Matematika - pomoć izdvojena tema

poruka: 5.900
|
čitano: 1.987.757
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
Pes2011_gamer kaže...

Hitno je! Može li netko ovo riješiti, sutra imam test a ovo neznam riješiti.

Treba i postupak, hvala! 

Jeli netko riješio? Bio bih mu jako zahvalan! {#}

13 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

Moze li mi neko rijesiti ovaj zadatak:

 

lim (tgx-sinx)/x3 kad x tezi u nulu

12 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

Pozdrav, jel mi može netko rješit ili samo napisati kako bi rješio (korake) za 1. 2. i 4. zadatak s ove slike?  U školi uvijek rješavamo lake primjere i zadatke bez kvadrata kubova itd. i sad ne znam kaj da prvo radim. Hvala.

All rights reserved. Copyright (c) by Dipl. Pješak 2014.
13 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

Trebao bi pomoc jednu :D 

Imam 3 zadatka iz  matematike a trebao bih to rijesit do ponedjeljka, jer imam ispit a nemam pojma ovo. Pa ako ima ko volju da mi rijesi 4,5,6 zadatak, bio bi mu jako zahvlan.1

Eto hvala!

Zadaci Zadaci
14 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć

Dali bi mi neko mogao objasniti ovaj 4 zadatak? Kako da ga riješim?

Dafaq?
Poruka je uređivana zadnji put čet 16.1.2014 23:23 (sackboy).
15 godina
offline
Re: Matematika - pomoć

Kosinusov poučak?

AC Milan - IL CLUB PIU' TITOLATO AL MONDO
11 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
sackboy kaže...

Dali bi mi neko mogao objasniti ovaj 4 zadatak? Kako da ga riješim?

znaci, cos60 = a/c   (c je hipotenuza)... kosinus od 60 stupnjeva je 1/2 (imas sigurno negdje tablicu u kojoj su upisane te vrijednosti da ih ne moras pamtit na pamet ili koristit kalkulator svaki put) i onda dobijes da je 1/2 = a/c i iz toga dobijes da je c=2a...

na slicnu shemu se dobije i druga stranica, da sad ne pisem sve...

 

znaci ne mozes dobiti vrijednost (u brojevima) koliko su stranice dugacke nego se usporedjuju sa stranicom koja je zadana (a)


EDIT: zaboravi, zabrijo sam da je ovaj 45 zapravo 90.... tako da nista, pogledaj post ispod

onaj koji jesam
Poruka je uređivana zadnji put pet 17.1.2014 0:22 (shimeface).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
eagle05 kaže...

Moze li mi neko rijesiti ovaj zadatak:

 

lim (tgx-sinx)/x3 kad x tezi u nulu

L'hopitalom napadni to.

sackboy kaže...

Dali bi mi neko mogao objasniti ovaj 4 zadatak? Kako da ga riješim?

Dali je mrtav, ali mogu i ja.

 

Povučeš visinu iz točke C na stranicu AB i točku u kojoj visina sječe AB označimo s npr D.

Pošto je kut s lijeva 45°, onda je tg45°=1 (tangens su omjeri kateta) što znači da je omjer |CD|:|AD|=1 pa je |CD|=|AD|.

Zdesna je kut 60°, tg60°=√3, što znači da je |CD|:|DB|=√3 pa je |CD|=√3*|DB|.

 

|AB|=|AD|+|DB|=|CD|+|CD|/√3=(√3+1)/√3*|CD|

 

Iz gornje relacije slijedi da je |CD|=√3/(√3+1)*|AB|. I za kraj:

 

|AC|=|CD|/sin45°=2√3/[√2(√3+1)]*|AB|=√6/(√3+1)*|AB|

|CB|=|CD|/sin60°=2√3/[√3(√3+1)]*|AB|=2/(√3+1)*|AB|

13 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
i_rambo_plache kaže...
eagle05 kaže...

Moze li mi neko rijesiti ovaj zadatak:

 

lim (tgx-sinx)/x3 kad x tezi u nulu

L'hopitalom napadni to.

Ali kako god pokusam, uvijek se zapetljam i onda samo vrtim u krug nikad zavrsiti

11 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
Diplomirani pješak kaže...

Pozdrav, jel mi može netko rješit ili samo napisati kako bi rješio (korake) za 1. 2. i 4. zadatak s ove slike?  U školi uvijek rješavamo lake primjere i zadatke bez kvadrata kubova itd. i sad ne znam kaj da prvo radim. Hvala.

1. posto se radi o nejednadzbi u kojoj je razlomak manji ili jednak nuli mislim da treba napraviti  male nejednadbe, jednu u kojoj je brojnik > 0 , jednu u kojoj je nazivnik manji ili jednak 0  (zato sto da bi broj bio manji od nule mora biti negativan a plus i minus daju negativan broj, dalke ono sto ti zapravo napravis kada napises brojnik>0 je to da dajes onome sto pise u brojniku predznak plus, ako svacas sto hocu reci) iako probaj se informirati jos malo za ovaj zadatak, nisam potpuno siguran, ali bar mali tip kako se radi...

2. zadatak neam pojma, ne bavim se bas nejednadzbama, davno sam to radio...

4. zadatak je jednadzba, pomnozis parametar ispred zagrade sa zagradom, prebacis koeficijente sa x na jednu stranu, ostalo na drugu i dobijes : a2x-4x=2a2+4a , zatim izlucis x s lijeve strane i dobijes x(a2-4)=2a2+4a i iz toga dobijes x= 2a2+4a sve kroz a2-4 ... i to je rijesena jednadzba gdje je a realan broj... nakon toga taj x(dakle sve cemu je x jednako) stavis u nejednadzbu xmanji ili jednak 0 i onda opet imas shemu iz prvog zadatka...

onaj koji jesam
16 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
eagle05 kaže...

Ali kako god pokusam, uvijek se zapetljam i onda samo vrtim u krug nikad zavrsiti

Pokušavaj dok se ne otpetljaš :D

shimeface kaže...

znaci, cos60 = a/c   (c je hipotenuza)... kosinus od 60 stupnjeva je 1/2 (imas sigurno negdje tablicu u kojoj su upisane te vrijednosti da ih ne moras pamtit na pamet ili koristit kalkulator svaki put) i onda dobijes da je 1/2 = a/c i iz toga dobijes da je c=2a...

na slicnu shemu se dobije i druga stranica, da sad ne pisem sve...

 

znaci ne mozes dobiti vrijednost (u brojevima) koliko su stranice dugacke nego se usporedjuju sa stranicom koja je zadana (a)

Problem je što se ne radi o pravokutnom trokutu pa ovo nije točno.

11 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć

EDIT je stavljen


zato i nisam vise na PMF-u....


BTW, i rambo plache je definitivno jedan od najboljih nickova koje sam vidio, LOL

onaj koji jesam
Poruka je uređivana zadnji put pet 17.1.2014 0:34 (shimeface).
13 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
Cau kaže...

Trebao bi pomoc jednu :D 

Imam 3 zadatka iz  matematike a trebao bih to rijesit do ponedjeljka, jer imam ispit a nemam pojma ovo. Pa ako ima ko volju da mi rijesi 4,5,6 zadatak, bio bi mu jako zahvlan.1

Eto hvala!

Pls ljudi jel moze pomoc???{#}

 

13 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć
Pozdrav!

Malo off topic: Moze li mi netko preporuciti knjigu iz matematike (A razina). Gledo sam na njuskalu i naso sam ovu:http://www.njuskalo.hr/strucna-literatura/matematika-maturu-oglas-8383191

LP!
14 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

Koliko broj 190512 ima različitih djelitelja? Zadatak je iz područja kombinatorike.

14 godina
offline
Re: Matematika - pomoć
Looka kaže...

Koliko broj 190512 ima različitih djelitelja? Zadatak je iz područja kombinatorike.

Prikaži ga u kanonskome zapisu tj. u obliku:

X = p1a1 p2a2 ...pnan gdje je pi ( i € {1, 2, .. n}) prost broj. Svi djelitelji broja x su oblika d = p1b1 p2b2 ...pnbn gdje vrijedi 0 <= bi <= ai (  0 <= i <= n). Brojevi koji se razlikuju u kanonskome zapisu su međusobno različiti brojevi, što znači da broj različitih djelitelja možemo izračunati po pravilu umnoška. Budući da svaki bi može poprimiti ai + 1 vrijednosti ukupan broj različitih djelitelja je jednak:

N = (a1+1)(a2+1)...(an+1).

 

Broj 190512 možemo prikazait kao 190512 = 24 *35 * 72što znači da on ima N = (4+1)(5+1)(2+1) = 90 ralizlicitih djelitelja

10 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

Jel može pomoć oko zadatka? :P

Jedan je šiljasti kut pravokutnog trokuta tri puta veći od drugog šiljastog kuta tog trokuta. Duljina hipotenuze iznosi 20 cm. Kolike su duljine kateta tog trokuta?

Ništa, uspio sam riješiti, ne treba :D

Poruka je uređivana zadnji put ned 19.1.2014 19:43 (isuckatthisgame).
16 godina
odjavljen
offline
Matematika - pomoć

Jel zna netko s foruma Numericku matematiku tj. LR faktorizaciju, Runge kuttove metode, Metodu najmanjih kvadrata, itd....

http://isvijet.com.hr
16 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
Edge kaže...

Jel zna netko s foruma Numericku matematiku tj. LR faktorizaciju, Runge kuttove metode, Metodu najmanjih kvadrata, itd....

Mogu ti preporuciti literaturu, pa vidi sto mozes nabaviti:

 

1. Uvod u numeričku matematiku za inženjere; J.P.Milišić, A.Žgaljić Keko; Element; 2013; ISBN: 978-953-197-561-2
2. Applied Numerical Linear Algebra; J. Demmel; SIAM; 1997; ISBN: 0-89871-389-7
3. Scientific Computing: An Introductory Survey; M. T. Heath; McGrawHill, New York; 2002; ISBN: 9780072399103
4. Numerical Mathematics, Text in Applied Mathematics; A. Quarteroni, R. Sacco, F. Saleri; Springer, Berlin, Heildeberg; 2007; ISBN: 13 978-88-470-0495-5

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
12 godina
online
Re: Matematika - pomoć
Edge kaže...

Jel zna netko s foruma Numericku matematiku tj. LR faktorizaciju, Runge kuttove metode, Metodu najmanjih kvadrata, itd....

Singerica? XD

Na pismenom ispitu ne postoji bolji i lošiji način rješavanja zadatka, iako su neki postupci kraći i elegantniji od drugih, nego se oni prvenstveno djele na ispravne i neispravne! - Boris Halasz
15 godina
offline
Re: Matematika - pomoć
Edge kaže...

Jel zna netko s foruma Numericku matematiku tj. LR faktorizaciju, Runge kuttove metode, Metodu najmanjih kvadrata, itd....

Rekao bih da tu imaš sve kaj ti treba :)

http://manutd-croatia.com/forum/index.php ... forum i udruga navijača Manchester Uniteda...
10 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

Please help pokuso sam uraditi na mnogo nacina al nece pa nece


tg(α+β)-tgα-tgβ=tgαtgβtgγ(α+β) {#}


ZBIRKA ZADATAKA IZ MATEMATIKE ZA 3.RAZRED SREDNJIH SKOLA

ADEM HUSKIC

Poruka je uređivana zadnji put ned 26.1.2014 14:17 (rijadm6).
14 godina
offline
Matematika - pomoć

Znam za promjenu predznaka kad se mnozi sa brojem manjim od nule, al zar ima jos neko sa logaritmima?

15 godina
offline
Re: Matematika - pomoć
passat kaže...

Znam za promjenu predznaka kad se mnozi sa brojem manjim od nule, al zar ima jos neko sa logaritmima?

f(x)= logax je padajuća funkcija za 0<a<1 pa se zbog toga okreće znak nejednakosti. U tvom slučaju je a=2/3

http://manutd-croatia.com/forum/index.php ... forum i udruga navijača Manchester Uniteda...
10 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

Pozdrav {#} Treba mi pomoć oko ovog zadatka:

 

U unutrašnjosti pravougaonika je tačka čija je udaljenost od tri vrha pravougaonika: 5m, 10m i 14m. Koliko je ta tačka udaljena od četvrtog vrha? (slika i obrazloženje)

10 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

Može pomoć oko zadatka?

Što nedostaje u pravokutnom trokutu, ako je visina na hiptenuzu Vc = 87,5 cm i b = 135 cm. (nisam siguran je li b ta hipotenuza) Naravno, treba izračunati nepoznate katete i kutove.

Poruka je uređivana zadnji put uto 28.1.2014 17:23 (isuckatthisgame).
10 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
isuckatthisgame kaže...

Može pomoć oko zadatka?

Što nedostaje u pravokutnom trokutu, ako je visina na hiptenuzu Vc = 87,5 cm i b = 135 cm. (nisam siguran je li b ta hipotenuza) Naravno, treba izračunati nepoznate katete i kutove.

C ti je hipotenuza.

 

Imas dolje sliku.

U ovom gornjem trokutu sto ga cine  kateta b i Dio katete c zajedno sa visinom Vc preko sinusa nađes alfu:

 

sin∂=Vc/b => 87,5/135 => alfa=40.4 stupnjeva

 

ß=180-90- alfa

ß=180-90-40.4

ß=49.6 stupnjeva

 

Stranicu a neđes preko tangensa alfe iz ovog velikog trokuta (a,b,c):

 

tg∂=a/b=> a=tg∂*b=>  a=114.9 cm

 

Stranicu c nađes preko cosinusa alfa:

 

cos∂=b/c=> c=b/cos∂=> c=177.28cm

 

mozes i preko pitagore:

 

c2=a2+b2

rjesenje rjesenje
10 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

JEL MOŽE POMOĆ OKO DVA ZADATKA??

 

1.KROZ NEKU CIJEV U 7 SATI PROTEČE 245 M3 VODE, KOLIKO ĆE PROTEĆI KROZ IST CIJEV ZA 10 SATI?

 

2.AKO ZA 2 KG JABUKA I 2,5 KG KRUŠAKA PLATIMO 33KN I 25 LP, A ZA 3 KG JABUKA I 2 KG KRUŠAKA 42 KN.

KOLIKA JE CIJENA 1 KG JABUKA I 1 KG KRUŠAKA?

KOLIKO TREBA PLATITI ZA 4 KG JABUKA I 6 KG KRUŠAKA?

 

 

14 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć

Frendu mi treba pomoc, a ja nisam siguran kako rijesiti pa ako bi netko mogao

Dafaq?
15 godina
offline
Re: Matematika - pomoć
sackboy kaže...

Frendu mi treba pomoc, a ja nisam siguran kako rijesiti pa ako bi netko mogao

.

AC Milan - IL CLUB PIU' TITOLATO AL MONDO
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice