6bit color u 144 hz

poruka: 19
|
čitano: 2.718
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
offline
6bit color u 144 hz

Kupio sam si novi 144hz monitor lenovo G34w-10. Kad namjestim 144 Hz maksimalna razina boja je 6bit. Vidi se sjenčanje kod istobojnih djelova slike i to mi ide na živce.

Ima u opcijama od monitora izabiranje DPa : 1.1, 1.2, 1.4

Defautno mi je namješteno na 1.2 i tu se javljaju problemi sa 144hz i 6bit, makar i promjenio rezoluciju. 

Kada prebacim na 1.4 onda mogu prebacit na 8bit i 10bit boje i 144hz no onda imam, čini mi se da je to flickering- trepere mi horizontalne linije na ekranu. Sad u čemu je problem u monitoru, driverima, grafičkoj - RX580 nitro, kabelu...?

postavke u 1.2 DP postavke u 1.2 DP
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
6bit color u 144 hz

Obavezno moras imati DP1.4 kabel, a druga opcija ti je HDMI2.0b kabel.

DP1.2 ti je uzak za tu frekvenciju na 8bit, mozes probati staviti na 120hz i vidjeti jel "gura".

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher...
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: 6bit color u 144 hz

Na lenovo stranici piše otputs: 

1 x HDMI 2.0
1 x DP 1.2
1 x Audio out (3.5mm)

 

Meni u opcijam monitora piše i DP 1.4

Našao sam u protisu 1.3/1.4 kabel

Oće taj biti dobar?

7 godina
protjeran
offline
6bit color u 144 hz

Da, trebao bi biti dobar. Roline su OK kablovi, nisu najvise vrijednosti, ali sve je to digitalno,

ili radi ili ne radi.

 

Sa monitorom nisi dobio nikakve kablove? Da sa njima prvo isprobas?

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher...
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
6bit color u 144 hz

Na tu rezoluciju 100Hz Max sa 1.2 kabelom, uzmi 1.3 (do 200hz).

Panel ti je 8-bit prema specifikacijama sa interneta

everyday i'm shuffling...
Moj PC  
0 0 hvala 1
14 godina
offline
Re: 6bit color u 144 hz

Kada povežem sa DP kabelom onda u AMD softwareu piše da ide do 10bit, ako povežem sa hdmiem onda čak do 12 bita.

7 godina
protjeran
offline
6bit color u 144 hz

Nezgodno je to sto ima UWQHD monitor, dakle skoro 4K rezolucija.

 

Za to bi mu trebao HDMI 2.1 za 144Hz, a monitor i grafika to nemaju,

dakle ostaje samo DP 1.4 koji je podrzan od monitra i grafike.

 

https://en.wikipedia.org/wiki/DisplayPort#Resolution_and_refresh_frequency_limits

 

Po ovoj tablici DP 1.4 za 4K moze isporuciti 120Hz, s obzirom da ovo nije skroz "4K",

moguce je da ce raditi i na 144Hz. Al bilo bi glupo da Lenovo napravi monitor koji ne podrzava

standard DP2.0, a i nema grafika sa DP2.0, koji je certificiran za UHBR10.

 

 

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher...
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
6bit color u 144 hz

Sad sam probao sa drugim DP kabelom za kojeg je prodavatelj misli da da je 1.4. I uopće mi ne radi monitor kada namjestim 1.4 izlaz. Dade se zaključiti da sam sa monitorm već dobio 1.4 kabel, ali očito nešto ne štima. 

Gledao sam online i dosta ljudi im sličan problem koje je rješilo kupnjom kvalitenijeg kabela. Znači ipak nisu samo nule i jedinice

Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
6bit color u 144 hz

Kabel mora biti certificiran za DP1.4, a ne da neki kinez nalijepi 1.4 preko 1.2 i kaze "to je to".

A ne moraju biti skupi:

https://geizhals.at/?cat=kabeldp&xf=8289_1%7E8290_DisplayPort+1.4%7E8291_2x+DisplayPort%7E8293_vergoldete+Kontakte%7E8294_2

 

 

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher...
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
6bit color u 144 hz

Ja sam bio kupio jedan, prodavač mi je rekao da je 1.4 iako na njemu ništa nije pisalo. Bio je i jeftin. prebacim na monitoru DP 1.4 i crna slika. Zato mislim da sam već dobio 1.4 kabel ali je jednostavno loš.

Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
6bit color u 144 hz

Mislim da te trgovac malo namagarcio, vrati mu taj kabel, to je vjerovatno 1.2 ili 1.1,

jer da je 1.3 - bar bi imao sliku u 60Hz.

 

Pa provjeri sto ti pise da je isporuceno sa monitorom. Na kutiji ti pise sto je sve u kutiji,

a ako nemas vise kutiju, onda imas u uputstvima tocno sto imas u kutiji, i kako Lenovo predlaze

spojiti za koje osvjezenje.

 

Al tko jos cita uputstva danas, zar ne?

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher...
Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
offline
6bit color u 144 hz

Nabavio novi DP kabel i problem riješen. Ne trebam više u 144hz koristit 6 bit boje zbog flickeringa ako je 8bita. Problem je bio u nekvalitetnom DP kabelu.

Moj PC  
1 0 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
6bit color u 144 hz

Bitno je da je adekvatan, dakle DP1.4 i mora radit.

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher...
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
6bit color u 144 hz

Ima sada jedan drugi problem. Skužio sam da mi monitor gubi osvjetljenje odnosno blinka. Sada sam gledao na netu i nije mi jasno što je flickering zapravo. Ove crte po ekranu ili gubljenje brightnessa. Kada isključim freesync na monitoru problem nestane.

Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
6bit color u 144 hz

To sa GF970? Moj savjet - iskljuci FreeSync, nVidia jos nije rijesila drivere kako spada,

imam na laptopu GTX1070, na PC-u RTX2070, ni sa jednom ne radi FreeSync, a trebao bi.

Nekad flickera, nekad se iskljuci display na neko vrijeme, pa ne zeli u sleep, sto cuda i problema.

 

Sa R5700XT i Rx560 (flashana Rx460) radi normalno, bilo HDMI bilo DP (nVidia ne moze preko HDMI-a,

ne znam kako planiraju FreeSync na TV-ima sa HDMI 2.1).

 

Ja sam se zayebavao s tim dva-tri mjeseca, na kraju odustao, iskljucio i boli me uho.

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher...
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
6bit color u 144 hz

Nije gtx 970 više, već rx580.

Isključio sam freesync pa nemam tih problema. Ovo kaj igram mi dropa od 145 do 75. Čitao sam nešto na webu i kažu da sa manjim fpsom, monitor manje radi te se manje svjetline isporučuje pa mi se dešavaju ti brigthess efekti. Obično mi se to dešava na loading screenu di je statična slika a katkad i u igri. Pročitao sam da bi trebalo kupiti vesa certified DP 1.4 kabel, ali ja sumnjam da je to rješenje.

Probao sam ovaj stari DP kabel, dali ću tamo imati brigtness blinkanje(na njemu me mučilo nešto drugo- crte na ekranu, a blinkanje nikad nisam primjetio) i nema blinkanja, niti crte više!?!?!??! ali mi se javlja crna slika katkad, ko da se monitor isključi pa se uključi i sve u redu.

Nikad nisam mislio da me monitor može ovoliko zajebavat.

Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
6bit color u 144 hz

Nije da manje "radi", nego manje puta obavi refresh, dakle samim time i manje puta pixeli propuste svjetlo,

a na oko je to nekad vidljivo, nekad ne - ovisi i o monitoru, i o oku koje to promatra - netko vidi i nekom smeta, a netko ne vidi i ne smeta mu.

 

Cuj, to je relativno slaba kartica za tako visoku rezoluciju, uvjek ces imati niske FPS-ove, i naravno niski refresh-rate.

Probaj recimo uzeti neku igru, gdje imas puno slicica, tipa Half-Life2, pa vidi kako se onda ponasa. Ako tad radi fino,

odnosno ako na samom desktopu nemas tih problema - onda znas u kojem grmu lezi zec.

 

Jednom kad nadogradis na jacu Radeon karticu, vjerujem da ces imati manje tih problema.

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher...
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: 6bit color u 144 hz

Čuj izjave "na jaču Radeon karticu"... kakav je to savjet?

14 godina
offline
6bit color u 144 hz

Igram ti fullscreen na 2560*1080 i što se tiče samog scallinga nemam prigovora. 

Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice