Smrzavanje Računala

poruka: 173
|
čitano: 51.292
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
neaktivan
offline
Smrzavanje Računala

Poštovani imam jedan problem koji neznam kako ga riješiti, radi se o smrzavanju računala na windowsu XP za koje nema nikakvog pravila zna se dogodit da se smrzne nakon cca 3-5minuta nekad nakon sat vremena može proći i puno više vremena, čak sam na čisto deinstalirao windowse, tokom instalacije nije se dogodio niti jedan problem, najbrže smrzavanje koje sam uočio je kad radim instalaciju nekog programa preko dvd pržilice nakon toga mi se smrzne računalo u roku nekih pola minute, zamijenio sam čitać i to se nije događalo ali se opet nakon nekog vremena događa u nepravilnim razmacima e pa sad znalci moji kako to da riješim, hvala

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Smrzavanje Računala
newbuy kaže...

Poštovani imam jedan problem koji neznam kako ga riješiti, radi se o smrzavanju računala na windowsu XP za koje nema nikakvog pravila zna se dogodit da se smrzne nakon cca 3-5minuta nekad nakon sat vremena može proći i puno više vremena, čak sam na čisto deinstalirao windowse, tokom instalacije nije se dogodio niti jedan problem, najbrže smrzavanje koje sam uočio je kad radim instalaciju nekog programa preko dvd pržilice nakon toga mi se smrzne računalo u roku nekih pola minute, zamijenio sam čitać i to se nije događalo ali se opet nakon nekog vremena događa u nepravilnim razmacima e pa sad znalci moji kako to da riješim, hvala

 koja ti je konfiguracija, CPU,MBO,MEM,NAPAJANJE... jesi li radio kakav OC?
Intel E8400@3.6GHz , 4 GB (2x2GB A-DATA 800MHz) , GA-P31-DS3L , Gainward HD4850GS
16 godina
offline
RE: Smrzavanje Računala
newbuy kaže...

Poštovani imam jedan problem koji neznam kako ga riješiti, radi se o smrzavanju računala na windowsu XP za koje nema nikakvog pravila zna se dogodit da se smrzne nakon cca 3-5minuta nekad nakon sat vremena može proći i puno više vremena, čak sam na čisto deinstalirao windowse, tokom instalacije nije se dogodio niti jedan problem, najbrže smrzavanje koje sam uočio je kad radim instalaciju nekog programa preko dvd pržilice nakon toga mi se smrzne računalo u roku nekih pola minute, zamijenio sam čitać i to se nije događalo ali se opet nakon nekog vremena događa u nepravilnim razmacima e pa sad znalci moji kako to da riješim, hvala

 Pogledaj kakve su temperature tvog procesora u BIOSu, najvjerojatnije je CPU kriv ili hladnjak za CPU.
Ako neznas, u BIOS ulazis pri paljenju racunala pritiskom na tipku "del" (delete).
AMD Athlon X2 6000+ @3.25Ghz, 2MB cache, Windsor GTX 260 896 MB 2GB DDR2 Dual Channel 800 Mhz HDD Seagate Barracuda 120 GB+500 GB Windows Vista Ultimate x64 Service Pack 1
15 godina
neaktivan
offline
RE: Smrzavanje Računala

Provjeravao sam temperaturu u više navrata ali je sve u normali,

 

Matična: Albatron K8NF4X-754

 

Procesor:  AMD Sempron 1600 MHz

Palermo

 

 

15 godina
neaktivan
offline
Smrzavanje Računala

Restarta li se prilikom intenzivnijeg koristenja HDD-a?

Meni je bio takav problem,rijesen je stavljanjem ventilatora ispod HDD-a,moze biti i problem u memoriji,imas li jedan keks ili vise njih?

...Scooter Tuning is not A Crime!!...
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Smrzavanje Računala

smrzavanje mog divnog novog kompjutera me nimalo ne veseli :S u 2 dana mi je krepao barem 6-7 puta i to bez bsod-a, samo se smrzne i nemam druge nego ga restartati ručno. čak sam išao tri puta za redom učiniti istu stvar i ustanovio da mi se smrzne čim pokrenem ili 1min nakon pokretanja instalacije office-a 2010. isto tako smrznuo se jednom tokom instaliranja stacrafta 2 (on mi je original, office nije). pošto imam dva monitora na drugi sam stavio gadgete da nadgledam stanje temperature i ostalog rada te pokrenuo starcraft koji bi mi se smrznuo nakon 15ak minuta igranja, a temperatura gpu-a se popela na 96°C, što pretpostavljam nije nikako dobro :D

isto tako ovaj ogavni amd-ov cooler je nešto strašno, možda čak i on ne hladi dobro cpu. bučan je jako, pogotovo nakon pokretanja nekog zahtjevnijeg softwarea ili starcrafta, pa pretpostavljam da je za to rješenje novi kuler.. čak me ne bi ni smetala buka ako on istovremeno dobro radi, pa nek proizvodi 54325435 decibela, tak mi svejedno... makar mislim da je to do grafulje i njenog pregrijavanja. možda još nešto uzrokuje poteškoće?

 

na kraju ću ipak morati kupiti gpu i cooler za proc, a sad nemam para ni za kiflu nakon kompjutera i htc-a. ako netko nudi neki posao diplomiranom ekonomistu i mogućnost da si izfinanciram svu tehniku koju želim, neka mi se javi..

 

tenks

http://www.last.fm/user/kuleee
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Smrzavanje Računala

daj pa nema šanse da nitko ovjde ne zna dal je 96 stupnjeva previsoka temperatura (znam da je, ali čekam bacanje hejtova i noobizama) :D i još neki savjeti bi dobro došli!

http://www.last.fm/user/kuleee
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Smrzavanje Računala
kuleee kaže...

daj pa nema šanse da nitko ovjde ne zna dal je 96 stupnjeva previsoka temperatura (znam da je, ali čekam bacanje hejtova i noobizama) :D i još neki savjeti bi dobro došli!

Naravno da je previsoka.

14 godina
offline
Smrzavanje Računala

Temperatura je sigurno previsoka. Vidi koja ti je temperatura procesora. Najjednostavnije rješenje su novi cooleri. No prije toga probaj očistiti prašinu sa procesora i grafičke kartice. To zna praviti probleme.

Poruka je uređivana zadnji put sri 4.5.2011 1:43 (player23).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Smrzavanje Računala

išao sam sada očistiti grafičku karticu, rastavio sam ju cijelu i očistio, nije bilo baš nešto prašine.. ali sada više nemam termalne paste nove :D ostavio sam one ostatke stare paste, pa ću sutra nju očistiti i staviti novu.. piše mi u idle sada stanju da je gpu na 53-56°C ipak je bolje nego inače, jer inače mi je u idleu oko 65 i onda se u starcraftu digne preko 95 :S ustvari sam samo malo jače sada stegnuo cooler na grafičkoj, pa je valjda zato palo par stupnjeva, nemam pojma... procesorska je ipak dobra temperatura, konstantno ispod 30°C, a sad pitanje je jel gadget povjerljiv izvor informacija... u svakom slučaju sutra ću otići kupiti pastu i posložiti grafičku kak treba

 

da probam pokrenuti starcraft? da vidim sada rezultate ili da ipak čekam sutrašnju pastu?

cpu cpu
gadget gadget
http://www.last.fm/user/kuleee
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Smrzavanje Računala

Gpu-z ti je dobar alat za provjeravanje temperature grifičkih i pračenje zauzetosti gpu-a.

Probaj vidjeti dali ti je grafička overklokirana (Balkanski način pisanja ;)). Možda to dovodi do povečane temperature. 

Jesi li pokušao povečati brzinu ventilatora (veća brzina - više zraka - manja temperatura).

Nemoj pretjerivati sa pastom, jer dobiješ kontra efekat. Pastu možeš pokušati posuditi od nekoga....

Ako ništa drugo ne uspjeva možeš pokušati uperiti u grafičku neki slobodni cooler. Namjestiš ga tako da puše odozdola ili već nekako. Eksperimentiraj.

 

13 godina
offline
Smrzavanje Računala

ou šijat! tenks! ja se ne bih očito sjetio sam podesiti brzinu venta... skinuo sam neki rivatuner i digao fan na 70% (ne znam kolko je po defaultu), sada mi je bučniji, ali nebitno, temperatura je 40°C! :D

 

pitanje: smijem li forsirati cooler na 100%? :D može li mu biti išta ako će raditi punom snagom?

http://www.last.fm/user/kuleee
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Smrzavanje Računala

Nije problem. Glavno neka radi i vrti. Ako je preglasno, uvijek se mogu staviti slušalice na uši ;D

13 godina
offline
Smrzavanje Računala

ok upravo mi se smrznuo opet komp :S makar su temperature ok! to sam isto primjetio, da mi se zna smrznuti kada gledam video po jubitou, na random mi se smrzne.. nekada gledam po sat vremena kanale na koje sam sabskrajban, a ponekad (kao sada) mi se smrzne nakon 2-3min videa :S jel moguće da ga flash na neki način muči?

 

usput samo da pitam ovako, smanjio sam:

1. brzinu cpu fana na 40% snage sam stavio i sada više nema buke... no, jedno povlači drugo, temperatura se digla: u core tempu piše 34°C u speed fanu piše 42°C... ako je ova gornja od 42° točna, šteti li na neki način ili je to još uvijek prihvatljiva temperatura? koja je gornja granica do koje se nitko ne uzbuđuje? nekih 50-60°C ili manje?

2. brzinu gpu fana na 45-50% jer također ne buči pri tim temperaturama, a kada ću raditi nešto zahtjevnije i vidjeti da se gpu grije, onda ću pojačati fan

 

prvenstveno mi je bitno da smrzavanja prestanu! idem vidjeti možda imam neki beta flash instaliran pa ću ga updateat, makar sumnjam da bi mi se omaklo da beta flash snimim..


hvala unaprijed na odgovorima

 

EDIT: e da, što je ova temperatura od 85-90°C koju očitava speedfan? aux? kao audio izlaz da gori? :D wtf?? vjerojatno od pantere ili toola :D

temperature temperature
http://www.last.fm/user/kuleee
Poruka je uređivana zadnji put čet 5.5.2011 1:23 (kuleee).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Smrzavanje Računala

Probaj testirati svoje računalo preko nekog boot alata tipa http://www.hiren.info/pages/bootcd.

Možda ti nešto razjasni.

Jesi li probao instalirati nove drivere za grafičku?

Poruka je uređivana zadnji put čet 5.5.2011 9:49 (player23).
13 godina
offline
Smrzavanje Računala
imam najnovije drivere, instalirao sam i flash novi, a sada ću iskušati ovaj program pa se javim s dijagnozom...
http://www.last.fm/user/kuleee
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Smrzavanje Računala

Vidiš nisi jedini koji ima probleme s auxtin temperaturom tako ne brini previše.

Bdw pogledaj očitanje fana kod mene:-)

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Smrzavanje Računala

isssssssssssssss

 

 

10.000 RPM??? ja to mogu sanjati sa stock coolerom, meni je na 2200RPM stock amdov cooler, jer se pri toj brzini ne čuje... koliko košta ovaj tvoj cooler?

http://www.last.fm/user/kuleee
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Smrzavanje Računala

stock cooleri su sasvim ok, ako ne misliš povećavati takt cpu-a. A i tada mogu nešto poslužiti.

Nije toliko bitan broj okretaja, jer veći cooler treba manje okretaja od nekog manjeg da bi napravio isti posao. Zato su oni i tiši pri radu.

Recimo ja sam zadovoljan sa svoji: http://www.coolermaster.com/product.php?product_id=6602. Nabavljen je u TehnoMaxu za 160 kn. Obavlja svoj posao perfektno, a praktički ga ne čujem.  

13 godina
offline
Smrzavanje Računala

mislim da ću si morati piknuti neki cooler, tak da mi radi tiho, a kvalitetno. evo sada sam digao gpu fan na 100%, ali ne može se živjet u prostoriji od buke :S nešto strašno ali sada se pokazuju i rezultati u temperaturi, gpu je na 35, inače na 45-50°C ali moram se s tim pomiriti.. jel mogu promjeniti i staviti bolji cooler na gpu? mislim, mora biti kompatibilan na neki način, nema previše mjesta na grafičkoj

 

moja mila grafulja, danas sam ju čistio cijelu i stavio novu pastu, očistio hladnjak na kompresor, bilo je 3kg prašine unutra

http://www.ixbt.com/video3/images/rv670/sapphire-3850-scan-front.jpg

 

cpu fan stavim na 40% snage i ne čuje se, a temperature su oko 30-35°C, to je ok jel tako?

 

 

 

 

 

BTW SKROZ SMO OFFTOPIC OTIŠLI, JER JA VIŠE NEMAM SMRZAVANJA :D

http://www.last.fm/user/kuleee
Poruka je uređivana zadnji put pet 6.5.2011 10:02 (kuleee).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Smrzavanje Računala
Vidiš, to je dobro LOL.
30-35 je odlična temperatura.
Može se nabaviti cooler za grafičku. Viđao sam ih po dućanima, ali nikad nisam obraćao pažnju. Koliko se sjećam, nisu baš povoljni, ali nemože me se baš uzeti za riječ
13 godina
offline
Smrzavanje Računala

ma i dalje mi se smrzava kompjuter čim bilo što opterećuje grafičku karticu. dao mi je frend steam account sa modern warfareom 2, ja odvrnem gpu fan na 100% i on počne hladit grafičku do ispod 40°C. počnem igrati i igram 5-10min i onda se sve smrzne, a sa strane ostavim očitavanja upaljena i temperatura mi dođe do 70°C. mislim, pretpostavljam da je i to visoka temperatura, ali jel moguće da je neki drugi uzrok tom smrzavanju? možda uopće nema veze sa grafičkom... jer do prije 2 tjedna nisam uopće imao takvih problema i sranja i sve sam mogao igrati na starom kompjuteru sa ovom istom grafičkom karticom... a sada na novom kompu, sa istom grafičkom koja je u međuvremenu očišćena in nanesena svježa termalna pasta, mi se smrzava komp kod igranja. u starcraftu se više ne smrzava, jedino u modern warfareu. any suggestions? {#}

http://www.last.fm/user/kuleee
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Smrzavanje Računala

jedino što mi pada na pamet je da probaš posuditi drugu grafičku, pa da sve što inače radiš, radiš s tom drugom. Pa ako se i dalje bde rušio komp, onda nije grafička.

 

Možda bi mogao pročačkati po postavkama igre koja ti ruši komp i promjeniti nešto. Možda slabije postavke. Ili nešto isključiti što tvoja grafička ne podnosi (Tipa Physics-a ili nešto drugo).

16 godina
offline
Smrzavanje Računala

Savjetovao bih da prođeš barem jedan prolaz programa Memtest86+ čisto da se uvjeriš da ti je memorija ispravna.

Ako RAM nije ispravna mogu nastati takvi problemi. Isto tako, provjeri i zdravlje diska.

Za tu svrhu preporučam HD Tune (Health za S.M.A.R.T. stanje i Error scan za provjeru ima li bad sectora).

 

Što se tiče grafičke temperature, 70 pod opterečenjem je ideal za tu grafu.

Slobodno smanji brzinu venta, temperatura od 80-85 stupnjeva ti je sasvim ok, a tek preko 95 bi moglo biti problema.

Naravno, temperaturu grafičke nadzirati pod opterečenjem nekog programa tipa FurMark (Stability odnosno Burn-in test) pošto on optereti puno više nego 90% igara.

 

Procesor testirati nekim programom tipa Prime95 (Small FFT test) ili OCCT (CPU ili Linpack test). Treba proći barem test od sat vremena.

Nadzirati temperature obavezno.

Glupost nikad ne dolazi u malom pakiranju. Stupidity never comes in small packages.
Moj PC  
0 0 hvala 1
13 godina
offline
Smrzavanje Računala

proveo sam testiranje hard diskova i dobri su. sada sam pokrenuo memtest86 i ostavio ga da radi, a pišem sa starog kompjutera. koliko će mu trebati vremena?

memtest85 memtest85
http://www.last.fm/user/kuleee
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Smrzavanje Računala
kuleee kaže...

proveo sam testiranje hard diskova i dobri su. sada sam pokrenuo memtest86 i ostavio ga da radi, a pišem sa starog kompjutera. koliko će mu trebati vremena?

Memtest valja pustiti da prođe 2 prolaza, najmanje jedan. Na slici ti je na 6%.

A brzina tj vrijeme koje treba da prođe jedan prolaz ovisi ti o količini memorije, tajminzima memorije, ...

Glupost nikad ne dolazi u malom pakiranju. Stupidity never comes in small packages.
13 godina
offline
Smrzavanje Računala

hvala na brzom odgovoru :)

 

još samo jedno pitanje - ako će se pojaviti problem, to će biti uočljivo jako pretpostavljam? neka blicajuća crvena slova ili brojke? :) jel to on već na 8. testu? ostaviti ću ga još dva sata nek testira i onda ću ga prekinuti oko 16h

memtest86+ memtest86+
http://www.last.fm/user/kuleee
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Smrzavanje Računala
kuleee kaže...

hvala na brzom odgovoru :)

 

još samo jedno pitanje - ako će se pojaviti problem, to će biti uočljivo jako pretpostavljam? neka blicajuća crvena slova ili brojke? :) jel to on već na 8. testu? ostaviti ću ga još dva sata nek testira i onda ću ga prekinuti oko 16h

Biti će uočljivo, neće ti promaći. Pisat će na kojim memorijskim lokacijama/adresama su greške ako ih nađe.

Jest, na osmom je testu, ali ti još nije odrađen jedan cijeli prolaz (na slici ti je tek 60% i tamo pod Pass piše 0). U jednom prolazu ima više testova, više od 10 mislim. Kao što rekoh, preporuka je barem 2 prolaza.

Glupost nikad ne dolazi u malom pakiranju. Stupidity never comes in small packages.
Poruka je uređivana zadnji put pon 9.5.2011 13:52 (191x7).
13 godina
offline
Smrzavanje Računala

ok obavljeno je, memorija je u redu!

furmark sam pokušao još jučer i okrenuo gpu fan na 70% te temperatura nije prešla 85°C. s tim da sam prekjučer opet otvarao grafičku i čistio pastu koju sam nanio prije 5 dana, jer sam skužio da nije bilo napretka, pa sam stavio malo više ipak i sad su temperature odlične te mi grafička više ne uzrokuje poteškoće. koliko inače moram ostaviti furmark da mi radi? vremenski? jer on ne prelazi 85 stupnjeva, treba mu 2-3 minute da dođe do te temperature i onda je 10 minuta bio na 84-85°C pa sam ga ugasio... ima li potrebe za testiranjem procesora? ukoliko se radi o temperaturama znam da pod opterećenjem dođe do možda 50°, ali ako se nešto drugo bude pokazalo u testu onda ću ga obaviti

http://www.last.fm/user/kuleee
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Smrzavanje Računala

započeo sam prime95 test. nakon prvih 15 sekundi se zablokirao u svom standardnom obliku {#}

sada sam ga pokrenuo opet i sada radi kako bi (valjda) trebao, evo screenshot. do koje temperature da toleriram vrućinu cpu-a? znači nek radi ovako sat vremena? jer prvi puta se odmah smrznuo, sada već radi dobrih 7-8min... nije valjda u procesoru problem :S budem zamračio majke mi

screenshot screenshot
http://www.last.fm/user/kuleee
Moj PC  
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice