Nove komponente,stari windows!!!

poruka: 17
|
čitano: 2.643
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
4 godine
offline
Nove komponente,stari windows!!!

Pozdrav forumasi, imam jednu situaciju s kojom se jos nisam susreo pa bih trebao pomoć.

Naime, crkla mi je maticna na kompu(socet 1155), pa sam narucio sve novo(maticnu-soc 1200,procesor-i3-10050 i rame). 

Sutra mi to sve stize. E sad me zanima....imao sam org. windowse na ssd-u kojega bih stavio u novi komp koji dolazi, pa ne znam kako ce se sve to ponasati kada probam upaliti i hoće li funkcionirati. Poprilicno sam siguran da cu morati ponovo dizati windowse i sve formatirati, samo me zanima kako ce se to sve odvijati. 

Ako je netko imao slicnu situaciju da me upozori na neke stvari koje bi se mogle dogoditi.

Nadam se da ste me razumjeli i da nece biti nikakvih problema.

Hvala unaprijed i pozdrav!!!

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Nove komponente,stari windows!!!

Ugradi nove komponente i najnormalnije probaj pokrenuti računalo, sustav će odraditi što mora i pokrenuti se u 90 posto slučajeva,

ako neće, spasiš podatke i snimaš OS ispočetka.

Licenca više ne vrijedi, ako se računalo koristi za kućnu upotrebu, otiđeš na Ebay ili AliExpress i kupiš key, ide i crni petak pa možeš ulovit i kakav popust.

AMD/Intel ljubitelj/mrzitelj, ovisno kakav mi je dan. :D
 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Nove komponente,stari windows!!!

poslovice, ražanj i zec u šumi ili prvo skoči pa reci hop.. su primjerene :)

.. tj, ovisi kako je bio instaliran win, način + opcije biosa/boot + licenca/verzija. .. 'pravi' može, tj upališ i radi, ali naravno key-licenca je vezana uz id-mbo (stara) i dekativira se, tj trebaš novi key-licencu... a tad ovisno o tome koja je licenca bila, kako je instalirano.. može i killswitch pa se u prvom bootu win samoubije, kao zaštita.. (stvar ms-a..)..

-kako god, da bi znao-vidio, moraš upaliti i tad znaš, ali naravno prije paljenja treba podesiti bios ovisno o postojećem stanju-modu diska-boota, a to ovisi o tome što se u novom nudi, npr ima li samo uefi ili legacy-mbr.. + sec.boot .. kao i sad što se za win11 traži tpm .. o tomu svemu ovisi boot, nije problem sam win-os, može-radi.. problem je što su zaštite-interesi vlasnika drugačiji neog korisnika.

 

-obrnuto, da ideš od nule trebaš boot-install medij, tj ako se desi bilo koji problem trebaš boot-install medij, ali to može biti u mbr ili gpt modu pa uvjek imaš dvije moguće situacije tj poželjno je znati u kojem je modu bio stari pc-win-bios tj sad disk.. da bi imao teoretsku šansu porčitati ga ili bootati s njega a na to sve dodaš sec.boot i ostale điđamiđe ako si ih koristio pa tad realne šanse nema čak ni za čitanje diska (jer zaštita služi upravo tome, ne dozvoljava pristup npr ako izvadiš disk i ubaciš u drugo računalo.., možeš formatirati-brisati, ali ne postojeće..).

-novi hw, možda više ne nudi stari mbr-legacy mod.. ponekad u biosu imaš umjesto dvije, jednu stavku-opciju, tj nema izbora.. tj na desktopu bi trebalo biti još neko vrijeme dostupno ali tranzicija je već gotova i može biti bez starog moda, dok je većina laptopa bez .. ili je potreban novij-drugi bios itd.

 

-inače, pošto si recimo izgubio licencu.. čak i ako se win upali, poželjno-preporučljivo je napraviti clean.. ne stalno šlepati staro, tj ako poželiš win11 tad moraš opet clean itd. a za par godina ćeš i to morati, možda već danas.

-key-licenca.. win10=win11.. pa ako imaš jedno imaš i drugo, radi. Čak ako neće upaliti, može biti zgodnije kao upgrade na win11 i tad možda spasiš key.. no opet nakon toga ostaje preporuka za clean ali ćeš tad imati ponovo postojeću licencu aktivnu-spašenu.. možda prođe, tj i key se može prenositi, retali .. ili je vlk-oem pa ovisi koji brand mbo tj koji-čiji vlk je bio prje aktiviran, npr lenovo-hp-dell.. itd. itd.

 

-kraće, .. upališ i vidiš, sve ostale kombinacije su moguće i time nema smisla nagađati-pitati, čak za identično računalo jer licenca-win-os ne mora biti isti npr oem-home-ent-retail itd..

-nije problem win-os, on može.. problem je što ms to ne želi tj ovisi o licenci + svim povezanim postavkama biosa-boota i modovima koji moraju biti kompatibilni ili ne radi + sec.key biosa ako je korišteno kao enkripcija diska itd. itd.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Re: Nove komponente,stari windows!!!
Valentin17 kaže...

Ugradi nove komponente i najnormalnije probaj pokrenuti računalo, sustav će odraditi što mora i pokrenuti se u 90 posto slučajeva,

ako neće, spasiš podatke i snimaš OS ispočetka.

Licenca više ne vrijedi, ako se računalo koristi za kućnu upotrebu, otiđeš na Ebay ili AliExpress i kupiš key, ide i crni petak pa možeš ulovit i kakav popust.

 Zašto licenca ne bi više vrijedila?

10 godina
offline
Re: Nove komponente,stari windows!!!
Nova maticna. Windows kljuc se veze za maticnu.
12 godina
offline
Re: Nove komponente,stari windows!!!

Raditi će. Drivere ćeš morati nanovo instalirati i maknuti neke, kao od matične, zvuka etc...

everyday i'm shuffling...
8 godina
offline
Re: Nove komponente,stari windows!!!
Gee kaže...
Valentin17 kaže...

Ugradi nove komponente i najnormalnije probaj pokrenuti računalo, sustav će odraditi što mora i pokrenuti se u 90 posto slučajeva,

ako neće, spasiš podatke i snimaš OS ispočetka.

Licenca više ne vrijedi, ako se računalo koristi za kućnu upotrebu, otiđeš na Ebay ili AliExpress i kupiš key, ide i crni petak pa možeš ulovit i kakav popust.

 Zašto licenca ne bi više vrijedila?

 Zbog drugih komponenti tj. drugog racunala

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
4 godine
offline
Nove komponente,stari windows!!!

Ekipa,hvala na savjetima i brzom odgovoru...svakoko se javim sutra kad sve spojim i upalim...

 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Nove komponente,stari windows!!!
Chico12 kaže...
Nova maticna. Windows kljuc se veze za maticnu.

Radit će, glavno da nije na više kompjutera odjednom, uostalom ako ima 10tku i microsoft account ponovno ga može aktivirati preko accounta, ovo sve govorim za clean install, ne za eksperimente kakvi se ovdje predlažu..

13 godina
offline
Re: Nove komponente,stari windows!!!
Gee kaže...

uostalom ako ima 10tku i microsoft account ponovno ga može aktivirati preko accounta, ovo sve govorim za clean install, ne za eksperimente kakvi se ovdje predlažu..

Ako je bio logiran sa Microsoft računom, možda mu i ostane aktivirano.

Ako sustav proradi normalno, lakše mu je kupiti novi key na Ebayu nego sve brisati.

AMD/Intel ljubitelj/mrzitelj, ovisno kakav mi je dan. :D
Poruka je uređivana zadnji put pet 26.11.2021 10:43 (Valentin17).
15 godina
offline
Re: Nove komponente,stari windows!!!

Da al mu je bolje napravit clean install kod takve promjene, ako sve dokumente i file-ove ima na drugom disku ili particiji nije neki problem, a ako mu nije sustav tako uređen može podignut sistem preko nekog linux cd-a pa prebacit na drugi hard one podatke koje ne želi izgubit...

Poruka je uređivana zadnji put pet 26.11.2021 18:18 (Gee).
13 godina
offline
Re: Nove komponente,stari windows!!!
Gee kaže...

Da al mu je bolje napravit clean install kod takve promjene

Ovisi što sve mora ponovno instalirati i podešavati, ovisi i o tome koliko vremena ima za to sve, da li si može priuštiti da mu računalo stoji neiskorišteno dok sve ponovno posloži itd.

AMD/Intel ljubitelj/mrzitelj, ovisno kakav mi je dan. :D
15 godina
offline
Re: Nove komponente,stari windows!!!
Ok
4 godine
offline
Nove komponente,stari windows!!!

hehe

Moj PC  
0 0 hvala 0
4 godine
offline
Nove komponente,stari windows!!!

Evo spojio sve i odmah mi dao poruku da je unutra novi procesor i usao u bios.

Tamo sam samo namjestio rame na 2666mhz jer je to max za procesor.

Save i restart.

Priprema uređaja....

Ulazi u windows i trazi me pasword.

Ukucm stari pasword i racunalo ulazi momentalno u windowse i sve je koliko vidim ostalo kako je i bilo.

Moram provjeriti,mozda mi i forza horizon radi,jer je ona na microsftovom racunu na tom disku.

Naravno,imao sam microsoft accaunt.

Jeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee....

Javim se sutra kad malo pronjuskam sve.

Uglavnom,,,,,RADI!!!

Moj PC  
2 0 hvala 1
11 godina
offline
Re: Nove komponente,stari windows!!!
Ma što ne bi radilo, ja sam svoje kompove upgrejdao sa 7 na 10 bez clean installa, mjenjao ploče, klonirao os sa harda na ssd, prelazio s intela na rajzen, nikad formatirao ništa ako ne već valjda deset godina i sve fercera bez ikakvih problema
13 godina
offline
Nove komponente,stari windows!!!

Bome ni promjena platfoorme čak ne smeta, moderan OS možeš šaltati kako hoćeš.

Kad se pokrene u programs and features obrišeš ako ima zaostataka kakvih starih drivera i bok.

AMD/Intel ljubitelj/mrzitelj, ovisno kakav mi je dan. :D
 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice