Aplikacija za snimanje webinara

poruka: 6
|
čitano: 1.565
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
5 godina
neaktivan
offline
Aplikacija za snimanje webinara

Poštovani forumaši,

hitno trebam preporuku za aplikaciju za snimanje webinara, po mogućnosti free.

Da je zvuk snimljenog čist.

 

Skinula sam app Icecream Screen Recorder, odličan i jednostavan za upotrebu, ali zvuk šumi.

Za čisti zvuk možda trebam nešto podesiti.

Ne koristim zaseban vanjsk mikrofon.

 

Hvala

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Aplikacija za snimanje webinara

Brijem da ljudi posljednjih godina najčešće koriste besplatni OBS.

 

Međutim, tvoj problem vjerojatno nije uzrokovan softverom za snimanje videa i zvuka (opet, kako nisi dala uzorak zvuka, ne znamo točno o kakvom šumu se radi), nego (ne)kvaliitetom mikrofona i/ili prevelikom udaljenosti od mikrofona.

 

Imaš web-kameru za stolni kompjuter ili koristiš web-kameru od laptopa? U oba ta slučaja vjerojatno imaš inferiorni mikrofon u web-kameri, odnosno laptopu, kojeg, kad jače poglasniš, čuje se šum. Ne možeš tu ništa posebno napraviti, osim nad snimljenim zvukom obaviti denoise (proces smanjivanja/uklanjanja šuma, kod kojeg programu ili VST efektu daš uzorak samo šuma od nekoliko sekundi i onda on pokuša taj šum ukloniti iz čitavog zvučnog zapisa).

 

Alternativno, spomenuti OBS ima mogućnost smanjivanja šuma putem audio filtera Noise Gate i Noise Supression. Nisam ih isprobao, no dalo bi se pretpostaviti da noise gate prekida ton u trenutku kad ništa ne govoriš, znači da se onda "čuje" samo potpuna "tišina", a Noise Supression valjda funcionira kao real time denoise filter.

 

Najbolje bi bilo da kupiš nekakav usmjereni mikrofon (prepoznat ćeš ga po tome što će u specifikacijama pisati da mu je usmjerenost, tj. pickup patter ili polar patter cardioid), da imaš za njega pop-filter (mrežicu koja će sprečavati direktni udar zraka kod govora) i odgovarajući stalak, kako bi ga mogla pozicionirati dovoljno blizu ustima. Idealno bi bilo oko nekih 10-15 cm, jer bi onda tvoj glas bio toliko jači od zvukova iz okoline da u većini slučajeva ni ne treba obavljati nikakvu obradu na zvukom, jer se nit ne čuje nikakav šum ili je šum minimalan, a eventualna buka iz okoline je drastično reducirana (ključna stvar je, iz perspektive mikrofona, omjer glasnoće tvog govora i buke iz okoline, a taj omjer je to veći što si bliže mikrofonu i što glasnije govoriš).

16 godina
offline
Aplikacija za snimanje webinara

Hmm, možda je tu nastao *šum* u komunikaciji 

 

Za samo gledanje webinara ne moraš imati mikrofon uopće.

Ja se obično prijavim na webinar sa glavnog kompa, koji uopće nema mikrofon, a pitanja se postavljaju u chatu. I obično samo govornici imaju pristup audio komunikaciji.

A korisnici samo prate i pišu pitanja. 

 

Da se vratimo na pitanje, ako su to neki Carnet webinari, za par dana su svi dostupni za naknadno gledanje. Pa ih možeš i "skinuti" bez potrebe za snimanjem 

Moj PC  
0 0 hvala 1
5 godina
neaktivan
offline
Re: Aplikacija za snimanje webinara

Hvala na brzim odgovorima.

Radi se o aplikaciji za snimanje online edukacije (koju želim još koji put pogledati), hvala striko, koje šume.

Nije Carnet u pitanju.

 

Dakle, trebam li mikrofon?

16 godina
moderator
offline
Re: Aplikacija za snimanje webinara
Mia 30 kaže...

Dakle, trebam li mikrofon?

OK, znači pogrešno sam te shvatio, mislio sam da ti želiš snimiti neku svoju videoprezentaciju pa onda to emitirati.

 

Znači, ne, ne trebaš mikrofon za snimanje (tuđe) online edukacije.

 

Ključno pitanje je ima li šuma samo u snimci webinara ili i inače? Jer ako ga ima i inače, onda znači da je program dobro snimio zvuk i onda je to to. Onda eventualno naknadno možeš pokušati korigirati ton denoiseanjem.

 

A ako je snimka sa šumom, a u originalu nije bilo šuma, onda bi trebala probati neki drugi program, recimo već spomenuti OBS.

5 godina
neaktivan
offline
Re: Aplikacija za snimanje webinara

U originalu nema šuma. 

Skinula sam OBS, opet ima šuma i display nije dobro namješten. :(

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice