AMD Ryzen procesori (opća tema) izdvojena tema

poruka: 29.946
|
čitano: 5.049.328
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Na ctr-u sam, napisao sam gore "dok sam koristio " :)
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Oke, vidio sam to dok si koristio, ali to nije impliciralo da koristis CTR. Sad treba vidit kaj donosi 2.0 verzija..

11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Gubi se zalet na pc tržištu. To je tako kad su ti konzole važnije od core biznisa, pa imaš problem dobavljivosti i još ti trgovci određuju cijenu

https://www.techpowerup.com/278073/despite-amd-momentum-intel-claws-back-market-share-in-both-desktop-and-mobile
Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Nije AMD-u consumer desktop grana 'core', niti mu je najbitnija ili najisplativija. 

11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
picajzla0707 kaže...
Gubi se zalet na pc tržištu. To je tako kad su ti konzole važnije od core biznisa, pa imaš problem dobavljivosti i još ti trgovci određuju cijenu

https://www.techpowerup.com/278073/despite-amd-momentum-intel-claws-back-market-share-in-both-desktop-and-mobile

 

konzole su AMDu core biznis zadnjih 8g (od xbox one/ps4)  - AMD ima ugovore sa microsoftom i sonyem koje mora ispostovati (isporuciti n kolicinu SOCova za navedene konzole..)

dok nema ama bas nikakvu obvezu isporucivati consumer procesore i grafe obicnim kupcima

 

Samo PS4 je prodano 115milijuna u svijetu - jos na to dodaj koliko je xboxova prodano i da je u svakoj AMDov SOC i doci ces do lijepe cifre za AMD (izmedju ostaloga zahvaljujuci konzolama nisu bankrotirali nakon katastrofalnog bulldozera)

 

Ryzena i vegi/RDNA nije prodano ni blizu toliko tako da nema ni smisla da AMD poveca proizvodnju npr RDNA grafickih kad su na grafickima najmanje marze/dobit

 

prave pare su u serverskim procesorima gdje su najvece marze - i to je zapravo biznis koji AMD najvise gura otkako je epyca

 

glavni problem lezi u tome da je TSMC (koji proizvodi wafere od kojih se rade procesori/grafe/itd) kapacitetom na maximumu i ne moze dati AMDu prednost naustrb drugih customera

 

i zato je sad AMD najavio suradnju sa samsungom vezanu uz proizvodnju cipova - samsung i TSMC su jedini na bleeding edge proizvodnim procesima (5/7nm)

AMD/Nvidia/Apple nemaju kome drugome otici da im proizvodi procesore

 

A samo apple je zakupio 90% TSMC 5nm procesa

 

tako da tvoja zelja da se AMD okrene ryzenima i desktop grafama bi rezultirala brzim bankrotom AMDa - mi entuzijasti koji slazemo vlastite konfiguracije smo iznimno mala manjina u svijhetu racunala

tona vise laptopa se proda nego desktop racunala u svijetu

 

12 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Nije ni važno, ali prije sam to na- pominjao više puta kroz diskusiju na temi,pa da se ne ponavljam :)
Skinut ću danas ctr novi pa ću vidjet šta nudi
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Amd je dobio i više kapaciteta nego je očekivao u vrijeme potpisivanja ugovora za konzole, jer je tada i nevidija bila u igri za tsmc 7nm. A bogme ne vidim ni kako bi bankrotirali sad kad mažu intel u perfomansama i efikasnosti, a nevidiji su opet za petama, kad nisu bankrotirali ni prije.
Možemo mi sad filozofirat do sutra, ali pokazali su nam srednji prst, naguzili se soniju i majkrosoftu i sad imamo što imamo - nestašicu i divljanje cijena. Dioničar i može opravdavat takvu politiku, ali ne kužim pc ekipu kad to opravdava jer su upravo prema njima ispali govna. Nije dosta što nas konzole jebu već godinama u razvoju igara, nego sad ispaštamo i zbog njihove prodaje, da nam ostavljaju mrvice i gledaju kako trgovci nabijaju cijene zbog nestašice. Bljak
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
picajzla0707 kaže...
Amd je dobio i više kapaciteta nego je očekivao u vrijeme potpisivanja ugovora za konzole, jer je tada i nevidija bila u igri za tsmc 7nm. A bogme ne vidim ni kako bi bankrotirali sad kad mažu intel u perfomansama i efikasnosti, a nevidiji su opet za petama, kad nisu bankrotirali ni prije.
Možemo mi sad filozofirat do sutra, ali pokazali su nam srednji prst, naguzili se soniju i majkrosoftu i sad imamo što imamo - nestašicu i divljanje cijena. Dioničar i može opravdavat takvu politiku, ali ne kužim pc ekipu kad to opravdava jer su upravo prema njima ispali govna. Nije dosta što nas konzole jebu već godinama u razvoju igara, nego sad ispaštamo i zbog njihove prodaje, da nam ostavljaju mrvice i gledaju kako trgovci nabijaju cijene zbog nestašice. Bljak

 

okej kao prvo globalna je nestasica hardvera, od konzola do cipova koji idu u aute:

 

https://www.businessinsider.com/chip-shortage-car-companies-automakers-61-billion-loss-2021-1

 

https://www.notebookcheck.net/AMD-feels-supply-shortages-will-affect-PS5-Xbox-Series-X-and-PC-gaming-until-at-least-2H-2021.517280.0.html

 

nestasica je posljedica nedostaka proizvodnih kapaciteta, velikom potraznjom hardvera na svjetskoj razini (svi rade od doma i odjednom su shvatili da na kucnom tabletu ne mozes raditi ozbiljan posao..), logistickim problemima uzrokovanim koronom i nedostatkom materijala od kojih se rade cipovi

 

evo mi na poslu vec mjesecima ne mozemo dobiti laptope za nove zaposlenike iako imam deal direktno sa dobavljacem u Kini

 

opcenito se toliko toga poklopilo u prosloj godini da smo tu sad gdje jesmo

ni AMD ni Nvidia ni Microsoft ni nitko drugi tu ne moze nista

 

ne pomaze ni cinjenica da imas samo 2 kompanije u svijetu (samsung i TSMC) koji proizvode cipove na procesima manjim od 10nm

 

kad uzmes sve u obzir ne vidim kako je AMD kriv za nestasicu

i Nvidia je u istim problemima (a jedina konzola u kojoj imaju prste je nintendo switch koji ima mobilni tegra SOC koji je vec 5g star) do te mjere da je 3060 dosegla cijenu od 700€ sto je apsurdno

 

tako da nitko ne opravdava tu nikog - stvari su takve kakve jesu

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 3.2.2021 17:59 (Fanu).
6 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
picajzla0707 kaže...
Amd je dobio i više kapaciteta nego je očekivao u vrijeme potpisivanja ugovora za konzole, jer je tada i nevidija bila u igri za tsmc 7nm. A bogme ne vidim ni kako bi bankrotirali sad kad mažu intel u perfomansama i efikasnosti, a nevidiji su opet za petama, kad nisu bankrotirali ni prije.
Možemo mi sad filozofirat do sutra, ali pokazali su nam srednji prst, naguzili se soniju i majkrosoftu i sad imamo što imamo - nestašicu i divljanje cijena. Dioničar i može opravdavat takvu politiku, ali ne kužim pc ekipu kad to opravdava jer su upravo prema njima ispali govna. Nije dosta što nas konzole jebu već godinama u razvoju igara, nego sad ispaštamo i zbog njihove prodaje, da nam ostavljaju mrvice i gledaju kako trgovci nabijaju cijene zbog nestašice. Bljak

nitko ne zna zasto je nestasica osim onih koji znaju, procesora ima, ssd ima, memorija ima, maticnih ploca ima, napajanja ima, kucista ima, ventilatora ima, monitora ima

 

zasto nema grafickih i konzola, tko zna

 

na koji naci konzole jebu godinama razvoj igara? pa da nema konzola nebi mogao posteni SP igrati, ne briju svi na PvP fortnite, dota, lol, cs, BF, CoD i ostal sranja koja su ista vec 20 godina

 

konzole totalno guraju naprijed razvoj igara, jer na PC-u 99,999999% se roka multiplejer gaming, a da nema konzola tek onda bi bilo sranje, imao bi Witcher, Diablo i PoE

 

samo naprijed konzole 

10 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Evo da javim da sam i ja dobio ryzena sa aliexpressa. Naručio isti dan kad i kolega Fichek, došli su čak u isto vrijeme i istim avionom u HR, ali je lutrija Hrvatske pošte odlučila meni dostaviti dva tjedna poslije, yebiga. No dobro, procesor zasad radi odlično, nije imao nikakva oštećenja, batch kaze 45. tjedan 2020. znači praktički nov. I ono najbitnije je da carinu nije ni vidio, vjerujem da je prelagan paket da ga idu pregledavat.

 

 
3 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Fanu kaže...

 

okej kao prvo globalna je nestasica hardvera, od konzola do cipova koji idu u aute:

 

nestasica je posljedica nedostaka proizvodnih kapaciteta, velikom potraznjom hardvera na svjetskoj razini (svi rade od doma i odjednom su shvatili da na kucnom tabletu ne mozes raditi ozbiljan posao..), logistickim problemima uzrokovanim koronom i nedostatkom materijala od kojih se rade cipovi

 

 

ni AMD ni Nvidia ni Microsoft ni nitko drugi tu ne moze nista

 pusti ti 'opšte stanje'

nestašica kod amd-a po pitanju gpu i cpu izravna je posljedica toga što su samo po 10%, a vjerojatno i manje, kapaciteta odredili za cpu i gpu

da nije ogromna većina kapaciteta otišla na konzole, nestašice njihovih cpu i gpu ne bi niti bilo, a samim time niti razloga za divljanje cijena

 

sve ostalo su nečije tuđe priče, amd je dobio ogromnu priliku približiti se intelu i nevidiji u tržišnom udjelu, isto tako i zadovoljit pc gpu i cpu/laptop tržište koje mu je bilo, ako već nije više, core biznis

ovako su dali guzice proizvođačima konzola koji ih već u sljedećoj seriji mogu glatko odjebat, a puštaju intel i nevidiju da vrate udjele na tržištu, umjesto da sad dok mogu zauzmu što više

a najgore od svega je što su znali što će se dogoditi kad udari nestašica i boli ih kita, uopće neću ulaziti što su mogli ili nisu sa ugovorima, jesu li baš morali dati 80% kapaciteta i ostalo, jer nije baš da sony i microsoft imaju nekog izbora trenutno

uglavnom, glavni razlog za nestašicu amd pc proizvoda je sam amd u konkretnom slučaju i njihove poslovne odluke

11 godina
online
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Lol pa ofc da će se posvetiti konzolama, realno im je daleko pametnije ovo nego da zadovoljavaju zahtjevima 10tak prištavih šmokljana koji žele dobiti par sekundi boost u performansama i veći benchmark score od drugih prištavih šmokljana 

 

Imali su priliku dobiti monopol niche tržišta, a ovako su bog i batina konzola. Misliš da bi uspjeli financirati development ryzena kakvog sad znamo prodajom FX**** smeća ili prodajom chipseta za konzole? 

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
picajzla0707 kaže...
Fanu kaže...

 

okej kao prvo globalna je nestasica hardvera, od konzola do cipova koji idu u aute:

 

nestasica je posljedica nedostaka proizvodnih kapaciteta, velikom potraznjom hardvera na svjetskoj razini (svi rade od doma i odjednom su shvatili da na kucnom tabletu ne mozes raditi ozbiljan posao..), logistickim problemima uzrokovanim koronom i nedostatkom materijala od kojih se rade cipovi

 

 

ni AMD ni Nvidia ni Microsoft ni nitko drugi tu ne moze nista

 pusti ti 'opšte stanje'

nestašica kod amd-a po pitanju gpu i cpu izravna je posljedica toga što su samo po 10%, a vjerojatno i manje, kapaciteta odredili za cpu i gpu

da nije ogromna većina kapaciteta otišla na konzole, nestašice njihovih cpu i gpu ne bi niti bilo, a samim time niti razloga za divljanje cijena

 

sve ostalo su nečije tuđe priče, amd je dobio ogromnu priliku približiti se intelu i nevidiji u tržišnom udjelu, isto tako i zadovoljit pc gpu i cpu/laptop tržište koje mu je bilo, ako već nije više, core biznis

ovako su dali guzice proizvođačima konzola koji ih već u sljedećoj seriji mogu glatko odjebat, a puštaju intel i nevidiju da vrate udjele na tržištu, umjesto da sad dok mogu zauzmu što više

a najgore od svega je što su znali što će se dogoditi kad udari nestašica i boli ih kita, uopće neću ulaziti što su mogli ili nisu sa ugovorima, jesu li baš morali dati 80% kapaciteta i ostalo, jer nije baš da sony i microsoft imaju nekog izbora trenutno

uglavnom, glavni razlog za nestašicu amd pc proizvoda je sam amd u konkretnom slučaju i njihove poslovne odluke

 

da, budale iz AMDa

sta ona Lisa zna kak se vodi biznis..

 

ocito deal sa microsoftom i sonyem donosi vise para od toga hoces li ti i susjed ti imati na raspolaganju ryzen i rdna2 graficku na policama 5 IT ducana u zemlji

7 godina
neaktivan
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Treba znati vodit biznis, pametno su radili sa cijenama i dobro su odradili to. Sad kad su razvili tehnologiju digli su cijene, ali cijene se diže svejedno jer je isprintano masu novaca sad u koroni. Mislim da sljedi ekonomska kriza kroz par godina.

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Izvrtio novi CTR 2.0, veli Bronze za moj 5900 :/

Moj PC  
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
picajzla0707 kaže...

nestašica kod amd-a po pitanju gpu i cpu izravna je posljedica toga što su samo po 10%, a vjerojatno i manje, kapaciteta odredili za cpu i gpu

Al komična stvar je da se 5600X, 5800X i 5900X kod nas mogu bez problema nabavit i to za recimo to tako normalne cijene, pogotovo 5900X koji je cca 4500kn, dok ih po njemačkoj nema, tj. kao ima al startaju od 7000kn.  Dokaz da AMD prema uvoznicima ima fer cijene a i pokazatelj koliko je kod nas iznimno mala potražnja/tržište. Na mindfactoryu se u 12. mjesecu prodalo 10 000 komada 5xxx serije, a ko zna kolika bi bila prava brojka da su ih imali više dostupnih. 

 

Al baš me zanima bi li Intel mogao isporučit jednaku količinu svojih procesora odjednom, jer recimo samo u jednom mjesecu na MF se prodalo preko 30 000 komada 7nm procesora, od toga ih je 5000 "dvoglavih" sa dva die-a.

 

S druge strane u istom razdoblju Intel je prodao tek po 1000 komada svojih best sellera 10400F i 10700K, i opet ni čut da malo snize cijenu nebi li malo digli prodaju. Pa valjda im je u interesu da si podignu prodaju s obzirom da ipak u konačnici imaju vlastitu proizvodnju pa tako mogu valjda biti i fleksibilniji sa cijenom.

ansha: Pomelo te
15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Intelu cijenu ubijaju yieldovi, pogotovo za top cipove. Al vjerojatno imaju još nešto prostora za spustiti cijenu.

12 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Odvrtio CTR 2.0 na 3600 ryzenu, dosta slabije nego prethodna verzija (bronze sample naspram silver i 3950 vs 4250 i 4050 i 3800 UV?? Brišem ovu i vraćam se na 1.7 :)
Poruka je uređivana zadnji put sri 3.2.2021 22:55 (error_666).
Moj PC  
0 0 hvala 1
12 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
ivicask kaže...

Izvrtio novi CTR 2.0, veli Bronze za moj 5900 :/

 :) probao, obrisao, rucno postelio - puno bolje

13 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

"Of course, this will not kill the processor in the long run, but it will cause a slow degradation process (roughly 25-50 MHz per year)."

 

https://www.guru3d.com/articles_pages/clocktuner_2_for_ryzen_(ctr)_guide,5.html

 

Šta ovo opće znači?Koja je uopće poanta overclockanja, izvlačenje par mhz samo da bi CPU trajno prestao boostat za ono išto što si izvukao van kroz godinu-dve+, ne kužim?

Poruka je uređivana zadnji put čet 4.2.2021 9:55 (ivicask).
Moj PC  
2 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Role2 kaže...

 Uz ovo jedino je jos na cpu vcore offset +15

 

Izgleda da su i druge stvari popravili sa novim BIOS-om jbt. Imao sam na dvije jezgre jucer takt od 4.600 i 4625. To nisam nikada do sada vidio. Eventualno bi doslo do 4500.

Freak Show Inc.
11 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

CTR sluzi da si povecas multi core performanse a smanjis voltazu (poveca all core boost a voltaza je niza od stock vrijednosti)

single core performanse su nize jer se smanji single core boost (nekima cak i na 3.8GHz umjesto 4+GHz)

 

naravno da je bolje sam OCat nego se oslanjati na taj alat

 

treba pricekat verziju 2.1 koja izlazi kroz mjesec dana jer ce imati jos nekih dodatnih featura

ova trenutna se cini zbugana (svaki put prijavi drugi ranking procesora, tj jedan put prikaze silver drugi gold, itd)

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Fanu kaže...

CTR sluzi da si povecas multi core performanse a smanjis voltazu (poveca all core boost a voltaza je niza od stock vrijednosti)

single core performanse su nize jer se smanji single core boost (nekima cak i na 3.8GHz umjesto 4+GHz)

 

naravno da je bolje sam OCat nego se oslanjati na taj alat

 

treba pricekat verziju 2.1 koja izlazi kroz mjesec dana jer ce imati jos nekih dodatnih featura

ova trenutna se cini zbugana (svaki put prijavi drugi ranking procesora, tj jedan put prikaze silver drugi gold, itd)

 Jel to meni odgovaraš?Jel nisam uopće pitao ništa od toga šta si napisao..

 

Pitao sam u vezi degradacije procesora..

16 godina
moderator
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ja kad vidim "voltaža" odmah se hvatam za Glock.

 
9 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Fanu kaže...

CTR sluzi da si povecas multi core performanse a smanjis voltazu (poveca all core boost a voltaza je niza od stock vrijednosti)

single core performanse su nize jer se smanji single core boost (nekima cak i na 3.8GHz umjesto 4+GHz)

 

naravno da je bolje sam OCat nego se oslanjati na taj alat

 

treba pricekat verziju 2.1 koja izlazi kroz mjesec dana jer ce imati jos nekih dodatnih featura

ova trenutna se cini zbugana (svaki put prijavi drugi ranking procesora, tj jedan put prikaze silver drugi gold, itd)

Meni jedino nije jasno kako moze drzati all core boost bez problema u CB multi core testu, a u single core testu pocne drljavit sa boostom od prve jezgre koju testira. Tak je barem kod mene. Doduse primjetio sam da je slicno i defaultno ponasanje bez CTR-a.

12 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Čekaj, jel to vama preko ctr-a nisu identični taktovi po jezgrama ? Meni je zabetoniran na 4250 MHz i ne pada ni jednog MHz-a, nebitno jel u idleu ili rokaju sve na 100%
Poruka je uređivana zadnji put čet 4.2.2021 16:53 (error_666).
5 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Friday kaže...
Role2 kaže...

 Uz ovo jedino je jos na cpu vcore offset +15

 

Izgleda da su i druge stvari popravili sa novim BIOS-om jbt. Imao sam na dvije jezgre jucer takt od 4.600 i 4625. To nisam nikada do sada vidio. Eventualno bi doslo do 4500.

 Meni ne dolazi na pamet više ikad išta dirati. 

 

10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
error_666 kaže...
Čekaj, jel to vama preko ctr-a nisu identični taktovi po jezgrama ? Meni je zabetoniran na 4250 MHz i ne pada ni jednog MHz-a, nebitno jel u idleu ili rokaju sve na 100%

Hmm, evo sad sam pogledao opet i sad je fiksna frekvencija tokom CB SC, tj. stalno, a jebo me pas da mi je ostalo u glavi da se frekvencija vrtila tokom tog testa. Mozda je do HWnfoa, ne znam vise. Rezultat je doduse isti, tj. evo sad mrvu bolji 510. Zadnji par puta je bilo 500-505, verzija 20..

 

Uglavnom ovo je super kad imas dobar primjerak, ali meni je nekak uvijek bolje kad je to sve adaptivno, promijenjivi napon i frekvencija ovisno o loadu. Ima li toga uopce u novoj CTR verziji? Nemam bas volje probavati..

16 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

nezz jel bilo

Izašli novi driveri za AMD chipset x570, b550 i još neke...

https://www.amd.com/en/support

Poruka je uređivana zadnji put pet 5.2.2021 18:41 (crozoki).
Moj PC  
1 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Fanu kaže...

koje misljenje zelis? kupujes (drugi) najbrzi procesor na trzistu

 

maticnu bih mjenjao jer je to ASRockova low end X570 maticna - bolje gledaj ASUS TUF seriju, MSI X570 tomahawk ili jos bolje neku od B550 ploca (ako ces imati samo jednu graficku i 2 NVME SSDa, ne treba ti X570)

 R9 5900x stigao i ostale komponente (vodeno,ssd i ram)

još uvijek tražim mbo prikladnu za navedeni cpu

 

Dal će Gigabyte GA-X570 Gaming X bit oke

tj. ide li na nju r9 5900x bez update buiosa

Hvala

 

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice