Prelazak sa klasičnog interneta na 4G

poruka: 8
|
čitano: 4.722
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
9 godina
offline
Prelazak sa klasičnog interneta na 4G

Pozdrav,
Trenutno koristim Iskon, imam brzinu oko 20, ali mi u zadnje vrijeme sve više šteka. Kako mi fiksni telefon nije uopće potreban, razmišljao sam o kupnji 4g routera i ubacivanju sim kartice u njega jer mi je varijanta s hotspotom preko mobitela nezgrapna.
Uglavnom, ima li netko od vas koji je napravio ovakav prelazak i kakva su iskustva sa stabilnošću interneta? Napominjem kako imam IPTV pa bi uzeo neku sim karticu sa neograničenim internetom, ako to uopće postoji.
Na što bi trebao obratiti pri nabavi routera i sim kartica?
Lp

 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Prelazak sa klasičnog interneta na 4G

Subjektivno mišljenje nakon 1god korištenja i Tele2 i A1 (na istoj lokaciji sa routerima od providera) - NE, ni slučajno. Brzina je varirala, ping još više (od 80 do 800), pogotovo u prime time. Za online igranje skoro neupotrebljiv, ostalo tako tako. IPTVa se nećeš nagledati jer nitko ne daje flat, max je 1TB a i to je pitanje do kad će to trajati, tele2 je spustio na 200GB.

 

E sad, ako si blizu bazne stanice sa više frekvencija koje su usmjerene prema tebi i ako ćeš uložiti min 100 eur u opremu (router sa barem 3CA) i po potrebi vanjske antene, onda da, moglo bi biti upotrebljivo ali i dalje ne očekuj konstantnu kvalitetu usluge jer jako malo toga ovisi o tebi - broj korisnika na baznoj stanici, opterećenje mreže, vrijeme...

 

Dobro razmisli, testiraj, posudi opremu ako možeš i ni u kom slučaju ne uzimaj na ugovornu obvezu jer doslovce sutra može prestati raditi kako treba ili će maknuti 1TB prometa pa ćeš pjevati borbene. I uz sve to, ako i ne radi, nitko ne garantira minimalnu brzinu.

 

Imaš ove dvije teme, čitaj

https://forum.bug.hr/forum/topic/povezivanje-internet/a1-flatbox-duo-1tb/277274.aspx?page=42&jumpto=6326990&sort=asc&view=flat

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/tele-2/neograniceni-internet-tele2/249781.aspx

Poruka je uređivana zadnji put ned 7.3.2021 10:19 (Nuclear_Phoenix).
3 godine
neaktivan
offline
Re: Prelazak sa klasičnog interneta na 4G
Prešao na 4G prije 10god. , imao sam ht koji je diktirao da moram imati telefonsku liniju. Kad sam im javio da odlazim I da mi isključe telefon,preusmjerili me na savjetnika koji je izmislil neku tarifu 100kn jeftiniju samo za mene. Te me uvjerava da su za telefonski priključak neki svojevremeno i plaćali po 100-200 maraka.

Ja si mislim, hvala ali živimo u doba mobitela. a marke su valuta jedino u BIH.
Svejedno sam otišao.

S 4G dobio brzine 75/30, a i to s nekim šrot routerom. Za današnje pojmove. Danas je to palo na negdje 50 /10 s tim istim šrot routerom koji me dobro služi. Nema prekidanja veze ni ičega sličnog.

S modernim mobitelom dobijem i veće 4G+ brzine.

Susjedi koriste žicu, imaju 10 mbitsa DL,. A žica je tu iz vremena SFRJ i P. T. T -a (pošta telefon i telegraf) , centrala kilometre daleko. optika nije u planu.
Poruka je uređivana zadnji put ned 7.3.2021 14:13 (ccc2002).
 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Prelazak sa klasičnog interneta na 4G
Nuclear_Phoenix kaže...

Subjektivno mišljenje nakon 1god korištenja i Tele2 i A1 (na istoj lokaciji sa routerima od providera) - NE, ni slučajno. Brzina je varirala, ping još više (od 80 do 800), pogotovo u prime time. Za online igranje skoro neupotrebljiv, ostalo tako tako. IPTVa se nećeš nagledati jer nitko ne daje flat, max je 1TB a i to je pitanje do kad će to trajati, tele2 je spustio na 200GB.

 

E sad, ako si blizu bazne stanice sa više frekvencija koje su usmjerene prema tebi i ako ćeš uložiti min 100 eur u opremu (router sa barem 3CA) i po potrebi vanjske antene, onda da, moglo bi biti upotrebljivo ali i dalje ne očekuj konstantnu kvalitetu usluge jer jako malo toga ovisi o tebi - broj korisnika na baznoj stanici, opterećenje mreže, vrijeme...

 

Dobro razmisli, testiraj, posudi opremu ako možeš i ni u kom slučaju ne uzimaj na ugovornu obvezu jer doslovce sutra može prestati raditi kako treba ili će maknuti 1TB prometa pa ćeš pjevati borbene. I uz sve to, ako i ne radi, nitko ne garantira minimalnu brzinu.

 

 

Evo da kažem i ja svoje subjektivno mišljenje.

 

Često boravim na dva mjesta. Na jednom od ta dva mjesta imam optiku dok što se tiče pristupa preko mobilnih mreža tiče, tu je 4G nekad i gori od 3G-a preko 2 od 3 operatera. Uglavnom, upotrebljivo na mobitelu, neupotrebljivo za bilo što zahtjevnije.

 

Na drugom, pak, mjestu preko godinu dana koristim usluge T-HT-a (Gigabox) i nikakve zamjerke nemam. Brzina je u zadnje vrijeme i porasla sa 75 na preko 100 Mbit/s i dobra je u bilo koje doba dana i noći. Na tom mi je, pak, mjesto od fiksnoga dostupno manje od 10 Mbit/s. Koristim najbazičniji ruter koji sam dobio davnih dana, top brzina mu je 150 Mbit/s. Moguće je, da kad bih imao dobar ruter da bi to bilo još puno brže, ali ne dam novce. S druge strane, Tele2 ni približno ta brzina. A1 blizu očaja.

 

Gigabox daje 300 GB prometa i to je dosta za gledanje televizije (HD, Full HD i, rijetko, 4K) tijekom mjesec dana uz surfanje bez razmišljanja (dakle tu i tamo neko skidanje i bez razmišljanja korištenje Youtubea, videokonferencija za posao i sl.). Televizor, naravno, nije upaljen non-stop nego samo kad netko sjedi i gleda. Pa ipak, prometa mi nije nikad nedostajalo, čak i kad u mjesecu ima više neradnih dana.
Naravno, kome je dobar signal, može koristiti i druge provajdere. Ne agitiram za T-HT. Svatko kod sebe mora provjeriti koliku brzinu može imati, najjednostavnije umetanjem kartice u telefon i testiranjem. Bio bih, možda, sretniji da imam jedno 1/2 TB prometa just in case, ali trenutno mi je i ovo dosta. Ne igram se onlajn.

 

Slažem se da ne treba uzimati ugovornu obavezu.

4 godine
offline
Prelazak sa klasičnog interneta na 4G

Frend mi živi u brežuljcima između Vrbovca i Zeline, tamo nema DSLa pa ostaje samo LTE mogućnost ili lokalna WIFI mreža koju su ljudi postavili (mikrotik) ali nema vidljivosti do slijedećeg uređaja kod njega... mislio sam probati sa LTE mikrotik LHG LTE6 kitom jer sve tri mreže imaju tamo sigmala, ali na telefon ide jedva. LHG LTE6 kit mi se sviđa jer sadrži sve potrebno u kompaktnom uređaju. Ima li tko kakvih iskustava sa tim uređajem ? ili neka bolja sugestija ?

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Prelazak sa klasičnog interneta na 4G

Ljudi ja imam homebox od A1, uzeo sam ga jos u vrijeme VIPa. Medutim, nisam zadovoljan, internet navecer steka, ping je jako los za gaming, a sad pocinjem i raditi od kuce i zelim upgrade. 

 

Optike nazalost nema kod mene do nekog mjeseca u 2023. Mislio sam uzeti Gigabox od tcoma u nadi da ce oni biti bolji? Imate neki drugi prijedlog ili sugestiju? Vazan mi je brz internet, a nema infrastrukture u naselju za optiku

Battlelog:cro1911
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Prelazak sa klasičnog interneta na 4G

Nema tu neke generalne formule, sve je individualno. Ja sam prije nešto više od 2 godine sa HT ADSL-a (DL 20 Mb/s) prešao na HomeBox (Flatbox) i izgleda da imam sreće. Bazna stanica mi je par stotina metara od kuće, izgleda da nema gužve, jer mi je brzina oko 80 Mb/s i nikada ne pada ispod 50. Znači, kako tko ubode.

Poruka je uređivana zadnji put pet 2.9.2022 20:23 (Ord Mantel).
13 godina
offline
Re: Prelazak sa klasičnog interneta na 4G
CoKsA kaže...

Ljudi ja imam homebox od A1

Problem ti je u prelošem modemu/ruteru koji dobiješ od provajdera. Treba ti kvalitetan ruter sa vanjskim antenama i da vidiš preporoda.

 

4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

 

Odlična tema u kojoj možeš dobiti preporuke koje ti trebaju.

No Fear. No Excuses. No Limits. :D
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice