Automatsko paljenje laptopa

poruka: 9
|
čitano: 2.197
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
offline
Automatsko paljenje laptopa

Pozdrav,

Imam laptop s neispravnim ekranom na kojem vrtim Debian s Open Media Vaultom i Home Assistantom i sve radi odlicno jedino prilikom nestanka struje moram manualno paliti laptop(pritisak na tipku).

Sad bi ja to automatizirao da cim dode struja da se laptop upali. Nazalost za razliku od svih ostalih racunala/laptopa u kucanstvu taj jedini nema opciju u BIOSU. Jos jedna bitna stvar je da laptop nema bateriju.

Zanima me da li postoji jos kakva opcija da to izvedem. 

 

Laptop je ASUS X550LB:

i5 4200U

8GB DDR3

Geforce GT740M

 

EDIT:

Nije problem ni lemiti po matičnoj ako je potrebno.

Poruka je uređivana zadnji put pet 15.1.2021 21:27 (CroNk3r).
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Automatsko paljenje laptopa

Probaj googlati neke one shot triggere ili nekaj takvo, pa zalemiš u paralelu s tipkom.

Ili možda schmitt trigger, vjerovatno ima neka modifikacija baš za to.

 

Kruha i igala...
14 godina
offline
Automatsko paljenje laptopa

Palo mi je na pamet staviti na NC relaya signal i relay okidati USB-om koji nije always on.

Na taj nacin cim nestane struje relay pritisce tipku i cim se pocne laptop paliti otpusta.

Nazalost probao sam to manualno izvesti stekanjem napajanja u laptop ali mora se dogoditi sljedece:

Prvo laptop mora dobiti napajanje pa tek onda ja slobodno stisnem tipku i laptop se pali tek prilikom otpustanja tipke.

Ne radi cak ni na nacin da ja drzim tipku pa onda otpustim kad dode struja.

Morat cu nesto izmisliti s timerima, mozda arduino koji se boota kad dode struja i u setup mu stavim da samo jednom napravi 100ms impuls i to je to.

 

Ili ako netko zna mozda za neki ekvivalent kao kod PC-a da se prebrikaju 2 zice napajanja(na 24Pinskom konektoru) pa se napajanje automatski pali

Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Automatsko paljenje laptopa
Koliko dugo ti traje taj nestanak struje?

Možda bi ti rješenje bio UPS sustav kontinuiranog napajanja ako nađeš po ok cijeni, on ti zadrži napon dok se struja opet ne vrati.
SSD koliko si mi života uštedio...
Poruka je uređivana zadnji put sub 16.1.2021 22:07 (Bur33k).
Moj PC  
1 0 hvala 1
14 godina
offline
Re: Automatsko paljenje laptopa
Bur33k kaže...
Koliko dugo ti traje taj nestanak struje?

Možda bi ti rješenje bio UPS sustav kontinuiranog napajanja ako nađeš po ok cijeni, on ti zadrži napon dok se struja opet ne vrati.

Ma ne događa se često, vise puta se dogodi da prilikom izrade neke elektronike zeznem nesto i baci sklopku, "problem" je da to sve(switch, router, "server") imam na tavanu i to ne bas na najpristupacnijem pa mi je muka ici paliti svaki put.

UPS mi se čini bespotreban jer ako nema struje ne vidim ni potrebu za smart home fičrima i u tom slučaju mislim da bi možda prije išao na opciju kupovine baterije.

15 godina
offline
Re: Automatsko paljenje laptopa

-koristi WoL.

-laptop je uvjek osiromašenog BIOSa-opcija.. + btw, poželjno je koristiti bateriju čak i kad je neispravna osim ako baš smeta + ups ili baterija u slučaju nestanka struje (osigurač... što ti se recimo često desi) nisu zbog rada-fičera nego spriječavanje kvara-disk.. tj svaki put je rizik oštećenje i gubitak podataka i sl. .. tj ako te to ne brine, tad zaboravi na bateriju-ups.. :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
7 godina
neaktivan
offline
Automatsko paljenje laptopa

Pa, ako imaš laptop, sigurno ima i bateriju. Ako  baterija radi laptop se ne bi trebao ugasiti kad nestane struje.

Ako nema fizički bateriju u laptopu, neke marke laptopa se uključuju čim ih spojiš na napon.

Npr. MacBokovi  i HP ovi. Ne znam dali je to ponašanje za sve modele.

Ako sam u pravu, izvadi bateriju iz laptopa i čim ga spojiš na punjać on bi se trebao upaliti ako imaš sreće.

 

EDIT: A Sorry tek sad sam pročitao da nemaš bateriju.

 

EDIT: Pa dobro, ako radiš elektroniku, kupi si regulator napajanja i ograniči si amperažu, tako kad se dogodi kratki spoj da se struja blokira na napajanju, a ne na osiguraću.

Tako češ samo spaliti komponente, al čini mi se da si to već naučio na teži način .

https://www.youtube.com/channel/UCgos5WloYoxCvCeUIi47ZxQ
Poruka je uređivana zadnji put uto 19.1.2021 11:40 (andrijam).
 
1 0 hvala 0
5 godina
offline
Automatsko paljenje laptopa

Izvadi BIOS bateriju sa maticne . Laptopi se najcesce automatski upale ako BIOS i baterija nisu prisutni , a ustekas im punjac.

Moj PC  
3 0 hvala 2
14 godina
offline
Re: Automatsko paljenje laptopa
Role2 kaže...

Izvadi BIOS bateriju sa maticne . Laptopi se najcesce automatski upale ako BIOS i baterija nisu prisutni , a ustekas im punjac.

Ovo radi savrseno.

Hvala.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice