AMD Ryzen 9000 Zen 5 CPU

poruka: 370
|
čitano: 63.358
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
AMD Ryzen 9000 Zen 5 CPU

Computex 2024, na Live prezentaciji koja upravo traje AMD predstavlja nove Zen 5 procesore 9000 serije.

 

 

Da ne duljimo, eto službenih čitaba ili prezentacija okvirnih CPU performansi u navedenim situacijama.

 

 

 
 
 
 

 

Kao što vidimo na prezentaciji, podrška za AM5 socket ili nove procesore označena je sa 2027+ godinom.Službena prodaja ili lansiranje Zen 5 procesora starta u Srpnju, dakle za okvirno mjesec dana.

 

https://www.amd.com/en/products/processors/desktops/ryzen.html#tabs-0eb49394b2-item-a8622a4f51-tab

 

 

Na kraju treba istaknuti, Zen 5 Desktop je ispečen na različitom proizvodnom procesu u odnosu na Zen 4! 

 

Zen 5, TSMC 4nm ili N4P

 

Zen 4, TSMC 5nm

 

 

Prema TSMC čitabi za N4P, sasvim je logično da je AMD za Zen 5 izabrao optimizirani ili bolji(potrošnja=performanse)TSMC N4P. Zen 4 vs Zen 5, CPU frekvencije su ostale gotovo iste tu nema nikakvih bitnih promjena.Ali eto kao što vidimo, zbog TSMC N4P sad su R5 9600X i R7 9700X upali pod osjetno niži TDP od samo 65W.

AMD,........is that Epyc or what?
Poruka je uređivana zadnji put pon 3.6.2024 14:11 (rambox).
Moj PC  
9 0 hvala 3
12 godina
online
AMD Ryzen 9000 Zen 5 CPU

Znači za pure gaming pričekat opet X3D verziju ili (i onda)  piknuti opet 7800X3D 

Moj PC  
5 0 hvala 2
16 godina
offline
Re: AMD Ryzen 9000 Zen 5 CPU
Mislim da je najbolje pocekat malo da 7800x3d padne na 300e i uzet njega.

Zanima koliko ce biti cijena najeftinijih ploca s usb4.
Moj PC  
2 0 hvala 0
13 godina
offline
AMD Ryzen 9000 Zen 5 CPU

Eto 9600x od sada ima 65w TDP, bit će to kad malo cijena padne odličan pick za igrače. Dosta zgodna stvar socket AM5 podržan do 2027g. 

 
2 0 hvala 0
11 godina
offline
AMD Ryzen 9000 Zen 5 CPU

opet ništa od povećanja broja jezgri... amd je postao kao intel nekad 

Moj PC  
2 6 hvala 0
16 godina
online
Re: AMD Ryzen 9000 Zen 5 CPU
mislioc kaže...

Eto 9600x od sada ima 65w TDP, bit će to kad malo cijena padne odličan pick za igrače. Dosta zgodna stvar socket AM5 podržan do 2027g. 

 Za sada ne znamo šta ta podrška znači. Zvanično je i AM4 i dalje podržan, iako nije dobio seriju 7000 (a, naravno, neće videti ni 9000), tako što su upravo najavljeni 5900XT i 5800XT. Ako tako budu podržavali i AM5 u 2027, onda jbg. No da, AMD nas svesno sve navodi da verujemo kako će barem još Zen 6 (ili kako god) biti podržan na AM5, samo što trenutno žele da pričaju samo o Zen 5 koja sad izlazi.

 

Elem, isti broj jezgara, isti cache, isti clockovi, veliki porast performansi u AVX512, a ostalo, u stvarnom svetu, 10-20%. Nadam se da je ovo "intelovska" tic-toc priča, gde su sad izbacili osveženu arhitekturu na poznatom procesu, da bi u narednoj iteraciji izbacili arhitekturu koju sada uvode na boljem procesu. U tom slučaju ima smisla da to izađe na AM5 i moglo bi da bude ok za upgrade. Do tada, ko kupuje novi komp, AM5 postaje (još) bolja opcija nego do sada, a ko ima 7000 može mirno da čeka i uživa.

 

Jedino se još nadam da su uradili nekakav redizajn pakovanja i da su uspeli da malo stanje IHS (ako niste znali, ima 3.6mm i, prema eksperimentima, skidanje 0.8mm snižava temperaturu za 5+°C).

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
Poruka je uređivana zadnji put pon 3.6.2024 12:52 (Ivan(4)).
16 godina
online
AMD Ryzen 9000 Zen 5 CPU

Krivi su gameri :) njima ne treba a oni su najglasniji.

Tehnologija je tu, Zen 5 Epyc (Torino) ima 16-core chiplete, odnosno njih 12 za 192c/384.

 

 

Moj PC  
1 0 hvala 1
16 godina
online
AMD Ryzen 9000 Zen 5 CPU

Gamerima ne treba, a 90% drugih korisnika treba još manje. Svi ti procesori sa ogromnim core countovima imaju niže frekvencije i tada, ako ti baš ne treba zilion jezgara (a na desktopu ti u 99% slučajeva ne treba), više gubiš nego što dobijaš, a deo je mnogo skuplji za proizvodnju. Takođe, ni ti procesori koje pominješ ne idu na AM5 socket, nego na SP5 sa preko 6k pinova i imaju do 12 memorijskih kanala (jer treba tolika jezgra i nahraniti) i mislim da postaje očigledno zašto taj film na desktopu ne gledamo.

 

Uostalom, za desktop postoji Threadripper, koji u Zen 5 varijanti kreće od 24C i $1500 (4CCD-a, dok 7950X ima dva, tako da ne može biti jeftin), pa nek entuzijasti koji kažu da im to treba navale (opcije idu do 64C/128T za "obični", ili čak 96C/192T za Threadripper Pro).

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
Moj PC  
5 0 hvala 0
16 godina
online
Re: AMD Ryzen 9000 Zen 5 CPU

Cijela ideja chipleta je skalabilnost, jedan košta isto, da li će ih stavit jedan ili dva na AM5 (2 ili 12 na SP5) je politička/marketinška odluka.

Već postoje "mali" Zen 4 Epyc modeli za AM5 socket pa možda za njih naprave i takvu kombinaciju sa 16-core chipletima.

Zen 5 Threadrippera još nema ni u najavi, ali za očekivati je da nastave istim smijerom.

Kao i uvijek, ovisi o namjeni, za poslove koji se efikasno mogu paralelizirati na više PCijeva je još uvijek jeftinije složiti 4 ili 6 x 7950X nego jedan TR 7980 ili 7995WX.

 

 

2 godine
offline
Re: AMD Ryzen 9000 Zen 5 CPU
picajzla0707 kaže...

opet ništa od povećanja broja jezgri... amd je postao kao intel nekad 

 Mozda bi povecali da imaju bolju konkurenciju .

16 godina
offline
Re: AMD Ryzen 9000 Zen 5 CPU
mislioc kaže...

Eto 9600x od sada ima 65w TDP, bit će to kad malo cijena padne odličan pick za igrače. Dosta zgodna stvar socket AM5 podržan do 2027g. 

Da ima, updejtal sam prvi post pa pogledaj detalje.

 

Ukratko, Zen 5 je ispečen na malo drukčijem TSMC(4nm ili N4P)proizvodnom procesu.

 

R5 7600X, TSMC 5nm, 105W TDP-a

 

R5 9600X, TSMC 4nm, 65W TDP-a

 

Nema potrebe za više CPU jezgri, ali to češ ipak dobit na Zen 6.

 

Za Desktop/Mobile ima i previše CPU jezgri, ili za večinu aplikacija koje nisu Blender i Cinebenčina itd.

AMD,........is that Epyc or what?
Poruka je uređivana zadnji put pon 3.6.2024 14:50 (rambox).
15 godina
offline
AMD Ryzen 9000 Zen 5 CPU

Razmisljao sam neko vrijeme u upgradeu na Zen5 kada dodje, budemo vidjeli kada se pojave prvi testovi.

Ovo sto Lisa kaze je naravno marketinska "bast case" prica, zanima me kako ce biti kada gomila testera na webu napravi prve testove :)

 

Ako "obicni" non-x3D procesori budu u gamingu brzi od 7000x3D kao sto neki po netu tvrde onda to bude zanimljivo.

 

Demokracija je sistem u kojem dvije budale mogu preglasati jednog genija.
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
online
AMD Ryzen 9000 Zen 5 CPU

Nema šanse, AMD-ov slajd sa performansama je prikazao najmanji dobitak u FC6 od svih benchmarka kojima su se pohvalili, "up to 10%", što i jedini uključeni gaming test.

 

 

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen 9000 Zen 5 CPU
Trilogija kaže...

 Mozda bi povecali da imaju bolju konkurenciju .

 tako su i intelaši govorili za 4core, da i ne treba bolje jer nema konkurencije

kukalo se da nas je intel 10 godina zadržao na 4core za mid range procesore, a nismo niti sad daleko od 10 godina otkako je amd to konačno poaknuo na 6 jezgri... i od tada ostao tamo gdje jesmo i sad

a još se sjećam oduševljenih najava kako amd nije kao intel, kako su počeli sa 6core, a za koju genereciju će minimum biti 8core... sjeća li se tko ramboxa i njegovi '4core je mrtav'... kao da je prošlo 10 godina od tada

 

i ne, nisu gejmeri krivi nego pohlepne korporacije

9 godina
offline
AMD Ryzen 9000 Zen 5 CPU

Reci Picajzla koliko bi po tebi trebalo biti jezgri????

Taraba WoW
Moj PC  
3 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: AMD Ryzen 9000 Zen 5 CPU
Brat bratu 11
16 godina
online
AMD Ryzen 9000 Zen 5 CPU

Od tog Intelovog vremena o kome pričaš, minimalni broj coreova se povećao sa 2 na 6, dakle trostruko (zapravo, Intel ima 14th gen quadove ), dok se high end (za običan desktop) pomakao sa 4 na 16, što je četvorostruko, a na HEDT je maksimalni broj jezgara narastao sa 10-ak na skoro stotinu. 

 

Drugo, kod Intela nije stagnirao samo broj jezgara, nego i clock i IPC. Za 99% korisnika, najzahtevnije što rade na PC-ju, ako rade išta zahtevno, su igre, a tu su pomenuti AMD-ovi "low end" 6-core procesori trenutne generacije (7600) izjednačeni sa apsolutnim gamerskim high endom prethodne (5800X3D), i još pri tom i u productivity primenama daju iste performanse kao 8 core modeli prethodne generacije (5800X).

 

Zaključujem da AMD radi sasvim ok posao po pitanju guranja performansi napred i da, s obzirom na performanse, ne vidim zašto 6-core procesori kao što je 7600 ne bi smeli da postoje, pogotovo kao dno kompletnog AM5 lineupa.

 

Ono što stoji je da brojke za seriju 9000 ne deluju tako sjajno, ali očigledno da su udarili u zid što se tiče clockova, dok su sa IPC-om odradili solidan posao, svakako neuporedivo značajniji nego Intel sa prelaskom sa 13th na 14th gen.

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
Poruka je uređivana zadnji put pon 3.6.2024 16:31 (Ivan(4)).
Moj PC  
5 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: AMD Ryzen 9000 Zen 5 CPU
Ivan(4) kaže...

 

 Ono što stoji je da brojke za seriju 9000 ne deluju tako sjajno, ali očigledno da su udarili u zid što se tiče clockova, dok su sa IPC-om odradili solidan posao, svakako neuporedivo značajniji nego Intel sa prelaskom sa 13th na 14th gen.

Nema baš smisla više nabijat CPU frekvenciju, kao što je to radio Intel sa 13/14 Gen procovima da bi sustigli AMD konjicu.

 

To ti je najbolja CPU nadogradnja, iste CPU frekvencije+viši IPC+niži TDP za Zen 5 ili R5 i R7 procove koji se ionako najviše kupuju za gejming.

 

Da bi bili precizniji, R5 9600X ima 100mhz viši maksimalni singlecore Turbo 5.4ghz vs 5.3ghz na R5 7600X.

 

Treba imati u vidu, viši IPC nije magla i zato Zen 5 CPU ipak ima nešto veču površinu vs Zen 4.To je za sad okvirna procjena, ali da Zen CPU jezgra definitivno ima nešto veču površinu.

 

https://x.com/FritzchensFritz/status/1797638258723365189

 

 

Veči CPU i više košta u proizvodnji, pa dalje moš očekivat i veče startne cijene za Zen 5 procove.

 

 

AMD,........is that Epyc or what?
Poruka je uređivana zadnji put pon 3.6.2024 16:58 (rambox).
8 godina
online
Re: AMD Ryzen 9000 Zen 5 CPU
picajzla0707 kaže...

opet ništa od povećanja broja jezgri... amd je postao kao intel nekad 

 Top selling procesori nisu 24+ jezgreni, nego 6 i 8 jezgreni.

Nema tržišnog smisla forsati zbog malog broja entuzijasta.

 

No i tome se nazire kraj, kad provale ove manje Zen-5c jezgre, bit će veselo.

8 godina
offline
Re: AMD Ryzen 9000 Zen 5 CPU
Ivan(4) kaže...

Elem, isti broj jezgara, isti cache, isti clockovi,  1) veliki porast performansi u AVX512, a ostalo, u stvarnom svetu, 10-20%. 

 

2) Jedino se još nadam da su uradili nekakav redizajn pakovanja i da su uspeli da malo stanje IHS (ako niste znali, ima 3.6mm i, prema eksperimentima, skidanje 0.8mm snižava temperaturu za 5+°C).

1) super, znači sad AMD postaje i prvi izbor za RPCS3 

2) ovo za IHS imaš objašnjeno kod der8auera, zbog 3D stackinga (primarno cache) IHS mora biti deblji jer je toplinska vodljivost između stackanih slojeva jako loša, i onda kompenziraju na taj način - promjene se ekvivalentni termalni otpori, i IHS je dodatna termalna masa za balansiranje, sljedeća zamisao je provođenje kroz supstrat prema socketu, pa i s te strane širiti na IHS, i uz malo geometrije čuda se izvedu.

Ovi kaj skinu 0.8 mm zapravo nisu ni svjesni kakvu štetu rade, nije dovoljno gledati samo informacije ssnzora koji su postavljeni na random hotspotove.

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
Poruka je uređivana zadnji put pon 3.6.2024 18:12 (fer-de-lance).
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen 9000 Zen 5 CPU
EricCartman kaže...
picajzla0707 kaže...

opet ništa od povećanja broja jezgri... amd je postao kao intel nekad 

 Top selling procesori nisu 24+ jezgreni, nego 6 i 8 jezgreni.

Nema tržišnog smisla forsati zbog malog broja entuzijasta.

 

No i tome se nazire kraj, kad provale ove manje Zen-5c jezgre, bit će veselo.

 recimo osam za mid range? nakon 7-8 godina bilo bi vrijeme

nešto u što su nas i rambox i ekipa uvjeravali da će doć najkasnije s am5, jer amd nije intel...

 

ono što je došlo je isti core count kao i prije 7-8 godina, osim što su od 5600x nabili cijene kakve je koju godinu prije imao intelov i7 8700

16 godina
online
AMD Ryzen 9000 Zen 5 CPU

Pa 8 je mid range, pogotovo ako pričaš o AM5. AMD ne nudi ispod 6 jezgara za taj "socket", a najjeftinija varijanta sa 8 košta 250€ na Nabavi (Ryzen 7 7700). To upada u sredinu raspona u kom se na istom sajtu kreću cene raznih modela Corea i5, što jeste po definiciji mid range.

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
Moj PC  
3 0 hvala 0
16 godina
online
AMD Ryzen 9000 Zen 5 CPU

Koji je uopće kriterij da je nešto midrange ? cijena, snaga, potrošnja ?

Broj jezgri mi se čini nebitan ako je arhitektura u međuvremenu toliko napredovala da zadovoljava namjenu. 2017. Ryzen 1600 je startao sa 219$ (bez PDVa), ne sjećam se koliko je bio kod nas, ali danas je 5600G za 140€ (sa PDVom), 7600 za 210, 8600G za 240€ ... već je i 5600G jači od tadašnjih 8-jezgrenih 1700/1800X, jednak 2700X a ima i solidnu grafičku koja je dovoljna za 2D CAD i grafiku.

 

Izbor je još bolji tko treba jače, npr. 7950X, duplo jači od 3900X (duplo brže napravi isti posao) a "samo" 4 jezgre više (12 vs. 16), trenutno nešto ispod 600€. Ni 5950X još nije za bacit, a trenutno je nešto ispod 400€, 65% jači i 10% jeftiniji od početne cijene već spomenutog 3900X, DDR4 nikad jeftiniji ... uz sav taj izbor, što je na kraju low, mid i high range, u čemu je problem ? da imamo snagu render-farme od prije 20-tak godina ispod stola ? :)

 

Čak ni AM5 platforma više nije toliko skuplja od AM4, solidna ploča tipa B650 Tomahawkice je pala sa 300 na 220€, DDR5 također bitno jeftiniji (64GB kreće od 200€ tko ne pati na 6000+ taktove).

Za Zen 5 još nisu objavljene cijene ali većina očekuje iste, odnosno 699$ za 9950X, unatoč inflaciji, meni to izgleda ok.

 

 

Moj PC  
1 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen 9000 Zen 5 CPU
Ivan(4) kaže...

Pa 8 je mid range, pogotovo ako pričaš o AM5. AMD ne nudi ispod 6 jezgara za taj "socket", a najjeftinija varijanta sa 8 košta 250€ na Nabavi (Ryzen 7 7700). To upada u sredinu raspona u kom se na istom sajtu kreću cene raznih modela Corea i5, što jeste po definiciji mid range.

 kako misliš da nema? link

nije niti 5xxx serija imala išta slabije od 5600x dugo vremena, dok god su mogli prodavati po minimum 300usd štogod su uspjeli proizvesti

i otkad je procesor koji na izlasku košta 300+ usd nekakav niži rang, a da bi im 8core bio mid range?

 

amd već od 5xxx serije vremena ima politiku da u novoj seriji prodaje samo najskuplje, pa im je 'entry model' u novoj seriji procesor od 300usd koliko je koju godinu ranije koštao intelov high end i7 8700, dok im je nekakav 8core (mid range kako ti kažeš) bliže 500usd na izlasku... mid range od 400-500usd???

ali istovremeno prodaju stariju seriju u kojoj imaju nižu klasu - pa ako hoćeš išta povoljnije osuđen si na staru tehnologiju bar godine-dvije od izlaska nove serije, tek kasnije izlaze low end modeli

tako su i u seriji 5xxx počeli prodavati i slabiji 6core (5600 non x) ili 4core apu poput 5300g tek kad je prestao hajp i kad je prodaja popustila

 

Mladen kaže...

Koji je uopće kriterij da je nešto midrange ? cijena, snaga, potrošnja ?

Broj jezgri mi se čini nebitan ako je arhitektura u međuvremenu toliko napredovala da zadovoljava namjenu. 2017. Ryzen 1600 je startao sa 219$ (bez PDVa), ne sjećam se koliko je bio kod nas, ali danas je 5600G za 140€ (sa PDVom)...

 samo što zaboravljaš da je 5600x po izlasku bio 300usd, vrlo brzo se kod nas prodavao po tri soma kuna jer je bila nestašica, dok je 5800x bio 450usd, a kod nas preko četiri soma kuna

tek godinu i nešto kasnije izašao je koliko-toliko jeftiniji zen3 5600 non x

 

gledat sad cijene kad je serija na zalasku, a nova tek što nije izašla nije baš nekakav reprezentativan primjer tržišta

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 3.6.2024 22:43 (picajzla0707).
16 godina
offline
AMD Ryzen 9000 Zen 5 CPU

ja se nadam padu cijena "starijih" am5 ploca i procesora da se uskoro prebacim na noviju platformu, iako mi je ovak 5600x jos uvjek dovoljan

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
AMD Ryzen 9000 Zen 5 CPU

Meni je sad vec vrijeme da napravim neki upgrade, ali definitivno budem pricekao X3D verzije ili pak nesta od Intela... i uz to normalno i grafa 

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen 9000 Zen 5 CPU
Gemmy kaže...

ja se nadam padu cijena "starijih" am5 ploca i procesora da se uskoro prebacim na noviju platformu, iako mi je ovak 5600x jos uvjek dovoljan

 to i jest problem, kad izađe nova serija tzv 'entry model' košta preko 350 eura, a tzv 'mid range' 8core bliže 500 eura

i sad je to ok... a zapravo smo spali na to da nema budget procesora nove generacije sve dok ta generacija ne postane stara

16 godina
offline
AMD Ryzen 9000 Zen 5 CPU

mislim da ce biti cijena opet 300e za najeftiniji model, sta je meni previse za pocetni model, slazem se

 

7600 se zna nac za 160e sta je dobra cijena, jedino sta su bolje ploce 200e, ako ne gledam mATX, i zelim wifi i vise 3.2 usb(i barem jedan usb c od 20gbs)

Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
online
Re: AMD Ryzen 9000 Zen 5 CPU
picajzla0707 kaže...

Mladen kaže...

Koji je uopće kriterij da je nešto midrange ? cijena, snaga, potrošnja ?

Broj jezgri mi se čini nebitan ako je arhitektura u međuvremenu toliko napredovala da zadovoljava namjenu. 2017. Ryzen 1600 je startao sa 219$ (bez PDVa), ne sjećam se koliko je bio kod nas, ali danas je 5600G za 140€ (sa PDVom)...

 samo što zaboravljaš da je 5600x po izlasku bio 300usd, vrlo brzo se kod nas prodavao po tri soma kuna jer je bila nestašica, dok je 5800x bio 450usd, a kod nas preko četiri soma kuna

tek godinu i nešto kasnije izašao je koliko-toliko jeftiniji zen3 5600 non x

 

gledat sad cijene kad je serija na zalasku, a nova tek što nije izašla nije baš nekakav reprezentativan primjer tržišta

 

 

 

Ne zaboravljam nego gledam situaciju danas ... za neke namjene jednostavno ne treba najnovija arhitektura, po tome bi 3900 Pro kojeg još uvijek možeš kupiti za 200€ bio low-end ? (iako, za nekog developera ili sys admina odličan proc).

Ili npr. 4650G za 99€, za neki file serverić idealno, a u toj klasi cijena nedostatak PCI 4.0 i nije toliki minus, sve ostalo ima i dalje računa Pi bez greške u decimalama :)

Meni se ostavljanje starijih serija u prodaji čini odličan potez, baš to nismo imali prije.

 

 

15 godina
offline
AMD Ryzen 9000 Zen 5 CPU

Po tim cijenam nek prodaju master race gamerima. Ne vidim nikavu potrebu za tako skupim i dobrim procesorima u gamingu.

Moj PC  
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice