Podesavanje nanostation 2??

poruka: 23
|
čitano: 18.554
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
Podesavanje nanostation 2??

Veliki pozdrav!!! Zelio bih u vikendici da napravim internet, radi se o ovom !!

 

Komija je uveo ADSL od BH telecoma i oni su mu dali wireless router, on trenutno ima u kuci wireless. Ja imam nanostation 2 ?? Udaljeni smo cca 500 m i opticka vidljivost postoji.

Razmisljao sam da odem kod njega i ukljucim mreznim kablom nanostation u njegov router i da ga izbacim na krov njegove kuce kako bi slao signal prema mojoj, zatim da latopom uhvatim tu wireless mrezu.. Molim vas kako bih trebao da podesim nanostation i dali je ovo moguce da se napravi ??

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Podesavanje nanostation 2??

Izvedivo je. Sve ti piše u uputama za AirOS. Jedino nisam siguran hočeš li samo sa laptopom dobiti stabilan signal.

13 godina
offline
Podesavanje nanostation 2??

Još nabaviš jednu antenu da bude ista ko i ova (vjerovatno 2.4 Ghz je antena) i pikiraš ju u ovu prvu. Također kod sebe možeš postavit wifi ruter i share-at net po vikendici i okolo {#}

Maurer
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Podesavanje nanostation 2??
D1001 kaže...

Izvedivo je. Sve ti piše u uputama za AirOS. Jedino nisam siguran hočeš li samo sa laptopom dobiti stabilan signal.

Imam druze za laptop d link sto ide u usb, on je jos malo jaci i ima produzetak 1,5 m kabla, moze se jos produziti jer je usb ??? Dali ovdje na forumu imaju upute za air os ??

14 godina
neaktivan
offline
Re: Podesavanje nanostation 2??
David87 kaže...

Još nabaviš jednu antenu da bude ista ko i ova (vjerovatno 2.4 Ghz je antena) i pikiraš ju u ovu prvu. Također kod sebe možeš postavit wifi ruter i share-at net po vikendici i okolo {#}

Jesi li mislio drug jos jedan nanostation ?? Ovaj sto sada imam ide u njego router ADSL i na njegovu kucu da baca prema mojoj, sad samo jos trebam sebe rjesiti u kuci jer neznam hoce li laptop imati snage ?? Evo gore sam napisao imam d link ??

 

http://ul.to/fj88fgb2

 

14 godina
neaktivan
offline
Podesavanje nanostation 2??

Nisam nikad radio ovo pa ce mi mozda malo vise pomoci trebati, nemojte zamjeriti !!

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Podesavanje nanostation 2??

Ubiquiti Nanostation službena stranica

Ubiquiti Nanostation dokumentacija

airOS User Guide

airOS Firmware Upgrades

 

Prvo konfiguriraš Nanostation. Linkove imaš gore.
Postaviš Nanostation na prijateljev krov i usmjeriš ga prema svojoj vikendici. Povežeš Nanostation sa dsl ruterom sa dovoljno dugim lan kablom. Moja preporuka je da ne uzmeš UTP kabel, već S-FTP, jer ima bolje karateristike. Kao npr. ovaj.

 

Zatim odeš u svoju vikendicu i testiraš loviš li dovoljno dobar signal samo sa laptopom, tj. D-Linkom. Ako ne, kupiš još jedan Nanostation M2 ili AirGrid M2, 16 dBi (ako želiš biti 100% siguran). Konfiguriraš ga i postaviš na krov svoje vikendice, tj. tamo gdje imaš optičku vidljivost sa Nanostationom koji si postavio na prijateljev krov. Sa lan kablom povežeš Nanostation M2 ili AirGrid M2 sa laptopom.
Za D-Link možeš uzeti i duži usb kabel, ali koliko sam na internetu vidio, maksimalne dužine 3-5m.

Poruka je uređivana zadnji put čet 10.1.2013 20:53 (D1001).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Podesavanje nanostation 2??
D1001 kaže...

Ubiquiti Nanostation službena stranica

Ubiquiti Nanostation dokumentacija

airOS User Guide

airOS Firmware Upgrades

 

Prvo konfiguriraš Nanostation. Linkove imaš gore.
Postaviš Nanostation na prijateljev krov i usmjeriš ga prema svojoj vikendici. Povežeš Nanostation sa dsl ruterom sa dovoljno dugim lan kablom. Moja preporuka je da ne uzmeš UTP kabel, već S-FTP, jer ima bolje karateristike. Kao npr. ovaj.

 

Zatim odeš u svoju vikendicu i testiraš loviš li dovoljno dobar signal samo sa laptopom, tj. D-Linkom. Ako ne, kupiš još jedan Nanostation M2 ili AirGrid M2, 16 dBi (ako želiš biti 100% siguran). Konfiguriraš ga i postaviš na krov svoje vikendice, tj. tamo gdje imaš optičku vidljivost sa Nanostationom koji si postavio na prijateljev krov. Sa lan kablom povežeš Nanostation M2 ili AirGrid M2 sa laptopom.
Za D-Link možeš uzeti i duži usb kabel, ali koliko sam na internetu vidio, maksimalne dužine 3-5m.

To druze to mi je trebalo nema dalje.. bas detaljno objasnjenje !!! da ne kupujem bezveze antenu a sa ovim d linkom sam hvatao signale kroz zidove neke cak , zadovoljan sam s njim pravo.. De mi reci samo ovo , do koliko metara trpi mrezni kabal jer ce trebati malo vise mozda ako ne sa njegove kuce , onda sa dedine mu jer je ona ispred nje a vidim je ko na dlanu.. Sad mi samo ostaje kako ispodesavati nanostation.. jer moram sve pripremiti, ako nesto zapne ipak je to vikendica 120 km udaljena ... a kupim 5 metara produzenja za usb dlink do 5 mislim da je ok ..

14 godina
neaktivan
offline
Podesavanje nanostation 2??

Evo citam drug ove upute malo se teze snalazim, al mislim da nanostation treba postaviti u AP mod, dali u ovo polje gdje je  wpa key upisati njegov pas sto je dobio od telecoma??

Ako bi bio kojim slucajem u mogucnosti da mi par slika posaljes kako bi trebalo sta postaviti bio bih jako zahvalan jer sam los sa mrezama , osnovne stvari znam , e sad dali je ovo komplikovano neznam ... Ako nisi u mogucnosti borit cu se ovako !!

 

Prvo network mode kako postaviti, dali bridge,router ili SOHO ROUTER??

Kkako wireless mode, ima : ap,ap-repeater,station mode

I kako sa ip adresama ?? mislim da je u njega dhcp nije staticka ap??

 

Ovdje je fino objasnjeno sve ali opet treba neko znanje??

Poruka je uređivana zadnji put čet 10.1.2013 22:40 (adi.has).
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Podesavanje nanostation 2??

Što se tiče Ubiquiti opreme nečeš imati problema sa dužinom kabla, jer sve povezuješ putem mrežnog(lan) kabla. Sa takvim tipom kabla možeš razvući i 50-100m ako treba. Jedino što onda moraš kupiti kvalitetniji kabel(već spomenuto) i jači adapter(od 1A) za Ubiquiti opremu. Treba ti ovakav: Ubiquiti POE-24, 24V, 1A. Standardni koji dolazi sa pakiranjem daje 0,5A(ampera). Pretpostavljam da si već koristio Nanostation, pa nisam prije napisao da ga prvo moraš spojiti sa adapterom(kojeg uštekaš u struju). Zatim sa drugim mrežnim kablom spojiš adapter sa prijateljevim dsl ruterom.

 

Malo je teže objašnjavati kada nemaš tu opremu ispred sebe, no ajmo probat. Lako je moguće da sam negdje pogriješio! Uzimaj sljedeće upute sa rezervom.

Podešavanje:

 

Wireless Tab

Wireless Mode - Access Point
SSID -> Odabereš kako će se zvati tvoja bežična mreža.
Country Code -> tvoja država
Channel Width -> 20Mhz.
Channel Shifting -> Disable
Frequency Scan List -> makneš kvačicu
Auto Adjust to EIRP Limt -> Enable
Antenna -> odabereš model svog Nanostationa
Max TX Rate, Mbps -> MCS 5 - 52 i kvačica na Automatic.

 

Wireless Security - Sa tom opcijom češ zaključati bežičnu mrežu tako da samo osobe sa lozinkom imaju pristup.
Security -> WPA2-PSK(AES)
WPA Preshared Key -> Ovdje upisuješ ključ. Stavi barem 20+ znakova.
Ukoliko postoje i sljedeće ove opcije, napravi ovo:
MAC ACL -> makneš kvačicu
RADIUS MAC Authentication -> makneš kvačicu
Accounting Server -> makneš kvačicu


Network Tab
Network Mode -> Staviš Bridge ukoliko prijateljev dsl ruter ima NAT i DHCP uključen.

video objašnjava sve što sam do sada napisao (AP+Bridge konfiguracija). OBAVEZNO pogledaj, jer sadrži i stvari koje nisam naveo, a i bolje češ shvatiti građu.

Ako prijateljev ruter nema NAT-DHCP uključen, staviš Router.
Disable Network -> None

 

Configuration Mode -> Simple

 

Management Network Settings(ili WAN Network Settings ili Network Settings)
Management(WAN) IP Address -> Static. OBAVEZNO pogledaj gore navedeni video za više informacija.
Samo za ruter modus -> Ukoliko ima, staviš kvačicu na Enable NAT. Ako te opcije nema, onda je u Lan Network Settings.

 

Sljedeće postavke bi također trebale biti vidljive samo u ruter modusu:

Lan Network Settings
Kvačice na Enable NAT i Enable DHCP Server. Kad uključiš DHCP server u Range Start i Range End staviš npr. ove adrese: 192.168.1.100 i 192.168.1.120

Dalje slijediš upute za Router od 31. stranice AirOS dokumenta.

Ove kratke upute bi ti trebale omogućiti lakši start. Ukoliko bude problema, vjerojatno češ se morati igrati sa opcijama u Network Tab-u. Na ovoj stranici je opisano nekoliko mogućnosti konfiguracije Ubiquiti opreme. Svakako pogledaj!

Poruka je uređivana zadnji put pet 11.1.2013 12:58 (D1001).
14 godina
neaktivan
offline
Podesavanje nanostation 2??

Druze moj hvala ti puno na toliko napisanih rjeci , za koji dan cu ici u vikendicu da to sve oprobam.. ako uspijem kako da te nagradim prijatelju... malo ko hoce da se pegla al si mi ti bas objasnio kako treba !!  ovdje je vecina toga kad se ovako podesi mislim da bi trebalo biti ok.. Sto se tice adaptera znam za njena u njega ide kabal od nano pa iz njega i laptop ili opet router !!

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Podesavanje nanostation 2??

Razgovarao sam  ovim drugom , on je zvao nekog u postu pa su mu rekli da je problem sto nemoze daj dsl ruter od telecoma da izbaci signal na nanostation, da ima snage samo do 100 m...

Dali ima to veze ,treba li pojacivac ili bolji neki router staviti, jer oni kad donesu to iz poste obicni su i nisu nesto jaki.. Ima li to veze i hoce li praviti problem ??

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Podesavanje nanostation 2??

Ma kakva nagrada... Ovaj forum postoji zato da si međusobno pomognemo, našalimo/zafrkavamo se, a ne da se vlastita korist gleda.


Ovo što su tvojem drugu rekli nije točno, jer je Nanostation integrirani access point/ruter/antena u jednom uređaju. Također ima svoje napajanje(poe adapter), svoj vlastiti OS(airOS), a kabel kojim se povezuje nije wireles, nego mrežni(lan) kabel kod kojeg se informacije drugačije prenose, a gubitak signala je minimalan. Jedino na što gledaj je da mrežni kabel koji ide od dsl rutera do poe adaptera ne bude predugačak. A dalje, nakon što poe adapter preuzme signal, možeš, kak sam već i napisao, i 100m kabla do Nanostationa razvući.

 

Najbolje da prvo odneseš svu opremu u sobu gdje je prijateljev dsl ruter. Pospojiš sve i onda se igraš s time sve dok ne proradi. Kad budeš siguran da radi, kreni postavljat kable i Nanostation.

14 godina
neaktivan
offline
Re: Podesavanje nanostation 2??

Upravu si uradit cu tako pa cu oprobati.. ako ti nije frka poslalji mi na PM  skype ili msn ??

14 godina
neaktivan
offline
Re: Podesavanje nanostation 2??

Odgovoreno na pm!

14 godina
neaktivan
offline
Podesavanje nanostation 2??

Druskane oprobo sam , podesio kako si mi reko , odmah sam dobio AP i zakacio se bez problema, na putu od prijateljeve vikendice ima malo grana i borova, 10 m od svoje kuce dobio sam 1 crtu sa laptopom, znaci treba mi jaca antena na moju kucu jos i mislim da bi trebalo raditi ... sta da uzmem sta bi bilo najbolje ??

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Podesavanje nanostation 2??
adi.has kaže...

Druskane oprobo sam , podesio kako si mi reko , odmah sam dobio AP i zakacio se bez problema, na putu od prijateljeve vikendice ima malo grana i borova, 10 m od svoje kuce dobio sam 1 crtu sa laptopom, znaci treba mi jaca antena na moju kucu jos i mislim da bi trebalo raditi ... sta da uzmem sta bi bilo najbolje ??

naso sam isti nanostation, moze li to? samo ga sad staviti u router mode 

14 godina
neaktivan
offline
Re: Podesavanje nanostation 2??

Želiš li zamijeniti Nanostation M2 sa jačom antenom ili namjeravaš kupiti još jednu antenu kojom bi ostvario PtP(Point-to-point) vezu? Znači, 2 antene na 2 kuće usmjerene jedna prema drugoj. Ako loviš tak slabi signal sa laptopom, onda obavezno odi na PtP rješenje.

 

Moja preporuka je Ubiquiti AirGrid M2 HP. Na navedenom linku imaš 4 AirGrida posložena jedan do drugoga. Prva dva su M2 verzije koje emitiraju u 2.4GHz spektru. To tebi treba. Uzmi manji -> AirGrid M2 HP - 11x14 - 16dBi. Možeš kupiti i veći, jer je u HR razlika u cijeni između manjeg i većeg modela mala, a dobiješ dosta bolje performanse. Ne vjerujem da su u BiH drastično drugačije cijene. Cijena manjeg modela, cijena većeg modela u HR. Jedino što češ onda kod većeg modela možda morati smanjiti izlaznu snagu uređaja(Output Power) da signal nebi bio prejak.

 

Ubiquiti AirGrid M službena stranica

Ubiquiti AirGrid M dokumentacija

 

Bez obzira uzeo ti još jedan Nanostation ili se odlučiš za AirGrid, uređaji su odlični! I sa jednim i sa drugim veza bude super!

 

Za PtP vezu moraš opet drugačije konfigurirati Ubiquiti opremu. Slijedi upute iz

videa. S tim da kod oba Ubiquiti uređaja sljedeće postavke ovako konfiguriraj:

Wireless Tab
Country Code -> tvoja država
Channel Width -> 20Mhz.
Channel Shifting -> Disable
Frequency Scan List -> makneš kvačicu
Auto Adjust to EIRP Limt -> Enable
Antenna -> odabereš model svog uređaja
Max TX Rate, Mbps -> MCS 5 - 52 i kvačica na Automatic

 

Pitaš se zašto 20MHz i MCS 5. Budući da prijateljev dsl ruter nema tako velike brzine na internet, ni tvoja Ubiquiti oprema ne mora biti složena za takve brzine. Što niže brzine(MAX TX Rate) i manja širina kanala(sa 40 na 20MHz), to je veza stabilnija i možeš pokriti veće distance. MCS 5 po 802.11n standardu iznosi 52Mbs. Stvarna brzina je manja, ali je i dalje par puta veća od internet konekcije tvog prijatelja.

 

Također bi bilo najbolje kada bi prvo oba uređaja nadogradio na najnoviji firmware. Tako će i na jednom i na drugom uređaju biti najnovija verzija airOS-a što će smanjiti moguće probleme. Odeš na ovu stranicu, odabereš svoj uređaj i skineš firmware. I to posebno za jedan i posebno za drugi uređaj, jer se airOS razlikuje ovisno o uređaju!

video objašnjava kako nadograditi firmware.

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 24.1.2013 23:28 (D1001).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Podesavanje nanostation 2??

Razmišljao sam u vezi max. preporučene brzine. Savjetovao sam ti da staviš na MCS 5, no, budući da je Ubiquiti vrlo dobra oprema, postoji mogućnost da češ na toj udaljenosti imati prejaki signal. A to opet nije dobro. Tak da slobodno stavi na MCS 7(kod oba uređaja).

 

Ovo je mjerilo. Što niža vrijednost signala, to bolje. Znači, -60 je bolje od -70. Idealna je jačina signala između -50 i -60. Ako sa MCS 7 jačina signala bude ispod -40(ili -44), to je prejako. Tada stavi širinu kanala na 40 MHz(kod oba uređaja) i igraj se sa MCS vrijednostima. Jačinu signala provjeravaš u Main tabu u AirOS-u.
Ukoliko signal bude i dalje prejak, u AirOS-u se može isključiti automatsko podešavanje izlazne snage uređaja.

Poruka je uređivana zadnji put čet 24.1.2013 23:29 (D1001).
11 godina
neaktivan
offline
Podesavanje nanostation 2??

Mozel pomoc? Kupio sam Ubiquiti AirGrid M2 HP, 16dBi, 2.4GHz Antenu i spojio je sa wirless ruterom. Medutim imam problem u delu mreze. Antena ne moze da komunicira sa kopjuterom tj ne mogu da idem na internet. Ima te li slucajno savet kako treba da namestim konekicu u Network.  U network ima tri opcje Bridge, Ruter, SOHO Ruter. U mreznoj na kopjter sam podesio da automatski bira ip adrese. Hvala unapred na pomoci.

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Podesavanje nanostation 2??

- Na što se spajaš? Koliko je udaljena ta pristupna točka? Kakva je kvaliteta signala?
- Radi li internet kad se direktno spojiš na Airgrid?
- Nakon što u AirOS-u podesiš AirGrid-a, potrebno je opet staviti "Obtain IP address/DNS server address automatically" u Windosima u postavkama adaptera. No, to si već napravio.
Kad se spajaš na bežičnu drugu ili hotspot, inače idu ove postavke:

 

Wireless tab
Wireless Mode: Station
WDS (Transparent Bridge Mode): isključeno
SSID: Nakon pretrage bežićnih mreža, staviš SSID od pristupne točke na koju se spajaš. Poželjno je da odmah i "zaključaš" (Lock to AP MAC) AirGrid. Na taj način će AirGrid "gledati" samo tu pristupnu točku.
Channel Width: 20 Mhz
Channel Shifting: Disable
Frequency Scan List, MHz: isključeno
Auto Adjust to EIRP Limit: kvačica
Antenna: 11x14 – 16 dBi
Max TX Rate, Mbps: MCS 7, Automatic

 

Wireless Security
Security: none

 

Network tab
Network mode: Bridge
Ako u wireless ruteru nije uključen NAT/DHCP, tada staviš u "Router" modus. NAT/DHCP ne smiju biti uključeni na oba uređaja!
Disable Network: None

 

Configuration Mode: Simple

 

Management Network Settings
Management IP Address: Static
MTU: 1500
Management VLAN: isključeno
Auto IP Aliasing: isključeno
STP: isključeno

Poruka je uređivana zadnji put uto 16.4.2013 1:52 (D1001).
11 godina
neaktivan
offline
Podesavanje nanostation 2??

E pozz, imam problem sa Ubiquiti AirGrid M2 AG-2G16-16bB1. Hteo sam da se povezem sa komsijom na ADSL modem. Ja sam pronasao njegovu mrezu i povezao antenu sa modemom medjutim problem je sad sto ja ne mogu da konektujem na internet u desnom uglu stoji mali zuti znak uzvika u network konekciji sam stavio da je Bridge none i stavio statit  ip auto ip Aliasing u network podesavanju kopjutera sam stavio da automatski nalazi adresu.

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Podesavanje nanostation 2??
Znači i kad je Airgrid direktno spojen sa kompom ne možeš na internet? Kada neko vrijeme držiš strelicu miša iznad tog žutog znaka, pojavi li ti se kakva informacija sa opisom problema? Stavio si malo informacija, pa je teško zaključiti u čemu je problem. Zato:
U Windowsima otiđi na tu konekciju, desni klik, odaberi "Status", pa "Details...". Napravi print screen "Network Connection Details" prozora (primjer). Zatim odi u AirOS i napravi print screen Main tab-a sa "AP Information", ne "Throughput" dijelom (primjer2). 
Pingaj dsl modem. Javi jeli li ti dsl modem odgovorio.
 
Budući da se ne spajaš na hotspot, AirOS postavke su drugačije nego ove koje sam naveo. Pokušaj sa ovim postavkama. Pretpostavljam da je bežična mreža tog dsl modema šifrirana. Ako jest, u Wireless Tab-u pod "Wireless Security" upiši potrebne podatke. OBAVEZNO pročitaj AirOS User Guide u kojem je navedeno: "In Station mode, enter the security settings of the AP that the device is associated with.".
Poruka je uređivana zadnji put sub 20.4.2013 11:58 (D1001).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice