AMD Ryzen procesori (opća tema) izdvojena tema

poruka: 29.946
|
čitano: 5.057.529
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
4 godine
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Fanu kaže...
The_Fichek kaže...

Ne kuzim uopce sta ce ti PCIE4, cemu ta fiksacija da moras imat sve najnovije i najbolje... Frend na maticnu od 550kn (Asrock B450M Pro-F) uzeo PCIE karticu za dodatna 2x M.2 slota iz Superneta, lagano vrti 2 NVMe PCIE3 diska i boli ga briga. Bavi se neuralnim mrezama i nekakvim kalkulacijama na jednom institutu, radi od doma. Ne opterecuje se covjek benchmarkanjem ni fps brojacem, kaze sta ce mi to, ne trza nista :)

 

Osobno ne vidim razliku izmedju 3000 Mb/s i 1500-2000 Mb/s i ne znam di bih uopce to mogao posteno testirati, kako. Isti vrag Adata SX8200 i 6000 Pro realno, ali su cijene vrlo slicne bile. Primjena treba bit specificna da to primjetis, ako se fakat bavis tako necime slobodno podijeli..

 

čisto da budem bar malo future proof jer već sad su sve nove grafičke na PCIe 4.0 (PCIe 3.0 x16 je već bottleneck za najjače graficke, šta će tek bit sa nvidia 4xxx serijom nagodinu) i većina novih SSDova će biti na PCIe 4.0

 

i ako se ne varam PCIe 4.0 SSDovi osim većih read i write brzina dolaze sa većim random read i write brzinama koje su bitnije od onih sequental koje si naveo

 

a i jbg, u PC svijetu sam od 96te kad sam dobio prvo računalo i otad sam složio nekoliko konfiguracija (uvijek neki kompromisi jer sam imao ograničen budget) i sad dovoljno zaradjujem da budem na bleeding edgu :) pa fuck it

 

igram igrice i benchmarke - ne bavim se ničim drugim bitnim na privatnom racunalu

Što se tiče SSD diskova, ako imaš write heavy load, moraš uzeti u obzir i koliko podataka disk može zapisati punom brzinom.

Npr 

 

I to su još najbolji diskovi, ako odeš na neki review sa QLC diskovima, vidjet ćeš da oni nakon što potroše SLC cache padaju na 40-150 MB/s


 

10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Fanu kaže...
The_Fichek kaže...

Ne kuzim uopce sta ce ti PCIE4, cemu ta fiksacija da moras imat sve najnovije i najbolje... Frend na maticnu od 550kn (Asrock B450M Pro-F) uzeo PCIE karticu za dodatna 2x M.2 slota iz Superneta, lagano vrti 2 NVMe PCIE3 diska i boli ga briga. Bavi se neuralnim mrezama i nekakvim kalkulacijama na jednom institutu, radi od doma. Ne opterecuje se covjek benchmarkanjem ni fps brojacem, kaze sta ce mi to, ne trza nista :)

 

Osobno ne vidim razliku izmedju 3000 Mb/s i 1500-2000 Mb/s i ne znam di bih uopce to mogao posteno testirati, kako. Isti vrag Adata SX8200 i 6000 Pro realno, ali su cijene vrlo slicne bile. Primjena treba bit specificna da to primjetis, ako se fakat bavis tako necime slobodno podijeli..

 

čisto da budem bar malo future proof jer već sad su sve nove grafičke na PCIe 4.0 (PCIe 3.0 x16 je već bottleneck za najjače graficke, šta će tek bit sa nvidia 4xxx serijom nagodinu) i većina novih SSDova će biti na PCIe 4.0

 

i ako se ne varam PCIe 4.0 SSDovi osim većih read i write brzina dolaze sa većim random read i write brzinama koje su bitnije od onih sequental koje si naveo

 

a i jbg, u PC svijetu sam od 96te kad sam dobio prvo računalo i otad sam složio nekoliko konfiguracija (uvijek neki kompromisi jer sam imao ograničen budget) i sad dovoljno zaradjujem da budem na bleeding edgu :) pa fuck it

 

igram igrice i benchmarke - ne bavim se ničim drugim bitnim na privatnom racunalu

Ok, fair point, ali sta kad dodje DDR5 za nekih godinu dana? Kuzim to za zaradu, ali ono, ipak je to maticna koja ce biti future proof max. godinu i pol. Na kraju ce i ta maticna koju kupujes po sveukupnim specifikacijama i opcijama biti losija od CH6E. Tesko je rec, ali kladim se da ce benefit od DDR5 biti daleko veci od SA i PCIE4 na novim grafama..

 

Istina za random brzine, ali s kvalitetnim PCIE3 diskom su te brzine isto dosta dobre:

https://forum.bug.hr/forum/topic/benchmark/top-hddssd-benchmark--bughr/82602.aspx?page=5&jumpto=6137767&sort=asc&view=flat

Ne znam koliko cache utjece na random u odnosu na seq. brzine..

6 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
ivicask kaže...
frey85 kaže...
ivicask kaže...
frey85 kaže...

Uzimajte X570 ploče, izvuku više iz tih procesora i memorije. Opšta je zabluda da će raditi isto sa B550. Pogotovo kad sastavljae High end računar sa 5800x i jačim procesorima. x570 ima bolju komunikaciju procesora i memorije.

 Največa glupost ikada, da, ima "bolju komunikaciju" da bi imao dodatne PCI staze, koje niti ti, ni ja, niti 99% ljudi na ovom forumu neće iskoristiti, po svemu drugom su B500 potpuno iste ili bolje.

B550 manje troše, manje se griju, nemaju mini zujalicu, imaju daleko manji DPC latency, puno brže postaju/bootaju (ja sam na desktopu već sa svojom B550 dok x570 ploče tek eventualno prođe BIOS post), i tako, da nejdem u detalje opet već sam pisao isto.

 

 

"Gigabyte ploča pokazuje bolje perofrmanse u prvom testu. U TimeSpy testu su performanse ipak podjednake. No, obje su ploče pokazale da nisu u stanju izvući istu razinu performansi iz 3900X procesora i RX 5700 XT grafike kao i X570 ploče.

Opet vidimo da su X570 ploče brže i bolje izvlače performanse, što je i očekivano jer su u nižem tržišnom razredu. Ipak, ovdje vidimo podjednake performanse dviju B550 ploča u Cinebench multicore testovima. Zanimljivo 7-Zip rezultat kod Gigabyte ploče je slabiji i s PCB na Auto i Disabled (isti je)."

 Isprobao sam 5900x u b550 i x570 ploči i dobivam 100% identične scoreve, tako da neznam što bi rekao.

 

Kakve su temperature i čime hladiš?

 

11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
The_Fichek kaže...

Ok, fair point, ali sta kad dodje DDR5 za nekih godinu dana? Kuzim to za zaradu, ali ono, ipak je to maticna koja ce biti future proof max. godinu i pol. Na kraju ce i ta maticna koju kupujes po sveukupnim specifikacijama i opcijama biti losija od CH6E. Tesko je rec, ali kladim se da ce benefit od DDR5 biti daleko veci od SA i PCIE4 na novim grafama..

 

Istina za random brzine, ali s kvalitetnim PCIE3 diskom su te brzine isto dosta dobre:

https://forum.bug.hr/forum/topic/benchmark/top-hddssd-benchmark--bughr/82602.aspx?page=5&jumpto=6137767&sort=asc&view=flat

Ne znam koliko cache utjece na random u odnosu na seq. brzine..

 

ne ocekujem da ce DDR5 biti puno brzi od DDR4 prvih godinu-dvije (slicno kao i DDR3>DDR4)

 

uzeo sam B550-E Strix - losija od C6E ne moze biti, VRM je overkill na obje ploce a B550 ima vise featura nego X370 tako da mi nije downgrade naspram C6E

10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Nista, javi dojmove kad stigne B550-E. Ja javim dojmove kad stigne kineski 3600..

15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Bas, nije mi jasno to forsiranje DDR5, kad prvih godinu dvije neces vidjet skoro nikakve pomake u odnosu na DDR4 al ces zato RAM platit ko da je od zlata. Videno svaki put dosada.

10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Jedno su pomaci u gamingu, a drugo u data centrima di ce se pomak odmah vidjeti, tj. vjerojatno se vec vide jer se tamo vec i koristi, ako se ne varam. Sad malo citam vijesti, consumer DDR5 dolazi vec u 2021. bez ikakvih pomaka. Po meni bolje brza memorija, nego 2% bolje perf. u igrama radi PCIE4 s tamo nekom 3080 ili 6800 grafom. Fanu je zagrizao na brze SSDe, tako da mi je jasno zakaj oce PCIE4.

11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Svatko ima svoje, nije ni meni jasno forsiranje updejta u vrijeme ovakvog divljanja cijena, pogoto za mrtvu platformu.
Bolje se strpiti do nove platforme, em će novi procesori bit još bolji, em će matične imat bar nekakav future proof, a ddr5 može biti samo bolji od ddr4.
Uostalom lako kasnije nadogradiš ram kad izađu brži modeli
13 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
frey85 kaže...
ivicask kaže...
frey85 kaže...
ivicask kaže...
frey85 kaže...

Uzimajte X570 ploče, izvuku više iz tih procesora i memorije. Opšta je zabluda da će raditi isto sa B550. Pogotovo kad sastavljae High end računar sa 5800x i jačim procesorima. x570 ima bolju komunikaciju procesora i memorije.

 Največa glupost ikada, da, ima "bolju komunikaciju" da bi imao dodatne PCI staze, koje niti ti, ni ja, niti 99% ljudi na ovom forumu neće iskoristiti, po svemu drugom su B500 potpuno iste ili bolje.

B550 manje troše, manje se griju, nemaju mini zujalicu, imaju daleko manji DPC latency, puno brže postaju/bootaju (ja sam na desktopu već sa svojom B550 dok x570 ploče tek eventualno prođe BIOS post), i tako, da nejdem u detalje opet već sam pisao isto.

 

 

"Gigabyte ploča pokazuje bolje perofrmanse u prvom testu. U TimeSpy testu su performanse ipak podjednake. No, obje su ploče pokazale da nisu u stanju izvući istu razinu performansi iz 3900X procesora i RX 5700 XT grafike kao i X570 ploče.

Opet vidimo da su X570 ploče brže i bolje izvlače performanse, što je i očekivano jer su u nižem tržišnom razredu. Ipak, ovdje vidimo podjednake performanse dviju B550 ploča u Cinebench multicore testovima. Zanimljivo 7-Zip rezultat kod Gigabyte ploče je slabiji i s PCB na Auto i Disabled (isti je)."

 Isprobao sam 5900x u b550 i x570 ploči i dobivam 100% identične scoreve, tako da neznam što bi rekao.

 

Kakve su temperature i čime hladiš?

 

Dark rock pro 4, tipa CR23.2 full load stoji na 73C, sa time da sam podesio ventove na tiše manje nego mogu, i vrtim 0.11V undervolt, PBO lupa do 5100mhz, ide i nešto više al nisam mu htio vaditi dušu. 

Poruka je uređivana zadnji put pon 28.12.2020 15:29 (ivicask).
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

PBO dize sve jezgre ili samo one koje se koriste, npr. njih par, na tih 5100 MHz?

11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
ivicask kaže...
frey85 kaže...
ivicask kaže...
frey85 kaže...
ivicask kaže...
frey85 kaže...

Uzimajte X570 ploče, izvuku više iz tih procesora i memorije. Opšta je zabluda da će raditi isto sa B550. Pogotovo kad sastavljae High end računar sa 5800x i jačim procesorima. x570 ima bolju komunikaciju procesora i memorije.

 Največa glupost ikada, da, ima "bolju komunikaciju" da bi imao dodatne PCI staze, koje niti ti, ni ja, niti 99% ljudi na ovom forumu neće iskoristiti, po svemu drugom su B500 potpuno iste ili bolje.

B550 manje troše, manje se griju, nemaju mini zujalicu, imaju daleko manji DPC latency, puno brže postaju/bootaju (ja sam na desktopu već sa svojom B550 dok x570 ploče tek eventualno prođe BIOS post), i tako, da nejdem u detalje opet već sam pisao isto.

 

 

"Gigabyte ploča pokazuje bolje perofrmanse u prvom testu. U TimeSpy testu su performanse ipak podjednake. No, obje su ploče pokazale da nisu u stanju izvući istu razinu performansi iz 3900X procesora i RX 5700 XT grafike kao i X570 ploče.

Opet vidimo da su X570 ploče brže i bolje izvlače performanse, što je i očekivano jer su u nižem tržišnom razredu. Ipak, ovdje vidimo podjednake performanse dviju B550 ploča u Cinebench multicore testovima. Zanimljivo 7-Zip rezultat kod Gigabyte ploče je slabiji i s PCB na Auto i Disabled (isti je)."

 Isprobao sam 5900x u b550 i x570 ploči i dobivam 100% identične scoreve, tako da neznam što bi rekao.

 

Kakve su temperature i čime hladiš?

 

Dark rock pro 4, tipa CR23.2 full load stoji na 73C, sa time da sam podesio ventove na tiše manje nego mogu, i vrtim 0.11V undervolt, PBO lupa do 5100mhz, ide i nešto više al nisam mu htio vaditi dušu. 

 To je možda tako a i nemora biti, može on lupati na 5100mhz al da nedaje željeni rezultat znači može neko sa 5000mhz da ima bolji score od tebe sa 51000mhz u CR23 je ti fali napona. Usporedba par runeva sa undervoltom i overvoltom i značeš na čemu si.

http://hwbot.org/signature/u135800.png
Poruka je uređivana zadnji put pon 28.12.2020 16:05 (mirzet1976).
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
The_Fichek kaže...

PBO dize sve jezgre ili samo one koje se koriste, npr. njih par, na tih 5100 MHz?

 U Cinebenchu za single test na npr. 5100mhz koriste se neizmjenično samo one najbolje 2 jezgre koje su označene u Ryzen masteru. All core test clock ide dole sigurno osim ako ne koristi LN.

http://hwbot.org/signature/u135800.png
Poruka je uređivana zadnji put pon 28.12.2020 16:35 (mirzet1976).
13 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
The_Fichek kaže...

PBO dize sve jezgre ili samo one koje se koriste, npr. njih par, na tih 5100 MHz?

 Jedna do 5100, druga neka,5050,ostale ispod 5ghz

11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
ivicask kaže...
The_Fichek kaže...

PBO dize sve jezgre ili samo one koje se koriste, npr. njih par, na tih 5100 MHz?

 Jedna do 5100, druga neka,5050,ostale ispod 5ghz

 Sa Curve optimizerom može namjestiti da obje idu na 5100mhz ako je za najbolju npr. negativ 15 za drugu ideš na 17-18

http://hwbot.org/signature/u135800.png
13 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
mirzet1976 kaže...
ivicask kaže...
frey85 kaže...S
ivicask kaže...
frey85 kaže...
ivicask kaže...
frey85 kaže...

Uzimajte X570 ploče, izvuku više iz tih procesora i memorije. Opšta je zabluda da će raditi isto sa B550. Pogotovo kad sastavljae High end računar sa 5800x i jačim procesorima. x570 ima bolju komunikaciju procesora i memorije.

 Največa glupost ikada, da, ima "bolju komunikaciju" da bi imao dodatne PCI staze, koje niti ti, ni ja, niti 99% ljudi na ovom forumu neće iskoristiti, po svemu drugom su B500 potpuno iste ili bolje.

B550 manje troše, manje se griju, nemaju mini zujalicu, imaju daleko manji DPC latency, puno brže postaju/bootaju (ja sam na desktopu već sa svojom B550 dok x570 ploče tek eventualno prođe BIOS post), i tako, da nejdem u detalje opet već sam pisao isto.

 

 

"Gigabyte ploča pokazuje bolje perofrmanse u prvom testu. U TimeSpy testu su performanse ipak podjednake. No, obje su ploče pokazale da nisu u stanju izvući istu razinu performansi iz 3900X procesora i RX 5700 XT grafike kao i X570 ploče.

Opet vidimo da su X570 ploče brže i bolje izvlače performanse, što je i očekivano jer su u nižem tržišnom razredu. Ipak, ovdje vidimo podjednake performanse dviju B550 ploča u Cinebench multicore testovima. Zanimljivo 7-Zip rezultat kod Gigabyte ploče je slabiji i s PCB na Auto i Disabled (isti je)."

 Isprobao sam 5900x u b550 i x570 ploči i dobivam 100% identične scoreve, tako da neznam što bi rekao.

 

Kakve su temperature i čime hladiš?

 

Dark rock pro 4, tipa CR23.2 full load stoji na 73C, sa time da sam podesio ventove na tiše manje nego mogu, i vrtim 0.11V undervolt, PBO lupa do 5100mhz, ide i nešto više al nisam mu htio vaditi dušu. 

 To je možda tako a i nemora biti, može on lupati na 5100mhz al da nedaje željeni rezultat znači može neko sa 5000mhz da ima bolji score od tebe sa 51000mhz u CR23 je ti fali napona. Usporedba par runeva sa undervoltom i overvoltom i značeš na čemu si.

Auto voltaže,     Cinebench score 22250, tempratura stoji na 80C nakon 10min, voltaža pojedinih jezgra proca lupa na 1.5V!

Offset - 0.11250V, Cinebench score 22170, tempratura stoji na 73C nakon 10min, voltaža pojedinih jezgra proca lupa na max 1.413V

 

Jel vrijedno 7C za tih 80 scora?

 

Probao sam Curve optimiser ma kakve got složim kombinacije opet mi se grije puno više za vrlo malu razliku u perfomansama.

Poruka je uređivana zadnji put pon 28.12.2020 17:05 (ivicask).
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
ivicask kaže...
mirzet1976 kaže...
ivicask kaže...
frey85 kaže...S
ivicask kaže...
frey85 kaže...
ivicask kaže...
frey85 kaže...

Uzimajte X570 ploče, izvuku više iz tih procesora i memorije. Opšta je zabluda da će raditi isto sa B550. Pogotovo kad sastavljae High end računar sa 5800x i jačim procesorima. x570 ima bolju komunikaciju procesora i memorije.

 Največa glupost ikada, da, ima "bolju komunikaciju" da bi imao dodatne PCI staze, koje niti ti, ni ja, niti 99% ljudi na ovom forumu neće iskoristiti, po svemu drugom su B500 potpuno iste ili bolje.

B550 manje troše, manje se griju, nemaju mini zujalicu, imaju daleko manji DPC latency, puno brže postaju/bootaju (ja sam na desktopu već sa svojom B550 dok x570 ploče tek eventualno prođe BIOS post), i tako, da nejdem u detalje opet već sam pisao isto.

 

 

"Gigabyte ploča pokazuje bolje perofrmanse u prvom testu. U TimeSpy testu su performanse ipak podjednake. No, obje su ploče pokazale da nisu u stanju izvući istu razinu performansi iz 3900X procesora i RX 5700 XT grafike kao i X570 ploče.

Opet vidimo da su X570 ploče brže i bolje izvlače performanse, što je i očekivano jer su u nižem tržišnom razredu. Ipak, ovdje vidimo podjednake performanse dviju B550 ploča u Cinebench multicore testovima. Zanimljivo 7-Zip rezultat kod Gigabyte ploče je slabiji i s PCB na Auto i Disabled (isti je)."

 Isprobao sam 5900x u b550 i x570 ploči i dobivam 100% identične scoreve, tako da neznam što bi rekao.

 

Kakve su temperature i čime hladiš?

 

Dark rock pro 4, tipa CR23.2 full load stoji na 73C, sa time da sam podesio ventove na tiše manje nego mogu, i vrtim 0.11V undervolt, PBO lupa do 5100mhz, ide i nešto više al nisam mu htio vaditi dušu. 

 To je možda tako a i nemora biti, može on lupati na 5100mhz al da nedaje željeni rezultat znači može neko sa 5000mhz da ima bolji score od tebe sa 51000mhz u CR23 je ti fali napona. Usporedba par runeva sa undervoltom i overvoltom i značeš na čemu si.

Auto voltaže,     Cinebench score 22250, tempratura stoji na 80C nakon 10min, voltaža pojedinih jezgra proca lupa na 1.5V!

Offset - 0.11250V, Cinebench score 22170, tempratura stoji na 73C nakon 10min, voltaža pojedinih jezgra proca lupa na max 1.413V

 

Jel vrijedno 7C za tih 80 scora?

 

Probao sam Curve optimiser ma kakve got složim kombinacije opet mi se grije puno više za vrlo malu razliku u perfomansama.

 Ma ne mislim, ja curve optimizer koristim da imam single core performance boost tj. dvije najbolje jezgre boostam a ostale downclockam. Tako npr. 2 jezgre su na 5ghz a ostale na 4.8ghz tako da sa temp nemam problem.

http://hwbot.org/signature/u135800.png
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
picajzla0707 kaže...
Svatko ima svoje, nije ni meni jasno forsiranje updejta u vrijeme ovakvog divljanja cijena, pogoto za mrtvu platformu.
Bolje se strpiti do nove platforme, em će novi procesori bit još bolji, em će matične imat bar nekakav future proof, a ddr5 može biti samo bolji od ddr4.
Uostalom lako kasnije nadogradiš ram kad izađu brži modeli

 
cijene navodno nece padati do 2022 (kad se ocekuje normalizacija logistike, tj da se vrati u normalu svjetski shipping) 

B550 je mrtva platforma jedino sto se tice procesora - a vodim se logikom da je zen3 i vise nego dovoljan za narednih par godina (obzirom da je puno jaci procesor od okrljastenog zen2 koji je u novim konzolama) te mi ostaje upgrejdati samo graficku (s kojom dobivam puno vece pomake u performansama nego sa procesorom) 

 

bolje se strpit do nove platforme? Mozes tako svake godine pisati jer uvijek dolazi nesto brze nagodinu (zen+/zen2/zen3/PCIe 4.0).. a koliko znam 2021. ni AMD ni Intel nece imati nove procesore/chipsete sa podrskom za DDR5 / PCIe 5.0 tako da ces cekati do 2022. najranije

 

i po meni nema nikakvog smisla preci na prvu generaciju AM5 procesora/chipseta sa DDR5 jer ce vjerojatno trebati 1-2 generacije hardvera da se ta nova platforma ispegla (pogledaj koliko je trenutno musica sa zen3 iako je rijec o 4 generaciji procesora na istom socketu)

a i ostaje za vidjeti hoces li moci sa prvom generacijom AM5 maticnih imati mogucnost upgrejda na novije procesore ili ce biti ista situacija kao i sa x370 koji nema sluzbenu podraku za zen3 i PCIe 4.0 unatoc tome sto ima kvalitetnih X370/470 koje bi to mogle izgurati bez problema

 

a X570 i B550 vec sad imaju "neki future proof" zahvaljujuci PCIe 4.0 koji nece bottleneckati nove graficke

Poruka je uređivana zadnji put pon 28.12.2020 19:33 (Fanu).
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Fanu kaže...

 
cijene navodno nece padati do 2022 (kad se ocekuje normalizacija logistike, tj da se vrati u normalu svjetski shipping) 

 

B550 je mrtva platforma jedino sto se tice procesora - a vodim se logikom da je zen3 i vise nego dovoljan za narednih par godina (obzirom da je puno jaci procesor od okrljastenog zen2 koji je u novim konzolama) te mi ostaje upgrejdati samo graficku (s kojom dobivam puno vece pomake u performansama nego sa procesorom) 

 

bolje se strpit do nove platforme? Mozes tako svake godine pisati jer uvijek dolazi nesto brze nagodinu (zen+/zen2/zen3/PCIe 4.0).. a koliko znam 2021. ni AMD ni Intel nece imati nove procesore/chipsete sa podrskom za DDR5 / PCIe 5.0 tako da ces cekati do 2022. najranije

 

i po meni nema nikakvog smisla preci na prvu generaciju AM5 procesora/chipseta sa DDR5 jer ce vjerojatno trebati 1-2 generacije hardvera da se ta nova platforma ispegla (pogledaj koliko je trenutno musica sa zen3 iako je rijec o 4 generaciji procesora na istom socketu)

 

a X570 i B550 vec sad imaju "neki future proof" zahvaljujuci PCIe 4.0 koji nece bottleneckati nove graficke

 ha čuj, navodno je navodno, pogotovo u roku od dvije godine

 

b550 je mrtva platforma u svakom smislu, pogotovo u onome što je uvijek bila jaka strana amda - dugovječnost i mogućnost upgrejda na nove serije procesora

ne samo da dolazi novi socket, nego dolazi i ddr5, očekuje se i potpuno nova intelova arhitektura

 

naravno da je bolje strpiti se, am4 je na kraju i kako god okreneš za par mjeseci ćemo svi pričati o nadolazećim novostima

ne vidim zašto ne bi bilo smisla ići na novu platformu, pa rajzen prve serije je u odnosu na fx bio pravo malo čudo, sad su uigrani, imaju iskustva i dobar tim, teško da može biti lošije od prve serije rajzena, a niti on nije bio baš toliko loš

 

x570 i b550 su, da ponovim, mrtve platforme

nekom poput mene, koji drži procesor i matičnu po pet godina, jednostavno je isplativije pričekati još malo, jer ćemo s novom platformom i za 2-3 ili više godina imati mogućnost upgrejda

sa am4 si završio priču, nema dalje

 

po meni je isplativije bilo uzet prošle godine b450 i rajzen 2xxx serije kako sam i uzeo, pa sam imam mogućnost upgrejda na 5xxx kad padnu cijene ili ako ne padnu na 3xxxza dječji komp, ili uzeti to sebi dok ne izađu nove platforme, pa im vratiti

za njihove igre, a bogme još uvijek i za moje 4core haso je još uvijek sasvim dovoljan, je da je pri kraju, ali još malo se može izfržati, još uvijek nema igre koja će ovu gtx1070 na 1080p natjerati puno ispod 50 fps, a najčešće je drži na 60, što je meni sasvim ok dok ne pređem uskoro na 1440p monitor i novu grafu

 

s druge strane, onaj kome igre zapinju, tko ima još stariju konfu ili igra mp igre gdje zapinju i jači procesori od mojeg, a taj neka uzima sad jer se mora čekat bar do iduće jeseni

meni osobno da sad uzimam sve novo i da već iduće godine nemrem ništa nadograditi, a kamo li za par godina, nego opet sve iznova, to ne zvuči privlačno

 

13 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Baš izašao novi BIOS za ploču mi

Version 1601 Beta Version
2020/12/28 20.07 MBytes

ROG STRIX B550-F GAMING BIOS 1601
"Update AMD AM4 AGESA V2 PI 1.1.9.0.

 

Vjerojatno za sve asus ploče polako stiže.

 

EDIT:Interesantan komentar na netu, moram probat ovo:

 I just flashed 1.1.9.0 on my C8F/5900X and after some tries I found out that I get the best MT/ST scores by setting AutoOC to 0Mhz and negative 30 on all cores in the pbo curve optimizer. I too was not able to boot with anything under -5 before zeroing the AutoOC, so please try to set AutoOC to 0Mhz and then try to go down with the pbo curve optimizer up to negative 30. My scores are now roughly 8600/640 in CBR20 MT/ST and 9900/685 in CPUZ MT/ST at stock PPT/TDC/EDC, besides the curve optimizer I left all the other pbo options to auto.

Poruka je uređivana zadnji put pon 28.12.2020 22:16 (ivicask).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

IMO AMD treba pod hitno refresh Zen2 APUa s obzirom da kasne (u smislu dostupnosti) u sferi laptopa, a nesto kao R5-4650H koji ima isti socket i TDP kao 4600H (ali recimo +100 base i +300 boost) bi nekom normalnom OEMu trebalo ravno tjedan dana da inkorporira, bez čekanja na AMD jer nije nova generacija per se.

 

Ovo pišem jer je stari uzeo laptop sa 4600H, fenomenalan procesor, ali cinjenica je da ga gusi turbo od samo 4.0GHz na koji je cijelo vrijeme i lockan pod loadom, mislim da bi se poboljsanim yieldovima i procesom opcenito dalo pogurat 4.2-4.25GHz uz ostajanje unutar standardnog power envelopea.

Koka, dskoteka, Marlboro, Suzuki
Poruka je uređivana zadnji put pon 28.12.2020 22:19 (8ax).
Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Dolazi 5600h uskoro.

14 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
MGloc kaže...

Dolazi 5600h uskoro.

 Da, isto kako je 4600H dosao prije godinu dana pa su laptopi s istim tek postali dostupni prije par mjeseci, a sa jacim grafickama ih nema uopce.

 

Koka, dskoteka, Marlboro, Suzuki
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
ivicask kaže...

Baš izašao novi BIOS za ploču mi

Version 1601 Beta Version
2020/12/28 20.07 MBytes

ROG STRIX B550-F GAMING BIOS 1601
"Update AMD AM4 AGESA V2 PI 1.1.9.0.

 

Vjerojatno za sve asus ploče polako stiže.

 

EDIT:Interesantan komentar na netu, moram probat ovo:

 I just flashed 1.1.9.0 on my C8F/5900X and after some tries I found out that I get the best MT/ST scores by setting AutoOC to 0Mhz and negative 30 on all cores in the pbo curve optimizer. I too was not able to boot with anything under -5 before zeroing the AutoOC, so please try to set AutoOC to 0Mhz and then try to go down with the pbo curve optimizer up to negative 30. My scores are now roughly 8600/640 in CBR20 MT/ST and 9900/685 in CPUZ MT/ST at stock PPT/TDC/EDC, besides the curve optimizer I left all the other pbo options to auto.

 Koliko sam dosada vidio to 0MHz važi samo za 5900x jer ostalo sve preko toga je nestabilno tj previsok clock i temp samim tim, za 5600x to nepali 0MHz i boost je na 4.65MHz , +400mhz boost 5050mhz. Biosa još nema za skinuti na asus stranici. I tih 640CB u CB20 je boost do 5ghz oko 4.975ghz. 

http://hwbot.org/signature/u135800.png
Poruka je uređivana zadnji put pon 28.12.2020 23:14 (mirzet1976).
13 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Evo isprobo bios i malo ovo gore sa CURVE, al nakon ova zadnja 2 bios nema šanse da infinity dignem iznad 1867mhz, probao SOC votlage dići na 1.2V, nejde, a na 1867mhz radi sa stock(auto) 1.1V..nije mi baš jasno

 

Makar nije to od životne važnosti radi mi sve savršeno brzo, malo se samo igram i učim.

 

@mirzet1976 kako si ga ti natjerao na 1900 IF?

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 28.12.2020 23:34 (ivicask).
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
ivicask kaže...

Evo isprobo bios i malo ovo gore sa CURVE, al nakon ova zadnja 2 bios nema šanse da infinity dignem iznad 1867mhz, probao SOC votlage dići na 1.2V, nejde, a na 1867mhz radi sa stock(auto) 1.1V..nije mi baš jasno

 

Makar nije to od životne važnosti radi mi sve savršeno brzo, malo se samo igram i učim.

 

@mirzet1976 kako si ga ti natjerao na 1900 IF?

 

 Ma ide kod mene i na 2100 IF al previše WHEA errora treba čekati još na bolji bios sve do 1966 IF je bez errora, skini ovo i pokreni pa da vidimo šta imaš u biosu https://zentimings.protonrom.com . Koliki ti je napona za VDIMM?

 

 

http://hwbot.org/signature/u135800.png
Poruka je uređivana zadnji put pon 28.12.2020 23:53 (mirzet1976).
13 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
mirzet1976 kaže...
ivicask kaže...

Evo isprobo bios i malo ovo gore sa CURVE, al nakon ova zadnja 2 bios nema šanse da infinity dignem iznad 1867mhz, probao SOC votlage dići na 1.2V, nejde, a na 1867mhz radi sa stock(auto) 1.1V..nije mi baš jasno

 

Makar nije to od životne važnosti radi mi sve savršeno brzo, malo se samo igram i učim.

 

@mirzet1976 kako si ga ti natjerao na 1900 IF?

 

 Ma ide kod mene i na 2100 IF al previše WHEA errora treba čekati još na bolji bios sve do 1966 IF je bez errora, skini ovo i pokreni pa da vidimo šta imaš u biosu https://zentimings.protonrom.com

 

 

 

11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
ivicask kaže...
mirzet1976 kaže...
ivicask kaže...

Evo isprobo bios i malo ovo gore sa CURVE, al nakon ova zadnja 2 bios nema šanse da infinity dignem iznad 1867mhz, probao SOC votlage dići na 1.2V, nejde, a na 1867mhz radi sa stock(auto) 1.1V..nije mi baš jasno

 

Makar nije to od životne važnosti radi mi sve savršeno brzo, malo se samo igram i učim.

 

@mirzet1976 kako si ga ti natjerao na 1900 IF?

 

 Ma ide kod mene i na 2100 IF al previše WHEA errora treba čekati još na bolji bios sve do 1966 IF je bez errora, skini ovo i pokreni pa da vidimo šta imaš u biosu https://zentimings.protonrom.com

 

 

 

 jel ti ovo rttnom rttWr i RttPark na auto ako jest neka ostane a napon koji je za VDIMM? Probaj oko 1.48V ipak 32gb je nesto teže IF-u za OC-ati nego 16gb.Ja za 2100 IF koristim 1.55V za B-die to nije problem.

http://hwbot.org/signature/u135800.png
12 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

AMD ide u dobrom smjeru na mobilnom trzistu e sada ne znam da li im ide tako dobro zato sto Intelu ide lose ili im jednostavno ide dobro.

 

Dolazi : 7nm ZEN 3 r5-5600h 6/12 na 3300mhz boosta na 4200mhz. 16mb L3 cache (ZEN2 4600h ima 8mb).

A od Intela :10nm Tiger Lake SuperFin i5-11300H 4/8 na 3100mhz boost na 4400mhz. 12mb L3 cahce ( Comet Lake-H 10300h ima 8mb L3 cache).

 

Svakako ce biti interesantno jer smo vidjeli kakav preokret je ZEN 3 donio na desktop trzistu sumnjam da ce biti ista drugacije i sa gaming laptopima.

Best buy gaming laptop 2018 je bio Hp omen, 2019 je bio Helios 300,ove godine se dosta dobro pokazao Lenovo Legion 5.Meni vrlo interesantan laptop ove godine je bio Dell G5 15 SE.Evo i recenzija.

AMD je pokazao da moze napravit i mobile GPU vjerujem da ce im i to biti cilj nagodinu posto ne smiju stavit jacu Nvidiu od 2060 zbog partnera.

4600h je pokazao upravo ono sto i ryzen 3600 zube i ostre kandze to im je i bio cilj.Intel za tu cijenu daje i5 4/8 (jaci je u igrama) opcenito nije jaci od 4600h.Intel sprema i7 11370H sa boostom 4.8ghz 4/8 no kada ZEN 3 udari trebat ce nesto jace vjerovatno ce izbacit 11750h 6/12.

 

 

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 29.12.2020 0:13 (MGloc).
13 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
mirzet1976 kaže...
ivicask kaže...
mirzet1976 kaže...
ivicask kaže...

Evo isprobo bios i malo ovo gore sa CURVE, al nakon ova zadnja 2 bios nema šanse da infinity dignem iznad 1867mhz, probao SOC votlage dići na 1.2V, nejde, a na 1867mhz radi sa stock(auto) 1.1V..nije mi baš jasno

 

Makar nije to od životne važnosti radi mi sve savršeno brzo, malo se samo igram i učim.

 

@mirzet1976 kako si ga ti natjerao na 1900 IF?

 

 Ma ide kod mene i na 2100 IF al previše WHEA errora treba čekati još na bolji bios sve do 1966 IF je bez errora, skini ovo i pokreni pa da vidimo šta imaš u biosu https://zentimings.protonrom.com

 

 

 

 jel ti ovo rttnom rttWr i RttPark na auto ako jest neka ostane a napon koji je za VDIMM? Probaj oko 1.48V ipak 32gb je nesto teže IF-u za OC-ati nego 16gb.Ja za 2100 IF koristim 1.55V za B-die to nije problem.

Da ostalo je na auto.

1.365V je RAM trenutno, ovaj ram radi 4000mhz na 1.35v na profilu svojem, Crucial Balistix MAX 4000 je, al nije RAM problem, nego IF mi nejde iznad 1866...

11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
ivicask kaže...
mirzet1976 kaže...
ivicask kaže...
mirzet1976 kaže...
ivicask kaže...

Evo isprobo bios i malo ovo gore sa CURVE, al nakon ova zadnja 2 bios nema šanse da infinity dignem iznad 1867mhz, probao SOC votlage dići na 1.2V, nejde, a na 1867mhz radi sa stock(auto) 1.1V..nije mi baš jasno

 

Makar nije to od životne važnosti radi mi sve savršeno brzo, malo se samo igram i učim.

 

@mirzet1976 kako si ga ti natjerao na 1900 IF?

 

 Ma ide kod mene i na 2100 IF al previše WHEA errora treba čekati još na bolji bios sve do 1966 IF je bez errora, skini ovo i pokreni pa da vidimo šta imaš u biosu https://zentimings.protonrom.com

 

 

 

 jel ti ovo rttnom rttWr i RttPark na auto ako jest neka ostane a napon koji je za VDIMM? Probaj oko 1.48V ipak 32gb je nesto teže IF-u za OC-ati nego 16gb.Ja za 2100 IF koristim 1.55V za B-die to nije problem.

Da ostalo je na auto.

1.365V je RAM trenutno, ovaj ram radi 4000mhz na 1.35v na profilu svojem, Crucial Balistix MAX 4000 je, al nije RAM problem, nego IF mi nejde iznad 1866...

 To si ti probao samo dići IF bez dizanja RAM-a? OK to je XMP profil za Intel , za AMD platformu je uvjek trebalo više napona dodati za RAM kad se OC , probaj ClkDrvStr na 40 Ohm ili 60Ohm i stavi napona na 1.48V neće mu ništa biti.

http://hwbot.org/signature/u135800.png
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice