Jeftini server sa malo Watta ?

poruka: 10
|
čitano: 4.847
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
neaktivan
offline
Jeftini server sa malo Watta ?

 

Koju mat. ploču uzeti za računalo koje bi služilo kao server (0-24), a da troši minimalno el. energije ?

Proc. bi trebao biti dvojezgreni na oko 2 GHz

 

 

iMac 20" - C2D 2.4GHz/2GB/320GB Mac OS X Leopard 10.5.5 ... Laborare non amo!
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Jeftini server sa malo Watta ?

Mislim da ti nije ploca ta koja ce ti trositi puno struje nego proc. Za sto ti treba server? Bas ga planiras staviti u neki datacentar ili planiras za po doma neki file server/slicno? Ako za po doma uzmi neku intelovu maticnu i neki dual /quad core cpu i bubni gore linux ili windoze, sto god zelis. Ako zelis nesto profesionalnije i mislis ga staviti u neki datacentar, onda neku SuperMicro ili Tyan ploču i neki Xeon/Opteron CPU. Nakon toga ti jos treba neko ipmi rjesenje, najvjerovatnije rack mountable kuciste, neki stabilni radi kontroler, itd....

 

Da bi ti dao vise detalja, opisi malo buduću upotrebu stroja.

Danas sam neodlučan, ili nisam?
15 godina
neaktivan
offline
Jeftini server sa malo Watta ?

Kao prvo sta ce ti taj "server" radit , ako je nesto tipa web posluzitelja , ftp , file server . stavi bilo koji celeron(manja potrosnja) i neku micro atx maticnu   , osiguraj dobro hladjenje i nego pristojno napajanje i radit ce bez greske..

A ako ti treba bas SERVER onda tu idu npr  xeon procesori, raid polje (raid5) ,ecc memorija , UPS , duplo napajanje (ako jedno ode drugo drzi dalje sistem), klimatizacija, i tak omalo po malo cijena(i potrosnja struje) ide strelovito gore!!

Poruka je uređivana zadnji put uto 28.4.2009 1:44 (insomniac_cro).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Jeftini server sa malo Watta ?
insomniac_cro kaže...

 

Kao prvo sta ce ti taj "server" radit , ako je nesto tipa web posluzitelja , ftp , file server . stavi bilo koji celeron(manja potrosnja) i neku micro atx maticnu   , osiguraj dobro hladjenje i nego pristojno napajanje i radit ce bez greske..

 

 

Ako ti server je malo opterećen možeš uzeti i Intel Atom. On zajedno s pripadajućom matičnom pločom s integriranom grafikom dođe oko 600 kn, malo troši i tih je. Jedino je problem kako taj čipset stoji s sata konektorima ako želiš file server.
Windows XP is a 32-bit shell for a 16-bit extension to an 8-bit operating system designed for a 4-bit microprocessor by a 2-bit company that can't stand one bit of competition Možeš ti iščupati čovjeka s balkana, ali balkan nikako iz čovjeka.
15 godina
neaktivan
offline
RE: Jeftini server sa malo Watta ?
insomniac_cro kaže...

 

Kao prvo sta ce ti taj "server" radit , ako je nesto tipa web posluzitelja , ftp , file server . stavi bilo koji celeron(manja potrosnja) i neku micro atx maticnu   , osiguraj dobro hladjenje i nego pristojno napajanje i radit ce bez greske..

A ako ti treba bas SERVER onda tu idu npr  xeon procesori, raid polje (raid5) ,ecc memorija , UPS , duplo napajanje (ako jedno ode drugo drzi dalje sistem), klimatizacija, i tak omalo po malo cijena(i potrosnja struje) ide strelovito gore!!

 

 Ako je web posluzitelj, onda ne zelis celerona niti atoma. Najvjerovatnije ces gore staviti apache/iis,mysql/mssql ,ftp server.... i ne zelis celerona u tome :)  Ako je file server, onda ti toliko cpu-a nije potrebno koliko brzi diskovi, dobra mrezna i okolna infrastruktura.
Danas sam neodlučan, ili nisam?
15 godina
neaktivan
offline
Jeftini server sa malo Watta ?

Koristio bih FreeBSD ili Ubuntu, nikako Windows (GUI, sigurnost, brzina ...).

Server bi sluzio za uglavnom Web Server - Rails, PHP, Python (Django); za file server - NFS, Samba; DB server - MySQL, PostgreSQL

i OpenVZ ili "jail" za VPS hostanje web servera.

 

iMac 20" - C2D 2.4GHz/2GB/320GB Mac OS X Leopard 10.5.5 ... Laborare non amo!
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Jeftini server sa malo Watta ?

Lokalno ili u nekom datacentru?

Danas sam neodlučan, ili nisam?
16 godina
neaktivan
offline
Jeftini server sa malo Watta ?

Ovako, ja cu ti samo napisat moje iskustvo, imam ih više doma ali ovaj sam složio za sve i svašta:

 

Asrock maticna sa Intel G31 chipsetom (mislim da je model G31M-GS), znaci integrirana grafika za nekih 280kn

Intel DualCore (Celeron) E1400, nekih 340kn

4GB Corsair memorije (2x2 kit), cca 380kn

Napajanje - Corsair 400W, oko 350kn

 

Sve ostalo ti je po potrebi, ja još imam 2 HDD-a u toj konfiguraciji i intelovu mrežnu karticu, i dijagnostika od UPS-a kaže da cjeli sustav troši oko 55W idle i cca 90W load.

Znači sa nekim sličnim komponentama možeš jako lako spustit potrošnju na minimalnu razinu.

 

Samo moram komentirat da integrirane grafike u ovim jeftinim pločama su katastrofa, mislim "smetnje" su očite... ali opet, ako ti je to server vjerojatno ćeš upravljat njime udaljeno kad ga jednom konfiguriraš...

 

Software ti ne moram spominjat, ionako svatko stavi gore šta mu najviše odgovara, a koliko ja znam ne treba ti neki posebni hardware za bilo koji OS...

Sa tim komponentama, od kada sam ga složio nije zaštekalo jednom, a "up time" mi je nekih 5 mjeseci.

Poruka je uređivana zadnji put uto 28.4.2009 17:10 (Lightning).
 
1 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Jeftini server sa malo Watta ?
slepix kaže...

Lokalno ili u nekom datacentru?

 
U kući u homemade rack mount kucistu 
iMac 20" - C2D 2.4GHz/4GB/320GB Mac OS X Leopard 10.5.6
15 godina
neaktivan
offline
RE: Jeftini server sa malo Watta ?

Ok, ako ce bit doma, sto jaci cpu ( ne celeron ni atom), sto vise rama ( to barem nije skupo, mislim da ti ecc registered ram nije potreban u ovom slucaju) minimum 2 diska u mirroru sa nekim stabilnim hw raid kontrolerom.Posto ce ti stroj bit u blizini, ne treba ti neki remote control ( ipmi, drac (dell), ilo ( hp)...) Kvalitetno napajanje sa sto vecim efficiency-em bi izdvojio kao jednu od najbitnijih stavki, posto ti je potrosnja ocigledno bitna i na kraju , neko rack mountable kuciste ( imas u vemilu neko codegenovo i chieftecovo, a u lab2000 imas malo kvalitetnije komponente)...Pozdrav

Danas sam neodlučan, ili nisam?
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice