D.o.o. firma uz stalno zaposlenje? izdvojena tema

poruka: 16
|
čitano: 10.512
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus, pirat, XXX-Man
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
suspendiran
offline
D.o.o. firma uz stalno zaposlenje?

Pozdrav,

 

zanima me može li stalno zaposlena osoba otvoriti svoju d.o.o. firmu i tako poslovati, s time da je zaposlena kod drugog poslodavca?

Naravno, ne bi bili konkurencija niti išta slično, nikakva krađa vlasništva, otimanje drugih zaposlenika, niti takve besmislice.

D.o.o. bi se otvorio radi dodatnih prihoda.

 

 

Zanima me u tom slučaju može li se otvoriti firmu bez zaposlenika, te poslovati (izdavati račune) bez ikakvih prepreka?

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
18 mjeseci
protjeran
offline
Re: D.o.o. firma uz stalno zaposlenje?

Odgovor je da na sve. Bitno je da se ne baviš istom djelatnošću kao poslodavac, ako se baviš onda ti on mora dati pisanu dozvolu. Ja imam obrt uz zaposlenje. Po meni je obrt bolja opcija od firme, jeftinije je izvući pare iz obrta a i lakše ga je otvoriti/zatvoriti.

9 godina
offline
D.o.o. firma uz stalno zaposlenje?

Ma moze i to. Vidi ministra financija kako ima fino i obrt i doo i sve nesto fino na istoj adresi

 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: D.o.o. firma uz stalno zaposlenje?
Najprije obrt, jer je jednostavnije nego d.o.o i za otvoriti i za zatvoriti. Jako, jako bitno je ovo zatvaranje, u slučaju da nešto škikne. Zatvaranje d.o.o jako komplicirano.
Najprije razvij biznis, vidi kako ide pa ako baš budeš želio ideš na d.o.o.

Ima d.o.o svakako svojih prednosti, ali za početak obrt .

Jako brzo sve ide...
Moraš se odlučiti za djelatnost..

Evo ti link

https://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2007_06_58_1870.html


Knjigovođa obvezno, i preko e-obrta sve ide jako brzo, na Banku otvoriti račun, za 3 dana si "up and running"...

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: D.o.o. firma uz stalno zaposlenje?
Samarzija kaže...
Najprije obrt, jer je jednostavnije nego d.o.o i za otvoriti i za zatvoriti. Jako, jako bitno je ovo zatvaranje, u slučaju da nešto škikne. Zatvaranje d.o.o jako komplicirano.
Najprije razvij biznis, vidi kako ide pa ako baš budeš želio ideš na d.o.o.

Ima d.o.o svakako svojih prednosti, ali za početak obrt .

Jako brzo sve ide...
Moraš se odlučiti za djelatnost..

Evo ti link

https://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2007_06_58_1870.html


Knjigovođa obvezno, i preko e-obrta sve ide jako brzo, na Banku otvoriti račun, za 3 dana si "up and running"...

 Meni su rekli da se danas doo puno lakse zatvara. Ali ne znam iz iskustva.

Obrt sa pausalnim oporezivanjem je onda mozda najbolje za pocetak. Al da, obrt otvoris i zatvoris u jednom ili par dana (ako nemas dugove).

Obrt ili Doo isto ovisi sto radis, jer kao obrtnik ti jamcis svojom imovinom.

10 godina
online
D.o.o. firma uz stalno zaposlenje?

Možeš. Firma može raditi bez zaposlenih. Prouči ugovor s trenutnim poslodavcem, možda ima stavka koja ti to brani.

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
D.o.o. firma uz stalno zaposlenje?

možeš otvoriti d.o.o uz stalno zaposlenje,

 

dapaće, za takav slučaj ti je d.o.o. najbolja i najpovljnija situacija jer ti poslodavac plača doprinose (mirovinsko i zdravstveno, a ti sebi najčešće moraš isplačivati samo direktorski minimalac (ali ne i doprinose na njega). 

 

neki neupučeni će ti reći da otvaraš obrte ili j.d.o.o - nemoj! Zato jer u d.o.o ti ne odgovaraš vlastitom imovinom, nego je firma svoj identitet za razliku od obrta gdje ti odgovaraš. Što je izuzetno bitno bez obzira što radio.

 

 

Što god radio, moraš otići do knjigovođe na savjetovanje, rekao bih da ti je dobar knjigovođa 30% uspjeha ako misliš za ozbiljno raditi.

Preporuke za Sinbi knjigovodstveni servis ako si u Zagrebu.

 

Što se tiće brzine otvaranja/zatvaranja isto ti je. Ako si negdje drugdje zaposlen d.o.o je u 99.99% slučajeva bolje od obrta.

Ima hrpa finesi koje ovise o tebi, odnosno koliko si stabilno zaposlen, koliko prihoda/rashoda u svojoj firmi očekuješ, koliko računa mjesečno misliš izdati, googlaj "završni račun" itd. he-he. 

 

Ovako, ako želiš iz iskustva.
Tvrtka ti ne mora imati nikoga zaposlenog, garmin fenix 5 je telekomunikacijski uređaj, a najam firme je 4.5 eura mjesečno, hladni pogon je 200 eura godišnje (uz dobrog knjigovođu).  

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 12.2.2024 13:53 (bolx).
 
1 0 hvala 0
9 mjeseci
offline
Re: D.o.o. firma uz stalno zaposlenje?
bolx kaže...

Zato jer u d.o.o ti ne odgovaraš vlastitom imovinom, nego je firma svoj identitet za razliku od obrta gdje ti odgovaraš. Što je izuzetno bitno bez obzira što radio.

 

 a to je bitno jer planiraš muljati, neplaćati obveze i otići u "stečaj"?

 

obrt ima puno prednosti pred d.o.o., ali i d.o.o. ima svoje prednosti pa je odluka što je bolje individualna.

6 godina
offline
D.o.o. firma uz stalno zaposlenje?

Ako se misli imati doma d.o.o tada to i nije prednost. Opet, za obrt treba obrazovanje/majstorski ispit. Uglavnom, nisam nimalo kompetentan za raspravu, neka sam kolega u suradnji sa ljudima koji znaju odluči što je njemu bolje. Također, meni bi bila bitna stvar, za početak, povlačenje i trošenje novca, što kod obrta nije nikakav problem i ne trebam opravdat iznos. I još, ako se nema sad oko 3000 eura prometa na mjesec, bolje ne otvarat ništa.

AMD,........is that baba Su trying to sell us dog sh*t or what?
Poruka je uređivana zadnji put sri 14.2.2024 12:01 (cvaja997).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
online
Re: D.o.o. firma uz stalno zaposlenje?

Ne treba za svaki obrt majstorski ispis (pojmovi "vezani" i "povlašteni" obrt).

Da se ovo o povlačenju i trošenju ne shvati olako, Porezna ima pristup žiro-računu i kontrolira prvenstveno ulaz ali i izlaze ako im se nešto učiini sumnjivo. Npr. ako je obrt "dohodaš", oporezuje se po dohotku koji je razlika prihoda i rashoda ali u te rashode ne možeš baš svašta trpati. U lošijim periodima prednost obrta je ne mora isplaćivati plaću (doprinosi se naravno uvijek moraju plaćati, trenutno oko 370€)

Budući smo na IT forumu, za nekakve IT usluge, posebno ako ne ovisiš o drugim dobavljačima obrt nije loš, jer najviše što riskiraš je svoj rad i vrijeme (da ne otvaram sad tužnu temu o krivosuđu :)).
Donedavno je glavna prednost obrta bila da ne plaća PDV na nenaplaćene račune (ako je u sustavu PDVa) ali konačno je netko otkrio toplu vodu pa to više nije argument.

3 mjeseca
protjeran
offline
Re: D.o.o. firma uz stalno zaposlenje?
Mladen kaže...

Donedavno je glavna prednost obrta bila da ne plaća PDV na nenaplaćene račune (ako je u sustavu PDVa) ali konačno je netko otkrio toplu vodu pa to više nije argument.

 Može pojašnjenje, hvala

 

16 godina
online
Re: D.o.o. firma uz stalno zaposlenje?

Od nekog datuma i d.o.o. konačno mogu plaćati PDV po naplaćenim računima (zato topla voda), jer obaveza plaćanja PDVa na izdani a ne i naplaćeni račun je ... (dopuniti po izboru) i mnoge male firme je natjeralo u propast.

 

 

10 godina
offline
Re: D.o.o. firma uz stalno zaposlenje?

Isprike ako sam odgovorio u krivom tonu ili djeluje kao da kolegi s foruma dajem preporuke za muljati...

 

 

Naime, iz osobnog iskustva i savjeta vlastitog računovođe kada sam kretao preporuka je nedvojbeno bila i ostala d.o.o. umjesto obrta

Sada je još povoljniji d.o.o. nego prije dvije godine, zato jer su uvjeti puuno bolji. Otvaranje je lakše i brže, plačanje pdv-a po naplati, a ne frakturi itd. 

Za nekoga tko je na stalno zaposlen će svaki polovni knjigovođa ovu dilemu vidjeti kao nobrainer.

 

Ovo za odgovornost je itekako bitno, zato što ponekada radiš posao u najboljoj namjeri, s najvišom razinom samosvjesnosti. Ali netko ipak može shvatiti da si ti njega "oštetio".

I onda te može tužiti. Pa čak ako si mu zeznuo web-formu i gubio je potencijalni posao zbog tebe, to je tužba - tada postaje bitno ne odgovarati vlastitom imovinom.

 

 

Ovo za stečaj ili ne plačanje obaveza ne razumijem. Ti uplačuješ temeljni kapital, trenutno 2500 eura, to su jedini novci kojima firma raspolaže i jedine obaveze su ti prema knjigovođi, a ako frakturiraš račune onda i poreznoj.

 

Ovo što čitaš da su firme dužne i u stečaju... To su napuhane priče kojih ima previše u RH, pa prosječna osoba dođe na ideju da je to za nju moguće. Moraš shvatiti da su to političari i muljatori koji utjeću na banke, sustav, zaobilaze zakone i sve pravne sustave oko sebe. 

U realnosti, ako dođeš u banku za kredit i staviš na stol firmu koja ima 0 kn prometa ili nema imovine, dobit ćeš najljubazniji odjeb ikada. 

 

 

Nadam se da će kolega uključiti pamet u glavu i otići knjigovođi.

I ova mala raspravica na forumu jako brzo postaje puna vlastitih iskustva, netočnih informacija, a nismo niti čovjeka pitali s ćim se misli baviti, ima li ikada u planu zaposliti druge ljude ili samo sebe, koliki promet, prihod rashod očekuje itd...

 

Jako puno outputa, za jako malo inputa. 

7 godina
offline
D.o.o. firma uz stalno zaposlenje?

Misliš faktura? Ne fraktura

Moj PC  
1 0 hvala 0
9 mjeseci
offline
Re: D.o.o. firma uz stalno zaposlenje?
bolx kaže...

Isprike ako sam odgovorio u krivom tonu ili djeluje kao da kolegi s foruma dajem preporuke za muljati...

 

 

Naime, iz osobnog iskustva i savjeta vlastitog računovođe kada sam kretao preporuka je nedvojbeno bila i ostala d.o.o. umjesto obrta

Sada je još povoljniji d.o.o. nego prije dvije godine, zato jer su uvjeti puuno bolji. Otvaranje je lakše i brže, plačanje pdv-a po naplati, a ne frakturi itd. 

Za nekoga tko je na stalno zaposlen će svaki polovni knjigovođa ovu dilemu vidjeti kao nobrainer.

 

Ovo za odgovornost je itekako bitno, zato što ponekada radiš posao u najboljoj namjeri, s najvišom razinom samosvjesnosti. Ali netko ipak može shvatiti da si ti njega "oštetio".

I onda te može tužiti. Pa čak ako si mu zeznuo web-formu i gubio je potencijalni posao zbog tebe, to je tužba - tada postaje bitno ne odgovarati vlastitom imovinom.

 

 

Ovo za stečaj ili ne plačanje obaveza ne razumijem. Ti uplačuješ temeljni kapital, trenutno 2500 eura, to su jedini novci kojima firma raspolaže i jedine obaveze su ti prema knjigovođi, a ako frakturiraš račune onda i poreznoj.

 

Ovo što čitaš da su firme dužne i u stečaju... To su napuhane priče kojih ima previše u RH, pa prosječna osoba dođe na ideju da je to za nju moguće. Moraš shvatiti da su to političari i muljatori koji utjeću na banke, sustav, zaobilaze zakone i sve pravne sustave oko sebe. 

U realnosti, ako dođeš u banku za kredit i staviš na stol firmu koja ima 0 kn prometa ili nema imovine, dobit ćeš najljubazniji odjeb ikada. 

 

 

Nadam se da će kolega uključiti pamet u glavu i otići knjigovođi.

I ova mala raspravica na forumu jako brzo postaje puna vlastitih iskustva, netočnih informacija, a nismo niti čovjeka pitali s ćim se misli baviti, ima li ikada u planu zaposliti druge ljude ili samo sebe, koliki promet, prihod rashod očekuje itd...

 

Jako puno outputa, za jako malo inputa. 

 ovo je sad općenito razmišljanje i nije toliko vezano uz originalni upit, gdje je pitanje bilo vezano uz isplatu plaće i doprinose.

 

između d.o.o. i obrta postoji jedna jako bitna i velika razlika. d.o.o. je pravna osoba i bez obzira što je to "tvoja" firma zakonski gledano to nije tako, dok je obrt fizička osoba i sve što on ostvari (pozitivno ili negativno) je tvoje osobno.

 

po pitanju odgovornosti d.o.o. je donekle u prednosti, no uz to dolazi i daleko teže raspolaganje imovinom, dobiti i ostalim. kod obrta nemaš što "izvlačiti" novce jer nakon što platiš obveze sve što ostane je tvoje, kod firme je to drugačije i tu treba biti jako oprezan.

 

istina je da kod obrta vlasnik odgovara svojom imovinom, ali isto tako je i u d.o.o. direktor odgovorna osoba i može odgovarati u slučaju malverzacija ili recimo u samom slučaju da iz svoje firme uzme određeni novac. Kod obrta tu nema straha.

 

porezne stope su također drugačije i tu d.o.o. (10% i 18% ovisno o iznosu dobiti) ima prednost nad obrtom (20% i 30%). Ne računam paušalce, kod njih je manja porezna stopa, ali i manji limit na moguće prihode.

 

papirologija je kod d.o.o. nešto kompleksnija pa su obično i troškovi knjigovođe nešto veći, cca 40-50%.

 

kontrola kod obrta je u načelu daleko manja i fleksibilnija nego kad je u pitanju d.o.o.

 

ove priče oko odgovornosti sa svom imovinom kod obrta su uglavnom tu da straše potencijalne poduzetnike, osobno ne znam niti jednog obrtnika koji pošteno radi i desilo mu se da ostane bez svoje imovine radi nekakve zavrzlame ili tužbe njegovog obrta. ne kažem da toga uopće nema, sigurno je da u birokraciji i lijepoj našoj ima svakakvih situacija i slučajeva, ali kažem da to nije često i tolika prijetnja koliko se prikazuje.

9 mjeseci
offline
Re: D.o.o. firma uz stalno zaposlenje?
tomglo kaže...

Misliš faktura? Ne fraktura

 a čuj, ako faktura ode krivoj osobi lako može doći do frakture. 

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice