AMD Ryzen procesori (opća tema) izdvojena tema

poruka: 29.946
|
čitano: 5.073.766
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Nije još kupljeno 

ne planiram clock nikakav pa zbog toga ni ne tražim neku mbo bolju.

bitno da mi podržava cpu

 

trenutno imam fx 8350

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Friday kaže...
Stric_Jura kaže...
 

za razliku od tebe koji si nakupio godina a pameti ništ' i čim izađe novi BIOS podlegneš marketingašima i ideš (prekrst, prekrst) impulzivno flešati bez pripreme..

 

Ma ne bih ni ja, bio sam na BIOS-u iz 2019. Ali poceli mi neki BSOD-ovi u zadnje vrijeme. Sad istrazujem alternative prije nego odlucim staviti druge windowse jer nemam bas vremena a full instalaciju a i nesto mi se ne da. A ako budem - ovaj puta ce ici enterprise...

 Ja samo ako mijenjam platformu komplet (Intel vs AMD) idem na reinstalaciju..

 

inače baš jučer gledam TV, PC upaljen, ali ugasio se monitor, par sati tako radi, kad odjednom zavrte se ventilatori, bljesne tipkovnica, pa malo variiraju ventovi, ali ne mogu ući u Windowse (nemam zaključavanje, to mi je kućni stroj).. pa sam resetirao komp..

 

a u Event Vieweru nema nikakve greške osim AD AUdit Plusa (Instalirao Manage Engine, pa ga deinstalirao, ali je izgleda ostala referenca na pokretanje servisa)...

Ju je je? Je ju je!
16 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
cvaja997 kaže...

Tračevi kažu da će 5600 non X ić samo u OEM gotove konfiguracije.

Malo kasniš, i to nisu tračevi nego realno činjenica."Desktop Renoir APU je OEM only," ali eto ipak može se kupit odma sad ili danas u Hrvatskoj maloprodaji.Lenovo kao največi OEM, pa oni prodaju Renoir APU kompova kao šalate=nema potreba za direktnom službenom maloprodajom.

 

Privatni mali slagači kompova(profi ekipa je druga priča), oni su u trečem planu ili onako na kraju liste.Javi se za deset godina, kad realno ti kao običan sitni kupac više neš moč sam složit komp po želji.Imat češ izbora da, ali sve če bit zašvasano za matičnu nema više zamjene ničega pa haj faj uživaj.

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/procesori-mbo/amd-ryzen-5000/278677.aspx?page=5&jumpto=6298044&sort=asc&view=flat

AMD,........is that Epyc or what?
Poruka je uređivana zadnji put ned 31.1.2021 13:58 (rambox).
12 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Kako mislim napravit upgrade na postojecu konfiguraciju (cpu+mobo) moze i ram ako je potrebno, isplati li se ova ponuda iz ADM-a

Ako ima tko bolju ideju ili savjet, slobodno recite. Budzet je otprilike 4500. 

Poruka je uređivana zadnji put ned 31.1.2021 14:00 (shadowlapy).
Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
rambox kaže...

 

Javi se za deset godina, kad realno ti kao običan sitni kupac više neš moč sam složit komp po želji.Imat češ izbora da, ali sve če bit zašvasano za matičnu nema više zamjene ničega pa haj faj uživaj.

 

 To se nikada neće dogodit sve dok postoje entuzijasti poput 90% ovog foruma koji si sami žele složit svoje komponente. Tržište je inertno i standardizirano, nema potrebe za lemljenjem. 

GdjeSuBikovi kaže... Dabog da ti dica igrala na toj i5-ici umisto na ryzenu.
14 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
cvaja997 kaže...
rambox kaže...

 

Javi se za deset godina, kad realno ti kao običan sitni kupac više neš moč sam složit komp po želji.Imat češ izbora da, ali sve če bit zašvasano za matičnu nema više zamjene ničega pa haj faj uživaj.

 

 To se nikada neće dogodit sve dok postoje entuzijasti poput 90% ovog foruma koji si sami žele složit svoje komponente. Tržište je inertno i standardizirano, nema potrebe za lemljenjem. 

90% foruma entuzijasti? Daleko manje od 10% realno...

11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
shadowlapy kaže...

Kako mislim napravit upgrade na postojecu konfiguraciju (cpu+mobo) moze i ram ako je potrebno, isplati li se ova ponuda iz ADM-a

Ako ima tko bolju ideju ili savjet, slobodno recite. Budzet je otprilike 4500. 

 

komponente su jako dobre a sad da li je i cijena, ne znam

usporedi sa individualnim cijenama na nabavi (i dostupnoscu) pa ces znati vise jel to dobar deal ili ne

16 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
cvaja997 kaže...

 

 To se nikada neće dogodit sve dok postoje entuzijasti poput 90% ovog foruma koji si sami žele složit svoje komponente. Tržište je inertno i standardizirano, nema potrebe za lemljenjem. 

Nisi svjestan budučnosti, u kojoj če doč(ušteda u proizvodnji+veči profiti) do drastičnih promjena na PC hardveru.Za deset godina iGPU če bit tolko jak, da eto više nitko neče prodavat/proizvodit posebne grafe namjenjene Desktop gejmerima.O konzolama da ne pričamo, bit če brutalno jake i prilično malih dimenzija.

 

Ono kaj je nekad bilo samo utopija, pa to ti je danas realnost recimo gejming APU za prosječnog normalno povremenog gejmera.Vrati se u 2008 kad je rođen Bug forum, i kaj si onda mogel dobit od hardvera i posebnih grafa+kolko je to struje žderalo.Ovo dole vuče 100W po opterečenjem, ili u gejming malo preko 90W kompletan klasičan Desktop komp cucla tolko struje.Da si u 2008 imal u prodaji R5 4650G, mislim da bi ljudi načisto pošandrcali od takvih CPU+GPU performansi bez posebne grafe.

 

 

Kolko struje je trošil jeftiniji gejming komp iz 2008 godine, i kakve su mu bile CPU+GPU performanse.Tu se misli ono potrošnja struje=performanse, ili ukratko stara krama iz prošlosti je trošila kao kamion.

 

 

AMD,........is that Epyc or what?
16 godina
moderator
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ma daj malo odvadi, al si ga natrpao.

Šta će biti za 10 godina, koji proces, 3nm?

Koliko toga će uspjeti utrpati na 3nm ili 3nm++++ da nadmaše današnja čudovišta koja muku muče sa RT i rezolucijama koje nameće industrija čak i uz pribjegavanje raznim trikovima (DLSS)?

Ne kažem da APU neće biti dobar za 1080p i 60fps, ali da NIKO neće proizvoditi desktop grafe? C'mon dude, daj i meni malo te droge.

11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
rambox kaže...
cvaja997 kaže...

 

 To se nikada neće dogodit sve dok postoje entuzijasti poput 90% ovog foruma koji si sami žele složit svoje komponente. Tržište je inertno i standardizirano, nema potrebe za lemljenjem. 

Nisi svjestan budučnosti, u kojoj če doč(ušteda u proizvodnji+veči profiti) do drastičnih promjena na PC hardveru.Za deset godina iGPU če bit tolko jak, da eto više nitko neče prodavat/proizvodit posebne grafe namjenjene Desktop gejmerima.O konzolama da ne pričamo, bit če brutalno jake i prilično malih dimenzija.

 

Ono kaj je nekad bilo samo utopija, pa to ti je danas realnost recimo gejming APU za prosječnog normalno povremenog gejmera.Vrati se u 2008 kad je rođen Bug forum, i kaj si onda mogel dobit od hardvera i posebnih grafa+kolko je to struje žderalo.Ovo dole vuče 100W po opterečenjem, ili u gejming malo preko 90W kompletan klasičan Desktop komp cucla tolko struje.Da si u 2008 imal u prodaji R5 4650G, mislim da bi ljudi načisto pošandrcali od takvih CPU+GPU performansi bez posebne grafe.

 

 

Kolko struje je trošil jeftiniji gejming komp iz 2008 godine, i kakve su mu bile CPU+GPU performanse.Tu se misli ono potrošnja struje=performanse, ili ukratko stara krama iz prošlosti je trošila kao kamion.

 

za 10g ce iGPU biti jak, ali ce dedicated GPU biti jedno 100x jaci  - ne znam po kojoj logici integrirana grafusa moze konkurirati dediciranoj koja ima veci thermal i power limit + hladnjak sa brdo metala i 2,3 ventiliatora..

ako nisi primjetio, najjace dedicirane grafe su i dalje 2.5 slotova sa 2,3 ventilatora - jednostavno ne mozes to staviti u SOC i ocekivati podjednake performanse

 

i ne znam zasto bi konzole bile ista jace kad koriste PC hardver (i to cak ne najnoviji, vec 1 generaciju zaostaje jer se konzole developaju nekoliko godina..) - nije kao da su nove konzole na 1nm proizvodnom procesu, vec koriste okrljasteni zen2 procesor (manje turbo brzine, manje cachea i ostalih stvari naspram desktop zen2) + RDNA2 okrljastenu grafu

 

sve govori cinjenica da moras ici 13g u proslost kako bi danasnji APUi izgledali premocno naspram tadasnjeg top hardvera :D - kog boli k za 2008 13g kasnije u PC svijetu..

Poruka je uređivana zadnji put ned 31.1.2021 17:22 (Fanu).
5 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
mataFX kaže...

 Odluka je pala na ryzen 9 5900x i Asrock AM4 X570 PHANTOM GAMING 4 - PROMO

Navedene komponente uzimam u Instaru

Mišljenje neko dodatno?

 

 Osobno ti mogu potvrditi prava zvijer u single i multithread workloadu, sapunator Intela u svemu .

Poruka je uređivana zadnji put ned 31.1.2021 17:28 (Riot).
11 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Šta je ovo ROG B450 F- Gaming izašla iz bete biosa a za B550 F Gaming još ništa nema novo

 

Version 4204
2021/01/29 10.79 MBytes

ROG STRIX B450-F GAMING BIOS 4204
1. Support AMD AM4 AGESA V2 PI 1.2.0.0.
2. Improve ReSizable BAR compatibility for NVIDIA RTX30 series graphics cards
3. Improve system performance

http://hwbot.org/signature/u135800.png
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

i bolje da nije po onom sta citam na Crosshair 8 Hero threadu

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Riot kaže...
mataFX kaže...

 Odluka je pala na ryzen 9 5900x i Asrock AM4 X570 PHANTOM GAMING 4 - PROMO

Navedene komponente uzimam u Instaru

Mišljenje neko dodatno?

 

 Osobno ti mogu potvrditi prava zvijer u single i multithread workloadu, sapunator Intela u svemu .

Hvala

Koju mbo imaš?

6 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Odradio fin video na temu koliko procesora za gejming i kao što se provuklo kroz diskusiju, trenutno je 5600x jako dobar i dovoljan gejming procesor. Jedino mislim da nije dobro odradio Cyberpunk i da se tu vidi veća razlika između 6 i 8 jezgara u vožnji i dijelovima grada gdje je gužva, al generalno nije neko veliko mjerilo.

Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Friday kaže...

Cyberpunk ne bi trebao biti mjerilo za nista

 

Koja bi igra danas bila relevantna kao Benchmark?  Za Cyberpunk se slažem, a kao mjerilo bi trebao biti zašto ne raditi preorder ničega!

Da se nadovežem za Benchmark, Microsoft Flight Simulator mi pada na pamet kao snažan benchmark test (možda sam u krivu, ispravite me).

I want to believe
Poruka je uređivana zadnji put pon 1.2.2021 11:16 (Brki1994).
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Friday kaže...

Cyberpunk ne bi trebao biti mjerilo za nista

jel cyberpunk igra? je.

jel ju igra masa ljudi? igra.

jel ljudi kupuju/upgrejdaju hardver zbog te igre? da.

 

zasto onda ne bi trebao biti mjerilo za ista? zato sto je neoptimizirana? ako ces ici po tom kriteriju, onda bi svi igrali samo Doom i 2D indie igre, jer je vecina igara na trzistu neoptimizirana.

Moj PC  
3 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Brki1994 kaže...
Friday kaže...

Cyberpunk ne bi trebao biti mjerilo za nista

 

Koja bi igra danas bila relevantna kao Benchmark?  Za Cyberpunk se slažem, a kao mjerilo bi trebao biti zašto ne raditi preorder ničega!

Da se nadovežem za Benchmark, Microsoft Flight Simulator mi pada na pamet kao snažan benchmark test (možda sam u krivu, ispravite me).

 

Flight Simulator je 3 puta gori od Cyberpunka po zahtjevnosti.

 

Najrelevantnije su ti one igre koje igraš ili planiraš igrati..

Poruka je uređivana zadnji put pon 1.2.2021 12:59 (AFARON).
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Fanu kaže...

jel cyberpunk igra? je. ne

jel ju igra masa ljudi? igra. ne

jel ljudi kupuju/upgrejdaju hardver zbog te igre? da. da, jer su ovce

 

 

5 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Friday kaže...

Evo napokon jedno dobro iskustvo...

 

Jucer gledam na stranicama od gigabyte-a i vidim da ima novi BIOS za moju Mastericu i to star svega par dana. Uvijek me vuce da flasham ali onda se sjetim svih muka koje su pracene time... Uostalom, flashati bios na Gigabyte ploci (barem na mojoj) je daleko od zabavnog i trivijalnog.

Naime, postoje 4 nacina za flash

@Bios aplikacija u windosima

Flash kroz samo sucelje BIOS-a

Flash preko Flash aplikacije na bootabilnom freedos sticku

Flash preko Q Flash-a (nije isto kao i flash kroz BIOS UI)

 

SAMO JEDAN OD NAVEDENIH RADI!

 

Naravno, kako to vec ide - zadnja opcija koju sam isprobao radi. Ostale ili odmah izbace error ili izbace tijekom flashanja ili sve prodje kao da je OK i da je sve flashano te da je potreban samo power cycle - i onda kad rebootas vidis da je zapravo stari BIOS ostao (da, isprobao sam i opciju flashanja pricuvnog BIOS-a i nije pomoglo).

Uglavnom Q Flash je uspio obaviti posao. Nazalost, ucitavanje starog BIOS profila nije radilo (iako kaze da je sve ucitano) pa su svi ventilatori u kucistu totalno podivljali. Kao da vec BIOS nije bio dovoljno krcat opcijama sada su dodali jos cijeli sleper opcija (i naravno da ih je masa dostupna na 2 razlicita mjesta sto pridonosi kaosu i zbunjenosti).

Uglavnom, nakon muke sa flashanjem i podesavanjem opcija napokon odem u windowse i pokrenem HWinfo da vidim jel ECO Mode radi kako treba. Apsolutni sok i nevjerica - overvolting spikeovi vise ne postoje. Cak ni kada koristim agresivne power planove poput 1usmus power plan. Evo odabran balanced plan a krivulja temperature ravna na nekih 35 stupnjeva i ne mrda. Tek kad nesto stvarno pokrenem onda se podigne za koji stupanj.

Suze radosnice stizu jedna drugu...

 

I ja sinoc updatea na v4.0 svoju Taichi, AGESA 1.2.0.0. 

Ista stvar, nestali spikeovi, PBO aktivan, a all-core radi na 4.2ghz (prije 4.025) , + dodali pasivan mode za cooler. Ja odusevljen :)

16 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Role2 kaže...

 

I ja sinoc updatea na v4.0 svoju Taichi, AGESA 1.2.0.0. 

Ista stvar, nestali spikeovi, PBO aktivan, a all-core radi na 4.2ghz (prije 4.025) , + dodali pasivan mode za cooler. Ja odusevljen :)

 

U jbt, all core na 4.2?? Morat cu ugasiti danas ECO mode da vidim kako kod mene dise malac...

Freak Show Inc.
13 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Brki1994 kaže...

 

Koja bi igra danas bila relevantna kao Benchmark?  Za Cyberpunk se slažem, a kao mjerilo bi trebao biti zašto ne raditi preorder ničega!

Da se nadovežem za Benchmark, Microsoft Flight Simulator mi pada na pamet kao snažan benchmark test (možda sam u krivu, ispravite me).

Da, i ja bih rekao da je MSFS solidan izbor za benchmark.

16 godina
moderator
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

A ljudi i offtopica, braćo mila...

 
9 0 hvala 1
16 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Role2 kaže...

 

I ja sinoc updatea na v4.0 svoju Taichi, AGESA 1.2.0.0. 

Ista stvar, nestali spikeovi, PBO aktivan, a all-core radi na 4.2ghz (prije 4.025) , + dodali pasivan mode za cooler. Ja odusevljen :)

 

Koje postavke su ti za PBO? Ja stavim MBO limit i svejedno mi je all core na nekih 4.03. Nije ni blizu nikakvog limita ali svejedno ne zeli povuci vise

Freak Show Inc.
12 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Dok sam prije imao tako postavljeno kad je isključen PBO nije želio mrdnit iznad 3950 MHz, dok sa uključenim je išao na na 4150- 4175.
PBO postavke su bile na "enabled" umjesto defaultnog auto i skaliranje ako se ne varam +200, ostalo nisam dirao.
Mogao bi probati i ja kod sebe, ima jedan službeni i još tri beta biosa za moju ploču, ko zna možda bude nekih poboljšanja :)
Poruka je uređivana zadnji put uto 2.2.2021 21:49 (error_666).
Moj PC  
0 1 hvala 0
5 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Friday kaže...
Role2 kaže...

 

I ja sinoc updatea na v4.0 svoju Taichi, AGESA 1.2.0.0. 

Ista stvar, nestali spikeovi, PBO aktivan, a all-core radi na 4.2ghz (prije 4.025) , + dodali pasivan mode za cooler. Ja odusevljen :)

 

Koje postavke su ti za PBO? Ja stavim MBO limit i svejedno mi je all core na nekih 4.03. Nije ni blizu nikakvog limita ali svejedno ne zeli povuci vise

 Uz ovo jedino je jos na cpu vcore offset +15

10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Jeste probali CTR posto vas dvojica error_666Role2, ako imate Zen2? Zar nije to bolje od PBO? PBO je najbolji za Zen3..

16 godina
online
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Upravo izasla nova verzija CTR-a: link

 

link na guru3d (engleska verzija) : guru

Poruka je uređivana zadnji put sri 3.2.2021 9:10 (Mile).
Moj PC  
1 0 hvala 1
7 godina
protjeran
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ne znam jel bilo, ali i A320 ploce mogu vrtiti Ryzen 5000 CPU-e i APU-e:

https://wccftech.com/asrock-amd-ryzen-5000-cpu-bios-support-on-x370-b350-a320-motherboards/

 

Dakle sve se moze, ni velicina BIOS-a nije problem, stvar je jednostavno do OEM proizvodjaca

i AMD-a - OEM-ovi su lijeni, a AMD zeli prodavati "nove" chipsete i nove ploce.

 

Sve u svemu, ljudi sa prvom generacijom ploca ce moci kad tad napraviti jeftini upgrade,

kao sto sam ja na svojom AM2+ plocom sa Athlona 4200+  napravio upgrade na Phenoma II 1090T -> a 1090T se sad dobije za 45-50€ iz Kine.

 

Nije da mi je ta masina ultra vazna, ali kad ju jos koristim, onda je bar upgrade veoma jeftin, a ploca je ova:

https://www.asrock.com/mb/AMD/A770DE/index.asp

 

 

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher... Cyberpunk for PCMR
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

AMD je napravio posao desetljeća s AM4+ platformom. Na kraju shvatiš kako se sve podržava, samo kao što je Čitatelj naveo, ovisi od proizvođača matičnih ploča da žele nam akao krajnjim korisinicima pružiti takvu uslugu. Sjećam se kada je bila AM3 i AM3+ paltofrma pa su se prihvaćali i procovi sa AM2 i DDR2 supportom na DDR3 support, samo tu nisi znao tko pije tko plaća, a ovdje barem imaš limitiran broj procova koji rade na pločama. Tvrdim i dalje ću tvrditi da je prosječnom korisniku B450 ploča i dalje best buy te da nema potrebe za B550 i X varijantama (osim ako cjenovno nisu tu negdje) jer ako ćemo realno gledati, PCI-E 4.0 neće još godinama biti korišten do punog potencijala, većina ne može napraviti razliku između audio codeca na matičnim pločama i ono najvažnije, bliži se kraj DDR4 ere pa ćemo vidjeti što nam budućnost donosi. 

I want to believe
Moj PC  
1 0 hvala 0
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice