Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega" zaključana tema

poruka: 441
|
čitano: 432.223
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
moderator
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
Click Jack kaže...

1) Pomnoži to sa jedno 5-10.

 

2) Početna singularnost (ako je uopće i to početak) će biti još dugo trn u oku, jer za postavljanje takvih teorija su potrebni akceleratori snage 20x + veće od LHC-a.

 

3) M-teorija, popularna teorija struna, je i dalje nategnuta. Nastala kao matematička teorija (igra jednog fizičara), i dalje nema ni jedan temelj u realnom svijetu. I dalje je muče višak dimenzija, kao i neke teorijske mane.

 

 

 

1) Što da pomnožim?

 

2) Kakvih teorija? 

 

3) M-teorija je počela davati izvrsna objašnjenja. Skini si seriju Throguh the Wormhole with Morgan Freeman i pogledaj koje su tu novosti u 2009-toj i 2010-toj godini u M-teoriji. 

 

 

This space for rent!
16 godina
moderator
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
tnakir kaže...

Meni nisu jasne te simulacije. Toliko je faktora nepoznato (tamna tvar, higinsov bozon, graviton, sam pojam gravitacije) da ne nastavljam dalje... Kako mogu napraviti simulaciju kad je toliko varijabli u pitanju?

 

A kako praviš simulaciju optoka fluida oko brodske elise ili meteorološku simulaciju? Ideš metodom konačnih elemenata koja ti daje aproksimaciju. Dovoljno veliki broj parametara ti daje vrlo dobru aproksimaciju. K tome, u simulacijama ne simuliraš "sve", već segmente koji te zanimaju. 

This space for rent!
13 godina
protjeran
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
Drago kaže...

1) Što da pomnožim?

 

2) Kakvih teorija? 

 

3) M-teorija je počela davati izvrsna objašnjenja. Skini si seriju Throguh the Wormhole with Morgan Freeman i pogledaj koje su tu novosti u 2009-toj i 2010-toj godini u M-teoriji. 

 

 

1. Godine

 

2. Konačne teorije

 

3. Dobro ja znam što je M teorija i ne treba mi Morgan Freeman za to.

Nemam potpis.
16 godina
moderator
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
Click Jack kaže...
tnakir kaže...

Meni nisu jasne te simulacije. Toliko je faktora nepoznato (tamna tvar, higinsov bozon, graviton, sam pojam gravitacije) da ne nastavljam dalje... Kako mogu napraviti simulaciju kad je toliko varijabli u pitanju?

Ima jako puno ako i jako puno prepostavka. Fizika je jako daleko od otkrivanja temeljnih postavki našeg svemira.

 

Tko to kaže? Ti? Koje su tvoje kvalifikacije za to? Fizičari kojima je posao upravo otkrivanje temeljnih postavki svemira su do sada: 

 

a) otkrili brojne temeljne postavke svemira

b) otrkiće ih još

c) nije problem u broju postavki, čestica i teorija, već u stvaranju jedne, elegantne teorije i otkrivanju zakonitosti koja ih sve zajednički objašnjava

 

Možeš mi navesti izvore (knjige, članke na Internetu ili nešto treće) na osnovu čega zaključuješ da je fizika "jako daleko od otkrivanja temeljnih postavki našeg svemira"?

 

Iz onoga što ja mogu pročitati i iz činjenice da su mnoge temeljne postavke već otkrivene, ja stvarno ne znam odakle ti taj zaključak.

This space for rent!
14 godina
neaktivan
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
Drago kaže...

Tvoj se dojam ne bazira na onome što astrofizičari danas znaju, nego na onome što ti ne znaš, a što uzimaš kao etalon općeg znanja, naravno, pogrešno.

 

Dapače, vrlo je vjerojatno da ćemo u idućih 10-tak godina ili manje imati jako dobar model nastanka našeg svemira, odnosno "razlog", kako ti kažeš, a koji bi mogao riješiti problem početne singularnosti koja je u trn u oku fizičarima. M-teorija (koja mi se donedavna činila nategnutom) u simulacijama daje izvrsne rezultate u smislu da se empirijska opažanja poklapaju s rezultatima simulacija.

 

Znaš koji je moj dojam, da ti astrofizičari troše previše novaca na nešto što :

a) neće nikad dokazat

b) nema korisnu primjenu

c) bacanje novaca

Naravno negdje se moraju trošit novci.

 

A to da radiš model bez svih varijebli je smiješno, jer ako nisu u stanju izmodelirat tektonske cikluse, pa kako će izmodelirat tako kompleksnu materiju ???? 

 

 

I'm from Hollywood
16 godina
moderator
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
Click Jack kaže...
Ne znamo mi još ništa, mi smo ograničena bića, ali trudimo se.

 

Svi bi raspravljali o konačnim teorijama, ali evo jednog banalnog primjera koji još uvijek ne možemo dokučiti (izvan statističkih teorija):

 

Kako se atomi željeza dogovore koji će imati magnetski moment prilikom magnetiziranja željeza. Prije magnetiziranja, magnetski momenti su nasumično okrenuti unutar strukture željeza.

 

Kako se atomi dogovore koji će biti sjeverni, a koji južni pol, i to točno na pola?

 

Nek mi netko to odgovori prije nego filozofira o početnim sigularitetima.

 

Znači to što znamo kozmološku konstantu, postojanje više subatomskih čestica nego ih ovdje mogu nabrojati, starost svemira, starost Zemlje, Sunca i čitavog Sunčevog sustava, udaljenost i starost pojedinih galaksija itd... - to je - ništa? Ti si, dakle, analizirao cjelokupno ljudsko znanje i zaključio si da je to - ništa? {#}

 

"Svi bi raspravljali o konačnim teorijama, ali evo jednog banalnog primjera koji još uvijek ne možemo dokučiti (izvan statističkih teorija):"

 

{#}{#}{#}

 

Klasični argument neznanja kao vrhunskog etalona - povezan s nastupom vjerskih manijaka i internetskih "lumena" za "cjelokupno ljudsko znanje" koje je "ništa".

 

Dakle, postavi se neka grandiozna tvrdnja u stilu "mi ne znamo ništa" i onda se to "ništa" pokušava "dokazati" nečim vrlo partikularnim što uopće ne obuhvaća opseg prethodne tvrdnje. Istina je da se nam magnetizam još nije posve jasan, ali se upravo od fundamentalnih istraživanja očekuje da će dati odgvore i na to. 

 

Naše nedostatno poznavanje magnetizma nije dokaz da ne znamo "ništa". 

 

Uzmi Logiku od Gaje Petrovića i nauči se logičkim pogreškama. 

 

This space for rent!
13 godina
neaktivan
offline
Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"

Gluposti i idiotarije teške vrste. Ništa ne može biti stvoreno iz ničega! Ako je to istina ja ću rado pričekati da mi se u neko skoro vrijeme stvori 100 eura.

 

Stvarno se čovjek može nasmijati koliko su nekad ti "znanstvenici" glupi i smješni a zapravo samo im fali pažnje.

14 godina
neaktivan
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
Drago kaže...

 

Jesi li pročitao išta o temama o kojima bi pričao?

Vidim da se dosta pozivaš na formalnost i empiriju pa mi je malo čudno da češ temeljnim spoznajama uspijet objasnit stvari koje koliko ja znam zahtjevaju radikalnije shvačanje fizike, a samo u prilog tome ti ide činjenica da spoznajom novih stvari još u prošlom stoljeću mnoga emprijska načela iz fizike su bila srušena. 

 

 

 

I'm from Hollywood
16 godina
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
Don Salvatore kaže...

Gluposti i idiotarije teške vrste. Ništa ne može biti stvoreno iz ničega! Ako je to istina ja ću rado pričekati da mi se u neko skoro vrijeme stvori 100 eura.

 

Stvarno se čovjek može nasmijati koliko su nekad ti "znanstvenici" glupi i smješni a zapravo samo im fali pažnje.

0 = -2 + 2

 

Dakle od nule si dobio -2 i +2.

 

Karikiram ali shvacas sto hocu reci.

Idemo kod Petre Sanader na party... nema joj staroga doma!
14 godina
neaktivan
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
Don Salvatore kaže...

Gluposti i idiotarije teške vrste. Ništa ne može biti stvoreno iz ničega! Ako je to istina ja ću rado pričekati da mi se u neko skoro vrijeme stvori 100 eura.

 

Stvarno se čovjek može nasmijati koliko su nekad ti "znanstvenici" glupi i smješni a zapravo samo im fali pažnje.

 

A zašto ne prihvatimo da je sve u biti energija koja mjenja oblike !?

I'm from Hollywood
16 godina
moderator
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
woodgamesfx kaže...

Znaš koji je moj dojam, da ti astrofizičari troše previše novaca na nešto što :

a) neće nikad dokazat

b) nema korisnu primjenu

c) bacanje novaca

Naravno negdje se moraju trošit novci.

 

A to da radiš model bez svih varijebli je smiješno, jer ako nisu u stanju izmodelirat tektonske cikluse, pa kako će izmodelirat tako kompleksnu materiju ???? 

 

 

 

a) Što neće nikad dokazat? Fizikalni eksperimenti UVIJEK daju rezultate, pozitivne ili negativne, te se s njima potvrđuju ili odbacuju različite hipoteze. Dakle, dokazi se stalno stvaraju u fizikalnim eksperimentima. Zapravo, uopće ne znam na što si mislio pod a).

 

b) Nemaš nikakvo razumijevanje važnosti fundamentalnih istraživanja. TV, rendgen, CT, MRI, laseri, svjetlovodi, LCD, LED, tranzistori, čipovi, GPS, računala... S-V-E  - to sve "nema korisnu primjenu"? Shvaćaš li da ništa od toga ne bi bilo moguće napraviti bez fundamentalnih istraživanja? Misliš da su koncepti i proizvodi pali s neba po Duhu Svetome? 

 

c) Sav novac uložen u fundamentalna istraživanja višestruko se vraća u razvoj društva i tehnologija više od bilo kojeg drugog ulaganja u bilo koju drugu granu ljudske djelatnosti. Pitam se zašto firme poput IBM-a, HP-a, Toshibe, VW-a, GM-a i sve ostale ogromne firme imaju vlastite labose u kojima rade Nobelovci koji se bave i fundamentalnim istraživanjima? Nisi im poslao svoj dopis da je to "bacanje novaca"?

 

 

This space for rent!
14 godina
neaktivan
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
Drago kaže...

 

 

 

a) Što neće nikad dokazat? Fizikalni eksperimenti UVIJEK daju rezultate, pozitivne ili negativne, te se s njima potvrđuju ili odbacuju različite hipoteze. Dakle, dokazi se stalno stvaraju u fizikalnim eksperimentima. Zapravo, uopće ne znam na što si mislio pod a).

 

b) Nemaš nikakvo razumijevanje važnosti fundamentalnih istraživanja. TV, rendgen, CT, MRI, laseri, svjetlovodi, LCD, LED, tranzistori, čipovi, GPS, računala... S-V-E  - to sve "nema korisnu primjenu"? Shvaćaš li da ništa od toga ne bi bilo moguće napraviti bez fundamentalnih istraživanja? Misliš da su koncepti i proizvodi pali s neba po Duhu Svetome? 

 

c) Sav novac uložen u fundamentalna istraživanja višestruko se vraća u razvoj društva i tehnologija više od bilo kojeg drugog ulaganja u bilo koju drugu granu ljudske djelatnosti. Pitam se zašto firme poput IBM-a, HP-a, Toshibe, VW-a, GM-a i sve ostale ogromne firme imaju vlastite labose u kojima rade Nobelovci koji se bave i fundamentalnim istraživanjima? Nisi im poslao svoj dopis da je to "bacanje novaca"?

 

 

 

Ček malo kakove veze to sve nabrojano ima s astrofizikom !? 

Sa svim ostalim se slažem, ali kakove to veze ima s astrofizikom ???? {#}

 

 

I'm from Hollywood
16 godina
moderator
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
woodgamesfx kaže...
Drago kaže...

 

Jesi li pročitao išta o temama o kojima bi pričao?

Vidim da se dosta pozivaš na formalnost i empiriju pa mi je malo čudno da češ temeljnim spoznajama uspijet objasnit stvari koje koliko ja znam zahtjevaju radikalnije shvačanje fizike, a samo u prilog tome ti ide činjenica da spoznajom novih stvari još u prošlom stoljeću mnoga emprijska načela iz fizike su bila srušena. 

 

 

 

 

 

 

Pojasni na koja konkretna "empirijska načela" misliš - reci konkretno.

 

 

 

 

This space for rent!
Poruka je uređivana zadnji put sri 19.1.2011 20:01 (Drago).
14 godina
protjeran
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
woodgamesfx kaže...
Don Salvatore kaže...

Gluposti i idiotarije teške vrste. Ništa ne može biti stvoreno iz ničega! Ako je to istina ja ću rado pričekati da mi se u neko skoro vrijeme stvori 100 eura.

 

Stvarno se čovjek može nasmijati koliko su nekad ti "znanstvenici" glupi i smješni a zapravo samo im fali pažnje.

 

A zašto ne prihvatimo da je sve u biti energija koja mjenja oblike !?

  pa bolje da se "znanstvenici" ovako vrte u krug godinama sa svojima velikim "dokazima",na papiru naravno gdje nikad nista nece otkriti i dokazati,lijepo vuku novce od vlade za istraživanja i svima dobro.javnosti se mažu oči,znanstvenici nesto računaju i pročavaju i stalno otrkivaju te nikad rezultata,vlada odobrava pare za "istraživanja" i svima dobro.vuk sit ovce(koliko vidim i ovdje ih je gro koji razmisalju na nacin mi smo sve sve sto postoji, jedino su nasa pravila stalna,nepobitna i vrijede svugdje) na broju i sve tako u krug.tralalala

16 godina
moderator
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
woodgamesfx kaže...


 

Ček malo kakove veze to sve nabrojano ima s astrofizikom !? 

Sa svim ostalim se slažem, ali kakove to veze ima s astrofizikom ???? {#}

 

 

 

Apsolutno je povezano. Ne razumiješ što znači astrofizika - očito misliš da to znači "gledanje kroz teleskop". To uopće nije tako - astrofizičari su ti koji postavljaju teorije ne samo vezane uz kretanje nebeskih tijela, već i procese koji se događaju svugdje u svemiru, a oni obuhvaćaju pravila po kojima se ponaša materija i energija. 

 

Astrofizičari su ti koji su objasnili nastajanje težih elemenata iz lakših, nuklearnu fisiju i fuziju, četiri osnovne sile itd. Kvantna fizika nastaje iz potrebe za objašnjavanjem opaženoga u svemiru čime se bave astrofizičari. Na njihova se ramena "penju" straživači kada rezultate fundamentalnih istraživanja pokušavaju upotrijebiti u industriji. 

 

This space for rent!
14 godina
neaktivan
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
Drago kaže...
Pojasni na koja konkretna "empirijska načela" misliš - reci konkretno.

 

 

 

 

Zračenje crnog tijela, pa recimo i organska kemija u nešto daljoj prošlosti. 

 

 

I'm from Hollywood
16 godina
moderator
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"

Što s tim?

 

This space for rent!
14 godina
neaktivan
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
Drago kaže...


 

 

Apsolutno je povezano. Ne razumiješ što znači astrofizika - očito misliš da to znači "gledanje kroz teleskop". To uopće nije tako - astrofizičari su ti koji postavljaju teorije ne samo vezane uz kretanje nebeskih tijela, već i procese koji se događaju svugdje u svemiru, a oni obuhvaćaju pravila po kojima se ponaša materija i energija. 

 

Astrofizičari su ti koji su objasnili nastajanje težih elemenata iz lakših, nuklearnu fisiju i fuziju, četiri osnovne sile itd. Kvantna fizika nastaje iz potrebe za objašnjavanjem opaženoga u svemiru čime se bave astrofizičari. Na njihova se ramena "penju" straživači kada rezultate fundamentalnih istraživanja pokušavaju upotrijebiti u industriji. 

 

 

{#} znaći Bhor, Openhaimer, Fermi idr. su bili astrofizičari ? 

Super imam i ja svoje teorije o svemiru , ergo i ja sam astrofizičar tko kaže da recimo nakon utrošenih 10^5 bucksa neće netko reć da sam bio u krivom, samo tko če mi dat novce za moja "istraživanja" i za pobijanje teorije, ....... nitko {#} .

 

 

 

 

 

 

I'm from Hollywood
14 godina
neaktivan
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
Drago kaže...

Što s tim?

 

 

Pa za sve se to smatralo u tadašnjim empirijskim načelima nemoguće i tumaćilo se "spiritualnim" , posebice organska kemija, kasnija istraživanja su pokazala da u tome nema nikakove mistike već se sve može svest na jednadžbe. Ako se ne varam zraćenje crnog tjela je početak kvantne fizike.

 

I'm from Hollywood
16 godina
protjeran
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
Drago kaže...

 

Dapače, vrlo je vjerojatno da ćemo u idućih 10-tak godina ili manje imati jako dobar model nastanka našeg svemira, odnosno "razlog", kako ti kažeš, a koji bi mogao riješiti problem početne singularnosti koja je u trn u oku fizičarima. M-teorija (koja mi se donedavna činila nategnutom) u simulacijama daje izvrsne rezultate u smislu da se empirijska opažanja poklapaju s rezultatima simulacija.

možda su naši klonovi u drugim dimenzijama na zemlji već i otkrili model nastanka.

zar ne bi bilo lakše stupiti s njima u kontakt pa ih pitati {#}

16 godina
moderator
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
woodgamesfx kaže...

 

 

{#} znaći Bhor, Openhaimer, Fermi idr. su bili astrofizičari ? 

Super imam i ja svoje teorije o svemiru , ergo i ja sam astrofizičar tko kaže da recimo nakon utrošenih 10^5 bucksa neće netko reć da sam bio u krivom, samo tko če mi dat novce za moja "istraživanja" i za pobijanje teorije, ....... nitko {#} .

 

 

 

 

 

 

 

Možda zato jer si od tri imena dva uspio napisati krivo? {#}

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Astrophysics - prouči malo.

 

 

 

This space for rent!
16 godina
moderator
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
woodgamesfx kaže...
Drago kaže...

Što s tim?

 

 

Pa za sve se to smatralo u tadašnjim empirijskim načelima nemoguće i tumaćilo se "spiritualnim" , posebice organska kemija, kasnija istraživanja su pokazala da u tome nema nikakove mistike već se sve može svest na jednadžbe. Ako se ne varam zraćenje crnog tjela je početak kvantne fizike.

 

 

Hoćeš reći da je moderna znanost (ovo gore se ne tiče samo fizike, već i kemije) opovrgla ranije postavljene postulate jer oni koji su ih postavljali nisu poznavali fundamentalne zakonitosti koje su kasnije otkrivene.

 

Slažem se. Zato su i potrebna fundamentalna istraživanja.

 

(BTW - organska kemija se počela razvijati već u 19-tom stoljeću, ne 20-tom).

This space for rent!
Poruka je uređivana zadnji put sri 19.1.2011 13:30 (Drago).
14 godina
neaktivan
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
Drago kaže...


 

Možda zato jer si od tri imena dva uspio napisati krivo? {#}

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Astrophysics - prouči malo.

 

 

 

 

 

OK sada kada smo apsolvirali da sam ja glup možemo lako krenut dalje {#} 

 

Ja smatram da većina tih "kvazi" istraživanja iz domene astrofizike i to segmenta vezanog za ovu temu ( da ne idemo preširoko ) su aktivnosti pojedinaca i grupa koja nam nikada neće dat toćne rezultate nit objasnit tak kompleksnu i složenu temu, u prilog tome se podvodim činjenicom da :

 

a) aprosimacijom, sužimanjem i izuzimanjem nepoznanica ne možeš toćno rješiti jednađbu, mežeš dobit pretpostvaku, ako ništa drugo za to dokaz postoji u realnom životu a svaki čovjek si to lako dokaže, a pošto se sve na kraju svodi na brojeve tj. konačni rezultat. 

b) ako nisu u stanju uz današnju opremu i znanje predvidjet tektonska gibanja našeg planeta ( u prijevodu znat gdje će kada izbit potres ili eruptirat vulkan ), kako će znat odgovore na kvadrimilijunske složenije stvari ako prema usporedbi ovo je trivijalnost naspram svemirskog ciklusa.

c) troše silne novce na teoretiziranje oko materije koja sam siguran da nam u prvih 3-4 milijuna godina sigurno neće trebat. 

 

Ono što sam siguran da danas postoji mnogo korisnijih i pametnijih načina kako fokusirat znanje i sredstva od istraživanja vezanih za naslov teme, zašto , zato jer nam to danas tehnologija ne dopušta, a svemirske korake koje smo napravili kao vrsta su smješni, tj. piktometarski. 

 

 

 

 

 

 

I'm from Hollywood
16 godina
offline
Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"

Da nije bilo tih "nepotrebnih" istrazivanja danas pola tehnologije kojom se sluzis nebi postojalo.

Idemo kod Petre Sanader na party... nema joj staroga doma!
14 godina
neaktivan
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
tnakir kaže...

Da nije bilo tih "nepotrebnih" istrazivanja danas pola tehnologije kojom se sluzis nebi postojalo.

 

Mi ovdje pričamo samo o jednom segmentu istraživanja, a ne o globalu, možda ste me krivo shvatili, ja ne kažem za sva istraživanja, ali istraživanja u sprezi sa naslovom ove teme i moj stav o njima sam napisaon sad gore.

I'm from Hollywood
16 godina
neaktivan
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
woodgamesfx kaže...

Super imam i ja svoje teorije o svemiru , ergo i ja sam astrofizičar tko kaže da recimo nakon utrošenih 10^5 bucksa neće netko reć da sam bio u krivom, samo tko če mi dat novce za moja "istraživanja" i za pobijanje teorije, ....... nitko {#} .

postavi fundamentalnu hipotezu u sklopu koje ćeš pobijati teoriju i zakone s kojima se ne slažeš a biti konzistentntan sa ostalima s kojima se slažeš, obrani je matematički i dat će ti se novci za eksperimentalno dokazivanje i razvoj, follow scientific method{#}

...ko kupi papak
14 godina
neaktivan
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
woodgamesfx kaže...

 

Ono što sam siguran da danas postoji mnogo korisnijih i pametnijih načina kako fokusirat znanje i sredstva od istraživanja vezanih za naslov teme, zašto , zato jer nam to danas tehnologija ne dopušta, a svemirske korake koje smo napravili kao vrsta su smješni, tj. piktometarski. 

 

 

 

 

 

 

A odakle ti ideja da se svo znanje i sredstva fokusiraju iskljucivo na istrazivanja vezana za naslov teme??

 

Koraci koje smo napravili u svemir su piktometarski? U usporedbi sa cime? Sa drugim vrstama za koje ne znamo da postoje?

 

-.-

14 godina
neaktivan
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
Dragon23288 kaže...


 

A odakle ti ideja da se svo znanje i sredstva fokusiraju iskljucivo na istrazivanja vezana za naslov teme??

 

Koraci koje smo napravili u svemir su piktometarski? U usporedbi sa cime? Sa drugim vrstama za koje ne znamo da postoje?

 

-.-

 

Pa sigurno ne sve, ali ako pogledaš kako pojedinci žive i njihovi potomci jedu zlatnim žlicama, onda ti je lako za zaključit da koliko god da je da je previše, teorijski gledano. To je ekipa koja mlati dobre pare na račun lakovjernosti ili ti još bolje rećeno s razlogom da se unište robni viškovi, ali to je već pitanje ekonomije.

 

 

A korake koje smo napravili, ako realno gledamo i provućemo kroz jednađbu, ispadaju i manje od piktometarskih, jer fizički tek sondiramo sunćev sustvat, pa koliko je to u omjeru na cjeli svemir !?

 

 

I'm from Hollywood
14 godina
neaktivan
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
woodgamesfx kaže...
Dragon23288 kaže...


 

A odakle ti ideja da se svo znanje i sredstva fokusiraju iskljucivo na istrazivanja vezana za naslov teme??

 

Koraci koje smo napravili u svemir su piktometarski? U usporedbi sa cime? Sa drugim vrstama za koje ne znamo da postoje?

 

-.-

 

Pa sigurno ne sve, ali ako pogledaš kako pojedinci žive i njihovi potomci jedu zlatnim žlicama, onda ti je lako za zaključit da koliko god da je da je previše, teorijski gledano. To je ekipa koja mlati dobre pare na račun lakovjernosti ili ti još bolje rećeno s razlogom da se unište robni viškovi, ali to je već pitanje ekonomije.

 

 

A korake koje smo napravili, ako realno gledamo i provućemo kroz jednađbu, ispadaju i manje od piktometarskih, jer fizički tek sondiramo sunćev sustvat, pa koliko je to u omjeru na cjeli svemir !?

 

 

Ne bih se slozio s prvim dijelom tvojeg posta, mjeriti da su neka istrazivanja pretjerana zato sto netko jede sa zlatnom zlicom mi ne drzi vodu ni najmanje. I ne istrazuje se svemir vise nego ostale stvari, samo sto je uvijek zanimljivije medijima pa samo o tome i slusas.

 

I mislim da nase korake kao vrste ne bi trebali mjeriti s tim koliko smo duboko otisli u svemir, vec koliko smo iskoristili nas potencijal, te kakva su nam saznanja donjeli ti odlasci.

16 godina
moderator
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
woodgamesfx kaže...


 

1) OK sada kada smo apsolvirali da sam ja glup možemo lako krenut dalje {#} 

 

2) Ja smatram da većina tih "kvazi" istraživanja iz domene astrofizike i to segmenta vezanog za ovu temu ( da ne idemo preširoko ) su aktivnosti pojedinaca i grupa koja nam nikada neće dat toćne rezultate nit objasnit tak kompleksnu i složenu temu, u prilog tome se podvodim činjenicom da :

 

a) aprosimacijom, sužimanjem i izuzimanjem nepoznanica ne možeš toćno rješiti jednađbu, mežeš dobit pretpostvaku, ako ništa drugo za to dokaz postoji u realnom životu a svaki čovjek si to lako dokaže, a pošto se sve na kraju svodi na brojeve tj. konačni rezultat. 

b) ako nisu u stanju uz današnju opremu i znanje predvidjet tektonska gibanja našeg planeta ( u prijevodu znat gdje će kada izbit potres ili eruptirat vulkan ), kako će znat odgovore na kvadrimilijunske složenije stvari ako prema usporedbi ovo je trivijalnost naspram svemirskog ciklusa.

c) troše silne novce na teoretiziranje oko materije koja sam siguran da nam u prvih 3-4 milijuna godina sigurno neće trebat. 

 

2) Ono što sam siguran da danas postoji mnogo korisnijih i pametnijih načina kako fokusirat znanje i sredstva od istraživanja vezanih za naslov teme, zašto , zato jer nam to danas tehnologija ne dopušta, a svemirske korake koje smo napravili kao vrsta su smješni, tj. piktometarski. 

 

 

 

 

 

 

 

1) Ja to nisam rekao. Međutim, istina je da mislim da ne znaš temu o kojoj pričaš, ali svejedno imaš izgrađen "stav" koji bi branio. Pitanje je na kojim je onda osnovama taj stav? Ovo s imenima sam spomenuo jer ako si s nečim upoznat, manje ili više, onda se to vidi i u baratanju terminima. Ako si do sada pročitao 500 puta imena ovih fizičara i napisao ih, recimo, desetak, dvadeset puta, onda ti se ne može dogoditi da ih napišeš krivo. Ako ih, pak, nisi pročitao niti si pisao o tome prije, onda su greške sasvim razumljive i očekivane. 

 

Poanta je ponovo - imaš izgrađen stav o materiji koju ne poznaješ. Ukoliko me želiš nešto pitati, rado ću ti odgovoriti, ali bezveze je "raspravljati" s nekim tko zapravo ne zna o čemu se raspravlja. Da li razumiješ o čemu govorim?

 

2) Što su "točni rezultati"? Misliš da će nam lagati koliko je velik Saturn ili o broju zvijezda u galaksiji? Pretpostavljam da zapravo želiš reći nešto drugo - da njihova istraživanja neće dati nikakve objedinjavajuće teorije koja objašnjavaju rezultate opažanja. Do sada su takva istraživanja dala izvrsne i u praksi potvrđene teorije - kvantnu mehaniku i posebnu opću teoriju relativiteta, primjerice, pa nije jasno na osnovu čega misliš da ova neće?

 

a) napiši sve to još jednom, bez tipfelera i s nekakvim smislenim redoslijedom riječi u rečenici, uopće ne razumijem što si htio reći.

 

b) astrofizika se ne bavi tektonikom ploča. Uz današnju opremu i znanje također nisi u stanju predvidjeti što će ti žena spremiti za ručak kad se vratiš s posla ako se prije niste dogovorili, pa to i dalje nema nikakve veze s astrofizikom

 

c) Kojih "prvih 3-4 milijuna godina"? Postojanja ljudske vrste? Fizika napreduje tako da teoretski fizičari daju pretpostavku ("teoretiziraju"), a onda njihovi kolege eksperimentalni fizičari smišljaju načine kako eksperimentalno potvrditi ili opovrgnuti njihove pretpostavke. Kad je pretpostavka, recimo, potvrđena (i to jedno milijun puta), onda se ona uzima kao dokazana teorija, a na tim teoretskim osnovama se dalje gradi svijet u praksi. Na osnovu Einsteinove teorije i kvantne mehanike smo dobili atomsku energiju, lasere, GPS i druge teorije koje su dovele do drugih pronalazaka itd.  Ukratko, to teoretiziranje je neophodno da bi kasnije dobio u praksi nekakav konkretan proizvod odnosno tehnologiju. Žišku?

 

2) Tebe smeta Hawkingova postavka, a ne distribucija sredstava, budi iskren, to je u redu. Sama Hawkingova istraživanja, međutim, su praktički besplatna - on je teoretski fizičar i astrofizičar i sav njegov trošak je mozak koji koristi. Eksperimentalnom fizikom (koja košta itekako) se, primjerice, bave u Fermilabu ili u CERN-u, i to nema veze s "fokusiranjem" sredstava. Svoje znanje, pak, svatko ima pravo fokusirati kako želi.

 

Nisi rekao koji su to "pametniji načini" istraživanja, a iskreno, mislim da uopće nsii u stanju to prosuditi jer ti nisu poznate ni osnove znanstvenog rada i istraživanja. Koliko ti je godina i što radiš?

 

This space for rent!
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice