Stuttering u igrama

poruka: 18
|
čitano: 3.264
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
7 godina
offline
Stuttering u igrama

Pozdrav svima,

 

Imam problem sa stuttering u dvije nove igre:  Star Wars jedi fallen order i Terminator. U Battlefieldu 5 i Assassins Creed Odyssey navedenih problema nemam.

Komp je pod moj pc, imam dobro provjetreno i čisto kućište s 3 prednja i 2 stražnja ventilatora. Temperatura grafičke je ispod 60 stupnjeva.

Koristim najnovije drivere 19.12.1, a i sa starijim driverima imam isti problem. Probao sam gasiti AmaD Freesync, ali nije pomoglo.

 

Jel netko ima sličan problem ili možda zna riješenje?

Hvala unaprijed

Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Stuttering u igrama

Kada ograničin broj FPS-ova na 60, pa i na 30 trzanja u igrama više nema. 

Bilo bi mi super da kupim novu grafičku, npr AMD 5700, pa i da dalje imam isti problem. Nije mi jasno, ali ako otkrijem zbog čega se ovo događa, budem tu napisao.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Stuttering u igrama

to "mucanje" se zbiva zbog nesklada snage GPU (grafička) i CPU. uobičajeno GPU nije problem (ako se ne računa to što je "snažniji" od CPU-a), već CPU. rješenja su: snažniji CPU (eventualno snažnije hlađenje), odn. nadogradnja, ili snižavanje postavki u igrama (salabije iskorištenje GPU) sve dok se ta dva žohara međusobno ne dogovore i "mucanje" nestane. naime, kaj: CPU je namijenjen svemu i svačemu (u smislu zadaća koje obavlja) pa je za to i (ne)optimiziran, dok je GPU "papiga" - obavlja neprekidno jedno te isto i nije baš "svestran". labav je to brak, na klimavim nogama. uskladiti sve pri punom iskorištenju je "umjetnost". 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
0 5 hvala 0
14 godina
odjavljen
offline
Re: Stuttering u igrama
Jel imas mozda upaljen enhaced sync ili neki drugi mozda?
http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
7 godina
offline
Re: Stuttering u igrama

Hvala na odgovoru, probao sam paliti i gasiti u (najnovijim) driverima bez rezultata.

FPS-ovi u npr. The Outer Worlds su 60+, ali se osjeti zamjetno i konstantno trzanje, ukoliko ne zalockam na 30 FPS-a.

Primijetio sam da se smanjuje takt GPU-a s oko 1300MHz-a na otprilike 900MHz-a, a temperatura je ispod 60°C.

 

7 godina
offline
Re: Stuttering u igrama

to "mucanje" se zbiva zbog nesklada snage GPU (grafička) i CPU. uobičajeno GPU nije problem (ako se ne računa to što je "snažniji" od CPU-a), već CPU. rješenja su: snažniji CPU (eventualno snažnije hlađenje), odn. nadogradnja, ili snižavanje postavki u igrama (salabije iskorištenje GPU) sve dok se ta dva žohara međusobno ne dogovore i "mucanje" nestane. naime, kaj: CPU je namijenjen svemu i svačemu (u smislu zadaća koje obavlja) pa je za to i (ne)optimiziran, dok je GPU "papiga" - obavlja neprekidno jedno te isto i nije baš "svestran". labav je to brak, na klimavim nogama. uskladiti sve pri punom iskorištenju je "umjetnost". 

 

 

Hvala ti na odgovoru, baš si me nasmijao :)

Ovaj CPU radi na otprilike 40% u igrama većinu vremena, tako da se niti ne oznoji ;)

Poruka je uređivana zadnji put uto 31.12.2019 16:53 (Miro8).
9 godina
offline
Stuttering u igrama

Pa to trzuckanje je zbog ne uključenog vsynca. Uključi ga i nećeš imati problema pošto kažeš da kad lockaš da nema problema.

Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Stuttering u igrama
pqweasdyxc kaže...

Pa to trzuckanje je zbog ne uključenog vsynca. Uključi ga i nećeš imati problema pošto kažeš da kad lockaš da nema problema.

 Pozdrav, ovo nema veze s vsyncom, isto je bilo on uključen ili ne.

16 godina
offline
Stuttering u igrama

Jesi probao s 19.12.3 driverom?

 

Imaš najnoviji Bios na ploči i zadnji čipset driver s AMD stranice?

 

Koristiš 1usmus Ryzen Power plan?

 

Koja rezolucija?

https://www.gamingtribe.com/giveaway/limitless/191x7
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Stuttering u igrama
191x7 kaže...

Jesi probao s 19.12.3 driverom?

 

Imaš najnoviji Bios na ploči i zadnji čipset driver s AMD stranice?

 

Koristiš 1usmus Ryzen Power plan?

 

Koja rezolucija?

 Imam najnovije drivere i zadnje dostupan bios za matičnu.

Koristim High performance power plan, a monitor je Full HD. Jako čudno, mislio sam da je možda netko imao već sličan problem, pa da mi javi kako ga je riješio.

12 godina
offline
Stuttering u igrama

Ma kakav  power plan , stavi sve balanced.Mozes lako otkrit zasto pada fpsa , upslis hw info ili msi afterburner i gledas sta kaska tokom pada fpsa.A vjerovatno je problem u rx480 kako je Ajar vec i napisao.Posudi od nekoga rx 5xx serije ili gtx-icu pa vidi da li i dalje steka u ta 2 naslova , jer ako u ostalim igrama radi kako spada znaci da je problem vjv. u driverima , grafi...Ako si ju polovnu kupio mozda je majnala i nema stock Bios.

edit koji monitor tocno imas ? 

Poruka je uređivana zadnji put pon 6.1.2020 19:50 (MGloc).
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Stuttering u igrama
MGloc kaže...

Ma kakav  power plan , stavi sve balanced.Mozes lako otkrit zasto pada fpsa , upslis hw info ili msi afterburner i gledas sta kaska tokom pada fpsa.A vjerovatno je problem u rx480 kako je Ajar vec i napisao.Posudi od nekoga rx 5xx serije ili gtx-icu pa vidi da li i dalje steka u ta 2 naslova , jer ako u ostalim igrama radi kako spada znaci da je problem vjv. u driverima , grafi...Ako si ju polovnu kupio mozda je majnala i nema stock Bios.

edit koji monitor tocno imas ? 

 Izgleda da cu morati nekoga zamoliti da grafe promijenimo i testiramo. Kupio sam je novu i HDMI kablom je spojena na monitor LG 24" 75Hz.

7 godina
offline
Stuttering u igrama

Napokon sam riješio ovaj problem, pa da napišem ovdje jer je još ljudi imalo sličnih problema.

 

Ispalo je da se radi o lošoj termalnoj pasti, zbog kojeg se grafička cijelo vrijeme downclockala, makar temperatura nije prelazila 60°C. Radi se o MSI RX480 4GB GamingX modelu s Twin Frozr 6 hladnjakom. Hladnjak je jedan od boljih, ali su očito sfušarili s termalnom pastom. Nakon zamjene se furmark bez problema vrti više od 1h. Nove igre se vrte na 50+ FPS-a na high detaljima bez ikakvog trzanja.

 

Nadam se da će ovo nekome pomoći, pa da se ne muči kao ja :)

Moj PC  
4 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Stuttering u igrama
Jesi li mjerio hotspot temp.? Očito ti je ona prelazila granične vrijednosti.
Luc
8 godina
offline
Stuttering u igrama

Kad se već spominje  trzanje u igrama itd.  da podijelim i ja jedan cudan uzrok koji je meni davao glavobolje iz nekog razloga. Naime gpu i cpu dobri nema bottlenecka  da ne bi radilo  na 60+fpsa  ali trza  i steka.. A veliki problem je uzrokovao maali program po imenu F.lux koji umanjuje temp boje sa plave na zuckastu  da bi po noci bilo lakse za oci itd itd .. I tek dok sam to govance deinstalirao sve je radilo kako spada...Eto mala glupost od ni 2mb  a trebalo mi je tjedan dana da otkrijem sto  i zasto.

Bolje dvaput tri odjednom nego ni jednom jednu dvaput
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Re: Stuttering u igrama
Miro8 kaže...

Napokon sam riješio ovaj problem, pa da napišem ovdje jer je još ljudi imalo sličnih problema.

 

Ispalo je da se radi o lošoj termalnoj pasti, zbog kojeg se grafička cijelo vrijeme downclockala, makar temperatura nije prelazila 60°C. Radi se o MSI RX480 4GB GamingX modelu s Twin Frozr 6 hladnjakom. Hladnjak je jedan od boljih, ali su očito sfušarili s termalnom pastom. Nakon zamjene se furmark bez problema vrti više od 1h. Nove igre se vrte na 50+ FPS-a na high detaljima bez ikakvog trzanja.

 

Nadam se da će ovo nekome pomoći, pa da se ne muči kao ja :)

 

Samo mala napomena - nije dozvoljeno stavljati slike unutrasnjosti kucista ako imas box hladnjak

 

 

Luc989 kaže...
Jesi li mjerio hotspot temp.? Očito ti je ona prelazila granične vrijednosti.

 

Koja je granicna vrijednost za hotspot?

Freak Show Inc.
7 godina
offline
Re: Stuttering u igrama

Kod CPU-a oko 120°C, za GPU nemam pojma, ali vjerovatno isto.

 

Kruha i igala...
7 godina
offline
Re: Stuttering u igrama
Luc989 kaže...
Jesi li mjerio hotspot temp.? Očito ti je ona prelazila granične vrijednosti.

 Koristio sam Afterburner i GPU temp od drivera, ne znam kaj točno oni mjere. Primijetio sam da je GPU SCLK dosta oscilirao s oko 1300 MHz, na ponekad i duplo manje.

 

Ventilatori na grafičkoj su se vrtili na 2400 RPM, tako da je stock CPU cooler bio dovoljan nečujan u usporedbi s njima. Sada kada se ventlatori vrte sporije, možda i na procesoru zamijenim.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice