AMD Ryzen procesori (opća tema) izdvojena tema

poruka: 29.946
|
čitano: 5.057.535
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
hahhaajaads kaže...

Danas sam po prvi puta testirao onaj X pattern stavljanja termalne paste

A još ako je znaš razmazati po procesoru kako treba, nema ti kraja.

Za sva pitanja i pomoć, obratiti se preko privatne poruke. :D
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Valentin17 kaže...
hahhaajaads kaže...

Danas sam po prvi puta testirao onaj X pattern stavljanja termalne paste

A još ako je znaš razmazati po procesoru kako treba, nema ti kraja.

Mislio sam i to, ali kolko sam pogledao na 

doslovno je sve isto, jer i X pattern se razmaze po citavom procu (naravno ovisi kakvo je podnozje coolera). 

14 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Razmazivanje je najbolje, bitno je da thermlna pasta bude po cijelom ihs tako da citava povrsina bude prekrivena majonezom i to je to.
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
dreadmoore kaže...
Razmazivanje je najbolje, bitno je da thermlna pasta bude po cijelom ihs tako da citava povrsina bude prekrivena majonezom i to je to.

 s razmazivanjem također riskiraš pojavu mjehurića, što kod metode zrna riže nije problem

uostalom, jel cijela površina ihs-a nazana ili ne sasvim je nebitno, bitan je dio ispod kojeg se nalazi čip i gdje je potrebno prenijeti temperaturu na hladnjak

 

10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
dreadmoore kaže...
Razmazivanje je najbolje, bitno je da thermlna pasta bude po cijelom ihs tako da citava povrsina bude prekrivena majonezom i to je to.

Mozda kod intela, kod ryzena je bitno da je sredina prekrivena kak treba. Poslikao bi ti al mi se neda opet rastavljat, znaci sa ovim mojim coolerom doslovno vidis procesor/pastu sa lijeve i desne strane.

 

Proc je doslovno hladan... Stoji na 47 stupnjeva vec 15min. Svaki vent u kucistu (ukljucujuci i cpu cooler) je u silent modu.

11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
hahhaajaads kaže...
dreadmoore kaže...
Razmazivanje je najbolje, bitno je da thermlna pasta bude po cijelom ihs tako da citava povrsina bude prekrivena majonezom i to je to.

Mozda kod intela, kod ryzena je bitno da je sredina prekrivena kak treba.

 pasta je lošiji vodič topline nego ihs i hladnjak, a opet bolji nego zrak i zato je jedino bitno da pasta popuni mikroskopske prostore između ihs-a i hladnjaka

 

obzirom da je ihs vrlo tanak i da se toplina brzo prenosi sa čipa, preko njega, na hladnjak, najbitnije je da pasta popuni praznine na dijelu ihs-a koji pokriva čip

prijenos sa sredine ihs-a, gdje je zagrijavanje najveće, na bočne dijelove ihs-a, pa zatim s tih bočnih dijelova na hladnjak, minimalan je i zato je najbitnije pokriti dio ihs-a gdje je ispod njega čip, a ne cijelu površinu

Poruka je uređivana zadnji put sri 15.7.2020 16:13 (picajzla0707).
14 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
picajzla0707 kaže...
hahhaajaads kaže...
dreadmoore kaže...
Razmazivanje je najbolje, bitno je da thermlna pasta bude po cijelom ihs tako da citava povrsina bude prekrivena majonezom i to je to.

Mozda kod intela, kod ryzena je bitno da je sredina prekrivena kak treba.

 pasta je lošiji vodič topline nego ihs i hladnjak, a opet bolji nego zrak i zato je jedino bitno da pasta popuni mikroskopske prostore između ihs-a i hladnjaka

 

obzirom da je ihs vrlo tanak i da se toplina brzo prenosi sa čipa, preko njega, na hladnjak, najbitnije je da pasta popuni praznine na dijelu ihs-a koji pokriva čip

prijenos sa sredine ihs-a, gdje je zagrijavanje najveće, na bočne dijelove ihs-a, pa zatim s tih bočnih dijelova na hladnjak, minimalan je i zato je najbitnije pokriti dio ihs-a gdje je ispod njega čip, a ne cijelu površinu

 Jesi ti upce pogledao video ili je to iz tvoje glave 

jer sve ono sto je na videu ti si opovrgnuo.

11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
dreadmoore kaže...

 Jesi ti upce pogledao video ili je to iz tvoje glave 

jer sve ono sto je na videu ti si opovrgnuo.

koji video? ovo što neki random lik s jubitoa stavlja slikice jednog mjerenja ovakvog ili onakvog apliciranja paste? takav anegdotalni pristup navodnog testiranja bi trebao nešto pokazati?

 

stvar je jednostavna, toplina bi se najbolje prenosila direktnim spajanjem hladnjaka i čipa, sve između je nužno zlo, pasta ponajviše

samim time prijenos topline s bočnog dijela ihs-a preko iste te paste na hladnjak ne može biti efikasan i prijenos se vrši tamo gdje se najbrže odvija izmjena - direktno iznad čipa

radi se o osnovama termodinamike

14 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
picajzla0707 kaže...
dreadmoore kaže...

 Jesi ti upce pogledao video ili je to iz tvoje glave 

jer sve ono sto je na videu ti si opovrgnuo.

koji video? ovo što neki random lik s jubitoa stavlja slikice jednog mjerenja ovakvog ili onakvog apliciranja paste? takav anegdotalni pristup navodnog testiranja bi trebao nešto pokazati?

 

stvar je jednostavna, toplina bi se najbolje prenosila direktnim spajanjem hladnjaka i čipa, sve između je nužno zlo, pasta ponajviše

samim time prijenos topline s bočnog dijela ihs-a preko iste te paste na hladnjak ne može biti efikasan i prijenos se vrši tamo gdje se najbrže odvija izmjena - direktno iznad čipa

radi se o osnovama termodinamike

 Onda je onaj video opvrgnuo sve osnove termodinamike ili je neki veliki fake.Ja znam da najbolje staviti cooler na cip i tu su sigurno nize temperature, ali nisu proizvodjaci ludi da ne  postavljaju zastit na njemu odnosno ihs jer postoji velika mogucnost ostecivanja istog.Najbolje je tekuci metal naljepiti ali to je i najopasniji dio.Ili ihs napraviti od srebra on je najbolji provoditelj topline.

Poruka je uređivana zadnji put sri 15.7.2020 19:23 (dreadmoore).
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
dreadmoore kaže...

 Onda je onaj video opvrgnuo sve osnove termodinamike ili je neki veliki fake.Ja znam da najbolje staviti cooler na cip i tu su sigurno nize temperature, ali nisu proizvodjaci ludi da ne  postavljaju zastit na njemu odnosno ihs jer postoji velika mogucnost ostecivanja istog.

 jao, nitko nije rekao da je video fake, nego je nepouzdano testirati jednom i onda reći - to je to

uostalom, baci oko kako lik pravi mjehuriće na razmazanoj pasti, pa onda namješta pritisak da ih potjera van i da ne izgleda gadno - to kad stavljaš hladnjak ne vidiš i mo'š se jebat što ćeš izbjeći

 

evo ti jedno testiranje u kojem, ovisno o malim razlikama u količini paste dobivaš drastično različite rezultate i na kojem je upravo razmazivanje ovisno o količini najgora ili najbolja opcija

 

imaš i daleko iskusnijeg recenzenta, koji uopće ne preporuča razmazivanje, a primijeti na samom početku da se spominje i razlika u konveksnosti ili konkavnosti površine ihs-a, a isto tako i hladnjaka

razmazivanjem neminovno proizvodiš mjehuriće zraka, kad su maleni problem nije bitan, no ako se spoje u jedan veliki, problem itekako može postati bitan

ako je ihs konveksan mjehurići će s vremenom izaći van - jer mijenjanje viskoziteta u grijanju i hlađenju nako 10. 20 ili 50 paljenja i gašenja uzrokuje njihovo pomicanje isto kao i promjene u pritisku, no ako je ihs konkavan, ti mjehurići će se spojiti u jedan veliki u sredini, a onda je pitanje što se događa na tom dijelu čipa

 

ima tu puno rasprave, ne kažem da sam 100% u pravu, no jedan ofrlje napravljen video sasvim sigurno ne može dokazati ništa

da bi dobio konzistentne rezultate, moraš test ponavljati više puta, gledati i temperature nakon dužeg korištenja, uvijek koristiti potpuno istu količinu paste, itd. itd. itd.

dakle, testirati onako kako se testira za pouzdane rezultate, ovo što je linkano je drek na šibici

 

 

 

 

 

 

 

12 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

bez puno filozofije u tankom sloju razmazati pastu po cijelom procesoru i to je to (kao i na orginal hladnjacima kako dode)

bitna je i kvaliteta paste.

 

Moj PC  
2 0 hvala 1
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
lange kaže...

bez puno filozofije u tankom sloju razmazati pastu po cijelom procesoru i to je to (kao i na orginal hladnjacima kako dode)

bitna je i kvaliteta paste.

 

 ili kad smo već kod 'originala' ovako, kako kaže intel da se treba nanositi 

 

inače, pasta se na hladnjake nanosi tako zato jer bublicu po sredini ne mogu tako lako zaštititi kao namaz, ne zato jer je to pravilnije 

16 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Zen 3 IPC okvirno oko 20% veči, a detaljno bumo sve videli na jesen.

 

 

 

 

Intel=pokvareni podmukli gadovi!
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
metallic kaže...

na koga mislis kolega? ovaj bonvivan je bio plodan i pristojan.

 

 Na wara.

 

Igram bf3 i na 2700x jedna jezgra do 90% ostale odmaraju. Upgrade ništa osim gpu-a kad dojde sljedeći bf.

kradem mine iz minskog polja
10 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

 

Za onoga koji gleda kupovinu procesora, pogotovo ako ima neki veci budzet. Znaci ne vrijedi nista iznad 3600 za gaming, pogotovo jos zato jer se R5 3600 sad da kloknut da boli glava tak da "opere" i 3950X.

Moj PC  
3 0 hvala 2
14 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Eto prijatelj jucer 3900x kupio za 320€ nasao neku foru da ne plati porez, ja ga pitam sto nisi isao na 3600 on veli jbg ovaj je jedino mogao uzeti na taj nacin.Kaze skuplja mu maticna ploca  od procesora 

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
hahhaajaads kaže...

Danas sam po prvi puta testirao onaj X pattern stavljanja termalne paste, i mogu reci da je taj pattern spustio temperaturu za 3 stupnja (prvo sam stavio "dot" pattern, pa napravio stress test 5min pa onda "X" pattern i napravio stress test 5min). Nije nesta strasno ali zanimljivo 

Baš sam na godišnjem i imam viška vremena pa sam odlučio isprobati ovu metodu pošto uvijek stavljam metodom zrna riže na sredinu. U gamingu sam inače max 75 stupnjeva imao, benchao nisam već dugo ali znalo je to i više...

Znači mjerio sam prije izmjene cinebench 20 i temperatura išla do 79.1°C, nakon izmjene paste temperatura ne ide iznad 70.9°C Gledam je li moguće... Probam više puta C20 i neće preko, probao onda s Primeom 10 minuta i tu je išla do 73.9°C. Mjereno sve u istim uvjetima, temperatura u sobi oko 25°C, ventilatori kučišta na low, pasta prije izmjene bila stara oko godinu dana (CM Mastergel Maker) i opet stavljena ista samo ovom X metodom koju ću očito nadalje prakticirati. Moram sutra još u gamingu isprobati ali ovo sad me jako iznenadilo.

Some people are like clouds. When they disappear, it’s a beautiful day.
14 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

E sad probaj samo zrno rize pa nam javi dojmove jer velika razlika je izmedju stare i nove paste 

10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
dreadmoore kaže...

E sad probaj samo zrno rize pa nam javi dojmove jer velika razlika je izmedju stare i nove paste 

 Nije nikakva velika razlika, to ajde nakon 2+ godine gdje se pasta prakticki osusi ali sumnjam da ju nije mjenjao tolko dugo. Ja sam svoju pastu zadnji put mjenjao kad sam uzeo cooler, a to je bilo negdje pred kraj 11 mjeseca prosle godine i stavio sam onu MX4 pastu za jednokratnu upotrebu sta dolazi sa coolerom i to sam je stavio kak su oni i rekli (kao u 4 reda). U gornjoj igri di sam slikao mi je uvijek temp bila zakucana na 51 stupanj i danas tokom probavanja ovoga mi je na dot patteru bilo 50 stupnjeva nakon sta vremena dok na X patteru 47 stoji cijelo vrijeme.

14 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Ja kod sebe nisam mjenjao paste vise od 2 god mx4, a imam neku coolmaster v2 ili v3 neznam koja je. A nebi sad skidao i mjenjao i postavio nju, nije bas neka kvaliteta.Imao sam negdje i noctua ali neznam gdje sam je ostavio.
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
dreadmoore kaže...

E sad probaj samo zrnorize pa nam javi dojmove jer velika razlika je izmedju stare i nove paste 

Morao sam, zrno riže na RIŽI.

R y z e n

coffe,coffe,coffe.....
6 godina
protjeran
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

složio sam si prije neki dan Ryzen 3600, Gigabyte aurus elite, Patriot Viper 2x8GB kit, Arctic Cooling Freezer 34 eSports.

 

e,sad.

uključio sam je Cool'n'Quiet, apdejtao najnoviji Bios, no cpu ne ide ispod 3600 Mhz, (ide normalno od 3600 do 4200 MHz ali ne ispod ) a vjerojatno bi trebao (u mirovanju).

ne znam kako to podesiti u biosu...

 

drugi problem je što mi je grafička RX 580 na prošloj ploči u mirovanju bila oko 30 C°, a sad je non stop na 50 C° u mirovanju ?!

 

mogu li se te dvije stvari nekako riješiti.

 

tražio bih sam po webu no radim zadnjih dana previše pa nemam vremena tražiti rješenja.

 

hvala.

 

 

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas, nemamo sreće
Poruka je uređivana zadnji put čet 16.7.2020 7:43 (Anđeo bez falinge).
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
hahhaajaads kaže...

 

Za onoga koji gleda kupovinu procesora, pogotovo ako ima neki veci budzet. Znaci ne vrijedi nista iznad 3600 za gaming, pogotovo jos zato jer se R5 3600 sad da kloknut da boli glava tak da "opere" i 3950X.

 eto ja bas jucer uzeo 3600x (stari bio 2600x).

razlika nekakvih 20fps.

za gaming ideala dok r7 su vise za obradu videa (koliko sam citao).

btw koju pastu preporucate za procesor?

znaci dali da stavljam zrno rize ili X ?

do sada sam "namaljo" cijeli procesor pastim u tankom sloju i bio je ok.

10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
lange kaže...

btw koju pastu preporucate za procesor?

znaci dali da stavljam zrno rize ili X ?

Tak svejedno, a pasta Arctic MX4.

6 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
drugi problem je što mi je grafička RX 580 na prošloj ploči u mirovanju bila oko 30 C°, a sad je non stop na 50 C° u mirovanju ?!

da ti nije memory clock stalno na max i u idle-u znaju amd grafe zatrokirat smanji na 60hz ako vrtiš 75hz monitor i past će ram clk na 300mhz ,to je bio kod mene tj još je problem sa aoc 32 monitorom
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Kod mene je na 300Mhz gpu i memory clock, 3 monitora spojena na grafu, jedan iskljucen, drugi sleep, treci aktivan. Aktivni monitor je na 75Hz.. Tu i tam se zna nakratko zgasit ekran kad nesto prespajam, ali 99,9% vremena je sve ok.

13 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
dreadmoore kaže...

E sad probaj samo zrno rize pa nam javi dojmove jer velika razlika je izmedju stare i nove paste 

 Misliš da bi u godinu dana taj Mastergel tako degradirao? Aj vidjet ću ak mi se bude dalo opet rastepat.

Some people are like clouds. When they disappear, it’s a beautiful day.
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
vrinho kaže...
dreadmoore kaže...

E sad probaj samo zrno rize pa nam javi dojmove jer velika razlika je izmedju stare i nove paste 

 Misliš da bi u godinu dana taj Mastergel tako degradirao? Aj vidjet ću ak mi se bude dalo opet rastepat.

 Nema sanse, da si imao onu stock pastu sta inace dolazi na ryzen coolerima onda da, ovako svaka pasta moze izdrzat puno vise.

6 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
dejo74 kaže...


da ti nije memory clock stalno na max i u idle-u znaju amd grafe zatrokirat smanji na 60hz ako vrtiš 75hz monitor i past će ram clk na 300mhz ,to je bio kod mene tj još je problem sa aoc 32 monitorom

 da, monitor je stalno na 75 Hz, ram na 300 Mhz..

kako da to riješim a da ne spuštam osvježenje na 60 Hz ?

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas, nemamo sreće
16 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Pozdrav.. provjeri u Biosu da ti nije Q&quiet na Auto i stavi na Enabled..Druga stvar...skini obavezno Amd Chipset drivere b450 s njihovih stranica..treća stvar uključi AMD balanced  power plan u Power opcijama winsa

EDIT: GLOBAL C STATE Control i Power Supply Idle Control stavi na ENABLED

Poruka je uređivana zadnji put čet 16.7.2020 15:46 (froggybone).
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice