AMD Ryzen procesori (opća tema) izdvojena tema

poruka: 29.946
|
čitano: 5.059.739
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
The_Fichek kaže...

Kaj ti fali da uzmes B550 Tomahawk? Strix se ne isplati za 250kn vise nikako. Wifi, ako ti treba, procitaj editani prosli post. Kaj se zvuka tice, trebao bi biti solidan i na MSI B550, ali kolko se sjecam ti imas neki vanjski DAC/AMP.

 

Btw. cudno mi je da tolko i gledas Asusove B550 kao korisnika kojeg je Asus kao i mene iznevjerio. Ne znam kojeg si datuma kupio CH6E, ali takve kupce Asus nebi smio naprcit. Bilo bi posteno da stave makar beta BIOS update, makar na neki forum, ako ne na slubenu stranicu.

 

Uzimam u obzir:

MSI B550 Tomahawk

MSI B550 Gaming Carbon WiFi

MSI X570 Tomahawk

Asus B550-E

Eventualno od Gigabyta B550 Aorus Pro (AX) V2  - ali nema ih nigdje kod nas

 

Kupujem koja god bude u shopu sutra - obzirom imam 5800X CPU, bitno mi je da se BIOS moze preko USB flashati bez CPUa a ove gore maticne to sve imaju

 

Ja sa svojom C6E i 2700X nisam imao vecih problema - ploca je radila bez problema duze od 2g i dobila je preko 15 BIOS updejta u tom periodu

Vise problema su imali C6H vlasnici i njih razumijem da su bili razocarani (npr zbog sleep buga i nekih drugih issuea)

 

MSI ne zelim kupiti jer je firma drlog (objasnio covjek u ovom videu zasto:

) ali kako stvari trenutno stoje na nasem trzistu, najdostupnije su njihove maticne a imaju dobre feature i VRMove (bar ove koje sam izlistao iznad)

 

 

WiFi 6 bi mi bio nice to have obzirom se planiram seliti u novu zgradu a ne znam hocu li tamo imati provedene LAN kablove po cijelom stanu kao u trenutnom tako da ce mi WiFi6 dobro doci za stolno racunalo (+ bluetooth za periferiju poput gamepada) - upariti to sa WIFI 6E routerom nagodinu i zasticen sam od interferencija susjedovih WIFIa

A rado bi da je integriran vec na maticnu da ne moram koristiti PCIe add in card ili m.2 wifi karticu pa od nje onda preko pola maticne provlacit antenu u za to predivdjen cut out na I/O od maticne

 

 

10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Nije stvar u tome jesi imao ili ne imao problema, nego sto su te odhebali kao pionira i pokusnog kunica za Ryzene, dok Asrock tamo daje beta BIOS updejte za A320 ploce, ali sta je tu je. Glavni krivac je vjerojatno ipak AMD koji mijenja svoje izjave, podrska do 2020. u smislu until 2020, through 2020 itd., sta sve vec nisu izjavili.

 

Imas B550 Aorus Master iz Osijeka na njuski, ako zelis top B550 maticnu uz mali rizik, makar ima dosta forumasa iz OS da ti provjere.

 

Carbon B550 je doslovce isti drek kao B550 Edge i Tomahawk, osim izgleda i par USB-ova vise. Od te 3, Edge ima najbolje VRM temp.

 

Moja preporuka ti je, s obzirom da zelis integrirani Wifi6: MSI B550 Edge ili Asus B550-F Wifi ili MSI X570 Tomahawk ili Giga s njuske.

11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
The_Fichek kaže...

Nije stvar u tome jesi imao ili ne imao problema, nego sto su te odhebali kao pionira i pokusnog kunica za Ryzene, dok Asrock tamo daje beta BIOS updejte za A320 ploce, ali sta je tu je. Glavni krivac je vjerojatno ipak AMD koji mijenja svoje izjave, podrska do 2020. u smislu until 2020, through 2020 itd., sta sve vec nisu izjavili.

 

Imas B550 Aorus Master iz Osijeka na njuski, ako zelis top B550 maticnu uz mali rizik, makar ima dosta forumasa iz OS da ti provjere.

 

Carbon B550 je doslovce isti drek kao B550 Edge i Tomahawk, osim izgleda i par USB-ova vise. Od te 3, Edge ima najbolje VRM temp.

 

Moja preporuka ti je, s obzirom da zelis integrirani Wifi6: MSI B550 Edge ili Asus B550-F Wifi ili MSI X570 Tomahawk ili Giga s njuske.

 

To za asus stoji - ali AMD je jednako kriv jer ne daje sluzbeni support za zen3 na x370

Asrock ima support za zen3 na starim chipsetima ali je to sve u nekoj beti i tko zna kako ce to stabilno biti

 

ta aorus master nema type c header - nema niti jedna gigabyteova revision 1, moras kupovati rev2 ili v2 verzije

 

najvjerojatnije ce pasti tomahawk iz adma - no prvo trebam reklamirati asrock b550 u supernetu (valjda nece stvarati probleme, vracam unutar 2 tjedna od kupovine)

13 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Fanu kaže...
ivicask kaže...

 Ne dobivam baš ništa sa odovjenom zvučnom sa DAC/AMP ili šta got kad ionako spajam se optikom, i koristim bluetooth slušalice za ostalo.

 

A koristim otključani realtek driver tako da imam sve feature od skupljih ploča, dolby live /dts, stereo upmixing, atmos šta got...

 

Sve ti je to isto sranje samo ti softverski zaključaju na pločama...

 

 

 

apsolutno nema veze koristis li optiku ili neki drugi kabel kad sve ide preko zvucne kartice koja je integrirana na maticnu zajedno sa ostalim komponentama u metalnom kucistu sa milijun smetnji

 

ovo:

https://www.amazon.com/FX-Audio-Optical-Coaxial-Amplifier/dp/B072JJT7SF

 

je bolje od bilo koje zvucne na nekoj maticnoj..

 kakve smetnje preko digitalnog optickog izlaza? To je i glavna poanta da je preko optike nemoguće imat ikakve smetnje... 

10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Fanu kaže...
The_Fichek kaže...

Nije stvar u tome jesi imao ili ne imao problema, nego sto su te odhebali kao pionira i pokusnog kunica za Ryzene, dok Asrock tamo daje beta BIOS updejte za A320 ploce, ali sta je tu je. Glavni krivac je vjerojatno ipak AMD koji mijenja svoje izjave, podrska do 2020. u smislu until 2020, through 2020 itd., sta sve vec nisu izjavili.

 

Imas B550 Aorus Master iz Osijeka na njuski, ako zelis top B550 maticnu uz mali rizik, makar ima dosta forumasa iz OS da ti provjere.

 

Carbon B550 je doslovce isti drek kao B550 Edge i Tomahawk, osim izgleda i par USB-ova vise. Od te 3, Edge ima najbolje VRM temp.

 

Moja preporuka ti je, s obzirom da zelis integrirani Wifi6: MSI B550 Edge ili Asus B550-F Wifi ili MSI X570 Tomahawk ili Giga s njuske.

 

To za asus stoji - ali AMD je jednako kriv jer ne daje sluzbeni support za zen3 na x370

Asrock ima support za zen3 na starim chipsetima ali je to sve u nekoj beti i tko zna kako ce to stabilno biti

 

ta aorus master nema type c header - nema niti jedna gigabyteova revision 1, moras kupovati rev2 ili v2 verzije

 

najvjerojatnije ce pasti tomahawk iz adma - no prvo trebam reklamirati asrock b550 u supernetu (valjda nece stvarati probleme, vracam unutar 2 tjedna od kupovine)

Stabilno je itekak. Relativno stabilno je i na CH6, samo sto su ocitavanja senzora losa i beskorisna, tu i tamo ima nekih sitnih bugova, kod nekih se javlja cold boot i tako. Jedan lik na overclockers.net je isprobao valjda 20 biosa za CH6, najbolji su mu bili od x370 fatal1ty i sad zadnje neki od Biostara. Problem kod Asrock starijih pa i nazalost novijih ploca je sto nemaju USB BIOS flashback. Jednom ih zbrickas i jako tesko mozes nazad. Zato nisam uzeo od kolege s foruma X370 Taichi, inace bi vec bila kod mene.. Uvijek neko malo sranje kod tih maticnih kao ta BIOS flashback tipka ili usb C sta kazes ili recimo samo 5 USB-a pozadi kod MSI Edge i Tomahawk.. Uglavnom, sretno s reklamiranjem i kupovinom pa javi kakva ce bit nova maticna.

 

Btw. ja mislim da cu napokon kliknut buy na novog Ryzena 3600 s Aliexpressa za 1090kn. 3600X novi kosta 90kn vise, ali nedam, sta ce mi.. Batch sa slika kupaca izgleda najnoviji. Skoro pa direkt iz tvornice ti procesori idu u taj i jos neke shopove. Ljudi koji su kupovali u prosincu im pise 42./ 43./ 47. tjedan batch 2020. sto ima smisla. Nemam sta za izgubit, ako ce mi ikad falit novaca prodam ga za pol god za istu cijenu, s obzirom na ovu situaciju.

12 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Pharaoh kaže...
DarthMarkus kaže...

P.S. danas radi ko urica. Samo PBO off i nikad ga ne paliti niti dolaziti u napast :-)

I kakva su zapazanja sad nakon par dana, klokanje, temperature u stres testu, neke musice itd...

 Za sad sve pet. PBO zbugan, pa je off. Ram držim na 3733 c15 1:1:1.

 

Temp je max 75 pod Noctuom. 

 

EPIC launcher AJME majko ! Sa 50C na 26C u idlu.

 

Nevjerovatno.

 

Čekam novi AGESA update da dignem na 4000.

 

Sve u svemu - sad sam zadovoljan.

Dery:Dobaci meni tvog delidera pa da vidiš kako mu cijena raste kao platini.Kad ga ja uštelim to će postat pravi i7 , ostavi se ocanja i plug and play-a, nije to za te.Ja sam izbrusio vještine na amdu
3 godine
protjeran
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

A u kojem testu je tocno 75c i nakon kolko vremena i kojem naponu/taktovima?

 

EDIT:

 

Sa kojim testom da bencham RAM, jel Prime 95 ok? AIDA64 extreme imam samo probnu verziju koja mi ne ocitava sve podatke...

 

Njavise mi je do toga da pratim latencije i rezultate usput i gdje memorija najbolje stoji tj. idealan takt i latencija...

Poruka je uređivana zadnji put ned 27.12.2020 16:08 (Pharaoh).
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Evo ti keyeva za AIDA:

Malo guglat..

 

Prime95 previse opterecuje komp i ne znam kom se to da vrtit cijeli dan radi stabilnosti. Imas brzih testova, Cinebench, onaj Asusov Realtest, Aidini testovi su dobri, itd. Meni se osobno neda cekat dulje od 15 min za bilokakav test, 30min max. ako idem jest ili nesto drugo radit.

10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
The_Fichek kaže...

 

Btw. ja mislim da cu napokon kliknut buy na novog Ryzena 3600 s Aliexpressa za 1090kn. 3600X novi kosta 90kn vise, ali nedam, sta ce mi.. Batch sa slika kupaca izgleda najnoviji. Skoro pa direkt iz tvornice ti procesori idu u taj i jos neke shopove. Ljudi koji su kupovali u prosincu im pise 42./ 43./ 47. tjedan batch 2020. sto ima smisla. Nemam sta za izgubit, ako ce mi ikad falit novaca prodam ga za pol god za istu cijenu, s obzirom na ovu situaciju.

 To si i ja upravo razmišljam samo se nadam na mu neće trebati 2 mjeseca da stigne do nas. Čitao sam da se uglavnom ne carini jer prolazi pod mali paket pa mi se ovo čini kao best buy s obzirom na trenutne cijene na njuškalu ( dva 2600 se prodaju za 1100kn, a u novi u admu 1000kn..)

Battlelog: Ratkapa16
3 godine
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
The_Fichek kaže...

 

Prime95 previse opterecuje komp i ne znam kom se to da vrtit cijeli dan radi stabilnosti. 

 Ma ja sam ti old school, jos od davnih dana kada sam se zanimao sa time je Prime 95 bio glavni bench i uvijek se po njemu ravnalo i benchalo. Naravno ima i laksih i brzih testova al ja volim to zakurit sa postenim stress testom i vidjet kako mi se nosi proc i hlađenje sa time, a ako sam tu dobar za ostalo sam bog i batina. 

 

 

12 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Dobre su stvarno te wifi kartice (kod mene je wifi5) došla uz strix b450e.Ne koristim je, ali dobre brzine hvata, "vadi" oko 320 Mbps od 400 koliko je deklarirano paketom ( a kome treba ima i simpatičan feature za cast desktop pc a na TV wifi - em preko intel wi-di). Odlično radi za sve osim gaminga.

 

 

@fanu .. kad se zvuk salje optikom dalje , ovo sto govoris ne stoji jer nikakve smetnje ne mogu postojati iz razloga sto zvucna kartica samo  salje "sirovi " , neprocesirani signal na dekoder u kkinu ili A/V receiveru te dalje na zvučnike  . 

Poruka je uređivana zadnji put ned 27.12.2020 19:10 (error_666).
6 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

5900x sa Aorus x570 Pro i Artic Liquid Freezer II 208 temperatura u Cinebench 25 sa Auto OC oko 76C. Na CPUZ stress test bude nekih 82-83C.

https://pasteboard.co/JGTGNfh.jpg

Poruka je uređivana zadnji put ned 27.12.2020 19:21 (frey85).
Moj PC  
2 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
ivicask kaže...
frey85 kaže...

Uzimajte X570 ploče, izvuku više iz tih procesora i memorije. Opšta je zabluda da će raditi isto sa B550. Pogotovo kad sastavljae High end računar sa 5800x i jačim procesorima. x570 ima bolju komunikaciju procesora i memorije.

 Največa glupost ikada, da, ima "bolju komunikaciju" da bi imao dodatne PCI staze, koje niti ti, ni ja, niti 99% ljudi na ovom forumu neće iskoristiti, po svemu drugom su B500 potpuno iste ili bolje.

B550 manje troše, manje se griju, nemaju mini zujalicu, imaju daleko manji DPC latency, puno brže postaju/bootaju (ja sam na desktopu već sa svojom B550 dok x570 ploče tek eventualno prođe BIOS post), i tako, da nejdem u detalje opet već sam pisao isto.

 

 

"Gigabyte ploča pokazuje bolje perofrmanse u prvom testu. U TimeSpy testu su performanse ipak podjednake. No, obje su ploče pokazale da nisu u stanju izvući istu razinu performansi iz 3900X procesora i RX 5700 XT grafike kao i X570 ploče.

Opet vidimo da su X570 ploče brže i bolje izvlače performanse, što je i očekivano jer su u nižem tržišnom razredu. Ipak, ovdje vidimo podjednake performanse dviju B550 ploča u Cinebench multicore testovima. Zanimljivo 7-Zip rezultat kod Gigabyte ploče je slabiji i s PCB na Auto i Disabled (isti je)."

Poruka je uređivana zadnji put ned 27.12.2020 19:25 (frey85).
13 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
frey85 kaže...
ivicask kaže...
frey85 kaže...

Uzimajte X570 ploče, izvuku više iz tih procesora i memorije. Opšta je zabluda da će raditi isto sa B550. Pogotovo kad sastavljae High end računar sa 5800x i jačim procesorima. x570 ima bolju komunikaciju procesora i memorije.

 Največa glupost ikada, da, ima "bolju komunikaciju" da bi imao dodatne PCI staze, koje niti ti, ni ja, niti 99% ljudi na ovom forumu neće iskoristiti, po svemu drugom su B500 potpuno iste ili bolje.

B550 manje troše, manje se griju, nemaju mini zujalicu, imaju daleko manji DPC latency, puno brže postaju/bootaju (ja sam na desktopu već sa svojom B550 dok x570 ploče tek eventualno prođe BIOS post), i tako, da nejdem u detalje opet već sam pisao isto.

 

 

"Gigabyte ploča pokazuje bolje perofrmanse u prvom testu. U TimeSpy testu su performanse ipak podjednake. No, obje su ploče pokazale da nisu u stanju izvući istu razinu performansi iz 3900X procesora i RX 5700 XT grafike kao i X570 ploče.

Opet vidimo da su X570 ploče brže i bolje izvlače performanse, što je i očekivano jer su u nižem tržišnom razredu. Ipak, ovdje vidimo podjednake performanse dviju B550 ploča u Cinebench multicore testovima. Zanimljivo 7-Zip rezultat kod Gigabyte ploče je slabiji i s PCB na Auto i Disabled (isti je)."

 Isprobao sam 5900x u b550 i x570 ploči i dobivam 100% identične scoreve, tako da neznam što bi rekao.

4 godine
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Fanu kaže...

 

Suzio sam izbor na tu B550-E Strixicu jer ima BIOS flashback i jedna je od rijetkih B550 ploca sa 2 PCIe 4.0 slota - tj GPU moze raditi u prvom slotu na PCIe 4.0 x8 (ekvivalent PCIe 3.0 x16 bandwidthu) i u drugi PCIe 4.0 slot mogu staviti M.2 PCIe karticu sa 2 PCIe 4.0 x4 SSDa i da nemam nikakvih bottlenecka

 

a druga ploca je navedena X570 Tomahawk koja je proglasena jednom od najboljih AM4 ploca na trzistu a jeftinija je od te strixice za 300kn i svi slotovi su joj PCIe 4.0 i nemam brige oko daljnjih upgrejda

 

 

x570 Tomahawk nema sve slotove PCI 4.0

 

  • 1x PCIe 4.0/3.0 x16 slot (PCI_E1)
  • 1x PCIe 4.0/3.0 x16 slot (PCI_E3), supports x4 mode
  • 2x PCIe 3.0 x1 slots

 

Drugi x16 slot ide preko chipseta.

 

Velika većina X570 ploča ne podržava 2 PCIe 4.0 x8 slota, ako je to bitno

 

 

10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Score u tim testovima moze zavisi od updejta do updejta tog testa, aplikacije. Ja se s tim ne bih zamarao, to je vise za neku smjernicu da znas kolko je jak proc, a ne da u desetinku gledas kak se ponasa na kojoj maticnoj..

13 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
The_Fichek kaže...

Score u tim testovima moze zavisi od updejta do updejta tog testa, aplikacije. Ja se s tim ne bih zamarao, to je vise za neku smjernicu da znas kolko je jak proc, a ne da u desetinku gledas kak se ponasa na kojoj maticnoj..

Pa isti dan sam sklopio 5900x sebi doma na b550 i u firmi za naš server na x570, isti dan sam instlirao iste benchove i dobivam identične scoreve.

 

Jedino što sam zamjetio ovaj zadnji update BIOSa za asus b550 ploče scorevi su stabiliniji i više, prije bi random varrirali,i u event viewer random bacao WHEA loger errore kolko vidim svi po netu su ih imali sa b550, izgleda da su optimizirali što got je usporavalo B550 ploče prije i bacalo te errore.

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 27.12.2020 20:38 (ivicask).
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
pero322 kaže...
Fanu kaže...

 

Suzio sam izbor na tu B550-E Strixicu jer ima BIOS flashback i jedna je od rijetkih B550 ploca sa 2 PCIe 4.0 slota - tj GPU moze raditi u prvom slotu na PCIe 4.0 x8 (ekvivalent PCIe 3.0 x16 bandwidthu) i u drugi PCIe 4.0 slot mogu staviti M.2 PCIe karticu sa 2 PCIe 4.0 x4 SSDa i da nemam nikakvih bottlenecka

 

a druga ploca je navedena X570 Tomahawk koja je proglasena jednom od najboljih AM4 ploca na trzistu a jeftinija je od te strixice za 300kn i svi slotovi su joj PCIe 4.0 i nemam brige oko daljnjih upgrejda

 

 

x570 Tomahawk nema sve slotove PCI 4.0

 

  • 1x PCIe 4.0/3.0 x16 slot (PCI_E1)
  • 1x PCIe 4.0/3.0 x16 slot (PCI_E3), supports x4 mode
  • 2x PCIe 3.0 x1 slots

 

Drugi x16 slot ide preko chipseta.

 

Velika većina X570 ploča ne podržava 2 PCIe 4.0 x8 slota, ako je to bitno

 

bitno da su 2 najveca slota PCIe 4.0 (prvi koji je x16 i drugi koji je x4) - ova preostala 2 PCIe 3.0 x1 slota su mi nebitna obzirom na brzine koje pruzaju (i da su PCIe 4.0 opet su beskorisni sa x1 brzinom)

 

najradije bi B550-E strixicu ali sumnjam da ju itko ima dostupnu u ducanu - past ce MSI vrlo vjerojatno

 

 

4 godine
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Fanu kaže...
pero322 kaže...
Fanu kaže...

 

Suzio sam izbor na tu B550-E Strixicu jer ima BIOS flashback i jedna je od rijetkih B550 ploca sa 2 PCIe 4.0 slota - tj GPU moze raditi u prvom slotu na PCIe 4.0 x8 (ekvivalent PCIe 3.0 x16 bandwidthu) i u drugi PCIe 4.0 slot mogu staviti M.2 PCIe karticu sa 2 PCIe 4.0 x4 SSDa i da nemam nikakvih bottlenecka

 

 Koju karticu koristiš za spajanje 2 m.2 x4 diska? Sve koje mogu naći koriste bifurkaciju linija iz x8 ili x16 slota, pa kad se koristi x4 slot, jedan od dva diska neće raditi.

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 27.12.2020 21:25 (pero322).
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
pero322 kaže...

 Koju karticu koristiš za spajanje 2 m.2 x4 diska? Sve koje mogu naći koriste bifurkaciju linija iz x8 ili x16 slota, pa kad se koristi x4 slot, jedan od dva diska neće raditi.

 

 

Strix B550-E je valjda jedna od rijetkih B550 maticnih (uz gigabyte B550 aorus master?) koja ima 2 PCIe 4.0 slota (gornji x16 i donji x8) - ako su oba zauzeta, oba ce raditi na PCIe 4.0 x8 brzini

 

U prvi slot ubacis graficku, a u drugi slot ubacis karticu sa 2 M.2 PCIe 4.0 x4 SSDa - oba SSDa bi u tom slucaju trebala raditi punom brzinom..

 

Uz to jos imas i 2 M.2 slota na samoj maticnoj koja ce raditi punom brzinom - 1 SSD u PCIe 4.0 x4 i 1 SSD u PCIe 3.0 x4

 

Znaci na tu strixicu u teoriji mozes spojiti 3 PCIe 4.0 x4 M.2 SSDa, 1 graficku na PCIe 4.0 x8 brzini, 1 PCIe 3.0 x4 M.2 SSD

 

 

Ne znam zasto vise proizvodjaca ne radi takvu raspodjelu PCIe staza na B550

Poruka je uređivana zadnji put ned 27.12.2020 21:58 (Fanu).
11 godina
neaktivan
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Pozdrav ekipa,

 

Ima li kakvih glasina planira li AMD izdati 5700x i kad?

Naime, planiram prelazak sa Intela (i7 4790) na 8-jezgreni AMD. Cijena od 3700-3800kn za 5800x je ipak malo preskupa. Za tu cijenu mi je privlačnije uzeti 10700kf za skoro 1000kn manje.

U planu i matična do 1500kn te 32gb rama.

 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
4 godine
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Fanu kaže...
pero322 kaže...

 Koju karticu koristiš za spajanje 2 m.2 x4 diska? Sve koje mogu naći koriste bifurkaciju linija iz x8 ili x16 slota, pa kad se koristi x4 slot, jedan od dva diska neće raditi.

 

 

U prvi slot ubacis graficku, a u drugi slot ubacis karticu sa 2 M.2 PCIe 4.0 x4 SSDa - oba SSDa bi u tom slucaju trebala raditi punom brzinom..

 


Znaci na tu strixicu u teoriji mozes spojiti 3 PCIe 4.0 x4 M.2 SSDa, 1 graficku na PCIe 4.0 x8 brzini, 1 PCIe 3.0 x4 M.2 SSD

 

 

Ne znam zasto vise proizvodjaca ne radi takvu raspodjelu PCIe staza na B550

Takvo spajanje m.2 diskova preko dodatne kartice će raditi na strixici ali neće na x570 Tomahawk koju spominješ kao alternativu, jer njezin drugi x16 slot je samo x4 električni.

Na x570 trebaš Asus X570 Prime-Pro, Strix X570-F Gaming, Gigabayte Aorus Master Pro, Asrock Taichi, MSI Unify, i još par drugih skupljih.

X570 ploče koje podržavaju SLI jedine podržavaju podjelu linija x8/x8. Ne vidim zašto je to dvoje zajedno vezano jer bifurkacija linija ne bi trebala imati veze sa SLI.

SLI certifikacija je navodno skupa pa je onda kao mogućnost stavljena samo na višu klasu ploča.

 

12 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Vjerovatno da ce izac kroz par mjeseci.Ja bi sacekao malo pa vidi sto ti se cini bolje , tad ces imat vec 11700K vani i r7 5700X.

11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Da znam za to ogranicenje na X570 tomahawk, tj da je drugi slot samo x4

 

ali zato:

 

u taj drugi PCIe 4.0 x4 slot stavis karticu na kojoj su 2 M.2 PCIe 3.0 x4 SSDa (oba bi trebala raditi punom PCIe 3.0 x4 brzinom?) + na maticnoj imas 2 PCIe 4.0 x4 M.2 slota (za razliku od B550 gdje je drugi M.2 slot uvijek PCIe 3.0)

teoretski bi mogao 4 M.2 SSDa na tu plocu staviti i sva 4 ce raditi punom brzinom (2 PCIe 4.0 i 2 PCIe 3.0)

 

 

E jebem ti kalkulacije, najbolje uzeti threadripper plocu od 4000+kn na kojoj imas sve PCIe 4.0 staze svijeta :D

 

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 27.12.2020 22:19 (Fanu).
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ne kuzim uopce sta ce ti PCIE4, cemu ta fiksacija da moras imat sve najnovije i najbolje... Frend na maticnu od 550kn (Asrock B450M Pro-F) uzeo PCIE karticu za dodatna 2x M.2 slota iz Superneta, lagano vrti 2 NVMe PCIE3 diska i boli ga briga. Bavi se neuralnim mrezama i nekakvim kalkulacijama na jednom institutu, radi od doma. Ne opterecuje se covjek benchmarkanjem ni fps brojacem, kaze sta ce mi to, ne trza nista :)

 

Osobno ne vidim razliku izmedju 3000 Mb/s i 1500-2000 Mb/s i ne znam di bih uopce to mogao posteno testirati, kako. Isti vrag Adata SX8200 i 6000 Pro realno, ali su cijene vrlo slicne bile. Primjena treba bit specificna da to primjetis, ako se fakat bavis tako necime slobodno podijeli..

3 godine
neaktivan
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Planiram uzeti PC: Ryzen 5 3600, B450m mortar max, rx 5600 xt za koji tjedan. Proc želim zamijeniti čim budu dostupne informacije o podršci b450 chipseta sa 5xxx serijom amd procesora. Koliko je izgledno da će moja ploča podržavati Ryzen 5 5600 ili 5600x? Znam da trenutno nema konkretnih činjenica, ali me zanimaju vaša mišljenja :)

Poruka je uređivana zadnji put ned 27.12.2020 22:39 (sculin).
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Vrlo vjerovatno da bude kroz par mjeseci , jer je 5xxx serija vec navedena na support listi na b450 mortar max stranici jedino nema jos BIOS-a.

4 godine
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Fanu kaže...

Da znam za to ogranicenje na X570 tomahawk, tj da je drugi slot samo x4

 

ali zato:

 

u taj drugi PCIe 4.0 x4 slot stavis karticu na kojoj su 2 M.2 PCIe 3.0 x4 SSDa (oba bi trebala raditi punom PCIe 3.0 x4 brzinom?)

To ne bi trebalo raditi, na jeftinijim pasivnim karticama za to trebas 8 fizickih linija, po 4 za svaki disk, nebitno koje brzine. Na x4 slotu ima linija samo za jedan disk, drugi nije spojen.

Ako postoji kartica koja konvertira 4x PCIe 4.0 na dva PCIe 3.0 x4 to radi preko nekakvog PCIe switcha.

11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
The_Fichek kaže...

Ne kuzim uopce sta ce ti PCIE4, cemu ta fiksacija da moras imat sve najnovije i najbolje... Frend na maticnu od 550kn (Asrock B450M Pro-F) uzeo PCIE karticu za dodatna 2x M.2 slota iz Superneta, lagano vrti 2 NVMe PCIE3 diska i boli ga briga. Bavi se neuralnim mrezama i nekakvim kalkulacijama na jednom institutu, radi od doma. Ne opterecuje se covjek benchmarkanjem ni fps brojacem, kaze sta ce mi to, ne trza nista :)

 

Osobno ne vidim razliku izmedju 3000 Mb/s i 1500-2000 Mb/s i ne znam di bih uopce to mogao posteno testirati, kako. Isti vrag Adata SX8200 i 6000 Pro realno, ali su cijene vrlo slicne bile. Primjena treba bit specificna da to primjetis, ako se fakat bavis tako necime slobodno podijeli..

 

čisto da budem bar malo future proof jer već sad su sve nove grafičke na PCIe 4.0 (PCIe 3.0 x16 je već bottleneck za najjače graficke, šta će tek bit sa nvidia 4xxx serijom nagodinu) i većina novih SSDova će biti na PCIe 4.0

 

i ako se ne varam PCIe 4.0 SSDovi osim većih read i write brzina dolaze sa većim random read i write brzinama koje su bitnije od onih sequental koje si naveo

 

a i jbg, u PC svijetu sam od 96te kad sam dobio prvo računalo i otad sam složio nekoliko konfiguracija (uvijek neki kompromisi jer sam imao ograničen budget) i sad dovoljno zaradjujem da budem na bleeding edgu :) pa fuck it

 

igram igrice i benchmarke - ne bavim se ničim drugim bitnim na privatnom racunalu

10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
sculin kaže...

Planiram uzeti PC: Ryzen 5 3600, B450m mortar max, rx 5600 xt za koji tjedan. Proc želim zamijeniti čim budu dostupne informacije o podršci b450 chipseta sa 5xxx serijom amd procesora. Koliko je izgledno da će moja ploča podržavati Ryzen 5 5600 ili 5600x? Znam da trenutno nema konkretnih činjenica, ali me zanimaju vaša mišljenja :)

Podrzava ti vec 5000 seriju -> gledaj Agesa 1.1.0.0: https://www.msi.com/Motherboard/support/B450M-MORTAR-MAX

 

Ryzen 5600 je za sad jos uvijek spekulacija, ne zna se hoce li ni kad ce doci. Ako ce doci, najava se ocekuje na CES-u, znaci 1.mj. Ako se to dogodi, mogao bi npr. biti nedostupan u HR jos jedan mjesec, a cijena bi mu se mogla stabilizirati za jos mjesec.. U svakom slucaju sa 5000 serijom ne prolazis povoljno i to vise nije best buy kako je nekad bilo s Ryzenom. Na tebi je da odlucis isplati li se cekati i imas li spremnih recimo 2100-2200kn za 5600 koliko bi mogao kostati u HR, ako ikad dodje.

 

Btw. ja sam si prijemalo narucio Ryzena 3600 s Aliexpressa za 1100kn pa javim dojmove kad dodje (ocekujem 2-3 tjedna). Nedam HR ducanima 500kn vise, nope.

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice