Koju Wi-Fi Antenu kupiti?

poruka: 333
|
čitano: 161.900
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Best Wi-Fi antena?

Dop***ilo mi je placat vise lihvarima od operatera puste novce, pa sam se odlucia na kupovinu wi-fi antene. mogu max. ici do 1000 kn. pa dajte prijedloge :) . Hvala unaprijed.

 

edit: malo trazin po forumu ima li sta i po njuskalu takoder. ali slobodno vi recite stako :P

Poruka je uređivana zadnji put uto 3.9.2013 18:03 (jojo_surf).
Moj PC  
0 5 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Best Wi-Fi antena?
What Andy giveth, Bill taketh away.
Poruka je uređivana zadnji put uto 3.9.2013 18:11 (rustweaver).
15 godina
offline
Re: Best Wi-Fi antena?

zasad sam nasao nesto ovakvo.

da li je itko imao ikakva iskustva s ovom antenom?

Wireless antena Mars A2414N.

 

neznam tocno sto je bitno da bi mi signal bio jako kvalitetan i bez pucanja veza.

 

sto vise dBi? sto bolja frekvencija? koliko ghZ???

14 godina
neaktivan
offline
Re: Best Wi-Fi antena?
jojo_surf kaže...
sto vise dBi? sto bolja frekvencija? koliko ghZ???

dBi izražava pojačanje signala, to trebaš gledati...

What Andy giveth, Bill taketh away.
14 godina
neaktivan
offline
Re: Best Wi-Fi antena?
jojo_surf kaže...

Dop***ilo mi je placat vise lihvarima od operatera puste novce, pa sam se odlucia na kupovinu wi-fi antene. mogu max. ici do 1000 kn. pa dajte prijedloge :) . Hvala unaprijed.

 

edit: malo trazin po forumu ima li sta i po njuskalu takoder. ali slobodno vi recite stako :P

Pojasni što točno želiš postići. Spajaš li se na 2.4GHz ili na 5GHz mrežu? Koliko je udaljena pristupna točka na koju se želiš spojiti? Postoji li optička vidljivost? Kako je jaka ta pristupna točka? Hvataš li već sad bar nešto signala od te točke?

 

Na što namjeravaš priključiti tu antenu (usb wifi adapter, wifi kartica, ruter,...)? Kolika će biti udaljenost između između antene i rutera? 

 

Želiš li možda integrirano rješenje(ap/ruter/antena u jednom)? Treba li ti antena koja hvata/šalje samo jednoj polarizaciji ili u obje (vertikalnoj i horizontalnoj)?

Poruka je uređivana zadnji put sri 4.9.2013 14:02 (D1001).
12 godina
odjavljen
offline
Koju Wi-Fi Antenu kupiti?

Unutarnja ili vanjska, udaljenost od druge točke?

 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Koju Wi-Fi Antenu kupiti?

vanjska... udaljenost od rutera do antene bi bilo jedno 10 metara.

 

ne bi bilo lose integrirano rješenje.  udaljenost do druge tocke jedno 500 metara, mozda i vise.

 

2.4 ghz.

14 godina
neaktivan
offline
Re: Koju Wi-Fi Antenu kupiti?

Dakle, 2.4 GHz integrirano rješenje:

Ubiquiti AirGrid M2 HP, 20dBi

Službena stranica

 

Gore navedeni integrirani uređaj sa kompom povezuješ putem mrežnog(lan, utp) kabla. Budući da će kabel djelomično biti vani, preporučujem kabel sa dodatnom izolacijom. Npr. ovaj.

15 godina
offline
Koju Wi-Fi Antenu kupiti?

Ok... znaci to je sve skupa oko 600 kn...

 

jeli se ja tu moran sta mucit vamo tamo spajat, ovo ono...

 

rade bi da jos 1000 kn vise samo da spojin jedan kabel u ruter i to e to ... znaci ako moze nesto extra. zelia bi vatat i druge tocke. jeli moze 5-10 km dalje?? sto vise to bolje...

znaci volia bi da kupin nesto sta valja i da mi traje jako dugo. plati pa se rugaj :P

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Koju Wi-Fi Antenu kupiti?

Gle, bez obzira koji produkt kupiš, morat ćeš pročitati upute. Za dobru bežičnu komunikaciju svaki produkt je potrebno ispravno podesiti. S razlogom sam ti stavio link na Ubiquiti službenu stranicu. Naime, tamo se nalazi dokumentacija koja će ti trebati. Bez brige. Sve je prilično jednostavno.

 

airGrid AG-HP-2G20 Quick Start Guide - Objašnjava kako sve pospojiti.
airOS User Guide - Objašnjava kao podesiti softver u ruteru.

 

Sa tim uređajem možeš imat i 5-10km bežične linkove. Kvaliteta navedenih uređaja je na visokoj razini
Ako želiš još jače, sa ovom antenom ide i 30km i to u duploj polarizaciji. Samo što nije integrirani uređaj. Spaja se na ovaj ap/ruter. Ne bih ti to preporučio, jer je to za tebe overkill, a i cijena je visoka. Oko 2300kn.

 

OBAVEZNO pazi na sljedeću stvar! Ako je signal od pristupne točke na koju se želiš bežično spojiti slab ili nikakav, nećeš se moći spojiti bez obzira na jačinu tvoje antene. Bežična komunikacija je DVOSMJERNA komunikacija. Ne može tvoja antena lovit signal kojeg nema.

 

Ukoliko baš želiš "da spojin jedan kabel u ruter i to e to", onda preporučam da ostaneš kod postojećeg operatera. Kad nešto zaškripi, oni će poslat svoje tehničare da sve slože, pa ćeš dobit sve na pladnju.

15 godina
neaktivan
offline
Koju Wi-Fi Antenu kupiti?

Ovakva je situacija i trebam pomoc:

Imam TP Link WA801ND AP koji se nalazi na prozoru i kojim se spajam na ruter (Thomson TG782) koji je udaljen 20ak metara. Znaci u drugoj kuci je jedan vanjski zid i jedan pregradni tanki zid izmedu rutera i otvorenog prostora te prozor ispred mog AP-a. 

Do pred mjesec dva sve je sljakalo super AP je dobro hvatal signal i imal sam gotovo punu brzinu (40-54 Mbps u lokalnoj mrezi). Onda su se pojavile susjedne mreže koje izgleda ometaju signal. Promijenil sam i kanal i opet nista te mi je brzina u lokalnoj mrezi ispod 5Mbps. Tak da bi mi trebala neka antena ili neka druga solucija? Buđet je 100-200kn. Zanima me i dal se moze spojit samo jedna antena na ovaj AP pošto on ima dvije antene, dal to ima kakvog utjecaja uopce?

 

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Koju Wi-Fi Antenu kupiti?

Usmjerena antena(yagi, grid ili panel) bi bolje hvatala signal. Sve ovisi o tome koliko su jake interferencije. Također problem može biti u Thomson ruteru. Svakako provjeri radi li taj ruter ispravno. Kod svojeg Tp-Linka provjeri jesu li antene i dalje dobro zašarafljene. Pogledaj i ovu temu.

 

Vjerojatno si koristio repeater modus. Nisam siguran da će taj modus i dalje dobro raditi kad na jedan priključak spojiš usmjerenu antenu, a na drugom ostaviš omnicu. Možeš probat i sa 2 jače omnice(2x WAI101 10dBi), ali ćeš dobit slabije rezultate u odnosu na usmjerenu antenu.

 

"Zanima me i dal se moze spojit samo jedna antena na ovaj AP pošto on ima dvije antene, dal to ima kakvog utjecaja uopce?"

Odgovor na to pitanje je prilično jednostavan. Odspoji jednu antenu, pa testiraj kako sve radi.

15 godina
neaktivan
offline
Re: Koju Wi-Fi Antenu kupiti?
Hvala.

 

Probat cu Tcom nažicat novi ruter (mozda ADB zbog 802.11n i 300Mbps) pa vidit onda kakva ce bit situacija, makar sam ih vec zical pa nisu bili bas susretljivi. 

 

Probal sam još prišeravit antene na Tp-Linku al bile dobro zaserafljene. Da koristim Universal repeater mod. Na onoj temi se spominje Yagi antena na zadnjem postu s njuskala kojoj je cijena od 100-150kn, a takve sam antene vidio na eBay za po 8$+ (ispod 50kn) i ovakva neka za 7$.

 

Još me zanima dal ima kakav kabel koji bi mogao ici ispod prozora ko flat coaxialni kabel, da nemoram busiti zid?

11 godina
neaktivan
offline
Koju Wi-Fi Antenu kupiti?

Takve yagi antene nemoj kupovat, kupio frend i sranje od antene, home made (double)biquad je bolja.

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Koju Wi-Fi Antenu kupiti?

Cak sam mislil pokusati napraviti biquad al mi je riknula lemilica tak da trebam i u lemilicu investirat. Prvo probam nazicat novi ruter pa cu vidit.

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Koju Wi-Fi Antenu kupiti?
D1001 kaže...

Gle, bez obzira koji produkt kupiš, morat ćeš pročitati upute. Za dobru bežičnu komunikaciju svaki produkt je potrebno ispravno podesiti. S razlogom sam ti stavio link na Ubiquiti službenu stranicu. Naime, tamo se nalazi dokumentacija koja će ti trebati. Bez brige. Sve je prilično jednostavno.

 

airGrid AG-HP-2G20 Quick Start Guide - Objašnjava kako sve pospojiti.
airOS User Guide - Objašnjava kao podesiti softver u ruteru.

 

Sa tim uređajem možeš imat i 5-10km bežične linkove. Kvaliteta navedenih uređaja je na visokoj razini
Ako želiš još jače, sa ovom antenom ide i 30km i to u duploj polarizaciji. Samo što nije integrirani uređaj. Spaja se na ovaj ap/ruter. Ne bih ti to preporučio, jer je to za tebe overkill, a i cijena je visoka. Oko 2300kn.

 

OBAVEZNO pazi na sljedeću stvar! Ako je signal od pristupne točke na koju se želiš bežično spojiti slab ili nikakav, nećeš se moći spojiti bez obzira na jačinu tvoje antene. Bežična komunikacija je DVOSMJERNA komunikacija. Ne može tvoja antena lovit signal kojeg nema.

 

Ukoliko baš želiš "da spojin jedan kabel u ruter i to e to", onda preporučam da ostaneš kod postojećeg operatera. Kad nešto zaškripi, oni će poslat svoje tehničare da sve slože, pa ćeš dobit sve na pladnju.

ok, fala ti puno...

odlucia san se za agm2 hp20 i taj kabel. jeli moran jos sta kupit da bi imao sve funkcionalno?? spaja bi se preko PC desktop.

samo san tia pitat u vezi ove antene i to je to

ova antena   jeli ova sta bolja? jer vidim da ova ima 2 x 18 dbi, a ona prije samo 24 dbi. hvala

 

edit: kupia san antenu tu koju si mi preporucio i kabel. e sad ja sam vec imao jednu antenu di san samo treba ustekat u usb i odma bi mi nasao dolje desno na desktopu koji su wi-fi signali dostupni a ode treba malo mozgat. neznan sta treba podesit u ruteru itd. usa san na ono 192.168.1.20 i upisao sifru ali poslje toga neznam sta moran napravit da bi trazio wi-fi signal. da li da prvo skinem zadnji firmware (XM-v5.5.6.build17762.bin)

Poruka je uređivana zadnji put pet 20.9.2013 16:31 (jojo_surf).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Koju Wi-Fi Antenu kupiti?

- Da, prvo skini zadnji firmware i updejtaj uređaj. Upute -> 

- A ovdje imaš razne upute za Ubiquiti uređaje. Posebnu pozornost obrati na

.

- Počni čitati manual!

- Također pročitaj ovu temu. Sigurno će pomoći.

Poruka je uređivana zadnji put ned 22.9.2013 0:03 (D1001).
15 godina
neaktivan
offline
Koju Wi-Fi Antenu kupiti?

Pomoć i usmjerenje bih zamolio. Što preporučate? Kao uži izbor nakon par dana traženja došao sam na ove dvije. Također bila je u izboru i KASENS G9000, no na ebayu su apsolutno sve kopije tako da ne znam vrijedi li plaćati uopće nešto tako...

 

linkovi su s ebay-a:

bit.ly/1bd3sfz - piše 48dbi u što čisto sumnjam, no ima još neke dvije dodatne antene itd...

bit.ly/18vyEo6 - piše 20dbi što je vrlo moguće za ovakvu stvar (i cijenu).

 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Koju Wi-Fi Antenu kupiti?

Posto igram igre zanima me dali ce mi lagati net posto ja imam 1 komp i sis drugi pa ako ona bude na njemu dok ja budem igrao hoceli mi lagati i povecavati se ping?

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Koju Wi-Fi Antenu kupiti?
Domaccc kaže...

Pomoć i usmjerenje bih zamolio. Što preporučate? Kao uži izbor nakon par dana traženja došao sam na ove dvije. Također bila je u izboru i KASENS G9000, no na ebayu su apsolutno sve kopije tako da ne znam vrijedi li plaćati uopće nešto tako...

 

linkovi su s ebay-a:

bit.ly/1bd3sfz - piše 48dbi u što čisto sumnjam, no ima još neke dvije dodatne antene itd...

bit.ly/18vyEo6 - piše 20dbi što je vrlo moguće za ovakvu stvar (i cijenu).

 Kupovanje na eBayu je uvijek rizik. Može ispasti dobro, a može ispasti katastrofa. 48dBi sigurno nema! To prodavač malo previše uljepšava stvari. {#} Od te 2 antene, više povjerenja mi ulijeva druga.

11 godina
offline
Koju Wi-Fi Antenu kupiti?

Pozdrav,

moze li mi neko pomoci s odabirom wi fi routera. Slabo se skroz razumijem oko ovoga, vjerujem da su najslabiji ali budzet mi je takav. Evo par linkova

 

http://www.pik.ba/artikal/8984110/ruter-tp-link/

 

http://www.pik.ba/artikal/9155959/switch-5-portni/

 

http://fotogameshop.pik.ba/artikal/5533164/wireless-router-tp-link/

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Koju Wi-Fi Antenu kupiti?

Drugi "ruter" nije ruter, već switch. S obzirom da se slabo razumiješ u rutere, počni "gnjaviti" nekog frenda koji se u to razumije. Objasni mu što trebaš, pa će ti on naći odgovarajući ruter. Od TP-Linkovih wifi rutera(bez dsl "modema"), jedni od boljih su: TL-WR743ND i TL-WR843ND. Imaju više funkcija i na njih možeš priključiti jače antene. Od 2 rutera koja si stavio, prvi je po specifikacijama bolji.

11 godina
offline
Re: Koju Wi-Fi Antenu kupiti?

Ma treba mi samo po kuci da se mogu nakaciti preko mobitela. Uzecu onda ovaj prvi moe sluziti po prvom spratu, hvala na odgovoru.

10 godina
neaktivan
offline
Wi-Fi mreza od temelja

Sa nekoliko frendova razmisljam o dijeljenju interneta da smanjimo troskove pa buduci da je moja parica najbolja izgleda da ce od mene ic antene. Raspored na terenu je kao na slici.
Citajuci ovu temu zainteresirala me ubiquiti oprema i mislim da cemo sve temeljiti na njihovim proizvodima. Pomocu onog njihovog kalkulatora za veze dobijem dobre veze sa 1. i sa 2. ako koristim airgrid M na obje strane. U tom slucaju meni trebaju dvije antene i njima svakom jedna cca 2000 kn. Mene sad muci hoce li se susjedi od 3-6 moci spojit na airgrid okrenut prema 2. sa nekim jeftinijim antenama ili direkto npr sa mob?
Druga varijanta je da stavim omni antenu kod seba a da 1 i 2 i dalje imaju air grid. Cini mi se da je to puno skuplje a i antena bi morala bit pod nekim nagibom jer je 1. na brijegu ja recimo u sredini a ostali nize od mene. Nemam predodjbu kakva bi kvaliteta signala bila u tom slucaju. 
Sto bi mi preporucili? Ako neku drugu opremu gledajte da bi cijena za mene bila do 2000, a za ostale do 500.
Unaprijed Hvala!!!

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Wi-Fi mreza od temelja

Spomenuo si da bi htio da se na tvoju antenu mogu spajati i ljudi sa mobitelom ili laptopom, pa ću staviti opremu koja emitira u 2.4GHz spektru. Iako bi bilo bolje da je sve na 5GHz.
Najsigurnije rješenje je da imaš omni antenu. Jedino što će onda udaljeniji korisnici morati imati nešto jače antene.

1. solucija - omni(tj. sektor omni) antena kod tebe
MaxLink Dual Extreme 17dBi 2,4GHz ili SE18-24PW

Vanjski ruter koji našarafiš direktno na omni antenu:
Mikrotik Metal2SHPn ili Mikrotik GrooveA 52HPn

 

Te rutere također možeš kupiti i ovdje. Više o tim ruterima možeš saznati -> Metal2SHPn, GrooveA 52HPn. Po mom mišljenu (trenutno) bolje rješenje nego Ubiquti Bullet M.

 

Frend br. 1 isto i mene muči. Ako bi uzeo MaxLink antenu ostane ti za jedan AirGrid M2 HP, 16dBi sa kojim bi napravio PtP konekciju sa frendom broj 1. No, prvo isprobajte kako funkcionira kada se frend br. 1 direktno na omni antenu spaja. Frendovi br. 2 i 1 nek uzmu AirGrid M2 HP, 20dBi. Za svaki slučaj. Računaj da će ti još trebati antenski nosač, mrežni(lan) kabeli (za vezu između omni antene i tvog dsl modema), samovulkanizirajuća traka (da zaštitiš konektor na omnici) i možda još koja sitnica.

 

Vanjski ruter će zbog položaja konektora sektor omni antene vjerojatno biti u vodoravnom položaju. Ovisno o tome kako ćeš sve montirati, nemoj da konektor od antene drži(nosi) svu masu od rutera, nego je rasporedi. Pričvrsti ruter sa vezicama ili sa kratkim kablom ili sa kakvim nosačem za stup. Npr. kao na ovoj. IIi kupiš vrlo kratak wireless kabel sa kojim ćeš dobiti slobode u montiranju rutera.

 

2. solucija - Gledajući tvoju sliku možda bi bilo najbolje kada bi frend br. 1 imao pristupnu točku. Ipak se nalazi na najvišem položaju, što znači bolja pokrivenost.

Poruka je uređivana zadnji put sub 16.11.2013 10:27 (D1001).
12 godina
offline
Koju Wi-Fi Antenu kupiti?

sada imam airlive wl 1700 usb ali mi nije dovoljan da uhvatim obliznji kafic koji ima internet po svojoj procijeni rekao bih da mi fali nekih 15-20m dometae sad mene zanima postoji li mogucnost s grid antenom da se nekako spojim na taj birc ako da mozete li mi reci koja bi solucija bila najbolja i sto trebam kupiti..??

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Koju Wi-Fi Antenu kupiti?

Imam novu kasens g5000 wifi stick antenu od 2000mw kao 10 db i vata mi samo od dva susjeda signal i signal je pun al mi treba da hvata bar 50 metara a pise do 300 metara pa ako neko zna u cem je problem nek se javo

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Koju Wi-Fi Antenu kupiti?
tomislavivic kaže...

sada imam airlive wl 1700 usb ali mi nije dovoljan da uhvatim obliznji kafic koji ima internet po svojoj procijeni rekao bih da mi fali nekih 15-20m dometae sad mene zanima postoji li mogucnost s grid antenom da se nekako spojim na taj birc ako da mozete li mi reci koja bi solucija bila najbolja i sto trebam kupiti..??

Pretraži malo postove na ovom podforumu. Pitanja takvog tipa su postavljena već mnogo puta.

VILLA18900 kaže...

Imam novu kasens g5000 wifi stick antenu od 2000mw kao 10 db i vata mi samo od dva susjeda signal i signal je pun al mi treba da hvata bar 50 metara a pise do 300 metara pa ako neko zna u cem je problem nek se javo

Ne nasjedaj na reklame. 300 metara hvata samo u idealnim uvjetima (dobro vrijeme, izvrsna optička vidljivost, nema prepreka, nema interferencija od drugih uređaja,...).

10 godina
neaktivan
offline
Re: Koju Wi-Fi Antenu kupiti?

Susjed 1:

hotspot gradski udaljen nekih 1.5-2 km zracne linije

susjeda uz prepreke koji je udaljen od njega 50-100 m s preprekama 4crtice/5

i jos dosta udaljenih signala cak i do 2 km zracne linije

 

Sve to s kasens 990wg

 

Drugi susjed s kasens g9000 hvata mene koji sam od njega udaljen nekih 50-100 m zracne linije s preprekama . Isto toliko mu je udaljen i drugi signal.

 

naravno hvata ih jos hrpu i jako dobar signal .

 

Prva antena je usmjerna (treba je malo namjestiti) dok je druga kruzna .

 

Ako ti je udaljenost tako mala moja preporuka kasens g9000 jer nista jace ti ne treba na tako malu udaljenost . Ne trosi bzvz

10 godina
neaktivan
offline
Re: Wi-Fi mreza od temelja

 

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 9.1.2014 10:44 (drazelik).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice