Zagrijavanje matičnih ploča

poruka: 16
|
čitano: 13.609
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
neaktivan
offline
Zagrijavanje matičnih ploča

Da ukratko objasnim zašto pokrećem ovu temu:

 

Nedavno sam sastavio jednu konfiguraciju: Athlon64 X2 6400+, Gigabyte M56S-S3 nForce560, Gigabyte HD 2600XT, Windows XP, ...

 

I pazite sad ovo: ne mogu pokrenuti ni jedan 3DMark, pa ni onaj verzije 2003, smrzava se pri pokretanju...

Instaliram ja nove drivere za grafičku i ništa, opet isto.

 

Idem ja malo mjeriti temperature u sistemu. Pokrenem prvo Orthos i Speedfan. Jedna temperatura je u idleu bila skoro 60, počela je naglo rasti i brzo dosegnula 95 stupnjeva Celzijusevih. Mislio sam da je procesor, ali Speedfan nije davao podatak o senzoru...

 

Nakon toga sam pokrenuo Everest Home Edition i ostao zapanjen. Striček Everest je tvrdio da procesor pri punom opterećenju radi

na ugodnih 56 stupnjeva, a da se to matična grije na 95. Je li moguće da je Everest nešto pobrkao, neznam, ali znam da je na svim drugim sistemima na kojima sam mjerio pomoću Everesta temperatura procesora bila osjetno veća od one matične, a ovdje je bilo obratno.

 

Pokrenuo sam zatim RivaTuner i temperatura grafičke je u idleu bila 57, a pod opterećenjem nisam izmjerio zbog nemogućnosti pokretanja 3DMarka. Jesam li ja to pogriješio što sam jak procesor i grafičku s pasivnim hladnjakom stavio na zastarjelu matičnu???

 

U svakom slučaju mislim da je temperatura matične od 95 stupnjeva nedopustiva i da se takve stvari ne bi smjele prodavati.

 

Pitanja i prijedlozi:

1) Imate li neki savjet za gore spomenutu konfiguraciju?

 

2) Za svoj novi komp se dvoumim između GA EP35-DS3L i GA EP43-DS3L. Prva se navodno nešto manje grije, a druga podržava PCIe 2.0. Ali nigdje ne mogu pronaći koliko su konkretno te temperature da se lakše odlučim...

 

3) Ako znate da se neka matična jako grije, molim da to prijavite pod ovom temom. Možda netko izbjegne gore spomenuti slučaj...

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Zagrijavanje matičnih ploča

meni se uzas jedan grijao chipset na maticnoj pa sam metnuo vent  i pomoglo je probaj i ti dodat koj vent..

http://ubizec.net46.net/forum http://www.ubizeccorporation.bloger.hr Posjeite forum za gaming,programiranje i izrada igara and hacking!
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Zagrijavanje matičnih ploča
UBIZEC cORPORATION kaže...

meni se uzas jedan grijao chipset na maticnoj pa sam metnuo vent  i pomoglo je probaj i ti dodat koj vent..

 To bi trebalo montirati vent na čipset, zar ne? Je su li to neki posebni ventilatori i da li to podržava svaka matična ploča?
15 godina
neaktivan
offline
Zagrijavanje matičnih ploča

stavis na bilo koju komponentu koja se puno grije ventilator samo sto morass samogradnju ,kupis neki vent za 20kn i onda ga nekak namjesti i ucvrsti da puse zrak na chipset ili kaj vec oces mora puhat po onom pasivnom hladenju

http://ubizec.net46.net/forum http://www.ubizeccorporation.bloger.hr Posjeite forum za gaming,programiranje i izrada igara and hacking!
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Zagrijavanje matičnih ploča
kremenko kaže...

 

2) Za svoj novi komp se dvoumim između GA EP35-DS3L i GA EP43-DS3L. Prva se navodno nešto manje grije, a druga podržava PCIe 2.0. Ali nigdje ne mogu pronaći koliko su konkretno te temperature da se lakše odlučim...

 

 

 To su maticne za intel a ti imas 6400+?!
Radije potrazi maticnu za amdCool
Btw kupi bilo kakav hladnjak i uperi ga u hladnjak od chipseta..ako nevjerujes everestu i slicnim programima,uvijek mozes vidjet temperaturu cuvenom metodom "prst na hladnjak",ako se opeces onda everest ne lazeIzlanuo se
...Scooter Tuning is not A Crime!!...
16 godina
offline
Zagrijavanje matičnih ploča

imam tu maticnu i temeperatura se krece od 38 do 55 stupnjeva ovisno o opterecenju na njoj je athlon x2 4000+.  jel ti graficka ili nesto prekriva pasivni hladnjak cipseta???

Poruka je uređivana zadnji put čet 30.10.2008 11:11 (igy).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Zagrijavanje matičnih ploča
UBIZEC cORPORATION kaže...

stavis na bilo koju komponentu koja se puno grije ventilator samo sto morass samogradnju ,kupis neki vent za 20kn i onda ga nekak namjesti i ucvrsti da puse zrak na chipset ili kaj vec oces mora puhat po onom pasivnom hladenju

 Ovo mi zvuči kao: zaveži ga špagom za neku komponentu ???
 Osim toga moram mu nekako dat napajanje. Kak da saznam koliko mi takvih ventilatora podržava matična. Naime, u kućištu već
 postoje dva 120mm ventilatora da stvar bude ironična...
15 godina
neaktivan
offline
RE: Zagrijavanje matičnih ploča
Lion King kaže...
kremenko kaže...

 

2) Za svoj novi komp se dvoumim između GA EP35-DS3L i GA EP43-DS3L. Prva se navodno nešto manje grije, a druga podržava PCIe 2.0. Ali nigdje ne mogu pronaći koliko su konkretno te temperature da se lakše odlučim...

 

 

 To su maticne za intel a ti imas 6400+?!

To nije moj komp već sam ga slagao jednoj osobi za uredske poslove. Komp te poslove svakodnevno obavlja bez beda, ali eto ruši se 3DMark, a i komp se na početku zamrzne (crnilo na ekranu), ali zasad proradi nakon jednog ili dva reseta. Izgleda da se nešto jako grije, bio to procesor ili matična.

 

Ja sebi planiram kupiti Intel.

15 godina
neaktivan
offline
RE: Zagrijavanje matičnih ploča
igy kaže...

imam tu maticnu i temeperatura se krece od 38 do 55 stupnjeva ovisno o opterecenju na njoj je athlon x2 4000+.  jel ti graficka ili nesto prekriva pasivni hladnjak cipseta???

 Otvorit ću kućište i provjeriti. Valjda se nešto dogodilo. Kad sam složio komp pokrenuo sam ga bez beda, ali i tada nisam uspio pokrenuti 3DMark 2006. Hvala.
15 godina
neaktivan
offline
RE: Zagrijavanje matičnih ploča
igy kaže...

imam tu maticnu i temeperatura se krece od 38 do 55 stupnjeva ovisno o opterecenju na njoj je athlon x2 4000+.  jel ti graficka ili nesto prekriva pasivni hladnjak cipseta???

Ne, ali su pasivni hladnjak chipseta i pasivni hladnjak grafičke dosta blizu.
Danas sam otvorio kućište, malo posložio kablove, a bilo je i malo hladnije u prostoriji, i 78 stupnjeva.
Dodirnuo sam prstom, nije bilo ugodno duže držati...
A i dalje problemi s 3D aplikacijama. Grafička je Gigabyte Radeon HD 2600XT 256MB DDR3.
Našao sam na Internetu da troši oko 45W. Naime, posumnjao sam da možda grafičkoj treba dodatno
napajanje. Ja sam je samo gurnuo u PCIe slot.
16 godina
offline
RE: Zagrijavanje matičnih ploča
kremenko kaže...
igy kaže...

imam tu maticnu i temeperatura se krece od 38 do 55 stupnjeva ovisno o opterecenju na njoj je athlon x2 4000+.  jel ti graficka ili nesto prekriva pasivni hladnjak cipseta???

Ne, ali su pasivni hladnjak chipseta i pasivni hladnjak grafičke dosta blizu.
Danas sam otvorio kućište, malo posložio kablove, a bilo je i malo hladnije u prostoriji, i 78 stupnjeva.
Dodirnuo sam prstom, nije bilo ugodno duže držati...
A i dalje problemi s 3D aplikacijama. Grafička je Gigabyte Radeon HD 2600XT 256MB DDR3.
Našao sam na Internetu da troši oko 45W. Naime, posumnjao sam da možda grafičkoj treba dodatno
napajanje. Ja sam je samo gurnuo u PCIe slot.
 ti pasivni hladnjaci nisu bas najsretnije rjesenje ali bi trebali raditi, problem novijih maticnih i je sto su pasivni hladnjaci u blizini utora za graficku, no medutim padanje u 3d aplikacijama moze uzrokovati stosta, win, driveri, graficka, grijanje... trebao bi eliminirati jedno po jedno....
vratit cu se sekundu na temp pa mislim da bi ju trebao mjeriti sa zatvorenim kucistem da vidimo koliko je s i bez opterecenja (sastavio sam par racunala s tom maticnom i nisam primjetio nikakve probleme s temp niti se itko nesto zalio)... uglavnom mislim da je kod tebe problem to pasivno hladenje koje ne izbacuje zrak daleko kao ventilator vec se ona zadrzava u blizini, a tebi je drugi hladnjak vrlo blizu. Ima li tvoje kuciste ventilatore? Ima li bocni ventilator?
Za pocetak bi bilo najbolje poskidati najnovije drivere za chipset i graficku, nemoj ici na gigabytovu stranicu vec ih skini s nvidijne  za maticnu (nforce) i grafiku s atijeve - te nforce drivere ja imam i rade kako treba.... (ovo najvjerojatnije nije rjesenje tvog problema) ali moras od nekud poceti no s druge stranice imao sam i iskustva da gigabayte nije dao uvijek najbolje drivere niti prati nvidijin razvoj drivera vec ih mijenjaju samo ako netko prijavi problem ili ga sami otkriju.
ja ti inace ne preferiram pri sastavljanju racunala spajanje nvidije i atija (moguce je da tu nesto ne komunicira kako treba) jer sam se i sam nalazio u situaciji da jedni driveri koce druge... pa bi trebao obratiti paznju na to
nakon eliminacije drivera uz pretpostavku da je s win sve ok, trebao bi probati graficku na nekom drugom kompu tako ces najlakse eliminirati kvar graficke a nakon toga i druge uređaje...

Poruka je uređivana zadnji put pet 7.11.2008 4:48 (igy).
15 godina
protjeran
offline
Zagrijavanje matičnih ploča

uzmi Gigabyte MA790X-DS4 ne grije se puno podržava CF  i am2+ za 600 kn nema bolje

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Zagrijavanje matičnih ploča

Pozdrav...

Imam isti problem s računalom, pregrijavam mi se cim opteretim računalo... naravno otvarao sam i prvojerio stvarnu temperaturu procesora tako sto sam ga dodirnio i primjetio da procesor nije toliko vruc... ali primjetio sam da mi se jako griju čipovi na matičnoj ploči pokraj procesora, a tako i jedan pasivni hladnjak za hlađenje "nVIDIA nForce 590SLI Northbridge" čipa... !

___________________________________________________________________________________________________________________

Ali da spomenem i to da sam vec jednom vracao matični jer nije radila i slali su je u zagreb nakon nekog vremena dobio sam drugu(ovu gore navedenu koja se sada pregrijava) za koju isto imam sumnju da nevalja jer sam primjetio da mi ne radi ni mikrofon...   (dok sam to primjetio prosla je garancija)

 

Pa ako je netko imao sličan problema i naravno ako ga je uspio riješiti molio bi da odgovori?

 

Moja konfiguracija:

- AMD Athlon 64 X2 Dual-core 4200+ (2200MHz)
- GIGABYTE S series AMD Socket AM2 GA-M59SLI-S4 (http://www.gigabyte.com.tw/FileList/Image/motherboard_productimage_ga-m59sli-s4_big.jpg)
- ATI Radeon X1600 PRO 512MB GDDR memory 128-bit
- 2x1GB RAM

 

Hvala!!!

Ovdje imam par slika: (http://forum.bug.hr/forum/topic/razni-hardverski-problemi/nekontrolirano-gasenje/5797.aspx?sort=asc&view=flat)

Poruka je uređivana zadnji put pet 7.11.2008 22:13 (student4).
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Zagrijavanje matičnih ploča

Da ne povjerujes... EVERST Ultimate Edition mi radi i na senzoru stalno,imam novi PC pa pratim malo temp. i trazim po forumu teme sa temperature CPUa i MB,ali nesto me everest nekad zeza pa sad upalim PC Probe II kad počne tuliti kao sam vrag...temperatura MB na 191C,mislim stvarno mi nevjerojatno,ali opet posto sam n00b fino ugasim ja PC,otvorim stranicu i fino rukom provjerim i sve normalno,svugdje stavim ruku i ne pece :S.Zlu nedalo stavim i fan sa medium na hard (120mm). Upalim PC opet i sad everest i PC Probe pokazuju 30C...pretpostavljam da je greska,a sad bi vas molio da mi kazete vi jesu ovo normalne temp za moju konfu ili je poviseno nesto?

Konfa je

 

-MBO AUSUS PSK SE/EPU 775,intel P35,ICH9,BUS 1600MHz,DDR2

-CPU INTEL Core 2 Duo E8400,Socket 775,Radni takt 3 000MHz,L2 chache 6MB,BUS 1333MHz,Jezgra Wolfdale.

-VGA SUSU EN9800GT HB/HTDI/512,Nvidia GeForce 9800GT,PCIe x16,512MB,DDR3,256 bit,Radni takt GPU 600MHz,Takt memorije 1800MHz

-CAS ANTEC NSK6580,Midi tower,napajanje 430W

 

i ovo everest pokazuje idle

 

Informacije o senzoru:

Tip senzora Winbond W83627DHG (ISA 290h) Tip GPU senzora Driver (NV-DRV)

Kuæište je otvoreno Ne

Temperatura:

Matièna ploèa 29 °C (84 °F)

CPU 43 °C (109 °F)

1. CPU / 1. jezgra 45 °C (113 °F)

1. CPU / 2. jezgra 45 °C (113 °F)

GPU 43 °C (109 °F)

WDC WD1600AAJS-00B4A0 34 °C (93 °F)

ExcelStor Technology J360 34 °C (93 °F)

 

Sa time da je sad stražnji vent na max i da je užasno bučan,ako je na medium temperature matične i CPUa su 3-4C vece.

 

Jel to normalno za idle i usput sto bi bilo previse za load da ne postam opet pitanje?Hvala...

 

 

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Zagrijavanje matičnih ploča

Meni je matična na oko 50C stalno, a hardovi ma oko 42C. Pošto nemam dodatne ventilatore u kučištu nego ga držim napola otvoreno to su dobre vrijednosti (naravno po ljetu se to digne za dodatnih 5-7C). Prockas mi je na 55-65C (ovisi što radim). Najtoplija komponenta je naravno grafulja koja mi pod max opterećenjem radi na 69C (sam GPU je na 74C).

Intel Core2 Duo E8400 6MB, 4GB OCZ Gold 800Mhz, EVGA GF-GTX260 Core 216 896MB, Gigabyte X38-DS4 Ultra Durable 2
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Zagrijavanje matičnih ploča

Visoke su to temperature.

 

50 za matičnu je neugodno, ja fino imam bočni 250mm, frontalni 150mm, i dva stražnja od 80mm, katana II za proc i mbo mi je na 26 a cpu quad 6600 overclockan na 3 Ghz 33-45 hardovi rade na 31-36 grafa 8800gt 46-76.

Phalanx One
Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice