Vaš audio kutak izdvojena tema

poruka: 11.151
|
čitano: 2.395.619
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Savjetnik za izbor pc zvučnika, Koji media player kupiti?
3 godine
offline
Vaš audio kutak

Moj frend ima neko solidno Hi-fi pojacalo(cca 5000kn), + nekakvi bookshelf dynautio zvucnici(takoder cca 5000) nebitno uopce koji nisu stari no sviraju fenomenalno, neznam kad je to zadnji put upalio, sad je narucio cak 2x Apple HomePod-a koliko je impresioniran, veli ovo je sve sto mi treba i nevjerovatno koliko se to govance dobro cuje a vidim i po recenzijama tj mjerenjima da je zaista tako, sta covjeku vise treba ili da uopce ostane u nekakvom hi-fi svijetu, nazalost nije on jedini hrpa takvih je oko mene koji vjerovatno briju na taj lifestyle

Poruka je uređivana zadnji put pon 19.4.2021 15:04 (Boris grozni).
Moj PC  
0 0 hvala 0
4 godine
offline
Vaš audio kutak

Pa sam pojam Hi Fije ovdje objašnjen (uz njega se danas često veže i pojam High End Audio).

 

Za mene osobno (ukratko) je Hi Fi način da si slušanje glazbe omogučiš na što kvalitetnijim Hi Fi komponentama (tj. sustavu, kao cjelini).

Naravno, u skladu s tvojim Budget mogučnostima i prostoru u kojem ih slušaš.

 

LifeStyle Audio ("način života/stil s Audiom") je u Audiu ono kada si slušanje glazbe podrediš današnjem načinu životai  svekolikoj praktičnosti i pristupačnosti ( današnjoj "žurbi" u svemi, na brzaka), pa ti najkvalitetniji dostupni uređaji (glede tvojih financija) niisu najbitniji.

Može to biti i neki  Hifi sustav, koje ti je prije svega lijep, stiliiziran, dizajniran (npr. Bang and Olufsen može biti primjer toga).

 
2 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: Vaš audio kutak
tajo1960 kaže...
mali.kresho kaže...

Sto se tice stvaranja dozivljaja kao da si na svirci je meni tolko trul izraz, zato sto nitko ni ne zna kolko je sam mikrofon koji je vukao signal obojao zvuk, sami mastering itd itd...

 

Da ne bude da se samo raspravljamo, reci ti nama kakav ti zvuk volis?

 Također pitanje kao i za taju, sto je za vas i vas pojam HIFI oprema, a sto lifestyle?

Volim zvuk i težim zvuku kakav sam slušao na koncertima akustične glazbe malih ili velikih orkestara u koncertnoj dvorani ili dobrim kazalištima. To mi je ideal u glavi i memoriji.

Bio sam nekoliko puta i u tonskom studiju i imam uvid kako treba zvučati i tonski, profi studio, pa mi je i to neka vodilja kojoj se nastojim približiti što je moguće više i bolje.

 

Na drugo ti je pitanje kolega @analogni odgovorio.

 na koju foru ikako doma mozes dobiti zvuk kao u studiju? ajde koncert upalis dsp dobis prakticki taj sound inace sam radio nesto u jednom studio i to neme veze jedno s drugim niti sam na fotkama od hi-fi-sta vidio da imaju ista slicno doma jer to neizgleda normalno s tim difuzorima i svim ostalim kerefekama po zidu

Poruka je uređivana zadnji put pon 19.4.2021 16:15 (Boris grozni).
Moj PC  
0 0 hvala 0
4 godine
offline
Vaš audio kutak

Pa, nije on rekao da doma dobije zvuk kao na koncertu.

Rekao je da teži k tome, jer sigurno dobro zna da je živi koncert živi koncert.

 

 
1 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: Vaš audio kutak
analogni kaže...

Pa, nije on rekao da doma dobije zvuk kao na koncertu.

Rekao je da teži k tome, jer sigurno dobro zna da je živi koncert živi koncert.

 

 Ok live zvuk s koncerta i mozes "dobiti" doma preko dsp, "studio zvuk" bas i ne gdje bus u sobi natrkeljo tonu difuzora, apsorbera itd itd?!

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 19.4.2021 16:35 (Boris grozni).
4 godine
offline
Vaš audio kutak

Pa, možeš dobiti samo približni osjećaj živog koncerta, ali ne i takav potpuni osjećaj vanjske pozornice.

Zivi koncert je ipak neki drugi par rukava i nikakav DSP ili sl. neće (bitnije) promijeniti to.

 

A Studio za snimanje je opet treći par rukava.

Puno ovisi o njegovoj opremljenosti i preferencijama i nakanama ton snimatelja.

 

Ima Hifi soba sa difuzorima i absorberima, ne tonu, već onoliko koliko je potrebno po mjerenjima (profesionalnim) i onda na kraju doštimavanje na uho.

 

Jer slušni test je uvijek krajni način evaluacije kvalitete nekog sustava u cjelini (ili nek komponente) u Hifi (kod korisnika i kod proizvođaća skupljih komponenti).

 

 

 
0 0 hvala 0
4 godine
offline
Vaš audio kutak

Nebih rekao da je baš sve samo generacijski jaz.

 

Ima i mlađih zaljubljenika u Hifu, koji se informiraju, poslušaju neke željene komponente (koliko im mogučnosti to dopuštaju).

Na temelju toga onda stvaraju neku početnu sliku, kako bi njihov željeni Hifi sustav trebao izgledati.

 

Tu prije svega mislim na to da su oni malo "odmaknuti" od svoje generacije (koja želi sve na brzaka).

Jasno razlučuju vrlo brzo razliku između konzumnog slušanja glazbe i  onog što se već zove Hifi.

 

Ima hifa (audiofilija)i neke sličnosti s drugim hobijima...neke....

Npr,u ribičkom hobiju također postoje stvarčice pri spomenu kojih (cijenom prevenstveno) bi se mi ostali samo snebivali.

Slično je i sa zaljubljenicima u zimske sportove, biciklističke, za ljubitelje auto tweakova  i sl.

 

Zato i postoji dosta jasna granica između konzumnog slušanja glazbe (pa i LifeStyle Audia) naspram pažljivo sastavljenog

Hifi sustava.

Ovo zadnje nažalost i dosta više košta.

 

Pa se onda svatko nek odluči po želji....

Poruka je uređivana zadnji put pon 19.4.2021 18:51 (analogni).
 
1 0 hvala 0
4 godine
offline
Re: Vaš audio kutak
Dead kaže...

Ovdje vidim tipični generacijski jaz. S jedne strane stariji koji su uz to i ljubitelji dobre glazbe da ne kažem audiofili koji nastoje tu glazbu odsvirati i slušati na što boljem sustavu. S druge strane su ovi mlađi kojima pristup onih prethodnih ne odgovara njihovom stilu života. Taj stil života uglavnom ne dozvoljava odvajanje vremena za ozbiljnije slušanje glazbe pa se sve obavlja onako na brzinu, a i nema se strpljenja da se i to malo zadovoljstva dovede na višu mjeru pa se onda primjenjuju razni umjetni postupci. Još kad se tu nađu oni koji s podsmijehom gledaju na one starije onda mi je ova rasprava retardirana i nepotrebna. Zašto doživljavat podsmijeh i to od pikavaca koji se izruguju nečijoj sklonosti u ovom slučaju, visokoj reprodukciji glazbe? Današnja mladež je cijepljena od ozbiljnog slušanja pa im je za njihove potrebe dovoljan i player kojeg se nađe u faks helizimu. Kad nekom takvom opišem ritual stavljanja ploče na gramofon i uživanja u zvukovima Hoedown od Emerson, Lake & Palmera da mi se koža naježi taj me samo čudno pogleda. Gledaj ti daso gledaj čudno. Sirota, ne zna što propušta. Ali, na kraju svega...ebemese. Njihov izbor.

 Ok i opet sta smo zakljucili po tvome, ispada da su audiofili grupa starih prdonja koji drugima samo sjede u praznoj prostoriji sa rackom u sredini i dva zvucnika s njihove lijeve i desne strane, slusaju jazz i simfonijske okrestre (jer eto po njima je samo to hifi approved glazba) njurgaju kako tudje ne valja, kako bi to trebalo biti zapravo biti i daju u velikoj vecini savjete koje ljudi ne mogu u praksi izvesti.

S druge strane je mladja ekipa, koja bude cesto u toj situaciji zbunjena i ova grupa "audiofila" im daju kojekakve savjete, pa ih na kraju ili odvuku od samog hifia...mladji koji istrazuju glazbu preko digitalnih streaming servisa, u hodu uce o opremi i na kraju se profiliraju i/ili izaberu put hifia, ili odustanu od toga i shvate da nemaju interese za isto...

 

Smatram za sebe da sam mladac koji voli hifi, prvo zbog glazbe, koja nije jazz, ali ju tezim reproducirati u sto boljoj mogucoj kvaliteti zapisa koja mi se pruza, za istu smatram da je zadnjih 20 godina izgubila smisao i da je zlatni period glazbe bio izmedju 1970.-1990....

Za svoj trenutni audio setup, iako je aktivni, smatram da spada u hifi (slozili se vi sa mnom ili ne), ponajprije zbog toga jer isti nije bas malo novaca kostao i da je firma komponenti koja ga je proizvela, kotira kao vrhunska hifi firma, a konacno i sam uredjaj proizvodi, po mojem misljenju daje odlican zvuk....Iako je uredjaj po nekima lifestyle i all in one, nije ovo kraj setupa, kojem fali gramofon (da spojit cu gramofon zvucalo to tebi cudno), cd player i streamer...

 

I da, sjednem nekoliko puta tjedno, iskljucim se iz vanjskog svijeta i pustim si glazbu i aktivno ju slusam, koliko god mi obaveze i drugi hobiji oduzmu vremena i uzivam...

 

Postujem svakog Hifistu i audiofila, bez obzira na njegove komponente i cijenu tih komponenti, bile one lampe, d klasa pojacala, aktivne komponente, integrirana pojacala itd itd...ali isto tako nemojte disrespectat sto nije po vasoj volji i vasem ukusu, jer ako po misljenju vas ili audiophilliaca aktivni zvucnici nisu hifi, isto tako je onda moje misljenje odvojene budjet ili neke vintage komponente nisu hifi...

 

 

analogni kaže...

Nebih rekao da je baš sve samo generacijski jaz.

 

Ima i mlađih zaljubljenika u Hifu, koji se informiraju, poslušaju neke željene komponente (koliko im mogučnosti to dopuštaju).

Na temelju toga onda stvaraju neku početnu sliku, kako bi njihov željeni Hifi sustav trebao izgledati.

 

Tu prije svega mislim na to da su oni malo "odmaknuti" od svoje generacije (koja želi sve na brzaka).

Jasno razlučuju vrlo brzo razliku između konzumnog slušanja glazbe i  onog što se već zove Hifi.

 

Ima hifa (audiofilija)i neke sličnosti s drugim hobijima...neke....

Npr,u ribičkom hobiju također postoje stvarčice pri spomenu kojih (cijenom prevenstveno) bi se mi ostali samo snebivali.

Slično je i sa zaljubljenicima u zimske sportove, biciklističke, za ljubitelje auto tweakova  i sl.

 

Zato i postoji dosta jasna granica između konzumnog slušanja glazbe (pa i LifeStyle Audia) naspram pažljivo sastavljenog

Hifi sustava.

Ovo zadnje nažalost i dosta više košta.

 

Pa se onda svatko nek odluči po želji....

 Analogni, imas

 

Objasnjenoj je kratko ali s respectom i vidjenjem izvan nekih okvira

 
2 0 hvala 1
16 godina
offline
Re: Vaš audio kutak

Jedno je "audiofil", a drugo je "glazbofil".

Osobno mogu rec da mi je mjuza No. 1 u zivotu (skoro) i slusam ju od 14 god.
Do prije 10tak godina nisam uopce obracao previse paznje na cemu slusam, bitno je bilo trazit i slusat novu i staru mjuzu i to po cijele dane.

Tek zadnjih 10tak godina sam poceo vise obracat paznju na tomponente i kako ta glazba zvuci na njima.

Tako da sada jos vise uzivam u mjuzi ali isto tako znam da nisam ni blizu onoga kako to moze zvucati.

Stoga po meni, ova rasprava (necu rec mini svađa) je totalno nepotrebna, ali da potrebno je nekad priznat (razdvojit) sta je "pravi hi-fi" , a sta je "ugodno" slusanje.

 

Naravno da i jedni i drugi uzivaju u onome o cemu se tu prica i sta je tu najbitinje, a to je GLAZBA - FTW!

http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
Poruka je uređivana zadnji put uto 20.4.2021 8:17 (djigibao).
10 godina
offline
Vaš audio kutak

Godine su jaz među generacijama!

If you can handle it by your self and not go mad, then you are on the right path to become insane.
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Glazbu obozavam..kvalitetu reprodukcije ganjam jos iz srednje skole..siroku lepezu glazbe slusam,zavisi kako se osjecam!
Imam 42 godine i vrlo malo vremena imam za hifi!Trenutno mi zivot ide 300 na sat i nemam bas vremena za sjest par sati da u miru poslusam nesto..a imam vrlo pristojan hifi sistem!Ali nigdje mi se ne zuri valjda za par godina stanem malo na balun i pocmem hifi dozivljavat i koristit u punom opsegu!
Ali naravno da svakodnevno lurkam po oglasnicima nebi li uletilo nesto povoljno i onda opet me uhvati faza ludila i tako u krug vec preko 20 godina..:)
Mladosto i audiofilija moze ali samo pazljivo i mudro skupljat iskustvo bez rogova!!
AUDIOFIL
Poruka je uređivana zadnji put uto 20.4.2021 8:40 (volegradele).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Vaš audio kutak

Zašto ovaj hobi umire:

 

Audiofiliju si malo tko financijski može priuštiti

O višem, tj reprezentativnom segmentu čak i najzagriženiji audiofili mogu samo sanjati - tajo pogledao tvoj link i definitivno si me uvjerio u to.

Teško ju je integrirati u životni prostor bilo radi dimenzija zvučnika, rackova te potrebe da se udalje od zidova. Tretman prostora da i ne spominjem.  

Uvijek postoji mogučnost da će biti problema sa sinergijom komponenti.

Uvijek postoji mogučnost da se neće moći nikako integrirati u prostor.

A uz sve to ako nisi promjenio dovoljno sustava opet ne znaš što propuštaš jer imaš ograničeno iskustvo.

Definitivno nije za mlađe ljude jer oni ne znaju odabrati glazbu niti uživati u njoj - Dead

 

 

To pišu dugovječniji audiofili i meni zvuči kao uvjerljiva lista zašto izbjegavati hifi u širokom luku.

 

mali.kresho - Ne vidim razliku između lifestyle zvučnika, audiofilije i hifija jer u svim segmentima proizvoda čija je svrha guranje zraka što percipiramo kao zvuk - ima fenomenalnih stvari.

Ako se pošteno informira i probere za svakome prihvatljive novce može se uzeti nešto uz što će se moći sjesti i preslušati album od početka do kraja.

Distinkciju vučem samo na dobar i na loš zvuk, nikako - skup i dobar zvuk za elitu i loš jeftin zvuk za nestrpljivu mlađariju koja nit ne zaslužuje bolje.

 

Svaki dan na malim Sonosima, FiiOvim IEMovima, Beyerovim over earima ili samostoječim Oberonima zatvorenih očiju preslušam neki album od početka do kraja.

Black, death, grind, hc, funeral, power, heavy, ebm, industrial, ebm, sludge, psy, forrest, bluegrass kajgod. 

Ako u njemu doživim nešto dovoljno upečatljivo svoje dojmove pretočim u glazbenu recenziju.

U vrijeme precovida sam fotkao koncerate i ponekad pisao reporte, nekad je pokoja od tih fotki završila kao vizual za album, nekad kao flyer, a nekad su samo približile atmosferu onima koji koncertu nisu prisustovali. 

Toga više nema pa sam iz istog razloga odlučio uložiti vrijeme i sredstva kako bi bar donekle kompenzirao kućnim slušanjem.

 
1 0 hvala 0
4 godine
offline
Re: Vaš audio kutak
tajo1960 kaže...
mali.kresho kaže...
Dead kaže...

Ovdje vidim tipični generacijski jaz. S jedne strane stariji koji su uz to i ljubitelji dobre glazbe da ne kažem audiofili koji nastoje tu glazbu odsvirati i slušati na što boljem sustavu. S druge strane su ovi mlađi kojima pristup onih prethodnih ne odgovara njihovom stilu života. Taj stil života uglavnom ne dozvoljava odvajanje vremena za ozbiljnije slušanje glazbe pa se sve obavlja onako na brzinu, a i nema se strpljenja da se i to malo zadovoljstva dovede na višu mjeru pa se onda primjenjuju razni umjetni postupci. Još kad se tu nađu oni koji s podsmijehom gledaju na one starije onda mi je ova rasprava retardirana i nepotrebna. Zašto doživljavat podsmijeh i to od pikavaca koji se izruguju nečijoj sklonosti u ovom slučaju, visokoj reprodukciji glazbe? Današnja mladež je cijepljena od ozbiljnog slušanja pa im je za njihove potrebe dovoljan i player kojeg se nađe u faks helizimu. Kad nekom takvom opišem ritual stavljanja ploče na gramofon i uživanja u zvukovima Hoedown od Emerson, Lake & Palmera da mi se koža naježi taj me samo čudno pogleda. Gledaj ti daso gledaj čudno. Sirota, ne zna što propušta. Ali, na kraju svega...ebemese. Njihov izbor.

 Ok i opet sta smo zakljucili po tvome, ispada da su audiofili grupa starih prdonja koji drugima samo sjede u praznoj prostoriji sa rackom u sredini i dva zvucnika s njihove lijeve i desne strane, slusaju jazz i simfonijske okrestre (jer eto po njima je samo to hifi approved glazba) njurgaju kako tudje ne valja, kako bi to trebalo biti zapravo biti i daju u velikoj vecini savjete koje ljudi ne mogu u praksi izvesti.

S druge strane je mladja ekipa, koja bude cesto u toj situaciji zbunjena i ova grupa "audiofila" im daju kojekakve savjete, pa ih na kraju ili odvuku od samog hifia...mladji koji istrazuju glazbu preko digitalnih streaming servisa, u hodu uce o opremi i na kraju se profiliraju i/ili izaberu put hifia, ili odustanu od toga i shvate da nemaju interese za isto...

 

Smatram za sebe da sam mladac koji voli hifi, prvo zbog glazbe, koja nije jazz, ali ju tezim reproducirati u sto boljoj mogucoj kvaliteti zapisa koja mi se pruza, za istu smatram da je zadnjih 20 godina izgubila smisao i da je zlatni period glazbe bio izmedju 1970.-1990....

Za svoj trenutni audio setup, iako je aktivni, smatram da spada u hifi (slozili se vi sa mnom ili ne), ponajprije zbog toga jer isti nije bas malo novaca kostao i da je firma komponenti koja ga je proizvela, kotira kao vrhunska hifi firma, a konacno i sam uredjaj proizvodi, po mojem misljenju daje odlican zvuk....Iako je uredjaj po nekima lifestyle i all in one, nije ovo kraj setupa, kojem fali gramofon (da spojit cu gramofon zvucalo to tebi cudno), cd player i streamer...

 

I da, sjednem nekoliko puta tjedno, iskljucim se iz vanjskog svijeta i pustim si glazbu i aktivno ju slusam, koliko god mi obaveze i drugi hobiji oduzmu vremena i uzivam...

 

Postujem svakog Hifistu i audiofila, bez obzira na njegove komponente i cijenu tih komponenti, bile one lampe, d klasa pojacala, aktivne komponente, integrirana pojacala itd itd...ali isto tako nemojte disrespectat sto nije po vasoj volji i vasem ukusu, jer ako po misljenju vas ili audiophilliaca aktivni zvucnici nisu hifi, isto tako je onda moje misljenje odvojene budjet ili neke vintage komponente nisu hifi...

 

 

analogni kaže...

Nebih rekao da je baš sve samo generacijski jaz.

 

Ima i mlađih zaljubljenika u Hifu, koji se informiraju, poslušaju neke željene komponente (koliko im mogučnosti to dopuštaju).

Na temelju toga onda stvaraju neku početnu sliku, kako bi njihov željeni Hifi sustav trebao izgledati.

 

Tu prije svega mislim na to da su oni malo "odmaknuti" od svoje generacije (koja želi sve na brzaka).

Jasno razlučuju vrlo brzo razliku između konzumnog slušanja glazbe i  onog što se već zove Hifi.

 

Ima hifa (audiofilija)i neke sličnosti s drugim hobijima...neke....

Npr,u ribičkom hobiju također postoje stvarčice pri spomenu kojih (cijenom prevenstveno) bi se mi ostali samo snebivali.

Slično je i sa zaljubljenicima u zimske sportove, biciklističke, za ljubitelje auto tweakova  i sl.

 

Zato i postoji dosta jasna granica između konzumnog slušanja glazbe (pa i LifeStyle Audia) naspram pažljivo sastavljenog

Hifi sustava.

Ovo zadnje nažalost i dosta više košta.

 

Pa se onda svatko nek odluči po želji....

 Analogni, imas

 

Objasnjenoj je kratko ali s respectom i vidjenjem izvan nekih okvira

1. Čemu tolik uzbuđenja i ljutitih riječi u rano jutro? A dan je tako lijepo počeo...

 

2. Treba ti malo poduke iz klasične rock glazbe. Emerson Lake & Palmer - Hoedown nije jazz i kolega Dead ne sluša samo jazz da time veliča "snagu" auiofilstva. Zagriženi je stari rocker, osobno to znam... :)

 

3. Tvoj audio setupje aktivan? Sorry, ali nekako mislim da su svi audio setupi aktivni, ne samo tvoj. Jer da nisu - ne bi svirali. Možda misliš da imaš aktivne zvučnike? To je već nešto drugo... ali setup (kao komplet...)?! Setup kao setup - MORA biti aktivan - imati pojačalo u sebi... pa bilo gdje; da li vani ili u zvučniku/zvučnicima.

Sa previše jala i žustrine pišeš, pa ne gledaš smisao napisanog  :))  Opusti se, ohladi malo, smiri tenzije... pa nije ovo bojno polje, nego samo Bug forum gdje smo svi dobrovoljno; nije rimska arena :)

 

4. Ipak se razmišlja o gramofonu? Hajde... lijepo će bti pročitati iskustva, pogotovo s nekim dobrim gramofonm, zvučnicom i pogotovo kvalitetnim, dobro rezanim pločama.

Živim za dan kad se budeš ovdje javio sa novim riječima tipa "nisam znao da gramofon može ovako dobro zvučati, kao da sam na koncertu...) itd. Živi bili pa vidjeli  :)))

 

5. Pohvalno je što odvojiš vrijeme samo za slušanje glazbe. To je bit audio hobija.

 

6. I drugi poštuju; od koga si ovdje pročitao da ne poštuje nečiji sustav? Ljudi imaju onoliko koliko novaca imaju; normalno.

Samo, neki drugi (početnici) znaju nastupiti malo pre drčno, ponekad bezobrazno i bez mjere (što je njihovo pravo, OK, slažem se, a valjda su i takve osobe), pa se tu nađe sukob mišljenja. Ispada da sada branim kolegu Dead od tvojih nreakcija (što u neku ruku i radim, jer je osoba vrijedna poštovanja i pravi je audiofil i hi-fista koji daje odlične i pametne savjete i ima ogromno iskustvo na polju audio i hi-fi tehnike).

 

7. Ne mogu se sjetiti da je itko ikada ovdje napisao nešto protiv, recimo, tvojih aktivnih kutija. Ako mi je promaklo - sorry, ali mislim da nije. Ni protiv bilo čijih. Pa i sam imam kao "B" sistem (doduše, to je uz jedan PC u podrumu, ali dobro zvuči) Edifier S2000 Pro aktivne zvučnike i kada sam uz to - neizmjerno uživam u tome. A "samo" su aktivni Edifieri po 500 Eura... OK, prvi, veliki sistem mi je ipak primaran, ali - ne bježim ni od malih aktivaca... da nije tako - ne bih ih nikada uzeo i slušao... tako da - malo krivo vidiš i percipiraš :)

 1. Nema ljutnje na kolege, nemam nista protiv Deada i nisam se referiro na njega osobno...samo mi je izjava malo podigla tlak, ali to sam samo ja, dovoljan mi je kriva rijec, a ne recenica da me razj....

Imam respect prema starijem, ali isto ocekujem da i taj stariji ne naziva nekog pikavcem i da ima respecta...jer stvarno ispadne da su stariji audiofili cangrizavci, a ja prvi ne zelim da niti jedan audiofil i hifista ispadne cangrizav ili slicno, bez obzira na godine...

 

2. Ponavljam nije se odnosilo na njega i njegov glazbeni ukus...ali nisu mi nepoznati emerson lake & palmer, dapace

 

3. Pod aktivan setup, smatram aktiivne zvucnike ili all in one zvucnicke sisteme (ne odnosi se na sonose i jbl boomboxe) nego iskljucivo na aktivne hifi zvucnike, tako ja to svojom definicijom definiram, a kad kazem klasicni hifi setup, onda mislim na amp/preamp...

 

4. Da naravno, vinil je must have za svakog ozbiljnijeg slusaca glazbe...iako vise vucem na digitaliju i jedinice i nule, neupitno je da ce se uzeti gramofon, i najvj da ce biti neki Regin proizvod, ali nista ekstra jer svaki analogni ulaz u mojim Dynaudijima se ionako digitalizira...planira se svasta, streamer/server sa multiroom funkcijama, bluesound najvj., i jos jedan Hifi setup u spavacoj sobi, koji ce ja mislim bit vintage, tako da imam dva svijeta iz dvije razlicite ere

 

5.

 

6. i 7. spajam u jedno...ne opravdavam sebe nego iznosim svoj stav...a jako se nazivciram i digne mi se kosa na glavi kad procitam na netu komenatre recimo za KEF LS50 WIRELESS da je to lifestyle proizvod i slicne kerefeke, jer je to po meni legitiman Hifi setup, jest allinone, ali skup i jako kvalitetan proizvod, koji je jako hvaljen...jer u suprotnom ispada da su integrirana pojacala s dacom u jednu ruku takodjer all in one lajfstajl proizvod, samo malo manje zapakovan, zar ne? treba li se kupovati totalno razdvojen sustav (amp,preamp,dac,zvucnici...) komponenta po komponenta i slozit da bi to bio legitiman HIFI, po stavovima od nekih ovdje???

 
0 0 hvala 0
4 godine
offline
Vaš audio kutak

Ma, ne slušaju "stariji" audiofili samo Jazz....

 

Svi moji stariji kolege slušaju Jzz i Blues, Rock, Klasiku, Country, Klape.... neki i Pop....samo neki mlađi, od toga malo slušaju Klasiku.

 

Slažem se s večinom kolega da poslije 90-ih (u Rocku pogotovu) nema više takovih albuma (Rock grupa); s takvom karizmom i utjecajem kao ranije.

 

Tak je...kak je.....

 

Mene ništa ne sprečava da si za gušt pustim i Olivera, Grašu i Gibbonija, Gabi Novak, Arsena...ponekad...jer to nisu neki "bezveznjaci tamo"....

O Šabanu Šauliću (on je cijenjen u audofilskim krugovim, s odličnim "Jazz obradama" romskih pjesama) da i ne govorim.

Ili si pustiš prepjev sevdalinke od Indexa "Žute dunje" milina...

 

 

 

 
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
mali.kresho kaže...

 

4. Da naravno, vinil je must have za svakog ozbiljnijeg slusaca glazbe...iako vise vucem na digitaliju i jedinice i nule, neupitno je da ce se uzeti gramofon, i najvj da ce biti neki Regin proizvod, ali nista ekstra jer svaki analogni ulaz u mojim Dynaudijima se ionako digitalizira...planira se svasta, streamer/server sa multiroom funkcijama, bluesound najvj., i jos jedan Hifi setup u spavacoj sobi, koji ce ja mislim bit vintage, tako da imam dva svijeta iz dvije razlicite ere

 

 

 Nešto si ti ovdje gadno pobrkao. Prvo je pitanje spajanja gramofona na zvučnike, odnosno imaju li ti (pretpostavljam aktivni) zvučnici ulaz za gramofon, PHONO? Ako nemaju, ima li gramofon klasični LINE izlaz na sebi, a ne samo phono? Ako nema, onda ti treba prvo jedno malo gramofonsko pretpretpojačalo. OK, sad kad se aktivni Dynaudio zvučnici mogu normalno povezat s gramofonom, zašto misliš da će analogni signal iz gramofona postat digitalan, pa se onda opet na izlazu pretvarat u analogni, da to zvučnici odsviraju?

 

Gramofonski signal (bio on line ili phono) nema nikakvog razloga da se pretvara u digitalni, jer se na kraju opet sve treba pretvorit u analogni signal, da bi zvučnici to mogli interpretirat. 

 

Pretpostavljam da misliš na ustroj pojačala koje se nalazi u tvojim aktivnim zvučnicima, pa da te ispravim, D-klasa pojačala NIJE digitalno pojačalo. Signal je cijelim putem analogan, ali ga pojačalo modulira na jedan čudan način, pa izgleda kao digitalan signal. Na putu signala se ne nalazi AD pretvarač (analog-to-digital).

 

"The term "class D" is sometimes misunderstood as meaning a "digital" amplifier. While some class-D amplifiers may indeed be controlled by digital circuits or include digital signal processing devices, the power stage deals with voltage and current as a function of non-quantized time."

 

Class-D amplifier - Wikipedia

Live long and prosper.
13 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Dead kaže...

Ili si krivo shvatija moj post ili si odvjetnik pikavca koji nema ama baš nikakvog respekta prema ikome ovdje od kojih je dobio nekoliko logičnih savjeta. I ti meni sad namećeš nekakvu krivnju, a taj tip s takvim pristupom nema što raditi ovdje. S obzirom da konkretno ti odstupaš od opće slike današnje mladeži po pitanju glazbe što je vrlo pohvalno, po meni si samo iznimka koja pozvrđuje pravilo. Nastavi tako. Jako mi je drago što ćeš ubaciti i gramofon u svoj sustav jer ćeš sigurno iz njega otkriti nešto što do sada nisi osjetio. Možda ti se i ne svidi, ali eto...probao si. 

Ono što sam pokušao iskomunicirati je kako je bolja uključivost.

 

Imam gramofon i malu kolekciju vinila, no više u vidu podrške bandovima nego aktivnog slušanja na taj način.

 
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
tajo1960 kaže...

Da, D-klasa i "digitalno" pojačalo nemaju baš dodirnih točaka... osim slova D :)

Digitalno pojačalo se smatra onim koje u sebi ima ugrađen DAC (Digital to Analog converter). Ono koje nema je čisto analogno (iako se to ne navodi).

 Ne bilo koje pojačalo D-klase s DACom, samo specijalne verzije D-klase... Nekad davno se sjećam rasprave s dabrom, postoji jedna verzija D-klase koja koristi DAC i pojačava taj digitalni signal, tako nekako, tko će se sjetiti svega.

 

Može D-klasa imat DAC u sebi, a i dalje bit analogno pojačalo, većina i je takva.

Live long and prosper.
Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
MewCore kaže...
Dead kaže...

Ili si krivo shvatija moj post ili si odvjetnik pikavca koji nema ama baš nikakvog respekta prema ikome ovdje od kojih je dobio nekoliko logičnih savjeta. I ti meni sad namećeš nekakvu krivnju, a taj tip s takvim pristupom nema što raditi ovdje. S obzirom da konkretno ti odstupaš od opće slike današnje mladeži po pitanju glazbe što je vrlo pohvalno, po meni si samo iznimka koja pozvrđuje pravilo. Nastavi tako. Jako mi je drago što ćeš ubaciti i gramofon u svoj sustav jer ćeš sigurno iz njega otkriti nešto što do sada nisi osjetio. Možda ti se i ne svidi, ali eto...probao si. 

Ono što sam pokušao iskomunicirati je kako je bolja uključivost.

 

Imam gramofon i malu kolekciju vinila, no više u vidu podrške bandovima nego aktivnog slušanja na taj način.

 Ako ništa, svaka ploča sa svojim omotom može bit ukras na zidu, kao i sami vinil na gramofonu, pogotovo oni oslikani vinili... A i može zasvirat povremeno.

 

Live long and prosper.
4 godine
offline
Vaš audio kutak

Akoo ima npr. OVE Dynaudio aktivne zvučnike, onda isti nemaju Phono ulaz, već samo RCA linijski.

 

Dakle, onda mu gramofon mora imati u sebi Phono preamp ili ako ga nema, mora uzeti zasebni (vanjski) Phono preamp.

 

U svakom slučaju, sve navedeno spaja izričito na RCA linijske ulaze aktivnog zvučnika, tako da DAC u zvučniku biva zaobiđen.

Iz gramofona ide izričito analogni signal (sa ili bez externog Phono Preampa, ovisno dla ga gramofon ima ili nema).

 

 

 
0 0 hvala 0
4 godine
offline
Vaš audio kutak

Kad se već spominju pojačala u D klasi ( aka "digitalna"), evo jedan iznimni primjerak iz bliže prošlosti (2000 g.):

 

https://www.stereophile.com/integratedamps/253/index.html

 

https://global.sharp/products/1-bit/sm-sx100/index.html

 

 

Koštao je ko početni auto srednje klase.

 

 

 

 
1 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
analogni kaže...

Kad se već spominju pojačala u D klasi ( aka "digitalna"), evo jedan iznimni primjerak iz bliže prošlosti (2000 g.):

 

https://www.stereophile.com/integratedamps/253/index.html

 

https://global.sharp/products/1-bit/sm-sx100/index.html

 

 

Koštao je ko početni auto srednje klase.

 

 

 

 Izgleda poprilično dobro i zanimljivo. Sharp? Zar su oni radili stvari vrijedne spomena, jer ovo mi izgleda super. Kako to čudo zvuči, s obzirom na godište? Znam da se d-klasa radi još od 70-ih, 80-ih i da je zadnjih godina najveći napredak postignut u razvoju i u zvuku d-klase, pa me baš zanima kakav je Sharp iz 2000...

 

EDIT:

15.000,00 dollara... Fino bome, jako fino, mora zvučat božanstveno za tu lovu.   

 

EDIT2:

Evo ovo je pravo digitalno pojačalo d-klase, jer radi na specifičan način i pojačava upravo digitalni signal. Fino je objašnjeno u ona 2 linka što je kolega analogni gore postavio. Jedno poprilično specifično pojačalo.

Live long and prosper.
Poruka je uređivana zadnji put uto 20.4.2021 13:06 (Filox).
5 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
tajo1960 kaže...
Filox kaže...

 Ne bilo koje pojačalo D-klase s DACom, samo specijalne verzije D-klase... Nekad davno se sjećam rasprave s dabrom, postoji jedna verzija D-klase koja koristi DAC i pojačava taj digitalni signal, tako nekako, tko će se sjetiti svega.

 

Može D-klasa imat DAC u sebi, a i dalje bit analogno pojačalo, većina i je takva.

Mislim da krivo prezentiraš. Obično se danas uzima kao relevantan podatak da je neko pojačalo "digitalno" čim ima DAC u sebi. Sjećam se još prvih Pioneer, Onkyo, AKAI digitalnih počala prije 30 godina, ali koja su imala neke digitalne filtere u sebi; to onda još nije bilo to, no, kako je vrijeme odmicalo/protjecalo...

D-klasa je ustroj rada, radna karakteristika hranjenaj strujom, napajanja, obrade struje unutar istoga... ali, čim joj se utrpa DAC - postaje, prema "zakonima imena" na tržištu - digitalno (što uvjetuje "DAC inside").

 Da, ali neka od tih pojačala su u biti samo 2 uređaja, DAC i amp, gdje taj amp samo analogni signal pojačava, DAC je tu samo da konvertira. U takvom uređaju nitko ne pojačava digitalni signal.

 

Postoje pojačala koja su isto d-klasa, ali rade na način da prvo A/D konverter pretvori signal u digitalu, pa onda pojačava upravo taj digitalni signal, nule i jedinice, da bi na kraju opet vratio u analogni i izbacio to u zvučnike. Točno takvo pojačalo je ovaj Sharp u postovima poviše i točno je to tako pojašnjeno u opisu.

 

Ne bi ja baš svako pojačalo (d-klase) koje ima DAC u sebi zvao "digitalnim", jer ne radi svako baš tako da pojačava digitalni signal. U biti, jako mali broj pojačala radi na takav način. 

 

 

Live long and prosper.
Poruka je uređivana zadnji put uto 20.4.2021 13:40 (Filox).
Moj PC  
0 0 hvala 0
4 godine
offline
Vaš audio kutak

Po riječima kolege s drugog foruma radi odlično !

 

U njegovoj referenci Vintage pojačala mu je to jedno od najboljih (s time da ovo još i nije pravi Vintage, ako neki računaju da mora biti 30+ godina starosti).

 

To sve govori da i D klasa ima svojih izvrsnih uradaka, ali kao i kod A/B i A klase to i košta (čako i više), da bi se dobio zvuk "transparebntan" kao kog analognih ampova.

 

Ova druga slika je iznutrica je slika manjeg brata SM-SX10. (2 x 50 W , 8 Ohma)

 

EDIT:

 

Tako da je i tu puno pažnje poklonjeno napajanju (prekidačko) i pažnji sa obradom signala vrlo visoke frekvencije.

Tak da to u praksi večinom i nisu lagana perca (poput onih u subovima, AV receiverima, nekim aktivnim zvučnicima).

 

Da, mogao bi mu se i malo više prikrpati naziv "digitalno" (u prilog naziva stoji "1 Bit") jer uzorkuje signal visoke frekvencije ( 2,8 MHz) sve do DA konvertera.

 

Npr. Marantz PM6007 integrirac ima  DAC u sebi, ali nije digitalno pojačalo, bez obzira dal "digitalmni" signal spojiš na Coax, Optiku ili USB ulaz.

Poruka je uređivana zadnji put uto 20.4.2021 13:56 (analogni).
 
1 0 hvala 1
5 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
analogni kaže...

Po riječima kolege s drugog foruma radi odlično !

 

U njegovoj referenci Vintage pojačala mu je to jedno od najboljih (s time da ovo još i nije pravi Vintage , ako neki računaju da mora biti 30+ godina starosti).

 

To sve govori da i D klasa ima svojih izvrsnih uradaka, ali kao i kod A/B i A klase toi košta (čako i više), da bi se dobio zvuk "transparebntan" kao kog analognih ampova.

 

Ova druga slika je iznutrica je slika manjeg brata SM-SX10. (2 x 50 W , 8 Ohma)

 Jako, jako zanimljivo. Zbog svoje audiofilske zadrtosti, () ne bi nikad dao pare za tako nešto, ali i dalje sam impresioniram da je Sharp ovako nešto napravio. Nije bilo jednostavno, što je vidljivo i iz cijene uređaja.

Live long and prosper.
5 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
tajo1960 kaže...

Hajde da nešto raščistimo:

D-klasa je - poslužimo se opisom sa SonusArt stranice - https://sonusart.hr/novosti/klasa-d-ili-class-d-kao-digitalno-za-novu-klasu-analognih-pojacala/  - isprika SA-u, samo način rada analognog pojačala, dok bilo koje pojačalo, neovosno o načinu rada (da li A, AB, D klase) postaje #digitalno# - čim mu utrpaju DAC u njega (koji veze s pojačanjem ulaznog siglana nema). Pod to, potonje, ja smatram  pojam "digitalno" pojačalo. To je ono što je danas uvriježeno mišljenje i stav - svako pojačalo koje ima DAC u sebi je digitalno, ali neovisno o klasi/ustroju rada.

 

Tu mislim da se ne razumijemo oko tumačenja i definicije digitalno i digitanih pojačala. Ako griješim, neka me netko ispravi.

 Pa ovako ja to gledam... Nigdje nema točne definicije, ali ono što sam čitao dok sam raspravljao s dabrom i danas dok sam proučavao onog Sharpa, mi govori da se digitalnim pojačalima nazivaju ona pojačala koja imaju DAC, ali i koja zapravo pojačavaju taj digitalni signal, kombinacija d-klase, DACa i posebnog načina rada.

 

Oprosti, ali ne vidim smisam nazivanja "digitalnim" ako je pojačalo AB klase, a ima DAC u sebi. Nije digitalno, to su samo 2 uređaja u jednom. Isto i ako je d-klasa s DACom, 2 uređajaa u jednom, tek kod ovog ustroja gdje se signal prvo digitalizira, pa onda takav pojačava možemo pričat o digitalnom pojačalu d-klase. Takav način rada i može bit samo u D-klasi, jer AB ne može pojačavat digitalni signal ili ja barem nisam nikad čuo za tako nešto, a i nema mi nekog smisla.

 

Jedan skroz drugi problem je kad ljudi koji nisu proveli sate čitajući teško razumljiva tehnička rješenja počnu pričat o digitalnim pojačalima. Takvi ljudi misle da je svako pojačalo D-klase digitalno, što je krivo i to ja želim ispravit kod ljudi. Čak i trgovci često krivo pišu, jer se to tako smatra u narodu, pa da ljudi lakše povežu i razume. Slično kao i kad napišu da zvučnik ima 200 Wati. Je, ima sto miljona konja odma. Marketing, ne tehnička preciznost.

Live long and prosper.
Poruka je uređivana zadnji put uto 20.4.2021 14:15 (Filox).
Moj PC  
0 0 hvala 0
4 godine
offline
Vaš audio kutak

Ma radili su i neki drugi osim Yamahe, Pioneera, Sony-ja, Sansui-ja.....pa i Kenwood npr.

 

http://www.thevintageknob.org/kenwood-L-1000M.html

 

http://www.audiofil.net/forum/forum_posts.asp?TID=12469&title=kenwood-l1000

 

Prekrasna kombinacija preampa i ampa u gornjem linku (cca 10.000 kn kod nas; oboje).

 

Pa i Kyocera:

 

http://www.thevintageknob.org/kyocera-A-910.html

 

Pa i Akai :

 

https://www.hifiengine.com/manual_library/akai/ps-200m.shtml

 

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 20.4.2021 14:27 (analogni).
 
1 0 hvala 1
14 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
ceo ps audija je na you tubu objašnjavao rad d klase i nakon toga objašnjenja nikad ne bih kupio d klasu,sve se svodi da je to za neki brand jeftinije,ugradi malo elektroničkih dijelova a skupo naplati,pogledajte novi integrirac iz ps audio,daje 200 w na 8 ohma po kanalu a iznutra je skoro pa prazan,ne hvala držim se ja ab klase,dok mi je a klasa preskupa
nije važno sudjelovati važno je pobijediti
Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
blackalbum kaže...
ceo ps audija je na you tubu objašnjavao rad d klase i nakon toga objašnjenja nikad ne bih kupio d klasu,sve se svodi da je to za neki brand jeftinije,ugradi malo elektroničkih dijelova a skupo naplati,pogledajte novi integrirac iz ps audio,daje 200 w na 8 ohma po kanalu a iznutra je skoro pa prazan,ne hvala držim se ja ab klase,dok mi je a klasa preskupa

 Ja ne sumnjam da uz sve moderne điđe i filtere to zvuči i svira jako dobro. Ali... Kad imam uređaj od 200W i 3 kg, a kraj njega uređaj od 100W i 20 kg, za mene nema priče što je bolji uređaj. 100W i 20 kg je pravi omjer, a ove pero-lagane igračke me ne zanimaju, uz svu tu divotu i čistoću signala koji će izbacit.

 

E sad, ovo je baš ono moja zagriženost. Možda i bolje zvuči u sustavu, ali ja jednostavno preskaćem takve uređaje. Zbog ovakvog razmišljanja će netko reć da su audiofili glupi, zadrti, ne žele gledat novo, ne žele ići naprijed...

 

Netko voli svako 3 godine kupit novi auto iz dućana...

 

Netko sanja o Datsun Fairlady 240Z iz 1973. i pomisao na moderna auta mu je smiješna... 2.8 R6 Nissanov motor... Nema toga u novim autima više.

 

Pa sad slobodno vucite paralele s audio svijetom.

Live long and prosper.
5 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
analogni kaže...

Ma radili su i neki drugi osim Yamahe, Pioneera, Sony-ja, Sansui-ja.....pa i Kenwood npr.

 

http://www.thevintageknob.org/kenwood-L-1000M.html

 

http://www.audiofil.net/forum/forum_posts.asp?TID=12469&title=kenwood-l1000

 

Prekrasna kombinacija preampa i ampa u gornjem linku (cca 10.000 kn kod nas; oboje).

 

Pa i Kyocera:

 

http://www.thevintageknob.org/kyocera-A-910.html

 

Pa i Akai :

 

https://www.hifiengine.com/manual_library/akai/ps-200m.shtml

 

 

 Ohoho, ovaj Akai mi je baš zanimljiv, radi dizajna prvenstveno, ja padam na fine i velike VUmetre... Pretpostavljam da je Akai s bipolarcima, zbog solidno velikog damping faktora. 30 kg, 220W, eto to su pravi brojevi za pojačalo snage.  

 

Live long and prosper.
4 godine
offline
Vaš audio kutak

No...vidiš ...na kile......dobro sam ja  (već dva puta mislim) linkao samo za tebe jedan "uvjerljiv" amp:

 

 

http://www.thevintageknob.org/sony-TA-N1.html

 

 
1 0 hvala 1
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Savjetnik za izbor pc zvučnika, Koji media player kupiti?
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice