Budućnost zanimanja "Programer" i da li će nestati

poruka: 161
|
čitano: 38.739
|
moderatori: Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
offline
Budućnost zanimanja "Programer" i dali će izumrije

na jednom forumu pojavile su se dvije teme.naslov ove teme se sastoji od te dvije teme sa tog foruma.

mišljenja su bila svakakva, pa me zanima šta vi mislite?

 

kad dođe do toga da će se sa računalom komunicirati u obliku rečenica!

ili će taj posao u budučnosti biti pojednostavljen, pa će biti i veće konkurencije i bezvrijedan posao i malo cijenjen?

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 11.3.2008 9:25 (MarkoCro).
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: Budučnost zanimanja "Programer" i dali će izum
MarkoCro kaže...

na jednom forumu pojavile su se dvije teme.naslov ove teme se sastoji od te dvije teme sa tog foruma.

mišljenja su bila svakakva, pa me zanima šta vi mislite?

 

kad dođe do toga da će se sa računalom komunicirati u obliku rečenica!

ili će taj posao u budučnosti biti pojednostavljen, pa će biti i veće konkurencije i bezvrijedan posao i malo cijenjen?

 

 
Već sad je malo cijenjen. Usuđujem se reći da su programeri rudari kraja 20./početka 21. stoljeća
16 godina
neaktivan
offline
Budučnost zanimanja "Programer" i dali će izumrije

a dali se isplati ići u te vode i kakva je budčnost tog posla  za 20,30, 40 godina?

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: Budučnost zanimanja "Programer" i dali će izum

Ne znam za tebe, al ja ću djecu batinom odbijat od takvih ideja

Moj PC  
0 2 hvala 0
16 godina
offline
Budučnost zanimanja "Programer" i dali će izumrije

A joj, a ja ono mislio super zanimanje, svijetla budučnost. Čak sam se nešto premišljao, početi pomalo, uvod u programiranje, kad ono...

 

 

Što reči, a sada dali ima budućnost ili ne, mislim da ima ali možda na u ovakvom obliku u kakvom je danas, nego na nekom većem nivou. I ovo što se u uvodu same teme spominje konunikacija s računalom, u obliku rečenica odnosbno govorno, moram priznati da sam i ja o tome razmišljao, kako bi bilo dobro.

Super zašto ne te bi si svako mogao stvarati vlastite programe. E sad ono, baš i nije tako. Danas si slobodno može svatko otpijevati i dobiti pijesmu pa opet to nije to i ne sluša je a kamoli da bi prošla na tržištu, ista stvar je i sa sviranjem istrumenta ili produciranje na računalu muzike. Tako da će za sada još uvijek biti potreba za programerima.

 

 

 

 


hcsc
 
0 0 hvala 0
16 godina
protjeran
offline
Budučnost zanimanja "Programer" i dali će izumrije

/* Već sad je malo cijenjen. Usuđujem se reći da su programeri rudari kraja 20./početka 21. stoljeća */

Programeri svih zemalja ujedinite se i pokažite kapitalističko-menadžerskoj bagri tko je gazda.Smijeh All your base are belong to us.Cool

/*kad dođe do toga da će se sa računalom komunicirati u obliku rečenica!
ili će taj posao u budučnosti biti pojednostavljen, pa će biti i veće konkurencije i bezvrijedan posao i malo cijenjen? */

Netko če i dalje trebati isprogramirati takvu mašinu da može komunicirati sa čovjekom na jednostavan način.


Developer,developers,developers...coming and coming and coming...
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Budučnost zanimanja "Programer" i dali će izum

Da, izumrijeti će. Već sada izumiru. Plaće su sve manje, programera je sve više. Najmanje privlačan posao. Uhvati se nečeg boljeg.


Entrepreneurs are simply those who understand that there is little difference between obstacle and opportunity and are able to turn both to their advantage.
16 godina
neaktivan
offline
RE: Budučnost zanimanja "Programer" i dali će izum
Kakve su ovo gluposti ovdje...ja ne vjerujem. a netko bi se trebao zapitati malo i u svoju pismenost.

90% riječi sa č i ć su krivo napisane...o moj Bože
16 godina
offline
Budučnost zanimanja "Programer" i dali će izumrije

Osim sto si programer moras biti jos bolji menadzer da bi uspio zaraditi koji € više.

 

Vecina programera sanja da ce napraviti nesto IN i time sebi osigurati svijetlu i mirnu buducnost. Da bi se to IN postiglo, mora se dobro nazuljati guzica, mora se biti maštovit i kreativan.

 

Posla za programere će biti, jer kada počnu padati indijske, pakistanske, kineske, ruske, americke, francuske, britanske i iranske atomske bombe, stradati ce prvo strateska mjesta, gdje se okupljaju vrhunski programeri, pa onda sirotinja iz koje dolazi najvise jeftinih programera Belji se

 

 

Budućnost programera, prezivjece onaj ko se bude znao prilagoditi.

 

web programeri su najugroznija vrsta, kao dinosaurusi u svoje vrijeme.

 

programeri desktop aplikacija druga ugorozena vrsta, u nesto boljoj poziciji od njih su programeri insustrijskih i poslovnih aplikacija.

 

Krize nece biti za one koji se odluce razvijati aplikacije koje ce upravljati strojevima / robotima, vojna industrija je gladna za takvim rijesenjima, još ako ste jeftiniji od konkurencije Namigiva

 

 

I nesto vazno, EU velikim koracima grabi prema koriscenju besplatnih operativnih sistema, uglavnom linuxa, tako da ce za sve ove vs.net programere ponestati posla Belji se.


OS: Linux 2.6.18.8-0.9-default i686 Current user: nikola@linux System: openSUSE 10.2 (i586) KDE: 3.5.9 "release 51.2"
Moj PC  
0 1 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Budučnost zanimanja "Programer" i dali će izumrije

Poprilično sam siguran da zanimanje ima budućnost. Dapaće, stičem dojam da zadnjih godina programeri sve više i više postaju bitni, a sve manje oruđe nekih drugih zanimanja. Primjera radi prije nekoliko godina programeri su bili ljudi koji su dobijali određen dio kolača, ali je najveće zasluge uvijek dobijala skupina ekonomista (menađment Smijeh )  dok danas, a vjerujem i u budućnosti, programeri lagano staju na noge, i uće kako i taj dio posla odraditi sami, pa postaju važniji. Svakom kapitalistu je lakše platiti sposobnog programera, nego programera i ekonomista, pa mi se čini da su oni ugroženiji. Također, dok je god računala bit će i potrebe za nekim da proizvodi software za njih (programiranje je kreativan posao, i dok god ga mašina može ubrzati generiranjem koda, ultimativno iza svega mora stajati čovjek s idejom)

 
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Budučnost zanimanja "Programer" i dali će izumrije

Ma kakvo izumiranje, o čemu vi?

Ne rade svi programeri za masnu plaću, hvala Bogu na open source zajednici, već i za "zabavu" , istraživanje.

Svi u zadnje vrijeme gledaju na IT kao izvor zarade, brzi posao....vratite nam 70te i PDP-11 :D

Znao sam jednog bosanca, dečko studirao FER ovdje kod nas u Zagrebu. Ma bio je živuća enciklopedia što se tiče UNIXa i TCP/IP-a.

Sve je to radio iz hobija i zanimacije. Znaš kada je sam proučavao I/O sys. , Memory/process management ili FS....

Gdje je sad?

Eto ga preko bare...tko zna u kojoj firmetini.

 

The point is, programirajte i učite. Tko zna kako će vam se isplatiti.

 

 


There's no place like 127.0.0.1
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: Budučnost zanimanja "Programer" i dali će izum

Evo jedan dobar sajt za nadobudne

 

http://www.sampioni.com/hr/zasto_sampioni.htm

 

da vide u što se upuštaju.

 

napomena: moja iskustva su negdje 98% podudarna, iako nisam autor tog sajta ;)

 

Naravno, manifest

 

http://www.sampioni.com/hr/Sampionski_manifest.htm

 

je najvažnija stvar na tom sajtu. I shvatite ga najozbiljnije, zvuči ako zajebancija, ali NIJE

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 11.3.2008 0:35 (segregator).
16 godina
offline
Budučnost zanimanja "Programer" i dali će izumrije

Ma ča je kolega reka, tribaš bit mng a ne ing,

imate dvije opcije, radit za preživit bit izrabljivan, potplaćen,

u nekoj kući tipa siemens, ericsson i sl.,

 

ili druga

- uložit malo u business školovanje

- vlastiti d.o.o ( 1, dvojica ili tim par ljudi)

- uočit problem za koji napišete rješenje i 

- prodavati vlastito rješenje i sam svoj gazda

 

Moje viđenje stvari je ne se tuć s velikima, hrpa novaca leži oko nas treba je samo pokupit.

Kad god uđem u auto-mehaničara 100€ sam tanji, svaka im čast zakon su. Trebamo se na njih ugledat!

Toliko rješenja je potrebno tržištu da samo kupit novce treba, ne se tuć s velikima - njima ostavit banke, državu i sl.

mi smo manji brži fleksibilniji. (mislite da će microsoft ikad izbaciti software za evidenciju utroška brašna za pekare (sa tri botuna na hrvatskom jeziku))?

par linija koda besplatna baza i billaš ga 2-3 000 kn + održavanje pa prodaš i pekari do

 

 


vatrom
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: Budučnost zanimanja "Programer" i dali će izum
vatrom kaže...

par linija koda besplatna baza i billaš ga 2-3 000 kn + održavanje pa prodaš i pekari do

 

 


 
Eeee, al kad to čoviku od 15-16 godina ne izgleda atraktivno. On bi odma napisa svoj novi turbomega 3d enđin koji će pomest Krmka i njegov Doom3 i postavit nove standarde u grafici na PC-u
16 godina
neaktivan
offline
RE: Budučnost zanimanja "Programer" i dali će izum
segregator kaže...
vatrom kaže...

par linija koda besplatna baza i billaš ga 2-3 000 kn + održavanje pa prodaš i pekari do

 

 


 
Eeee, al kad to čoviku od 15-16 godina ne izgleda atraktivno. On bi odma napisa svoj novi turbomega 3d enđin koji će pomest Krmka i njegov Doom3 i postavit nove standarde u grafici na PC-u
 :D

Sa knjigom "Make amazing 3D Game in just 24 hours"....joj kako obožavam te 24 hours knjige. :D


There's no place like 127.0.0.1
16 godina
neaktivan
offline
RE: Budučnost zanimanja "Programer" i dali će izum
DRM kaže...
segregator kaže...
vatrom kaže...

par linija koda besplatna baza i billaš ga 2-3 000 kn + održavanje pa prodaš i pekari do

 

 


 
Eeee, al kad to čoviku od 15-16 godina ne izgleda atraktivno. On bi odma napisa svoj novi turbomega 3d enđin koji će pomest Krmka i njegov Doom3 i postavit nove standarde u grafici na PC-u
 :D

Sa knjigom "Make amazing 3D Game in just 24 hours"....joj kako obožavam te 24 hours knjige. :D


 

te MAKE 24H knjige znaju bit poucne :)
te 24 H su neke osnove tih programa koju knjiga opisuje :)

sta se tice programiranja.
Mislim da bi svi nesto vise i bolje, ali nece se uskoro to samo tako rjesit. Jer ce servere web i ostalo trebat netko odrzavat.

Einstein je umro, Newton je umro, Tesla je umro, a ni ja se ne osjećam baš najbolje!
16 godina
neaktivan
offline
RE: Budučnost zanimanja "Programer" i dali će izum
DRM kaže...
 :D

Sa knjigom "Make amazing 3D Game in just 24 hours"....joj kako obožavam te 24 hours knjige. :D


 Osobno su mi draže How to **** in 15 days  :-)
16 godina
neaktivan
offline
RE: Budučnost zanimanja "Programer" i dali će izum

Ja pokušavam čovjeka odvratit od posla i ubit bar jednog mogućeg konkurenta, a onda mi razbijete koncepciju :D

 

U svakom slučaju moram komentirati Nixov post.

 

Daj ne budi smiješan. Kakvi ugroženi web programeri u situaciji u kojoj se cijelo poslovanje seli online; u situaciji u kojoj se mnoge poslovne aplikacije sele u browser okruženje i gdje se desktop polagano integrira s webom; u situaciji u kojoj se i najjači igrači okreću ka integraciji weba i desktopa (XAML, Silverlight - WPF) i u razdoblju u kojem distribuirano poslovanje galopom ide naprijed.

 

Što se Indije, Pakistana i sličnih outsourcing zemalja tiče, stanje se iz početne outsourcing euforije vraća u normalu, nakon što su mnogi izgubili ogroman novac na jeftinoj radnoj snazi.

 

Hiperprodukcija priučenih web programera apsolutno nema nikakve štetne utjecaje, već samo diže cijenu pravim programerima sa znanjem koji programiranje ne uče samo prepisujući Hello World.

Desktop naravno mijenja svoj oblik, ali ne izumire.

 

Programiranje evoluira i sve je bitnije, teže i zahtijeva više znanja. Tehnologija napreduje sve brže i brže i vrši se još bolja selekcija kvalitete jer su priučeni programeri i web skripteri (jer znanje takvih nema veze s programiranjem) u nemogućnosti pratiti takav napredak tehnologije s obzirom na nedostatak temeljnih znanja, metodologije itd.

 

A komentar o EU i ostajanju bez posla je komičan sam za sebe, ne treba ga komentirati. :D

 

 

Programiranje glasom pametnih računala i slične SF stvari nitko od sada živih ionako neće doživjeti u svom radnom vijeku.


Entrepreneurs are simply those who understand that there is little difference between obstacle and opportunity and are able to turn both to their advantage.
16 godina
neaktivan
offline
Budućnost zanimanja "Programer" i da li će nestati

izumiranje? ma o ćemu vi? danas postoji velika nestašica programera i onaj koji tvrdi suprotno nema pojma o čemu govori.. u našoj državi vlada krivo vjerovanje da je programer netko ko zna napisati "hello world" program u basic-u a i tako se tretira u školovanju..

 

ja imam sreće raditi u velikoj softverskoj tvrtki gdje imam sasvim pristojnu plaću (za naše uvjete), odlično radno mjesto, i radim nešto što volim.. kad smo kod toga programer nikad neće moći biti netko tko to ne voli.. puno ljudi je privućeno novcima i nekakvim idejama na ovaj posao i ubrzo shvati da programiranje ne voli ili ga ne zanima.. takva osoba ne može kvalitetno obavljati taj posao i naravno da će se to i na plaću odraziti i eventualno će osoba napustiti posao..

 

programiranje je jako lagano onima koje to stvarno zanima.. ostalima se programiranje svodi na jako naporan mentalni proces jer niti ga razumiju niti ga vole.. i krivo je vjerovanje da programeri provode 12 sati za kompjuterom u firmi dok im šef sjedi nad glavom i čeka da se po*ere.. to je vjerojatno samo situacija kod većine malih privatnih firmica u hrvatskoj (i sličnim državama).. prave korporacije i malo veće firme znaju cijeniti programere i iz iskustva mogu reći da zanimanje programera može biti i zabavno i isplativo kao svako drugo normalno zanimanje..


music is my first love and will always be my last
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: Budućnost zanimanja "Programer" i da li će nes
V00D00 kaže...

 

programiranje je jako lagano onima koje to stvarno zanima.. ostalima se programiranje svodi na jako naporan mentalni proces jer niti ga razumiju niti ga vole.. i krivo je vjerovanje da programeri provode 12 sati za kompjuterom u firmi dok im šef sjedi nad glavom i čeka da se po*ere.. to je vjerojatno samo situacija kod većine malih privatnih firmica u hrvatskoj (i sličnim državama).. prave korporacije i malo veće firme znaju cijeniti programere i iz iskustva mogu reći da zanimanje programera može biti i zabavno i isplativo kao svako drugo normalno zanimanje..


 
Ja sam radio u jednoj našoj banci, prvi u hr smo napravili pravo online bankarstvo, a imali smo prvi i web bankarstvo (s tim da je ono prvo totalno neiskorišteno za promociju, a drugo je odgođeno na par godina kad su stranci uzeli banku jer "zašto bacati novac na to u zemlji seljaka na brdovitom balkanu, kad tu još ljudi u pećinama žive")

Da bi se završio projekt na vrijeme, 3 godine sam radio 12 sati u prosjeku, SVE nove godine, Božiće, Uskrse, subote i nedjelje, osim jednog Božića.

Onda je došla i klasična priča o "višku djelatnika" i sad je bio problem, da li potjerati čovjeka koji ništa nije dokumentirao, čijih par transakcija svako jutro treba još malo ručno dovršiti na bazi (a samo on zna kako) ili nekog drugog čije transakcije rade dobro, ako imaju problema same poprave "kvar" (host ne podržava transakcijski comit, ne pitajte dalje, lol) i koji je programe dokumentirao.

E sad, ja se kladim da ima i programerskih priča sa happy endom, samo ja zasad ne znam za ni jednu :)


Edit: ah da, evo jedna anegdotica glede šefova

Radim ja tako od 8 do 16, u 16 dođe vozač po mene i odveze me doma da nešto pojedem, a onda me odveze u drugi grad gdje je jedna poslovnica odabrana da se u njoj instalira nova šalterska aplikacija, ajmo reći pokusni rad, ali "u živo". Ostanem do 1 iza ponoći, odem u hotel na spavanje do 4, onda odem opet u poslovnicu kontrolirati da je sve OK krenulo. Onda opet 200km vožnje nazad, ali tamo isto frka i panika i iako moj dio posla radi OK, kažu da ostanem na poslu "za svaki slučaj". To se produžilo do 8 naveče kad sam "samovoljno" otišao doma. Rezultat: šef smanjio 30%  plaću slijedeći mjesec
Poruka je uređivana zadnji put uto 11.3.2008 11:25 (segregator).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Budućnost zanimanja "Programer" i da li će nes

Upravo je to tipična domaća priča. To što si ti naveo nema veze sa zanimanjem programer. To je čisti dokaz zemlje u kakvoj živimo di poslodavci nemaju nikakvog respect-a prema svojim radnicima. Bio ti programer ili ne vjerojatno ćeš tako proći u večini domaćih firmi (pa makar vlasnik bio stranac, isto je)..

 

A sam primjer koji si ti naveo je vjerojatno završio tako radi lošeg planiranja ili nedostatka bilo kakvih procesa. Prije samo projekta treba pokušati procijeniti potrebno vrijeme, radnu snagu, napisati dokumentaciju, napraviti dizajn, i onda se uhvatiti programiranja. Naravno, firma koja to tek počinje raditi nema iskustava u tome i prvih par projekata će sigurno klizati na sve strane.. Ali nakon nekog vremena svaka tvrtka bi trebala shvatiti i uvesti neke industrijske procese.. Naglasak na "trebala" jer kod nas se štedi na sve strane i nažalost uvijek nastrada onaj najniži u lancu, u tvom slučaju programer..

 

Ovo nemojte shvatiti kao neko hvaljenje samog sebe ili tvrtke, ali radim u korporaciji koja ima jako dobro definirane procese i jako dobro definiran odnos prema radnicima. Svi su tu prijatelji i odnos između nadređenih i radnika je na prijateljskoj razini. I sam taj odnos u samom startu spriječi 50% problema koje si sam naveo, jer nadređeni sluša i posštuje radnika, zajednički pokušavaju riješiti problem ako nastane, i nema onog klasičnog balkanizma "ja sam tvoj šef a ti pužeš oko mene".

 

Osobno sam bio svjedom ultra-lošeg projekta sa puno problema koji su bili riješeni sasvim bezbolno za mene ali bolno za managera koji nije bio sposoban dobro obaviti svoj posao. Ima puno happy end priča sa programerima ali činjenica je da se dobre stvari rijetko prenose dalje i da svi samo kukaju okolo. :)


music is my first love and will always be my last
16 godina
neaktivan
offline
RE: Budućnost zanimanja "Programer" i da li će nes
segregator kaže...
Edit: ah da, evo jedna anegdotica glede šefova

Radim ja tako od 8 do 16, u 16 dođe vozač po mene i odveze me doma da nešto pojedem, a onda me odveze u drugi grad gdje je jedna poslovnica odabrana da se u njoj instalira nova šalterska aplikacija, ajmo reći pokusni rad, ali "u živo". Ostanem do 1 iza ponoći, odem u hotel na spavanje do 4, onda odem opet u poslovnicu kontrolirati da je sve OK krenulo. Onda opet 200km vožnje nazad, ali tamo isto frka i panika i iako moj dio posla radi OK, kažu da ostanem na poslu "za svaki slučaj". To se produžilo do 8 naveče kad sam "samovoljno" otišao doma. Rezultat: šef smanjio 30%  plaću slijedeći mjesec
 Još jednom, ovdje nije problem jesi ti programer ili ne. Ovdje se radi o balkanskom odnosu i nesposobnosti šefova (svi znaju da se šef kod nas ne postaje po sposobnosti obavljanja posla, nego po vezama, novcima, i sličnim..) da obave svoj posao. U ovom primjeru tvog šefa treba poslati na školovanje i edukaciju, ili ga eventualno staviti na drugo radno mjesto za koje ima kvalifikacije, ako uopće ima ikakve.

With all due respect, kod nas srednje škole i fakulteti ne vrijede NIŠTA, a sam dokaz je to što tvrtke ne mogu zaposliti "programere" sa fakulteta jer nemaju blage veze o ničemu. Još jednom, respect onima koji znaju što rade, ali oni su vjerojatno ionako sami naučili nevezano za faks..

music is my first love and will always be my last
16 godina
offline
RE: Budućnost zanimanja "Programer" i da li će nes

Za pocetak rasprave treba razdvojiti pojmove.

Programer = koder, sljaker
Developer/Architect = e to je vec zanimljivo

Naravno, treba prvo biti ovo prvo da se bude ovo drugo. I mnogi onda odustanu jer misle da ako znas napisat 2 if-a da si vrhunski arhitekta.

Recimo ja se specijaliziram za LSD-S :D (large scale distribution systems) jer za razliku od suhoparnog trpanja i cupanja iz baze, uz nesto (dosadne) matematike/statistike - LSDS bar ima neki izazov optimiziranja algoritama pa neki vrag i radim zanimljivo :) i mogu iskoristit razne teorijske algoritme i matematiku.

Ali vise manje u poslovnom svijetu je to "zapisi, arhiviraj, podijeli dva broja, isprintaj".

 

Nadam se da se nece to sve previse promijeniti tokom tih jos par godina koliko mi fali do zavrsetka skolovanja.

Poruka je uređivana zadnji put uto 11.3.2008 11:37 (dado).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Budućnost zanimanja "Programer" i da li će nes
dado kaže...
Za pocetak rasprave treba razdvojiti pojmove.

Programer = koder, sljaker
Developer/Architect = e to je vec zanimljivo

Naravno, treba prvo biti ovo prvo da se bude ovo drugo. I mnogi onda odustanu jer misle da ako znas napisat 2 if-a da si vrhunski arhitekta.
 U potpunosti se slažem. U početku je teško biti samo jedan koder koji radi ono što mu drugi govore. Ali to vrijeme provedeno kao koder je potrebno da bi se steklo iskustvo, i to ne samo programersko nego i iskustvo u komunikaciji s drugima, iskustvo s procesima, i neki osnovni quality management (možda nije najbolja riječ ali oni koji rade s procesima znaju o čemu je riječ). Tek kada se osoba dokaže da zna, i želi raditi to može postati neki Developer/Architect što je svakako bolja "pozicija".

Smatram da nitko ne bi trebao biti šljaker više od 6 mjeseci. To je sasvim dovoljno da se nauče neke osnove i da osoba postane samostalna, i samim time puno više isplativija tvrtki.

music is my first love and will always be my last
16 godina
offline
RE: Budućnost zanimanja "Programer" i da li će nes
V00D00 kaže...

 

 

A sam primjer koji si ti naveo je vjerojatno završio tako radi lošeg planiranja ili nedostatka bilo kakvih procesa. Prije samo projekta treba pokušati procijeniti potrebno vrijeme, radnu snagu, napisati dokumentaciju, napraviti dizajn, i onda se uhvatiti programiranja. Naravno, firma koja to tek počinje raditi nema iskustava u tome i prvih par projekata će sigurno klizati na sve strane.. Ali nakon nekog vremena svaka tvrtka bi trebala shvatiti i uvesti neke industrijske procese.. Naglasak na "trebala" jer kod nas se štedi na sve strane i nažalost uvijek nastrada onaj najniži u lancu, u tvom slučaju programer..

 

 
Glede procesa, to je jedan od osnovnih problema koliko sam ja dosad uspio vidjeti, ne samo unutar informatičkog tima, nego većina naših firmi uopće nema ni razrađene procese za obavljanje vlastite djelatnosti - kad nešto treba riješiti oni očekuju od informatike da definira proces i riješi probleme, umjesto da informatiku koriste kao sredstvo da se proces ubrza i poboljša. Pa tako dođeš situaciju da npr u banci moraš kao informatičar bolje znati knjigovodstvo od ekonomista
16 godina
neaktivan
offline
RE: Budućnost zanimanja "Programer" i da li će nes

Da.. Mislim da smo zaključili onda da je programer dobro zanimanje - ali kod nas uglavnom ne! :P


music is my first love and will always be my last
16 godina
neaktivan
offline
RE: Budućnost zanimanja "Programer" i dali će izum
MarkoCro kaže...
...

kad dođe do toga da će se sa računalom komunicirati u obliku rečenica!

 

 

Kao u Star Treku?
Kada dođe do toga lako ću se prekvalificirati za kapetana svemirskog broda. Kao u Star Treku.
16 godina
offline
RE: Budućnost zanimanja "Programer" i dali će izum

 

16 godina
protjeran
offline
Budućnost zanimanja "Programer" i da li će nestati

                      Tržište vapi naprosto za istima, te koliko znaš, toliko te štrumpfaju.


Skupljam Kinder-jaja!
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: Budučnost zanimanja "Programer" i dali će izum
naxeem kaže...

U svakom slučaju moram komentirati Nixov post.

 

Daj ne budi smiješan. Kakvi ugroženi web programeri u situaciji u kojoj se cijelo poslovanje seli online; u situaciji u kojoj se mnoge poslovne aplikacije sele u browser okruženje i gdje se desktop polagano integrira s webom; u situaciji u kojoj se i najjači igrači okreću ka integraciji weba i desktopa (XAML, Silverlight - WPF) i u razdoblju u kojem distribuirano poslovanje galopom ide naprijed.

 

Što se Indije, Pakistana i sličnih outsourcing zemalja tiče, stanje se iz početne outsourcing euforije vraća u normalu, nakon što su mnogi izgubili ogroman novac na jeftinoj radnoj snazi.

 

Hiperprodukcija priučenih web programera apsolutno nema nikakve štetne utjecaje, već samo diže cijenu pravim programerima sa znanjem koji programiranje ne uče samo prepisujući Hello World.

Desktop naravno mijenja svoj oblik, ali ne izumire.

 

Programiranje evoluira i sve je bitnije, teže i zahtijeva više znanja. Tehnologija napreduje sve brže i brže i vrši se još bolja selekcija kvalitete jer su priučeni programeri i web skripteri (jer znanje takvih nema veze s programiranjem) u nemogućnosti pratiti takav napredak tehnologije s obzirom na nedostatak temeljnih znanja, metodologije itd.

 

A komentar o EU i ostajanju bez posla je komičan sam za sebe, ne treba ga komentirati. :D

 

 

Programiranje glasom pametnih računala i slične SF stvari nitko od sada živih ionako neće doživjeti u svom radnom vijeku.


Možda sam htio biti smiješan Belji se

Globalizacija, Standardi, Opća Recesija, Nesigurnost,  itd, pogađaju sve industrijske grane, pa IT. Čak i oni najbogatiji stežu opasač i ne rasipaju više novac na nešto za što postoji besplatna alternativa. Pogledaj web, poplava riješenja baziranih na otvorenom kodu, za par godina tržištem ce vladati web stranice napravljene  drag and drop metodom. I misliš da će tu biti posla za programere preko glave?

Hajde pronađi nešto u IT što ne postoji ili još bolje kreiraj svoju aplikaciju koja će obavljati iste zadatke kao aplikacije koje se  uveliko koriste. Bilo šta da započneš, na tržištu već postoje jaki igrači i gazde, možda ako sa njihovog stola slučajno padne koja mrva pa se i ti nahraniš.

Koliko god tebi bio komičan komentar o EU i ostajanju bez posla za programere na M$ platformama, situacija se razvija u tom pravcu. Smjernice EU govore u prilog operativnih sistema otvorenog koda, najcesce je spominjan linux. Prije par godina pokusi u nekoliko EU gradova su pokazali svu isplativost korištenja linuxa, nakon iskustva stečenih u tim gradovima, istim pravcem su krenule pokrajinske vlade, škole, sveučilišta itd. Tebi opet smiješno i  nije jasno??? 

Pa mnogi su se smijali na zabranu pušenja u nekim EU gradovima, no ona je postala stvarnost i čak što više pokrenuta je lavina, kojoj nisu odoljele ni čitave države, ubrzo će isti takav propis zakucati na tvoja vrata.


OS: Linux 2.6.18.8-0.9-default i686 Current user: nikola@linux System: openSUSE 10.2 (i586) KDE: 3.5.9 "release 51.2"
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice