PC ventilatori izdvojena tema

poruka: 1.018
|
čitano: 265.482
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
8 godina
offline
Re: PC ventilatori
Da, tako nesto, ti su svakako u igri samo ne mogu pronaci nikakav video da vidim kako izgledaju.

Mislim da je to onaj fake rgb, s presetima, kao ovi lc-120 rgb koje imam, s kontrolerom, u osnovi samo izaberes preset, nema pravog argb podesavanja.....
Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: PC ventilatori
Damir22 kaže...
Da, tako nesto, ti su svakako u igri samo ne mogu pronaci nikakav video da vidim kako izgledaju.

Mislim da je to onaj fake rgb, s presetima, kao ovi lc-120 rgb koje imam, s kontrolerom, u osnovi samo izaberes preset, nema pravog argb podesavanja.....

Ne nije, to su 3pin 5V/A-RGB ventovi to je očito osim ako Zalman gadno ne laže.To bi bio epski debakl, kad bi si Zalman dopustil takvo glupo laganje fučkaj ga sad.To ne bi prošlo, da netko podvaljuje fejk A-RGB ventove iako su ožičeni kao 5V 3pin A-RGB ventovi.Pa ne možeš napisat A-RGB vent, a ono u praksi ima opcije kao klasičan RGB 4 pin/12V vent kojem opet ništa ne fali ako njega ciljano kupuješ.

 

https://club.dns-shop.ru/review/t-109-ventilyatoryi-ohlajdeniya/84305-ventilyator-zalman-zm-lf120-obzor/

 

http://www.zalman.com/EN/Product/ProductDetail.do?pageIndex=1&pageSize=10&productSeq=325&searchCategory1=0&searchCategory2=-99&searchCategory3=-99&searchKey=&searchWord=z-sync

 

https://www.zalman.com/US/Product/ProductDetail.do?pageIndex=1&pageSize=10&productSeq=327&searchCategory1=0&searchCategory2=-99&searchCategory3=-99&searchKey=&searchWord=&active=pro_specTab#pro_detail_tab

 

Ti si ranije linkal taj vent po 150kn. Eto vidiš i sam kolko realno koštaju, i kolko košta Zalman A-RGB Z-Sync kontroler.

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/ostale-hardverske-teme/pc-ventilatori/227838.aspx?page=32&jumpto=6608764&sort=asc&view=flat

 

https://www.protis.hr/products/details/zalman-zmlf120-hladnjak-za-kuciste-12012026mm-rgb-ebr-bearing-crni/162807

 

https://www.protis.hr/products/details/zalman-argb-controller-8ch/162715

 

Ukratko, kontroler se spaja na matičnu preko USB 2.0 priključka+sata napajanje.Još ti treba Zalman Z-Sync softever za Windowse, i to je to imaš kontrolu nad A-RGB ventovima.Taj video je star tri godine, bilo je problema(ne kod svih ljudova)sa tim softverom ali to su do danas vjerojatno pokrpali.To je samo primjer softvera, s obzirom da je to drugi model Zalman ventova.

 

 

Nije skupo, dva venta i taj kontroler uz koji dobiš sve bitno u paketu.Čak dobiš i PWM 4pin na tri utora PWM 4pin proširenje, s obzirom da tvoja matična ima samo jedan System 4pin Fan utor.

metallic kaže...

 ovako?

 Bil si brži, to je to ARGB kontroler sistem dakle kontrola preko USB priključka matične ploče.

AMD,........is that Epyc or what?
Poruka je uređivana zadnji put sub 18.3.2023 22:38 (rambox).
8 godina
offline
Re: PC ventilatori
Ok, sve mi jasno, nista mi nije jasno ;)

Kontroler je rgb, vent je rgb...

Gdje je nestao A?
Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: PC ventilatori
Damir22 kaže...
Ok, sve mi jasno, nista mi nije jasno ;)

Kontroler je rgb, vent je rgb...

Gdje je nestao A?

Prema tehnikalijama, pa to nikak ne može biti običan RGB kontroler. Na kraju ti samo ostaje jedino klasična greška u web prezentaciji.

 

Videl sam ja i znatno gorih primjera zbrkane prezentacije proizvoda, da ti pamet stane kakve se greške potkradu na webu.Da skratimo, ovo dole je bitno i to ne može biti RGB vent kao klasičan 4pin/12V RGB vent kojeg sam ja kupil.

 

-3 pin Led je samo za 5V A-RGB led

 

-3 pin Led kontroler može biti samo za A-RGB led ventove

 

Nema dalje, koja je treča opcija kaj to prodaje Zalman na kaj to liči ako ima 3pin 5V Led priključke?

AMD,........is that Epyc or what?
Poruka je uređivana zadnji put sub 18.3.2023 23:54 (rambox).
8 godina
offline
Re: PC ventilatori
Neznam, no na sluzbenim stranicama proizvodjaca o tom (tim) proizvodu, i za jedno i za drugo stoji -RGB.

Ne ARGB.... Pa si kontam, to je sitna ali ipak bitna razlika, pa zasto bi umanjivali vrijednost svog proizvoda deklarirajuci ga kao inferiorni rgb, a u stvari je cistokrvni argb....
Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: PC ventilatori

Evo jos nesto pa vidi...

defiant
8 godina
offline
Re: PC ventilatori
Hvala, rado bih da samo ring svijetli, da ipak imam argb, ali da nije previse bljestavo.

Ovi lc koje imam su mi ideala, samo da su bijeli, i da su pwm....

Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: PC ventilatori
metallic kaže...

Evo jos nesto pa vidi...

To je preskupo, još kad uračunaš 60kn dostave na kraju če dva venta bez ikakvog A-RGB kontrolera platit 360kn.

 

Damir22 kaže...
Hvala, rado bih da samo ring svijetli, da ipak imam argb, ali da nije previse bljestavo.

Ovi lc koje imam su mi ideala, samo da su bijeli, i da su pwm....

Zakaj nisi odma u startu kupil PWM ventove, osim ako nisi znal kaj si zapravo kupil.

 

Zalman kombinacija još je i jeftina, i to je ono standardno rješenje A-RGB ventova i konektora=nema glavobolje.Teško buš ti našel točno ono kaj tražiš+baš bijele boje+razumne cijene.Na kraju buš moral uzet kompromisno rješenje, ili po logici uloženo-dobiveno najbolje rješenje.

 

Osim da nisu bijeli, i ovo je dosta jeftino i opet imaš sve u paketu.Ali ovo je drukčija kombinacija, ima tu svašta iskombinirano+drukčiji kabeli i konektori.Vezano za kružnu Led rasvjetu, to je baš ono kaj tražiš+da znamo nije bijele boje.

 

https://iponcomp.hr/shop/proizvod/aerocool-eclipse-12-pro-3-komadni-set-kontrolor/1803520

 

https://aerocool.io/product/eclipse-12-pro/

 

 

Imaš i ovako kockasto, kontoler je identičan pa eto onako usput nek se vidi kome se to sviđa.Opet nije bijelo, ali je kockasto pa nekome zapne za oko pa kupi takvu kombinaciju kockaste led rasvjete.

 

https://www.amazon.de/-/en/AeroCool-Edge12cm-Terrub-Vibration-Absorbing/dp/B07XM8L9L2

 

 

 

Za puno para lako je izabrati, eto recimo ovo ali opet bez A-RGB kontrolera.Alpenfoehn Wing Boost 3 ARGB White, traži pojedinačni model u prodaji ako gdje ima.

 

https://iponcomp.hr/shop/proizvod/alpenfohn-wing-boost-3-rgb-high-speed-12cm-bijela-3-komadni-set/1776202

 

https://www.alpenfoehn.de/en/products/fans/120mm-fans

 

 

Conrad nudi svašta od 12cm ventova, pa listaj i vidi ali cijene su več druga priča.

 

https://www.conrad.hr/o/120-mm-ventilator-f1732509

 

https://www.conrad.hr/p/alpenfohn-wing-boost-3-argb-high-speed-pwm-ventilator-za-pc-kuciste-bijela-s-x-v-x-d-120-x-120-x-25-mm-uklj-led-rasvj-2161935

 

AMD,........is that Epyc or what?
Poruka je uređivana zadnji put ned 19.3.2023 15:37 (rambox).
8 godina
offline
Re: PC ventilatori
Da, bit ce tesko, neki kompromisi ce se morati napraviti.

Jer 100+e za 2-3 ventilatora je cifra koju jednostavno nemam namjere dati. Jer dao bih je samo zbog izgleda, koji u konacnici za te novce postaje nebitan.

Sve tehnikalije koje eventualno izdvajaju jednog u odnosu na drugi su opet u konacnici nebitne, i dalje je to samo ventilator. 1-2db vise ili manje, ili 1-2 stupnja vise, nize, stvarno ne igra nikakvu ulogu.

Cak i pwm postaje sporedan ako gledamo koliko povecava cijenu.

Ima ventova odlicnih karakteristika, koji bi bili ono sto trazim, no, novci koje oni traze za njih su kategorija "nema sanse" :)
Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: PC ventilatori
BOOMboy kaže...

Ako netko želi neku kontrolu nad ventilatorima osim software way, točnije 4 komada u ovom slučaju, ova spravica mi izgleda solidno. Ima 4 toplinska senzora onako usput. Mislim da je ok, čak i ne izgleda kičasto.  160 i neš sitno kunića, smiješna cijena.

 Ima li ovako nešto kupiti kod nas, neda mo se natezati sa PDV i carinom. Neka preporuka plz.

Frka85
11 mjeseci
neaktivan
offline
PC ventilatori

  Poštovanje,

 

u fazi sam slaganja novog računala a pošto sam zadnje slagao prije 18 godina i vezano uz činjenicu da cca. 15 godina

nisam pogledao ništa u vezi informatike, molim pomoć oko utvrđivanja nekih stvari, koje načelno znam u vezi slaganja

konfiguracije, no možda ima nekih novih smjernica i pravila na koje koje bi trebao obratiti pozornost.

 

  - na slici su svi upiti na koje trebam odgovore

  - prikazano je točno gdje su pozicionirani ventilatori u kućištu

  - nisam naveo kućište jer me ne zanimaju mišljenja koje kućište bi možda trebao

   uzeti u razmatranje jer je bolje u ovom ili onom smislu od ovog koje ću uzeti

 

Zahvaljujem se unaprijed na pregledu poruke i svim odgovorima.

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 12.5.2023 8:41 (RobertXIII).
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: PC ventilatori
RobertXIII kaže...

  Poštovanje,

 

u fazi sam slaganja novog računala a pošto sam zadnje slagao prije 18 godina i vezano uz činjenicu da cca. 15 godina

nisam pogledao ništa u vezi informatike, molim pomoć oko utvrđivanja nekih stvari, koje načelno znam u vezi slaganja

konfiguracije, no možda ima nekih novih smjernica i pravila na koje koje bi trebao obratiti pozornost.

 

  - na slici su svi upiti na koje trebam odgovore

  - prikazano je točno gdje su pozicionirani ventilatori u kućištu

  - nisam naveo kućište jer me ne zanimaju mišljenja koje kućište bi možda trebao

   uzeti u razmatranje jer je bolje u ovom ili onom smislu od ovog koje ću uzeti

 

Zahvaljujem se unaprijed na pregledu poruke i svim odgovorima.

 

BUdući da pitaš za kućište koje je slično O11D, evo ti video koji najbolje objašnjava različite settinge u Lian Li O11D

 

 

generalno pravilo - front > intake. Top/back > outake. Side = zavisi o ostatku konfiguracije.

Batllelog: sudy_freak | Steam: sudy_freak | PUBG: slav_baba_yaga
Poruka je uređivana zadnji put pet 12.5.2023 13:59 (sudy_freak).
11 mjeseci
neaktivan
offline
Re: PC ventilatori

hvala sudy_freak

Poruka je uređivana zadnji put pet 12.5.2023 15:29 (RobertXIII).
8 godina
offline
Re: PC ventilatori
Kako covjek rece, no ja bih ipak aio stavio bocno, tri naprijed za upuhivanje, jedan nazad i dva gore za ispuh.

Jer realno, ako je aio gore, 6 ventova za upuhivanje i samo jedan za ispuh je malo premalo.

Ova dva (tri) od aio ne racunam kao ispuh, iako ce i oni obavljati tu funkciju, jer se topli zrak dize, manjinu ce izvuci zadnji ispuh, vecinom tog toplog zraka ces hladiti procesor. A ako vec imas mogucnost maknuti aio od svog tog toplog zraka bocno, zasto je ne iskoristiti.
Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 mjeseci
neaktivan
offline
Re: PC ventilatori

i ja razmišljam isto , da AIO stavim bočno

 

ovo je prepis s podrškom:

 

''
- Can I put AIO on motherboard tray instead of top

Nathan
Yes, though we recommend the top.

- but thats not logic for me , cose front 3 fans is intake air, rear one is for outtake air, AIO is for out but in that case warm air from case goes on AIO radiator

Nathan
One way or the other, you're increasing either GPU temps, or CPU temps

- think that better option for air flow and cooling case is front 3 intake 3 top and one rear outtake and put AIO at motherboard tray

Nathan
It's up to you to decide which you prioritize. I can only tell you what we recommend. ''

 

njihova preporuka je da AIO vodeno za procesor ide top

iako može i na opcionalno mjesto kod matične

 

 

11 mjeseci
neaktivan
offline
Re: PC ventilatori

još nešto da razjasnim, pošto nikad nisam imao dodira s AIO

 

da li, po defaultu fanovi na AIO guraju zrak kroz radiator ili ga vuku sa radiatora?

 

vjerojatno to mogu sam odrediti kako ja hoću rastavljanjem AIO-a i okretanjem fanova, no čisto pitam

Poruka je uređivana zadnji put sub 13.5.2023 18:05 (RobertXIII).
8 godina
offline
Re: PC ventilatori
Da.

Moze biti push gdje ventovi pusu u radijator, moze biti pull, gdje ventovi vuku zrak preko radijatora.

Razlike su zanemarive, hlade jednako.

Dobar airflow kroz kuciste znaci puno vise, sama lokacija aio nije toliko bitna, dali je naprijed, gore ili sa strane. Razlike u temperaturama su prakticki nepostojece. Meni fora izgleda kad je sastrane, ali nista neces pogrijesiti ni ako je gore (kod mene je gore), uz dobar airflow, cpu u full loadu ne ide preko 60C.....
Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 mjeseci
neaktivan
offline
Re: PC ventilatori

Još jedno pitanje kao završno.

 

Ili neznam tražiti ili sam previdio, pa evo pitanja:

 

Koliki je stvaran rizik od curenja ( gdje i što ), mnogi govore

da će sigurno procuriti na brtvama, ne preciziraju gdje ( na radiatoru ili na procesoru ) i nalazim samo negativne teorije o tome kako će procuriti, ništa u praksi da netko kaže procurilo mi ili imam već 2 godine i sve ok.

 

Pošto ga mislim staviti sa strane, boli me briga ako ode kaj na radiatoru jer nema kaj oštetiti, voda bi kapnula na dno kućišta, ne može ni do mb ili grafičke ili psu ili sdd, do ničega, primarno mislim na dio kod procesora.

 

Hvala

 

13 godina
offline
Re: PC ventilatori
RobertXIII kaže...

Još jedno pitanje kao završno.

 

Ili neznam tražiti ili sam previdio, pa evo pitanja:

 

Koliki je stvaran rizik od curenja ( gdje i što ), mnogi govore

da će sigurno procuriti na brtvama, ne preciziraju gdje ( na radiatoru ili na procesoru ) i nalazim samo negativne teorije o tome kako će procuriti, ništa u praksi da netko kaže procurilo mi ili imam već 2 godine i sve ok.

 

Pošto ga mislim staviti sa strane, boli me briga ako ode kaj na radiatoru jer nema kaj oštetiti, voda bi kapnula na dno kućišta, ne može ni do mb ili grafičke ili psu ili sdd, do ničega, primarno mislim na dio kod procesora.

 

Hvala

 

Koristim i koristio razna AIO rješenja od raznih proizvođača, već više od 7-8 godina i nikad nikakvog problema. Barem što se tiče curenja.

Bilo je sitnih problema s jednim be quiet! AIO-om (prvi njihov Silent Loop), ali problemi su bili do pumpe. Ništa što se curenja tiče.

 

Nije to više nova tehnologija i da si sad early adopter iste.
Tako da ako ćeš išta ozbiljno kupiti (mislim od etabliranih proizvođača), nemaš se što sekirati ;)

Batllelog: sudy_freak | Steam: sudy_freak | PUBG: slav_baba_yaga
8 godina
offline
PC ventilatori

Cuj, ili hoce, ili nece.....

 

A osim horror prica, stvarno neznam nikoga da mi je rekao da mu je aio procurio..... tako da.....

Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 mjeseci
neaktivan
offline
Re: PC ventilatori

ok hvala sudy_freak i hvala Damir22

sad opet imam vremena se igrat 5-8 sati dnevno 

ide sve od etabliranih jer više nemam namjeru kupiti komp, ovaj će me pokopati

a cijeli komp ide na kredit pa me boli briga jer će rata biti 100 ili 110 eura

mali mi je problem što pol toga nema u hr ili je 30 do 80 eura skuplje po komponenti pa moram na razne strane u kupovinu,

no nije problem, imam rodbine i prijatelje i u njemačkoj i u uk ili ako ću baš morati potegnuti za frendovima u usa

a ionako sam sad u fazi definiranja što i kako 

nikud mi se ne žuri, ionako sam planirao sve počet slagat na jesen samo što neke stvari moram sad kupiti

jer bi mogle nestati kod dilera, poput ovog AIO koji mislim da je sad optimalan po dobivenom i uloženom

jer ima trenutno 40 eura nižu cijenu kod dilera nego direktno kod proizvođača, neznam kako a nije me ni briga

još ću pričekati do sutra na eventualne poruke ako tko ima što reći pa ću ga naručiti ako nema netko nekakvu izrazito negativnu kritiku 

pa da je razmotrim

Poruka je uređivana zadnji put pon 15.5.2023 11:33 (RobertXIII).
10 godina
offline
Re: PC ventilatori
Poozdrav,
imam (novo) napajanje s ventom za koji sumnjam da proizvodi tvrtka čije je napajanje, iako je logo na njemu. Vent TIHO proizvodi rrrrrrrrr zvuk, što mi kida mozak. Tiho je skroz, ali smeta, obzirom da je ostatak komponenti tih. Nije vibracija, baš pogon ventilatora. Pričam o idle.
Zamijenio sam vent i ubacio Pure wings 3, zalemio na napajanje. Uglavnom nema snage da ga pokrene, ili pokrene pa prestane vrtnju uz tiho cvrčanje.
Opcija na matičnu ne drži vodu jer mi je preostao samo jedan 3pin koji nema kontrolu u biosu, drugi 4pin već ima razdjelnik za dva case-fana.
Imam dvije opcije, kupiti Pure wings 2, pokušati spojiti direktno na napajanje, ne bude li šljakalo, staviti na napajanje izvana, na 7V fiksno.
1. Je li mu to dovoljno za hlađenje?
2. Original fan je 120mm, 0.30A 2000RPM, jel novi vent smije biti više ili manje ampera da bi ga napajanje lakše pokrenulo?

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
PC ventilatori

Dustvo uzeo sam a305 ms-ove coolere oni su argb a maticna msi b450 tomahawk nema argb nego.rgb 12v... sad me.interesuje jel postoji neki prelaz sa rgb 12v na argb 5v da mogu spojiti coolere sa maticnom i syncam boje? 

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: PC ventilatori
DangerousB kaže...

Dustvo uzeo sam a305 ms-ove coolere oni su argb a maticna msi b450 tomahawk nema argb nego.rgb 12v... sad me.interesuje jel postoji neki prelaz sa rgb 12v na argb 5v da mogu spojiti coolere sa maticnom i syncam boje? 

Ništa bez ARGB kontrolera, a čak i onda nećeš moći uskladiti to sa pločom.

Poruka je uređivana zadnji put sri 10.1.2024 16:52 (Valentin17).
3 godine
offline
Re: PC ventilatori
TomyCroSound kaže...
Poozdrav,
imam (novo) napajanje s ventom za koji sumnjam da proizvodi tvrtka čije je napajanje, iako je logo na njemu. Vent TIHO proizvodi rrrrrrrrr zvuk, što mi kida mozak. Tiho je skroz, ali smeta, obzirom da je ostatak komponenti tih. Nije vibracija, baš pogon ventilatora. Pričam o idle.
Zamijenio sam vent i ubacio Pure wings 3, zalemio na napajanje. Uglavnom nema snage da ga pokrene, ili pokrene pa prestane vrtnju uz tiho cvrčanje.
Opcija na matičnu ne drži vodu jer mi je preostao samo jedan 3pin koji nema kontrolu u biosu, drugi 4pin već ima razdjelnik za dva case-fana.
Imam dvije opcije, kupiti Pure wings 2, pokušati spojiti direktno na napajanje, ne bude li šljakalo, staviti na napajanje izvana, na 7V fiksno.
1. Je li mu to dovoljno za hlađenje?
2. Original fan je 120mm, 0.30A 2000RPM, jel novi vent smije biti više ili manje ampera da bi ga napajanje lakše pokrenulo?

 mozes dodati i jos jedan splitter, splitter na splitter ili 1u3 splitter. aliexpress search fan splitter 2eur

 

nisi spomenuo koje je napajanje, ja sam na starom corsairu hx650 cak ugasio ventilator sve dok graficka nije presla 65c, i radilo je dugo dok nisam rasprodao komp. program argus monitor https://www.argusmonitor.com/ moze podesavati ventilatore ovisno o svakakvim parametrima, temperaturi graficke, procesora, chipseta itd. sva iole bolja napajanja mogu raditi ugasenog ventilatora dok si idle po windowsima (tada komp trosi 50-80w)

 

ili najjednostavnije stavi neki ventilator na 1000rpm fiksno i bit ce ok. arctici f12 p12 su dobri ali znaju imati zvuk lezaja pogotovo u horizontalnom polozaju. bequiet silent wings su bez ikakvog zvuka lezaja

 

 

10 godina
offline
Re: PC ventilatori
Be quiet Pure power 11, 700w.
Isti problem imaju i Dark power i još neke serije. Navodno su prije nekog vremena počeli ugrađivati drugi vent u ta ista napajanja. Original vent je QF1-12025-HS, on je ispod naljepnice zatvoren. BQ kaze da takav vent ne mogu kupiti u trg, ne prodaju ga 🫣 i ne zna mi reci minimalnu voltažu.

Iskopao video na YT gdje lik uspoređuje pure wings 3/2 1500RPM,
2. pokreće niska voltaža od 3,5V, vjerujem da će funkcionirati.
Jedina briga je 1500rpm vs originalnih 2000rpm.
Poruka je uređivana zadnji put čet 11.1.2024 10:37 (TomyCroSound).
3 godine
offline
PC ventilatori

nema te sta brinuti 1500rpm ako ti komp malo trosi. izracunaj cpu + grafa 

 

ako trosi 500+w onda moze biti problem, ako je 200-300w 1000rpm ce biti dovoljno

 
0 0 hvala 1
10 godina
offline
Re: PC ventilatori
Kupih Pure wings 2, radi kao da se ne čuje.
 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice