Što se događa s našim društvom?

poruka: 62.171
|
čitano: 6.281.596
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
protjeran
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
Drago kaže...

 

Tri tjedna staža na forumu (s ovim acc-om), i  upad u diskusiju u kojoj se baš ne snalaziš.

 

Pokušat ćemo stoga objasniti Veliko Otajstvo sintagme "braniti Breivika". 

 

Glagol "braniti" - uzeti nekoga u zaštitu, braniti ga od napada, fizičkih ili verbalnih

Imenica "Breivik" - Anders Behring Breivik, ubojica iz istočne Norveške, terorista, paranoidni shizofrenik, kriv za ubojstvo 77 ljudi i ranjavanje 151.

 

Oni koji brane Breivika - ljudi koji su se u ovoj diskusiji i na ovom forumu solidarizirali s njime, dali mu podršku, izrazili želju da se i u nas pojavi takav i našli opravdanje za njegove akcije. 

 

U svjetlu činjenice da je tip lud ko puška, što nam to govori o mozgovima onih kojima je on uzor ili barem prihvatljiv? Ovo je sasvim ozbiljno pitanje:

 

Svi oni kojima se dopada Breivik ili imaju razumijevanja za njega - smatraju li da nakon objave ove dijagnoze i sami trebaju provjeriti da li si trebaju promijeniti brtvu glave motora ili ne? 

 

O nekakvim iživljavanjima na bolesnicima i osuđenicima koje sugeriraš u zadnjoj rečenici mi se ne da sada raspravljati, ali bih te upozorio da je ovo moderirani forum, a ne komentari na JL-u i slično, gdje ekipa jedva dočeka da netko nekoga siluje ili ubije, pa se onda redaju s "maštovitim" prijedlozima "šta bi oni njemu radili da imaju vlast". 

 

Nemoj, takva se diskusija ovdje kažnjava. 

 

 

..onda se nismo razmeli.

nisam čitao na ovoj temi da taj tip ima idolopoklonike na ovom forumu ili temi, no nisam dugo tu (kao što kažeš) pa sam vjerojatno nešto propustio.

 

ne vjerujem da u našoj zemlji postoji neka "opasna mala grupica" neofašista, ekstremnih crvenih brigada ili nečeg sličnog.

ako se i pojavio "koji" na ovom forumu vjerujem da je to neki zaj*bant ili pacijent, pa me to općenito ne dira.

 

problem kod schize i jest taj da se oni kojima se "dopada" Breivik i onako neće prepoznati kao pacijenti, zato ta bolest i je tako zeznuta.

..lud sam k´o puška a ni ne znam.

to je gadno {#}

Ne volim opterećene ljude. Preduvjet opterećenosti je primitivizam a preduvjet primitivizmu je glupost.
12 godina
protjeran
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
thedream kaže...

Nije ti palo na pamet da je taj monstrum brutalno proračunat, čak i do te mjere da bi mogao hiniti takvu bolest? Meni se čini da je on proučio izuzetno dobro na što se može izvući i prije svog zlodjela, i da na tu kartu igra, zašto dobiti 21g zatvora kad možeš ladati kako kažeš, čak i pod navodnicima, na psihijatriji?

..takva bolest se ne može hiniti

postoji niz testova kojima se može ustanoviti je li netko psihopat, sociopat, pokušava li fejkati no dijagnosika je danas toliko razvijena da su već postale urbane legende hipoteze kako se psihijatre i dobro školovane psihologe može "prevariti"

 

eventualno mu možeš tuknuti kojih 3t € za lažni nalaz postraum.str.poremećaja i slično {#} al za ozbiljnu dijagnostiku je nemoguće fejkati nalaz.

 

 

thedream kaže...
Moje je mišljenje da glumi. Ne sumnjam u dijagnozu koju su mu postavili stručnjaci, ali sumnjam u Breivika. Takvo zlo se sposobno transformirati u što god, i kad god to poželi, mislim da je savršeno svjestan svega što je napravio.

jedno s drugim ne ide.

ako sumnjaš u Breivika, stavljaš ga ponovno u poziciju u kojoj je on kao vrhunski sociopat uspio prevariti vrhunske stručnjake.

toga ima samo u amerikanskim filmovima ;)

 

 

Ne volim opterećene ljude. Preduvjet opterećenosti je primitivizam a preduvjet primitivizmu je glupost.
14 godina
online
Re: Što se događa s našim društvom?
Drago kaže...

Koja su to dva ekstrema?

 

Daj mi neki primjer ljevičarskog ekstremizma na forumu i u društvu - ljudi, udruge, akcije i obrazloženje što je kod njih ekstremno.

Kratio sam tekst jer je bio jako dug kada sam završio drugi dio. Tu se izgubio smisao toga što sam napisao. Da, sad vidim da ispada kao da mislim na neonaciste s jedne strane i na nekakve radikalno lijeve s druge strane.

 

Htio sam nekako jednom frazom skupa svrstat ljude koji naizgled nisu simpatizeri neonaci ideja, šute (pače, čak se javno zgražaju nad time) a tko zna što im se mota po glavi (npr, na prvu sasvim ok, školovani, ugledni ljudi, a samo ćekaju nekog novog Hiću i povremeno se odaju braneći Brevika i njemu slične) i druge koji javno lupetaju kako su za to sve skupa kao ovaj Schwartz. I jedni i drugi mogu biti opasni jer nikad neznaš kad će koji puknut bombu na lokalnu kebabdžinicu, ili kad će se skupit i organizirat pa neko veće sranje napravit. Dakle ono što je Ihush rekao da... treba ga zgaziti dok je mali crv. Dakle razbit ideje u startu. Ovakav sličan tekst sam maknuo iz prošlog posta da ne bude predug. Valjda sam mislio da će imat smisla ako napišem da treba i jedne i druge srezat na ovakve natruhe neonacizma. Sad vidim da nema i da sam maknuo ono što je u biti bitno za smisao.

 

A ovo za lijevi ekstremizam, kao pojam mi je poznat, no nisam se bavio nekim proučavanjem istog. Čuo jesam za neke Far Left kakti- radikalno lijeve stranke po americi i francuskoj  koje se načelno bore protiv ovog neoliberalnog kapitalizma i demokracije, no nisam išao u detalje. pretostavljam da bi se tu svrstali i anarhisti, no samo pretpostavljam. Što je točno kod njih radikalno ili ekstremno (ajmo reć nasilno) nije mi poznato.

11.0010010000111111011010101000100010000101101000110000100011010001100010011
14 godina
neaktivan
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
PsychoticBaklava kaže...
Dragon23288 kaže...

 

 

Breivik. Psihijatri diljem svijeta zatvore gomoilu ljudi koji nisu psihicki bolesni u toj mjeri da zasluzuju tretmane u psihijatrijskim ustanovama, mogu reci da zatvore i gomilu zdravih ljudi, i mnoge od njih tabletama ucine bolesnim. Dovoljno je pogledati njihov DSM (Diagnostic and statistical manual of mental disorders) da bi covjek shvatio da se svatko moze naci psihicki bolesnim prema tom prirucniku. Usput knjiga je puno deblja svake godine a ne nastaje na osnovu bilo kakvih znanstvenih istrazivanja..sto znaci da izmisljaju da bi se prodali ljekovi.

 

Ono sto hocu reci i zasto ovo govorim je da je paradoks da mnoge zdrave zatvore ili oznace bolesnima, a kada dodje netko poput Breivika oslobode ga radi neuracunljivosti, a Breivik dakako ne bi bio prvi.

 

Ako imamo zakone odnosno sustav zakona koji omogucuje tako nesto, onda tas sistem nije ispravan? To sto ce Breivik po mjerilima sustava koji radi takve stvari biti nevin, to nema, barem za mene, nikakvu tezinu. Na kraju, covjek je ubio 70 ljudi, i apsolutno je njegov problem sto je neuracunljiv. Bolestan ili ne stetan je drustvu i treba ga sprijeciti u toj stetnosti (ne kazem ubiti, ali ne da bude slobodan - kao zrelo drustvo omogucili bi mu normalan zivot u okviru neke psihijatrijske ustanove, ako postoji koja gdje ne muce zatvorenike - bolesnike). 

 

Nadalje ako bi mu sudili po njegovim okrutnim mjerilima, covjek je psihicki bolestan i nema pravo na zivot - treba dati eugenicima da mu sude. Zanimljivo da eugenika zeli istrebiti takve kao sto su on ili im barem omoguciti da se ne razmnozavaju, a istodobno psihijatri ga spasavaju - ako znamo da su psihijatri osnovali eugeniku!

 

*

 

Malo si ga nadrobio o nekim stvarima tu. DSM je priručnik, drži se standarda temeljenih na istraživanjima, no on je priručnik za struku - kvalitetna dijagnostika (intervju, psihometrijski instrumentarij) je nešto što se ne može vidjeti kroz DSM, i nešto što je puno bitnije u konačnici. Isto tako, i sam priručnik daje upute koliko i koji od navedenih simptoma je dovoljno za uzimanje u obzir određene dijagnoze. Ne kažem da je inače farmaceutska industrija apsolutno nevinašce, no reći da izmišljaju (u ovom kontekstu) da bi se prodali lijekovi je prilično ''far fetched''.

 

Nitko Breivika neće osloboditi i nitko nikoga tu ne ''spašava'', zaista ne znam odakle ti to. Breivik će završiti u instituciji koja je najadekvatnija za njegovo stanje i okolinu, i ostati će tamo do kraja života. Isto tako, ne znam jesi li imao tu nesreću pobliže upoznati neku osobu sa paranoidnom Sch, ili nekim drugim oblikom Sch, ako nisi, vjeruj mi da je to prilično okrutna doživotna presuda sama po sebi.  

 

Eugeniku je, koliko se ja sjećam, ''osnovao'' Francis Galton - ok, bilo je tu razne ekipe (Churchill?) - eugenika je, kako je tada zamišljena, ''izumrla''. Ono što je zanimljivo je da je lako moguće da se to ne bi dogodilo da ju nije zdušno prihvatila i (po meni) zasluženo ocrnila simpatična ekipa koju danas svi znamo pod zajedničkim imenom ''nacisti''. 

 

Inače, kada nečemu/nekome onemogućuješ da se razmnožava = istrebljivanje.

 

 

AMericki psihijatri prednost daju DSM - u i na osnovu njega uglavnom "dijagnosticiraju bolest". Predsjednik Americke udruge psihijatara ili kako joj je vec ime je priznao da DSM nije baziran na nikakvim istrazivanjima. Nemam ja sta izmisljati - gledao sam dokumentarac u kojem glavom i bradom glavonje psihijatrije priznaju takve stvari. Djeca u SAD dobivaju ljekove zato sto su hiperaktivni ako nisu to onda su depresivni, ako ne slusaju profesora imaju poremecaj odbijanja i slicne stvari - a ljekovi su odreda psihotici i antidepresivi itd. koji stetno djeluju na onoga koji ih uzima. Od posljedica psihijatrijskog ljecenja umrlo je vise ljudi nego u 2. svjetskom ratu, a inace u Americi je 3. uzrok smrtnosti ljecenje. 

 

Eugenika o kojoj ja pricam je eugenika koju su smislili i provodili psihijatri okupljeni oko Hitlera, a kasnije su ti veseli tipovi otisli na celo vodecih svjetskih zdravstvenih organizacija. I ne nije izumrla samo sto postoji dobar broj organizacija koje se bore protiv nje. Koliko znam psihijatri su zasluzni i za rasizam, zapravo su ga oni i napravili jer su crnu boju koze pisali pod psihicku bolest. A i povezanost KKK klana i psihijatara je bila velika.

 

Oftopic mozda ali eto morao sam ti odg.

 

Ok logika mi je kriva psihijatri nece osloboditi Breivika - ali ce ga osloboditi netko drugi na osnovu njihove dijagnozea ja sam htjeo pokazati da nisu njihove dijagnoze uvijek ciste niti su oni pretjerano cisti tipovi gledajuci povijest. 

 

Nisam sreo nikada nikoga sa sch. Dobio sam preporuku da procitam Freudovu sizofreniju, velika knjiga, nikako da krenem - to je najblize sto sam bio sizofreniji.

15 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
ivan dragi kaže...
..

biti opasni jer nikad neznaš kad će koji puknut bombu na lokalnu kebabdžinicu, ili kad će se skupit i organizirat pa neko veće sranje napravit. Dakle ono što je Ihush rekao da... treba ga zgaziti dok je mali crv. Dakle razbit ideje u startu. Ovakav sličan tekst sam maknuo iz prošlog posta da ne bude predug. Valjda sam mislio da će imat smisla ako napišem da treba i jedne i druge srezat na ovakve natruhe ...

- tako nekako je i moja misao, ne zato jer je crva lakše zgaziti, nego jer su posljedice ne reagiranja onakve kao što navodiš, mrmljanje u bradu dok klinčadija radi gluposti po tramvaju (kao primjer). Nije pedagoški ili civilizirano, ali mora se opaliti šamar da mu se šmrklji zaljepe oko uha, uz prigodnu rečenicu, ''it's for your own good.''

- Konkretnije, konobar je morao reagirati ako već ne putnici u tramvaju, tramvajac također (postoji i video nadzor). Morao je nazvati policiju, nikako poslužiti ih. Još samo fali da policajac kaže da neće trčati za lopovom ili vatrogasac da mu smeta dim... Svi imamo neku odgovornost, barem profesionalnu, ali (u kontekstu što se sve dešava) i običnu građansku odgovornost.

- Nesmije se šutjeti, zapravo, nesmije se ne reagirati, to je početak. I Pasivizam je ''*izam''.

Svi u svom djelokrugu moraju biti odgovorni, za postupke ali i propuste. To tražimo od političara, managera... . -vrijeme je da zatražimo i od sebe samih.

 

btw, Brevikova shizika, hmmmm, da. Very convenient... Nešto me podsjeća na 'priručnik privilegiranog zatvorenika for dummies' kao i Sanaderova štaka. Rekao bi da je vjerojatniji razlog za takvu diagnozu neki drugi, ne schizofrenija. Ali to je puko nagađanje, pa 'šutim' {#}

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
12 godina
protjeran
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
Dragon23288 kaže...
..cut

 

Nisam sreo nikada nikoga sa sch. Dobio sam preporuku da procitam Freudovu sizofreniju, velika knjiga, nikako da krenem - to je najblize sto sam bio sizofreniji.

..bez uvrede, no ostatak ne želim komentirati iz osobnih razloga koji nisu bitni a bilo bi i presloženo objašnjavati neke stvari.

 

prije nego se uhvatiš Freuda imaš solidnih objašnjenja i na webu o toj teškoj bolesti.

 

 

http://www.schizophrenia.com/diag.php

 

Ne volim opterećene ljude. Preduvjet opterećenosti je primitivizam a preduvjet primitivizmu je glupost.
16 godina
odjavljen
offline
RE: Sta se dogadja s nasim drustvom ?
Hacker-ri kaže...
Ige kaže...

Sramota, možeš pobrat batine, bilo kada bilo gdje bilo kako od bilo koga..Ovo što se događa danas je čisto pubertetsko dokazivanje, bez ikakvog razloga, a opet to se ne sankcionira kako treba

pubertet cca zavrsava u 21. sta je poslije?

 

Neki se smire, neki postanu jos veci pokvarenjaci.

 

Uglavnom mislim da je los odgoj i internet tj. Facebook glavni krivac za danasnje ponasanje. Sto se tice odgoja, roditelji su postali preblagi, tu i tam dijete treba dobit laganih batinica po guzi da ne ponavlja istu gresku. 

Danas djeca nemaju postovanja prema starijima, prema profesorima, glume neke serife po ulici... I onda nek netko kaze da je šiba bila losa, bolje odgojit dijete kak spada,a ne da kasnije imas kretena koji radi probleme.

Osim toga, smatram bar polovinu hrvatskog drustva primitivno, pohlepno i zaostalo. Imam jednog "frenda" koji ide u ugostiteljsku skolu (tro-godisnja), pitam ja njega - "kaj ides dalje na 4. godinu" , dodje on - "ma kaj cu bezveze bacat pare", aj da nema novaca, al stari mu ima privatni obrt i dosta dobro zaradjuje. Starci su mu takodjer primitivni i zaostali u razmisljanju (samim time sto njega ne tjeraju dalje na skolovanje, stari mu samo gleda kak ce njega zaposlit u svojem obrtu) i onda vi recite kak ce takvo drustvo napredovat, ostat cemo ovce zauvijek.

 

15 godina
neaktivan
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
ihush kaže...

 

- tako nekako je i moja misao, ne zato jer je crva lakše zgaziti, nego jer su posljedice ne reagiranja onakve kao što navodiš, mrmljanje u bradu dok klinčadija radi gluposti po tramvaju (kao primjer). Nije pedagoški ili civilizirano, ali mora se opaliti šamar da mu se šmrklji zaljepe oko uha, uz prigodnu rečenicu, ''it's for your own good.''

- Konkretnije, konobar je morao reagirati ako već ne putnici u tramvaju, tramvajac također (postoji i video nadzor). Morao je nazvati policiju, nikako poslužiti ih. Još samo fali da policajac kaže da neće trčati za lopovom ili vatrogasac da mu smeta dim... Svi imamo neku odgovornost, barem profesionalnu, ali (u kontekstu što se sve dešava) i običnu građansku odgovornost.

Svi u svom djelokrugu moraju biti odgovorni, za postupke ali i propuste. To tražimo od političara, managera... . -vrijeme je da zatražimo i od sebe samih.

 

 

Evo priznajem, ja ne reagiram, sram me, al' ne reagiram. U ovoj situaciji u tramvaju i ja bih šutio ko piyda jer da klincu zavalim jednu edukativnu (a najradije bih) na vratu bi imao njegovih 10 prijatelja, njegove roditelje, sve pravobranitelje odavde do Londona, policiju koja bi se pokrenula tek jer sam uzeo pravdu u svoje ruke, prekršajnu prijavu, a onda bi se i svi putnici koji su se zgražavali nad divljanjem mularije zgažali nad zlostavljačem djece kojem je puknuo film jer su se klinci, eto, malo zaigrali, hormoni znate, pa to su dobra djeca, nisu ništa loše mislili. Eventualno bih nazvao policiju, čist da umirim savjest, a ni za to nisam siguran koliko bi MUP reagirao.

 

Kod ovakvih priča se sjetim onog videa kad mali mulac šamara bucota dok ovaj ne poludi pa ga satare o zemlju. I onda ga suspendiraju iz škole zbog nasilja, jer je ovaj rekao da je to samo zeka-peka i da je buco ustvari njega dugo vremena maltretirao.

 

Dok roditelji, policija, socijalna služba, uprava vodovoda i neznam tko ne počne raditi svoj posao, neću raditi ništa umjesto njih. 3.14zda sam, al neću. Kad bih znao da će još sto drugih običnih iks ipsilona kao što sam ja stati uz mene, odmah bi išao, ovako nema šanse, samo bijesno lupam po tipkovnici i ne usudim se ništa napraviti. I znam, s tim stavom sam dio problema o kojem se piše 600 stranica na temi, al stalno imam osjećaj da bi da krenem nešto raditi ostao sam, a svi bi mi čuvali leđa sa sigurne udaljenosti.

 

I ne govorim sada samo o razbijanju tramvaja, već o toleriranju svega ovoga što se iz septičke jame političara, bandita, i ostalih društevnih i duhovnih veleumova već godinama cijedi po nama, a mi gledamo i nadamo se da će stati.

 

Ja sam 99%. Ja sam zdapi. Bar priznam.

 

 

 

iddqd
15 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
badmad kaže...
.. 

Evo priznajem, ja ne reagiram, sram me, al' ne reagiram. U ovoj situaciji u tramvaju i ja bih šutio ko piyda jer da klincu zavalim jednu edukativnu (a najradije bih) na vratu bi imao njegovih 10 prijatelja, njegove roditelje, sve pravobranitelje odavde do Londona, policiju koja bi se pokrenula tek jer sam uzeo pravdu u svoje ruke, prekršajnu prijavu, a onda bi se i svi putnici koji su se zgražavali nad divljanjem mularije zgažali nad zlostavljačem djece kojem je puknuo film jer su se klinci, eto, malo zaigrali, hormoni znate, pa to su dobra djeca, nisu ništa loše mislili. Eventualno bih nazvao policiju, čist da umirim savjest, a ni za to nisam siguran koliko bi MUP reagirao.

..

..al stalno imam osjećaj da bi da krenem nešto raditi ostao sam, a svi bi mi čuvali leđa sa sigurne udaljenosti.

 

I ne govorim sada samo o razbijanju tramvaja, već o toleriranju svega ovoga što se iz septičke jame političara, bandita, i ostalih društevnih i duhovnih veleumova već godinama cijedi po nama, a mi gledamo i nadamo se da će stati.

 

- (žalosno ali) točno. Ipak postoji način, jednostavno im reči, postaviti se.. tad bi (ona tiha mumljajuća masa) također postupno kokodaknula, te bi se (kao u svakoj priči s happyendom) izgrednici 'postiđeno' povukli i bili dobri članovi društva.. (yea, right... - ali mora se tako, bar misliti).

Ljudi su još uvjek čoporativno biće, inercija mase itd. Skraćeno, ponekad im samo treba ohrabrenje ili primjer, šansa da naprave nešto dobro. Svi u osnovi žele biti dobri i neugodno im je kad su 'prisiljeni' na okretanje glave.

Ako to barem na ovakvim mjestima (vrtualno smo svi superheroji, jogurt revolucije) nećemo zagovarati onda je stvarno prekasno.

 

Opet, nakon izleta u moralno-poduzetništvo, povratak na RL tj dnevnik i spomen hackera... (bljuv!) -da parafraziram Galićev tekst. (nisam otvorio prozor).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
protjeran
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
Dragon23288 kaže...
PsychoticBaklava kaže...

AMericki psihijatri prednost daju DSM - u i na osnovu njega uglavnom "dijagnosticiraju bolest". Predsjednik Americke udruge psihijatara ili kako joj je vec ime je priznao da DSM nije baziran na nikakvim istrazivanjima. Nemam ja sta izmisljati - gledao sam dokumentarac u kojem glavom i bradom glavonje psihijatrije priznaju takve stvari. Djeca u SAD dobivaju ljekove zato sto su hiperaktivni ako nisu to onda su depresivni, ako ne slusaju profesora imaju poremecaj odbijanja i slicne stvari - a ljekovi su odreda psihotici i antidepresivi itd. koji stetno djeluju na onoga koji ih uzima. Od posljedica psihijatrijskog ljecenja umrlo je vise ljudi nego u 2. svjetskom ratu, a inace u Americi je 3. uzrok smrtnosti ljecenje. 

 

Eugenika o kojoj ja pricam je eugenika koju su smislili i provodili psihijatri okupljeni oko Hitlera, a kasnije su ti veseli tipovi otisli na celo vodecih svjetskih zdravstvenih organizacija. I ne nije izumrla samo sto postoji dobar broj organizacija koje se bore protiv nje. Koliko znam psihijatri su zasluzni i za rasizam, zapravo su ga oni i napravili jer su crnu boju koze pisali pod psihicku bolest. A i povezanost KKK klana i psihijatara je bila velika.

 

Oftopic mozda ali eto morao sam ti odg.

 

Ok logika mi je kriva psihijatri nece osloboditi Breivika - ali ce ga osloboditi netko drugi na osnovu njihove dijagnozea ja sam htjeo pokazati da nisu njihove dijagnoze uvijek ciste niti su oni pretjerano cisti tipovi gledajuci povijest. 

 

Nisam sreo nikada nikoga sa sch. Dobio sam preporuku da procitam Freudovu sizofreniju, velika knjiga, nikako da krenem - to je najblize sto sam bio sizofreniji.

Ok, pošteno, gledao si dokumentarac. I hvala na odgovoru.

 

Zvuči mi kao vrlo pristran uradak (dokumentarac koji ti je dao temelja za jednu tako generaliziranu izjavu); ako ti ja kažem da je medicina ''in general'' liječenjem ubila ljudi koliko ni tri wwII ne bi, kakav ti podatak u stvari nudim? U toj računici je svaki mesar i vrač od ''početka vremena'', svaka krvava lobotomija iz 19 st., itd. Ne kužim što bi trebali s tim podatkom? Inače sam ''alergičan'' na takvo korištenje statistike. Nabaci mi neki link za taj dokumentarac, rado ću ga pogledati čim stignem. Ova izjava da DSM nije baziran na nikakvim istraživanjima (znači, želiš reći da uopće nije baziran na istraživanjima) je zaista smiješna. Mislim da bi, ako želiš ići dalje s tom tvrdnjom, trebao više od navoda nekog tipa (makar i predsjednika APA-e) u dokumentarcu. Jedan bliži primjer, ovdje je već bila rasprava o jednoj seksualnoj orijentaciji i uklanjanju iste sa liste psihopatologija DSM-a, i to sve ''u svjetlu'' tada recentnih istraživanja. Možda je to onda izuzetak, a sve ostalo su izvukli iz guzice, na okupljanjima i uz poslovično konzumiranje pejotla.

 

Ajmo ovako - ja sam na faksu imao seminar (tu si me dobro podsjetio) o pretjeranom prepisivanju Ritalina i dijagnostici ADHD-a kod djece u SAD-u. Ritalin je, ugrubo, stimulans koji pomaže kod ADHD-a, pomaže u ''fokusiranju'' pažnje itd. Ako sam ja, po naputku profesora i programa na fakultetu, imao takav seminar i predavanje na faksu, o čemu uopće pričamo? Da ti pričam o trade-offu korištenja svakog psihofarmakološkog sredstva, kako svatko blizak i u toj struci uči o tome? Da je dijagnoza hipoteza koju treba znanstveno potvrditi, a ne nečiji ''gut feeling'' potpomognut wellnesom na račun neke farmaceutske tvrtke? To su stvari koje se uče na faksu, jbg, možda su onda naši fakulteti napredniji od američkih; priznajem da je to pomalo čudno s obzirom da većina osnovne literature potječe iz SAD-a i UK-a.

 

''Psihijatri su napravili rasizam'' - evo, ovo je tvoja izjava. Zar stvarno trebam komentirati? Iako je rasizam star koliko i čovječanstvo, a psihijatri ipak nisu, I'll play along. Eo, ja kažem da su soboslikari i propali umjetnici iznimno opasni, oni su ''napravili drugi svj. rat''. Evo još bolji primjer, Radovan Karadžić, psihijatar koji je u duši pjesnik (valjda najgora kombinacija onda), a usput je osoba koja nije normalna - ono čime potvrđujem tvoju tezu je njegova struka i sklonost rimama, to što nije normalan je uljez kojeg izbacujem. Svagdje ćeš naći pravilnost ako kreneš s zacrtanom idejom da ona postoji, no to nije kritičko razmišljanje i definitivno nije objektivan način sagledavanja stvari.

 

Ako ćeš kraće i zabavnije, recimo A. Huxley ''vrata percepcije'', iako iskreno ne znam što da ti preporučim, s obzirom da pokazuješ sklonost nekritičkom prihvaćanju informacija. 

''Mulder, toads just fell from the sky!'' ''I guess their parachutes didn't open.''
13 godina
neaktivan
offline
Što se događa s našim društvom?

Bravo, bravo..

 

http://www.jutarnji.hr/hitna-akcija-najjacih--sad--eu-i-kina-spasili-svjetske-banke/990743/

 

http://www.jutarnji.hr/komentar-nenada-bakica--bravo--decki--europa-i-euro-ipak-ce-se-odrzati/990768/

 

Ovi ostali si vjerojatno misle, p*zda im materina, iz njihovog (SAD) dvorišta je počelo smrditi, a sad se skupa s njima moramo čupati..ali naravno, nikad dosta interesa, kako ekonomskih tako i političkih.

 

 

Cemetary gates
14 godina
neaktivan
offline
Što se događa s našim društvom?
citat net.hr:
Hrvatski mladi inovator Lovro Dujnić ovih se dana vratio s poznatog sajma inovacija 'Innova-Eureka 2011.' na kojem je osvojio zlatnu medalju, Grand-prix Bruxellesa. No, unatoč brojnim nagradama, ovaj nadareni mladić jedva je našao posao, a nije upao ni na fakultet.

 

cijeli tekst:

http://danas.net.hr/hrvatska/page/2011/11/30/0857006.html?pos=n0

 

PS.

žalosno, a koliko još takovih potencijala ima okolo po državi da se niti ne zna za njih.

Oćito ispada da se hrvati pale na formalnosti i "koga poznaješ i s kim si si dobar" sve ostalo je trnovit put i graniči s nemogučom mislijom. 

 

 

 

15 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
M_dipl. kaže...

...

Dipl pa to ja non stop pricam. Svaka parola im je "mi cemo ovo, mi cemo ono" u smislu da ce nam biti bolje nego prije, da ce oni ako dobiju jos jedan mandat sve dovest u red.
A tko je zasluzan sto nam sada nije dobro bez obzira na 4 mandata? Neznam odakle im obraz ovakve gluposti uopce pricati. Zar gradjani RH zbilja ne koriste svoj mozak?

Computer games do not affect kids: I mean if Pacman affected us as kids we'd all be running around in darkened rooms, munching magic pills while listening to repetitive electronic music!
14 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
tnakir kaže...
M_dipl. kaže...

...

... Zar gradjani RH zbilja ne koriste svoj mozak?

 

Da bi ga koristili trebali bi ga prvo kvalitetno hraniti, a hrane nas političkim McDonaldsom, dok pršut stoji u podrumu.

16 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
thedream kaže...

Bravo, bravo..

 

http://www.jutarnji.hr/hitna-akcija-najjacih--sad--eu-i-kina-spasili-svjetske-banke/990743/

http://www.jutarnji.hr/komentar-nenada-bakica--bravo--decki--europa-i-euro-ipak-ce-se-odrzati/990768/

 

Ovi ostali si vjerojatno misle, p*zda im materina, iz njihovog (SAD) dvorišta je počelo smrditi, a sad se skupa s njima moramo čupati..ali naravno, nikad dosta interesa, kako ekonomskih tako i političkih.

Bome svaka čast, moram priznati da mi je ovo stvarno ugodno iznenađenje (da, naglasak na iznenađenje). Posebno mi je simptomatičan Bakuličin komentar, kako je svijet danas sigurnije mjesto. Moglo bi se sada raspredati za koga i sl. ali mislim da nije potrebno.

 

woodgamesfx kaže...
citat net.hr:
Hrvatski mladi inovator Lovro Dujnić ovih se dana vratio s poznatog sajma inovacija 'Innova-Eureka 2011.' na kojem je osvojio zlatnu medalju, Grand-prix Bruxellesa. No, unatoč brojnim nagradama, ovaj nadareni mladić jedva je našao posao, a nije upao ni na fakultet.

 

cijeli tekst:

http://danas.net.hr/hrvatska/page/2011/11/30/0857006.html?pos=n0

 

PS.

žalosno, a koliko još takovih potencijala ima okolo po državi da se niti ne zna za njih.

Oćito ispada da se hrvati pale na formalnosti i "koga poznaješ i s kim si si dobar" sve ostalo je trnovit put i graniči s nemogučom mislijom. 

Pa nije baš sve tako jednostavno - dečko je ipak pao maturu iz hrvatskog, nije mu to nitko kriv. OK, možda mu se moglo izaći ususret i dati mu vremena da to polaže malo kasnije i malo prilagoditi sustav nekome tko je ipak osvojio neku nagradu (što ostali, khm, vjerojatno nisu), ali to nije samo naš problem - tak je i vani. Dobra stvar je što za neki uspjeh na poslovnom planu fakultet nije nužnost, pogotovo ako pokažeš nešto extra, ali dečko bi svakako trebao poraditi na tome...

 

U svakom slučaju ne znam što misli postići u HR sa svojim vještinama? Pravac inostranstvo i neka se tamo bori za svoju sreću. S fakultetom ili bez njega, ali neka proba tamo nešto završiti - barem može biti siguran da ga hrvatski neće kočiti.

Gledam te!
14 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
Veliki Brat kaže...

 

U svakom slučaju ne znam što misli postići u HR sa svojim vještinama? Pravac inostranstvo i neka se tamo bori za svoju sreću. S fakultetom ili bez njega, ali neka proba tamo nešto završiti - barem može biti siguran da ga hrvatski neće kočiti.

 

Vjerovatno ne očekuje ništa ovdje, već ukazuje da je vrijeme da ova banana republika uloži nešto u svoje talentirane ljude, a manje u debele političare i Crkvu.

14 godina
neaktivan
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
Veliki Brat kaže...

Pa nije baš sve tako jednostavno - dečko je ipak pao maturu iz hrvatskog, nije mu to nitko kriv. OK, možda mu se moglo izaći ususret i dati mu vremena da to polaže malo kasnije i malo prilagoditi sustav nekome tko je ipak osvojio neku nagradu (što ostali, khm, vjerojatno nisu), ali to nije samo naš problem - tak je i vani. Dobra stvar je što za neki uspjeh na poslovnom planu fakultet nije nužnost, pogotovo ako pokažeš nešto extra, ali dečko bi svakako trebao poraditi na tome...

 

U svakom slučaju ne znam što misli postići u HR sa svojim vještinama? Pravac inostranstvo i neka se tamo bori za svoju sreću. S fakultetom ili bez njega, ali neka proba tamo nešto završiti - barem može biti siguran da ga hrvatski neće kočiti.

 

Da tipično naški prvo ajmo udavit čovjeka sa formalnostima, pa tek onda ostalo.

 

13 godina
neaktivan
offline
Što se događa s našim društvom?

Ne znam da li sam dobro pročitao, 500-tinjak ugovora?!

 

http://www.jutarnji.hr/uskok-istrazuje-cobankovica-zbog-stetnog-ugovora--drzava-platila-80-milijuna-kuna-zgradu-koja-joj-ne-treba/990780/

 

Još kad sam pročitao Fiolić u cijeloj priči, kupiš udio za milijun eura, i za godinu dana prodaš taj isti udio, možda neznatno uvećan, i to ako, za skoro 7 milijuna eura {#}, živjela Hrvatska.

 

Citiram..

 

Jedan je to od 500-tinjak sumnjivih ugovora Hypo Leasinga s državnim institucijama što ih istražuje tužiteljstvo. Nekretninu koja je nekad bila vlasništvo u međuvremenu ugašene Veterinarije kupile su Mesnice Fiolić bivšeg saborskog zastupnika HDZ-a Stjepana Fiolića, koji ju je 3. ožujka 2009. prodao Hypo Leasingu.

Fiolić je prema tabularnoj izjavi od 15. siječnja 2009. godine 35 posto nekretnine, prema kupoprodajnom ugovoru od 24. studenoga 2008., platio 7,028.597,46 kuna, odnosno nešto manje od milijun eura. Već prije bio je vlasnik polovice nekretnine. Samo nekoliko mjeseci poslije za 6,818.400 eura Hypo Leasingu je prodao svoj dio nekretnine u Planinskoj. Ugovor o kupoprodaji potpisala je njegova supruga Katica, direktorica tvrtke.

Cemetary gates
Poruka je uređivana zadnji put čet 1.12.2011 8:51 (thedream).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
thedream kaže...

Neka me netko ispravi ali sumnjam da će takvim kapacitetima od prevelike važnosti biti povijest hrvatske književnosti ili pak teroriziranje gramatikom do povraćanja. Naravno, što se mora, mora se, i hrvatski treba položiti kako god okreneš, ali opet..nije neki argument da bi se dečka prozvalo.

 

 

 

A zašto bi se moralo ?

15 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
woodgamesfx kaže...

Da tipično naški prvo ajmo udavit čovjeka sa formalnostima, pa tek onda ostalo.

 

 

thedream kaže...

Neka me netko ispravi ali sumnjam da će takvim kapacitetima od prevelike važnosti biti povijest hrvatske književnosti ili pak teroriziranje gramatikom do povraćanja. Naravno, što se mora, mora se, i hrvatski treba položiti kako god okreneš, ali opet..nije neki argument da bi se dečka prozvalo.

Sve to stoji, ali kada bi se islo van protokola za njega, onda bi se trebalo ici i van protokola za ostale. U ostalom, koliko je hrvatski jezik u srednjoj skoli tezak da ga se padne?

To sto je decko inovator (na ovo cu se kasnije nadovezati) i slicno, treba gledati kao da mu je to hobi. Skola je ipak prioritet.

 

E sad o tome inovator, genijalac i slicno. To sto je decko izveo zapravo i nije neka velika pamet. Svatko tko je malo bolji u programiranju ce reci da ovo nije nista revolucionarno ni spektakularno. 

Computer games do not affect kids: I mean if Pacman affected us as kids we'd all be running around in darkened rooms, munching magic pills while listening to repetitive electronic music!
15 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
woodgamesfx kaže...
thedream kaže...

Neka me netko ispravi ali sumnjam da će takvim kapacitetima od prevelike važnosti biti povijest hrvatske književnosti ili pak teroriziranje gramatikom do povraćanja. Naravno, što se mora, mora se, i hrvatski treba položiti kako god okreneš, ali opet..nije neki argument da bi se dečka prozvalo.

 

A zašto bi se moralo ?

U redu, ne moras, ali onda snosis posljedice tipa nemogucnost upisivanja na faks i slicno.

Computer games do not affect kids: I mean if Pacman affected us as kids we'd all be running around in darkened rooms, munching magic pills while listening to repetitive electronic music!
14 godina
neaktivan
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
tnakir kaže...

U redu, ne moras, ali onda snosis posljedice tipa nemogucnost upisivanja na faks i slicno.

 

To je cijeli besmisao našeg isl. sustava koji to podupiru i zalažu se za formalizaciju besmislica.

 

Ilustrativni primjer :

da bude kvalitetan na području svog djelovanja , obavezna doza gore navedenog formalnog znanja je dovoljna u razini pučke škole, pošto on ne pretendira za rad u jezikoslovnoj isl. struci .

 

 

14 godina
offline
Što se događa s našim društvom?

Što kažete na ovo.

http://www.index.hr/vijesti/clanak/dramatican-govor-u-bruxellesu-manipulirate-hrvatima-kako-bi-usli-u-jos-jedan-propali-politicki-projekt/585881.aspx

 

"Karizmatični europarlamentarac istaknuo je kako je u Hrvatskoj u tijeku napadna kampanja za ulazak u Europsku uniju te da se u tiskanim medijima ne može naći ni jedan članak koji govori o tome zašto Hrvatska ne bi trebala pristupiti Uniji."

U teoriji nema razlike između teorije i prakse ali u praksi ima.
15 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
woodgamesfx kaže...
tnakir kaže...

U redu, ne moras, ali onda snosis posljedice tipa nemogucnost upisivanja na faks i slicno.

To je cijeli besmisao našeg isl. sustava koji to podupiru i zalažu se za formalizaciju besmislica.

 

Ilustrativni primjer :

da bude kvalitetan na području svog djelovanja , obavezna doza gore navedenog formalnog znanja je dovoljna u razini pučke škole, pošto on ne pretendira za rad u jezikoslovnoj isl. struci .

Ali program hrvatskog jezika u nekoj tehnickoj skoli (ja sam zavrsio elektrotehnicku u Splitu) i jest na nekom osnovnom nivou. Nije kao za strukovne skole, ali bome nije ni na razini gimnazije.

Computer games do not affect kids: I mean if Pacman affected us as kids we'd all be running around in darkened rooms, munching magic pills while listening to repetitive electronic music!
13 godina
neaktivan
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
woodgamesfx kaže...
thedream kaže...

A zašto bi se moralo ?

Zato što za posljedicu dobiješ ovako debilan tekst gdje prosječnom čitatelju prvo za oko zapadne da nije položio hrvatski na maturi, a ne što je potukao 40tak inženjera sa višegodišnjim međunarodnim iskustvom, umjesto  litru đeki-kole u omiljenom cajka-klubu kao njegovi vršnjaci.

tnakir kaže...

Ovisi u kojoj školi i o pripremi profesora i kandidata, iz iskustva svoje opće gimnazije mogu reći da nije bio lagan i nisi mogao doći kao turist, dapače, jedno 10 svjetlosnih godina suprotno od toga, morao si ga mjesecima spremati, sva 4 razreda što književnost, što gramatiku. Pa ti vidi.

tnakir kaže...
U redu, ne moras, ali onda snosis posljedice tipa nemogucnost upisivanja na faks i slicno.

Apsolutno, ali problem ove države je što se izlazi u susret gotovo svima, osim ovakvim mladim ljudima. Ne kažem da se trebalo čovjeka izravno upisati na temelju ove ili bilo koje druge nagrade, ali sigurno da je bilo mogućnosti u toj istoj srednjoj školi koju je pohađao, da mu se pomogne da uči i svlada iz hrvatskog što je bilo potrebno za minimalnu dvojku. Time se ionako neće baviti evidentno u životu.

 

Eh,da stavio sam zanimljiviju vijest, meni bar, editirao sam post o ovom momku, mislim da nije baš zahvalno komentirati tuđi put, kako života tako i obrazovanja. Ja sam imao svoj, on ima svoj. Zašto bi svi imali isti na kraju krajeva? Osobno mu želim puno sreće u novom pokušaju upisivanja FER-a, i to je sve. Tu treba stati.

Cemetary gates
Poruka je uređivana zadnji put čet 1.12.2011 9:09 (thedream).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
tnakir kaže...

Ali program hrvatskog jezika u nekoj tehnickoj skoli (ja sam zavrsio elektrotehnicku u Splitu) i jest na nekom osnovnom nivou. Nije kao za strukovne skole, ali bome nije ni na razini gimnazije.

 

To se slažem.

14 godina
neaktivan
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
thedream kaže...

Zato što za posljedicu dobiješ ovako debilan tekst gdje prosječnom čitatelju prvo za oko zapadne da nije položio hrvatski na maturi, a ne što je potukao 40tak inženjera sa višegodišnjim međunarodnim iskustvom, umjesto  litru đeki-kole u omiljenom cajka-klubu kao njegovi vršnjaci.

 

On što treba razumjeti je ovo:

 

Ilustrativni primjer :

 

 

 

 

a ne gramatička pravila i odnose u hrv. jeziku isl.

 

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 1.12.2011 9:13 (woodgamesfx).
13 godina
neaktivan
offline
Što se događa s našim društvom?

Jebiga, bez da ga položi neće završiti srednju i time si omogućiti bar šansu za upis na FER, zar ne? Ne znam da li sam dobro pročitao, ali problema više nema s tim izgleda, pokušao je na jesenskom roku po položenoj maturi itd., i nije bilo mjesta jasno. Ne sumnjam da će uspjeti upisati iduće godine.

 

Imam prijatelja koji je 5g. zaredom pokušavao upisati medicinu, čovjek je moje godište, sad je čini mi se 4 ili 5 godina, skidam mu kapu do poda. Nikoga jedna pa kako vidiš ni 5g. odmaka od zacrtanog upisa nije ubila, glavno da upiše što ga zanima, a to je nedvojbeno FER, i da završi, logično.

Cemetary gates
16 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?

E kada bi tako, onda bi trebalo izbaciti pola predmeta iz osnovne i srednje.

Što će tebi filozofija, latinski ako misliš na neki tehnički fakultet?

 

Dečko se koncentrirao na inovacije, malo je zapostavio školu i šta je tu je. Drugi puta će biti bolje.

Novac ne može kupiti sreću, ali je ugodnije plakati u Ferrariju nego na biciklu...
14 godina
neaktivan
offline
Što se događa s našim društvom?

@Danny može objašnjenje TD-a ?

 

EDIT:

i @tnakir

Poruka je uređivana zadnji put čet 1.12.2011 9:19 (woodgamesfx).
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice