Vaš audio kutak izdvojena tema

poruka: 11.593
|
čitano: 2.680.382
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Savjetnik za izbor pc zvučnika, Koji media player kupiti?
4 godine
offline
Vaš audio kutak

Ajd, ne mantraj !

Uvijek ih mogu obrnuto namontirati !
A to ću i uraditi (kako sam opisao).

 

Odnosno, kako mi je susjed audiofil i odličan CNC meštar, najlakše na toj strani nareže M8 navoj i mogu i tako isprobati...

Da nisi ti i na onoj fejs grupi  s istim primjedbama.....

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 25.9.2024 21:00 (analogni).
 
0 0 hvala 0
4 tjedna
offline
Re: Vaš audio kutak
analogni kaže...

Ajd, ne mantraj !

Uvijek ih mogu obrnuto namontirati !
A to ću i uraditi (kako sam opisao).

 

Odnosno, kako mi je susjed audiofil i odličan CNC meštar, najlakše na toj strani nareže M8 navoj i mogu i tako isprobati...

Da nisi ti i na onoj fejs grupi  s istim primjedbama.....

 

 

 

 Ti zboriš kao da si ih pravilno montirao. Ne... montirao si ih obrnuto, pogrešno. Znači potrošenih 200€ ili koliko već da bi ih sada morao podešavati kako bi bio u mogućnosti montirati ih ispravno.

Da... ja sam taj.

Poruka je uređivana zadnji put sri 25.9.2024 21:38 (Krellac).
13 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Pogresno ih je montirao zato je dobio malo otvorenije visoke ,umjeren srednji spektar i odmjerenu kolicinu detalja,jer da ih je stavio kako su namijeneni dobio bih jos jednu trubu koju je Miles Davis snimio na albumiu godinu prije….
Mislim sad se stvarno sprdam,u ovom hobiju sam preko 20 godina,naslusao sam se svega i svacega,nacitao..vidio..cak sam sa Analognim bio skoro na samim pocecima,ali brate muka mi dojde kad cujem ovakve opise na pojedine stvari!
Ima doma vrlo dobar hifi sistem i godinama ga gradim,ali brate ovo je hrpa gluposti koji si ti srecom platio malo vise od 200€,sad zamisli da si platio 1800€,pa koji bih onda epitete priljepio,pomalo triba stat na balun,ima ovdje ljudi koji jesu audiofili ali nisu bas toliko bedasti da pusu sve sto ime se predstavi!
AUDIOFIL
Moj PC  
4 0 hvala 0
4 godine
offline
Vaš audio kutak

Ma, lako za položaj/način spajanja Cerabase ispod zvučnika.

Imam 3 načina da ih spojim obrnuto ("pravilno"), bez neki posebnih intervencija.

 

Problem je da se negira utjecaj Finite Elemente podloški, a s time i vjerojatno IsoAcoustic GAIA i još nekigh drugih (Omicron Fine Tuning i sl.)

Ti proizvodi su već duže etablirani na tržištu.
Imaju ih i kolege na ovom forumu i samo su riječi hvale (GAIA napose).

Meni nije suvislo da netko negira neki (mali dakako) zvučni pomak nekog dijela opreme, a da istu nije vidio, a kamo li isprobao u svom sustavu.

 

Slično se događa sa nekim kabelima, strujnim letvama, pa i s onim nesretnim osiguračima.

 
0 0 hvala 0
4 tjedna
offline
Re: Vaš audio kutak

Posebne letve nisam probao, ali onako intuitivno sumnjam da utječu na zvuk, a naročito osigurači. Od kabela za zvučničke sam uvjeren da utječu na zvuk dok kod interkonekta samo balansirani je drugačiji od single-ended i to u glasnoći. Teoretski balansirani kabel poništava šumove koje signal pokupi, ali prekratke su to duljine da bi se tu išta čujno pokupilo. Za GAIA II izolatore koje imam montirane bih rekao ovo, zaboli me za sve komentare koji im negiraju utjecaj na zvuk.

Poruka je uređivana zadnji put jučer u 8:02 (Krellac).
4 tjedna
offline
Re: Vaš audio kutak
analogni kaže...

Ma, lako za položaj/način spajanja Cerabase ispod zvučnika.

Imam 3 načina da ih spojim obrnuto ("pravilno"), bez neki posebnih intervencija.

 

Problem je da se negira utjecaj Finite Elemente podloški, a s time i vjerojatno IsoAcoustic GAIA i još nekigh drugih (Omicron Fine Tuning i sl.)

Ti proizvodi su već duže etablirani na tržištu.
Imaju ih i kolege na ovom forumu i samo su riječi hvale (GAIA napose).

Meni nije suvislo da netko negira neki (mali dakako) zvučni pomak nekog dijela opreme, a da istu nije vidio, a kamo li isprobao u svom sustavu.

 

Slično se događa sa nekim kabelima, strujnim letvama, pa i s onim nesretnim osiguračima.

 A tebi šjor Vladimire bih ponovno pokazao kako proizvođač nalaže montažu podloški. 

Poruka je uređivana zadnji put jučer u 8:42 (Krellac).
4 godine
offline
Vaš audio kutak

Drago mi je da koristiš Isoacoustics GAIA podloške !
Imaš pravo da se na teoretičare koji sve znaju ne treba puno obazirati.

 

Cerabase podloške ću svakako isprobati i drugačije okrenute.

 

Strujne letve prvenstveno služe kao razvodnik ulaza (nitko nema toliko zidnih utičnica).
I kao neka mala zaštita (od pravog udara grome neće zaštititi).
Ja za Hifi koristim njene nefiltrirane ulaze.

 

Analogni interkonekti rade razliku (XLR manje od RCA), a prije kupnje isprobati u sustavu, ako je ikako moguće.

 

Strujni kabeli su priča za sebe.
Svatko tko želi neka proba.


Ako Ceravbase bude u drugom položaju bitno bolji, šaljem ti HiFi Tuning osigurač na probu.

 
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Vaš audio kutak

Ja isto smatram da ako kabele treba pravilno okrenit i usvirat, da treba i podloške pravilno okrenit, a bome i usvirat, jer će tek onda prodisati punim plućima.

Rvat katolik!
 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
cek izolatori a na slici strelice put doli su ko neka sugestija da prenose vibracije, dali trebaju izolirat ili prenosit?
Poruka je uređivana zadnji put jučer u 8:31 (dabar_solta_V2).
4 tjedna
offline
Re: Vaš audio kutak

Vataš se ka guv na ješku. Nebitno kako ih Finite Elemente zovu i što su ustvari. Ja to napisao po uzoru na moje GAIA II koje su stvarni izolatori. Evo sam ispravija da te i dalje ne uzbuđuje. 

4 tjedna
offline
Re: Vaš audio kutak
Odeš na stranice Finite Elemente i vidiš da i prigušiju i raspršuju vibracije. E sad kako ćeš ih nazvat…
8 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
pa jednostavno pitanje koja im je funkcija prigusivanje ili rasprsivanje, ne moze bit jedno i drugo hah.
4 godine
offline
Vaš audio kutak

Evo, ovaj dole na slici absorbira i difuzira, al nije podloška !

 
1 0 hvala 0
4 tjedna
offline
Re: Vaš audio kutak
A pitaj njih. Ja ih nemam.
15 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
analogni kaže...

 

Strujne letve prvenstveno služe kao razvodnik ulaza (nitko nema toliko zidnih utičnica).

 Imaju ozbiljni audiofili koji su pripremili sobu za audio :) , recimo ja 

 

Kako ijedna strujna letva može dobro odraditi posao , pogotovo ako ima velik presjek vodića, ako u zidu imaš samo jedan vod na koji je letva spojena, i tko zna kojeg je presjeka i koje kvalitete vodića .

4 tjedna
offline
Vaš audio kutak

A gdje sve ti vodovi završavaju ako u sobi imaš, npr. 8 utičnica za audiosustave?

 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
4 godine
offline
Vaš audio kutak

Ako je izveo fazu drito iz razvodne ploče, sa vodičima od OFC bakra ( min 3-4 mm2) na zidne utičnice ( neke kvalitetnije), onda je to, to.

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
tursound kaže...

A gdje sve ti vodovi završavaju ako u sobi imaš, npr. 8 utičnica za audiosustave?

 

 

 pa recimohglavni razvod u kući (ima trofaznu struju) ide  10 ili 12 mm2 (ne sjećam se više), onda sam povukao tu fazu s 4mm2 do audio sobe i tu sam s 2.5mm2 radio razvode po utičnicama, s time da sam 4 utičnice povukao zasebni 2.5 m2, a na druge 4 utičnice samo jedan 2.5 mm2 vod jer su te predviđene za manje potrošaće.  Iako nije da ne mogu spojit na 2.5mm2  bilo što :)

Tako da imma 8 utičnica namjenjenih za audio i jedenu cijelu fazu za to. 

15 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
analogni kaže...

Ako je izveo fazu drito iz razvodne ploče, sa vodičima od OFC bakra ( min 3-4 mm2) na zidne utičnice ( neke kvalitetnije), onda je to, to.

 OFC sigurno nisam vukao za  napajačke kabele jer apsolutno nema smisla niti utjecaja. Neda mi se ulazit u raspravu zašto nema, tko ima halucinacije da čuje razliku ofc vs non ofc na strujašu, to nije rasprava za ovu grupu 

Poruka je uređivana zadnji put jučer u 11:01 (Pixel).
4 godine
offline
Vaš audio kutak

OFC je OFC ! 

Ipak malo bolji bakar od običnog ( OCC je još bolji).

 

Naravno, stvar je probe da li bi taj OFC polučio bolje slušne rezultate od običnog bakra.

 

Nažalost, čak i kod strujnih kabela kvalitetniji materijal može ( ali i ne mora) dat bolji slušni rezultat.

 

Sve je to igra (skoro pa bez granica) i samo su budget i volja ograničavajući faktor.

 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
kakve uredjaje vi to imate, meni je amp za zvucnike od kompa koji su na metar od glave spojen na ups s onom aproksimacijom sinusa na izlazu always on, i s bjednih par tisuca uf filtriranja po kanalu ne cujem nikakvo zujanje ni harmonike a znam da ih ima. samo imam dobar amp s dobrim psrr. kakav ofc u strujnom kabelu haha.
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Vaš audio kutak

analogni koliko je lako/tesko pomicat odnosno vuc zvucnike sa tim nogicama? Koliko vidim, postavio su pluto ispod, dali se "zaljepe" za pod?

 

Jel to ovo, ne vidim navoj za zvucnike https://www.aliexpress.com/i/1005004602795707.html ?

 

Prije sam imao Gaia II, bio vrlo zadovoljan s njima ali ih prodao sa Focalima. 

Neda mi se opet dat te novce, malo je ipak preskupo za pomak u zvuku koji daju. 

 

Sada imam https://audiobastion.us/collections/products/products/x-pad-plus-speaker-spike-pads-shoes

Ali morao zaljepiti na pluto podlogu sloj felca ("felt pad" za stolice...) da mogu zvucnike pomicat naprijed-nazad (volim svako toliko tweakat poziciju).

 

~~ sound sommelier ~~
Poruka je uređivana zadnji put jučer u 12:23 (hudo).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
analogni kaže...

 

 

Sve je to igra (skoro pa bez granica) i samo su budget i volja ograničavajući faktor.

 Ne nije, tj je ako ideš glavom kroz zid , isključiš razum/nermaš dovoljno tehničkog znanja  i stavom sve se čuje sve treba probat, onda odeš u taj začarani krug, osluškuješ, misliš da nešto čuješ, a  milijardu posto nikad ne bi skužio da ti netko to sve makne iz sustava bez tvog znanja. 

Danas je i tehnologija i fizika i elektronika na zavidnoj razini i za razliku od prije ipak neke stvari znamo (ne svi) i nema potrebe baš sve isprobati. 

 

Ono što ja tvrdim je treba biti iskren prvenstveno prema sebi i malo s razmišljanjem i logikom ići kroz sve to. Znam da crv u guzi radi, pa se ide logikom svi kažu da je nešto bolje pa budem rekao i ja, čak i ako zaista ne ćujem  mira radi ću tako napraviti i sl.  Kad se oslobodiš svih tih okova i predrasuda, hifi hobi bude vrlo jednostavan, ne mora bit iskup i daleko ljepši i bolji neko konstantno u tom stresu promjena i upgradea.

Znam nekome je to hobi i uživa u tim isprobavanjima i to je uredu, ali bajke o utjecaju na zvuk su samo bajke.  Sve to odreda pada u vodu na bilo kakvom objektivnom mejrenju/slušanju u kontroliranim uvjetima i kad se odradi kako treba.

 

Ja svoje komponente doslovno sve nisam godinama mijenjao jer nema potrebe, povremeno se igram malo zvučnicima , tuniram i prilagođavam si zvuk i to što radim prvo sve mjerim i radim ciljano, nekad mi se ne svidi pa vratim nazad. I to isto sve radim više iz zabave jer zvuk je cijelo vrijeme dobar, ovime samo malo karakter promjenim.  It use sve jasno čuje u skladu s promjenom  , a ove marginalne stvari me opće ne zanimaju jer ako je zaista zvuk u pitanju, to je sigurno krivi put i samo košta i novaca i vremena.

 

Znači biti iskren prema sebi prvenstveno kod ocjene zvuka !

15 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
dabar_solta_V2 kaže...
kakve uredjaje vi to imate, meni je amp za zvucnike od kompa koji su na metar od glave spojen na ups s onom aproksimacijom sinusa na izlazu always on, i s bjednih par tisuca uf filtriranja po kanalu ne cujem nikakvo zujanje ni harmonike a znam da ih ima. samo imam dobar amp s dobrim psrr. kakav ofc u strujnom kabelu haha.

 Upravo to, ofc u strujašu, što dobiješ, ajmo reći želiš postić bolju vodljivost, posljedica - bilo kakva smetnja  na liniji se isto tako bolje provodi i kvalitetnije prenosi, znači teoretski možeš usrat zvuk 

Pa npr veći otpor često može imati korist jer atenuira smetnju ispod čujne razine, ali ostavlja glavni impuls/signal  (ovisno o namjeni kabela) i dalje dovoljne amplitutde. 

 

4 tjedna
offline
Vaš audio kutak

Znači ovako.

 

Struja dolazi do kuća ili stanova po kablovima koji su od aluminijske legure i putem kupe sve moguće smetnje i na kraju ih i sami stvaraju.

 

Zatim u kući ili stanu radi se razvodna kutija u koju dolazi strujni kabel i od razvodne kutije kablovi se dijele na faze, nulu i uzemljenje. I sad znalci od struje provedu faze po kući, stanovima. A onda još veći znalci odrede jednu fazu za audio sustave i iz te jedne faze povlače čim veće profile žica i sa što kvalitetnijim bakrenim žicama  da bi imali bolju i čišću struju bez smetnji(!).  

 

Da li je ta faza koja je određena za audio sustav na bilo koji način mjerena nekoliko tjedana, mjesec dana…. imali šumova, padova napona, uspona napona, pada ili povećanje Hz (jako važna stavka u svim električnim sustavima).
Onda od toga naprave n utičnica da svaka komponenta audio sustava ima svoj izvor struje, a u stvarnosti izvor dolazi iz razvodne kutije koja nije ništa drugo nego strujna letva i još ima keramičke (zabranjene) ili automatske osigurače (po mogućnosti kupljene u turskoj), te brojilo, ukapčalicu za tarife i šumu žica na poleđini koje su leglo elektromagnetskih smetnji.

 

I sad, ti zadnji metri žica bi trebali anulirati sve smetnje koje dolaze putem električnih žica!

 

I nakon toga zvuk je ONO!

A da li itko razmišlja pogotovo ako žive u stanovima, koliko ima zračenja, šumova, od bežičnih mreža, mobitela, računala, televizora, perilica itd. Zatim od GPS signala (civilnih) koji prolaze kroz staklene površine i tanke zidove i utječu na sve, pa i na čovjeka. Zatim su tu Vojni sateliti koji imaju puno veću snagu signala i prolaze kroz kuću kao kroz zrak. Nešto manje ima zračenja u kućama od bežičnih mreže, jer nisu toliko na kupu, a o GPS signalima da ne govorim.

Ta, gdje bi se tonski studiji trebali nalaziti da eliminiraju sve te smetnje koje dolaze na sve moguće načine?

 

Za prešanje vinila isto vrijedi, za osvjetljavanje CD isto vrijedi, za pretvaranje u flac isto, za slanje putem žičane mreže ili WIFI isto.

 

Jednostavno, u današnje doba (digitalno i sve više bežično) slušajte muziku i uživajte u njoj dok možete, a nemojte izvađati raznorazne kombinacije ne bi li zvuk iz vaših zvučnika bio bolji.

 

Osobno sam otišao specijalistu za uho i ustanovili smo koji frekvencijski raspon zvukova čujem i ne zamaram se ako neki raspon ne čujem. I to je to.

Moj PC  
4 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Bravo Pixel,potpisujem sve!👏
AUDIOFIL
Moj PC  
0 0 hvala 0
4 godine
offline
Re: Vaš audio kutak
hudo kaže...

analogni koliko je lako/tesko pomicat odnosno vuc zvucnike sa tim nogicama? Koliko vidim, postavio su pluto ispod, dali se "zaljepe" za pod?

 

Jel to ovo, ne vidim navoj za zvucnike https://www.aliexpress.com/i/1005004602795707.html ?

 

Prije sam imao Gaia II, bio vrlo zadovoljan s njima ali ih prodao sa Focalima. 

Neda mi se opet dat te novce, malo je ipak preskupo za pomak u zvuku koji daju. 

 

Sada imam https://audiobastion.us/collections/products/products/x-pad-plus-speaker-spike-pads-shoes

Ali morao zaljepiti na pluto podlogu sloj felca ("felt pad" za stolice...) da mogu zvucnike pomicat naprijed-nazad (volim svako toliko tweakat poziciju).

 

 Pa, ne klizi kao filc, ali se dade pomicati. Ne zalijepi se previše za parket.

 

Ne, nije to s tog linka jer su te mislim da od aluminija.

Traži strogo od inoxa.

Par njih je cca skoro 400 € ( 4 kom), a samo je jedna ponuda ( s popustom) dosta ispod 200 € ( za 4 kom).

4 godine
offline
Re: Vaš audio kutak
Pixel kaže...

 Ne nije, tj je ako ideš glavom kroz zid , isključiš razum/nermaš dovoljno tehničkog znanja  

 

i nema potrebe baš sve isprobati. 

 

Ono što ja tvrdim je treba biti iskren prvenstveno prema sebi i malo s razmišljanjem i logikom ići kroz sve to. 

 

Ja svoje komponente doslovno sve nisam godinama mijenja

 

Znači biti iskren prema sebi prvenstveno kod ocjene zvuka !

 Mene su u elektrotehničkoj učili o parametrima vodića, njihovih materijala i sl., mjerenjima na vježbama ..itd...

Ali to je teorija,  a praksa u HiFi je ponekad drugačija.

 

Naravno da ne trebaš sve isprobati !

Samo ono što te zanima.

 

Naravno da prvenstveno moraš biti iskren prema sebi.

To nema veze s uporabom opisnih pridjeva kod testiranja/probe komponenata.

Jer je HiFi osoben hobi i dojmovi su strogo subjektivni.

 

Kakav si ti to audiofill, a da nisi nešto dugo mijenjao ? 

Naravno, šalim se....

 

Pa, sustav slažeš za sebe i važno je da se zvuk tebi sviđa.

To opet nema previše veze kad opisuješ zvuk.

Zato jer su nam dojmovi subjektivni, različiti, a i način opisivanja također.

Najispravnije bi bilo samo kazati: "komponenta dobro svira, dopada mi se, isprobajte sami ako želite".

Ali to ne bi bilo baš informativno...

 

 

 

 

4 tjedna
offline
Re: Vaš audio kutak
hudo kaže...

analogni koliko je lako/tesko pomicat odnosno vuc zvucnike sa tim nogicama? Koliko vidim, postavio su pluto ispod, dali se "zaljepe" za pod?

 

Jel to ovo, ne vidim navoj za zvucnike https://www.aliexpress.com/i/1005004602795707.html ?

 

Prije sam imao Gaia II, bio vrlo zadovoljan s njima ali ih prodao sa Focalima. 

Neda mi se opet dat te novce, malo je ipak preskupo za pomak u zvuku koji daju. 

 

Sada imam https://audiobastion.us/collections/products/products/x-pad-plus-speaker-spike-pads-shoes

Ali morao zaljepiti na pluto podlogu sloj felca ("felt pad" za stolice...) da mogu zvucnike pomicat naprijed-nazad (volim svako toliko tweakat poziciju).

 

 To se riješava kao i kod GAIA, podigneš dvije noge pa podvučeš pola malog ručnika ili sl., pa podigneš druge dvije noge i podvučeš drugu polovinu ručnika i možeš ga gurati di te god volja... osim po tepihu.

4 godine
offline
Re: Vaš audio kutak
Pixel kaže...

 Upravo to, ofc u strujašu, što dobiješ, ajmo reći želiš postić bolju vodljivost, posljedica - bilo kakva smetnja  na liniji se isto tako bolje provodi i kvalitetnije prenosi, znači teoretski možeš usrat zvuk 

Pa npr veći otpor često može imati korist jer atenuira smetnju ispod čujne razine, ali ostavlja glavni impuls/signal  (ovisno o namjeni kabela) i dalje dovoljne amplitutde. 

 

 A čuj, mnogi danas koriste kvalitetan OFC vodić za kabele (pa i za strujne).
Što bolja vodljivost je uvijek bolja za sve kabele ( srebro je najbolji vodić).
Smetnje se anuliraju geometrijom upleta, oklopom i dialektrikom ( i odmakom signalnih kabela od strujnih).
Kakvo sam mišljenje imao o skupljim brendirnim kabelima govori činjenica da sam ih do ove godine (strujne) izrađivao sam.
Napravio ih desetke (pa i za kolege).
Ali sam i tu već koristio Furutech konektore.
Sada imam brendirane kabele, ali kupljene u rinfuzi (na metre), da si sam odaberem prikladne (isto  brendirane) konektore.

 

Ovo sa (ponekad) poželjnim većim otporom kabela se podosta kosi sa zakonima elektrotehnike.
Strujni  kabel (kao i svi ostali) ima svoje RCL parametre (otpor, induktivitet i kapacitivnost).
Dakako da je upitno (osim otpora) koliko ti elementi utječu na rad i zvučni upliv strujnog kabela.

 

Ali je opet sve samo na krajnjem korisniku; da li želi isprobati neki kvalitetniji kabel, pa onda izdvojiti lovu za njega.

 

U pravilu; strujni kabel bi trebao imati solidne bakrene vodiće (srebro je za odlikaše...) dovoljan potrebiti presjek, dobar uplet i kvalitetan dialektrik i konektore.
Zaštitni oklop nije nužan i prvenstvemo štiti signalne kabele u blizini (imaju daleko slabiji signal/struju/napon).
A za to može biti dostatan i kvalitetan industrijski kabel (3x2,5 mm2), sa dobrim konektorima (Legrand, Koop...).

 

 

Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Savjetnik za izbor pc zvučnika, Koji media player kupiti?
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice