para znaci bolji uspjeh.

 

 

14 godina
offline
Re: Kutak za ljubitelje Formule 1
Mitch kaže...
MEDO11 kaže...

nitko nije fan nijednog vozača ali ste svi kolektivno hamilton hejteri 

Ne slazem se, nego mislim da su ljudi koji prate sport 20+ godina vise kriticni nego ikad zbog casualsa koji kroje misljenje prema drustvenim mrezama.

 

 

DA upravo to, o Hamiltonu se kroji mišljenje prema drustvenim mrežama i životu van vožnje, zato ima toliko hejtera.

 

Od ljudi koje prate ovu temu, možda je 15% navijača hamiltona, ostali su neutralni i hejteri otprilike pola-pola, a većina su navijači ferarija, još jedan razlog za negativnost prema hamiltonu.

9 godina
offline
Re: Kutak za ljubitelje Formule 1
Zasto bi uopce moralo biti fanova hamiltona ovdje ? Otvorite si temu za ljubitelje lewisa pa razglabajte do mile volje... :D
Mozete osnovati i klub nositelja suknji pod pokroviteljstvom lewisa hamiltona, nitko vam nece zamjerit... :D
Hardware: the parts of a computer that can be kicked.
Poruka je uređivana zadnji put pon 14.2.2022 20:27 (deepshitcro).
12 godina
neaktivan
offline
Kutak za ljubitelje Formule 1

nemora ih bit, i nebi ni imali potrebu se javljat (ja se prvi nebi jer mi se neda odgovarat na ove gluposti, ali je jače od mene) da se ne pišu gluposti koje se nemogu objasnit na drugi način nego čisto hejtanje. Kad kažete da 7merostruki svjetski prvak osvaja svoje naslove samo zahvaljujući autu, to je nerazumno i neobjektivno hejtanje. Može na račun auta osvojit možda jedno ili 2 prvenstva, ali 7?! 7?!?!? Je objektivnost je stvarno na razini na ovoj temi 

13 godina
offline
Re: Kutak za ljubitelje Formule 1

"Je objektivnost je stvarno na razini na ovoj temi". Nije da, tu si u pravu. Fali objektivnosti i ne fali nam dosađivanja i veličanja tvog/svog/nečijeg miljenika. Za to se ode u neku temu fan club tog i tog i tamo se sere do iznemoglosti. Dosta kmečanja. Jedva čekam novu sezonu, nadam se da će biti malo promijena odnosa snaga među momčadima .

5 godina
offline
Re: Kutak za ljubitelje Formule 1
MEDO11 kaže...

nemora ih bit, i nebi ni imali potrebu se javljat (ja se prvi nebi jer mi se neda odgovarat na ove gluposti, ali je jače od mene) da se ne pišu gluposti koje se nemogu objasnit na drugi način nego čisto hejtanje. Kad kažete da 7merostruki svjetski prvak osvaja svoje naslove samo zahvaljujući autu, to je nerazumno i neobjektivno hejtanje. Može na račun auta osvojit možda jedno ili 2 prvenstva, ali 7?! 7?!?!? Je objektivnost je stvarno na razini na ovoj temi 

 Sam auto kao argument da on nije ili je dobar vozac je smijesan. F1 nikad nije bila niti ce vjerovatno biti utrka identicnih auta. Zar je hamilton kriv sto mercedes ima dobar auto? Ko brani bilo kome da napravi bolji? To je timski sport.... Uostalom u svakoj f1 ekipi radi nekoliko stotina ljudi a ne samo vozac i ljudi u garazi..... Iza toga je cijela masinerija. A da nema medija ne bi bilo ni F1.....

A kakav je koji vozac van trka je smijesna tema. Sta me briga za tim.

15 godina
offline
Kutak za ljubitelje Formule 1

Ja mislim da jedna od ljepših priča ove godine je Loebova pobjeda u Monte Carlu. 

Deda, došao iz Dakara (gdje je bio drugi), na testiranje i odnio pobjedu u zadnjem stageu. To govori koliko je Citroen bio u pravu kad je Ogier dignuo rampu. U WRC-u je preočito koliko je vozač važan. Svaki zavoj, svaka ravnica posebna odluka. 

 

F1 ima dosta svojih odluka. Možda veći fokus na odluke prije utrke i onda vidimo najočiti vozački utjecaj kad je pretjecanje u pitanju.

 

Ja ne mogu vjerovati da individualno F1 vozači ne bi imali probližno jednaki utjecaj. Vidjeli smo kako Hamilton gubi dobivenu utrku pogrešnim namještanjem balansa kočnica. Tu ima toliko minijaturnih detalja koje se namještaju svaku utrku da je nemoguće da vozač ne radi razliku. Perez pita preko radija koju postavku za okretni moment koristi Max npr. Nije moguće da je Lewis najbrži samo zbog najbržeg bolida, jer ima trilijun načina da napravi grešku (svojom krivicom). 

Siguran sam da bi Max htio namjesiti auto da čuva gume kao Perez. Kad bi mogao. I Perez bi htio malo Maxove brzine. Dio je na Perezovoj "nogi", ali dio je i u setupu. I noga i setup može pogriješiti. Ili 103x ne pogriješiti. 

In vino veritas
12 godina
offline
Re: Kutak za ljubitelje Formule 1
Da deda...pa čovjek ima 47 godina.

U potpunosti se slazemo. Bolid je bitan, ali i dalje ga vozi vozac.
Poruka je uređivana zadnji put uto 15.2.2022 15:55 (Maddog_HR).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Kutak za ljubitelje Formule 1
Maddog_HR kaže...
Da deda...pa čovjek ima 47 godina.

U potpunosti se slazemo. Bolid je bitan, ali i dalje ga vozi vozac.

 Točno tako...i te dvije stvari generalno jedna bez druge ne mogu. Jer da je samo do bolida onda bi Mercedes u svakoj, ili barem u 90% utrka imao 1-2. a nije imao. A da je pak samo do vozača onda Bottas nebi ostvario ni plovicu onih pobjeda u Mercedesovom bolidu. 

Toliko faktora ima, od staze do staze, načina vožnje pojedinog vozača, promjena načina voženj pojedinog vozača, prilagodba na ovakve ili onakve uvjete, osjetljibvost bolida na toplije/hladnije vrijeme, ili pak na setup za suho/mokro, prilagođenost bolida na brze, spore ili srednje brze zavoje, te ukupni balans, zagrijavanje felgi, tj guma, u ovakvim ili onakvim uvjetima...a to je samo djelić onoga što ovisi o vozaču i njegovom radu i onoga što ovisi o tome kakav je bolid zamišljen i napravljen preko zime, a onda tek dolaze na red setup, potrošnja guma, pa razvoj i prilagodba uvjetima koju odrađuje eikpa "na licu mjesta", a ekipa se sastoji od stotina i stotina ljudi, i to ne računajući one koji se bave gorivom, ili u proizvodnji motora i ostalh djelova PU-a. Ustvari kad tako gledam pravo je čudo da tisuće ljudi podijeljenih u nekoliko timova od par stotina ili tisuću u nekim slučajevima, sa stotinama miljuna budžeta, na kraju proizvedu bolide koje mi nazivamo od ultra super do zadnje kante, i koje voze vozači kojima mi dajemo ocjene od GOAT-a do zadnje trube, i većina tih vozača i tih bolida su ustvari unutar pola sekunde, ili sekunde i pol jedan od drugoga, po krugu...što znači da ih je hrpica unutar 2% performansi jedan od drugoga.

2%, koliko u nekim industrijama iznosi tolerancija na pogrešku, ili pak negdje statistički zanemariv postotak, ili pak negdje samo kalo, tj otpad...a svi ovi, sa svim razlikama u budžetima, sa svim tim vozačima koje mi pljujemo ili dižemo na pijedestale su na razlici od 2%. 

Da mi je znati kolika bi bila razlika u ukupnom vremenu voženom u sezoni, da se svaka utkra vozi na istoj stazi i da ima utrka koliko je potrebno da svaki vozač odvozi svaki bolid. Možda 1% na kraju sezone?

I baš zbog toga i kažem...Ne volim Lewisa, ni Maxa, volim Nanda, i Fernanda, ne volim Rusa, ni Shcumachera jr ni sr, svakog iz svojih razloga, ne volim Jacquesa, volim Damona, ne volim Nigela, volim Ricc(i)arda i Ayrtona, ne volim Alaina, volim Gerharda i Jeana, ne volim...itd po sjećanju...

Ali ogromnu većinu njih cijenim zbog onoga što mogu, rade ili su radili u bolidu, nevažno bili u krami ili super ultra najboljem.

14 godina
offline
Kutak za ljubitelje Formule 1

Koliko diskusije oko nicega.

Je li Mercedes imao 8 godina apsolutno najbrzi bolid i motor u F1? Da

 

Je li Mercedes zasluzeno osvojio 8 naslova? Da

 

Je li netko drugi mogao to napraviti? Vjerovatno je, ali necemo saznati.

 

Je li Ferrari zeznuo 2017 i 2018, te 2019? Da

 

Je li Hamilton zasluzeno prvak 7 puta? Da

 

Schumi ili Hamilton? Svatko je kralj svoje ere.

 

Bi li Hamilton osvojio 7 naslova bez Mercedesa? Najvjerovatnije ne bi.

 

Bi li Mercedes osvojio 8 naslova bez Hamiltona? Najvjerovatnije ne bi.

 

Schumi ili Hamilton? Svatko je kralj svoje ere.

Max ili Hamilton? Vrijeme ce pokazati. Ako je samo uz poklon osvojio naslov, nece biti legenda kao Hamilton. Ako osvoji jos 5-6 komada, hoce.

 

Di2 & EPS FTW!
13 godina
online
Re: Kutak za ljubitelje Formule 1
ivanoile kaže...

Bi li Mercedes osvojio 8 naslova bez Hamiltona? Najvjerovatnije ne bi.

 

Ovdje se ne slažem nikako, 90 posto vozača na gridu bi po meni isto napravilo sa Mercedesom kakav je bio.

No Fear. No Excuses. No Limits. :D
Poruka je uređivana zadnji put uto 15.2.2022 17:04 (Valentin17).
9 godina
offline
Re: Kutak za ljubitelje Formule 1
Spominju se neki cimbenici, potezi vozaca, setup bolida... I onda dodje ravnica i mercedes bez drs-a prestize kao da drugi stoje. Nema sta, moras biti ekstra vozac. :D
Hardware: the parts of a computer that can be kicked.
14 godina
offline
Re: Kutak za ljubitelje Formule 1
deepshitcro kaže...
Spominju se neki cimbenici, potezi vozaca, setup bolida... I onda dodje ravnica i mercedes bez drs-a prestize kao da drugi stoje. Nema sta, moras biti ekstra vozac. :D

 

Vidim niti činjenice niti razumijevanje ti nisu jača strana. Hajde nismo svi isti..

14 godina
offline
Re: Kutak za ljubitelje Formule 1
Valentin17 kaže...
ivanoile kaže...

Bi li Mercedes osvojio 8 naslova bez Hamiltona? Najvjerovatnije ne bi.

 

Ovdje se ne slažem nikako, 90 posto vozača na gridu bi po meni isto napravilo sa Mercedesom kakav je bio.

 2017 i 2018 definitivno je prevagnulo Hamiltonovo iskustvo. Tu su lako mogli izgubiti 2 naslova jer je Vettel bio prilicno jak u Ferrariju i zavrsio je na drugome mjestu te dvije sezone.  

 

Ono sto se takoder moze reci je da je jedan rookie, Russell, sjeo za volan i skoro pobjedio utrku bez ikakvog navikavanja na bolid, sto bi se moglo reci da je 2020 i 2021 apsolutno najdominantniji bolid ove ere.

Di2 & EPS FTW!
15 godina
offline
Re: Kutak za ljubitelje Formule 1

I možda je Russell bolji od Hamiltona. To nije uopće važno. Pojavit će se netko bolji, brži, ali ne mogu se ignorirati ili još gore diskreditirati Hamiltonova postignuća. Onda zbilja po tome Max bolje da ostane doma, jer mu je prošle godine dana titula... Gluposti.

 

Za 2020. bi se složio, ali 2021. RB je bio nemjerljivo bolji da bi se W12 proglasio najdominantnijim. 

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Formula_One_World_Constructors%27_Champions ima tablica s prvacima i margina je bila 4.56%. Tako mala nije bila od 2006. U 2020. margina je bila nevjerojatnih 44.33% (veća je bila tek 2007.). 

In vino veritas
12 godina
offline
Re: Kutak za ljubitelje Formule 1
deepshitcro kaže...
Spominju se neki cimbenici, potezi vozaca, setup bolida... I onda dodje ravnica i mercedes bez drs-a prestize kao da drugi stoje. Nema sta, moras biti ekstra vozac. :D

 To ti je rekao neki pajdo u lokalnoj birtiji uz hladnu pivu?

 

Jer da si se iole potrudio pronaci informaciju vidio bi da Mercedes nije imao najbrzi bolid na ravnici u sezoni 21. P

13 godina
online
Re: Kutak za ljubitelje Formule 1
GranDaddo kaže...

ali 2021. RB je bio nemjerljivo bolji da bi se W12 proglasio najdominantnijim. 

Pogotovo kad se gledaju zadnjih 5 ili 6 utrka.   

No Fear. No Excuses. No Limits. :D
Poruka je uređivana zadnji put uto 15.2.2022 21:17 (Valentin17).
12 godina
offline
Re: Kutak za ljubitelje Formule 1
Ja se nekad pitam da li vi trolate ili uopce ne gledate formulu?

Hamilton je bio nesto brzi u zadnje 4 utrke zato sto je promijenio ICE u Brazilu i prije toga, ako se ne varam, u Turskoj, sto im je omogucilo da "otvore" motore do kraja (jer ih eto nisu morali stediti) i dobiju taj dodatni power boost od procijenjenih 15ak KS. Nikavo cudo i misterija se nije dogodila, samo je Merc odigrao takticki zamjene motora.

A cak ni s tim promjenama nisu bili najbrzi bolid na ravnici, a zbog setupa samog bolida.

Da li to neki ovdje mogu shvatiti, to je druga stvar.
15 godina
offline
Re: Kutak za ljubitelje Formule 1

Setup, setup i setup.

 

To je bila najvažnija stvar u 2021. Birati pravo zadnje krilo i čuvati (ili u Mercedesovom slučaju ne čuvati) motore. Perez jedva završio zadnju utrku. Borili su se po sektorima. Zato je Mercedes mogao preticati po ravnom, da bi ih RB spljuskao u iduća dva sektora. Koja dominacija u 2021... pa do zadnjeg kruga nismo znali tko će biti prvak (čak i konstruktorski). 

RB osvojio više bodova u zadnjih 5 utrka nego Mercedes. 

U Abu Dhabiju RB je izgledao kao choker jer su birali krive gume. Max krenuo sa (rabljenim) soft gumama. Totalna greška. Lewis ga spljuskao i održavao distancu. 

Max je sa hard gumama napravio najbolje vrijeme 1:26:103 (novim), Lewis 1:26:615 (rabljenim napravio 44 kruga)!

 

I napominjem, nije mi žao što je Max prvak, nego što je Abu Dhabi dobila lošija momčad. Mercedes je kraj sezone (pogotovo zadnju utrku) odradio maksimalno proračunato, odlične odluke i Lewis je bio mentalno bolji. 

 

Žalosno da se ništa ne govori o predstavljenim bolidima. Sutra je Ferrarijev dan. Jedva čekam. 

 

In vino veritas
9 godina
offline
Re: Kutak za ljubitelje Formule 1
Mozda je jos uvijek nezahvalno komentirati bolide kada je svima jasno da to nije ni priblizno onome kako ce bolidi na prvoj utrci izgledati i funkcionirati. Mene osobno je strah da ipak nece biti moguce pratiti bolide i povecati broj pretjecanja u toj mjeri u kojoj FIA to ocekuje, zivi bili pa vidjeli. A sto se tice kozmetickog izgleda bolida, malo su ih previse feminizirali, izgleda da je hamilton utjecao i na to... :D
Hardware: the parts of a computer that can be kicked.
Poruka je uređivana zadnji put sri 16.2.2022 12:41 (deepshitcro).
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice