Legalni monopol u hrvatskoj

poruka: 160
|
čitano: 80.388
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus, pirat, XXX-Man
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
protjeran
offline
Re: Legalni monopol u hrvatskoj
TechDE kaže...

Čini mi se da ste malo prešli u OT. Ovaj dio trebao bi biti o ICT biznisu a ne iskustva krajnih korisnika sa trgovcima ili debata o isplativosti ili cijenama. Naravno da će kupac sam odlučiti što i gdije će kupiti.

Ono na što je ovdje autor pokušo skrenuti pažnju jest podređeni položaj malih trgovaca prema veleprodaji. Dakle, uopće nemaš mogućnost biti jeftiniji. Argument da krajnjeg korisnika, kako je netko već rekao, baš zabole neka stvar za takve probleme je u najmanju ruku problematičan i pokazuje nerazumjevanje teme.

 

Uvjeti nabave trebalo bi biti jednaki, no nisu. Tek kada to budu mogu doći do izražaja educiranost i lubaznost prodavača i slično.

 možeš ti bit jeftin i radit sa 5% marže, ali ako češ biti jeftiniji od M-Sana (i sl. igrača sumnjivog kapitala) evo inspekcije...-tako je bilo sa Lidlom pa ih je HR mafijaš br. 1 Todorić "tužio" nekom svom klaunu u vladi i eto sad je Lidl morao dignuti cijene...

 

No ima još nešto, a to je da po HR zakonu ne smiješ poslovati sa negativnom maržom!! dakle svjesno ić u "minus"... a takvih ima puno. koriste rabat i ne stavljau maržu, zato i rade damping cijena.

 

tako je i sa IT opremom.

 

ovo zadnje bold - tako je! no s obzirom da će kupci gledati na 10 kn (kako sam već spomenuo), edukacija prdavač i njegova stručnost i ljubaznost nema nikakvu svrhu. možeš se ti truditi i lizat mu dupe, al na kraju on kaže "dobro, budem još vidio" i ode iza čoška i kupi istu stvar a da ništa ne pita tog prodavača - koji vjerojatno nema pojima što ovaj treba.

14 godina
protjeran
offline
Re: Legalni monopol u hrvatskoj

Nije stvar da svi nemaju iste uvjete, nego je stvar u tome što webshopovi ne poštuju preporučene cijene.

 

Da je to točno, dokaz je tome da Links ne daje svoj uvoz webshopovima.

 

U čemu je stvar. Ne može se sa 5% raditi, osobito firma koja ima zaposlene ljude.

Pazi ovo:

1. trošak najama prostora

2. režije

3. plaće

4. osiguranje (sebe, prostora, zaposlenika)

5. dostava

6. oportunitetni trošak (neplanirati troškovi, kvar nekog uređaja, tipa

razbijeni prozor ako nije osiguran, kvar alata itd itd)

 

Webshopovi ubijaju prave trgovine, a najgore od svega,

ubijaju ono što nama u hrvatskoj treba: RADNA MJESTA!

 

Da smo vani, webshopovi bi se mahom pozatvarali jer ne poštuju preporučenu cijenu.

A preporučenu cijenu određuje uvoznik.

Dakle ulazna roba - rabat + pdv = XXX suma, ali ta suma mora biti XYY ne XXX.

 

Dakle, ako je robin ulaz 100kn, sa 10% rabata to je 90kn, +PDV to je 99kn +10% marže to je 108.90kn,

ali uvoznik je odredio da se taj proizvod ne smije prodavati za 108.90 nego za 115kn.

 

Tu se razlika ne vidi, ali kad se zbroje artikli od 3000kn preporučene cijene, webshopovi ukradu i preko 200kn,

a tu normalne trgovine jednostavno ne mogu ništa. Imaju zakonski regularnu, legalnu i legitimnu cijenu,

a svaki medo zna otići na nabava.net i reći "protis je jeftiniji".

 

Al ok, tko sam ja da tu osuđujem propise i zakone.

 

Dijelom su krivi i uvoznici, jer ni oni ne kažnjavaju webshopove na rušenju cijena,

nego naprotiv, podignu im rabat na 12% zato što prodaju u mnogo većim količinama.

 

Ok, ajde neka webshopovi stave normalne cijene, nebi oni prodavali više od klasičnih trgovina

koji imaju normalne cijene, tipa Links itd...

 

Kako se na JAR jeziku kaže hrvatska? Banana-banana...

Gigabyte Superman, ASRock Kryptonite http://www.mein-pc.eu/Profil/Don-Kihoty-/14184
15 godina
offline
Re: Legalni monopol u hrvatskoj
Don Kihoty kaže...

 

Webshopovi ubijaju prave trgovine, a najgore od svega,

ubijaju ono što nama u hrvatskoj treba: RADNA MJESTA!

 

 

Slijedom te logike idemo ukloniti sve bankomate jer su oduzeli posao tetama na salteru.

 

Iako se slazem sa tvojim misljenjem, ovdje je rijec o evoluciji trgovine. Dakle, sve je otislo korak dalje i opcije su ili prilagoditi se ili propasti.

Da li je to posteno ili moralno ispravno, to je zasebna tema, ali gledano sa strane ekonomije stvar je posve cista.

Who the fuck is General Failure? And why is he reading my harddisk?
15 godina
offline
Re: Legalni monopol u hrvatskoj
Don Kihoty kaže...

Nije stvar da svi nemaju iste uvjete, nego je stvar u tome što webshopovi ne poštuju preporučene cijene.

 

Ako nemaš najniže cijene, onda trebaš nuditi nešto što oni sa najnižim cijenama ne mogu nuditi.

 

Bolju uslugu, besplatno slaganje računala, uslužnije osoblje, brzo servisiranje itd.

 

Iako je protis najjeftiniji, nikad nisam kupovao kod njih. Inače sam iz Međimurja, ali rađe odem u VŽ u Links, vidim proizvod koji kupujem, porazgovaram sa prodavačem, kupim iako je možda 5-10% skuplje, ali znam da kad rikne donesem, skoro pa odmah dobim drugo itd. Isto tako frend je kupovao komponente u ADM-u (isto iz Međimurja), imao problema sa diskom i memorijom (i jedno i drugo riknulo), poslao im poštom, dobio druge komponente u tjedan dana, bez da je otišao tamo, bez ikakvog kontakta osim telefonom (preko kojeg su bili super ljubazni i uslužni).

 

Uvijek ću rađe kupovati skuplje, nego jeftinije, ako znam da ljudi koji rade tamo znaju što rade, mogu nešto dobro preporučiti i da ako se nešto dogodi da će "servis" napraviti svoje brzo i učinkovito (bez muljanja).

'Genius might be the ability to say a profound thing in a simple way' Charles Bukowski
Poruka je uređivana zadnji put pet 29.4.2011 11:16 (dado2202).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Legalni monopol u hrvatskoj
Don Kihoty kaže...

Nije stvar da svi nemaju iste uvjete, nego je stvar u tome što webshopovi ne poštuju preporučene cijene.

 

Da je to točno, dokaz je tome da Links ne daje svoj uvoz webshopovima.

Valjda obratno (barem u ovom slučaju), Links daje svoj uvoz svom webshopu koji poštuje svoje preporučene cijene. {#}

 

14 godina
protjeran
offline
Re: Legalni monopol u hrvatskoj
syncmaster245b kaže...
Don Kihoty kaže...

 

Webshopovi ubijaju prave trgovine, a najgore od svega,

ubijaju ono što nama u hrvatskoj treba: RADNA MJESTA!

 

 

Slijedom te logike idemo ukloniti sve bankomate jer su oduzeli posao tetama na salteru.

 

Iako se slazem sa tvojim misljenjem, ovdje je rijec o evoluciji trgovine. Dakle, sve je otislo korak dalje i opcije su ili prilagoditi se ili propasti.

Da li je to posteno ili moralno ispravno, to je zasebna tema, ali gledano sa strane ekonomije stvar je posve cista.

 

Vjeruj mi, pogledaj što su webshopovi učinili:

- Ubili si Vemil (treba im samo zbog nepoštovanje kupaca i reklamacija)

- Ubili su HGSPOT (premda nisu zaslužili, neka im, zbog nedavanja više od 4% rabata na svoj uvoz)

- Ubili su mnoge manje firme u hrvatskoj koji su imali od 5 pa na više zaposlenih, ti ljudi su sada u 70% slučajeva na burzi, jer posla, naravno, nema

- Ubijaju i dalje manje i veće shopove, jer se broj zaposlenih u tim firmama smanjuje. Nema potrebe za skladištenjem,

vebshopovi naruče robu i isporučuju, i to je to.

- Ima još mnogo mnogo sitnica, al eto, lakše je platiti 2 čovjeka, jedan koji održava web, drugi koji vodi prodaju preko interneta i telefona,

i to je to, umjesto da imaš svoj prostor, prodaju sa skladištem, servis i mobilni servis, knjigovođe i mnoge druge djelatnike...

 

2 zaposlena VS 10 zaposlenih. I to dodaj na svaki webshop, i vidjet ćeš koliko MINIMALNO nezaposlenih u IT sektoru pati.

 

dado2202 kaže...
Don Kihoty kaže...

Nije stvar da svi nemaju iste uvjete, nego je stvar u tome što webshopovi ne poštuju preporučene cijene.

 

Ako nemaš najniže cijene, onda trebaš nuditi nešto što oni sa najnižim cijenama ne mogu nuditi.

 

Bolju uslugu, besplatno slaganje računala, uslužnije osoblje, brzo servisiranje itd.

 

Iako je protis najjeftiniji, nikad nisam kupovao kod njih. Inače sam iz Međimurja, ali rađe odem u VŽ u Links, vidim proizvod koji kupujem, porazgovaram sa prodavačem, kupim iako je možda 5-10% skuplje, ali znam da kad rikne donesem, skoro pa odmah dobim drugo itd. Isto tako frend je kupovao komponente u ADM-u (isto iz Međimurja), imao problema sa diskom i memorijom (i jedno i drugo riknulo), poslao im poštom, dobio druge komponente u tjedan dana, bez da je otišao tamo, bez ikakvog kontakta osim telefonom (preko kojeg su bili super ljubazni i uslužni).

 

Uvijek ću rađe kupovati skuplje, nego jeftinije, ako znam da ljudi koji rade tamo znaju što rade, mogu nešto dobro preporučiti i da ako se nešto dogodi da će "servis" napraviti svoje brzo i učinkovito (bez muljanja).

 

Uvjek je lakše sa jačom firmom nego sa webshopom, koji nema nikakve ovlasti niti odlučuje o jamstvu i zamjeni robe.

Jako sam dobar sa dečkima iz Linksa, i kad stvarno nešto trebam od robe, dovoljno mi je nazvati

Miljca i reći mu "hej stari, ajde provjeri mail i vidi dali imaš šve od robe šta mi treba".

Naravno on provjerava isti tren, kaže šta sve nema, ali recimo ima u poslovnici u Rijeci i ekstra povlači iz poslovnice za mene.

Tako se radi veleprodaja, a ne tipa "nema robe, ne znamo kad će doći bla bla bla"...

 

DigiMagic kaže...
Don Kihoty kaže...

Nije stvar da svi nemaju iste uvjete, nego je stvar u tome što webshopovi ne poštuju preporučene cijene.

 

Da je to točno, dokaz je tome da Links ne daje svoj uvoz webshopovima.

Valjda obratno (barem u ovom slučaju), Links daje svoj uvoz svom webshopu koji poštuje svoje preporučene cijene. {#}

 

 

Links je shop i webshop, ne kužim zašto sam sebi nebi omogućio prodaju lol..

Gigabyte Superman, ASRock Kryptonite http://www.mein-pc.eu/Profil/Don-Kihoty-/14184
15 godina
offline
Re: Legalni monopol u hrvatskoj
Don Kihoty kaže...

 

Vjeruj mi, pogledaj što su webshopovi učinili:

- Ubili si Vemil (treba im samo zbog nepoštovanje kupaca i reklamacija)

- Ubili su HGSPOT (premda nisu zaslužili, neka im, zbog nedavanja više od 4% rabata na svoj uvoz)

- Ubili su mnoge manje firme u hrvatskoj koji su imali od 5 pa na više zaposlenih, ti ljudi su sada u 70% slučajeva na burzi, jer posla, naravno, nema

- Ubijaju i dalje manje i veće shopove, jer se broj zaposlenih u tim firmama smanjuje. Nema potrebe za skladištenjem,

vebshopovi naruče robu i isporučuju, i to je to.

- Ima još mnogo mnogo sitnica, al eto, lakše je platiti 2 čovjeka, jedan koji održava web, drugi koji vodi prodaju preko interneta i telefona,

i to je to, umjesto da imaš svoj prostor, prodaju sa skladištem, servis i mobilni servis, knjigovođe i mnoge druge djelatnike...

 

2 zaposlena VS 10 zaposlenih. I to dodaj na svaki webshop, i vidjet ćeš koliko MINIMALNO nezaposlenih u IT sektoru pati.

 

 

Vemil i HG Spot su krepali ili krepavaju prvenstveno radi loseg menadzmenta a  ne radi webshopova.

HG Spot je poceo sa prodajom iz garaze i ljudi su kod njega kupovali iz istog razloga zbog kojega danas vecina kupuje na webshopovima. Bio je jeftin!

To sto su apetiti s vremenom porasli van svake pameti i sto je bilo bitno izgraditi zgradu (koju ne mogu niti prodati btw) kako bi se pokazali uspjesnom firmom, a to kao sto se vidi nisu bili.

Koliko njihovo ne shvacanje sitacije je veliko, najbolje govori ti citat nekog majstora iz HG Spota koji se pokusao opravdati na ovom forumu i rekao kako oni ne mogu imati nize i konkurentne cije zato jer imaju vece izdatke?!

Evo ti ADM za primjer zdravog i razumnog poslovanja.  I Danko je krenuo iz garaze, ali 10-12 godina kasnije nema tudju poslovnu zgradurinu, ne glumi u njamanju ruku Michael Della i ima zdravu firmu koja je stekla nekakav renome, u razumnome poslovnom prostoru i sto je najbolje u 90% slucajeva kada nazoves ADM covjek koji ti se javi je upravo on, direktor firme i kojemu nije tesko izdvojiti 15stak minuta i objasniti zasto je ovaj mis bolji od nonog drugog.

 

Moras shvatiti da graficka kartica nije macchiato pa je razlika gdje ces ga popiti. Graficka kartica je poptuno ista, kupio ju u Vemili, HG Spotu, Protisu, ebayu, preko malog oglasnika.......tako da jedina stvar koja igra ulogu u odabiru mjesta je opet....cijena! I tu je svakoj raspravi kraj. To je biznis i svaki sentiment je suvisan.

Who the fuck is General Failure? And why is he reading my harddisk?
13 godina
neaktivan
offline
Legalni monopol u hrvatskoj

Nisu webshopovi ubili ni Vemil ni HG-Spot. Ni blizu.

Cemetary gates
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Legalni monopol u hrvatskoj
Don Kihoty kaže...
2 zaposlena VS 10 zaposlenih. I to dodaj na svaki webshop, i vidjet ćeš koliko MINIMALNO nezaposlenih u IT sektoru pati.

U trgovini ne u IT sektoru. TRGOVINA!!!

Tehnika narodu!!!! ...narod kaže: Tko ne pije! Virovat mu nije! ...
16 godina
offline
Re: Legalni monopol u hrvatskoj
daseparo kaže...
Don Kihoty kaže...
2 zaposlena VS 10 zaposlenih. I to dodaj na svaki webshop, i vidjet ćeš koliko MINIMALNO nezaposlenih u IT sektoru pati.

U trgovini ne u IT sektoru. TRGOVINA!!!

Najtočnije. To što je IT oprema u pitanju najmanje je bitno.

15 godina
offline
Legalni monopol u hrvatskoj

Kihoty- 80% ljudi ne zeli kupovat preko webshopa, vec zele vidjeti ono sto kupuju prije nego sto daju novce "nekoj tamo firmi koja nema ni posteni ducan".

Mentalist je moj idol...
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Legalni monopol u hrvatskoj
tnakir kaže...

Kihoty- 80% ljudi ne zeli kupovat preko webshopa, vec zele vidjeti ono sto kupuju prije nego sto daju novce "nekoj tamo firmi koja nema ni posteni ducan".

To je većinom stvar navike. No i navike se mijenjaju, definitivno bi i ja kupio 90% stvari uživo, ali pitanje je što će biti za 5 godina.

15 godina
offline
Re: Legalni monopol u hrvatskoj
Old Iggy kaže...
tnakir kaže...

Kihoty- 80% ljudi ne zeli kupovat preko webshopa, vec zele vidjeti ono sto kupuju prije nego sto daju novce "nekoj tamo firmi koja nema ni posteni ducan".

To je većinom stvar navike. No i navike se mijenjaju, definitivno bi i ja kupio 90% stvari uživo, ali pitanje je što će biti za 5 godina.

Ja ne. Ja znam sto zelim kupit. Narucim online. Platim. Samo dodjem u ducan i pokupim ili uzemem dostavu i to je to. Neda mi se ljude u prodavaonici pilat i trosit im vrijeme ako za to nema potrebe.

Mentalist je moj idol...
13 godina
neaktivan
offline
Re: Legalni monopol u hrvatskoj
tnakir kaže...
Old Iggy kaže...
tnakir kaže...

Kihoty- 80% ljudi ne zeli kupovat preko webshopa, vec zele vidjeti ono sto kupuju prije nego sto daju novce "nekoj tamo firmi koja nema ni posteni ducan".

To je većinom stvar navike. No i navike se mijenjaju, definitivno bi i ja kupio 90% stvari uživo, ali pitanje je što će biti za 5 godina.

Ja ne. Ja znam sto zelim kupit. Narucim online. Platim. Samo dodjem u ducan i pokupim ili uzemem dostavu i to je to. Neda mi se ljude u prodavaonici pilat i trosit im vrijeme ako za to nema potrebe.

Tu i je catch. Što misliš koliko je ipak još uvijek takvih, u odnosu na,hm..nazovimo ih - ostale? Mislim da 30% korisnika zna što želi i kupuje online, 70% ih i dalje hehe kako ti kažeš, dođe u trgovinu i - pila.

Cemetary gates
14 godina
protjeran
offline
Re: Legalni monopol u hrvatskoj
daseparo kaže...
Don Kihoty kaže...
2 zaposlena VS 10 zaposlenih. I to dodaj na svaki webshop, i vidjet ćeš koliko MINIMALNO nezaposlenih u IT sektoru pati.

U trgovini ne u IT sektoru. TRGOVINA!!!

Ne slažem se. Meni u prodaji radi čovjek koji se cijeli život bavi računalima, koji zna što je šta,

kad netko nazove i kaže "hoću to i to", da zna odmah šta čovjek kaže, bez da mu ja moram reći "to ti je to".

 

Također, gdje su kod webshopova servisi? Protis itd? Sav servis ide kod uvoznika, njihovi su servisi pretrpani

i duže se čeka na robu. Kod mene u servisu rade ljudi koji znaju nešto o PC-u, a ne neki gimnazijalci koji kažu

"izgorio vam je PC".

 

Ako kupac kaže "a što točno i zašto?", serviser mora znati odgovor. Također, koliko se firmi bavi popravkom printera

i čišćenjem glava, instant refill boja (dakle punjenje glava, nekada i tonera prahom dok je prah bio nabavljiv kod Elkotecha)?

 

Sve u svemu, i da se radi o običnom trgovcu (a ne vjerujem da će netko s mozgom zaposliti običnog trgovca u IT sektoru nabave,

koji se ne kuži qurca šta je naručio), i to je pomoć našoj državi.

 

Evo stavi sebe kao subjekta. Dali imaš posao? Recimo da nemaš.

Želiš raditi u IT sektoru, želiš raditi posao koji voliš i kojeg radiš sa ljubavlju, ali ne možeš,

jer nemaš nikakav servis u kojem bi se zaposlio. E vidiš, to ti je to..

 

Našoj maloj i uništenoj privredi fali radnih mjesta, i na to apeliram.

Više webshopova, manje potencijalnih servisa i IT trgovina, te manje radnih mjesta u globalu.

 

Evo recimo Webshopovima ne treba ni dostava. Roba njima dolazi od uvoznika dostavom,

a šalju ih kurirskom službom kupcu.

 

Meni to ne paše, meni paše imati svoje kombije i svoje vozače-radnike koji će mi biti dostupni od 8:00 do 20:00,

a po potrebi i više. To meni kurirska služba ne može dati, jer recimo za neka manja mjesta/gradove ne voze svaki dan,

nego recimo 2x tjedno.

 

Također terenski rad servisa, dali to rade webshopovi? I to su potencijalna radna mjesta...

 

Ali napominjem, taj posao nemože i neće raditi trgovac, čak neće niti neki ferovac, jer znam XXX ferovaca

koji znaju isprogramirati, a odvijač nazivaju "šraufciger" i ne znaju ga koristiti, pa kad slažu PC stave

previše mesing nosača na kejs i na to nabiju ploči - pa sve završi u dimu (smiješno je to što su ti ljudi stariji od 25 godina,

i makar imaju skoro završen faks, nemaju ni malo logike u mozgu, valjda isparilo).

 

Ne generaliziram, ali takvih slučaja ima mnogo. Radije taj posao prepustim nekom klincu od 16 godina koji je na

praksi pokazao znanje u servisu, te također i nekakav pedagoški odgoj te kvalitetnu komunikaciju sa mušterijama.

 

Evo takav jedan je i Miković:

http://www.bug.hr/forum/user/mikovic_xd/10762.aspx

 

Moj praktikant, moja škola, i vjerujem da bi mogao njemu uvjek dati ključ servisa i reći "evo od danas radiš u servisu".

 

Također imao sam mnogo kvalitetnih i manje kvalitetnih praktikanata u servisu koji su pokazali znanje u servisiranju,

ali nikakvu komunikaciju sa korisnicima, što je loše, ali i to se da naučiti uz određene tečajeve.

 

I eto opet praktični dokaz, gdje webshopovi daju praksu? Gdje? Ne sjećam se da je netko rekao "moj sin je bio na praksi u Protisu,

ADM-u, "____________" (unesi ime webshopa).

 

I šta se desi? Mladi tehničari, danas teenageri, sutra budućnost naše zemlje, jer na njima će sve ovo ostati, rade praksu u "željezari",

i tamo dođu jednom tjedno, prijave se i odu kući, jer im nemaju šta dati da rade, i na kraju ti mladići i djevojke ispadu nesposobne za

rad posla za koji su se školovali...

 

Eto toliko...

Gigabyte Superman, ASRock Kryptonite http://www.mein-pc.eu/Profil/Don-Kihoty-/14184
16 godina
online
Re: Legalni monopol u hrvatskoj
tnakir kaže...

Kihoty- 80% ljudi ne zeli kupovat preko webshopa, vec zele vidjeti ono sto kupuju prije nego sto daju novce "nekoj tamo firmi koja nema ni posteni ducan".

Jel' to bilo neki istraživanje, ili tvoja skromna procjena? :)

 

Old Iggy kaže...

To je većinom stvar navike. No i navike se mijenjaju, definitivno bi i ja kupio 90% stvari uživo, ali pitanje je što će biti za 5 godina.

Istina - živa navika. Ja sam proveo dosta vremena šečući po trgovinama - bez veze. Gubitak vremena. Komponente ne biram po izgledu (kao neki na forumu, mada i to mogu preko weba) nego po hladnim tehničkim specifikacijama, koje mi trgovac neće bolje objasniti od weba. Još da je prag besplatne dostave niži, ne bi ni izlazio iz kuće radi kupovine hardvera.

Always code as if the one ending up maintaining your code is a violent psychopath who knows where you live.
13 godina
offline
Re: Legalni monopol u hrvatskoj
Elles D. kaže...
tnakir kaže...

Kihoty- 80% ljudi ne zeli kupovat preko webshopa, vec zele vidjeti ono sto kupuju prije nego sto daju novce "nekoj tamo firmi koja nema ni posteni ducan".

Jel' to bilo neki istraživanje, ili tvoja skromna procjena? :)

 

Old Iggy kaže...

To je većinom stvar navike. No i navike se mijenjaju, definitivno bi i ja kupio 90% stvari uživo, ali pitanje je što će biti za 5 godina.

Istina - živa navika. Ja sam proveo dosta vremena šečući po trgovinama - bez veze. Gubitak vremena. Komponente ne biram po izgledu (kao neki na forumu, mada i to mogu preko weba) nego po hladnim tehničkim specifikacijama, koje mi trgovac neće bolje objasniti od weba. Još da je prag besplatne dostave niži, ne bi ni izlazio iz kuće radi kupovine hardvera.

  E moj dečko, jaš da ti ga daju mukte, svake godine novoga, pa da ti još i plate što koristiš njihovo računalo, HAHAHAHAHAHAHA!!!!!!{#}

 

Meni se HAHAHAHAHAHA čini kako si ti pčelica koja puno zuji a malo meda HAHAHAHAHAHA daje, kao da si ti ionako nakada nešto konkretno kupio. Koji ti je limit po PC-u ili laptopu, ma daj molim te, kada već ljude vrijeđaš, daj barem nabaci nešto konkretno u cilju rasprave, argumentirano prosim lijepo.

 

Volio bih te vidjeti kako bi ti web objasnio koji je feeling kada rukom dotakneš recimo neki Apple laptop od aluminija, ili da recimo uu ruke uzmeš Lenovo X301 koji je od magnezija u cijelom kućištu, ili recimo kako "smrdi" novi Audi A8, ili BMW 5GT, ili NOVI auto generalno, sumnjam da na to ti imaš ikakav relevantan odgovor, niti da ćeš ga ikada imati i.

 

BTW; evidentno je da imaš problema u komunikacijama i međuljudskim odnosima uopće, prika, poradi na tom problemu, biti će ti puno ljepše kadanaletiš na kakav dobar komad za pultom, možda i ti njoj nešto pokloniš zauzvrat!{#} Osmijeh na primjer, on je mukte a neprocijenjljiv 1000%!!!!{#}

ATJ Lučko
15 godina
offline
Re: Legalni monopol u hrvatskoj
ATJLučko kaže...

Volio bih te vidjeti kako bi ti web objasnio koji je feeling kada rukom dotakneš recimo neki Apple laptop od aluminija, ili da recimo uu ruke uzmeš Lenovo X301 koji je od magnezija u cijelom kućištu, ili recimo kako "smrdi" novi Audi A8, ili BMW 5GT, ili NOVI auto generalno, sumnjam da na to ti imaš ikakav relevantan odgovor, niti da ćeš ga ikada imati i.

Ovisi sta od IT opreme kupujes.

 

Npr. laptop nebi kupovao preko web-shopa jer je to stvar koju bi volio "opipati". Dakle, kako mi se cini kvaliteta materijala, kakav je osjecaj tipkovnice, kakav je opceniti "osjecaj" cijelog laptopa.

S druge strane ako sam vec posjetio par ducana i isprobao sve sto me zanima, pa se nakon tjedan dana odlucio koji laptop tocno zelim nebi mi vise bio nikakav problem kupiti ga preko web shopa.

Isto tako npr. kada je rijec o misu ili tipkovnici - to su definitivno stvari koje zelim "opipati" prije kupnje.

 

S druge strane, ima stvari koje bi i bez prethodnog "opipavanja" bez problema kupio preko web-shopa.

Npr, da kupujem graficku ili CPU nemam ih sta uzivo "opipavat i isprobavat". Procitas sve o njima na webu i po revieowima i znas sta je to.

Ionako ti nikakavo opipavanje nece dati nikakvu novu spoznaju da li je taj dio ono sto ocekujes ili ne nego iskljucivo njihovo postanje u rad. A ionako stoje unutra u kucistu i nevidis ih i mozes samo vidjeti rezultate njihovog rada.

 

Opipavanje procesora ili graficke nece dati nikakvu predodjbu o njihovoj brzini ili kvaliteti. A siguran sam da opipavanjem graficke nitko nece dobiti nikakvu predodjbu hoce li ona ili njen hladnjak brzo riknuti ili ne, a posebno kako ce brzo vrtiti nove igre.

 

Dakle, da li bi uzeo neki dio kompjutera sa web shopa ili ne ovisi iskljucivo o samom dijelu koji kupujem, tj. da li mi opipavanje tog proizvoda moze dati bilo kakav dojam/spoznaju o istom ili ne.

 

 

If you're not paranoid, you're not paying attention
16 godina
online
Re: Legalni monopol u hrvatskoj
ATJLučko kaže...
... post nije vrijedan citiranja...

Majketi, o čemu ti pričaš?

 

Always code as if the one ending up maintaining your code is a violent psychopath who knows where you live.
13 godina
offline
Re: Legalni monopol u hrvatskoj
Elles D. kaže...
ATJLučko kaže...
... post nije vrijedan citiranja...

Majketi, o čemu ti pričaš?

 

  Majketi, izgleda o nečemu o čemu ti nemaš izgleda bele veze!{#}

 

Koliku si kilometražu napravio po silnim dućanima kada si ovako riječit i sveznan, a nadasve opširan i koncizan u svojim postovima?????{#} 

ATJ Lučko
16 godina
online
Re: Legalni monopol u hrvatskoj

 

ATJLučko kaže...
Elles D. kaže...
ATJLučko kaže...
... post nije vrijedan citiranja...

Majketi, o čemu ti pričaš?

 

  Majketi, izgleda o nečemu o čemu ti nemaš izgleda bele veze!{#}

 

Koliku si kilometražu napravio po silnim dućanima kada si ovako riječit i sveznan, a nadasve opširan i koncizan u svojim postovima?????{#} 

vs

Elles D. kaže...

Ja sam proveo dosta vremena šečući po trgovinama - bez veze.

Imaš li problema s čitanjem? Ili s civiliziranom komunikacijom? Zapravo nije me briga - ignore opcija je tu s razlogom {#}

 

Always code as if the one ending up maintaining your code is a violent psychopath who knows where you live.
13 godina
neaktivan
offline
Legalni monopol u hrvatskoj

Čisto vezano uz miomirise novih automobila, konkretno za A8, znam tri tipa koja su ga uzimala preko Zubaka i niti jednom nije palo na pamet da ga šnjofa uživo i droola po njemu, fino web-configurator, lupi predračun na firmu, može,ne može i zdravo đaci. To su ljudi koji znaju šta kupuju, kompleksaši sa Passatima snifaju A8-ice. Čovjek koji ima para za A8 ili M5 nikad neće ući u trgovinu i kako je rekao tnakir na drugoj temi - pilati prodavača.

 

Auto od 100 000 eura se sastavlja na webu, tj. njegova ponuda. I to ti je to, simple as that.

 

Ne ulazim  u iznimke bogatih pekara janjevaca ili albanaca da ne kažem pogrdnu š riječ, koji su dolazili sa torbom punom para i pitanjima "imate kaj za milju kuna gotovine",neki popust itd..A8 ili R8 pitanje je sad..Krimosi me također ne zanimaju ni kamatari.

 

Poslovan tip koji kupuje auto od 100 000 eura ne ide u razgledavanje po trgovini, to zaboravi. Možda na brdovitom Balkanu negdje u Rumunjskoj i Bugarskoj sa tri qurve i da, ali u zapadnom svijetu sve do fizičkog preuzimanja vozila se obavlja elektronski, provjereno.

 

 

Cemetary gates
Moj PC  
1 1 hvala 0
13 godina
offline
Re: Legalni monopol u hrvatskoj
Elles D. kaže...

 

ATJLučko kaže...
Elles D. kaže...
ATJLučko kaže...
... post nije vrijedan citiranja...

Majketi, o čemu ti pričaš?

 

  Majketi, izgleda o nečemu o čemu ti nemaš izgleda bele veze!{#}

 

Koliku si kilometražu napravio po silnim dućanima kada si ovako riječit i sveznan, a nadasve opširan i koncizan u svojim postovima?????{#}

vs

Elles D. kaže...

Ja sam proveo dosta vremena šečući po trgovinama - bez veze.

Imaš li problema s čitanjem? Ili s civiliziranom komunikacijom? Zapravo nije me briga - ignore opcija je tu s razlogom {#}

 

  Slažem se s jednakom mjerom man LSD.

ATJ Lučko
16 godina
neaktivan
offline
Re: Legalni monopol u hrvatskoj

thedream, to su gluposti, jer poznajem ljude koji imaju novca i za A8 i R8 pa će svakako iskoristiti priliku za probnu vožnju. Slično je i s IT-om: ako želim kupiti monitor od 1-3k eura, želim ga vidjeti u praksi prije kupnje.

14 godina
offline
Legalni monopol u hrvatskoj

Ja nikad ne kupujem stvar koja nema pozitivne "bodove" od kupaca. Recimo nikada ne bih kupio stvar skuplju od 500 kn, da je nisam probao, "ispipao" ili recimo ako je ima netko od prijatelja pa sa sigurnošću znam.Skuplje stvari recimo auto sigurno bih išao na probnu vožnju i isprobao sve njegove mogućnosti (ne mislim na brzinu) nego dodatnu opremu,a kupovina auta preko interneta znam ljudi koji su kupili i uredu je ispalo, ali isto tako nitko ti ne garantira da su te informacije skroz točne( recimo čak na prospektu koji se dobiva piše da se boja može razlikovati od stvarne, da cijene mogu biti pogrešno izražene, itd.). Jedna je stvar kupiti neki hardware za računalo preko neta, jedino te može zadesiti loš primjerak i vrlo vjerojatno ćeš dobiti novi, ali s autom takve stvari ne bih riskirao.
Edit: Kad malo pogledaš odjeću ljudi većinom kupuju u pravim trgovinama, ne? Iz razloga da "osijetiš" pod prstima kad je primiš,pa probaš da li ti stoji,ne? Iako to ne vrijedi za sve stvari(hardware).

Poruka je uređivana zadnji put sub 30.4.2011 12:30 (mac92).
 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Legalni monopol u hrvatskoj
naxeem kaže...

thedream, to su gluposti, jer poznajem ljude koji imaju novca i za A8 i R8 pa će svakako iskoristiti priliku za probnu vožnju. Slično je i s IT-om: ako želim kupiti monitor od 1-3k eura, želim ga vidjeti u praksi prije kupnje.

Ne slažem se baš ali u redu, tko kupuje takav automobil naravno da će dogovoriti probu, ali sam proces kupnje teško da ide - sa tatom i mamom u trgovini, i ja bi taj lak, te felge, tu kožu, a može i 25 zvučnika.

 

Probna vožnja je nešto drugo i ona se podrazumijeva u politici same auto-kuće, kako kod vozila od 6 000 eura tj. Dacie na akciji, tako i kod onih od 100. To nema direktne veze sa snifanjem unutrašnjosti iako znam da je korisnik koji je to napisao - malo šire mislio.

 

Kažem, trojica su kupila auto tj. složila ga preko weba, isporuka bi značila - da li je to to što se tražili? Nisu obavljali probnu vožnju na 3.0TDi Quattro motoru ako su naručili 4.2 benzinca Quattro i slično. Auto Vam je stigao, jeste zadovoljni, niste, i što još (ne) moramo popraviti ili uraditi za vas..

 

Nije baš da su uletili u Zubak i ispalili dajte nam A8-icu da se vozamo, mi bi probali - po mogućnosti ako može model sa 35 000 eura opreme.

Cemetary gates
16 godina
online
Legalni monopol u hrvatskoj

Off topci ljudi :)

Pričamo o računalnim komponentama - kakva boja i miris?

Ali može - želim probnu "vožnju" diska i grafičke! Ako mi se ne sviđa (makar i miris kutije), vračam u trgovinu :)

Always code as if the one ending up maintaining your code is a violent psychopath who knows where you live.
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Legalni monopol u hrvatskoj

Mislim na to da kad odeš kupiti Merc CLS, otići ćeš ga probati, bez obzira na konkretnu opremu. Moraš vidjeti kako ti auto "leži", a tu spada i miris unutrašnjosti (iako je meni za to svejedno, svako novo auto miriše kao novo auto).

13 godina
offline
Re: Legalni monopol u hrvatskoj
Elles D. kaže...

Off topci ljudi :)

Pričamo o računalnim komponentama - kakva boja i miris?

Ali može - želim probnu "vožnju" diska i grafičke! Ako mi se ne sviđa (makar i miris kutije), vračam u trgovinu :)

  Dragi Elles D., ovdje pričamo o "Legalnom monopolu u Hrvatskoj", tako da sam pojam je puuuuno širi od jedne grafičke, matične ili kakve ploče, keksa memorije i kućišta i.

A i kada kupuješ i grafičku, i matičnu, i kekse, i kućište, i micro SD karticu za svoj šmensifensi smartfon, ma bilo što, biraj, činjenica je da želiš za svoj novac najbolje i najviše što se može kupiti uz što manji gubitak na vrijednosti na dulje vrijeme, a o komunikaciji i odnosima na duži period s trgovcem koji ti je prodao dotičnu opremu, hardware, software ili nešto 4, o tome tek možemo elaborirati.

Ovako, kako stvari stoje, kada biram karikirano Audi A6, kod Zubaka u Sesvetama, osobno u startu prekrižim diesel, iz razloga što hrvatska država na cijeni, napumpala je cijenu diesela do neba, a znamo da kradu i lažu, a kada govorim o motoru konkretno, onda dolazi samo u obzir nešto tipa S ili RS, barem tako ja doživljavam ovi život i sukladno tome trošim sfoje nofce, jer njih ne mogu pojest niti se s njima mogu ugodno voziti. Ali kada kupim mojeg tutaća, lijepo uživam, guštam to što sam si ispunio jednu životnu želju, san, mogućnost, ....{#}

 

BTW; još kada bi kvalitetom Zubak, Tomić, Eoroline, i svi ostali dealeri poštivali raferance koje su u EU, e tae bi onda razgovarali o pravima monopola, kada je trgovcu jedino monopol, zadovoljan kupac koji će doći i drugi puta, naravno, kupac koji ima novaca, koji ne živi od 01. do 12., pa onda preživa i preživljava do slijedjećeg, ako ga dočeka, eto toliko od mene, ajde bok.{#}

ATJ Lučko
15 godina
offline
Legalni monopol u hrvatskoj

Mislim da vi brkate definiciju monopola. Sto se tice RH naravno da nema monopola. Imate 3 - 4 velika uvoznika u hrvatskoj. Izbora imate. Gdje tu monopol? Tu je problem u konkurentnosti. Ako ti ovaj model poslovanja ne ide, treba znati modificirati postojeci model ili uzeti neki drugi koji funkcionira. 

 

 

Mentalist je moj idol...
 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice